کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - خود را تغییر دهید

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

خود را تغییر دهید

 من نمی توانم بیشتر از 3 ساعت درس بخوانم. حتما باید استراحت  کنم. با تاریک شدن هوا نمی توانم درس بخوانم. وسط درس خواندن چرت می زنم . کشش مطالعه ی زیاد را ندارم. هر آدمی شرایط خاصی دارد، توانایی من همین است. 
نمونه هایی از غل و زنجیرهایی که خودمان برای دست و پاهای خویش می سازیم. گاهی اطرافیان ما را محدود می کنند ولی گاهی ما خود را با دستان خود زندانی می کنیم و امان از این نوع شکنجه. یک بار دیگر به جملات بالا نگاه کنید و با انصاف بگویید که آیا این موارد همه اش بهانه و تلقین ذهنی نیست؟ بدن ما تنبلی را دوست دارد چون می تواند آرام و بی دغدغه بخوابد و حسابی لذت ببرد. یکی از کارهای داوطلبان، خوابیدن و یا نشستن و فکر کردن به فرداو فرداهاست. به بهانه ی برنامه ریزی برای آینده تنبلی می کنید.

به این جمله دقت کنید: تمام این مشکلات فقط به دلیل همین یک عبارت است «ترس از تغییر». مهمترین قدم برای تغییر نوشتن مواردی است که ما را آزار می دهد برای نمونه، چند مورد از این نارضایتی ها را در زیر آورده ام، تا شما متوجه شوید آنچه در ذهن شما می گذرد چقدر آسان قابل حل است.

1. خواب نامنظمی دارم

2. دوست دارم برنامه ریزی کنم اما مسافرت(عروسی یا ...) آخر ماه عصبی و پریشانم کرده
3. دوست دارم در زندگیم نظم ایجاد کنم اما هرگز موفق نشده ام  برنامه ی خوبی ندارم،اصلا اجرا نمی شود  احساس می کنم از دیگران عقب افتاده ام.
4. حوصله و حس درس خواندن را ندارم
حال بنگرید چه آسان می توان این نوع دغدغه ها را برطرف کرد.
 احساس عقب بودن از دیگران، این احساس واقعا آزار دهنده است زیرا موجب نا امیدی و دلهره و کاهش تمرکز و کاهش قدرت اراده و توانایی می شود. اما یک پاسخ خیلی ساده وجود دارد، شما از دیگران عقب هستید؟ بسیار خب، اگر امروز تنبلی کنید یک روز دیگر از آن ها عقب می مانید و هر روز که کار و تلاش نکنید باز هم عقب می مانید و دایما عقب و عقب تر خواهید ماند بنابر این شما این فاصله را دایما بیشتر و بیشتر می کنید و آن ها دایما پیش می روند و شما دایما عقب می مانید.
برای جبران عقب ماندن ها باید ساعات بیشتری را نسبت به قبل کار کنید نه اینکه جا بزنید. لذا پاسخ روشن است شما دقیقا باید مخالفت کنید و دقیقا باید بجنگید و دقیقا باید با شجاعت مقابل عقب ماندگی بایستید و آن را جبران کنید در غیر اینصورت شما میدان را ترک کرده اید و قطعا لیاقت موفقیت را ندارید و همان بهتر که بیشتر عقب بمانید.
و اما سایر مشکلات که در جدول می بینید، تمام این مشکلات به عدم برنامه ریزی درست و اصولی بر میگردد. برنامه ای که درست و علمی نباشد خودش عامل شکست، خستگی، تنبلی و فرار از تلاش خواهد بود. شما باید هدف را مشخص کنید و سپس دورنمای کار خود را بدانید و چارچوب و لوازم رسیدن به اهداف را تعیین کنید و در نهایت بهترین مسیر را انتخاب کنید. مشکل شما دقیقا این است که نمی خواهید برای یک بار هم که شده اصول برنامه ریزی را بیاموزید.
و اما یک توصیه: همین حالا واقعا همین حالا و بدون هیچ بهانه ایی 2 تا از کارهای عقب افتاده ی خودتون رو انجام بدید،مهم نیست این کارها چه چیزی هستند فقط 2 کار عقب افتاده ی خود را انجام بدهید تا از احساس لذت و شوری که بعد از انجام آن ها کسب می کنید لذت ببرید.کارهای عقب مانده مانند باری روی ذهنمان هستند.

