کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - علت ترس از امتحان نهایی چیست

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

علت ترس از امتحان نهایی چیست

من از امتحان نهایی می ترسم. می گویند امسال قرار است امتحانات نهایی را خیلی سخت تر کنند زیرا قرار است در کنکور تاثیر بیشتری داشته باشد. از سال قبلی ها پرسیده ام، آن ها می گفتند هر چقدر هم برای که امتحان نهایی بخوانی فایده ای ندارد چون یکی دو سوال خاص می آورند که نتوانی پاسخ دهی و نمره ات خراب می شود. من از امتحان عربی می ترسم. من از امتحان ریاضی می ترسم. این ها جملاتی است که از زبان دانش آموزان به ویژه دانش آموزان سال سوم دبیرستان می شنویم. چرا یک دانش آموز از امتحان نهایی می ترسد؟ 
دلایل زیر می تواند مهم ترین مواردی باشد که می توان بیان نمود

1. عدم مطالعه و برنامه ریزی مناسب برای امتحان نهایی
دانش آموزان متاسفانه درک درستی در مورد برنامه ریزی و روش های آن ندارند. آن ها فکر می کنند برنامه ریزی یعنی برای ثانیه ثانیه ی وقت خود قانون داشته باشیم. این نوع تفکر موجب می شود تا دانش آموزان از برنامه زده شوند. حتما بایستی از سال های دبیرستان برای آموزش روش صحیح برنامه ریزی و همچنین تمرین درس خواندن با برنامه را اجرا کنید تا هم نتایج امتحانات خود به خصوص امتحانات نهایی را ارتقا دهید و معدل خوبی کسب کنید و هم اینکه از این فرصت تمرین خوبی برای سال کنکور خود ساخته باشید.
2. عدم شناخت امتحان نهایی
دانش آموزان هرگز نمی دانند که چطور می شود در امتحان نهایی موفق شد  و همیشه از آن یک غول می سازند البته گناهی هم ندارند هیچ وقت متخصصی نبوده تا به آن ها توضیح دهد سوالات مفهومی یعنی چه؟ و چطور هر درسی را بخوانند که در امتحان نهایی موفق شوند. به شما توصیه می کنم حتما کلید تصحیح امتحانات نهایی را مشاهده کنید تا بدانید دقیقا طراح های کنکور به چه مواردی در یک آزمون نمره اختصاص می دهند. با مشاهده این پاسخ نامه به راحتی می توانید روش درست جواب دادن به سوالات را یاد بگیرید. نکته مهم دیگر این است که روش درس خواندن خود را بایستی به نحوی انجام دهید که اثر بخشی آن را در سوال امتحانی بشود حس کرد. بسیاری از دانش آموزان به علت عادت به سبک و روش معلم های خود این انتظار را دارند که در امتحانات نهایی هم موفق باشند و به یک باره با حضور در سر جلسه امتحان با شوک روبه رو می شوند. این را بدانید که روش مطالعه بایستی متناسب با استانداردهای آزمون نهایی باشد. 
3. استرس های بی مورد
تعدادی از دانش آموزان به علت مطالعه در شب امتحان و زیاد بودن حجم کتاب ها نمی دانند چه کنند و دچار استرس می شوند. حتما حتما مطالعه برای امتحان نهایی را از ابتدای سال تحصیلی در دستور کار خود قرار دهید و تا معلم هایتان حضور دارند سعی کنید رفع اشکال کنید. این بهترین فرصت است که از آن برای یادگیری دروس خود استفاده کنید.
4.خاطرات بد از امتحان
دانش آموزی که در یک درس افتاده و یا نمره ی کمی گرفته متاسفانه با نگاه منفی به سمت آینده پیش می رود و همین موجب شکست های متوالی می شود. هر شکستی داشته اید را بهتر است به طور جدی مورد بررسی قرار دهید تا خاطرات تلخ ناشی از آن شکست، در آینده شما بی تاثیر باشد. این امر را می توانید با کمک مشاور خود به خوبی اجرا نمایید. 
5. تاثیر نمرات امتحان نهایی در کنکور:
یکی دیگر از عواملی که دلهره در داوطلبان ایجاد می کند تاثیر نمرات آزمون نهایی در کنکور است. این موضوع که معدل در کنکور اثر دارد برای همه دانش آموزان است و بنابراین هرگز به موضوعی که همه درگیر آن هستند فکر نکنید. به جای اینکه خود را درگیر مباحثی کنید که در ذهن هر فردی خواهد آمد به این نکته دقت کنید که اگر در سال سوم با هدف یادگیری و آموزش مفهومی و با حل نمونه سوالات متنوع کار خود را پیگیری نمایید هم نتیجه دلخواه را در نهایی ها خواهید گرفت و هم اینکه تاثیر خوبش را در کنکور خواهید دید. هرگز خود را وارد بازی حرف و حدیث های مدرسه با سایر دانش آموزان نکنید.

