کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - مدیریت زمان یا زندان زمان؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

مدیریت زمان یا زندان زمان؟

بسیاری از افراد به ویژه داوطلبان کنکور آموخته نادرستی در مورد زمان و اهمیت آن دارند و همین تصورات غلط موجب می شود تا عذاب های زیادی را تحمل کرده و نتوانند آن طور که علاقمند هستند به پیشرفت برسند. بسیاری از دانش آموزان و کنکوری ها، برنامه ی خود را مبتنی بر دقایق و لحظات نموده و از روزهای قبل برای ساعت به ساعت خودشان برنامه ایی مشخص دارند و به گمان خودشان این برنامه ریزی ارزش و قدر زمان را حفظ می کند. به همین دلیل با عقب افتادن از برنامه های خود زجر می کشند و برخی نیز، از درس خواندن زده می شوند و به هر ترفندی می خواهند از میز خود، فرار نمایند. 
زمان بسیار مهم است و هر شخصی به دنبال استفاده ی حداکثری از آن می باشد. من و شما همگی علاقمند هستیم که بهترین عملکرد را در طول روز از خود نشان دهیم و حال سوال مهم این است که چه راهکارهایی وجود دارد تا بتوانیم به بهترین عملکرد خود نزدیک شویم؟ به راستی نظر و تفکر شما در مورد زمان چیست؟ آیا به درستی مفهوم زمان و نحوه ی استفاده ی از آن را شناخته اید؟ شما در زندان زمان افتاده اید و یا برعکس، این زمان است که در تسخیر شماست؟ چه مقدار فعالیت روزانه ی خود را بررسی و تحلیل می کنید ؟
فیلم آموزشی زیر، پاسخ مناسبی به همه ی پرسش های ذهنی شما در خصوص مدیریت زمان می دهد و سپس در انتها، راهکارهای ساده و عملی برای مدیریت بهتر زمان را ارایه داده و در نهایت یک پیشنهاد ساده و کاربردی برای شما دارد. 

دانلود فیلم:برای دانلود فیلم روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید. «مدیریت زمان یا زندان زمان؟»

سحر
یکشنبه 17 آذر 1398 09:20 ب.ظ
سلام آقای جدیدی تازه با سایتتون آشنا شدم ولی خیلی از مطالبتونو خوندم واقعا دقیق هستین و تو کارتون متخصص اجازه بدین بهتون تبریک بگم...من نظام قدیم تجربی بودم با رتبه4500 که میخوام جدید شرکت کنم تاالان بجز زیست دهم چیزی نخوندم و چون نمیدونم نقشه راهم تا کنکور چی باید باشه آزمونم ثبت نام نکردم یه برنامه ای تو ذهنم دارم که احساس میکنم خیلی درسته ولی با منطق آزمونا جور درنمیومد ولی الان دیدم با اصول برنامه ریزی شما مطابقت داره و خوشحال شدم میشه بگین اشکالات این برنامه ریزی من چیه وپیشنهاد شما چیه چون خیلی از مشاورا میگن هرچی زودتر مطابق با قلم چی برو جلو و کم کم عقب افتادگی هاتو جبران کن ولی برنامه توذهن من اینه*تقریبا رو همه درسهای قدیم تسلط60درصدی داشتم وگاها بیشتر.. نظرم اینه بیام تو یه برنامه فشرده دوماهه همه درس ها بجز فیزیک وزبان وعربی رو با تقریبا100تست نشان دار برا هرفصل بخونم/فیزیک رو چون پارسال خیلی تست زدم بیام هر3روز یه ازمون جامع بزنم و برگردم مباحثی ک مشکل دارم رو تست بزنم/زبان وعربی(قوی هست) هم بقچه ای 3.4روزه ببندمش ازبعدش3روزی یه جامع عربی وزبان بزنم/ بعد از تمام شدن همه درسهایعنی تقریبا از اول بهمن برگردم مباحثی ک ضعف دارم رو تست کامل بزنم یااینکه همه مباحثو تا خرداد تست بزنم مرورشم بشه هفته ای دوتا جامع که میزنم نظرتون چیه؟اگه خوبه بنظرتون از کی ازمون بدم؟البته من سابقه مطالعه کم(روزانه7ساعت)دارم مامانم میگن تا نری ازمون نمیتونی ساعت مطالعتو ببری بالا...اگربخوام باقلم چی برم جلو تا اردیبهشت همه درسها میاد جلو ولی وقت میکنم همه تست هاشو بزنم...چون باقلم چی اومدن کاریه که اکثرا میکنن نمیتونم اعتماد کنم به درست بودن برنامه ای که گفتم...پیشاپیش ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. لطف دارید. برنامه ریزی درست 5 اصل دارد اگر این 5 مورد را رعایت می کنید پس جای هیچ نگرانی نیست:
1. در کمترین زمان درس ها بسته شوند.
2. با کمترین فاصله هر مبحثی مرور شود.
3. با کمترین فاصله از مبحث ها تست زده شود.
4. رفع اشکال در برنامه باشد.
5. هنر آزمون دادن را بیاموزید.
بنابراین هرگاه طوری درس بخوانید که این 5 اصل را رعایت کنید قطعا برنامه شما بهینه است. موفق ترین باشید.