dr.negar
یکشنبه 16 فروردین 1394 03:07 ب.ظ
سلام.وقت بخیر
ممنون از وقتی که گذاشتید خیلی خوبه که جواب کامل میدید
من هردو دلیل رو دارم ولی هر روزی که میگذره به هدفم ایمان بیشتری پیدا میکنم و همچنین به کتابهام علاقه بیشتری. فکر میکنم اگه نظمم بیشتر شه توازن هم رعایت میشه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. خب خدارو شکر. پس به همین روند مثبت ادامه دهید. موفق ترین باشید
dr.negar
شنبه 15 فروردین 1394 11:43 ب.ظ
اقای جدیدی سلام،امیدوارم جواب بدین.امیدوارم مثل شما برای منم سختی های درراه هدفم شیرین بشه!
من از روزی که تغییر رو شروع کردم یه روز زیاد میخونم یه روز کم،ساعتی هم که نمیخونم..پس چرا اینجوریم؟؟!!البته روزی که کم میشه،فکرم میگه برو شرو کن ولی در عمل......!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. علت افت و خیز ها دلایل متعددی دارد که در ادامه به تشریح آن می پردازم:
دلیل اول این است که احتمالا شما در طول یک روز آن قدر به خود فشار می آورید که فردای آن روز از درس فرار می کنید. معمولا کم خوابیدن ها، زود بیدار شدن ها و دیر خوابیدن ها از نشانه های فشار است. با برداشتن فشار به راحتی می توانید توازن را در برنامه تان اجرا کنید.
دلیل دوم که احتمال دارد این است که شما هنوز هم عاشق هدف خود نشده اید که برایش هرکاری کنید. تشخیص این مورد بسیار سخت است. زیرا معمولا خود فرد می گوید من هدفم را دوست دارم اما با بررسی متوجه می شوید او فقط در توهم است. لذا کسیکه عاشق هدفش باشد خسته نمی شود و با تمام وجود برای موفقیت می جنگد. عاشق میز و کتاب هایتان شوید. همیشه 10 سال بعد خود و دوستانتان را بیاد آورید که اگر آنان با عاشقانه درس خواندن هایشان به اهدافشان برسند و شما همیشه سعی کنید که کرخت باشید و روحیه ی عملگرایی نداشته باشید چه خواهد شد؟ آیا 10 سال بعد هم می توانید برای سیر کردن شکمتان بگویید یک روز زیاد کار می کنم و فردا کم تر؟ خیلی وقتا فکر می کنیم که تحت هیچ شرایطی کارمان زار نخواهد شد و ما همیشه خوشبخت هستیم اما وقتی عمر می گذرد متوجه می شویم که دنیا شوخی ندارد. چرا درس خواندن برای شما سخت است در حالیکه سیلی های دنیا آن قدر دردناک است. زندگی شوخی نیست با این ضعفی که شما می خواهید از خود نشان دهید و این همه خود را شل بگیرید و اجازه دهید هر اتفاقی برایتان بیفتد و نتوانید یقیه ی خود را بگیرید و پشت میزتان بنشینید که کارتان زار است. پزشکی خاص است، انسان های خاص پزشکی را دوست دارند و برای پزشکی متعهد به میزشان هستند. با جان و دل کار می کنند تا به آن برسند. از آن ها نمی توانی کتاب را جدا کنید. عاشق هدفتان باشید. موفق ترین باشید
هدف
سه شنبه 19 اسفند 1393 05:33 ب.ظ
ممنون.خب برای موفقیت حاضرم جونمم بدم.وضع مانسبت به بقیه خیلی متفاوته ونمیخوام درآینده به همین منوال پیش بره.رشتم تجربیه.میخوام آینده خودموبسازم.چیکارکنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. شما نیاز به برنامه ایی مشخص برای رسیدن به هدف خود دارید می بایست فعالیت خود را طوری تنظیم کنید تا به هدف خود برسید. شما دقیقا باید بدانید چه اقداماتی شما را به آینده ی درخشان می رساند. آن کارها را به مرور زمان اجرا کنید و قدم به قدم به هدف خود نزدیک شوید. برنامه یعنی همین قدم های کوچکی که باید بردارید. شروع کنید و تلاشتان را منطبق بر هدفتان کنید و هر روز سعی کنید بهتر از دیروز باشید تا پله پله بالا بروید.
