کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - قبولی در پزشکی (اطلاعاتی که باید از رشته پزشکی بدانید)

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

قبولی در پزشکی (اطلاعاتی که باید از رشته پزشکی بدانید)

اطلاعاتی که یک دانش آموزان تجربی باید از رشته پزشکی بداند را در این مطلب با پاسخ11 پرسش پر تکرار بررسی کرده ایم. دقت شود که این مطلب قسمت اول سوالات پرتکرار قبولی در پزشکی است و شما می توانید روی عبارت «معرفی رشته پزشکی عمومی» کلیک کرده و قسمت دوم سوالات پر تکرار قبولی در پزشکی را نیز مطالعه نمایید.

 آخرین آپدیت: 25 بهمن 1398 در ساعت 13 و 33 دقیقه

1. چرا برخی با وجود اینکه هدفشان قبولی در پزشکی است نمی توانند به هدفشان برسند؟ افرادی که در کنکور تجربی ثبت نام می کنند را می توان از نظر قدرت روی هدف گذاری و شخصیت فردی به دو دسته تقسیم نمود:

الف) افرادی که از نظر هدف گذاری، هدفشان قبولی در پزشکی است ولی از نظر عملکرد و درس خواندن آن شخصیت و قدرت لازم برای درس خواندن را در خود ایجاد نمی کنند. در مطلب «ارتباط بین شخصیت و میزان انگیزه یک داوطلب کنکور» توضیح دادیم که شخصیت و انگیزه مانند یک الاکلنگ هستند و اگر کسی می خواهد انگیزه لازم برای رسیدن به هدفش را داشته باشد حتما لازم است شخصیت موفقیت و پیروزی را در خود ایجاد کرده باشد. وقتی شخصی می گوید هدفش قبولی در پزشکی است اما از نظر شخصیتی نتوانسته خودش را به حد و اندازه های یک پزشک برساند، هرگز نمی تواند عملکرد و فعالیت لازم برای قبولی در پزشکی را از خود نشان دهد. 

این یک قانون است که اگر می خواهید انگیزه، عملکرد و فعالیت درسی مناسب برای یک رشته را داشته باشید حتما لازم است که شخصیت قبولی در آن رشته را هم داشته باشید. افراد دسته الف کسانی هستند که از ته قلبشان می خواهند که پزشک شوند اما شخصیت درونی لازم برای درس خواندن متناسب با هدفشان را ندارند به همین جهت بسیاری از روزهای کنکور را از دست می دهند و همیشه در اجرای برنامه هایشان منتظر یک روز خوب هستند. 

یکی دیگر از نشانه های این دسته از افراد، خیال پردازی بسیار زیاد است. در مطلب «خیال پردازی وقت و انرژی شما را می گیرد» با استفاده از مقاله الکساندر شگل و همکارانش (Alexander Schlege) توضیح دادیم که خیال پردازی نه تنها تاثیری در موفقیت و عملگرایی شما برای رسیدن به هدفتان ندارد بلکه مغز شما را خسته کرده و شما را به فردی تفکرگرا و یک جا نشین تبدیل می کند.

 افراد دسته اول با تصور نادرستی که از قانون جذب برای خود ساخته اند فکر می کنند هرچه بیشتر فکر کنند و روی قبولی در پزشکی تمرکز کنند زودتر به این رشته می رسند در حالیکه در مطلب «ارتباط کنکوری ها و دانش آموزان با قانون جذب (راز)» با بررسی متن کتاب راز به این نتیجه رسیدیم که در همین کتاب، واژگان و جملاتی که به معنای عملگرایی و تلاش است 2 برابر بیشتر از واژگانی که به معنای رویا و خیال پردازی است مورد استفاده قرار گرفته است. 

افراد دسته الف اگر می خواهند به پزشکی برسند فقط کافی است دیدگاه خود را تغییر داده و برنامه ریزی عملگرایانه داشته باشند. افراد این دسته توانایی های خوبی در یادگیری دارند و متاسفانه خود را اسیر خیال پردازی نموده اند.

ب) افراد این دسته، برنامه ریزی دارند، انگیزه لازم برای اجرای آن را نیز دارند و به طور کلی افرادی با پشتکار بالا می باشند اما برنامه ریزی هایشان برای قبولی در پزشکی ضعیف است. در کنکور تجربی، رقابت داوطلبان برای دست یابی به رشته پزشکی بسیار بالاست. رقابت به ما این موضوع را یادآور می شود که میزان مطالعه، کیفیت آن، قدرت یادگیری ما هر چه که باشد، وقتی ارزشمند است که نسبت به رقبا بالاتر باشد.

 اکثر افراد فراموش می کنند که فقط خودشان نیستند که به پزشکی علاقمندند! به همین منظور معنای رقابت به ما می فهماند برای پیروزی بایستی برنامه و روش کاری و اصولی که قرار است اجرا کنیم در نهایت باعث شود وضعیت ما از رقبایمان بهتر باشد تا بتوانیم نتیجه بگیریم. فراموشی این نکته، گاه باعث بی انگیزگی یا دور شدن از چرخه رقابتی کنکور می شود. 

تعداد کسانی که روزانه بالای 10 ساعت برای کنکور درس می خوانند و در نهایت شکست می خورند زیاد است. علتش این است که آن ها نمی دانند که هر کس که زیاد درس بخواند موفق نیست فقط کسی موفق می شود که درست درس بخواند. در مطلب «برنامه ریزی شما چه مقدار اصولی است؟» به فرآیند صحیح برنامه ریزی اشاره کرده ام که می تواند این نیاز شما را ساماندهی نماید.

2. برای قبولی در پزشکی روزی چند ساعت باید درس خواند؟

این سوال را از قصد قرار داده ام، به نظر شما این مدل سوالات در مورد کنکور درست است یا غلط؟ به عبارت دیگر، وقتی کسی می پرسید روزی چند ساعت باید درس بخوانم تا در کنکور موفق شوم، آیا سوال درستی پرسیده است؟ به طور مثال اگر کسی بگوید برای قبولی در پزشکی باید روزی 14 ساعت درس بخوانید پاسخ درستی داده است؟ 

یعنی اگر کسی روزی 10 ساعت درس بخواند پزشک نمی شود؟ یا مثلا اگر کسی روزی 14 ساعت درس بخواند حتما پزشک می شود؟ این مدل سوالات که در مورد هر رشته ای به خصوص رشته پزشکی پرسیده می شود از ریشه و اساس غلط است زیرا در این سوال دو موضوع مهم تر یعنی کیفیت مطالعه و روش برنامه ریزی برای درس خواندن در نظر گرفته نشده است. 

دو داوطلب کنکور رشته تجربی را در نظر بگیرید که هر دوی آن ها روزی 10 ساعت درس می خوانند. حال سوال این است، آیا 10 ساعت مطالعه این دو نفر ارزش یکسانی دارد؟ چطور می توانید برای مطالعه این دو نفر ارزش گذاری کنید؟ کدام یک بهتر درس خوانده اند؟ کدامیک مطالعه مفید تر و درست تری برای کنکور دارند؟

 پس قرار نیست فقط ساعت درس خواندن نشانه موفقیت و قبولی در یک رشته باشد. اگر شما قرار است برای موفقیت در کنکور تلاش کنید، لازم است این نکته را در نظر بگیرید که برنامه ریزی اصولی و درست برای موفقیت در کنکور نیازی به ساعت و زمان ندارد زیرا یک برنامه درست، کمیت و توانایی های شما را در نظر می گیرد و به طور غیر مستقیم روی ساعت مطالعه تان اثر می گذارد.

