کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - چگونه عادت ها و تفکرات غلط خویش را تغییر دهید؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

چگونه عادت ها و تفکرات غلط خویش را تغییر دهید؟

چرا تغییر کردن و ترک عادت های غلط سخت است؟ چگونه  می توان این عادت های نابه جا را از بین برد؟ چرا همیشه در تغییر شکست می خوریم و در نهایت مهم ترین سوال این است چرا همیشه منتظر فردایی هستیم که بتوانیم بالاخره همانی شویم که می خواهیم؟ همیشه امروز و این لحظه را برای تغییر مناسب نمی دانیم و سعی می کنیم برای تغییر معمولا اول ماه، اول هفته، اول صبح را انتخاب کنیم؟ قطعا برای شما هم این اتفاق افتاده است که از پشت میزتان برخاسته اید و با خود گفته اید امروز اصلا نمی تواند روز خوبی برای من باشد و بایستی از فردا شروع کنم و به خودم قول می دهم از فردا یک مطالعه ی خوب داشته باشم. امروز کمی خسته ام اگر امروز را خوب بخوابم می توانم از فردا شروع کنم، امروز روز خوبی برای تغییر نیست، لازم است کمی در مورد تغییر فکر کنم، احساس خوبی ندارم.
گاهی هم می گویید الان برای تغییر دیگر دیر است، دیگر شانسی برای بهتر شدن وجود ندارد. به مطالب نوشته شده یک بار دیگر دقت کنید، یک نکته ی مهم در تمام این نوع طرز تفکرات این است که شما سعی می کنید خود را قانع کنید، مثلا خود را قانع می کنید که امروز روز خوبی نیست و یا خود را با دلیل اینکه خسته هستید قانع می کنید که امروز پشت میز خودتان نمانید. چه چیزی باعث می شود که برای فرار از میز، بی وفایی به هدف، خیانت به آینده تان و کم کاری برای آنچه می خواهید باشید، خود را قانع کنید؟
مغز، پادشاه بدن انسان، مانعی برای تغییر است. بله همین مغزی که باعث می شود ما با تمام جهان هستی متفاوت باشیم، مانع تغییر و ایجاد یک حس خوب و متفاوت می شود. اما چرا؟ یک قانون مهم در طبیعت و به طور مشابه در مغز ما وجود دارد و آن هم قانون اینرسی ( همان لختی) وجود دارد. 
طبق این قانون، مغز شما سعی می کند شرایط فعلی شما را به هر قیمتی که شده حفظ نماید. مغز شما می داند که تغییر برایش مصرف کردن انرژی را در بر دارد. مغزتان علاقه ای ندارد که برای تغییر شرایط موجود انرژی مصرف نماید بنابراین سعی می کند مانعی برای تغییرتان شود بنابراین مغز، در این جا، نقش مخالف را بازی می کند. اما با این که مغز برای تغییر علاقه ای از خود نشان نمی دهد، چه باید کرد؟ پس چگونه تغییر در ما شکل می گیرد؟ برای پاسخ به این سوال، بایستی به این نکته به خوبی دقت کنید که هر پادشاهی یک ملکه دارد که به شدت تحت تاثیر آن است، شروع تغییرات در شما، از تغییر ملکه صورت گیرد.
پادشاه بدن انسان مغز است و ملکه ی آن احساس است. برای شروع تغییرات بایستی ازطریق احساس شروع کنید. شما می بایست از شرایط فعلی خود متنفر باشید تا آماده ی تغییر شوید. برخی از شرایط فعلی خود متنفر هستند و به شدت می خواهند که تغییر کنند و این یعنی ابتدای تغییرات.
احساس خود را نسبت به شرایط فعلی به صورت واقعی و با دلیل، منفی کنید.  به خودتان اثبات کنید که این شرایطی که در آن قرار دارید برای شما اصلا آرمانی و مناسب نیست. پس  این بار پادشاه بدنتان را از طریق احساس منفی و بد به شرایط موجود قانع کنید که تغییرات می بایست شروع شود که از این شرایط رها شوید. همین حالا شما در یک مرحله ی آرامش نسبت به قبل قرار دارید و مطمین باشید دقیقه به دقیقه شرایط برای تغییر بهتر می شود، الان در ذهن شما چندین دلیل برای تنفر از شرایط فعلی وجود دارد، شروع به نوشتن این دلایل کنید. اگر دلیلی برای تنفر ندارید پس همین الان از خواندن این مطلب منصرف شوید زیرا شما به شرایط فعلی راضی هستید و نیازی به تغییر ندارید.
