کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - هر چقدر بکارید همان قدر برداشت نمی کنید.

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

هر چقدر بکارید همان قدر برداشت نمی کنید.


قدیمی ها می گفتند: هرچقدر بکارید همان قدر برداشت می کنید ولی امروز می خواهیم به این موضوع بپردازیم که اصلا اینگونه نیست بلکه همیشه کمتر از چیزی که کاشته اید می توانید برداشت کنید. در هر فعالیت و شغلی از جمله درس خواندن یک فاکتور مهم به نام بهره وری وجود دارد. بهره وری به این معناست : چه مقدار از زمان هایی که یک شخص مشغول فعالیت است، مفید است؟ و چه مقدار دیگر از این زمان هدر رفته است؟ 
متاسفانه می توان گفت تقریبا بهره وری در خیلی از افراد یک جامعه پایین است و همین موضوع باعث می شود تا نتوان از زمان های موجود، درست و بهینه استفاده کرد و در نهایت باعث افت در فعالیت می شود. در مورد تحصیل و درس خواندن هم همینطور است. آیا شما درست درس می خوانید؟ تعداد زیادی از دانش آموزان می توانند ساعات مطالعه ی بالا داشته باشند اما آیا بالا بودن ساعت مطالعه نشان دهنده ی بهره وری بالاست؟ اگر کسی زیاد درس بخواند به معنای این است که درست هم درس می خواند؟ هیچگاه زیاد درس خواندن به معنای درست درس خواندن نیست. اگر یک دانش آموز روزانه 10 ساعت درس بخواند نباید بگوید من 10 ساعت درس خواندم بلکه باید از خود بپرسد چه مقدار از این 10 ساعت مفید بوده است؟
یک فرمول ساده اما بی نظیر برای شما آماده کرده ام که می توانید متوجه شوید  چقدر از ساعت مطالعه ی شما مفید بوده است. 
(میزان کل ساعات مطالعه)/( میزان هدر رفت بین ساعت مطالعه - میزان کل ساعت مطالعه) = بهره وری  
با دو مثال می خواهم نشان دهم که همیشه افرادی که ساعت مطالعه ی بالا دارند موفق تر نیستند.
فرض کنید نفر اول روزی 10 ساعت درس بخواند اما در حین درس خواندن به علت وجود عوامل مختلف مانند افکار مزاحم، شبکه های اجتماعی، پیامک دوستان، استراحت های طولانی  و... 4 ساعت از آن 10 ساعت را مشغول مطالعه نباشد. بهره وری این فرد برابر است با :
0.6=10/(10-4)= بهره وری مطالعه ی این فرد
حال فرض کنید شخص دیگری روزی 7 ساعت درس بخواند اما فقط 1 ساعت ازاین 7 ساعت اتلاف شود و مابقی آن مفید باشد پس بهره وری این شخص برابر است با :
0.85 = 7/ (7-1)= بهره وری مطالعه ی این فرد
همانطور که مشاهده می کنید نفر اول بهره وری 0.7  و نفر دوم بهره وری 0.85 دارد. با وجود اینکه نفر اول 10 ساعت درس خوانده است و نفر دوم فقط 7 ساعت. اگر خوب دقت کنید هر دوی آن ها 6 ساعت مطالعه مفید داشته اند اما نفر اول این 6 ساعت را از دل 10 ساعت درس خواندن بیرون کشیده و نفر دوم 6 ساعت را از دل 7 ساعت درس خواندن. این جاست که مفهوم بهره وری مهم می شود. بهره وری به شما می گوید که چقدر زمان هدر رفت دارید؟ به شما می گوید به ساعت مطالعه متمرکز نشوید بلکه ساعت مطالعه خالص شما مهم است. و در نهایت به شما می گوید این مقدار ساعت مطالعه خالص از چند ساعت مطالعه کل بدست آمده است.
اگر سعی کنید کارهای غیر درسی را در زمان مطالعه ی درسی از بین ببرید بهره وری شما زیاد می شود. به تجربه فقط با حذف کردن خودتان از شبکه های اجتماعی می توانید بهره وری خود را زیادتر کنید. یا کافی است که ارتباطات خود را با دوستانتان از نظر تماس های تلفنی و پیامک ها مدیریت کنید و خیلی کارهای ساده ی دیگر را می توانید اجرا کنید تا کم کم بهره وری شما بالا برود.
نکته ی مهم: انتظار نداشته باشید بهره وری شما 1 شود. یعنی در فرمول ارایه شده همیشه بهره وری همه ی انسان ها کمتر از 1 است و تقریبا محال است که بهره وری شخصی 1 شود زیرا هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که همه ی ساعات مطالعه اش برای درس خواندن صرف شده و قطعا مدت زمانی را تلف می کند.
سوال مهم : آیا بهره وری بالا می تواند نشان دهنده ی موفقیت تحصیلی باشد؟ یعنی اگر کسی بهره وری بالایی داشت یعنی در درسش پیشرفت هم می کند؟
در پاسخ باید بگویم که پیشرفت تحصیلی مفهوم بسیار بسیار بهتری برای نشان دادن این است که شخصی درست درس می خواند یا خیر؟  بهره وری بالا باعث می شود تا راحت تر به پیشرفت تحصیلی برسید و بهره وری پایین مانعی برای پیشرفت تحصیلی با سرعت زیاد است و همیشه باعث می شود یا پیشرفت نکنید یا با سرعت زیاد پیشرفت نداشته باشید.
چگونه پیشرفت تحصیلی داشته باشیم؟
برای پیشرفت تحصیلی روش های مختلفی نیاز است که در ادامه به صورت تیتروار آن ها را بیان می کنم. 
0 - هدف و هدف گذاری
1- برنامه و نقشه ی مناسب برای رسیدن به هدف
2- پشتکار و تلاش روزانه
3- پیش افتادن درسی از گروه هم کلاسی 
4- افزایش بهره وری مطالعه
5. رسم نمودار تحصیلی  برای مشاهده روند حرکت در هر درس
در انتها تاکید می کنم به هیچ وجه منظور این مطلب این نیست که کمتر درس بخوانیم. شما بایستی با تمام وجود بخوانید اما بایستی سعی کنید این مدت زمان با بهترین بهره وری بالاتر همراه باشد. تمام سعی این مطلب در این است که بگوید زمان های هدر رفته را جدی بگیرید و گمان نکنید اگر در طول بیشتر زمان خود را پشت میز هستید پس حتما خیلی خوب درس می خوانید بلکه مهم تر از پشت میز بودن مدت زمان بهره گرفتن از آن در درس هایتان است. 


