کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - هدف هایتان را به کسی نگویید

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

هدف هایتان را به کسی نگویید

تعیین علاقه و سپس هدف گذاری از بحث های بسیار داغ است و نیازمند ارایه مطالب فراوان در این زمینه می باشد. سه مفهوم مشابه در خصوص هدف وجود دارد که در ادمه به تعریف این سه واژه می پردازیم:

آرزو و رویا: آن چیزهایی است که دوست داریم برایمان رخ دهد اما خود را لایق رسیدن به آن نمی دانیم و تلاشی هم برای رسیدن به آن نداریم. به طور مثال یک داوطلب کنکور دوست دارد فضانورد خوبی باشد و به کره ماه سفر کند  و چند ماهی هم در آنجا بماند اما اگر به او بگوییم برای دست یافتن به این موضوع تلاشی هم می کنی؟ در جواب بگوید نه، فقط آرزو دارم که کره ماه را هم ببینم.

خواسته یا علاقه: آن چیزهایی است که دوست داریم برایمان رخ دهد و خود را لایق آن می دانیم. وقتی یک داوطلب کنکور می گوید دوست دارم یک پزشک خوب، مدرس دانشگاه خوب در رشته خودم و همچنین روی زبان های انگلیسی و فرانسه مسلط باشم و همه کشورهای جهان را ببینم و در آن کشورها طبابت کنم می گویم این ها تمام خواسته های اوست. دلش می خواهد همه این ها را داشته باشد و خود را لایقش می داند در حالیکه تلاشی هم برای دست یافتن به این خواسته ها ندارد و اگر به او بگوییم به کلاس های زبان برو می گوید وقتش را ندارم و یا اگر بگوییم برنامه ات را برای کنکور از همین سال های پایه شروع کن می گوید از الان شروع کنم خسته می شوم بگذارید به سال آخر دبیرستان که رسیدم آن وقت می خوانم. بنابراین این فرد خواسته هایی را دارد که خودش را لایقش می داند اما تلاشی برایشان نمی کند.

هدف: حداقل خواسته ای که نیازهای انسانی مان را برطرف می کند و حاضریم برایش برنامه ریزی کرده و در دنیای واقعی برای تحقق آن تلاش کنیم. وقتی از یک داوطلب کنکور بپرسیم یکی از خواسته هایت که باعث برطرف شدن نیازهای انسانی ات می شود  را انتخاب کن و برای دست یافتن به آن از همین حالا برنامه ریزی کن آنگاه او را هدفمند کرده ایم. به طور مثال دانش آموزی تصمیم می گیرد که از بین تمام خواسته هایش رسیدن به رشته پزشکی را به عنوان هدف انتخاب کند  و برای دست یافتن به آن برنامه ریزی و تحصیل را شروع نماید. برای همین می گوییم او در حال حاضر دارای هدف است. 

چگونه می شود که یک دانش آموز یا داوطلب کنکور می تواند از بین انبوهی از خواسته های متفاوتی که دارد یکی را به عنوان هدف انتخاب می کند؟ الگوی فکری دانش آموزان با یکدیگر فرق دارد و برای همین نحوه گزینش هدف از بین مجموعه ای از خواسته ها نیز در بین آن ها متفاوت است بنابراین فهرست زیر عوامل موثر در انتخاب هدف را معرفی و سپس تعیین می کند کدام عامل می تواند اثر منفی در هدف و کدام می تواند مفید باشد.

1. ترس ها بر انتخاب هدف یک داوطلب کنکور موثر هستند: افرادی که با ترس زندگی می کنند قطعا توانایی انتخاب بزرگترین خواسته شان و تبدیل آن به هدف را ندارند و سعی می کنند روی کوچکترین خواسته خود تمرکز کنند. فرض کنید یک داوطلب کنکور که شخصیتی ترسو نیز دارد در مجوعه خواسته هایش رشته پزشکی نیز جای داشته باشد. او خواسته اش رسیدن به پزشکی است اما اگر هدفش را انتخاب کند قطعا پزشکی نیست زیرا می ترسد شکست بخورد و آبرویش برود و دیگر اطرافیان او را قبول نداشته باشند پس برای جلوگیری از این همه اتفاقات تلخ، تصمیم به انتخاب هدف کوچکتری می گیرد؛ در این صورت این داوطلب کنکور تحت تاثیر ترس، هدفش را انتخاب کرده است.

