کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - اعتماد به نفس و عزت نفس در زندگی یک کنکوری

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

اعتماد به نفس و عزت نفس در زندگی یک کنکوری


اگر من در یادگیری فصل اول زیست شناسی مشکل دارم بخاطر این است که معلم خوبی نداشته ایم، او خیلی بی حوصله سر کلاس درس می داد و توجهی هم به دانش آموزان نداشت. اگر معلم دیگری داشتم حتما این فصل را هم بهتر از قبل یاد می گرفتم. الان از این فصل متنفر شده ام و به نظرم علت نتیجه  نگرفتن از تست های کنکور این فصل به همان معلم ضعیف برمی گردد. 
هر وقت با دوستم در حیاط مدرسه قدم می زنیم، او از این صحبت می کند که برای قبولی در رشته های بزرگ خیلی ضعیف هستیم زیرا آن هایی که این رشته ها را قبول می شوند در بهترین مدرسه ها و بالاترین شرایط علمی، تحصیل می کنند و نکته هایی را می دانند که ما از دانستن آن آگاه نیستیم. برای همین نباید هدف بزرگی داشته باشیم و خودمان را ناراحت کنیم. کار عاقلانه برای ما این است که هدفمان را برای موفقیت در کنکور کوچک کنیم و به رشته های معمولی تر راضی باشیم. قرار نیست همه وارد رشته های درجه یک شوند، جامعه به سایر رشته ها هم نیاز دارد. این صحبت ها خیلی روی مطالعه ام اثر می گذارد و از عصر همان روز حال خوبی برای مطالعه ندارم. گاهی می پذیرم صحبت های دوستم درست و نحوه مطالعه ام اصلا برای قبولی در رشته های پرطرفدار کنکور مناسب نیست.
بعضی از روزها بدون هیچ دلیلی حس خوبی برای مطالعه کردن ندارم، مخصوصا آخر هفته ها که همه اعضای خانواده بیشتر از روزهای عادی می خوابند و همچنین شب ها که همگی مشغول تماشای سریال هستند، درس خواندن برایم سخت تر از همیشه می شود. معمولا برنامه ام را تعطیل و فعالیت های باقی مانده را به روزهای بعدی موکول می کنم زیرا می دانم با آن شرایط روحی درس خواندن هیچ فایده ای ندارد و مطالعه کردنم در بی حوصلگی کیفیت نخواهد داشت و چیزی یاد نمی گیرم پس آن را کنار می گذارم تا روزهای بعد در یک شرایط بهتر درس بخوانم.
هفته پیش به خودم قول داده بودم که حتما امروز  را در برنامه ریزی ام به حل کردن 100 تست از ریاضی اختصاص دهم، اما واقعا توان پاسخگویی به این تعداد سوال را ندارم. خیلی برایم خسته کننده است که بخواهم این تعداد تست را برای کنکور بزنم. برای همین این برنامه را انجام ندادم ولی به جای آن یک سری از درس های دیگر را مرور کردم. ایرادی ندارد، من که تنبلی نکردم، به جای آنکه 100 تست را بزنم تصمیم گرفته ام تا فعالیت های درسی دیگری را اجرا کنم. 
خیلی دلم می خواهد در مورد روش مطالعه و شرایط درسی همکلاسی ام اطلاعات داشته باشم، بیشتر اوقات به این فکر می کنم نکند او بهتر از من درس بخواند و امسال رشته خوبی قبول شود و از او عقب بمانم. همینطوری هم پدر و مادرم مرا با عالم و آدم مقایسه می کنند چه برسد که او بهتر و بیشتر هم درس بخواند و رشته و دانشگاه بهتری را قبول شود. می دانم او از من بهتر درس می خواند، حتما کلی هم مرور و تست زده است و حسابی خودش را برای کنکور آماده می کند و من با این شرایط نابسامان و یک روز خواندن و چند روز نخواندن به هیچ جایی نخواهم رسید. 

عزت نفس نمره ای است که به خودمان در مورد شرایط زندگی می دهیم

اصلا انتظار نداشتم بعد از این همه کتاب های مختلفی که برای درس شیمی خوانده ام باز هم جزوه خلاصه ام ناقص باشد. نکته این تستی که زده ام در جزوه ام نیست. من درس نامه همه کتاب ها را خوانده ام، سی دی و جزوه های دیگران را هم بررسی کرده ام چرا این نکته در جزوه ام نباید باشد؟ اگر نکات دیگری هم از قلم افتاده باشد و من سر جلسه کنکور با آن تست رو به رو شوم و نکته اش را ندانم که نمی توانم موفق باشم. به نظرم این جزوه خوب نوشته نشده، بهتر است از اول بنویسم و یک جزوه خلاصه کامل و حرفه ای برای بالا زدن درصد هایم در کنکور بسازم. 
این ها مثال هایی از رفتارهای شایع در بین کنکوری هاست. این مثال ها، ارتباط بسیار زیادی با کاهش یا افزایش عزت نفس در یک داوطلب کنکور دارد. اعتماد به نفس و عزت نفس چه هستند؟ چه فایده ای برای موفق شدن یک داوطلب کنکور دارند و اگر واقعا فایده ای دارند چطور می توان آن را افزایش داد؟ اعتماد به نفس و عزت نفس چه فرقی با هم دارند و کدام بهتر است؟ برای پاسخ دهی به تمام این سوالات ابتدا تعریف ساده ای از سه مفهوم اعتماد به نفس، عزت نفس و خود پسندی ارایه می دهیم زیرا این سه مورد بسیار با یک دیگر اشتباه گرفته می شوند و برخی از کنکور ها به دلیل همین جابجایی در درک مفاهیم ممکن است برای ارتقای سطح کیفی زندگی خود هیچ اقدامی نکنند.
