کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - منابع کنکور

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

منابع کنکور


مهم نیست که رتبه های برتر کنکور چه کتاب های کنکوری را می خوانند و اصلا اهمیت ندارد که دیگران در مورد یک کتاب کنکوری چه نظری دارند تنها نکته ی مهم این است که آیا شما با کتاب های کمک آموزشی می توانید ارتباط برقرار کنید یا خیر؟ فرض کنید به شما بگویند که یک کتاب بی نظیر برای درس ریاضی وجود دارد و شما آن کتاب را تهیه کنید در حالیکه اصلا این کتاب متناسب با سطح علمی شما نباشد و نحوه ی نگارش کتاب و پاسخ های تشریحی آن و یا حتی تنوع تستی کتاب متناسب با نیازهای شما نباشد، حال آیا آن کتاب برای شما باز هم کتاب بی نظیری است؟ دقت کنید که این شما هستید که بایستی کتاب را بخوانید و بنابراین باید شما بتوانید با کتاب کنکوری ارتباط برقرار کنید و نظرات دیگران هیچ اهمیتی ندارد.

انتخاب منابع کنکور کاملا وابسته به نقاط ضعف و قوت فردی است

موضوع دیگری که در خرید منابع کنکور به چشم می خورد خرید های کلی کتاب ها از یک نوع ناشر و موسسه است. به طور مثال داوطلب کنکور تجربی تمام کتاب های خود را از موسسه X تهیه می کند. اگر کسی تمام منابع خودش را از یک موسسه تهیه کند ممکن است منبع بهتری را از دست بدهد. بنابراین در خرید کتاب های خود هرگز روی یک موسسه تمرکز نکنید و این حق را به خود بدهید که کتاب ها را با یک دیگر مقایسه کنید. حال سوال مهم، در مورد نحوه مقایسه دو کتاب است. اگر دو کتاب کنکور برای درس فیزیک در اختیارتان باشد با چه الگوهایی می خواهید این دو جلد کتاب را مقایسه و آن کتابی که برایتان مناسب است را انتخاب کنید. توضیحات زیر، ملاک ها و معیارهای تعیین یک کتاب با کیفیت را مشخص می کند که داوطلبان کنکور می توانند بر اساس معیارهای زیر بهترین کتاب درسی را بر اساس سطح خودشان انتخاب کنند.
1. درس نامه یک کتاب کنکوری لازم است چه ساختاری داشته باشد؟ 
درس نامه یک کتاب باید به صورت یکپارچه باشد، آن کتاب هایی که درس نامه تکه ای دارند و بالای هر تست درس نامه مربوط را قرار می دهند کیفیت یادگیری کمتری را برای خوانندگان خود ایجاد می کنند. وقتی درس نامه بالای تست ها قرار می گیرد و داوطلب کنکور ابتدا درس نامه را می خواند و بعد تست های همان درس نامه را حل می کند دیگر خلاقیت حل مسئله ندارد زیرا می داند تمام سوالات از همین مبحث است و فرمول ها و نکات آن مربوط به همان درس نامه ای است که بالای تست ها وجود دارد. این مدل حل تست هیچ کمکی به یادگیری و قدرت حل مسئله داوطلب کنکور نمی کند و فقط او را ضعیف تر از حالت عادی و وابسته به چکیده درس نامه می کند. کتاب هایی که اول هر درس، به آموزش کل نکات مربوط به آن درس می پردازند و در ادامه فقط تست های آن را قرار می دهند یادگیری بهتری را برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور به ارمغان می آورند زیرا دانش آموز یک بار کل درس نامه را می خواند و سپس به تست های آن فصل پاسخ می دهد که این امر موجب ارایه راه حل های فردی برای حل مسئله از سوی آن دانش آموز کنکوری خواهد شد و تاثیر بهتری بر یادگیری او از آن درس می گذارد.