2. اطرافیان در انتخاب هدف یک کنکوری اثرگذار هستند: فرض کنید دانش آموزی می خواهد برای دبیرستان انتخاب رشته کند و او بین دو رشته گیر کرده است و نمی تواند علاقه شخصی اش را تعیین کند و برای همین اگر از نظر شخصیتی فردی نفوذپذیر باشد آنگاه طبق نظر اطرافیان تصمیمش را تغییر می دهد و از بین دو خواسته ای که داشت آن چیزی را به عنوان هدف بر می گزیند که اطرافیان تصدیق کرده باشند. مثلا اگر اطرافیان به او بگویند به رشته تجربی برو، او نیز طبق این نظر هدفش را همین رشته قرار می دهد حال آنکه او بین دو گزینه تردید داشت و خودش می بایست هدفش انتخاب می کرد. نوع دیگری از اثر گذاری دیگران روی انتخاب هدف نیز وجود دارد و آن هم شنیده هایی است که دیگران در مورد بازار کار و رشته ها برای آن دانش آموز تصویر سازی می کنند و فرد مورد نظر با تعابیر شخصی اطرافیان ممکن است مسیر زندگی اش را تغییر دهد و هدفی را انتخاب کند که از علاقه اش دور باشد.

3. اولویت های فردی در انتخاب هدف یک کنکوری تاثیر گذار است: هدف دانش آموزی که تصمیم دارد زودتر پولدار شود با فردی که دوست دارد بیشتر پژوهش کند و با هدف شخصی که دوست دارد شهرت بیشتری کسب کند قطعا تفاوت هایی دارد. آن ها مثل هم فکر نمی کنند و هر یک اولویت های خودش را برای تعیین بهترین خواسته و تبدیل آن به خواسته دارند. در نظر گرفتن دیدگاه های شخصی در انتخاب هدف به شدت مهم است و اگر این مورد نادیده گرفته شود مورد دوم به شدت تقویت می شود.

4. شرایط محیط زندگی در انتخاب هدف تاثیر گذار است: فرض کنید فردی در یک شرایطی زندگی کند که اکثر آن ها اعتقادی به درس خواندن نداشته باشند و بگویند باید زودتر وارد بازار کار شد و همچنین در این محیط هیچ امکاناتی برای درس خواندن در نظر گرفته نشده باشد و سازماندهی آن محیط با طرز تفکر بازار کار باشد به صورت طبیعی می تواند طرز تفکر و دیدگاه دانش آموز را تغییر دهد و روی هدف گذاری های او اثر گذارد باشد. البته بسیاری تحت تاثیر این عامل قرار نمی گیرند. یک به یک این عوامل، فقط می توانند موثر باشند و همیشه می توانید مثال هایی بزنید که این عامل را بی تاثیر کرده باشد اما صحبت این مطلب ارایه فهرست عوامل موثر است.

5. گذشته تحصیلی و شرایط روحی، هدف فرد را تغییر می دهند: اگر دانش آموزی از نظر تحصیلی به خود کم بینی رسیده باشد و یا آنکه به این نتیجه برسد در یادگیری برخی از درس ها مثل ریاضی مشکل دارد قطعا مسیر زندگی اش تغییر می کند و وارد هدف گذاری متفاوتی خواهد شد. شرایط تحصیلی گذشته حتما نقش پر رنگی در انتخاب هدف یک دانش آموز و تعیین مسیر زندگی وی در کنکور و دانشگاه خواهد داشت.

می توان به این فهرست عوامل دیگری مثل امکانات، شرایط اقتصادی، شهر محل زندگی، دیدگاه پدر و مادر و خانواده و همچنین نوع رشته های تحصیلی که سایر اعضای خانواده در آن تحصیل کرده اند را نیز به عنوان عوامل اثر گذار روی هدف یک  دانش آموز یا داوطلب کنکور معرفی کرد اما مهم ترین آن ها همین 5 مورد ذکر شده می باشد. هنگامی که قصد هدف گذاری دارید هر یک از این عوامل را بررسی کنید تا تاثیری بر روی هدف تان نداشته باشد. مسئول نهایی هدف گذاری تان، خودتان می باشید و اگر این هدف گذاری خوب و درست باشد به نام شما نوشته می شود و اگر هم منفی باشد باز هم خود شما مقصر شناخته می شوید پس این وظیفه را دارید که به درستی بر هدف گذاری خود نظارت داشته و مراقب عوامل اثر گذار باشید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