اعتماد به نفس به زبان ساده: یعنی من می توانم یک کار مشخص را به بهترین شکل انجام دهم و از عهده آن بر می آیم.
عزت نفس به زبان ساده: در مجموع زندگی برآیند نقاط مثبت و منفی ام چگونه است؟ آیا انسان ارزشمندی در حالت کلی هستم؟
خود پسندی به زبان ساده: من تنها انسان با ارزش هستم و تفکرات، نظرات و رفتارهای سایر انسان ها غلط و همراه با حسادت است.
آنچه مشخص می شود این است که اعتماد به نفس زیر مجموعه عزت نفس قرار می گیرد. زیرا اعتماد به نفس به صورت خصوصی است مثلا دانش آموز کنکوری می گوید من در یادگیری درس عربی خیلی قوی هستم و عربی ام را خیلی راحت یاد می گیرم؛ این اعتماد به نفس فقط مربوط به درس عربی است. حال اگر همین اعتماد به نفس در پذیرش نقاط ضعف درسی هم باشد و همان دانش آموز کنکوری بپذیرد که در یادگیری درس ریاضی کمی ضعف دارد و سعی می کند بهتر شود و همچنین اگر از نظر روحی هم با اعتماد به نفس کامل نقاط ضعف و قوت خود را بپذیرید و تصمیم بگیرد بهتر شود حالا او وارد درک بزرگ تری از خود شده که به آن عزت نفس می گوییم. بنابراین قرار گرفتن اعتماد به نفس ها در کنار هم، عزت نفس را می سازد. پس اگر شما عزت نفس بالایی داشته باشید یعنی اعتماد به نفس خوبی هم دارید و اگر روی تقویت عزت نفس تان کار کنید نتیجه اش بالا رفتن سطح اعتماد به نفس تان نیز خواهد بود.
چرا یک داوطلب کنکور به عزت نفس نیاز دارد؟ عزت نفس تنها سرمایه درونی است که  می تواند درون تان انگیزه و اشتیاق و توان برای اجرای هر کاری را روشن نماید. وقتی عزت نفس بالایی دارید پس حتما قدرت لازم برای تغییر در زندگی و تحمل سختی ها و حتی شکست ها را دارید و می توانید در جایگاه بهتری قرار بگیرید. داوطلب کنکوری که عزت نفس بالایی دارد، مسئولیت پذیری خوبی نیز دارد و تمام نقاط ضعف و قوت روحی و درسی خویش را می پذیرد و به دنبال ارتقای سطح زندگی اش است. او یاد می گیرد که هر انسانی نقاط ضعف و قوتی دارد پس چون عزت نفسش بالا است پس توانایی لازم برای کم کردن نقاط ضعفش را دارد و در نتیجه پیشرفت خواهد کرد و به هدفش می رسد. عزت نفس لازمه دست یافت به جایگاه های بهتر، اوج گرفتن و دست یابی به هدف است و متاسفانه باید بپذیریم که به آن توجه زیادی حتی در علم علوم شناختی و روانشناسی هم نشده است و کمتر کسی به این مفهوم کلیدی در راستای ساختن زندگی بهتر توجه دارد.
چه کارهایی عزت نفس را افزایش و چه کارهایی آن را کاهش می دهد، همگی پاسخ مشترکی دارند زیرا اگر کارهایی که عزت نفس را افزایش می دهد را انجام ندهیم یا برعکسش رفتار کنیم عزت نفسمان کم می شود و همچنین اگر آن اقداماتی که عزت نفس را کاهش می دهد را انجام نداده یا برعکسش عمل کنیم قطعا عزت نفسمان افزایش پیدا می نماید پس در ادامه فهرستی از اقدامات موثر در بالا و پایین شدن میزان عزت نفس صحبت می کنیم. 
1. پذیرفتن صحبت های دیگران بدون تفکر باعث کاهش اعتماد به نفس در یک دانش آموز کنکوری می شود: فرض کنید یکی از اطرافیان در یک میهمانی می گوید: «به نظرم شما که می خواهی برای کنکور درس بخوانی بهتر است هدفت را بزرگ انتخاب نکنی، یک هدف کوچک داشته باش زیرا رسیدن به رشته های بزرگ سخت و رقابت در آن ها زیاد است، من می دانم تو نمی توانی این همه سختی را به جان بخری پس خودت را اذیت نکن و از همین حالا که برای کنکور می خوانی با هدف کوچک شروع کن تا بعدا شکست نخوری» همین صحبت ها را اگر آن دانش آموز کنکوری بپذیرید باعث کاهش عزت نفسش می شود. اگر او در مورد خود، نقاط ضعف و قوت و همچنین راه کارهایی برای بهتر شدن تمرکز نکند و با خودش نگوید من هدفم را می خواهم پس اگر لازم باشد از نظر روحی نیز خودم را تقویت می کنم و برای درس هایم نیز لازم باشد بیشتر از یک سال زمان می گذارم تا به آن برسم آنگاه عزت نفسش را زیر پا گذاشته است و خیلی زود تسلیم شده است. این پایان ماجرا نیست بلکه همین فرد در سال های بعدی و در مراحل دیگر زندگی باز هم از سوی دیگران مورد حمله قرار می گیرد و چون عزت نفسش روز به روز کمتر شده، حالا پذیرش حرف های دیگران نیز در او آسانتر و در نتیجه واقعا معلول می گردد. جالب است بدانید وقتی تسلیم حرف دیگران می شوید، حرف هایشان واقعیت می یابد زیرا شما هیچ تلاشی برای اشتباه نشان دادن آن صحبت ها نکرده اید. در میهمانی گفته اند شما قبول نمی شود و پذیرفته اید که توان لازم برای رسیدن به هدفتان را ندارید پس معلوم است که کلامشان درست از آب در می آید. همین عامل باعث می شود به اشتباه گمان کنید که همیشه حرف دیگران درست است و عزت نفس تان را از دست داده و به جای آن تسلیم دیگران شوید.
