کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - از کدام کتاب تست های نظام قدیم برای کنکور نظام جدید می شود استفاده کرد؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

از کدام کتاب تست های نظام قدیم برای کنکور نظام جدید می شود استفاده کرد؟

بعضی از کنکوری های نظام جدید، کتاب های نظام قدیم از فامیل یا خواهر و برادر بزرگ ترشان دارند و علاقمند هستند بدانند که از کدام کتاب تست های نظام قدیم می توانند در کنکور نظام جدید استفاده کنند که در این مطلب، به این پرسش پاسخ می دهم.
مشترکات زیست نظام قدیم و نظام جدید چیست و آیا می شود از کتاب تست های زیست نظام قدیم در کنکور نظام جدید استفاده کرد؟ مباحث مشترک زیست شناسی نظام قدیم و جدید فقط از نظر عناوین و اصطلاحات قابل بررسی هستند. این جمله یعنی اینکه این دو کتاب، در مفاهیم مشترک هستند مثلا هر دو کتاب در مورد سیستم ایمنی و قلب صحبت کرده اند اما در جمله بندی با هم تفاوت دارند.
پس ما نمی توانیم بگوییم اگر در زیست نظام قدیم در مورد «هورمون ها» صحبت شده و چون در کتاب زیست نظام جدید هم در مورد «هورمون ها» صحبت شده پس می توانیم از کتاب تست قدیم برای جدید استفاده کنیم. چون این عناوین مشترک هستند ولی جمله بندی آن ها باهم فرق دارند.  من قبلا به صورت پایه به پایه، مشترکات را بررسی کرده ام و ریز به ریز مشترکات را نوشته ام.
دقت کنید که عناوین کلی مشترک بین هر دو نظام آموزشی است که در دل همین عنوان های مشترک نیز دو تفاوت وجود دارد: 1. تغییر جمله بندی ها 2. کم و زیاد شدن برخی توضیحات و حذف و اضافه شدن مطالب. با این شرایط متوجه می شویم که زیست شناسی از نظر مفاهیم مشترک است ولی از نظر جمله بندی و ساختار مطالب به هیچ وجه قابل اشتراک یابی نیست.
از سوی دیگر، درس زیست شناسی یک درس متن محور است که حتی قیدهای آن برای طراح کنکور اهمیت دارد در نتیجه استفاده کردن از متن کتاب درسی نظام قدیم و همچنین استفاده از کتاب های تست و درس نامه های نظام قدیم برای کنکور نظام جدید، مشکل ایجاد می کند و باعث دوگانگی در یادگیری تان خواهد شد.
 به هیچ وجه از فیلم ها، کتاب های کمک آموزشی و تست، درس نامه ها و جزوات زیست نظام قدیم برای زیست کنکور نظام جدید استفاده نکنید زیرا جمله بندی های هر دو کتاب با هم متفاوت هستند و درس زیست شناسی، به کلمات و متن وابسته است. استفاده از زیست نظام قدیم باعث دوگانه شدن اطلاعات و به هم ریختن نظم فکری تان و سر درگمی در مطالب می شود.

مشترکات شیمی نظام قدیم و نظام جدید چیست و آیا می شود از کتاب تست های شیمی نظام قدیم در کنکور نظام جدید استفاده کرد؟ درس شیمی نیز به دو قسمت مفاهیم و مسائل تقسیم می شود و هر دو سری کتاب با هم مشترکات بسیار زیادی دارند. دقت کنید که قبلا به صورت پایه به پایه این اشتراکات را بررسی کرده ام.
خیلی دقت کنید که با وجود این همه مشترکات بین نظام قدیم و جدید در درس شیمی اما دو نکته اساسی وجود دارد: 1. جمله بندی ها در بسیاری از موارد تغییر پیدا کرده است. 2. در همین مشترکات، چندین مبحث حذف و اضافه شده وجود دارد. در نتیجه آن کتاب های تست و درسنامه و فیلم های آموزشی که به متن کتاب وابسته هستند را به هیچ وجه استفاده نکنید ولی برای مسایل شیمی می توانید از کتاب های تست، فیلم ها و درس نامه استفاده کنید فقط دقت کنید که مسایل نظام جدید به گستردگی فرمول های نظام قدیم نیست و از طرفی این نکته را هم در نظر بگیرید مسایل جدیدی در درس شیمی اضافه شده است که چند مورد آن را می توانید در کنکور 1398 مشاهده کنید.
از آنجا که شیمی، درسی متن محور است و با توجه به تفاوت در جمله بندی ها و همچنین اضافه و کم شدن مفاهیم دیگر به شیمی نظام جدید، در نتیجه استفاده از کتاب های نظام قدیم در بخش مفهومی شیمی توصیه نمی شود و استفاده نکنید. برای مسایل شیمی می توانید از منابع نظام قدیم استفاده کنید با توجه به دو نکته: 1. مسایل جدیدی برای نظام جدید وجود دارد پس استفاده از کتاب های نظام قدیم همه مباحث نظام جدید را پوشش نمی دهد. 2. بعضی از مسایل نظام قدیم برای نظام جدید حذف شده است.