نکته مهمی که در مورد هدف وجود دارد، حراست و حفاظت از آن است. قرار نیست به هر انسانی که می رسید از هدفتان بگویید و از آن ها بخواهید که در مورد درستی یا نادرستی هدفتان، نظر بدهند. چرا این کار اشتباه است؟ همین حالا این موضوع را امتحان کنید. به نزدیک ترین دوست خود بگویید که قصد دارید در آینده در یک دانشگاه معروف مشغول تحصیل شوید و ببینید که او چگونه سعی می کند به شما بفهماند که نمی شود. البته او نیت بدی ندارد، او واقعا دوست شماست. 

پس چرا او چنین واکنشی را نشان می دهد؟ علت این موضع گیری و جبهه گرفتن علیه هدف شما، این است که او یک ناظر بیرونی است و نمی داند که در درون وجود شما چه شوقی وجود دارد، او فقط از دیدگاه خود به موضوع می نگرد و حتی شما را تمسخر می کند. او هرگز نمی تواند درک کند که شما واقعا چه انگیزه ای برای هدف خود دارید و برای همین به آسانی می تواند بگوید که نمی شودیک اصل مهم در زندگی وجود دارد که می گوید وقتی همه می گویند نمی شود به هدفتان برسید؛ مطمین باشید که می توانید به آنچه که می اندیشید برسید. هرگز نباید هدفتان را برای کسی جز خودتان بازگو کنید. زیرا دیگران همواره می گویند که نمی شود. نمی توانید و شما با همین حرف ها، آنچه را که دوست ندارید از دست می دهید. هرگز با دستان خود باعث شکست خویش نشوید.

به تازگی روانشناسی اثبات می کند وقتی فردی هدفش را به دیگری می گوید ذهن تصور می کند که آن هدف رخ داده است و نیازی به تلاش و پیگیری نیست بنابراین گفتن هدف به دیگران علاوه بر اینکه مخالفت آن ها را در پی دارد از میزان تلاش و کوشش تان نیز کم می کند. طبق تحقیقات صورت گرفته وقتی هدفتان را نزد خود نگاه می دارید و به کسی نمی گویید تلاش بیشتری برای دست یافتن به آن دارید. متاسفانه اکثر افراد فکر می کنند با گفتن هدفشان به دیگران انگیزه ای برای رسیدن به آن ایجاد می کنند که تحقیقات عکس این موضوع را اثبات می کند. ویدوی کوتاه زیر دید تازه ای به شما در این زمینه می دهد:

[

]

بحث گفتن هدف به دیگران را می توان از زاویه دیگری نیز تحلیل کرد، وقتی هدفتان را به دوست یا همکلاسی می گویید حالا یک چماق متحرک برای خود ساخته اید که هر لحظه در مورد پیشرفت کردن یا نکردن و قدم هایی که برداشته اید سوال کند. به ظاهر این سوال پرسیدن های دوستتان باعث حرکت به سوی هدف می شود اما اینطور نیست زیرا در پس صحبت های دوست یا همکلاسی تان لحن تمسخر و تو نمی توانی وجود دارد که سطح عزت نفس تان را کاهش می دهد و از طرفی ترس از شکست را افزایش می دهد. تصور اینکه اگر شکست بخورید دوستتان چه آبرو ریزی خواهد کرد باعث می شود تا ترسی در درونتان ایجاد شود به طوری که اگر چند تست را غلط بزنید کل هدف را از دست بدهید و حتی تصمیم می گیرید تا ارتباط تان را با تمام دوست های خود قطع کنید در حالیکه شکست خوردن حق هر انسانی است اما اگر هدف را به کسی بگویید این حق را از دست می دهید و مجبور هستید حتما پیروز باشید. بنابراین گفتن هدف به دیگران نه تنها کمکی نمی کند بلکه با توجه به توضیحات مطرح شده، مانع موفقیت و پیروزی در فرد خواهد شد.