2. مشورت نمودن با افراد غیر متخصص و غیر دلسوز عزت نفس تان را کاهش می دهد: اگر همین الان یک عکس سی تی اسکن از خود داشته باشید حاضر نیستید آن عکس را حتی برای شوخی هم نشان هر کسی بدهید و از او بخواهید در مورد عکس تان اظهار نظر کند زیرا او را متخصص و کاربلد نمی دانید و به دنبال پزشک معتمد و متخصصی هستید که عکس تان را تفسیر کند. اگر عکس تان را به دوستی نشان دهید که تخصص ندارد و او بگوید شما فلان بیماری را دارید آیا باور می کنید؟ برعکسش را چطور؟ مثلا اگر بگوید توی عکست یک غده می بینم احتمالا سرطان داری؛ حالا حرفش را باور می کنید؟ مسلم است که خیر زیرا او متخصص نیست. چه بگوید سالمی و چه بگوید بیماری در هر دو حال حرفش اشتباه است. در مورد قبول شدن یا نشدن در کنکور، روش مطالعه و درس خواندن، میزان تفریح و ساعت مطالعه، شرکت کردن یا نکردن در کلاس کنکور و آزمون های آزمایشی و... نیز هر کسی صلاحیت راهنمایی شما را ندارد. همانطور که عکس سی تی اسکن خود را به دیگران نشان نمی دهید پس در مورد مسایل تخصصی موفقیت نیز به سراغ کسی بروید که دلسوز و متخصص فن باشد. اگر یک داوطلب کنکور تجربی با یک فرد معمولی در مورد قبولی در پزشکی صحبت کند و آن فرد گفت بله حتما قبول می شوی یا برعکس بگوید تو؟ عمرا قبول شوی در هر دو حالت صحبت های آن فرد هیچ ارزشی ندارد. زیرا او متخصص این امر نیست. چه بگوید قبول می شوی نباید خوشحال شوید و چه بگوید قبول نمی شود نباید ناراحت. اگر می خواهید عزت نفس تان بالا بماند برای مشورت از کسانی کمک بگیرید که متخصص و دلسوز باشند تا حرف هایشان راه حلی برای پیشرفت علمی و روحی تان شود و در نتیجه سطح انگیزه و توان رسیدن به هدفتان بالا رود.
3. عمل نکردن به آنچه باید عمل کنید بر عزت نفس یک دانش آموز کنکوری اثر منفی می گذارد: او می داند امروز قسمتی از موفقیتش را می سازد و درس خواندن در این روز یکی از پازل های موفقیتش را می سازد اما با بهانه های مختلف از درس خواندن باز می زند و تصمیم می گیرد که امروز را درس نخواند. این رفتار عزت نفس را کاهش می دهد زیرا او به خودش می گوید که امروز توان انجام درس خواندن را ندارم و این جمله با تعریف عزت نفس که می گفت توان انجام را داری در تضاد است و اگر درس نخواند در واقع مهر تاییدی بر این زده است که توانش را ندارد پس عزت نفسش کم می شود. وقتی عزت نفس پذیرفت که توان لازم را ندارید شرایط برای اینکه روزهای بعدی نیز با هر اتفاق کوچکی برنامه را کنار بگذارید فراهم تر خواهد شد و در یک مسیر نزولی قرار می گیرد و روز به روز از عزت نفس تان کاسته می شود. اگر می دانید که برای موفقیت لازم است درس بخوانید پس این کار را با بهترین کیفیت انجام دهید تا هم درس خوانده باشید هم عزت نفس خود را افزایش دهید و عمل کردن به برنامه تان برای روزهای بعدی آسان تر شود.
4. پشت گوش نیندازید تا اعتماد به نفس تان بالا بماند: الان خانواده در حال تماشای سریال هستند و من گوشه اتاق در حال درس خواندن. فردا که روز تعطیل است و همه بیشتر می خوابند تازه من باید زودتر هم بیدار شوم. همین جملات شروع برای پشت گوش انداختن برنامه و بخشی از فعالیت هایی است که برای موفقیت و دست یابی به هدفتان به آن نیاز دارید. اگر جلوی این وسوسه ها بایستید و به خود یادآور شوید که بخاطر عزت نفسم چشم روی این تفریحات زود گذر می بندم و تصمیم می گیرم به هدف بزرگترم بیندیشم و پای آن بایستم، موجی از قدرت و توانایی در شما ایجاد می شود و سطح عزتمندی تان را ارتقا می دهد و در برعکس. کسانی که زود تسلیم می شوند فرایند را برای فرار از برنامه و کاهش عزت خود شروع می کنند و کار به جایی می رسد که حجم کارهای عقب افتاده آن قدر زیاد و از طرفی سطح عزت نفس آنقدر پایین است که دیگر راهی برای پیروزی و پیشرفت در خود نمی بینید و هدفتان را از دست رفته تصور می کنید.