دوشنبه 18 آبان 1394 09:25 ب.ظ
باتوجه به توضیحات شما درراین فیلم من کمالگرا نیستم

نمیدونم مشکلم چیه خواهش می کنم کمکم کنید
پاسخ رضا جدیدی :
خب خداروشکر که کمالگرا نیستید. آموزش روش های مطالعه نیاز به گفت و شنود و اجرا دارد. شما بایستی درس به درس مورد ارزیابی قرار بگیرید و روش هایتان مورد بررسی قرار بگیرد و از همه مهم تر بایستی سرعت یادگیری شما نیز در دروس مختلف ارزیابی شود. خیلی وقت ها شنیده اید که شخصی می گوید بایستی برای فهمیدن موضوعی ساعت ها وقت صرف کند این موضوع به کند ذهنی یا دیر فهمی ربطی ندارد او فقط روش درست درس خواندن را آموزش ندیده است. بایستی ابتدا عادت های غلط شما تعیین شود سپس مطابق با شرایط شما روش های درس آرام آرام تزریق شود. روش مطالعه یک نسخه ی کلی نیست بایستی نفر به نفر تشریح شود.
موفق ترین باشید
دوشنبه 18 آبان 1394 08:24 ب.ظ
توروخدا لطفا کمکم کنید به شدت استرس دارم خواهش می کنم برام توضیح بدید روش مطالعه رو

من چهار ساعته فقط سه صفحه خوندم از فصل آسونی هم هست

مشکل وسواسی ندارم که مثلا برگردم و از اول بخونم
نمیدونم مشکلم چیه خواهش می کنم دارم از استرس میمیرم