فرهاد
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 10:52 ق.ظ
سلام جناب جدیدی
عالیه مطالبتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. موفق ترین باشید.
تینا شیروانی
جمعه 30 شهریور 1397 06:35 ب.ظ
سلام من امسال میخوام کنکور هنر بدم اما راستش بدجوری بین چند رشته هنر گیر کردم طراحی‌ صنعتی ،نقاشی ،کارگردانی تئاتر وادبیات نمایشی. چکار کنم به نظر شما؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما احتمالا فردی چند پتانسیلی هستید که این گونه متفاوت در هدف گذاری هستید. افراد چند پتانسیله به کسانی گفته می شود که به طور همزمان به چند جبهه متفاوت علاقمند هستند و احساس توامندی در همه آن ها می کنند.
رشته هایی که مد نظر شماست هیچ کدام شباهت ندارند و هر کدام دنیای متفاوتی از هنرها هستند. یعنی دست روی هر کدام بگذارید دنیای خاص خودش را به روی شما نمایان می سازد.
سوال من این است: از هرکدام از این رشته ها چه می دانید؟ گمان می کنم اگر شروع به خواندن و بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد این رشته ها کنید گزینه های اضافی حذف می شوند.
پس راه حل: کسب اطلاعات در مورد این رشته ها که شامل بدست آوردن چارت درسی هر رشته، کتاب هایش، اینده شغلی، تعداد فارغ التحصیلان، حوزه های کاری، تنوع در عملکرد، شباهت به علایق شما و توانمندی ادامه تحصیل آن می شود. موفق ترین باشید.
:(
شنبه 13 مرداد 1397 06:40 ق.ظ
خیلی ممنون از راهنماییتون
من پایم خیلی ضعیفه به اندازه ای که چند درس را مثل زیست منفی زدم کنکور 97
به نظر شما 98 نظام قدیم بدم یا دو سال بخونم 99 نظام جدید؟
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. اگر پایه درسی تان اینطور ضعیف است خب نیاز به ترمیم دارد پس مشکلی نیست اگر هدف دو ساله بگذارید و اتفاقا نشان می دهد که شما بسیار هدف گذاری درستی دارید. موفق ترین باشید.
:(
چهارشنبه 10 مرداد 1397 08:29 ق.ظ
سلام
شما دوباره شاگرد میگیرید؟
من نتیجه کنکور 97 بد شد به نظرتون دو سال بخونم برای نظام جدید 99 کار درستیه یا مجددا 98 نظام قدیم بدهم؟ زیستم خیلی ضعیفه و اموزشگاه و دی وی دی و کتاب تست اصلا کمکی نکرد
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ظرفیت بنده تکمیل است. این که چقدر باید درس بخوانید کاملا به سطح اطلاعات و پایه درسی تان بستگی دارد. بایستی ارزیابی شوید تا مشخص شود به چه چقدر زمان برای موفقیت نیاز دارید. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 10 اردیبهشت 1394 12:59 ب.ظ
وواقعا از جوابگویی شما متشکرم
امااینکه دیگران میخوان من خودمو راضی کنم یعنی چی؟وچجوری میتونم خودخواه شم؟
در ضمن من هیچ وقت به اینده فکر نکردم
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. شما اگر خوشبخت باشید همه هم از شما راضی می شوند و نیازی نیست که باب میل آن ها باشید. برای خودخواهی بایستی به این فکر کنید که شما چه می خواهید به آینده ی باب میل خود فکر کنید مطمین باشید خودتان را دوست خواهید داشت. موفق ترین باشید
پنجشنبه 10 اردیبهشت 1394 11:43 ق.ظ
سلام
اقای جدیدی من به هدفم برسم یا نرسم در هر صورت فکر حرف دیگرانم.اصلا فکر خودم برام مهم نیست.اهمیتی برای خودم قائل نیستم.با مشاورای زیادی صحبت کردم ولی تو هر مورد فقط برای راضی نگه داشتن اونا کار انجام دادم
هدف درس خوندن رو نمیدونم چون جز راضی کردن پدر مادر هدفی نداشتم ولی این کار هم نتونستم بکنم!