5. نقاط ضعف خود را بپذیرید و تصمیم بگیرید برای برطرف شدنشان برنامه ریزی کرده و آن را اجرا کنید: دقت کرده اید که بیشتر ناامیدان در کنکور از بین افرادی هستند که معدل بالایی دارند یکی از دلایل این ناامیدی در بین آن ها، عدم پذیرش نقاط ضعف درسی و روحی شان می باشد. آن ها گمان می کنند چون معدل های بالا و وضعیت درسی مناسبی در مدرسه دارند پس شرایط برای کنکورشان نیز به همین صورت است و هیچ مشکلی در این راه وجود ندارد اما واقعیت چییست؟ هر داوطلب کنکور مشکلات درسی خاص خودش را دارد و از نظر روحی نیز ضعف هایی داشته که در مسیر کنکور لازم است برطرف کند. دو واکنش داریم، اول اینکه بپذیریم ما کامل نیستیم اما برای کامل شدن تلاش می کنیم و دوم، قبول نداریم که ما مشکل داریم و همه چیز را به بیرون از خود ربط دهیم. تصمیم باشماست، اولین گزینه شرایط را برای ساخت زندگی تان فراهم می کند و دومین انتخاب راه را برای پیشرفت می بندد و از نظر شخصیتی موجب ایجاد خودپسندی در فرد خواهد شد.
6. برای هر کاری تایید دیگران را نیاز دارید؟ پس به عزت نفستان لطمه می زنید. برخی از کنکوری ها هستند که برای هر کاری نیاز به تایید شدن توسط دیگران را دارند، اگر یک روز را بخواهند برای رفع اشکال در نظر بگیرند از همه افراد نظرخواهی می کنند تا مطمین شوند کارشان درست است. برای خریدن یک کتاب تستی بدون اینکه نیازها و شرایط خود را در نظر بگیرند بی امان به دنبال پرسش از دیگران هستند تا متوجه شوند آن ها چه کتابی را برای کنکور توصیه می کنند. این افراد اگر عاشق رشته ای باشند و نتوانند در سال اول به برسند و اطرافیان بگویند که به دانشگاه برو و رشته دیگری را بخوان خیلی زود قبول می کنند و انگار نه انگار که هدفی داشته اند زیرا از نظر این دسته از انسان ها، اطرافیان همیشه نظرات درست تری دارند و حتما توانایی ماندن پشت کنکور را در او ندیده اند که توصیه به مطالعه رشته دیگری در دانشگاه را دارند. این تیپ شخصیتی که برای هر کاری تایید دیگران را نیاز دارد موجب می شود تا هرگز احساس استقلال و توانایی در تصمیم گیری را نداشته باشند و در نتیجه با کاهش عزت نفس روبه رو شوند. 
7. کمالگرایی عزت نفس را کاهش می دهد: آیا شما جزو آن دسته از کنکوری هایی هستند که بهترین جزوه خلاصه را می خواهند؟ چندین و چند بار یک فصل را می خوانند و ده مدل درس نامه برای مطالعه یک فصل جلوی خود می چینند و سعی می کنند تمام نکات و فرمول ها را یک باره  در جزوه خود بنویسند و قبل از اینکه تستی بزنند با یک جزوه خلاصه کامل به سراغ تست زنی آن فصل بروند و اگر در چند تست مشکل داشته باشند کل جزوه را مقصر را بدانند و روش خواندنشان را تغییر داده و دوباره از اول به مطالعه همان فصل روی بیاورند؟ کمالگرایی در مطالعه و برنامه ریزی از جمله رخدادهایی است که موجب کاهش عزت نفس در کنکوری ها می شود زیرا هرگز آن ایده آل ذهنی در ذهن فرد به واقعیت نمی پیوندد و فرد گمان می کند توانایی و قدرت لازم برای تحقق اهدافش را ندارد پس به ناچار تسلیم می شود و عزت نفسش لطمه می خورد.
این هفت مورد تمام ماجرا نیست و لازم است در کلبه مشاوره بارها در این خصوص صحبت شود اما به طور کلی هر اقدامی که موجب شود تا اجرای یک کار ناقص شود آن اقدام روی عزت نفس تان تاثیر منفی می گذارد و برعکس، هر کاری که باعث افزایش توانمندی در اجرای کارهایتان گردد باعث افزایش سطح آن در زندگی تان خواهد شد. عزت نفس تمام دارایی یک فرد برای ایجاد انگیزه، موفقیت و دست یافت به هدفش است. مراقب باشید آن را بر اثر کارهای روزمره کاهش ندهید.

  دانش آموزان و کنکوری هایی که این مطلب را خوانده اند، به مطالعه مطالب زیر نیز علاقمند بوده اند
برای خواندن این مطالب روی آن ها کلیک کنید

چهارشنبه 7 شهریور 1397 08:53 ب.ظ
خیلی متشکرم بابت وقتی که گذاشتید وراهنمایی های واقع بینانتون
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 7 شهریور 1397 03:14 ق.ظ
سلام
من دختری هستم که 3 بار در کنکور شرکت کردم ولی متاسفانه نتیجه ی خوبی نگرفتم من خیلی به پزشکی علاقه دارم اما اولین باری که کنکور میدادم اصلا هدفم رو جدی نگرفتم تصمیم گرفتم یه سال بمونم وبرای کنکور بخونم اما متاسفانه برنامه ی درستی نداشتم وتوی هیچ آزمون آزمایشی هم شرکت نکردم چون احساس میکردم اگه خودم بخونم نتیجه ی بهتری میگیرم ولی رتبم فقط یه مقدار بهتر از سال قبل شد سال بعد تصمیم گرفتم در قلم چی شرکت کنم وطبق برنامش پیش برم امانتونستم خودم رو به اون تراز لازم برسونم همش سعی میکردم بهتر درس بخونم اما احساس میکردم دیگه اون انگیزه ی اولیه رو ندارم توانم و ارادم کم تر شده از طرفی حرف ها وکنایه های دیگران خیلی منو اذیت میکردو فکر و خیال زاد میکردم شب کنکورم که شد از استرس خوابم نمیبرد واونشب فک کنم فقط 2 ساعت خوابیدم نتیجه کنکورم امسال چند هزارتا بهتر از سالای قبل شد ولی انتظار داشتم بهتر از این شه حتی تو قلم چی هم رتبم این قدر بد نمیشد الان واقعا احساس بدی دارم ازطرفی نمیتونم برم یه رشته ی دیگه ودیگه واسه هدفم هیچ تلاشی نکنم نمیدونم چی کار کنم میشه کمکم کنید؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. همه فکر می کنند اگر کسی پشت کنکور بماند حتما باید قبول شود خیر اینطور نیست. هر کسی موفق نمی شود فقط کسی قبول می شود که درست درس بخواند. شما هر بار به اندازه میزان درست درس خواندن هایتان نتیجه گرفته اید. ببنید کسی که کنکور می خواهد بدهد بایستی با این سوالات خودش را رو به رو کند و جواب واقعی بدهد:
1. پایه درسی من برای کنکور در چه سطحی است و چقدر طول می کشد که این پایه درسی را به کنکور برسانم؟ برای فهمیدن پایه درسی به معدل و نمرات تان نگاه نکنید. نمرات نشان دهنده پایه نیستند. آنقدر معدل 20 و 19 هست که سوادش حفظی و بی فایده برای کنکور است پس فقط از طریق حل سوالات کنکور می توانید متوجه شوید پایه درسی تان در چه حدی است و چقدر زمان می برد که به سطح کنکور برسید.