 حداقل چند ساعت باید بخوانم تا پزشکی قبول شوم، از آن سوالاتی است که از اساس اشتباه است و هر پاسخی به این سوال داده شود هیچ ارزشی ندارد. زیرا این مدل سوالات اساس برنامه ریزی و درست درس خواندن برای کنکور را در نظر نمی گیرد و به نوعی به دانش آموز و داوطلب کنکور این طور تلقین می کند که مهم نیست چگونه درس بخوانی، چطور تست بزنی، در چه فاصله هایی مرور کنی، چند بار لازم است مرور صورت گیرد، چه تعداد تست برای تسلط می بایست زده شود و همچین رفع اشکال درس به درس در برنامه چطور گنجانده شود. دقت کنید که اگر شما هم می پرسید برای قبولی در پزشکی روزی چند ساعت باید درس خواند به طور جدی نیاز به تغییر دیدگاه در مورد کنکور تجربی و روش برنامه ریزی درست دارید.

3. آیا با دیپلم رشته انسانی می توان کنکور تجربی داد؟

برای پاسخ به این پرسش می توان سه دیدگاه قانون ثبت نام در کنکور و مسیربرنامه ریزی و تاثیر نمرات امتحان نهایی  را  برای کسانی که رشته انسانی بوده اند و قصد شرکت در کنکور تجربی برای قبولی در پزشکی را دارند، بررسی نمود.

الف) قانون ثبت نام در کنکور تجربی: طبق آخرین قانون سازمان سنجش، برای ثبت نام در کنکور، نیاز به داشتن مدرک پیش دانشگاهی یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) می باشد. البته اگر کسی مدرک خودش را حداکثر تا 31 شهریور همان سالی که کنکور می دهد نیز بگیرید می تواند کنکور ثبت نام کند. بنابراین مهم نیست که شما مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی (فوق دیپلم) چه رشته ای را داشته باشید و طبق آخرین قانون سازمان سنجش محدودیتی برای ثبت نام در کنکور تجربی با مدرک رشته انسانی وجود ندارد

بروش برنامه ریزی و درس خواندن برای دانش آموز یا داوطلب کنکوری که رشته دبیرستانی او علوم انسانی بوده است: این دسته از افراد در دروس تخصصی رشته تجربی که برای قبولی در پزشکی مهم است، تقریبا هیچ سر رشته ای ندارند. جدول زیر تمام دروس تخصصی که یک داوطلب رشته انسانی نیاز به آموختن آن ها را دارند مشخص کرده است، این دروس، اکثرا قابل یادگیری به صورت خودخوان و کتاب آموزشی نمی باشد و بهتر است دانش آموزان و داوطلبان رشته علوم انسانی که قصد شرکت در کنکور تجربی را دارند از معلم یا سی دی های آموزش مفهومی یا سایت مدرسه شریف برای یادگیری مفاهیم و متن کتاب های تخصصی، استفاده کنند. 

دقت شود که اگر قرار است از سی دی های آموزشی استفاده کنند این سی دی ها حتما بایستی آموزش کتاب درسی باشد زیرا اگر مطالب آموزش داده شده در سی دی، روی تست و مفاهیم تستی باشد قطعا برای داوطلبی که مدرک دیپلم تجربی ندارد سخت است و دلزدگی ایجاد می کند. فردی که از رشته انسانی قصد شرکت در کنکور تجربی را دارد، حتما مراحل یادگیری خود را از تشریحی به تستی به طور کامل طی نماید و  همانطور که در مطلب «بدون صبر در کنکور نتیجه نمی گیرید» توضیح داده ام لازم است، حوصله، صبر و برنامه ریزی بلند مدت را در دستور برنامه ریزی خود، قرار دهد

 نام کتاب های تخصصیسال اول دبیرستان  سال دوم دبیرستان  سال سوم دبیرستان  سال پیش دانشگاهی
 ریاضی پیش نیاز سایر کتاب ها است باید برای کنکور خوانده شود  باید برای کنکور خوانده شود  باید برای کنکور خوانده شود
 زیستمنبع کنکور نیست  باید برای کنکور خوانده شود  باید برای کنکور خوانده شود  باید برای کنکور خوانده شود
 شیمی منبع کنکور نیست  باید برای کنکور خوانده شود  باید برای کنکور خوانده شود  باید برای کنکور خوانده شود
 فیزیک از فصل 4 و 5 سوال می آید  باید برای کنکور خوانده شود  باید برای کنکور خوانده شود  باید برای کنکور خوانده شود

پ) تاثیر نمرات امتحان نهایی دانش آموزان و داوطلبان کنکوری که مدرک دیپلم رشته علوم انسانی را دارند ولی می خواهند کنکور تجربی شرکت کنند: طبق آخرین قانون تاثیر نمرات نهایی سال سوم دبیرستان در کنکور برای فردی که مدرک دیپلم تجربی دارد و می خواهد کنکور تجربی بدهد 25 درصد است اما اگر فردی دیپلم انسانی داشته باشد و کنکور تجربی شرکت کند این تاثیر 25 درصد نیست بلکه این تاثیر 6.25 درصد برای قبولی در پزشکی می باشد.

 به عبارت دیگر، کمتر از 7 درصد تاثیر نمرات نهایی سال سوم او در کنکور تجربی می باشد. همچنین طبق آخرین قانون سازمان سنجش، میزان تاثیر نمرات نهایی پیش دانشگاهی برای فردی که دیپلم تجربی دارد و کنکور تجربی می دهد 5 درصد می باشد اما اگر فردی از رشته انسانی کنکور تجربی شرکت کند، آنگاه تاثیر نمرات نهایی پیش دانشگاهی او در کنکور تجربی برای قبولی در پزشکی  فقط 1.67 می باشد یعنی کمتر از 2 درصد تاثیر گذار است

4. آیا با دیپلم رشته علوم و معارف اسلامی می توان کنکور تجربی داد؟

تمام توضیحات مربوط به رشته علوم انسانی برای دانش آموزان و داوطلبانی که مدرک دیپلم علوم و معارف اسلامی دارند، درست است به جز مورد پ که تفاوت هایی از نظر میزان درصد تاثیر گذاری نمرات نهایی دارندگان مدرک دیپلم علوم و معارف اسلامی برای شرکت در کنکور تجربی و قبولی در پزشکی وجود دارد.

تاثیر نمرات امتحان نهایی دانش آموزان و داوطلبان کنکوری که مدرک دیپلم علوم و معارف اسلامی  را دارند ولی می خواهند کنکور تجربی شرکت کنند: تاثیر نمرات نهایی درس های سال سوم دبیرستان رشته علوم و معارف اسلامی در کنکور تجربی برای قبولی در رشته پزشکی 6.25 یعنی کمتر از 7 درصد و برای نمرات نهایی پیش دانشگاهی، 1.11 یعنی کمتر از 2 درصد می باشد

5. آیا با دیپلم رشته ریاضی فیزیک می توان کنکور تجربی داد؟

برای پاسخ به این پرسش می توان سه دیدگاه قانون ثبت نام در کنکور و مسیربرنامه ریزی و تاثیر نمرات امتحان نهایی  را  برای کسانی که رشته ریاضی فیزیک بوده اند و قصد شرکت در کنکور تجربی برای قبولی در پزشکی را دارند، بررسی نمود.