خواهش میکنم کمکم کنید هیچی از زندگیم نمیفهمم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چه چیزی قرار است در آینده شما را خوشبخت نماید؟ چه شغلی چه زندگی به شما آرامش و افتخار می دهد و دوست دارید در آن زندگی کنید. اگر شما خوشبخت باشید همه ی اطرافیان به شما افتخار می کنند و اگر بدبخت شوید همه ی آن ها شما را سرکوب می کنند.
اگر نیمه ی خالی لیوان را ببینید شما بدبین هستید و اگر نیمه ی پر آن را ببینید شما خوش بین هستید و اگر همه ی لیوان را ببینید شما واقع بین هستید. سعی کنید واقع بین باشید. آیا تا به حال شده به زحماتی که کشیده اید فکر کنید و به خودتان افتخار کنید که چقدر زحمت های فراوانی کشیده اید؟ شما همیشه به نتیجه چشم دوخته اید و از جنگیدن خودتان لذت نبرده اید. شما باید خودتان را ببنید. شما برون بین هستید و تمام حواستان به اطرافیان است و می خواهید همه را راضی نگاه دارید در حالیکه اطرافیان می خواهند شما خود را راضی نگاه دارید تا آن ها هم راضی باشند. این کار شما نتیجه ایی جز زجر دادن خودتان در پی نخواهد داشت. زیرا هیچ شخصی نمی تواند همه را راضی نگاه دارد و از طرفی این که شما خودتان را نبینید بسیار غم انگیز است. راه حل چیست؟ اعتماد به نفس داشته باشید و کمی خودخواه شوید و به خودتان اهمیت بدهید و خودتان را دوست بدارید و همچنین فقط به نتیجه چشم ندوزید بلکه زحمات خود را هم ببینید. موفق ترین باشید
فرناز
یکشنبه 17 اسفند 1393 07:16 ب.ظ
سلام من سال اول هستم میخواسم رشته انسانی بخونم ب نظرشما رشته خوبیه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. اگر علاقمند هستید شک نکنید بهترین رشته برای شماست. همه چیز به علاقه ی شما بستگی دارد. آیا عاشق رشته تان هستید و در آینده می خواهید چکاره شوید؟ به اطرافیان توجه نکنید و فقط به علاقه تان توجه کنید
غزال
یکشنبه 26 بهمن 1393 11:27 ب.ظ
سلام من معدلم 14 هستش و سال93کنکور دادم اما انتخاب رشته نکردم.امسال میخوام رشته شیمی کاربردی قبول بشم بنظر شما شیمی کاربردی بهتر است یا مهندسی شیمی یا مهندسی پزشکی از لحاظ بازار کار؟
لطفا راهنمایی کنید که کدام رشته بهتر است.خیلی سردرگمم.قبلا هدفم دارو سازی بود اما فک نکنم بتونم قبول شم و اینکه میگن از ارشد رشته شیمی میتوان داروسازی خواند ایا صحت دارد؟
خواهش میکنم جواب بدهید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی مهندسی شیمی بهترین است و بعد مهندسی پزشکی و در نهایت شیمی کاربردی. در مورد ارشد باید بگویم که شما از شیمی می توانید به شیمی دارویی بروید که با دارو سازی متفاوت است.
مریم
یکشنبه 5 بهمن 1393 09:31 ق.ظ
سلام من لیسانس دارم و بین دو تا گزینه شک دارم اینکه ایا ارشد رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی امتحان بدم یا اینکه از اول کنکور بدم و بتونم رشته پرستاری ادامه تحصیل بدم شما با استفاده از تجربیاتتون کمکم کنید مرسی
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.وقت بخیر و نیکی.پرستاری گزینه ی بهتری است.البته شما هیچ اطلاعاتی از شرایط خود نداده اید ولی با توجه به اینکه فرمودید بر اساس تجربه بگویم.بنابراین پرستاری مفید تر است.
نازنین
شنبه 4 بهمن 1393 04:16 ب.ظ
سلام اقای جدیدی وقتتون بخیر
من لیسانس بهداشت محیط دارم و قصد دارم ارشد علوم بهداشتی در تغذیه بخوانم....و تغییر رشته بدهم و هیچ کدام از منابع ارشد جز واحد های درسی بهداشت محیط نبوده است...و مصمم هستم حتما کنکور 94 قبول شم....به راهنمایی شما احتیاج دارم وهنوز مطالعه رو شروع نکردم....چ کار کنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.وقت بخیر و نیکی.قدم اول برنامه ریزی است.نگران نباشید می شود در سه ماه همه ی دروس را با منابع دانشگاهی خواند خلاصه نمود 5 بار مرور کرد و تست های کنکورش را زد.شما باید درست و اصولی خواندن و مدیریت زمان را یاد بگیرید.برای توضیحات بیشتر می توانید از هفتم بهمن به بعد تماس بگیرید