مریم
یکشنبه 14 مرداد 1397 06:49 ب.ظ
سلام اقای جدیدی خسته نباشید
من فیلمتون دیدم خیلی مفید بود ممنون
شما گفتین که خودتون رو اسیر زمان نکنین و ساعتی برنامه نریزیم ولی از طرفی هم تو بحث مدیریت زمان میگید که سعی کنید هر کاری رو تو کمترین زمان انجام بدید خب برای این که بدونیم تو کمترین زمان انجام دادیم یا نه باید از قبل یه ساعتی رو تعیین کنیم یا نه ؟؟
مثلا بگیم 2 ساعت برای زیست؟
یا اینکه ساعت رو در نظر نگیریم و فقط سعی کنیم حین مطالعه بیشترین کیفیتو داشته باشیم ؟؟
اینکه یه نفر واسه ی مثلا سه صفحه زیست 2 ساعت وقت میزاره یه نفر نیم ساعت به نظرتون فقط مربوط میشه به وسواس مطالعاتی و روش مطالعه غلط ؟ شاید لازم باشه ی نفر واس فهمیدن اون موضوع بیشتر وقت بزاره
از کجا بدونیم که داریم به مقدار کافی وقت میزاریم؟!
ممنون که با حوصله جواب میدین
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. بنده پاسخ شما را اینطور می دهم: کسی که سعی می کند هر روز بهتر از فرصتی که در اختیارش است استفاده کند و کارهای بیشتری انجام دهد نیاز به تعیین ساعت دارد؟ اتفاقا برعکس او سعی می کند ساعت را کنار بگذارد چون ساعت باعث می شود تا او نتواند کارهایش را با همان کیفیت اصلی در زمان کمتر انجام دهد.
وقتی شما تعیین می کنید که 2 ساعت زیست شناسی این شانس را از خودتان می گیرید که همان کیفیت مطالعه را در یک و نیم ساعت تجربه کنید. چون وقتی ساعت تعیین کنید حس بدی خواهید داشت که کمتر از آن ساعت توانسته اید به نتیجه برسید.
از طرفی وقتی تعیین می کنید2 ساعت زیست شاید به 2 ساعت و 20 دقیقه نیاز داشت حالا تکلیف چیست؟ آیا شما رشته افکارتان را پاره می کنید؟
پس دغدغه تان این باشد که هر روز کارهای تلف شده را کاهش دهید و به کارهای درسی تبدیل کنید. به طور مثال وقتی صبح از خواب بر می خیزید چقدر زمان می برد تا اولین درس را برای مطالعه شروع کنید؟
برای اکثر کنکوری ها بیش از 1 ساعت زمان لازم است تا از لحظه بیدار شدن به پشت میز مطالعه برسند و این فاجعه است. این که شما تصمیم بگیرید هر روز بیشتر کار کنید ارتباطی با این ندارد که برای هر درس ساعت تعیین کنید.
پس دغدغه تان دو چیز باشد:
1. هر درسی را در کمترین زمان ممکن اجرایش کنید که این را چطور می شود فهمید؟ با اصلاح عادت های وسواس گونه می توانید به کاهش زمان برسید.
2. وقت های استراحت، بیدار شدن، صحبت کردن و سایر عادت های غلط زمان بر را کم کنید. موفق ترین باشید.
فائزه
شنبه 21 فروردین 1395 09:03 ب.ظ
استادنه بعضی وقتااون چهارساعتوباب میلم میخونم ولی بعدش یه حسی بهم دس میده که نمیتونم ادامه بدم ولی این حسوخودمم نمیتونم توصیف کنم.البته همیشه صبحادرس نمیخونم بعضی وقتاظهرامیخونم یابعدشام بعضی اوقات کلانمیخونم بعضی وقتابالای6ساعت ولی بطورکلی از24ساعت خوب استفاده نمیکنم حتی گاهی کیفیت مطالعه ام خیلی پایینه والاموندم چیکارکنم...
پاسخ رضا جدیدی :
شما مطلب «شرط هایی به ضخامت طناب های دست و پا گیر» را بخوانید و اگر بعد از آن مطلب متوجه ایراد خود نشدید حتما سوال کنید. موفق ترین باشید.
فائزه
شنبه 21 فروردین 1395 08:29 ب.ظ
وقتی بلندمیشم چهارساعت خوب درس میخونم بعدشدیدا احساس ناتوانی میکنم به گذشته نگاه میکنموافسوس میخورم واسه خودم برنامه مینویسموعمل نمیکنم واقعاتویه باتلاقی گیرکردم که روزبه روزتوش فرومیرم.فکرکردم که میتونم باشمادردودل کنم من میتونم بعداین همه مدت خوب درس بخونم ؟چطورشروع کنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
خیلی ممنونم که بنده را لایق دانستید تا با بنده درد دل کنید. آیا به این علت است که در آن چهار ساعت احساس پیشرفت مناسبی ندارید؟ از میزان پیشرفتتان در آن 4 ساعت راضی هستید؟ موفق ترین باشید.
فائزه
شنبه 21 فروردین 1395 06:33 ب.ظ
سلام اقای جدیدی وقتی کسی مثل من سه ساله پشت کنکوروالانم هیچی نخونده چطورمیتوان انتظارداشت که ازپزشکی قبول شه؟هدفم واقعاواقعاپزشکیه وچندین چندین دلیل دارم واسه این هدفم ولی بااین هدف سنگین تلاشم صفره به نطرشمامن الان بایدچیکارکنم؟واقعادیگه تونظرهیچ کس هیچ ارزشی ندارن حتی تونظرخودم احساس میکنم واقعاموجودی اضافه هستم.خودمم دیگه به خودم امیدندارم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. یا تلاشت را به اندازه ی هدفت بزرگ کن یا هدفت را به اندازه ی تلاشت کوچک. این جمله ترازوی حرکت نام دارد. ترازوی شما میزان نیست. حالا بگویید چرا تلاشتان باید کم باشد؟ وقتی بیدار می شوید چه جملاتی در سر شما می گذارد؟ لطف کامل بیان کنید. موفق ترین باشید.