الف) قانون ثبت نام در کنکور تجربی: دقیقا مشابه بند الف سوال 4، افرادی که مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی (فوق دیپلم) دارند یا حداکثر تا 31 شهریور همان سالی که کنکور می دهند آن را اخذ می کنند می توانند در کنکور ثبت نام کنند. بنابراین از نظر آخرین قانون سازمان سنجش، هیچ مشکلی برای ثبت دانش آموزان و داوطلبان با مدرک رشته ریاضی فیزیک برای کنکور تجربی وجود ندارد.

بروش برنامه ریزی و درس خواندن برای دانش آموز یا داوطلب کنکوری که رشته دبیرستانی او ریاضی فیزیک بوده است: این افراد مشکلی در درس های تخصصی رشته تجربی به جز درس زیست شناسی وجود ندارد. افرادی که از رشته ریاضی فیزیک کنکور تجربی می دهند، لازم است که آموزش مفهومی و عمیق زیست شناسی را به خوبی در دستور برنامه ریزی خود قرار دهند. برای این امر، می توانید از سی دی های آموزش مفهومی (تاکید می کنم سی دی تستی نباشد زیرا شما در آموزش تشریحی قرار دارید) یا از سایت مدرسه شریف برای یادگیری این درس اقدام کنید.

پ) تاثیر نمرات امتحان نهایی دانش آموزان و داوطلبان کنکوری که مدرک دیپلم رشته ریاضی فیزیک را دارند ولی می خواهند کنکور تجربی شرکت کنند: طبق آخری قانون سازمان سنجش اگر دانش آموز یا داوطلبی دارای مدرک دیپلم تجربی باشد و قصد شرکت در کنکور تجربی را داشته باشد آن گاه نمرات  نهایی سال سوم دبیرستان او، به میزان 25 درصد در کنکور اثر می گذارد اما اگر دانش آموز یا داوطلب از رشته ریاضی فیزیک بخواد کنکور تجربی بدهد، آنگاه نمرات نهایی سال سوم دبیرستانش در کنکور تجربی برای قبولی در رشته پزشکی، 18.18 درصد تاثیر دارد. 

به عبارت دیگر، میزان این تاثیر کمتر از 19 درصد می باشد. همچنین طبق آخرین قانون سازمان سنجش، اگرفردی رشته تجربی باشد و بخواهد کنکور تجربی شرکت کند، آنگاه نمرات نهایی سال پیش دانشگاهی اش در کنکور 5 درصد تاثیر دارد ولی اگر از رشته ریاضی بخواهد کنکور تجربی بدهد آن گاه نمرات نهایی سال پیش دانشگاهی او در کنکور تجربی برای قبولی در پزشکی فقط  3.06 درصد یعنی کمتر از 4 درصد تاثیر دارد

6. آیا با داشتن مدرک یکی از رشته های فنی حرفه ای هنرستان یا کاردانش نیز می توان کنکور تجربی شرکت نمود؟

دقت کنید که قانون برای کسانی که مدرک دیپلم رشته های فنی و حرفه ای داشته اند تغییر کرده است. طبق آخرین قانون اگر مدرک دیپلم فنی حرفه ای و یا کاردانش خود را در نظام جدید گرفته اید با همان مدرک دیپلم می توانید در کنکور سراسری شرکت کنید و نیازی به مدرک دیگری نیست. ولی اگر دیپلم نظام قدیم فنی حرفه ای و کاردانش دارید آنگاه دو راه برای شرکت در کنکور دارید.

اولداشتن مدرک پیش دانشگاهی یا گرفتن آن حداکثر تا 31 شهریور سالی که کنکور می دهید، در یکی از رشته های هنر، ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی یا علوم و معارف اسلامی می باشد. اگر دانش آموزی قصد گرفتن مدرک پیش دانشگاهی برای کنکور تجربی را دارد لذا بهتر است که مدرک پیش دانشگاهی تجربی را بگیرد اما طبق قانون اجباری در کار نیست و او می تواند مدرک پیش دانشگاهی رشته های نامبرده شده را نیز دریافت و در کنکور شرکت کند. 

به طور مثال دانش آموزی که مدرک دیپلم فنی حرفه ای یا کاردانش دارد می تواند پیش دانشگاهی هنر بگیرد ولی کنکور تجربی ثبت نام کند و از این جهت محدودیتی نیست. فقط دقت کند که اگر پیش دانشگاهی رشته هنر بگیرد و کنکور تجربی شرکت کند آنگاه نمرات نهایی پیش دانشگاهی او در کنکور برای قبولی در پزشکی 1.4 یعنی کمتر از 2 درصد تاثیر دارد. این تاثیر برای کسی که مدرک پیش دانشگاهی تجربی بگیرد و کنکور تجربی شرکت کند 5 درصد می باشد. دقت کنید که اگر مدرک دیپلم فنی حرفه ای یا کاردانش دارید، نمرات آن تاثیری در کنکور ندارد.

دوم: داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم) یا گرفتن آن حداکثر تا 31 شهریور سالی که کنکور می دهید. طبق قانون سازمان سنجش اگر فردی مدرک کاردانی یا همان فوق دیپلم را در یک رشته داشته باشد می تواند بدون داشتن مدرک پیش دانشگاهی در کنکور تجربی ثبت نام و شرکت نماید. در این صورت فرد هیچ تاثیر نمراتی در کنکورش ندارد و همه نتیجه او به روز کنکور بر می گردد.

7. شرکت در کنکور تجربی برای قبولی در پزشکی با مدرک لیسانس غیر روزانه به چه صورت است؟

منظور از لیسانس غیر روزانه یعنی اینکه دانشجو برای درس هایی که گذرانده است هزینه تحصیلی به دانشگاه محل تحصیلش پرداخت کرده باشد. دانشجویان دوره های شبانه، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی شامل این دسته می باشند. برای این دسته از داوطلبان هیچ محدودیتی نیست و فقط داوطلبان مرد بایستی مشکلی از نظر قانون خدمت سربازی برای کنکور مجدد نداشته باشند. 

پس اگر شما مدرک غیر روزانه دارید و از نظر نظام وظیفه، مشکلی هم برای کنکور مجدد ندارید می توانید در کنکور تجربی برای قبولی در رشته پزشکی شرکت کنید و در صورتی که رتبه تان به این رشته رسید می توانید به صورت رایگان در دوره های روزانه این رشته تحصیل کنید.

8. شرکت در کنکور تجربی برای قبولی در پزشکی با مدرک لیسانس روزانه و بالاتر به چه صورت است؟

منظور از لیسانس روزانه یعنی اینکه دانشجو برای درس هایی که گذرانده است هزینه تحصیلی به دانشگاه محل تحصیلش پرداخت نکرده باشد. قانون تحصیل مجدد برای افرادی که مدرک لیسانس روزانه یا بالاتر دارند در طی چند سال اخیر، بارها و بارها دچار تغییراتی شد و از این رو سر درگمی در بین افرادی که مدرک لیسانس یا بالاتر دارند در این خصوص وجود دارد.

 طبق آخرین قانون منتشر شده، آن هایی که آخرین مدرکشان لیسانس باشد چه روزانه و چه غیر روزانه، در صورتی که مشکل نظام وظیفه ندارند کنکور بدهند و در صورت قبولی، می توانند در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل رایگان داشته باشند.

طبق قانون سال 99،  «دانش آموختگان مقطع كارشناسی ارشد (پیوسته و ناپیوسته) كلیه رشته های تحصیلی و دكتری عمومی پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی و دكتری حرفه ای دامپزشكی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دكتری عمومی رشته های پزشكی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند: 1-انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان برای مشمولین این قانون الزامی است. 2-دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم. 3- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.»