چهارشنبه 3 دی 1393 06:26 ب.ظ
سلام من دوم تجربی هستم ولی بایک مشکل بزرگ مواجه هستم اینکه درس زبان انگلیسی ضعف دارم میشه لطفا یک توضیحاتی درباره جگونگی مططالعه ی زبان بدهید با تشکر
پاسخ رضا جدیدی : با سلام وقت بخیر
سعی کنید دید منفی به این درس نداشته باشید.
برای برطرف کردن مشکلتان بهترین راه حل این است که روزانه 30 تا 45 دقیقه برای مطالعه ی لغات زبان وقت بگذارید بعد از یک دوره ی چهار ماهه که لغات را حفظ کردید توصیه می کنم کتاب های داستان ساده ی انگلیسی را تهیه کنید و هر روز 30 تا 45 دقیقه داستان های انگلیسی بخوانید.نوع کتاب لغتی که استفاده می کنید مهم نیست.موفق باشید
دوشنبه 19 آبان 1393 05:24 ب.ظ
سلام خسته نباشید مطالب خیلی عالی هستن.من سوم تجربی بامعدل17/90متاسفانه تازه فهمیدم که درطرز درس خوندنم دچار مشکل هستم هدفمم دندانپزشکی فردوسی مشهد.لطفابرای افزایش معدلم راهنماییم کنید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.راهنمایی برای افزایش معدل در کلمات نمی گنجد شما برای موفقیت باید برنامه ی کاملی را اجرا کنید و هنر امتحان دادن را بیاموزید.اما بنده ظرفیتم برای پذیرش شاگرد برای دوره ی بهمن پایان یافته است و از فروردین دور جدید پذیرش آغاز می شود
السا
یکشنبه 6 مهر 1393 12:53 ق.ظ
سلام وقتتون بخیر من سال93کنکورتجربی دادم به دلایلی انتخاب رشته نکردم ازقبل هم رشتمو با علاقه خودم انتخاب نکردم دردوران ابتدایی عشق دکتر شدن داشتم ولی بعد از گذشت دوران راهنمایی ودبیرستان دیگه این رشته رو دوست ندارم درحالی که پدرو مادرم هم رشته ی مامایی رو برام درنظرگرفتن ولی خودم زبان دوست دارم چون تک فرزندم نگرانی اون هارو درموردآیندم درک میکنم ولی من میخوام اون رشته ای رو ادامه بدم که خودم دوست دارم چه طوری میتونم راضی شون کنم واقعا رشته ی مورد نظرشون و دوست ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید.سربلند باشید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.وقت بخیر و نیکی.سعی کنید تصویری از ده سال بعد خود ارایه دهید که در آن در رشته ی مامایی مشغول به کار هستید اما احساس خوشبختی ندارید.به آن ها بقبولانید که امکان دارد از دانشگاه اخراج شوید یا بعد از جند سال درس خواندن آن رشته را رها کنید و به سمت علاقه ی خود بروید و در این صورت عمرتان تلف شده است.به آن ها باید بفهمانید که در انتخاب خود برای درس خواندن در رشته ی زبان جدی هستید.حتی اگر الان مامایی بخوانید بعدا دوباره رو به سوی زبان خواهید داشت و پدر و مادرتان باید به فکر حس خوشبختی شما باشند و نه برآورده کردن آرزوهای خودشان.لذا به صورت خلاصه باید جدیت خود را در مورد علاقه به زبان را برای والیدنتان به اثبات برسانید
دکترزینب حسن پور
پنجشنبه 20 شهریور 1393 01:21 ب.ظ
با عرض سلام و خسته نباشید
من دارم میروم دوم تجربی و در مدرسه ی نمونه دولتی درس میخوانم .هدفم اینکه پزشکی دانشگاه تهران یا شهید بهشتی قبول بشم.من تابستان کلاس نرفتم فقط درس های سال دوم را از گام به گام مرور کردم حالا می ترسم بچه های کلاس از من جلو بزنن. چی کارکنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.وقت شما بخیر در کنکور باید نگاهتان به کشور باشد نه به کلاس خودتان.در ضمن برای شما کنکور و ورود به رشته ی پزشکی از همین امسال شروع شده.شما باید در یک برنامه ریزی اصولی ابتدا دروس سال دوم را خوب و مفهومی بخوانید و از همین حالا برای کنکور بخوانید.