سمانه
جمعه 8 اسفند 1393 02:07 ق.ظ
سلام استاد من هدف بزرگی دارم؛قبولی در انستیتوی روانپزشکی تهران،ارشد روانشناسی بالینی-انگیزه هم به میزان زیاد دارم،اما متاسفانه محیط خونمون فوق العاده شلوغه،شلوغ به معنای واقعی کلمه.کتابخونه هم وقتی میرم از دیدن محیط جدید قوه ی تخیلم به کار میفته و نمیتونم تمرکز کنم.من ترم4هستم الان و میخوام از الان واسه ارشد تلاش کنم.لطفا یه راهکار به من بدید خسته و افسرده شدم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. چقدر خوبه که این همه ریز بین هستید. من یک توصیه به شما دارم سعی کنید برای قوه ی تیزبینی و همچنین قوه ی تخیلتون یک وقت جداگانه بگذارید حتی ایده هاتون رو بنویسید و سعی کنید برای ایده هاتون دلیل و منطق بیارید. ایده هاتون رو سرکوب نکنید فقط کافیه روزی نیم ساعت براش وقت بذارید و بقیه ی روز رو درس بخونید به این احساستون احترام بگذارید و اصلا اون رو منع نکنید. این فوق العاده است به ویژه که شما هدفتون مشخصه و خوب می دونید از زندگیتون چی می خواهید و خودتون رو در ساعات درسی به خوبی درس بخوانید و در زمان مناسب به قوه ی تخیلتون پاسخ بدهید.مطمین باشید ذهن شما تحت کنترل شماست و خودتون باید رامش کنید.
شکیبا(زهرا)
چهارشنبه 29 بهمن 1393 02:15 ق.ظ
سلام ووقت بخیر،ممنونم استاد و سعی میکنم دیدم رو عوض کنم من باید کنکور ۹۵رو بنام خودم ثبت کنم وحتی اگرشوهرم هم منوباورنداشته باشه حق داره سالهاست از درس جداشدم من تمام تلاشمو میکنم بایدخودم نشون بدم ب خودم ب همسرم و دخترکوچولوم حتما میتونم،وامیدوارم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.مطمینم که همسرتان هم پشت و پناه شما است. مطمینم موفقیت برای شماست و حتما به هدفتان می رسید و برای دخترتان حرف های زیادی خواهید داشت و برای او یک الگو می شوید. بهترین الگویی که دخترتان حتما به مادرش افتخار می کند. جنگیدن برای زندگی بهتر حق همه ی ماست
شکیبا
یکشنبه 26 بهمن 1393 05:14 ب.ظ
سلام اقای جدیدی من خیلی محکم رو هدفم وایسادم ودارم مطالعه میکنم اما بعضی حرفا ونگاه های شوهرم داره منو مسخره میکنه نمیخام ارزومو بگور ببرم بهم بگید چیکارکنم،خودشون فوق لیسانس از دانشگاه. تهران،بهم گفته بخون حتی اگ ازادپزشکی قبول شی اما بعضی وقتا احساس میکنم داره مسخرم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. احساس می کنم کمی خودتان بدبین شده اید زیرا همسرتان با این جمله که آزاد هم قبول شوی ایرادی ندارد حمایت خود را از شما اعلام کرده است. بهتر نیست کمی خوش بین باشید؟ اینقدر منفی نباشید و قدر همسرتان را بدانید. فوق العاده است که این همه شما را حمایت می کند. لطفا یک بار دیگر به رفتارهایش با دید خوب بنگرید.
علی
سه شنبه 7 بهمن 1393 04:56 ب.ظ
سلام استاد،میخواستم بدونم ثبت نام در کلاس های کنکور را شما صلاح میدانید یا نه؟کدام مئسسه بهتره؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. برایتان یک موضوع را توضیح می دهم تا خودتان به این نتیجه برسید که خوب است یا خیر.
به نظر من اگر شما خودتان شروع به خواندن کنید و مطالب را بیاموزید و حتی تست بزنید و تمرین کنید و بعد از این مدت به این نتیجه می رسید که در چند مطلب خاص مشکل دارید حالا یک معلم را خصوصی بگیرید تا آن مطلب را برایتان توضیح دهد. اینجوری معلم در اختیار شماست تا فقط مشکل شما را حل کند و فقط برای شما توضیح دهد.شما وقتی بدون آمادگی و تمرین به کلاس کنکور می روید چه چیزی را یاد می گیرید؟ شما باید ابتدا بدانید کجاها ایراد دارید و سپس برای شما ایرادات برطرف بشه.