من وقتی میخونم همزمان می نویسم و تمرین می کنم و برای خودم توضیح میدم
مشکل من چیه؟؟؟روش مطالعه ی صحیح چیه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. می توانید فیلم کمالگرایی در مطالعه را مشاهده کنید تا مشخص شود تا کمالگرایی دارید یا خیر؟ برای مشاهده ی آن می توانید به آدرس زیر بروید:

http://kolbeyemoshavere.mihanblog.com/post/554

موفق ترین باشید
امیر علی
دوشنبه 18 آبان 1394 07:35 ب.ظ
سلام استاد با توضیحاتی که دادید تازه برای من روشن شد که چقدر مهمه.من اون جمله که می گویید 14 ساعت با بهره وری 0.85 بهتر از 14 ساعت با بهره وری 0.77 است را خیلی دوست داشتم.ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهس می کنم. بله این خیلی مهم است. برای روشن شدن موضوع یک مثال دیگر می زنم اگر شخصی 15 ساعت درس بخواند و 10 ساعتش مفید باشد بهتر است یا شخصی که 12 ساعت درس بخواند و 10 ساعتش مفید باشد؟ خب مسلم است که نفر دوم. بله شما باید بدانید که چقدر زمان برای مطالعه می گذارید و چقدر بردداشت می کنید. توصیه ی بهره وری به نفر اول این است که اگر 15 ساعت درس می خوانید چرا بایستی 10 ساعتش مفید باشد؟ چرا شما که توان مطالعه ی هر روز 15 ساعت را دارید فکری برای افزایش کیفیت آن نمی کنید؟ شما که 15 ساعت می خوانید باید بیشتر برداشت کنید. و این معنای بهره وری است. موفق ترین باشید
سمانه
جمعه 8 آبان 1394 11:25 ق.ظ
سلام خسته نباشید
ببخشید یه سوال خیلی ذهنمو مشغول کرده از کجا بدونم که برنامه ی قوی ای دارم یا نه ؟مینم امیدوار باشم که به هدفم می رسم یا نه.تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. قبلا در یک مطلب با نام «برنامه ریزی شما چقدر اصولی است» به این سوال پرداخته ایم. شما می توانید آن مطلب را بخوانید. برای مطالعه ی آن مطلب می توانید به لینک زیر بروید.

http://kolbeyemoshavere.mihanblog.com/post/641

موفق ترین باشید
آزاده
پنجشنبه 7 آبان 1394 05:29 ب.ظ
ببخشید امسال معدل چند درصد تاثیر داره؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. امسال 25 درصد نهایی سال سوم با تاثیر مستقیم و 5 درصد نهایی سال پیش با تاثیر مثبت. موفق ترین باشید
سمانه
چهارشنبه 29 مهر 1394 12:30 ب.ظ
اونوقت این میانگین برای کنکور 95 چنده؟
پاسخ رضا جدیدی :
هنوز که امتحانات 95 برگزار نشده است. موفق ترین باشید
سمانه
چهارشنبه 29 مهر 1394 11:37 ق.ظ
نمرات پیش دانشگاهیم مثل نمرات سال سوم حساب میشه یعنی باتوجه به میانگین نمرات کشور؟
پاسخ رضا جدیدی :
بله سبک تاثیر نمرات همواره یکسان است. موفق ترین باشید
سمانه
چهارشنبه 29 مهر 1394 11:29 ق.ظ
خیلی ممنون از این همه انرژی مثبتی که به آدم میدین.یه سوال دیگه م داشتم خواستم بدونم برای کنکور 95 نمره های پیش دانشگاهیم تاثیر میدن؟
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. تاثیر نمرات نهایی پیش دانشگاهی به صورت تاثیر مثبت است یعنی اگر باعث شود رتبه تان خوب شود اثر می دهند و در غیر این صورت اثر نمی دهند. مقدارش هم 5 درصد است. موفق ترین باشید
سمانه
چهارشنبه 29 مهر 1394 10:52 ق.ظ
با سلام خدمت شما استاد بزرگوار یه سوال ازتون داشتم میخواستم بدونم اگه یه نفر بخواد از همین الان با یه برنامه ی قوی برای کنکور 95 شروع کنه به درس خوندن امکان داره پزشکی قبول بشه ؟به نظر شما برای چنین هدفی دیر نیست؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. به هیچ وجه دیر نیست. مدت زمان مناسب کاملا در اختیار است و به راحتی می توان به نتیجه ی دلخواه رسید اما همانطور که خودتان گفتید شرظش برنامه ی قدرتمند است. موفق ترین باشید
مریم
سه شنبه 7 مهر 1394 07:56 ب.ظ
ممنون خیلی خوب بود استاد.
فقط یه سوال برام پیش اومده نفرات برتر میگن 14تا16ساعت مطالعه داشتند.