دلایل خود را بنویسید و سپس ادامه را بخوانید. حال می خواهم یک تمرین را برای شروع تغییر به شما آموزش دهم. این تمرین را برای کسانی که می خواهند تغییر را شروع کنند مناسب می دانم. این برنامه به صورت زیر است که بایستی گام به گام اجرا کنید.
گام اول:
از خود بپرسید واقعا می خواهید تغییر کنید؟ تاکید می کنم آیا الان شما به این نتیجه رسیده اید که به تغییر نیاز دارید؟ اگر بلی پس  همین حالا تصمیم بگیرید  که تغییر کنید زیرا دلایل کافی برای تغییر برای پادشاه آماده کرده اید و مطمین باشید پادشاه آماده ی تغییر است. حال شما حکومت جدید خود را بنا کرده اید.
گام دوم:
از شما می خواهم یک لیست آماده کنید که در این لیست بنویسید که چه کارهایی می خواهید برای یک ماه آینده ی خود اجرا کنید. همین حالا این لیست را تهیه کنید.
گام سوم:
لطفا  جلوی هر کدام از کارهای لیستی که نوشته اید جواب این سوالات را بدهید:
سوالات: اگر این کار را اجرا نکنم چه ناراحتی ها و چه عذاب ها و چه فشارهایی را مجبورم تحمل کنم؟ و اگر این کار را انجام ندهم چه چیزی را از دست می دهم؟ و چقدر می تواند مرا ناراحت کند؟ و چه تاثیر بر آینده ی من دارد؟ با اجرای این کار چه مقدار آرامش می یابید و احساس خوبی نسبت به خود دارید؟ با اجرای این کار چه مقدار می توانید آرامش بیابید؟ چه مقدار اعتماد به نفس پیدا می کنید؟
گام چهارم:
لطفا این بار جلوی هر کدام از کارها بنویسید در صورتی که آن کار را انجام ندهم چه فوایدی برایتان دارد؟ اگر این کار را انجام ندهید چه لذتی می برید ؟
گام پنجم:
حال مرحله ی انتخاب است، انتخاب کنید امروز قسمتی از این اقدامات را همین الان اجرا کنید. با خود بگویید به هر قیمتی می خواهم تعدادی از این کارها را اجرا کنم. به هرقیمتی شده پشت میزم می نشینم و بدون هیچ عذر و بهانه ایی و برای بدست آوردن احساس خوب قسمتی از این وظایف را اجرا می کنم. یادتان باشد شما بر پادشاه تن خود حاکم شده اید و می توانید همچنان بر آن بتازید. عقاید غلط  خود را  کنار بگذارید و با هر زخمی که بر روح و تنتان است با هر تلاشی این گام ها را بردارید.

سونیا
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 03:57 ب.ظ
سلام متن بسیار کاربردی و فوق العاده بود خیلی بهم انگیزه داد... فقط چون اجازه تحصیل رایگان ندارم باز ناامید شدم.
بهرحال خیلی ممنون از مطالب ارزنده تون.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. امیدوارم که لایحه دیوان عدالت تصویب شود تا شما هم اجازه رایگان تحصیل کردن پیدا کنید. موفق ترین باشید.