2. درس نامه یک کتاب کنکوری شامل چه قسمت هایی باشد؟ بهترین درس نامه برای یک کتاب، آن درس نامه ای است که شامل نکات همراه با توضیح نحوه دست یابی به آن نکته، مثال های کاربردی تشریحی، تصاویر  و شکل های با کیفیت باشد. اگر در درس نامه واژه های می دانیم و باید بلد باشیم، یا از قبل می دانیم را مشاهده کردید و سطح شما در آن درس متوسط رو به پایین بود حتما از خرید این کتاب منصرف شوید زیرا طراح این کتاب در درس نامه فرض را بر دانستن مفاهیمی می داند که یک دانش آموز متوسط رو به بالا آن را بلد است پس اگر فردی این اطلاعات را نداند وقت بسیار زیادی را در درس نامه خواندن از دست می دهد و احتمال زدگی از آن درس و کنار گذاشتن کتاب نیز وجود دارد. 
3. حل مثال در درس نامه های مسئله محور ضروری است: یکی از قسمت های مهم درس نامه های کتاب هایی مثل ریاضی، ژنتیک زیست،فیزیک و مسایل شیمی وجود تعداد مناسبی از مسایل تشریح و مثال هایی است که مطلب درسی را جا بیندازد. اگر قرار است بهتر از همیشه و با کیفیت یاد بگیرید لازم است درس نامه ای که می خوانید برای جا انداختن نکات فرمولی و راه حل های تستی معرفی شده اش از مثال ها و تمرین ها در دل پاسخ نامه استفاده نماید. اگر می خواهید در حین مطالعه کتاب کنکوری دایما به سراغ کتاب های دیگر نروید و نیازهای خود را با یک کتاب پاسخ دهید لازم است تمرین ها و مثال های تشریحی در پاسخ نامه آن کتاب وجود داشته باشد تا عمق بخشی مطلب برایتان رخ دهد.
4. ویژگی های تست های یک کتاب کنکوری چیست؟ برای بررسی تست های یک کتاب منتشر شده برای کنکور به موارد زیر توجه کنید تا کتاب تست بهتری تهیه کنید:
الف) تست های کنکور: همه کتاب های کنکوری از تست های کنکور سال های گذشته استفاده می کنند اما آن کتابی که از تست های خیلی قدیمی مربوط به سال های 1370 و همچنین تست های قدیمی دانشگاه آزاد استفاده می کند برای تست زدن مناسب نیست. سطح تست های کنکور در سال های اخیر متفاوت از تست های قدیمی کنکور شده است و پاسخ دهی به سوالات خیلی قدیمی فقط یک تمرین فرمول نویسی است و فرآیند تحلیل و ترکیب مفاهیم و فرمول ها در آن وجود ندارد. کتابی که تست های کنکور جدید را دارد بهتر است زیرا مولف آن کتاب به خوبی تست های با کیفیت را از تست های عادی و بی ارزش جدا کرده و به هر قیمتی حجم کتابش را زیاد نکرده است و فقط به ارایه تست های با ارزش و متناسب با سطح کنکور سال های اخیر پرداخته است. 
ب) تست های تالیفی: اگر کتابی تست های تالیفی خط به خط ارایه می دهد از تهیه آن کتاب صرف نظر کنید زیرا وقتی هدف نویسنده کتاب، ارایه سوالات خط به خط باشد به صورت طبیعی به سمت تست های بی ارزش و بی کیفیت کشیده می شود. هر خط کتاب درسی سوال تستی ندارد و لازم است تست هایی که می زنید ارزش زدن را داشته باشد. از کتاب هایی استفاده کنید که تست های تالیفی آن ها خط به خط نباشد. این مدل کتاب ها، تست های بیشتری متناسب با سطح کنکور سال های اخیر دارند و در جهت تقویت پایه درسی دانش آموزان مناسب خواهند بود.
پ) تست کنکورهای آزمایشی: اگر کتابی از تست کنکوری های آزمایشی چند سال اخیر به خصوص تست های کنکور آزمایشی سنجش استفاده کرده است کتاب مناسبی برای خریدن است. این کتاب با استفاده از تست های با کیفیت کنکورهای آزمایشی سعی در بالا بردن سطح تست های خود دارد و یک منبع بی نظیر برای تقویت پایه درسی و بالا بردن سطح اطلاعات دانش آموزان با هر پایه درسی می شود. فقط دقت کنید که سال انتشار این تست های آزمایشی مربوط به کنکورهای خیلی قدیمی نباشد و حداکثر مربوط به کنکورهای 5 سال اخیر باشد.