یعنی منظورشان مطالعه ی مفید بوده یا کلا بدون درنظر گرفتن وعده های غذایی و استراحت و فیلم و...14ساعت مطالعه داشتند ؟؟؟
واینکه به نظر شما چند ساعت مطالعه بهترین ساعت مطالعهاست به طوری که از برنامه هم مطمین باشی ؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. مسلم بدانید هیچ شخصی مدت خوابیدن و غذا خوردن و سایر فعالیت هایش آن قدر کم نیست که بتواند 16 ساعت مطالعه نماید. البته باید بدانید رتبه های برتر فیلم و سریال تماشا نمی کنند. یک نکته ی دیگر را هم در نظر بگیرید که همیشه و هر روز بهره وری یکسان نیست و روز به روز متفاوت است.
در مورد اینکه چند ساعت بهترین ساعت مطالعه است باید بگویم من با ساعتی درس خواندن به شدت مخالف هستم و هرگز نمی گویم که مثلا 12 ساعت درس خواندن خوب است. هر شخصی خصوصیات خود را دارد و باید شرایطش بررسی شود. حتی به شاگردان خودم هیچگاه نگفته ام فلان ساعت درس بخوانید زیرا برنامه ی آن ها تعیین می کند که چقدر باید بخوانند نه اینکه ساعت ها تعیین کنند آن ها چقدر باید بخوانند. موفق ترین باشید
تینا
سه شنبه 7 مهر 1394 01:47 ب.ظ
سلام آقا جدیدی خدا قوت.
آقای جدیدی شما اطلاع دارید که آیا این طرح ترمیم معدل از امسال اجرا میشه؟
الان ما باید چیکار کنیم ؟ بریم آموزش از راه دور ثبت کنیم؟ امتحاناتش واسه دی ماه هستش؟
ممنون میشم جواب بدید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی متاسفانه اطلاعات دقیقی در مورد این قانون در دست نیست ولی اکثر نظرات بر این است که این قانون برای کنکور 96 اجرا می شود. موفق ترین باشید
نگار
دوشنبه 6 مهر 1394 10:53 ب.ظ
سلام.
خداقوت.مطلب مفیدیه.واقعا از هر چیزی بهتره واسه اینکه آدم حالش خوب بشه.چون اصولا با دلیل ،بهتر قانع میشیم ک چرا واقعا پیشرفت نمیکنیم.
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. هر شخصی بایستی روند کاری خود را ارزیابی کند تا بتواند بر نقاط ضعف خود آگاه شود. البته قانع شوید و در جهت بهبود حرکت کنید ارزشمند است. در ضمن این نکته را بیان کنم بهره وری زیر 0.5 نشان دهنده ی حجم فعالیت های بالای غیر درسی است که بهتر است حتما حتما نگرشی صورت بگیر. بهره وری بین 0.5 تا 0.7 متوسط است که اکثرا هم در این بازه قرار می گیرند ولی برگ برنده در اختیار کسانی است که بهره وری بالای 0.7 تا نزدیک 0.9 دارند. زیرا این افراد فعالیت های مزاحم خود را به حد ناچیز رسانیده اند. باز هم تکرار می کنم بهره وری مقدمه ایی برای پیشرفت تحصیلی است و تازه شروع کار است. پس می توان گفت بالا کشیدن بهره وری شروع موفقیت در هر کاری است و نه همه ی موفقیت. موفق ترین باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.