zeynab
چهارشنبه 6 خرداد 1394 11:43 ب.ظ
سلام,استاد جدیدی
من ۲۱سال دارم رشته ریاضی بودم وسال اول کنکورم رشته ی ریاضیات دانشگاه سراسری روزانه قبول شدم بعد دوترم انصراف دادم والان با تشویق زیاد همسرم میخوام دوباره کنکور بدم,اما تجربی,همسرم امید داره که پزشکی روزانه رتبه میارم اما چون خودم اصلا زیست و دوس ندارم امیدی ندارم ,میخواستم لطف کنین تا کمکم کنین بتونم رابطه ی خوبی بازیست برقرار کنم و برای کنکور 95برنامه ریزی کنم ممنون میشم از لطفتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت شما بخیر و نیکی. شما تا خودتان از درون نخواهید در این رشته موفق شوید هیچ اتفاقی برای شما نخواهد افتاد. حتی اگر ارتباط شما با زیست خوب شود و پزشکی هم قبول شوید در نهایت شما بایستی هر روز هفته و هر لحظه ی خود را با همین مباحث بگذرانید. بدون علاقه وارد هیچ رشته ایی نشوید مخصوصا پزشکی که واقعا زحمات و رنج های بسیار دارد. این رشته برای کسانی مناسب است که در قدم اول به دنیای پر رمز و راز بدن علاقمند باشند و بخواهند به هر گوشه ی آن سرک بکشند و نحوه ی عملکرد آن را بدانند و برای تقویت و یا کمک کردن به آن عضو سال ها مطالعه و کار عملی و علمی را اجرا کنند. قدم اول وجود علاقه ی درونی خودتان است. موفق ترین باشید
لیلی
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 02:30 ب.ظ
دلیل عدم موفقیت من تنبلی وسستی ارادست وقتی می خوام درس خوندنو شروع کنم تنبلی می یاد سراغم ومنم بهش گوش میدم هرکاری میکنم باز اون موفق میشه حتی اون روز که مطالب انگیزشی شمارو خوندم گریه کردم گفتم لیلی تونباید مثل همون خرگوش قصه هاباشی چندساعت باجدیت درس خوندم ولی بازم اراده ی سستم منو قربانی کرد انگار دردمن درمان نداره
پاسخ رضا جدیدی :
چرا درد شما درمان دارد، شما دچار یک سیر منفی شده اید و نیاز به صحبت و درد دل با یک مشاور دارید. حتما این کار را کنید تا شما آنالیز شوید و نتیجه ی خوبی بگیرید و سبک شوید. موفق ترین باشید
لیلی
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 01:53 ب.ظ
سلام استاد من تومدرسه ی فرزانگان درس می خونم ومعدل نوبت اولم19/65شده اما نمی دونم از نوبت اول چه مرگم شده که دیگه اون شوق وتلاش واسه ی درس خوندنو ندارم حتی شاگرد تنبل کلاسمون ازمن جلوزده یا می خوابم یا توتوهمم ازدست خودم خسته شدم حتی بعضی وقتا به خودکشی هم فکرکردم حتی خداهم روشوازمن برگردونده یعنی میشه ازاین چاه بیرون بیام
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. این طرز تفکر شما غلط است، شما به جای حل مساله به دنبال پاک کردن صورت مساله هستید و همین موضوع است که تا به حال باعث شده است تغییر نکنید. شما به جای اینکه از خود بپرسید برای چه دچار افت شده ام؟ چگونه باید از این افت بیرون بروم؟ و به دنبال راه حل برای درمان باشید گذاشته اید این افت همجنان ادامه پیدا کند. همه ی انسان ها در طول زندگی خود بارها و بارها با افت روبه رو می شوند و نمی توانند همان انسان موفق روزهای قبل باشند، افت کردن ایرادی ندارد ولی دست روی دست گذاشتن و تلاش نکردن بسیار بسیار ناپسند است. من از شما می خواهم به جای آنکه دایما بگویید نمی دانم چرا این گونه شد خوب خوب فکر کنید و با خود بگویید این ماجرای افت از کجا شروع شد؟ هر اتفاقی یک شروعی دارد و شما با کمی تمرکز و فکر می توانید دلایل بی شماری برای این حالت خود بیابید سپس می توانید این دلایل را برای من نیز بنویسید تا با کمک هم مشکل شما را حل کنیم و شما به همان انسان موفق تبدیل شوید. پس شروع کنید. موفق ترین باشید
محسن
جمعه 18 اردیبهشت 1394 06:38 ب.ظ
سلام. خیلی ممنون استاد!!!
خیلی معذرت می خوام که این سوال رو می پرسم خیلی جاهای دیگه دنبالش گشتم پیداش نکردم
استاد من برادر کوچکترم کلاس هفتم هستش می خواستم بدونم سال بعد میتونه برای ازمون مدرسه نمونه کلاس نهم ثبت نام کنه یعنی پذیرش داره ؟؟؟
لطفا اگر براتون ممکنه راهنماییم کنید معدلش بایدچند باشه ؟؟؟ممنون!!!!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. این امکان وجود ندارد. موفق ترین باشید
محسن
جمعه 18 اردیبهشت 1394 01:24 ب.ظ
سلام استاد جدیدی
واقعا حرفاتون خیلی خیلی زیبا و جالبه یعنی هر کلمش اونقدر پر معنیه که واقعا اشکمو در آورد
وقتی پاسخ نظر آقا سینا رو خوندم تمام بدنم می لرزید چندید بار خوندمش و برای خودم یادداشت کردم خیلی تکون دهنده بود!