ت) طبقه بندی تست ها: اصولا یکی از قسمت های اشتباه همه کتاب های کنکور استفاده از عنوان ها برای طبقه بندی تست هایشان است. به طور مثال وقتی در حال تست زدن درس فیزیک در مبحث حرکت شناسی هستید و تیتر زده شده بالای تست ها به این صورت است: «حرکت شناسی در راستای قایم» همین تیتر قدرت حل مسئله را از شما می گیرد زیرا قبل از خواندن صورت سوال این را می دانید که قرار است یک تست از حرکت در راستای قایم را حل کنید و می دانید قراراست از فرمول های مربوط به حرکت در راستای قایم استفاده کنید بنابراین در فرآیندحل تست، هیچ قدرت حل مسئله ای در ذهنتان شکل نگرفته است. از کتابی استفاده کنید که تا حد ممکن این تیترهای داخلی اش کم باشد. بعد از تهیه کتاب حتما با استفاده از کاغذ یا چسب های رنگی تیترهای داخلی هر فصل را بپوشانید تا موقع تست زدن نتوانید با خواندن تیترهای آن بخش، به موضوع سوال پی ببرید. با این روش، کتاب تستی خود را با کیفیت تر کرده اید و توانمندی حل سوالات درسی را به خود داده اید.
ث) وجود آزمون های دوره ای: یکی از امتیازات کتاب تست خوب داشتن آزمون های  دوره ای برای مرور تست هایی است که در طی چند فصل آموخته اید. این آزمون های دوره ای شما را کمک می کند تا بتوانید به صورت ترکیبی و پشت سر هم و بدون طبقه بندی به تست های یک درس پاسخ دهید و ذهنتان برای یافتن روش حل تست ها آمادگی بیشتری کسب می کند. بنابراین اگر کتابی دارای آزمون های دوره ای است در اولویت خریدتان قرار گیرد.
ج) وجود آزمون های جامع: معمولا برخی از کتاب های کنکوری در انتهای کار، از تست های جامع استفاده می کنند. تست های تالیفی از کل کتاب که موجب افزایش همبستگی ذهنی در یک داوطلب کنکور می شود و او در چند آزمون تالیفی، تست مباحث مختلف را در کنار هم کار می کند و در نتیجه به بار علمی خود می افزاید. حتما از کتابی که آزمون جامع دارد استفاده کنید تا قدرت ترکیب کردن مفاهیم و سرعت انتقال اطلاعات در یک آزمون جامع را کسب کنید. این مهارتی است که در روز کنکور نیز به آن نیاز خواهید داشت.
چ) استفاده از تست های سایر رشته ها: بسیاری از درس ها مشترک بین رشته های کنکور هستند. به طور مثال می توان تست های شیمی را بین رشته تجربی و ریاضی مشترک دانست یا تست های عربی عمومی را بین هر 5 رشته کنکور می توان رد و بدل کرد. کتاب های کنکوری که از تست های سایر رشته ها در کتاب مورد نظرتان استفاده کرده باشند آن کتاب از نظر تستی ارزش و کیفیت بالایی دارد و مشخص می شود طراح آن کتاب توجه جامع نگرانه ای بر تغییر و تحول کنکور در همه رشته ها دارد و از این رو اگر آن طراح دست به طراحی تست تالیفی نیز بزند آنگاه تست هایش نیز بر اساس این تغییرات کنکور خواهد بود و باز هم ارزش کتاب را بالاتر خواهد برد. حتما در تهیه یک کتاب کنکور توجه کنید که تست های مشترک از رشته های دیگر نیز در بین تست های آن کتاب موجود باشد.