مشترکات فیزیک نظام قدیم و نظام جدید چیست و آیا می شود از کتاب تست های فیزیک نظام قدیم در کنکور نظام جدید استفاده کرد؟ تحلیل فیزیک کنکور 98 به ما نشان داد که 27 تست از 30 تست فیزیک کاملا مشترک بوده است. این نشان می دهد که مباحث فیزیک تا حدود 90% مشترک هستند و شما می توانید از تمامی تست های مشترک بین دو نظام آموزشی برای فیزیک نظام جدید استفاده کنید. فقط در مورد فیزیک بایستی به این موارد توجه کنید: 
1. فصلی در فیزیک نظام جدید اضافه شده است که در مورد اندازه گیری، تبدیل واحد و پیدا کردن واحدها صحبت می کند. این فصل جانشین فصل بردارها در فیزیک سال دوم دبیرستان نظام قدیم است. در صورتی که شما از کتاب های تست فیزیک نظام قدیم استفاده کنید، تست هایی از این فصل را نخواهید دید پس بایستی بدانید که کتاب های قدیم فقط در مباحث مشترک به شما کمک می کنند و در این فصل تستی ندارید.
2. مباحث مربوط به کار و انرژی و توان در نظام جدید اهمیتش نسبت به بودجه بندی نظام قدیم بیشتر است. برای همین تست های نظام قدیم برای این فصل ها نمی تواند به خوبی باعث کامل شدن قدرت تست زنی تان شود در نتیجه با وجود مشترک بودن این مبحث، اما توصیه می کنم اگر کتاب تست تان از این مباحث تست کمی دارد، حتما تست زنی را از یک منبع کمکی ادامه دهید.
3. مباحث مربوط به گرما و دما در نظام جدید اهمیتش نسبت به بودجه بندی نظام قدیم بیشتر است. بنابراین اگر کتاب تست تان، از نظر تنوع تستی در این بخش ضعیف عمل کرده است، حتما منبع کمکی استفاده کنید.
4. مباحث حرکت شناسی نظام قدیم بسیار گسترده بود که این فصل در نظام جدید خیلی خلاصه شده است و دقت کنید در نظام جدید فقط حرکت بر روی خط راست مورد بررسی قرار می گیرد در نتیجه از تست هایی که خارج از این بودجه بندی است و قبلا در نظام قدیم بوده است استفاده نکنید و فقط تست های مربوط به حرکت بر روی خط راست را بزنید. حرکت بر روی خط راست شامل تست های «شناخت حرکت، حرکت با سرعت ثابت و حرکت با شتاب ثابت» می شود.
5. مبحث تکانه در نظام قدیم هم وجود داشت ولی خیلی مختصر در کتاب های تست به آن پرداخته شده است در حالیکه در نظام جدید اهمیت یافته است. در نتیجه استفاده از کتاب های تست نظام قدیم باعث می شود تا این مبحث به اندازه کافی تست زده نشود. 
6. نوسان و امواج در فیزیک نظام جدید خیلی مختصرتر از نظام قدیم است در نتیجه از زدن تست هایی که در بودجه بندی نظام جدید نیست، خودداری کنید. مباحث موجود در نظام جدید فقط شامل «سامانه جرم و فنر، سرعت و شتاب در حرکت هماهنگ ساده، انرژی در حرکت هماهنگ ساده، آونگ ساده و پدیده تشدید، موج های طولی و عرضی، امواج الکترومغناطیس، صوت، بازتاب و شکست موج» می باشد. 
همچنین دقت کنید که مبحث صوت نظام جدید فقط شامل «چگونگی ایجاد موج صوتی، چگونه شنیدن انسان و شنوایی، تندی انتشار صوت، شدت و تراز صوت، چشمه های صوت، پژواک» می باشد که بر اساس این سرفصل ها بایستی تست بزنید. مبحث پژواک در نظام قدیم در برخی از کتاب های تست، دارای تست زیادی نیست اگر این مبحث در کتاب تست نظام قدیم تست زیادی ندارد حتما بایستی به فکر تست های اضافه تر از این مبحث باشید.
اگر شما هم در خانه تان کتاب های تست نظام قدیم فیزیک را دارید و می خواهید بدانید که آیا می شود از این کتاب ها برای درس فیزیک نظام جدید استفاده کرد یا خیر؟ بایستی بدانید با رعایت 6 نکته بالا، به خوبی می توانید از این کتاب ها استفاده کنید.