تذکر1: قوانین تحصیل مجدد طی سال های اخیر، بارها تغییراتی داشته است برای همین، در صورتی که تغییرات جدیدی روی این قانون رخ دهد در همین مطلب به اطلاع خواهد رسید.

تذکر3: حتما حتما اگر در مورد تحصیل مجدد در رشته های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی سوالی دارید از بخش پرسش و پاسخ بپرسید تا مطابق شرایط شما پاسخ بدهم. این قانون در سال های گذشته به صورت های دیگری بوده است و لذا ممکن است باعث سر در گمی شما شود. لذا برای آنکه مطابق با آخرین قانون، وضعیت خود را تعیین تکلیف کنید، حتما از طریق پرسش و پاسخ سوال خود را بپرسید.

9. ضرایب و تاثیر درس ها برای قبولی در رشته پزشکی به چه صورت است؟

طبق قانون سازمان سنجش، ضرایب درس های کنکوری برای قبولی در پزشکی به شرح جدول زیر می باشد. طبق جدول زیر مشاهده می کنید که ضریب درس زمین شناسی برای قبولی در پزشکی، برابر با صفر می باشد و این بدان معنی است که در این درس هر درصدی بزنید تاثیری روی رتبه مربوط به انتخاب رشته پزشکی شما ندارد. متاسفانه برخی، با بیان اینکه درصد زمین شناسی روی رتبه کل اثر می گذارد وقت خود را صرف خواندن این درس می کنند در مطلب شایعات و اطلاعات نادرست درباره کنکور» به شش شایعه در خصوص کنکور پرداخته ام که مورد ششم در خصوص تصور اشتباه در خصوص درس زمین شناسی است که می توانید آن مطلب را مطالعه نمایید.

 نام درسضریب موثر در کنکور تجربی برای قبولی در پزشکی  
زبان و ادبیات فارسی 
 زبان عربی
 دین و زندگی
 زبان انگلیسی
 زمین شناسیصفر 
 ریاضی 
زیست 
 فیزیک 
 شیمی

10. آیا در ایران، پزشکی بدون کنکور وجود دارد؟ خیر، پزشکی بدون کنکور در ایران وجود ندارد و شرط اینکه دانش آموز یا داوطلب کنکور بتواند در رشته پزشکی قبول شود، این است که در کنکور تجربی ثبت نام کرده و سپس در صورت کسب رتبه متناسب با این رشته، می تواند در یکی از رشته های پزشکی روزانه، پزشکی پردیس یا پزشکی دانشگاه آزاد درس بخواند. در مطلب «شایعات و اطلاعات نادرست درباره کنکور» در شایعه دوم در مورد این موضوع توضیح داده شده است که می توانید مطالعه نمایید.

11. جایگاه ایران در پزشکی دنیا کجاست؟ به عبارت دیگر، رتبه پزشکی ایرانی در دنیا چیست؟ طبق آمار و اطلاعاتی که از پایگاه SJR بیرون می آید، کشور ایران از نظر جراحی پزشکی و درمان، در بین تمام کشورهای جهان رتبه 22 را دارد که بسیار عالی است و ایران یکی از قطب های پزشکی در جهان شناخته می شود. لذا تحصیل در دانشگاه های ایران در رشته پزشکی یک افتخار محسوب می شود.


 دانش آموزان و کنکوری هایی که این مطلب را خوانده اند، به مطالعه مطالب زیر نیز علاقمند بوده اند
برای خواندن این مطالب روی آن ها کلیک کنید


سه شنبه 1 بهمن 1398 10:27 ق.ظ
سلام آقای جدیدی،وقتتون بخیر.میخواستم بگم من میانگین درصد عمومیم بالای ۵۰ و تخصصی زیر ۵۰.اگه من تمام تلاشم تا کنکور ادامه بدم میتونم به پزشکی برسم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما حتی اگر درصدهایتان صفر هم باشد باید تلاش کنید چون وقتی می گویید پزشکی هدف من است یعنی منظور شما باید این باشد که حاضرم همه جور سختی را تحمل کنم که به هدفم برسم. بنابراین این سوال شما کلک مغز است. خیلی مراقب باشید که در دام شک و تردید درست کردن های مغز نیفتید.
بیشترین کنار گذاشتن مطالعات توسط کنکوری ها در ماه های دی و بهمن و اسفند رخ می دهد چرا؟ چون در این ماه ها، مغز با گفتن این جملات که نزدیک کنکور است تو پیشرفت نکرده ای یا اینکه درصدهای بقیه در این موقع سال از تو خیلی بالا است و... شما را فریب می دهد و جلوی درس خواندن هایتان را می گیرد.
خواهش می کنم با تمان توان خود درس بخوانید. درصدهای شما برای نیمه سال عالی است و با تمام جدیت و با بی توجهی به افکار درونی تان مطالعه را ادامه دهید. موفق ترین باشید.
zahra
دوشنبه 9 دی 1398 03:04 ب.ظ
با عرض سلام و احترام
ممنون از پست های بسیار خوبتون
می خواستم بپرسم بنده الان دانشجوی ترم ۳ کارشناسی ارشد دوره روزانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستم کارشناسی هم دوره روزانه همین دانشگاه بودم و قصد شرکت در آزمون سراسری تجربی ۹۹ را دارم لذا از تحصیل انصراف دادم و وضعیت تحصیلی بنده در پورتال آموزشی انصرافی ثبت شده است.
اما به بنده گفته شد برای تکمیل مراحل انصراف از تحصیل باید تسویه حساب انجام دهم و هزینه ای حدود ۸ ملیون تومان پرداخت کنم تا انصراف از تحصیلم قطعی شود.
اما الان با جستجو در اینترنت به این مطلب برخوردم که:
دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند، مشمول پرداخت جریمه ی انصراف نمی شوند.
با توحه به اینکه دانشجویان دوره ی روزانه پس از انصراف باید ابتدا کنکور بدهند و بعد انتخاب رشته کنند و بعد ببینند که دوره ی روزانه قبول می شوند یا خیر، آیا این به این معناست که اعلام انصراف از تحصیل برای شرکت در کنکور کارشناسی کافی است و مراحل تسویه حساب در صورت لزوم پس از دادن کنکور و اعلام نتایج می تواند صورت بگیرد؟ یا معنای دیگری مد نظر است؟
خیلی خیلی ممنون بابت وقتی که می گذارید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سازمان سنجش در مورد انصراف از مقطع ارشد در دفترچه سراسری صحبت نکرده است. توصیه می کنم به صورت مستقیم از سوی سازمان سنجش پیگیر وضعیت خودتان باشید تا مشکلی برایتان در این مسیر از لحاظ قانونی ایجاد نشود. موفق ترین باشید.
جمعه 22 آذر 1398 04:41 ب.ظ
سلام خسته نباشید.آقای جدیدی چجوریه که رتبه های برتر اصلا انگیزه از دست نمیدهند و فقط تلاش میکنند و به حواشی فکر نمیکنند؟من واقعا هدفمو دوست دارم و برام مقدسه ولی بعضی وقت ها انگیزمو از دست میدم و به تلاشم شک میکنم ک نکنه جواب نده ،چیکار کنم که تا آخرش با انگیزه باشم و به حواشی فکر نکنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اینطور نیست که رتبه های برتر انگیزه از دست نمی دهند و بقیه انگیزه از دست می دهند. مغز همه ما انسان ها مخالف موفقیت به شکل امروزی است زیرا این کار را یک فعالیت بیهوده پر مصرف می داند که باعث ادامه بقا نمی شود.
بنابراین همه اذیت می شوند ولی یک فرق بین افراد موفق و افراد معمولی وجود دارد و آن هم این است که افراد موفق مغزشان را شرطی کرده اند یعنی بدون توجه به احساسات درونی شان تحت هر شرایطی و با بدترین احساسات درس می خوانند که این موضوع خیلی هم سخت است ولی همین تداوم باعث می شود که روی مغزشان به شدت مسلط می شوند و دیگر تحت تاثیر بازی های مغز قرار نمی گیرند. لطفا مطلب چرا مغز ما برای موفقیت طراحی نشده است را بخوانید. لیک این مطلب را در زیر قرار داده ام. موفق ترین باشید.
kolbeyemoshavere.mihanblog.com/post/1398
یکشنبه 10 آذر 1398 10:23 ق.ظ
سلام خسته نباشید بعضی وقت ها حین درس خوندن افکار منفی و ناراحت کننده میاد تو ذهنم و باعث میشه استرس بگیرم و وقتم هدر میره ولی در مواقعی که دارم استراحت میکنم اینجور فکرا نمیاد سراغم به نظرتان چکارکنم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. دو مطلب زیر را مطالعه نمایید. موفق ترین باشید.