5. بهترین پاسخ نامه برای یک کتاب کنکوری به چه صورت است؟ برای ارزیابی و مقایسه پاسخ نامه های تشریحی کتاب های موجود برای کنکور موارد زیر را می توانید مورد بررسی قرار دهید و از طریق این آیتم ها به تهیه بهترین کتاب کنکوری دست پیدا کنید.
الف) استفاده نکردن از واژه های می دانیم، باید بدانید که، بلد هستیم و سایر واژه های مشابه: اگر مولفی در قسمت پاسخ نامه های خود از این واژگان استفاده کند نشان می دهد که کتابش را برای دانش آموزان خوب و قوی نوشته است. افرادی که با یک نگاه مختصر به پاسخ نامه بتوانند در مورد روند کلی حل تست به تسلط برسند پس اگر در درسی احساس ضعف دارید حتما از تهیه این مدل کتاب ها دوری کنید.
ب) پاسخ گام به گام: در درس های حل کردنی مثل ریاضی، فیزیک، ژنتیک زیست و مسایل شیمی حتما دقت کنید که پاسخ نامه پرش نداشته باشد. اینطور نباشد که به یک باره چندین مرحله از حل را رد کند و سپس به سراغ جواب آخر برود. حتی اگر دانش آموز قوی هستید از تهیه کتابی که مراحل حل تست را به صورت گام به گام جلو نمی رود خودداری کنید. کتاب هایی که در پاسخ نامه آن ها جملاتی مانند «در این مرحله، پس از محاسبه آن قسمت به سراغ محاسبه ی...، ابتدا باید مقدار.... محاسبه شود و بعد.... » و سایر جملات مشابه را دارند از جمله کتاب هایی هستند که آموزش پاسخ نامه آن ها به صورت گام به گام خواهد بود و می توانید برای تهیه آن کتاب ها اقدام کنید. روش دیگر تشخیص گام به گام بودن پاسخ نامه استفاده از تست هایی است که راه حل آن را بلد هستید. پس راه حل خود را با راه حل پاسخ نامه مقایسه کنید تا مطمین شوید مولف به صورت جامع به بررسی پاسخ سوال پرداخته است. 
پ) ارایه نکات در پاسخ نامه: اگر کتابی در پاسخ نامه خود با رنگ مشخص به توضیح نکته یا نکات اضافی در مورد آن سوال بپردازد کتاب بسیار خوبی است زیرا دانش آموز در حین حل سوال و پس از مواجه شدن با تست می تواند به آموزش نکات مرتبط با آن سوال نیز بپردازد. بهترین روش یادگیری سوال پرسیدن است پس وقتی کتابی سوالی را مطرح و سپس در پاسخ نامه اش برای آن پاسخی طراحی می کند که حاوی نکات مربوط به آن هم باشد پس سطح آموزش و یادگیری تستی داوطلب کنکور را افزایش می دهد و یکی از بهترین روش ها برای افزایش بار علمی دانش آموزان است.
با این فاکتورها می توانید بهترین کتاب متناسب با سطح خود را تهیه کنید و از آن کتاب نهایت استفاده را ببرید. شاید این سوال مطرح شود که کتابی نیست که همه ویژگی را داشته باشد. در پاسخ باید بگوییم کتابی را انتخاب کنید که حداکثر ویژگی های یاد شده را داشته باشد و اگر بین دو کتاب شک کردید آن کتابی را انتخاب کنید که موارد 4 و 5 را حتما رعایت کرده باشد. 

بی نام
چهارشنبه 16 بهمن 1398 11:55 ب.ظ
سلام وقتتون بخیر اقای جدیدی
من امروز بدنبال کتاب هام گشتم و کتاب های اندکی پیدا کردم.درسته که خیلی کمن ولی همین امشب شروع کردم و یک ساعت خوندم. اونم چه یک ساعتی!
خیلی سخت بود.مغزم رو برای شروع درس خیلی سخت رام کردم.اما بعد از خوندن یک صفحه دیدم لذتش داره کم کم شروع میشه
اما بیشتر از یک‌ساعت دیگه کشش نداشتم و ۴ صفحه از زیست فصل ایمنی خوندم.