در کلاس کنکور معلم برای 25 تا 30 نفر تدریس می کند ولی در کلاس خصوصی برای شماست
علی
شنبه 4 بهمن 1393 02:18 ب.ظ
سلام،من دانشجوی سال آخر رشته مکانیک هستم،میخوام واسه کنکورارشد سال 95 بخونم و هدفم قبولی در دانشگاه تهران است ولی نمیدونم از کجا شروع کنم یا چطور بخونم،لطفا راهنمائیم کنید.
ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.وقت بخیر و نیکی.در ابتدا بسیار بسیار خوشحالم که هدف خود را مشخص کرده اید و می دانید برای چه جیزی باید بجنگید.این فوق العاده است.هر کسی که بداند از خود چه می خواهد قطعا در زندگیش به هر آنچه که بخواهد با قدرت و انرژی هدفش می رسد.امتیازات خوبی نسبت به رقبایتان دارید اول اینکه کنکور را تجربه کرده اید و می دانید که فضای واقعی کنکور به چگونه است دوم اینکه دانشگاه رفته اید و نگاهی مناسب و قدرتمند بدست آورده اید و سوم این که شرایط سنی شما دیگر آن شور و احساساتی بودن را ندارد و می تواند عاقلانه کنکور دهد و موفق شدن شما در کنکور کار پیچیده ایی نیست.
اما چند توصیه برای شخص شما:
1.نقشه ی درستی برای رسیدن به هدفتان طراحی کنید.برنامه ایی که هر روز از آن جا بمانید و یا ساعتی باشد و اجرا نشود نمی تواند شما را به هدفتان برساند.
2.امروز و فردا نکنید.همزمان با ترم هشت خود درس زیست را شروع کنید و بخوانید.نیاز نیست در این دور اول خیلی وارد جزییات زیست شوید.کلیات را بخوانید تا چارچوب این درس در ذهن شما شکل بگیرید.
3.حتما حتما حتما از تابستان شروع کنید.بدانید دانشگاه تهران را مفت به دست کسی نمی دهند و قول هایی برای ورود به این رشته در حال کار کردن هستند فقط برایتان بگوییم شخص بنده از سال اول و دوم دبیرستان روی خیلی ها کار می کنم و مسلما رقبای شما سرسخت هستند و نباید به خود مغرور شوید که می توانم دیرتر هم دست به کار شوم.
4.مدیریت زمان انجام دهید.برای مثال دو نفر را در نظر بگیرید که می خواهند یک کار یکسان را انجام دهند .نفر اول 10 ساعت زمان می گذارد و نفر دوم با همان کیفیت نفر اول کار را در 2 ساعت تمام می کند.این یعنی بهره وری بالا و مطالعه ی درست.
یادتان باشد موفقیت در کنکور به زیاد خواندن نیست به درست خواندن است.درست بخوانید زودتر از دیگران تمام کنید بیشتر از دیگران مرور کنید و بیشتر از دیگران تست بزنید.
یادتان باشد اگر ما روزی یک دقیقه بیشتر کار کنیم بعد از 180 روز 180 دقیقه وقت ذخیره کرده ایو.واگر روزی دو دقیقه بیشتر کار کنیم بعد از 180 روز 360 دقیقه وقت ذخیره کرده ایم و حالا فقط اگر روزی پنج دقیقه فقط پنج دقیقه بیشتر کنیم بعد از 180 روز 900 دقیقه وقت ذخیره کرده ایم.به نظر شما روزی 5 دقیقه بیشتر کار کردن مشکل است؟
این موضوع را از آن نظر گفتم که بدانید بهره بردن از زمان کار سختی نیست.اگر همه برای خواندن دروس کنکوری یک سال زمان می گذارند شما باید زودتر بخوانید.بهتر از همه باشید زیرا هدفتان برتر است.
پس به طور خلاصه باید برنامه ی مناسب برای موفقیت در کنکور را در اختیار داشته باشید که روز به روز بر قدرت شما بیفزاید و ایمان داشته باشید وقتی برنامه قدرت لازم را داشته باشد قطعا شما به هدف خود خواهید رسید.موفق ترین باشید
خسته
پنجشنبه 18 دی 1393 07:10 ب.ظ
سلام اقای مشاور اگه در راه هدفمون. خسته شدیم چه کار کنیم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.وقت بخیر.یک دنیا علت می تواند وجود داشته باشد.که من مواردی که خیلی بیشتر احتمال داد رخ دهد را بیان می کنم.