Ava
پنجشنبه 22 بهمن 1394 12:59 ب.ظ
سلام آقای جدیدی وقتتون بخیر عذرمیخوام که مزاحمتون شدم کارهایی که باعث اتلاف وقتم میشد یکیش موبایل بود که الان کنار گذاشتم یکی هم مامانمه که خیلی باهام حرف میزنه البته خودش نمیخواد ها ولی چون من دختربزرگشم تو همه چیز میخواد باهام مشورت کنه همین موضوع خیلی وقتمو میگیره و روزی نیم ساعت یا یک ساعت تلوزیون. ممنون بابت وقت و انرژی که میذارید استاد
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. زمان تماشای تلوزیون شما عادی و نرمال و برابر با استانداردهای جهانی است. در مورد صحبت های مادرتان هم بهتر است که به ایشان نظم بدهید و از او بخواهید فقط در زمان های خاصی بیرون از اتاق شما به مشورت بپردازد. بالاخره این مشورت ها دو نوع درگیری برای شما ایجاد می کند اول آنکه وقتی را از شما می گیرد تا صحبت ها را بشنوید و دوم اینکه وقتی را هم به صورت پنهان از شما می گیرد تا بتوانید فکر کنید. این دو مورد در کنار هم موجب کاهش راندمان و کیفیت مطالعه می شود. بنابراین بهترین روش انتقال این صحبت ها به شب ها است. سعی کنید خیلی صادقانه و با احترام ایشان را از این ماجرا آگاه نمایید. مطمین باشید تا مدت ها با این نظم احساس می کنید کمتر از مطالعه خسته می شوید زیرا قبلا در کنار مطالعه به طور ناخودآگاه مجبور به فکر کردن به صحبت های مادرتان بودید که خسته تان می کرده است و حالا از این پس می توانید طعم شیرین مطالعه با خستگی کمتر را احساس کنید. موفق ترین باشید
eli
جمعه 16 بهمن 1394 08:54 ب.ظ
سلام اقای جدیدی وقت بخیر! بازم مزاحمتون شدم!
میخواستم تشکر کنم من قبلابرنامه ریزی ساعتی میکردم اماهیچ وقت بهش عمل نمیکردم وهمیشه تورویاوهپروت سیرمیکردم!
ولی امروزبخودم اومدم وشروکردم ب درس خوندم...امروزخوب پیش رفت واتلاف وقت نداشتم!...
امروز35تست زبان زدم ک 7تاش غلط بودبرای شروع خوبه!
وای باورم نمیشداز25تست ادبیات کنکور92؛بیستاش رو درست زدم! اقای جدیدی
من اصلاادبیات روبدون اینکه بخونم تستاش روزدم...
اقای جدیدی من نگرانیم فقط بابت درس فیزیک وریاضیه...من دورات دبیرستان ریاضی وفیزیکم خوب بود ومیتونستم سوال تشریحی کارکنم اماتست اصلانزدم تاحالا
خیلی میترسم! میشه درمورداین دودرس توضیح بدین چ جوری تست بزنم؟
درمورددروس عمومی خیالم راحته مطمعنم بالای90میزنم اما درسای فیزیک وریاضی روکجای دلم بزارم
میشه راهنمایی کنید!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. از این که روی فرم درس خواندن هستید و در مسیر درست حرکت می کنید بسیار خوشحالم اما بایستی بدانید که بنده در مورد روش های مطالعه ی هردرس و شرایط آن بدون شناخت و آگاهی از رفتارها و عادات مطالعاتی شخص مورد نظر هیچگاه صحبتی نخواهم کرد. روش مطالعاتی به شناخت نیاز دارد. موفق ترین باشید
eli
چهارشنبه 14 بهمن 1394 11:52 ب.ظ
سلام اقای جدیدی ممنون ازاینک پاسخ دادین♥
من سال93ک کنکوردادم بدون اینک بخونم رفتم سرجلسه بااینک نخونده بودم دینی وادبیات50درصدزدم وعربی وزبان30درصدزدم! درسای تخصصی هم 20.30درصدزدم...میدونم درصدام خوب نبودولی برای کسی ک اصلابرای کنکوروقت نگذاشته این درصدهاخوبه!
ولی خب دولتی ک چیزی درست حسابی درنیومدم مجبورشدم برم ازادرشته حقوق بخونم
اقاجدیدی من رشته حقوق روهم خیلی دوست دارم. ...ولی ازاون طرف چون رشته خودم تجربی بودنمیتونم ازفکردندون پزشکی دربیام ونمیتونم بیخیال کنکورتجربی بشم!!
اقای جدیدی اگ من ازالان خوب واصولی برای کنکور96بخونم احتمالش هست ک دندون روبیارم؟؟؟
من الان انگیزه خیلی بالایی دارم!
من توخودم هم استعدادوهم انگیزه زیادی برای قبولی میبینم
راهنمایی تون برای من داوطلب دانشجو چیع؟
سپاس
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. درست بخوانید، مداوم بخوانید، هدفتان را به کسی نگویید، برنامه ریزی خود را از همین حالا آغاز کنید، سعی کنید درس های کنکوری را خیلی سریع بخوانید، خلاصه کنید و تا روز کنکور با خود ادامه ندهید. با ازمون ها پیش نروید که بسیار خطرناک است، در برنامه تان تعداد مرورها و تعداد تست ها بایستی بسیار زیاد باشد، و به طور کلی همه ی این موارد می شود برنامه ریزی درست و اصولی با استراتژی مشخص. اگر این برنامه را داشته باشید دیگر هیچ چیزی مانع موفقیت شما نخواهد بود اما اگر همین برنامه را نداشته باشید مطمینا عذاب های فراوانی را خواهید کشید. عذاب های یک کنکوری به شرح زیر است که هر گاه این علایم را در خود دیدید بایستی سبک و روش برنامه ریزی خود را تغییر دهید.