آخه من هم همون سوال رو داشتم من هم هرکاری می کنم انگیزه نمی گیرم و شروع نمی کنم هیچ مشکل و مانع خاصی هم ندارم نمیدونم چه مرگمه!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت شما بخیر و نیکی. شما نیز می توانید تمرین را اجرا کنید و در این راه خیلی خیلی باید ممارست به خرج دهید و تن به تغییر دهید. موفق ترین باشید
دوشنبه 17 فروردین 1394 04:53 ب.ظ
اون یک نفر انتخاب شده ؟؟یا ما هم شانسی داریم ؟و لطفا بگید اون یک نفر ویژگی کدام گزینه
رو داره؟؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. اون یک نفر شخص خاصی نیست. کسانی که علاقمند هستند نمرات درس به درس سال سوم و وضعیت درس هاشون و همچنین هدفش رو با یک شماره موبایل بصورت خصوصی بفرسته و من هم طبق نظرات شما در نظر نسنجی یک نفر رو انتخاب می کنم.
شنبه 15 فروردین 1394 03:25 ب.ظ
سلام استاد
عالی بود.خداقوت.
همیشه یاراهی خواهیم یافت یا راهی خواهیم ساخت،حتی میگویند ...دربن بست هم راه به سوی آسمان بازاست
توروخدابچه اینقدرنااُمیدنباشیدباكمك خداوندواستادجدیدی تغییرات خودرابیان وفقط شروع وتلاش كنید
موفقیت دردستان شماست.همیشه پرانرژی باشیدوباهمتی عالی به سوی اهدافی زیباكه حقتان است پیش روید.
استادجدیدی بازهم ممنون وخداقوت.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. خواهش می کنم. حق با شماست نباید در هیچ شرایطی مرده ی متحرک شویم. موق ترین باشید
خزایی
جمعه 14 فروردین 1394 04:24 ب.ظ
با سلام و خدا قوت به استاد بزرگوار و دلسوزم .
متنی که نوشتید خیلی زیبا واز همه موثر و مفید بود . افکار و احساسمو رو تحت تاثیر قرار داد ، فقط باید این نکته رو فراموش نکنیم که باید تلاش کنیم این تغیرات رو حفظ کنیم و اجازه ندیم با گذر زمان دوباره به حالت اولیه برگردیم و خوندن مطالب شما باعث میشه که برامون یادآوری بشه که چه هدفی داریم و باعث میشه فاصله نگیریم از مسیر و هدفی که داریم . مشتاقانه و با تمام وجود منتظر مطالب و پست های بعدی هستم .
آرزوی بهترینارو براتون دارم .
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. به به چقدر تذکر به جایی بود. واقعا خواهش می کنم به این نکته توجه کنید که باید این کارها را مدام و حتی هر روز هم که شده تکرار کنید. موفق ترین باشید
dr.negar
جمعه 14 فروردین 1394 04:04 ب.ظ
سلام.با سپاس ازشرایطی که برای تغییر من فراهم کردید!!دیشب که این متن رو گذاشتید همه ی کارها رو کردم و خیلی خوشحالم ومتعجب که شرو کردم برای تغییر!اما میترسم که همه ی کار های لیستی که نوشتم انجام نشه.؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. چقدر پسوند زیبایی برای نام خود قرار داده اید. (D.r ) مگر می شود کسی که خود را اینگونه صدا می کند جا هم بزند؟ نگران نباشید با دیدن روزانه ی لیست خود و یاد آوری احساس های خوب و بد می توانید این کارها را انجام دهید. پادشاه در کنترل شماست. موفق ترین باشید
reihan
جمعه 14 فروردین 1394 03:22 ب.ظ
سلام استاد.خسته نباشید.به نظر شما هنوز برای قبولی پزشکی تهران وقت هست؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. برای اینکه در مورد خود شما بتوانم نظر دهم بایستی کنکور سال 92 تجربی داخل را در 4 ساعت و 10 دقیقه از خود آزمون بگیرید و درصدهایتان را بگویید تا بدانم دقیقا در چه وضعیتی هستید. همچنین نمرات آزمون نهایی درس به درس سال سوم را برایم بفرستید تا در مورد شما نظرم را بیان نمایم، اما در حالت کلی اگر شخصی پایه ی قوی داشته باشد و برنامه ی قدرتمند در اختیارش باشد و کمر همت را ببندد می تواند قبول شود. پس همه چیز به شخص شما بستگی دارد.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.