http://kolbeyemoshavere.mihanblog.com/post/1446

http://kolbeyemoshavere.mihanblog.com/post/1433
سه شنبه 14 آبان 1398 08:46 ق.ظ
سلام خسته نباشید من خیلی ترسو هستم و با کوچک ترین چیز استرس میگیرم و میدونم اگ اینجوری باشم به هدفم نمیرسم و برای رسیدن به هدفم باید شجاع باشم،میشه بگین چجوری این شجاعت به دست بیارم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این موضوع خیلی خیلی طولانی است چون ابتدا بایستی خاطرات شما بررسی شوند بعد مدل زندگی تان و همچنین ارتباط و ترس و استرس را مشخص کنیم و این چیزی نیست که یک پاسخ کوتاه داشته باشد. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 9 آبان 1398 12:03 ب.ظ
سلام خسته نباشید،من فارغ التحصیل نظام جدید هستم.میگن که کتاب درسی تو بعضی دروس تغییر داشته به نظر شما باید منابعم رو تغییر بدهم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. تغییرات در سه درس دین و زندگی و شیمی و زیست وجود دارد. نیازی به تغییر منابع نیست فقط کتاب های درسی تان تغییر بدهید کافی است. همچنین دقت کنید منظور از تغییرات داشته است این نیست که فکر کنید الان کلا زیر و رو شده و همه چیز عوض شده است. تغییرات داشته به این معناست که برخی از جملات کم و زیاده شده، گاهی یک کلمه را برداشته اند و کلمه دیگری گذاشته اند و چند تصویر هم تغییرات داشته است.
ولی از آنجا که این درس ها به متن وابسته هستند، ما مجبوریم برای همین تغییرات نیز کتاب متناسب با کنکور 99 بخریم. کتاب های دهم چاپ 96 کتاب یازدهم چاپ 97 و کتاب های دوازدهم چاپ 98 می بایست باشند. موفق ترین باشید.
یکشنبه 14 مهر 1398 12:08 ق.ظ
سلام وقتتون بخیر
میخواستم ازتون بپرسم چیکار کنیم به افرادی که در کنکور شرکت میکنن و رقیبای ما هستن فکر نکنیم؟ این مسئله که مثلا همکلاسی من هم در کنکور شرکت میکنه شاید اون قبول بشه ولی من نشم و به هدفم نرسم خیلی اذیت کننده است.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این سوال بسیار بسیار سوال مهم و قشنگی است و من شنبه هفته بعد در کلبه مشاوره مطلبی در همین خصوص منتشر می کنم. حتما حتما آن را شنبه هفته بعد مطالعه کنید چون پاسخ به این پرسش نیاز به جزییات و مقدمات زیادی دارد. ممنونم از این پرسش راهبردی که به درد خیلی از کنکوری ها می خورد. موفق ترین باشید.
سه شنبه 9 مهر 1398 05:35 ب.ظ
سلام افرادی که توان مالی برای حضور در کلاس کنکور ندارن البته در درسی که مشکل دارن از چه کتاب یا منبع دیگه ای میتونن استفاده بکنن مخصوصا در درس ریاضی تجربی؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سایت آلا (مدرسه شریف) فیلم های رایگان بسیار با کیفیتی دارد که می توانید استفاده کنید. موفق ترین باشید.
دوشنبه 8 مهر 1398 03:56 ب.ظ
با سلام وعرض خسته نباشید
میخواستم بپرسم کسانی که از دانشگاه شبانه مرخصی گرفتن میتونن در کنکور۹۹ شرکت کنند یا حتما باید از دانشگاه انصراف بدهند؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین قانون، اگر دانشجوی روزانه باشید باید حتما حتما در زمان ثبت نام کنکور دقت کنید در زمان ثبت نام کنکور به طور کامل از دانشگاه انصراف بدهید. مثلا برای کنکور 1398 سازمان سنجش نهایتا تا 25 اسفند 1397 فرصت داد تا دانشجویان روزانه به طور کامل از دانشگاه انصراف بدهند تا بتوانند در کنکور سال 1398 شرکت کنند.
اگر دانشجوی روزانه نیستید مثلا دانشجوی شبانه، دانشگاه ازاد، پیام نور، غیر انتفاعی و خلاصه دانشجوی هرجایی که به دانشگاه بابت شهریه کلاس ها پول می دهید آنگاه هیچ نیازی به انصراف از دانشگاه برای شرکت در کنکور نیست.
پس فقط و فقط دانشجویان روزانه یعنی کسانی که به دانشگاه شهریه نمی دهند باید در زمان ثبت نام کنکور دقت فرمایید در زمان ثبت نام کنکور به طور کامل از دانشگاه انصراف بدهند و فرم انصراف موجود در دفترچه ثبت نام کنکور را به دانشگاه ببرند و مهر کنند که بعدا این فرم را در زمان ثبت نام دانشگاه بعدی نیاز دارند. موفق ترین باشید.
سه شنبه 26 شهریور 1398 11:44 ب.ظ
با سلام بنده معلم هستم و تعهد دادم هشت سال برای اموزش پرورش کار کنم که با امسال سه سالش میگذره. ایا درصورت قبلی باید از اموزش پرورش انصراف بدم؟؟ اگر خود اموزش پرورش با ادامه تحصیل من موافقت کنند چی ؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید که چکار کنم! ایا لازمه از الان از اموزش پرورش نامه بگیرم جهت شرکت در کنکور.
دبیرستان انسانی بودم و میخوام کنکور ۹۹ شرکت کنم و از مهر شروع خواهم کرد به نظر شما چه اقداماتی لازم که رتبه دو رقمی بیارم. هوشم خوبه و فقط یکم تو تست زنی و مطالعه سرعتم کمه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. باید به کارگزینی آموزش و پرورش شهرتان مراجعه کنید و به طور دقیق در مورد شرایط خودتان سوال کنید و آن ها به طور دقیق برایتان مشخص می کنند که آیا آموزش و پرورش به شما اجازه تحصیل می دهد یا اینکه مجبورید انصراف بدهید و جریمه پرداخت کنید به آموزش و پرورش و در ضمن اگر آقا هستید در مورد سربازی تان هم باید سوال کنید. موفق ترین باشید.
یکشنبه 10 شهریور 1398 09:03 ق.ظ
سلام می دانم که آنهایی که فوق لیسانس دارند نمی توانند پزشکی روزانه بخوانند منظورم کسانی است که 2 یا 3 سال پیش از فوق لیسانس غیرروزانه انصراف داده اند می توانند برای کنکور99 به راحتی روزانه پزشکی بخوانندمنظورم این است که( انصراف از فوق لیسانس که منعی ندارد) میشه در مورد انصرافی ها از دانشگاه که می خواهند در کنکور99 به قصد قبولی پزشکی روزانه امتحان بدهند توضیح بدین که شرایط آنها چگونه است؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. آخرین مدرک تحصیلی مهم است. کسی که انصراف از ارشد داده است آخرین مدرکش همان لیسانس است. موفق ترین باشید.
حنانه
چهارشنبه 6 شهریور 1398 05:41 ب.ظ