2. بر اساس پایه درسی تان باید زمان بگذارید: اگر کسی پایه درسی اش ضعیف باشد باید زمان لازم و متناسب با هدفش را بگذارد. اینکه شما بگویید هدفم پزشکی است ملاک نیست. حتی اینکه بگویید روزی 12 ساعت درس خوانده ام هم ملاک نیست فقط و فقط زمان بر اساس پایه درسی بایستی تنظیم شود.
3. برنامه تان چطور است؟ ایا کسی که با برنامه آزمون ها درس بخواند می تواند انتظار رتبه خوب را داشته باشد؟ خیلی از کنکوری ها اشتباه می کنند و با برنامه آزمون ها درس می خوانند. در واقع با خودشان می گویند تمام رتبه های برتر هم کنکور ازمایشی داده اند اما توجه نمی کنند که آن رتبه برتر تمام درس هایش را از سال های قبل بسته است و او با بودجه بندی درس نمی خواند او برای کنکور جامع آماده است.
وقتی شما با برنامه ازمون درس بخوانید معلوم است که تعداد مرورها و تست هایتان کم می شود معلوم است فرصت رفع اشکال پیدا نمی کنید و از همه بدتر اینکه بین درس خواندن هایتان فاصله های 1 تا 3 ماهه برای مرور و تست می افتد.
این برنامه از روز اول محکوم به شکست است بنابراین از قبل از کنکور هم می شد فهمید که نتیجه نمی گیرند کسانی که با برنامه ازمون درس بخوانند. توضیحات کامل این مطلب را در مقایسه آزمون گاج و قلمچی داده ام که می توانید بخوانید. پس برنامه ریزی حرفه ای و اصولی خود را طراحی کنید.
4. کسی که پزشکی می خواهد باید شخصیت یک پزشک را نیز در خود ایجاد کند. وقتی شما وابسته به حرف مردم هستید و استرس می گیرید یعنی از نظر شخصیتی و پیشرفت فردی به اندازه یک پزشک رشد نکرده اید.
رتبه شما علاوه بر اینکه نشان دهنده نحوه درس خواندن شماست نشان دهنده روحیه و شخصیت شما هم هست. به نظر شما آن هایی که پزشک می شوند وابسته به حرف مردم هستند؟ آن هایی که پزشک می شوند رفتارهایشان چگونه است؟ باید هر روز خود را بیشتر و بیشتر به آن ها نزدیک کنید.
اگر این موارد را رعایت کنید شما هم پزشک می شود و در غیر اینصورت صد بار هم پشت کنکور باشید به نتیجه نمی رسید.
nafas
جمعه 6 آذر 1394 07:31 ب.ظ
سپاس از کمکتون
خیلی عذر می خوام وقت شریفتونو گرفتم
خیلی بهم کمک کردین ...
امیدوارم که یک روزی بیام بهتون بگم خوشبخت ترینم و به هدفم رسیدم و همه تعجب کردن اون وقت من شادترین روزای زندگیمو دارم سپری می کنم
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. ان شالله حتما این اتفاق خوب رخ خواهد داد و نتیجه ی لازم و دلخواهتان را خواهید گرفت. موفق ترین باشید
جمعه 6 آذر 1394 07:27 ب.ظ
چشم حتما باز برسی می کنم دلیل افت تحصیلیم چی بود
پاسخ رضا جدیدی :
ان شالله.
nafas
جمعه 6 آذر 1394 07:25 ب.ظ
اقا جدیدی من روانشناسی خیلی دوست دارم اما از بس بهم گفتن اگه بخوای بری روانشناسی درس نخون به مسخره گرفتن و گفتن تو تجربی روانشناسی خیلی راحت میشه قبول شد منم بهشون گفتم که این شغل مورد علاقه منه من اصلا برام مهم نیست چطوری به شغلم برسم چه با سختی چه با اسانی ...