1. ادامه دار بودن مطالعه ی دروس کنکور تا نزدیکی کنکور: به طور مثال شما از الان شروع کنید و تا سال بعد خرداد همچنان مشغول دروس نخوانده باشید و جلوی شما درس ها و فصل های نخوانده باز باشد.
2. کمبودن تعداد مرورها
3. فاصله ی زیاد با مرورها
4. پیشرفت تحصیلی نداشتن
5. خوب و متناسب با زمان پیش نرفتن مثلا کند خوانی و وسواس در مطالعه
6. کم بودن تعدادتست های زده
7. فاصله ی زیاد بین تست های زده
8. تعداد تست های نزده ی زیاد
9. برنامه ریزی با ازمون ها
10. اجرا نشدن برنامه
11. فرار از مطالعه
12. امروز فردا کردن برای شروع
13. عدم پایبندی به برنامه و تغییر مداوم آن
14. عقب ماندگی های فراوان از برنامه
15. ساعتی درس خواندن و وابسته به ساعت بودن در برنامه
16. احساس نا امیدی و کاهش انگیزه ها برای رسیدن به هدف
17. اجرایی نشدن برنامه و اهداف آن
-------------------------------------------------
این عوامل، همگی به برنامه ریزی و روش مطالعه برمی گردد لذا هرگاه یک یا چند عامل را احساس کردید شک نکنید برنامه ی خوبی ندارید. به هر حال راه مشخص است و هدف معلوم و فاصله ی شما تا هدف هم یک برنامه است. موفق ترین باشید
eli
چهارشنبه 14 بهمن 1394 04:04 ب.ظ
سلام ب شما
ممنون میشم اگ سوال منم ج بدین
1.من سال93کنکورتجربی دادم ولی بدلیل اینک چیزی نخوانده بودم مسلماچیزی هم ق نشدم!الان دانشجوام ولی برنامه ریختم برای سال96کنکورتجربی بدم
حال میخام بدونم سال96ایاکنکورتجربی برگزارمیشه؟
واگ برگزارمیشه میخام بدونم کتابهاچقدرتغییرکرده؟ ایاطبق کتابای نظام اموزشی جدیده؟(نهم .دهم واینا) ؟؟؟؟
درضمن هدف من دندونه دانشگاتهرانه! پتانسیلشودارم ک ق بشم
لطفن هرراهنمایی ک میتونین بکنیت ومنوازلطفهاتون محروم نکنین
تشکررررر♥♥♥♥
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی.

1. کنکور در سال 96 هم برگزار می شود.
2. کتاب ها تغییرات چندانی با سال 93 ندارند. شما برای کنکور 96 باید کتاب های دوم دبیرستان چاپ سال 1393-1394 و کتاب های سوم دبیرستان چاپ سال 1394-1395 و کتاب های پیش دانشگاهی سال 1395-1396 را تهیه کنید.
3. برای قبولی در این دانشگاه بایستی خیلی درست و اصولی درس بخوانید. برنامه ریزی یک پارچه و منطقی از این لحظه را داشته باشید. برنامه ریزی قوی شما را موفق خواهد کرد. موفق ترین باشید
مهران
سه شنبه 13 بهمن 1394 04:34 ب.ظ
سلام. ببخشید به نظر شما ازمون سنجش خوبه یا گزینه دو؟؟؟

گزینه دو کی جواب ازمون رو میدن؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. ما بهترین آزمون آزمایشی را در ایران نداریم و هیچ آزمونی کامل و خوب و حرفه ایی نیست و هر آزمونی ایرادها و نقاط قوت های خود را دارد. آزمون های سنجش و گزینه ی دو هر دو جزء بهترین آزمون ها است و علتش هم این است که خیلی فشرده نیست و همین امر فرصت خوبی را برای ریکاوری و رفع اشکال را در بین هر آزمون می دهد. از نظر بنده و با توجه به تجربه ام آزمون هایی که دو هفته یک بار برگزار می شود فشرده هستند و فرصت رفع اشکال را در اختیار داوطلب قرار نمی دهد. گزینه ی دو کارنامه ها را همان روز آزمون و نهایتا تا فردای آن روز به طور کامل ارایه می دهد. به هر حال بعضی مواقع سوالات گزینه 2 نیز مشکلاتی را دارد یا ترتیب کنکور را ندارد. اما پیشنهاد من همین دو ازمونی است که شما نام برده اید. پیشنهاد من این است که هر دو را ثبت کنید و آن هایی که با هم تداخل تاریخی دارند را سنجش بنویسید. مخصوصا آزمون های بعد از عیدش را. موفق ترین باشید
مهران
شنبه 10 بهمن 1394 10:48 ب.ظ
ممنونم به شدت امیدوار شدم خیلی ممنونم امیدوارم تلاشم درست باشد .