سلام آقای جدیدی ببخشید آقای جدیدی تو سوال اول برای دسته الف نوشتید که از ته قلبشون میخوان پزشک بشم اما شخصیت و تفکر یه شخص پزشک رو ندارن شخصیت یک پزشک چیه؟ آیا مهارتی هست که باید یاد بگیرم؟ یا نه یا باید روی اعتماد به نفس و عزت نفس و این قبیل موارد کار کنم خواهشمندم به من بگید که شخصیت یک پزشک چیه و مهارت لازم یا اون شخصیت لازم شامل چه چیزهایی میشه تا یاد بگیرم مرسی از شما
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هر شغلی نیاز به رسیدن به شخصیت مورد نظر خودش را دارد. مثلا در پزشکان رفتارهای مشابه زیادی را تماشا می کنید که برخی از آن ها چنین است:
1. طمع در کسب علم
2. بی توجهی به حرف مردم
3. فاصله گرفتن از سطح فکر عمومی خانواده و فامیل
4. تمرکز به خود برای ارتقای علم و جایگاه شغلی
5. رقابت پذیری بالا
6. نترسیدن از شکست و امادگی برای شروع دوباره
7. نترسیدن از حرف مردم
8. ریسک پذیری
9. تمایل به تحصیل حتی در سن بالا و با شرایط اقتصادی بالا
10. کم کردن تعداد دوست و رفیق برای آنکه زندگی شان روی هدف شخصی متمرکز باشد.
11. بالا بردن سطح آگاهی شان از شرایط روحی و روانی برای تاب و توان آوردن در شرایط شغلی
12. کم کردن درگیری هایی مثل ظاهر و لباس و روی مد بودن برای آنکه فرصت هایشان را روی علم سرمایه گذاری کنند.
13. اهل مطالعه پی در پی
14. از بین بردن روحیه احساسی و تبدیل کردن آن روحیه به روحیه منطقی برای آنکه حجم فعالیت هایشان بیشتر شود.
و چندین و چند مورد دیگر که اگر به آن ها مراجعه کنید متوجه می شوید. نکته جالب اینکه حتی من وقتی از دانشجویان خارج از کشور خودم هم میپرسم که پزشکان آنجا چه شرایطی دارند همین موارد را اشاره می کنند. گویا این شخصیت یک سری صفت مشترک انسان هایی است که این شغل را می خواهند.
نکته مهم این است که این صفت را باید در خودتان ایجاد کنید و اینطوری نیست که کسی بگوید این صفت ها ارثی هستند. باید این شخصیت سازی در شما باشد. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 6 شهریور 1398 09:00 ق.ظ
سلام برای کنکور 99 کسانی که از فوق لیسانس انصراف داده اند و آخرین مدرک لیسانس است و لیسانس غیرروزانه دارند می توانند پزشکی روازنه بخوانند؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر آخرین مدرک تان لیسانس باشد هیچ مشکلی برای تحصیبل رایگان ندارید. موفق ترین باشید.
یکشنبه 27 مرداد 1398 09:32 ق.ظ
سلام وزیر بهداشت گفته که سالانه 7 هزار نیروی پزشک فارغ التحصیل می شوند و 55 هزار دانشجوی رشته پزشکی وجود دارد و اعلام کرده که باید تغییری در ظرفیت رشته ی پزشکی شود به نظر شما امکان دارد که ظرفیت را کاهش دهند ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. مادامی که یک داوطلب کنکور شروع به خواندن خبر کند از درس خواندن و رقبایش جا می ماند. هرساله بیش از 500 تیتر خبری در مورد کنکور تولید می شود. آیا تفاوتی دیده اید؟ موفق ترین باشید.
پنجشنبه 24 مرداد 1398 05:32 ب.ظ
سلام یه سوال داشتم درباره اینکه امکان داره فقط با یک سال نشستن و درست تلاش کردن رتبه خیلی بد رو ب خیلی خوب تبدیل کرد ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هرچیزی امکان دارد و همان چیز هم امکان ندارد. ما از امکان داشتن نداشتن نمی توانیم صحبت کنیم. چون همه جوره مثال می شود پیدا کرد. من اگر جای شما بودم به جای این سوال از خودم می پرسیدم: من از زندگی چه می خواهم؟ چه شغلی چه رشته ای نیازهای انسانی مرا برآورده می سازد؟ موفق ترین باشید.
یکشنبه 20 مرداد 1398 07:03 ب.ظ
سلام آیا درسته که امسال بیشتر ظرفیت رو به نظام جدید اختصاص دادن؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. انتخاب رشته برای همه یکسان است و هر خبری که می شنوید لطفا لطفا سند و مدرکش که همان دفترچه انتخاب رشته است را بپرسید و بگوید در صفحه چند دفترچه انتخاب رشته نوشته شده است؟. موفق ترین باشید.
یکشنبه 20 مرداد 1398 10:23 ق.ظ
سلام خسته نباشید من امسال رتبه کنکورم خیلی بد شد و میخوام بشینم واسه رشته ای که دوست دارم ولی بیشترا بهم میگن نشین و هر رشته ک شد برو راستش از طرفی میترسم ک دوباره قبول نشم ولی همین الانش هم چیزی واسه از دست دادن ندارم به نظر شما با وجود رتبه بدی ک گرفتم اگ واقعا تلاش بکنم امکان داره ک رتبم خیلی بهتر بشه؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هر انسانی باید بداند از زندگی اش چه می خواهد. این طرز تفکر که هر رشته ای شد برو یعنی شما از زندگی تان فقط دانشگاه رفتن را می خواهید؟ آیا دانشگاه رفتن ملاک زندگی شماست؟ اگر اینطور است خب نمی دانم چرا انسان ها هدف می گذارند؟
اصلا چرا می گویند فلان رشته هدف ماست؟ از همان اول بخوانید هرچیزی قبول شدید بروید پس چرا هدف گذاری می کنید؟ این سوالات را مطرح کردم تا معلوم کنید از زندگی تان چه می خواهید؟ هیچ کسی نباید به شما بگوید برو یا بمان. آنچه ملاک شماست این است که از زندگی چه می خواهید؟ موفق ترین باشید.
پنجشنبه 17 مرداد 1398 06:47 ب.ظ
سلام خسته نباشید
نظر شما در مورد دانشگاه پیام نور چیه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. نظر بنده مهم نیست بلکه آنچه شما از زندگی می خواهید مهم است. سوال من این است آیا انچه نیازهای انسانی شما را براورده می کند در رشته های دانشگاه پیام نور تامین می شود؟ اگر بله پس بهترین انتخاب است اگر نه پس بدترین انتخاب است.
پس نظر دیگران مهم نیست فقط و فقط نیازهای شما است که تعیین کننده می باشد. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 16 مرداد 1398 02:24 ب.ظ
سلام خسته نباشید
آینده ی شغلی رشته ی زبان بهتره یا روانشناسی؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. آینده شغلی به چندین و چند عامل بستگی دارد و چطور می شود از الان برای 4 یا 6 یا 10 سال بعد گفت که این شغل بهتر از آن است؟ مگراینکه بخواهید پیش بینی کنید و پیش بینی هم همیشه ممکن است خطا داشته باشد. به هر حال به این سوال نمی شود یک پاسخ قاطع بر اساس علم و منطق دارد و اگر فقط یک پیش بینی می خواهید، پیش بینی می گوید که روانشناسی بهتر از زبان است. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 01:55 ب.ظ