من برای شاگردانم در سه جبهه برنامه ریزی میکنم.
1.المپیاد
2.خواندن مفهومی سال دوم
3.ساختن پایه ی قوی برای کنکور
مریم
شنبه 8 شهریور 1393 03:39 ب.ظ
سلام روزتون بخیر
خیلی ممنونم از راهنمایی های خوبتون
میخواستم بگم كه من رشتم تجربیه و علاقه ی زیادی به درس خوندن دارم ولی متاسفانه هروقت سراغ كتابامو و خوندن مطالبشون میرم خسته میشم و فكرمیكنم نمیتونم موفق بشم
مخصوصا تو تابستون من اصلا دست به كتابام نمیزنم و اگر هم بخوام بخونمشون یهویی منصرف میشم
خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم كنید
روز خوبی رو براتون آرزو دارم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام.وقت شما بخیر و نیکی.آیا هدفی برای ورد به دانشگاهی خاص در رشته ایی مشخص را دارید؟
اگر نه همین حالا هدف خود را تعیین کنید.اگر بلی پس دوباره هدف خود را به یاد آورید و سعی کنید آن را همیشه زنده نگه دارید.اما موضوع بعدی این است که شما زمانی از درس خواندن متنفر می شوید که مسیر حرکتتان نامشخص باشد.مثلا آیا شما واقعا می دانید کنکور چیست و چه تعریفی دارد؟آیا می دانید تعریف تست چیست؟به جز یک مشت حرف های شعاری مانند کنکور راهی است به سمت موفقیت و پل ورود به دانشگاه و سکوی پرتاب چه چیزی در مورد کنکور می دانید؟وقتی نمی دانید کنکور چطر موجودی است پس هرگز نخواهید دانست که چطور مطالعه کنید و لذا فقط سردرگمی و فقط خستگی زودرس را خواهید دید.
به ده سال بعد خود فکر کنید.انتظار دارید کجا باشید؟انتظار دارید چه جایگاهی را داشته باشید.
در هر مطب پزشک دو نفر کار می کنند یکی پزشک است و دیگری منشی.آن ها هر دو انسان هستند اما یکی خود را لایق پزشکی دانست و پزشک شد و دیگری فقط درجا زد و منشی شد.
یادتان باشد زمان که گذشت اگر خوب و با کیفیت از آن بهره نبرید جز افسوس چیزی برایتان نخواهد ماند.
در کلام شما می توان فهمید که خیلی شوق حرکت دارید،تمایل به موفقیت دارید اما متاسفانه راه را نمی دانید حتما باید خود را پیدا کنید.
فاطمه
پنجشنبه 9 مرداد 1393 02:01 ق.ظ
خیلی موافقم .ایکاش تدضیح بدید چطور هدفها برامون انگیزه ای بدندکه همیشکی و قوی بباشند.پایدارو سربلند باشید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت شما بخیر و نیکی.هدف باید مانند سلول تن شما باشد مانند خون در رگ های شما.مانند یک پیشانی نوشت باشد.باید تب و تاب رسیدن به آن را داشته باشید.حتی حاضر باشید جانتان را برایش بدهید.باید عاشق هدفتان باشید و دوری و فاصله از هدفتان شما را عذاب بدهد باید دلتان برای هدفتان تنگ شود برای هدفتان باید مانند اسپند روی آتش بالا و پایین بپرید. بدون هدفتان؛ هویتتان را از دست رفته بدانید.اگر این چنین بودید شک نکنید به همه چیز می رسید وگرنه بدبختی و ناکامی، تحفه ی دنیا برای شما خواهد بود.بروید از تمام بدبختان عالم بپرسید اگر نگفتند که علت بدبختی آن ها رویا و خیال بافی بوده و آن ها هیچوقت عشق و شور وصال به هدف را نداشته اند.
عاشق خودتان شوید تا می توانید به خودتان عشق بورزید و برای خودتان وقت بگذارید و خودتان را اصلاح کنید.به خودتان احترام بگذارید و خودتان را بیشتر از همه قبول داشته باشید.
آن قدر خود را عزیز و محترم کنید که شایسته ی موفقیت شوید.
در یک کلام: از همین حالا برای هدفتان جان بدهید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.