توکل به خدا.سپاس فراوان
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. موفق ترین باشید
مهران
شنبه 10 بهمن 1394 03:10 ق.ظ
سلام. وقت بخیر
من فارغالتحصیل تجربی هستم وهدفم پزشکی تهرانه بنابر دلایلی تا الان هیچ نخوندم آیا اگر از همین امروز همه ی تلاشم رو برای هدفم بزارم چند درصد احتمال قبولی من وجود داره ؟؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. ابتدا بایستی بدانید که هدف سنگین و سختی را انتخاب کرده اید. هدفی که خیلی ها برای رسیدن به آن سال ها طرح و برنامه اجرا می کنند. روی کاغذ همه چیز ممکن است اما در عمل خیلی فاکتور ها بایستی مشخص شود. مثلا سطح و پایه ی علمی شما، قدرت یادگیری، قدرت برنامه ریزی، در این زمان باقی مانده نمی توان به حجم بالایی از تست زدن رسید و لذا بایستی به نوعی باشد که شما اشکالات درسی زیادی نداشته باشید بنابراین پایه و سواد خوبی بایستی داشته باشید. در مجموع اگر تعداد تست ها و مرورهایتان زیاد باشد این شانس را دارید که به هدفتان برسید. موفق ترین باشید
زهرا
پنجشنبه 26 آذر 1394 12:19 ب.ظ
معذرت میخوام اشتباه ازطرف من بود.یه دنیاسپاس ازراهنمایهای خوبتون.من دیگه برای امسال نآامید شده بودم.بااین پاسخ امید دوباره به مندادید
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. ایرادی ندارد. رتبه ایی که شما می خواهید قابل دسترس است و برای همین سریعا به سراغ یک برنامه ریزی فوق حرفه ایی بروید و کار را شروع کنید. موفق ترین باشید.
زهرا
پنجشنبه 26 آذر 1394 11:25 ق.ظ
استادزیر500منطقه3نه کشوری.چندتا دودی مربوط درس های ریاضی وفیزیک را دارم.
پاسخ رضا جدیدی :
بله، اگر هدف شما رتبه ی زیر 500 منطقه ی سه باشد (هرچند باز هم تاکید می کنم رتبه انتخاب کردن اصلا هدف درست و اصولی نیست و بهتر است به خودتان هویت بدهید و رشته و دانشگاه مورد علاقه تان را هدف قرار دهید) اما با این حال، رسیدن به آن در 7 ماه به شرط برنامه ریزی درست و اصولی حتما حتما حتما امکان پذیر است. یک خواهشی هم از همه ی دوستان کنکوری دارم با این که چندین بار دیگر هم عرض کردم وقتی رتبه بیان می کنید و منظورتان رتبه ی منطقه تان است حتما در کنار رتبه تان تاکید کنید که منظورتان رتبه ی منطقه است و اگر شخصی فقط بگوید رتبه ی مثلا 500 و در کنارش چیزی از منطقه ننویسید یعنی منظورش رتبه ی کشوری است. موفق ترین باشید
زهرا
پنجشنبه 26 آذر 1394 10:34 ق.ظ
سلام استادخسته نباشید.شما به من گفتید امکان قبولی من سال دیدگه است.من کارنامه یکی ازبچه های کنکوری 94دانلودکردم.شیمی8.فیزیک34ریاصی26زبان29عربی30ادبیات59دینی80زدمن اگه تمام تلاشم راکنم دراین 7ماه نمیرسم به این درصدا.
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. شما چه هدفی برای خود انتخاب کرده اید؟ رتبه ی زیر 500 درست است؟ از طرفی می گویید هیچ چیز یادتان نیست. در عمومی ها می شود رسید اما در دروس تخصصی وقتی می گویید چیزی یادتان نیست و دو سال از درس به دور بوده اید نیاز به کار است.

در 7 ماه به راحتی به این درصد ها می شود رسید اما به رتبه ی زیر 500 کشور با توجه به شرایط شما 7 کم است. لطفا اول از همه هدف خودتان را تعیین کنید. هر چند همیشه گفته ام که رتبه تعیین نکنید و سعی کنید رشته و دانشگاه مشخص کنید. موفق ترین باشید
سارا
چهارشنبه 25 آذر 1394 12:30 ق.ظ
بله کاملا درسته.پس من از همین لحظه جوری میجنگم و تلاش میکنم که بهترین استفاده رو از زمانم ببرم.البته من مشکلی در مفاهیم نداریم تا حدودی هم دروس یادم هست ولی نخوندم.بسیار ممنونم از پاسخ کاملتون.
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم بنابراین شرایط شما کاملا با شخص قبلی متفاوت است. ان شالله که تا آخر پای حرف امشبتان خواهید بود. موفق ترین باشید
سارا
سه شنبه 24 آذر 1394 11:47 ب.ظ
سلام استاد ببخشید یعنی اگر کسی الان شرایط زهرا خانم که سوال پرسیدند رو داشته باشه و از امروز شروع کرده باشه نمیتونه امسال پزشکی قبول شه؟ اخه شما به ایشون فرمودین سال بعد به هدفشون میرسن.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. دقت کنید ایشون گفتن دو سال تمام هیچ درسی رو نخوندن و اصلا چیزی هم یادشون نمیاد و از طرفی رتبه ی بسیار بسیار سنگینی را هم می طلبند. این فرصت تا کنکور برای کسی که در مفاهیم و پایه ها مشکلی نداشته باشد واقعا فرصت مناسبی است اما چند نفر عمل می کنند و چند نفر تفکر؟ چند نفر تلاش می کنند و چند نفر فقط امروز و فردا می کنند؟ حرف من یک کلام است چه قصد موفقیت در امسال را داشته باشید چه سال بعد و چه ده سال بعد بایستی از همین حالا تلاش کنید. این جمله را فراموش نکنید «برای انسان عملگرا هیچ فرقی نمی کند که چقدر زمان دارد این انسان فقط از زمانش بهترین استفاده را می برد و جوری می جنگد که رو سفید باشد ولی یک انسان تفکرگرای رویا پرداز اگر صدها سال هم فرصت داشته باشد هیچ حرکتی نمی کند و فقط فکر می کند». موفق ترین باشید
زهرا
سه شنبه 24 آذر 1394 06:33 ب.ظ
سپاسگزارم درتمام مراحل زندگیتان موفق وموید باشید من از امشب شروع میکنم.استاد ترسم از ریاضی وفیزیک بقیه دروس مرسم تمام کنم
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. ان شالله. نگران نباشید با برنامه ریزی اصولی این دو درس هم به مراتب قدرتمندانه مطالعه خواهند شد. موفق ترین باشید
زهرا
سه شنبه 24 آذر 1394 03:13 ب.ظ
سلام استادمن امسال کنکور ریاضی دارم ودوسال پشت کنکورم متاسفانه این دوسال چیزی نخوندم .والان میخوام شروع کنم چیزیم یادم نمیاد فکرمیکنم امسال نمیرسم ورشته مورد علاقه ام رتبه زیر 500میخواد از نظر شما چکار کنم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. پاسخ شما در پاسخ به این پرسش ها است:

«آیا شخصیت جهادگرانه، تلاشگرانه و سر سختانه ایی دارید که بتواند شما را به هدفتان برساند؟ آیا شما از رفتار مطالعاتی، جدیت در کار و سرسختی مانند تمام افرادی که هدف مشابه شماست را دارید؟ آیا شما پای سختی ها هستید؟ آیا شخصیتی عملگرا دارید یا دراز کشیده اید و برای خودتان رویا پردازی می کنید؟»
خیلی ها هدف های بزرگی دارند ولی پای عمل مشخص می شود که چه کسی واقعا کننده ی کار است و چه کسی یک بلف بزن می باشد.