1.برنامه ریزی غلط در راه رسیدن به هدف: اگر هدف شما ورود به یک رشته ی خاص در دانشگاه خاص است ولی هرچه درس می خوانید نتیجه های ضیعفی می گیرید یا هر روز از برنامه تان عقب می افتید ارام ارام موجب می شود که دلسرد شوید و احساس ضعف کنید در حالیکه با تعویض برنامه به راحتی مشکلتان حل می شود.
2.هدفتان باید خیلی دقیق باشد: معمولا گفتن اینکه من رتبه ی خوبی می خواهم باعث افت و خستگی می شود پس باید دقیقا مشخص کنید مثلا باید بگوییم من دانشگاه تهران رشته ی پزشکی را می خواهم.
3.سرخوردگی و فشارهای اطرافیان که معمولا موجب می شود ما با یک مقدار افت کردن نا امید شویم.
اما من یک توصیه برای شما دارم حتما حتما حتما باید دقیقا مشخص کنید چرا خسته هستید این درماندگی روحی است یا جسمی یا هر دو.آیا نتیجه نگرفتن موجب این خستگی ها نیست و بعد از تعیین مشکل راه حل های فراوانی وجود دارد که می توان شما را واقعا متحول و شارژ نمود.
ناشناس
سه شنبه 27 آبان 1393 11:03 ق.ظ
یه خواهش دیگه دارم و اون اینکه برای انجام به موقع پایان نامه اگه راهکارهایی دارید، لطفا راهنمایی کنید. با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
برای پایان نامه چند توصیه دارم.
یک بار با حوصله نقشه ی مسیر خود را دوباره از در پایان نامه ترسیم کنید.
سپس موقعیت خود را تعیین کنید.
حالا سریعا لیستی از کارهای عقب افتاده خود تهییه کنید که در این لیست زمان لازم تخمینی برای جبران هر عقب افتادگی را یادداشت کنید
حالا با توجه به این لیست به ترتیب از عقب افتادگی های کوچک به بزرگ شروع به حرکت کنید.
در نهایت برای تخمین زمانی لطفا از اجبار استفاده کنید یعنی اگر جبران یک عقب افتادگی 5 روز طول می کشد شما در لیست خود بنویسید 2 یا 3 روز این فشار موجب می شود کارهایتان رمان کمتری ببرد.
این جمله را فراموش نکنید پایان نامه بهترین اثر خلق شده ی زندگی شماست.به ان پایبند باشید
ناشناس
سه شنبه 27 آبان 1393 11:00 ق.ظ
با سلام
ممنون از مطلب مفیدتون. من هم کارهای عقب افتاده دارم از جمله پایان نامم و قصد دارم که کارهام رو عقب نندازم. باز هم از این مطالب بذارید. با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم.موفق باشید
یکی
چهارشنبه 16 مهر 1393 04:07 ب.ظ
من کنکوری نیستم ولی دارم رو پایان نامه کار میکنم. تمام این مشکلاتی که نوشتین دقیقن مشکل منه...خیلی خسته شدم . برنامه ریزی هام هم اصلا اجراشون نمیکنم...
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.وقت شما بخیر و نیکی.جای نگرانی نیست.شما هم می توانید از تکنیک های اداره ی وقت بهره ببرید.امیدوارم با تمام وجود در برنامه ریزیتون موفق باشید.
حامد
یکشنبه 2 شهریور 1393 03:31 ب.ظ
واقعا ممنون خیلی خوب بود خدا حفظتون کنه
منم واقعا تنبلم هزاربار خواستم خودمو متحول کنم ولی بعد مدت کوتاهی باز برگشتم سرجای اول خودم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.وقت شما بخیر.لطف شماست.هدف خودتون رو باید شفاف کنید.وقتی به هدفتان ایمان ندارید حتما تنبل می شوید.هدف هدف هدف...
موفق باشید
فاطمه
پنجشنبه 9 مرداد 1393 01:54 ق.ظ
مرسی از اینهمه انرژی .لطفا راه درست برنامه ریزی را یاد بدید.پایدار باشید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت شما بخیر مطمین باشید اگر میشد راه درست برنامه ریزی رو با مطلب آموزش داد حتما این کار رو می کردم.برنامه ریزی باید برای خود خود خود شخص باشه و نمیشه یک نسخه برای همه پیچید.باید برای هر آدمی به طور جداگانه وقت گذاشت و با او صحبت کرد و به صداهای دلش گوش کرد و خواسته هایش را شنید و سپس او را کمک کرد.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.