پاسخ رضا جدیدی : اگر افرادی که به رشته ی روانشناسی علاقمند هستند در این رشته متخصص نشوند پس چه کسانی باید وارد این رشته شوند؟ من روانشناسانی را می شناسم که از یک پزشک هم پولدار تر هستند و هم معروف تر و مشهورتر. برای دیدنشان بایستی بیش از 6 ماه منتظر باشید. مهم نیست که دیگران به شما چه می گویند مهم این است که خودتان چه می خواهید در ضمن بهتر است مطلب بنده در مورد اینکه هدف هایتان را به کسی نگویید را بخوانید. هیچ لزومی ندارد که حرف هایتان را به دیگران بگویید. در ضمن سعی کنید دهن بین نباشید. شما خیلی برایتان مهم است که همه را راضی نگاه دارید یا همه بخواهند شما را تایید کنند ولی این را بدانید ما بایستی تنهایی راه خوشبختی را طی کنیم و اصولا بایستی خودتان باشید. موفق ترین باشید
nafas
جمعه 6 آذر 1394 07:22 ب.ظ
افت تحصیلیم نمیدونم واقعا !!!من خیلی خوب داشتم پیش میرفتم که یه مدت حوصله خوندن نداشتم همش خسته بودم و می گفتم حال ندارم درس بخونم


واقعا ممنون به خاطر حرفای زیباتون
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. نمی دونم دلیل خوبی نیست بهتره یک فرصتی رو بگذارید و به شرایط اون موقع برگردید و درست و اصولی بررسی کنید که چرا افت کردید. موفق ترین باشید
nafas
جمعه 6 آذر 1394 07:04 ب.ظ
همش می ترسم موفق نشم ...چون من گذشته هم موفق نشدم ینی شاید بگم نهایت تلاشمو نکردم که موفق بشم تمام این ناامیدی ها و بی انگیزه بودن هام برمی گرده به گذشته و الان....دیگه باورم شده که من موفق نمیشم هرکاری هم می کنم که این فکرو از سرم بندازم دور نمیشه
پاسخ رضا جدیدی :
آفرین قشنگ ترین جمله همین بود که گفتید نهایت تلاشتون رو نکردید که موفق بشوید. توصیه من به شما داشتن یک مشاور خوب و با سواد و کار کشته است که زیر پر و بال شما را بگیرد. این را بدانید شما مانند یک مار هستید و آماده اید که به هدفتان نیش بزنید و آن را قورت بدهید فقط راه را بلد نیستید. شما نیاز به شخصی دارید تا بتوانید با او درد دل کنید و خود را از نظر روانی تخلیه کنید و با برنامه های او مقتدرانه پیش بروید. موفق ترین باشید
nafas
جمعه 6 آذر 1394 07:01 ب.ظ
اقا جدیدی باید چیکار کنم من خیلی گریه می کنم خیلی ناراحتم که چرا همچین حرفیو به من میزنن ...

به خاطر همینه که میگم ناامید شدم

خانوادم به من امید نمیدن ....خیلی سخته

که تموم فکرو توجهشون و امیدشون به داداشمه ....واقعا داغون شدم

دلم می خواد بهشون بگم بهشون نشون بدم که منم موفق میشم ولی از بس حرفای منفی زدن من اعتماد به نفسم و حتی امیدمو از دست دادم دیگه انگیزه خوندن ندارم
پاسخ رضا جدیدی :
من به جای شما باشم از این موضوع نهایت استفاده را می کنم می دانید این خیل خوب است که کسی از شما توقعی ندارد زیرا هیچ فشاری روی شما برای موفق شدن نیست. می دانید شما چقدر بهتر از برادرتان می توانید موفق شوید؟ زیرا او در مد توجه دیگران است و همه به او امید دارند و از او انتظار دارند که موفق شود و فقط کافی است که دچار یک لغزش شود و او مطمین باشید در سال بعد به شدت با استرس و فشار کنکور برای قبولی رو به رو می شود. بهترین شرایط برای شماست زیرا هیچ شخصی منتظر قبولی شما در کنکور نیست. از این بی توجهی استفاده کنید و با خیال راحت به درس خواندنتان بپردازید که این فرصت در اختیار هر کنکوری نیست. موفق ترین باشید
nafas
جمعه 6 آذر 1394 06:56 ب.ظ
از شما نهایت تشکرو دارم ....
خیلی عذر می خوام من چند تا سوال دیگه هم دارم

اقا جدیدی میشه کسی باشه که نره کلاس و یا ازمون شرکت نکنه فقط بخونه و تست بزنه تو کنکور موفق بشه ؟؟؟

اخه همونایی که همسن من هستن همشون هم کلاس میرن هم ازمون میدن اما من ازمون نمیدم کلاس هم نمیرم دلیل اصلیش این هست که من دوم دبیرستان وسطای سال عفت تحصیلی کردم خانوادم گفتن تو درس نمی خونی بنابراین تا زمانی که شروع نکردی به درس خوندن نه کلاس میری نه ازمون میدی به نظر شما کار خانوادم درسته ؟؟منو به کل ناامید کردن چون تمام دوستام و دختر و پسرای اقوام همه کلاس و ازمون میدن اما من نمیدم .....