و در نهایت این را بدانید:

اگر همین امروز را شروع به مطالعه و جنگ کردید اگر از همین الان زحمت کشیدید مطمین باشید سال بعد به هدفتان می رسید ولی اگر این روزها از دستتان برود مطمین باشید روزهای بعد هم از دستتان می رود. کسی که امروزش را به بهانه های معمولی از دست داد فردایش را هم به همان بهانه ها از دست می دهد. کسی که خود را بازنده بداند ولی باز هم بجنگد و اگر قرار است ببازد باز هم آبرومندانه ببازد و حداقل نزد وجدان خودش راحت باشد مطمین باشید سال بعد بهترین رتبه ایی را که در تصورش هم نباشد بدست خواهد آورد ولی اگر کسی فقط امروزش را به فردایی بهتر فروخت مطمین باشد که فردایش را نیز به فردای بهتر می فروشد. موفق ترین باشید
پرهام
سه شنبه 24 آذر 1394 02:18 ب.ظ
با سلام -استاد من واقعأ در هیچ کتاب و فیلم یا مقاله ی دیگری ندیده بودم که این طور مدریت زمان رو جا بندازه در ذهن.آرزوی بهترین ها را برایتان دارم...***
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. لطف دارید. ممنون بابت دعای خیرتان. ان شالله مورد استفاده باشد. موفق ترین باشید
سعیده
یکشنبه 22 آذر 1394 11:41 ق.ظ
ارزوی بهترین هارابرایشما دارم .ممنون که به موقع به سوالات ما پاسخ میدهید


پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. موفق ترین باشید
سعیده
یکشنبه 22 آذر 1394 11:30 ق.ظ
سلام اقای جدیدی ببخشید وقتتون میگیرم.میشه با معدل کتبی زیز ده امید به پزشکی داشت. واین معدل چه جوری جبران کرد
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. توصیه من به شما شرکت در طرح ترمیم معدل است که ان شالله و به احتمال زیاد در خرداد 95 اجرایی می شود. شما بایستی سعی کنید سوابق تحصیلی خود را بهبود دهید. البته دقت کنید که با این شرایط هم می توانید پزشکی قبول شوید اما بایستی درصدهای به شدت بالایی را بزنید. مثلا 80 درصد باید داشته باشید تا این درصد ها با در نظر گرفتن تاثیر منفی معدل شما به پزشکی در یک شهرستان بخورد. موفق ترین باشید
سه شنبه 17 آذر 1394 07:28 ب.ظ
سلام استادجدیدی
وقتتان بخیرونیكی.خداقوت هم به شما هم به دانش امزان گرامی شما
استادمن حتما بعدازاینكه كاری راانجام دادم توی یك دفترچه جیبی كوچك میزان فعالیت ساعت ان وكیفیت اون رامینویسم.حتی ساعت غذا خوردن.استراحت ومناجات ودرژایان روزاگه منظم بودم لذت میبرم وبه خودم افتخار میكنم.ودرژایان روز اونو خیلی مرتب به دفتربرنامه ریزیم منقل میكنم.تابعدازكنكوراین دفترراورق بزنم .خداراشاكرباشمو...اگراین كارراكنیم بده؟ایاجدول بندی كردم
اینجوری مخصوصا روزای اول باعث شدخودموبشناسم.بدانم واقعا چه زمانهای رابسیاربابت كارهای بیهوده كه اصلا بچشم نمیادازدست بدم وقدرزمان رابدانم
به همه میگم اهای تودانش اموز بسیارارزشمندمراقب ثانیه هات باش
ثانیه هایتان ارزشمندهرروزتان عالی
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. بله یادداشت کردن روزانه کارها موجب می شود تا جلوی هدر رفتن ها گرفته شود. البته بایستی مواظب باشید که وسواسی نشوید. یعنی هدف از نوشتن زجر کشیدن نیست بلکه می خواهیم بدانیم که کجاها بیشتر وقتمان تلف می شود تا جلوی آن را بگیریم. موفق ترین باشید
زهرا
یکشنبه 15 آذر 1394 02:22 ب.ظ

خیلی ممنونم ازاین همه راهکار ک صادقانه برامون میگید.من همیشه براتون دعا میکنم.
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. لطف می کنید. موفق ترین باشید.