خیلی خیلی ازشما ممنونم،دقیقا ویژگی های من رو گفتید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. پس با اصلاح روند خواب باعث افزایش کیفیت و کارایی خود بشوید. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 11:52 ق.ظ
سلام آقای جدیدی چیکارکنیم که کمتربخوابیم و وسط درس خوابمون نگیره؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خوابیدن زیر 7 ساعت از نظر علمی درست نیست و هرکسی کمتر از 7 ساعت بخوابد مطمین باشد زرنگی نکرده است زیرا مغز کمبودهای خودش را در طول روز با چرت زدن، تنگ کردن کانال های یادگیری، آهسته کردن ورود اطلاعات، از بین بردن تمرکز و ایجاد افکار منفی و مزاحم برای جلوگیری از درس خواندن به راحتی کمبودهایش را جبران می کند.
دانش آموز یا داوطلب کنکور می خواهد زرنگی کند 5 ساعت بخوابد از آن طرف مغزش بین درس ها خواب است، چرت می زند و وقتی می خواهد چیزی را که می شد در 20 دقیقه یاد گرفت را بیاموزد به علت کم خوابی همان را در 1 ساعت یاد می گیرد.
اگر کسی 7 روز به مدت 6 ساعت بخواد مثل این است که 24 ساعت او را بیدار نگه دارند و اجازه خواب به او ندهند. با خواب شوخی نکنید. 7 ساعت پشت سرهم باید بخوابید تا چرخه خوابتان تکمیل شود. این صحبت را می توانید در کتاب روانشناسی هیلگارد فصل خواب بخوانید تا متوجه زیربناهای علمی خواب 7 ساعته بشوید که اگر کمتر از 7 ساعت باشد چه آسیب هایی می زند. موفق ترین باشید.
شنبه 21 اردیبهشت 1398 07:39 ب.ظ
سلام خسته نباشید ، آیا رتبه و درصد یا ترازی که توی ازمون های مختلف به دست میاریم میتونه نشان دهنده ی این باشه که تو کنکور هم همین هارو کسب میکنیم؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیر نمی شود گفت به چند دلیل:
1. سطح سولات متفاوت است.
2. تعداد شرکت کنندگان فرق دارد پس درصدها فرق می کند.
3. فرمول محاسبه تراز در آزمون ها با کنکور فرق دارد.
4. شما در حال پیشرفت هستید و هر روز در حال تکرار اموخته ها هستید پس تا کنکور پیشرفت می کنید حتی اگر یک روز قبل از کنکور آزمون بدهید بازهم فردای آن روز می شود که تغییر کرده باشید. موفق ترین باشید.
شنبه 14 اردیبهشت 1398 12:26 ب.ظ
سلام
سپاسگزارم از پاسختون به سوال قبلیم، فک کنم سوالم به دستتون نرسیده،باتوجه به فاصله ای که از درس خوندنم گذشته واینکه رشته ریاضی بودم والان باید منابع تجربی نظام جدید رو کنکور بدم توصیه شما برای شروع بمن چیه؟که بتونم دو ساله به نتیجه دلخواه برسم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. برنامه ریزی چیزی نیست که بنده به صورت یک توصیه مطرح کنم. برنامه ریزی یعنی شناخت همه جوانب و مدل زندگی شما و سپس ارایه راه حل و پیگیری کردن. این طرز تفکر را نداشته باشید که کسی به شما توصیه کند و اسمش بشود برنامه ریزی. هرکسی یک سبک زندگی دارد، مقدار مشخصی در طول روز می تواند درس بخواند، قدرت یادگیری اش فرق می کند، درس ها را دور بوده اید ولی بعضی ها با همین دور بودن روی بعضی درس ها به واسطه شغلشان آشنایی دارند برخی هم اصلا یادشان نیست.
تا شناخت دقیق و جزئی نباشد چطور می شود به کسی گفت چکار کند؟ دار و ندار یک کنکوری برنامه ریزی اش است. لطفا لطفا و بازهم لطفا در برنامه ریزی جدی باشید. اگر برنامه ریزی ضعیف باشد کوه انگیزه و انرژی هم باشید اتفاقی نمی افتد و برعکس اگر برنامه ریزی دقیق و اصولی و مطابق با سبک زندگی تان باشد، هر بی انگیزه ای را با انگیزه می کند چون برنامه ریزی درست با خودش پیشرفت تحصیلی می آورد و وقتی کسی پیشرفت را دید، قطعا انگیزه می گیرد.
امیدوارم عمیق تر به برنامه ریزی نگاه کنید، دقیق تر به کنکور فکر کنید و ذهنیت واقعی از این آزمون داشته باشید. موفق ترین باشید.
جمعه 13 اردیبهشت 1398 08:01 ب.ظ
عرض سلام وخداقوت خدمت شما استاد بزرگوار
من سال 82دیپلم ریاضی گرفتم والان می خوام سال1400 تو کنکور تجربی نظام جدید شرکت کنم. آیا معدل برای من هم تاثیر داده میشه یااینکه رتبه من فقط باتوجه به کنکور سنجیده میشه؟
ممنون از پاسخگوییتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین قانون سازمان سنجش برای شما تاثیر معدل وجود ندارد و 100 در 100 نتیجه تان در کنکور رقم می خورد و این موضوع به نفع شماست زیرا درصدهای کنکور شما در عدد 100 ضرب می شود ولی اگر تاثیر معدل داشتید آنگاه درصدهای کنکورتان پس از تراز در عدد 70 ضرب می شد و در نتیجه این فرصت بسیار عالی برای موفقیت شماست. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 22 فروردین 1398 01:48 ب.ظ
با سلام و عرض خسته نباشید
من فکر میکنم خیلی بی استعدادم و تو هیچ کاری خاص نیستم هر وقت خواستم تو یه کاری اول بشم و یا بهترین باشم آدما ی دیگه بودن که اومدن اول شدن .
به نظرتون من باید چیکار کنم که بتونم تو یه کاری بهترین باشم نمیخوام در سطح معمولی بمونم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. به نظر می رسد شما کمال گرا هستید حتما توصیه می کنم مطلب «چگونه در کنکور بهترین باشیم» را بخوانید و با خودتان آشنا می شوید. موفق ترین باشید.
یکشنبه 4 فروردین 1398 09:55 ب.ظ
سلام
در این سه ماه باقی مانده چه قدر می توان پیشرفت کرد؟
آیا در این سه ماه میتوان تراز متوسط را به رتبه های زیر ۱۰۰۰رساند؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. آیا واقعا این سوال مهم است؟ شما دو راه دارید:
1. درس نخوانید که اگر قرار است نخوانید حالا دانستن اینکه پاسخ این سوال چه هست هیچ کمکی به شما نمی کند.
2. درس بخوانید که بازهم اگر قرار است درس بخوانید پس اصلا مهم نیست که چقدر می شود پیشرفت کرد.
اگر من در جواب سوال شما بگویم بله می شود دو حالت در شما ایجاد می شود:
1. هیجان زده می شوید و درس می خوانید که اگر اینطور باشد هیچ فایده ای ندارد چرا؟ چون بعد از چند روز از هیجان می افتید و مثل قبل تان می شوید.
2. برایتان فرقی هم نمی کند و هیچ تاثیری ندارد. در واقع با گفتن بله انگیزه نمی گیرید چون انگیزه از درون تامین می شود و در بهترین حالت هیجان زده می شوید و فایده ای هم به حالتان ندارد.
و اگر در جواب شما بگویم خیر بازهم دو حالت دارد:
1. درس خواندن را کنار می گذارید که در این صورت معلوم می شود انسان هدفمندی نیستید.
2. برایتان فرقی نمی کند و می گویید من ثابت می کنم که می شود به این پیشرفت رسید پس درس می خوانم.
دقت کردید؟ هیچ فرقی نمی کند که جواب این سوال چه باشد پس چرا این سوال را می پرسید؟این سوال را مغز طراحی کرده است تا شما را سرگرم مسایل بی ارزش کند. با پرداختن به اینکه چقدر می شود پیشرفت کرد می خواهد کاری کند که مطالعه نکرده و در حاشیه باشید.
این مدل از سوالات را کنار بگذارید و فقط برنامه تان را اجرا کنید. آنچه به درد شما می خورد اجرای برنامه است و بله و خیر جواب این سوال هیچ فایده ای برای شما ندارد. موفق ترین باشید.
دوشنبه 20 اسفند 1397 10:26 ب.ظ
ممنون که پاسخ دادید.
طبق آخرین آزمونی که از خودم گرفتم:
ادبیات۷۵
عربی ۷۰
دین و زندگی۸۰
زبان ۷۰
زیست ۴۰
ریاضی ۴۰
فیزیک ۴۰
شیمی ۶۰
زمین ۲۰
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. اولا به شما تبریک می گویم زیرا این اوضاع خوب است با توجه به این که اشاره کردید برایتان مشکلی هایی بوجود آمده است. حالا باید برنامه ای طراحی کنید که:
1. چرخه مرور با فاصله کم برای فصل هایی که تا به امروز خوانده اید را بسازید. درضمن ممکن است برخی از آن ها را فراموش کرده باشید ولی نگران نباشید فقط چرخه را ایجاد و اجرا کنید و مطمین باشید بعد از اجرای چرخه تمام مطالب فراموش شده بازآوری می شود. پس اگر با فراموشی برخورد کردید دلسرد نشوید چون طبیعی است که وقتی مدتی نخوانید مطلب از دستتان در می رود.
2. چرخه تست زنی با فاصله های کم برای فصل هاییی که خوانده اید را ایجاد کنید تا این تست زدن ها به تثبیت، تسلط و افزایش مهارت روی آن فصل ها منجر شود. هرچه چرخه تست زنی شما منظم تر باشد و فاصله بین تست زدن از فصل x و بار بعدی که از آن فصل تست می زنید کمتر باشد شما نتیجه بهتری می گیرید.
3. چرخه رفع اشکال برای فصل هایی که خوانده اید ایجاد کنید تا مشکلات درسی همین فصل های خوانده شده را حل کنید و به نقاط ضعف خود را به درصد تبدیل کنید.
بعد از اینکه این سه مرحله را برای درس های خوانده شده اجرا کنید حالا این کار را بکنید:
از بین فصل های باقی مانده از خودتان بپرسید یادگیری کدام فصل ها برایم آسان تر است؟ یعنی یک چیدمان از ترتیب فصل های درس های مختلف بسازید که از ساده به سخت پشت سرهم قرار بگیرند و بعد هر روز قسمتی از وقت خود را صرف یادگیری خلاصه نویسی و آموزش آن فصل ها به ترتیبی که مشخص شد، اختصاص دهید.
هر فصلی که خواندید و خلاصه اش آماده شد را برایش چرخه مرور و تست درست کنید تا با فاصله های منظم و تا حد امکان نزدیک به هم مرور و تست زنی شود. نکته مهم این که به هیچ وجه در کنکورهای آزمایشی شرکت نکنید تا همه وقت در اختیار خودتان باشد و بتوانید این روندها را اجرا کنید.
سعی کنید تا اول خرداد این روش را ادامه دهید و از اول خرداد تمام فصل هایی که خوانده اید را وارد برنامه جمع بندی کنید و هر 5 روز یک بار از خودتان کنکور جامع بگیرید. اینطوری به تسلط کنکورهای جامع هم می رسید. برای کنکورهای جامع هم می توانید از سال های گذشته سنجش استفاده کنید.
در ضمن برای تست زنی در چرخه های تستی بالا حتما تست های کنکورهای سال های گذشته + تمام تست های سنجش سال های گذشته و اگر وقت داشتید تست های کنکورهای گاج سال های گذشته را بزنید. موفق ترین باشید.
دوشنبه 20 اسفند 1397 09:59 ب.ظ
سلام آقای جدیدی
من تجربی نظام قدیم هستم
عمومی هام رو تموم کردم و از اختصاصی ها ۵۰ درصد زیست فیزیک و ریاضی و ۷۰ درصد شیمی رو خوب خوندم به نظر شما در این زمان باقی مانده میشه به بقیه ی مباحث تسلط پیدا کرد؟
برنامه ی من این بود که تا اسفند درسا مو تموم کنم اما بنا به دلایلی این اتفاق نیفتاد الان بسیار نگرانم.
لطف کنین راهکار بدید.
سپاسگزارم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. لطفا به من بگویید اگر یک کنکور جامع جلوی شما بگذارند به چه درصدهایی می رسید؟ اگر حتی می خواهید دقیق تر باشد می توانید یک کنکور جلوی خودتان بگذارید و 4 ساعت و 10 دقیقه بنشنید و آزمونی در خانه بزنید تا ببینیم در یک کنکور جامع به چه درصدهایی می رسید تا مشخص شود بهترین کار برای این زمان تا روز کنکور چیست؟ موفق ترین باشید.
چهارشنبه 1 اسفند 1397 08:09 ب.ظ
سلام
سهمیه ۵ درصد بهتره یا منطقه ی۳؟
لطفا پاسخ بدید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. متاسفانه این شایعه را نمی دانم از کجا در کنکور رسوخ کرده است که برخی این سوال را از پارسال می پرسند. موضوع خیلی روشن است. سهمیه 5 درصدی آمده تا کمک کند که فرزندتان ایثارگران راحت تر در کنکور قبول شوند. اگر قرار بود منطقه 3 بهتر باشد که می گفتند همه ایثارگران را منطقه 3 حساب می کنیم.
این شایعه راه افتاده تا کسانی که سهمیه دارند از سهمیه خود استفاده نکنند وگرنه صد در صد و بدون هیچ شکی سهمیه 5 درصدی از سهمیه همه مناطق بهتر است. اگر بهتر نبود که سر این سهمیه این همه دعوا و جنگ نبود و اعتراض نمی شد. موفق ترین باشید.
ستایش
چهارشنبه 1 اسفند 1397 12:42 ب.ظ
باسلام
ایا دانشجوی اخراجی ارشد روزانه سال 97 ویا 98 میتواند درکنکور سراسری 98 شرکت کند؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سازمان سنجش موضع یکسانی برای این سوال شما ندارد ولی من برای دوتا از شاگردان خودم در سال های قبل این کار را انجام دادیم و مشکلی پیش نیامد ولی توصیه می کنم به خود سازمان سنجش زنگ بزنید و دوباره در مورد شرایط خودتون سوال کنید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.