کار خانوادم درسته واقعا؟؟؟؟!!!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. من هم موافق کلاس تست و ازمون های آزمایشی در سال های دوم و سوم دبیرستان نیستم. دلایل آن را در متن های دیگر وب نوشته ام. اتفاقا خیلی خوب است که نمی روید و همین موضوع باعث می شود تا دقیقا نقاط ضعف و قوت خود را مشخص کنید. بگذارید یک مثال را برایتان بزنم. بهترین معلمان کنکور در تهران هستند و بهترین کلاس ها را برگزار می کنند اما ایا همه ی رتبه های خوب از تهران هستند؟ خیر به هیچ وجه بنابراین متوجه می شوید که کلاس کنکور در هر شرایطی مفید نیست. کلاس کنکور فقط برای کسی مناسب است که خودش تست زده باشد و بداند نقاط ضعف و قوتش چیست در ضمن خیلی از همین کلاس ها آن نکته هایی را یاد می دهند که در کتاب های کمک آموزشی وجود دارد. لذا این موضوع خیلی به نفع شماست که نمی روید و باعث می شود بهتر رشد کنید. اما در خصوص افت تحصیلی بایستی علت را مشخص کنید که دقیقا به چه دلایلی افت کرده اید ؟ من هم در دوران تحصیلم دچار افت تحصیلی شدم و حتی معلم فیزیکم گفت: دیگر تو هیچی نمی شوی تو روزی امید مدرسه ی ما بودی ولی دیگر هیچی نمی شوی ولی حرف او درست از آب در نیامد و من الان به هرچیزی که می خواسته ام رسیده ام و خیلی هم خوشبخت هستم. من افت را تجربه کرده ام و اصلا جای مشکلی نیست بهترین کار این است که دلایل را بررسی کنید. مگر هر کاری که همه می کنند باید درست باشد؟ شما بایستی الگو و برنامه ی خودتان را داشته باشید و اصلا به این توجه نکنید که دیگران چه می گویند. خیلی بایستی قوی باشید. موفق ترین باشید
nafas
سه شنبه 3 آذر 1394 08:22 ب.ظ
بله درسته
پاسخ رضا جدیدی :
بسیار خب اگر درست است پس باستی شما هم مانند آن ها شروع به تمرین و ممارست کنید. فرصت بیش از اندازه ایی هم در اختیار دارید و به هیچ وجه هم نمی توانید بگویید این فرصت کم است. اگر بخواهیم تا امتحانات نهایی زمان شما را حساب کنیم بیش از هفت ماه فرصت در اختیار دارید. در این هفت ماه می شود بارها و بارها مرور و تمرین را در برنامه خود قرار دهید. در این هفت ماه می شود در کنکور موفق بود چه رسد به امتحانات نهایی.
بنابراین شما بایستی به جای نا امیدی و فرار از میز مطالعه، به دنبال راه حل منطقی و عاقلانه باشید. راه حل درست و منطقی برای شما یعنی برنامه ریزی و آموزش روش مطالعه ی هر درس. اگر قرار باشد هر کدام ما از انسان ها هر بار که در زندگی به یک مشکل برخورد کنیم به سرعت گوشه نشین شویم و همه ی ایمان و باور خود را از دست دهیم که دیگر هیچ حهش و پیشرفتی اتفاق نخواهد افتاد. اما یک نکته ی مهم دیگر این است که ضریب هوشی همه ی ما انسان ها با هم برابر است و فقط تعداد خیلی خیلی کمی هستند که مانند انیشتن می شوند. همه ی ما در یک سطح هستیم. خیلی اوقات احساس می کنیم شاگرد اول کلاس خیلی با هوش است و هوش او دو برابر هوش ماست اما وقتی اوقات او را بررسی کنید متوجه می شوید که او مرتب و منظم در حال مطالعه است. این نکته را بدانید که درصد موفقیت یک فرد بیش تر از آنکه به هوش او برگردد به پشتکار او باز می گردد. بگذارید یک مثال واضح برایتان بزنم. به نظر شما تمام رتبه های برتر کنکور در همه ی رشته ها از مدارس تیزهوشان هستند؟ اصلا این طور نیست خیلی از افرادی که در مدارس تیزهوشان درس می خوانند در کنکور رتبه خوبی بدست نمی آورند. پس از همین مثال ساده متوجه می شوید که پشتکار و برنامه ی درست و اصولی مهم است. امیدوارم متوجه شده باشید که بایستی به جای این طرز تفکر اشتباه که باعث شده به خودتان بی علاقه شوید به دنبال یک برنامه و یک شروع باشید. همه ی اتفاقات بزرگ دنیا از اولین قدم ها شکل گرفته است. با یک برنامه ی درست و اصولی شروع کنید. در ضمن اگر مشکل یا مشکلاتی دارید می توانید از مشاوران کمک بگیرید. وظیفه ی مشاوران کمک به بهتر زندگی کردن انسان است. موفق ترین باشید
nafas
سه شنبه 3 آذر 1394 08:05 ب.ظ
اون که باهوش هست از بچگی باهوش بوده ولی تند زدن تست نه از بچگی نبوده کنکورهم ادمای باهوش و بادقت موفقن
پاسخ رضا جدیدی :
بسیار عالی پس الان یک نکته ی مهم را از هم جدا کرده اید برخی باهوش هستند اما عده ی زیادی با هوش متوسط و برابر با شما به علت تمرین زیاد توانسته اند به این تسلط برسند. درست است؟
nafas
سه شنبه 3 آذر 1394 08:03 ب.ظ
تازه من خیلی کندخوان هستم این مشکل منو خیلی اذیت می کنه :(
پاسخ رضا جدیدی :
برای مشکل کند خوانی هم راه حل وجود دارد اجازه بدهید ابتدا مشکل اول شما را حل کنیم.
nafas
سه شنبه 3 آذر 1394 07:36 ب.ظ
سلام وقتتون بخیر...
من 17سالمه امثال نهایی دارم و سال دیگه کنکور دارم
نمیدونم چرا همش فکر می کنم که من تو کنکور موفق نمیشم همش فکر می کنم خیلی دانش اموز از من باهوش تر زرنگ تر و برای تست زدن عالی تر هستن اما من نه ...