زهرا
یکشنبه 15 آذر 1394 11:37 ق.ظ
سلام.وقتتون بخیر.آقای جدیدی من روشی ک گفتین رو دارم انجام میدم.کلا ی حس دیگه ای داره مثل ربات نبودن و آدم بودن!! و آدم علاقه ی بیشتری ب درس خوندن و مطالعه نشون میده.
ولی استاد من موندم وقتی درس خوندنم زیاد شد چیکار کنم؟
الان من حدودا 5-6ساعت میتونم بخونم و با این مقدار مطالعه میدونم ک میرسم برای برنامه کوتاه مدتم.ولی توی بلند مدت ک کارهام زیادتر میشه بازم باید همینجوری روزم رو شرو کنم بدون اینک ساعت واسم مهم باشه؟؟
من میدونم ک مثلا توی ماه آینده باید بیشتر وقت بذارم .آخه استاد بدون تنظیم ساعت و ساعت محور بودن شک دارم بتونم اون موقع کارهامو برسم ک انجام بدم!
ببخشید ک وقتتون رو میگیرم.
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. اجرای پیشرفت شما بسیار بسیار نادرست است. هرگز نباید برای پیشرفت تاریخ و زمان تعیین کنید. من یک مدل بی نظیر به شما پیشنهاد می دهم که از همین الان پیشرفت را شروع کنید و نه تنها پیشرفت کنید بلکه یک پیشرفت پایدار و ثابت را تجریه کنید. اما قبل از اینکه روش را توضیح بدهم یک نکته را یادآور می شوم: همانطور که می دانید خیلی ها برنامه هایشان را پاره می کنند و هیچگاه به اهدافشان نمی رسند بنابراین من به کاغذهای نوشته شده اعتقادی ندارم به برنامه های جدولی با ساعت های از پیش تعیین شده اعتقادی ندارم نه من بلکه تمام بزرگان برنامه ریزی استراتژیک در دنیا برنامه های جدول مدارانه را منسوخ شده و زوار در رفته و غیرقابل اجرا می دانند. تا به حال چند بار برنامه های نوشته شده و جدول های زیبایتان به سطل زباله رفته است؟ تا به حال چقدر برای رسم جدول ها وقت گذاشتید ودر نهایت هیچ وقت هم تا به آخر نرسید؟ تا به حال چقدر برای روزها و ماه های بعد برنامه ریختید و وقتی زمان اجرا رسید هیچ اتفاقی رخ نداد؟ کاغذها و جدول های رنگارنگ و تزیین شده و برنامه های نوشته شده در کاغذهای رنگی ضمانت موفقیت نیست. شخص من گاها برنامه های روزم را در کف دستم نوشته ام اما اجرا کرده ام و بسیاری از دانش آموزان در برگه های زیبا نوشته اند و اجرایی نکرده اند. یادتان باشد عملگرایی رمز موفقیت است. هر شخصی که عملگراست موفقیتش را تضمین کرده است و آن هایی که با جدول ها و کاغذها بازی می کنند و برای خودتاریخ تعیین می کنند و بایستی در یک روز و زمان و تاریخ پیشرفت را شروع کنند سخت در اشتباه هستند. پیشرفت را از همین حالا شروع کنید.
و اما روش چیست؟
از همین امروز، روزی فقط و فقط و فقط 3 دقیقه به کارهای روزانه خود اضافه کنید. مثلا یک تست بیشتر بزنید. بله فقط و فقط و فقط 3 دقیقه. حتما الان در فکر خود می گویید فقط 3 دقیقه؟ این که چیزی نیست؟ من می توانم بیشتر هم اضافه کنم. این فکر را دور بریزید و عملگرا باشید. فقط اجرا کنید همان روزی سه دقیقه را اضافه کنید. اگر از همین الان این سه دقیقه را اضافه کنید تا یک ماه بعد 90 دقیقه به ساعت مطالعه ی شما اضافه شده است. پیشرفت یعنی همین. منتظر یک روز خجسته و زیبا برای پیشرفت نباشید. خود را با کاغذها و جدول ها گول نزنید. از همین حالا روزی 3 دقیقه را شروع کنید. اگر این روزی 3 دقیقه را شروع کردید به خود امیدوار باشید زیرا عملگرا شده اید. جهان را انسان های عملگرا می چرخانند. در ضمن برای این سه دقیقه لازم نیست دایما به ساعت نگاه کنید. کافی است در این مدت زمان دو یا سه تست بزنید. یا 10 لغت زبان انگلیسی را یاد بگیرید. یا می توانید 20 لغت املایی بخوانید. البته بعد از 10 روز که زمان اضافه شده بیشتر شد می توانید حتی ترکیب دو کار را اجرا کنید ولی توصیه من تست زدن در این سه دقیقه های اضافی است. موفق ترین باشید
مهناز
جمعه 13 آذر 1394 10:17 ب.ظ
خیلی ویدیوی مفیدی بود.یه دنیاممنون. مطالب شمازندگی منوخیلی عوض کرده.همیشه منتظرمطالب جدیدی ازشماهستم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. لطف دارید. موفق ترین باشید
زهرا
پنجشنبه 12 آذر 1394 10:44 ق.ظ
سلام دوباره.
استاد من ی مشکلی دارم اونم اینه ک هروقت واس روزم برنامه میریزم انجام نمیدم و ممکنه دو صفحه بیشتر توی روز نخونم.ولی برعکس وقتی همینجوری روزمو شرو میکنم بدون برنامه ریزی، تا آخرش پای درسم و با تمرکز کامل میخونم.البته بر اساس برنامه میان مدت و بلند مدت درس میخونم ولی توی روز نمیتونم قسمتایی ک مشخص میکنم تموم کنم.واقعا نمیدونم برای چی این اتفاق میفته و برنامه ی کوتاه مدتم اجرا نمیشه.