زینب
جمعه 24 فروردین 1397 11:15 ب.ظ
سلام خسته نباشید.
به نظرشما اگه بخواهیم برای کنکور۹۸ترمیم معدل کنیم باید بابچه های نظام جدید تو خرداد ۹۸ امتحان بدیم یا مثلا تو تابستون ۹۷میتونیم باکتابای نظام قدیم امتحان بدیم؟؟؟
باسپاس.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله امتحانات ترمیم معدل بر اساس کتاب های خودتان مطرح می شود. طراحی سوالات به دو صورت است البته منتظر هستیم تا آیین نامه اجرایی طرح ترمیم معدل برای نظام جدید منتشر شود تا این اطلاعات به طور دقیق و قانونی توضیح داده شوند. موفق ترین باشید.
Sama
پنجشنبه 12 اسفند 1395 01:55 ب.ظ
واقعا ممنون از وقتی که برای من اختصاص دادید،متشکرم.
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
Sama
سه شنبه 10 اسفند 1395 09:57 ب.ظ
سلام ،من خیلی استرس امتحانات نهایی و دارم با این که درس به درس کتابامو میخونم و رفع اشکال میکنم ولی نمیتونم استرس امتحان و از خودم دور کنم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سه مورد زیر می تواند باعث استرس در شما شود:

1. فکر آشفته: درست است که می گویید کتاب ها را می خوانید اما اگر تحت یک برنامه ریزی منسجم و درست و اصولی نباشد همیشه این احساس در شما به وجود می آید که انگار خوب درس نخوانده اید و هیچوقت در ذهنتان یک طبقه بندی از فعالیت هایی که برای هر درس انجام داده اید شکل نمی گیرد. همین آشفتگی و درهم ریختگی افکار برای شما تولید استرس و فشار روانی می کند. سعی کنید یک دفترچه کوچک تهیه کنید و برای هر درس چند برگ جدا گانه داخل همان دفترچه در نظر بگیرید و مجموعه فعالیت هایی که برای هر درس انجام می دهید را درون آن دفترچه بنویسید با این روش همه فعالیت های درسی شما ثبت می شود و افکار شما منظم می شود به علاوه اینکه می توانید نقاط ضعف در کنترل زمان درس خواندن خود را نیز تعیین کنید و متوجه شوید چرا برخی از روزها آنطور که باید درس نخوانده اید.
2. دومین موردی که می تواند برای شما استرس ایجاد کند جو سازی های کاذب پیرامون امتحان نهایی است و آنقدر می گویند امتحان نهایی در سرنوشت شما در کنکورتان در آینده شما نقش دارد و آنقدر سوالات امتحان نهایی مفهومی و سخت و پیچیده است و خیلی امتحان نهایی را بد تصحیح می کنند که موجب ترس و دلهره در برخی شده است. مطمین باشید سوالات امتحان نهایی حتی از سوالات دبیران خودتان هم ساده تر است و اگر کسی درس خوانده باشد کسب نمره بالا برایش مشکل نیست همیشه این جو سازی ها پیرامون امتحان نهایی و بعد هم کنکور بوده است مراقب باشید که در مدار حرف شنوی از این شایعات قرار نگیرید.
3. در برخی از افراد ترس از امتحان مربوط به امتحان نهایی نمی شود و آن ها سالیان سال است که از امتحان دادن می ترسند و ربطی به نهایی و غیر نهایی بودن هم ندارد. اصلا اسم امتحان می آید استرس می گیرند. اگر این مورد در شما وجود دارد نیاز هست تا با مشاورتان صحبت کنید تا بتوانید مهارت مدیریت تفکر و استرس را بیاموزید. موفق ترین باشید.
sara
دوشنبه 4 خرداد 1394 05:58 ب.ظ
ممنون از اینکه نظرم رو خوندید و اعمال کردید استاد بزرگوار
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. خواهش می کنم. از شما هم ممنونم. موفق ترین باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.