این احساس خوب رو مدیون شما هستم و خود کم بینی و ضعفی که داشتم مقداری بهبود یافت
آقای جدیدی میتونم گاهی سوال بپرسم در مورد اشکالات برنامه ریزی ازتون توی سایت؟ و اینکه اگر من کنکور ۹۹ شرکت کنم که ۱۳ تیر هست و پزشکی نیارم ، اونوقت ایا فرصت ۱ تیر رو برای زنگ زدن ب شما از دست میدم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیلی خوب است که شروع کرده اید و همین مسیر را بایستی ادامه دهید. البته احساس چیز خوبی نیست بلکه فشار آوردن و منطقی کار کردن را می پسندم. بنابراین کلمه احساس خوب را فراموش کنید و به جای آن از واژه یک حرکت پیشرفتی استفاده کنید. سعی کنید از همین حالا کلا از کلیدواژه های احساسی استفاده نکنید.
در مورد مشکلات برنامه ریزی هم می توانید سوال کنید البته اگر سوالات مربوط به جزییات روش برنامه ریزی و... باشند که نیاز به شناخت شرایط و گذشته و خلاصه کلی اطلاعات فردی در مورد شما باشد که قابل پاسخ گویی نیست و منطقی هم هست چون شناخت افراد نیاز به کلی صحبت دارد. ولی اگر سوالات قابل پاسخ مشخص باشند حتما بپرسید. موفق ترین باشید.
بی نام
سه شنبه 15 بهمن 1398 07:40 ب.ظ
استاد مطلب های هدف رو خوندم و هدفم پزشکی دانشگاه تهران
ایا به نظرتون صبر کنم تا شرایطم اوکی بشه و مشخص بشه ؟
اخه واقعا ذهنم درگیر زندگی آینده مه که ایا جدا میشم یا نه؟
اما از شروط ادامه زندگیم با همسرم همینه که درسمو ادامه بدم و تا قبولیم زیر یک سقف نرم اما هنوز بهش نگفتم.
شرمنده میشه پاسخمو بگین؟
موندم تو یه شرایطی که هیچ کس رو ندارم ک باهاش حرف بزنم ینی دارم اما امکان پذیر نیست و حرفمو کسی نمیفهمه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما نباید زمان تون رو از دست بدید. فرض کنید در شرایط آرام هستید و هیچ مشکلی هم ندارید حالا هدفتان چیست؟ همان را از همین حالا استارت بزنید. ما حتی اجازه یک ساعت هدر دادن هم نداریم. موفق ترین باشید.
بی نام
سه شنبه 15 بهمن 1398 02:48 ب.ظ
سلام وقت بخیر آقای جدیدی
سوالم اینه که هدف چیه و چطور مشخص میشه استاد و چجوری باید بفهمیم که هدف مند هستیم یا نه؟

دختر ۲۴ ساله ای هستم که در شرایط سختی از زندگیم هستم. ممکنه که زندگیم بپاشه و مجبور باشم در ماه اینده از نامزدم که عقد بودیم و هنوز سر خونمون نرفتیم جدا بشم و بشم مطلقه.
تو این شرایط چطور میتونم هدف مشخص کنم؟
اخه برام واقعا احتیاج و نیاز هست که مستقل شم و رو پای خودم بایستم. نمیخوام حتی لحظه ای وقتم تلف بشه. اگر راهم مشخص باشه میتونم از همین الان بخونم.
الان هم که وقت کمه برای کنکور۹۹ و نمیتونم تا شروع سایت جدیدتون صبر کنم.راهنمایی میفرمایید؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. ممنونم. سوال شما بسیار بسیار کلی است چیزی نیست که من بتوانم در یکی دو مطلب صحبت کنم. هدف و هدفمندی چیزی نیست که خیلی ساده بشود در موردش حرف زد. خیلی مقدمات باید چیده شوند. بنابراین بنده نمی توانم پاسخ کوتاه بدهم.
تازه از این گذشته شما یک گذشته و اتفاقات دیگری هم دارید که آن ها هم باید بررسی شوند. بنابراین واقعا نمی شود به پاسخ کوتاهی رسید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.