اعتماد به نفسم خیلی کم شده واقعا نمیدونم چیکار کنم همش فکر می کنم دیره ..دیگه زمان دیره واسه جبران کردن بعضی درسا واسه تند شدن دستم تو تست
همش احساس می کنم دیگه کم اوردم
توی خانواده ما خیلی بچه هایی هستن که همسن من هستن
و مدرسه خیلی بهتر و پشتکارشون و هوششون از من بهتره وقتی فکرش می کنم میگم اونا حتما موفق میشن اما من نه چون اونا از اول دانش اموزای عالی و برتری بودن اما من که دانش اموز متوسطی هستم موفق نمیشم چون تو کنکور ادمایی که عالی هستن موفق میشن ..لطفا بهم کمک کنین انگیزم هم به خاطر فکرایی که کردم از دست دادم شاید بگم بکم از انگیزم مونده که اونم با دیدن بقیه دارم ازدست میدم ...بهم کمک کنین
باتشکر
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. یک سوال مهم از شما دارم: انسان های باهوش و زرنگی که در تست زدن عالی عمل می کنند به طور مادر زاد و از روز اول صاحب این توانایی ها بوده اند؟
سمیرا.
سه شنبه 30 دی 1393 07:36 ب.ظ
فهمیدم مشکلم چیه من منتظر یک اتفاق عجیب یا یک معجزه یا یک نیروی قوی که همون لحظه دست به کار شم پس مشکل من اینه !!فهمیدم خیلی ممنون !!!
پاسخ رضا جدیدی : آفرین دقیقا پس باید با صبر و تلاش و پیگیری به خواستت برسی.برو و از همین الان شروع کن.
خیلی باهوش هستید زیرا پاسخ های مرا خیلی خوب درک می کنید و خیلی زیبا آن را تفسیر می کنید.موفق تر باشید
سمیرا.
سه شنبه 30 دی 1393 07:03 ب.ظ
خیلی خوبه خیلی ! من حتما دست به کار میشم خسته شدم از این همه ذلت و خواری دیگه به گذشته فکر نمیکنم نه این که کلا فراموش کنم که بودم و که هستم بلکه ازش درس عبرت میگیرم و اجازه نمیدم گذشته ی تلخم تکرار شه
میخواهم آینده ای بسازم که گذشتم در مقابلش زانو بزنه....
پاسخ رضا جدیدی :
بله دقیقا.این همون چیزیه که باید همیشه بهش ایمان داشته باشید.همین افکار هستن که شما را موفق می کنند
سمیرا.
سه شنبه 30 دی 1393 05:06 ب.ظ
سلا اقای جدیدی
من گذشتم خیلی اذیتم میکنه چونکه همیشه دانش اموزی تنبل و بی انگیزه بودم و هر گز حتی امتحانات نوبت ها رو هم نمیخوندم به همین دلیل همیشه از سوی دبیران به من بی احترامی شده و همیشه همکلاسی هایم من رو به چشم یک دانش اموز تنبل میدیدند و بعضی وقتها وقتی یک امتحان رو میخوندم نمژه ی خوبی کسب میکردم مثل نوزده و بیست اونها خیلی تعجب میکردند و میگفتن این امکان نداره من خیلی ناراحت میشدم اونا منو به چشم یک دانش اموز بی استعداد میدیدند واسه همین هر چی میخوام تغییر کنم نمیتونم چون خودم هم باورم شده که خیلی تنبلم و خیلی بی انگیزم!!!!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.
مشکل از آنجایی آغاز می شود که ما باور می کنیم که پوچ هستیم در حالیکه دروغ است.همین خود شما مگر ننوشتی وقتی می خواندی نتیجه می گرفتی؟ بله می خواندی نتیجه می گرفتی و نمی خواندی نتیجه نمی گرفتی.
قانون درست است.بخوانی نتیجه می گیری نخوانی نتیجه نمی گیری.
بخوانی موفق می شوی نخوانی شکست می خوری.کجای این موضوع ربطی به بدرد نخور بودن دارد.
در دنیای کار هم همین است، اگر کار کنی پول می گیری و اگر کار نکنی پولی به تو نخواهند داد.
این که انسانی بی انگیزه باشد هیچ اشکالی ندارد.این که تنبل باشد اشکالی ندارد.چیزی که اشکال دارد این است که در گذشته ی خود بمانی و برای گذشته ایی که تمام شده است غصه بخوری.
من جای شما بودم آنقدر درس می خواندم آن قدر می جنگیدم تا با نتیجه ام دهان همه ی بدخوهانم را ببندم.
من می جنگیدم تا با کارنامه ام روی تمام کسانی را که ادعا داشته اند که خیلی موفق هستند را هم به خاک بمالم.
ترسو بودن بد است.مردم دوست ندارند تو موفق باشی دوست ندارند به ارزویت برسی.
آن ها فقط دوست دارند تو خوار و ذلیل باشی
تو چی؟ تو دقیقا همین کاری را می کنی که آن ها دوست دارند.باورت می شود به درد نمی خوری باورت می شود هیچ توانی نداری و کم کم می میری.
تو بازنده می شوی چون می ترسی مبارزه کنی می ترسی شکست بخوری.
اما یادت باشه یک جنگجوی شکست خورده شرف دارد به کسی که زمین زندگی را بدون هیچ مبارزه ایی ترک می کند.
شرافت حکم می کند بجنگی.حتی اگر قلبت را شکسته باشند حتی اگر تمام احساست را لگد مال کرده باشند باز هم باید بجنگی و نباید آینده ات چیزی بشود که دشمنانت دوست دارند.
معلم خدا نیست.دوستان تو خدا نیستند.
می بینم آن روزی را که با تلاشت به اهدافت رسیده ایی و با بهترین ماشین برای دوست دوران دبیرستانت بوق می زنی و می گویی من همان دختری هستم که فکر می کردید به هیچ کار نمی آیم می خواهید سوار ماشین من شوید؟
آن روز را باید بسازی که دوستانت انگشتشان را از حسرت گاز بگیرند و رویشان نشود به سمتت بیایند.
من میجنگم زیرا نفس می کشم زیرا شرافت دارم زیرا هر چه بخواهم بدست می آورم.
می جنگم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.