امیدوارم متوجه منظورم شده باشید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. یک بار دیگر متن پیام خود را بخوانید. یک نکته ی مهم در این پیام این است که وقتی می خواهید برنامه ریزی روزانه کنید اجرا نمی شود و وقتی به خودتان می گویید مهم نیست که چه اتفاقی بیفتد و بدون برنامه درس می خوانید اوضاع بهتر می شود. این موضوع زمانی رخ می دهد که برنامه ی روزانه ی شما مطابق با نیازها و سطح شما نباشد. وقتی برنامه ی روزانه انعطاف پذیر نباشد و بخواهد شما را اسیر ساعت ها کند شما به طور ذاتی از آن فرار می کنید. همیشه اجرای برنامه ی خشک و بی روح ساعتی همین عذاب ها را دارد. تنها راه حل شما تغییر سبک برنامه ریزی می باشد. بارها و بارها در بین پاسخ هایم گفته ام که برنامه ریزی یک جدول نیست که در آن روزهای هفته را بنویسید و تعیین کنید در هر روز چکاری کنید برنامه ریزی یک نقشه برای رسیدن به هدفتان است و شما بایستی آن را به بهترین روش های ممکن اجرا کنید. بعضی ها اگر برنامه نداشته باشند بهتر کار می کنند زیرا برنامه ایی که دارند اصلا درست و اصولی نیست و یک جدول از پیش تعیین شده است. متاسفانه خیلی از دانش آموزان برنامه ی خود را بر اساس فهرست کتاب ها و صفحات آن تنظیم می کنند که من به آن می گویم: جدول تقسیمات فصلی.
خیلی از اذیت شدن ها و لذت نبردن هایتان و فرارهای از درس و مطالعه و پاره کردن برنامه و حتی بدون برنامه درس خواندن هایتان به علت نامناسب بودن همان جدول است. حتما حتما بایستی به سمت برنامه ی درست و اصولی حرکت کنید. می توانید مطلب «برنامه ریزی شما چقدر اصولی است؟» را مطالعه کنید تا با ساز و کار یک برنامه ی اصولی آشنا شوید و سپس متوجه شوید که چقدر غفلت داشته اید و یا چقدر به این اصول پایبند بوده اید. موفق ترین باشید
زهرا
چهارشنبه 11 آذر 1394 10:51 ق.ظ
سلام.
بله متشکرم.روشن شد.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. ان شالله به زودی شما هم بتوانید وقت خود را با همین روش های ساده ذخیره نمایید. موفق ترین باشید
زهرا
سه شنبه 10 آذر 1394 11:18 ب.ظ
سلام.
آقای جدیدی اینک از کوچیک ب بزرگ مرتب کنیم یا برعکس ، توی یادگیری تاثیر بد نمیذاره؟مثلا من اگه بخوام ان کارو انجام بدم ممکنه دو تا درس عمومی پشت هم و دو تا درس اختصاصی هم پشت هم بیفتن.اون وقت مغز دچار مشکل نمیشه تو یادگیری؟
آخه همیشه بهمون گفتن بین اختصاصیا یه عمومی بذار تا ذهنت خسته نشه.نظر شما چیه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. یک کنکوری در طول روز بایستی فعالیت های مختلفی مانند یادگیری لغات زبان انگلیسی، مرور لغات عربی و یا حتی لغات املایی املا و واژگان و همچنین مرور دروسی که قبلا خوانده است و تست دروس مختلف و بعد از همه خواندن دروس روز را هم دارد. منظور من از مرتب کردن فقط مربوط به خواندن نیست بلکه مرتب کردن به این معناست که اگر شخصی بخواهد از کوچک به بزرگ مرتب کند بهتر است که ابتدا بایستی لغات زبان و عربی و واژگان و املا و سپس مرورها و بعد تست ها و در نهایت مطالعه ها را قرار دهد. البته برخی نیز برعکس یعنی اجرای این کارها را در آخرین ساعت های روز قرار می دهند. بنابراین چه از بزرگ به کوچک و چه از کوچک به بزرگ باعث می شود که وقت و زمان بهینه خرج بشود.
بگذارید یک مثال را بزنم تا مطلب دقیق روشن شود فرض کنید شخصی بدون نظم و ترتیب بخواهد مطالعه کند و تصمیم داشته باشد امروز 30 دقیقه لغات زبان و 20 دقیقه لغت عربی و 15 دقیقه املای ادبیات را هم در کنار مرورها و تست ها و مطالعات دیگر خود اجرا کند. اگر این کارهای کوچک را مرتب و پشت سر هم اجرا نکند و در لابه لای دروس اجرا کند هم احساس خوشایندی در یادگیری ندارد و هم وقت بیشتری صرف وقفه ی بین دروس و استراحت بین دروس خود می کند در حالیکه می توانست تمام این کارها را به هم بچسباند و بدون اتلاف زمان بین آن ها، چندین دقیقه را اضافه بیاورد. امیدوارم برایتان موضوع روشن شده باشد. موفق ترین باشید
خانم جهان بخش
سه شنبه 10 آذر 1394 04:00 ب.ظ
سلام آقای جدیدی من برای ترتیب درسام تصمیم گرفتم از کارهای کوچیک به بزرگ شروع کنم بهتر شده اوضام قبلا درهم اجرا می کردم به نظر شما بهتره یک بارم از بزرگ به کوچیک امتحان کنم؟ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. اگر با این ترتیب راحت هستید و اوضاع بهتری کسب کرده اید با این روش ادامه بدهید و نیازی نیست که ترتیب دیگری را امتحان کنید. موفق ترین باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.