مشترکات ریاضی نظام قدیم و نظام جدید چیست و آیا می شود از کتاب تست های ریاضی نظام قدیم در کنکور نظام جدید استفاده کرد؟ تحلیل ریاضی کنکور 98 تجربی نشان می دهد که از 30 تست این کنکور 27 تست بین هر دو نظام مشترک بوده است و این نشان می دهد که ما می توانیم از کتاب های تست، فیلم های آموزشی، جزوات و درسنامه های ریاضی نظام قدیم در مباحث مشترک برای کنکور نظام جدید استفاده کنیم. فقط در مورد ریاضی چند مورد است که بایستی به آن توجه کنید:
1. مبحثی در نظام جدید به ریاضی اضافه شده است به عنوان الگو، که قبلا در کتاب های نظام قدیم نبوده است. پس اگر از کتاب تست نظام قدیم استفاده کنید، تست های این مبحث را نخواهید دید در نتیجه نیاز به منبعی برای جبران این تست ها دارید.
2. مباحث ماتریس و انتگرال از ریاضی نظام جدید حذف شده اند.
3. مبحث تازه ای به نام بهینه سازی به ریاضی نظام جدید تجربی اضافه شده است که در نظام قدیم وجود نداشته است. در نتیجه نیاز است نبودن تست از این مبحث ها را از روی یک منبع دیگر جبران کنید.
 اگر شما هم در خانه تان کتاب های تست نظام قدیم ریاضی را دارید و می خواهید بدانید که آیا می شود از این کتاب ها برای درس ریاضی نظام جدید استفاده کرد یا خیر؟ بایستی بدانید با رعایت 3 نکته بالا، به خوبی می توانید از این کتاب ها استفاده کنید.

مشترکات ادبیات نظام قدیم و نظام جدید چیست و آیا می شود از کتاب تست های ادبیات نظام قدیم در کنکور نظام جدید استفاده کرد؟ کتاب ادبیات از نظر درس ها تغییرات زیادی داشته است ولی آنچه برای کنکور مهم است این است که در 5 مبحث املا و معنا، تاریخ ادبیات، آرایه، دستور زبان فارسی و قرابت، آیا می شود از کتاب های تست و جزوات آموزشی نظام قدیم استفاده کرد؟
1. با توجه به تغییر متن درس های ادبیات، دامنه لغات املایی و معنایی تغییرات داشته است در نتیجه از تست های املا و معنای نظام قدیم نمی توانید استفاده کنید.
2.  چون سبک تاریخ ادبیات نظام جدید کاملا با نظام قدیم فرق دارد و تاریخ ادبیات نظام جدید بسیار خلاصه تر است در نتیجه از تست های تاریخ ادبیات نظام قدیم برای کنکور نظام جدید نمی توانید استفاده کنید.
3. مبحث آرایه ها بین هر دو نظام مشترک است در نتیجه تمامی تست های آرایه نظام قدیم به طور کامل برای کنکور نظام جدید قابل استفاده است.
4. مبحث دستور زبان فارسی به جز شمارش تکواژ و واژه بین هر دو نظام آموزشی یکسان است پس از تمامی تست های دستور زبان به جز شمارش تکواژ و واژه می توانید در کنکور استفاده کنید.
5. با توجه به اینکه موضوعات کتاب درسی تغییر کرده است، سوالات قرابت معنایی نیز با اشعار متفاوتی نسبت به نظام قدیم در کنکور مطرح می شود ولی با این حال بازهم کار کردن روی تست های قرابت معنایی نظام قدیم بسیار بسیار فعالیت ارزشمندی است و حتما حتما از تست های قرابت معنایی نظام قدیم استفاده کنید تا قدرت تست زنی تان افزایش پیدا کند.
اگر شما هم در خانه تان کتاب های تست نظام قدیم ادبیات را دارید و می خواهید بدانید که آیا می شود از این کتاب ها برای درس ادبیات نظام جدید استفاده کرد یا خیر؟ بایستی بدانید با رعایت 5 نکته بالا، به خوبی می توانید از این کتاب ها استفاده کنید.

مشترکات عربی نظام قدیم و نظام جدید چیست و آیا می شود از کتاب تست های عربی نظام قدیم در کنکور نظام جدید استفاده کرد؟ تحلیل قواعد موجود بین دو نظام آموزشی نشان می دهد که شما می توانید از  کتاب تست های قواعد و ترجمه و درک مطلب عربی نظام قدیم برای کنکور نظام جدید استفاده کنید فقط باید موارد زیر را رعایت کنید.
1. ترجمه تک کلمه ای و عبارت های یک خطی در عربی نظام جدید خیلی مهم شده است که این موضوع در کتاب تست های نظام قدیم کمتر دیده می شود یا اصلا وجود ندارد در نتیجه بایستی این کمبود را جبران کنید. 
2. مبحث اعداد و ساعت در نظام قدیم به طور جدی مورد بررسی قرار نگرفته است در نتیجه کمبود تست در این زمینه را بایستی مد نظر قرار دهید. هرچند این مبحث خیلی آسان و خودخوان است ولی لازم است از این موضوع تست بزنید تا با آن بیشتر آشنا شوید.
3. نون وقایه که نظام قدیم به صورت خیلی سطحی و گذرا به آن در برخی از کتاب های تست اشاره شده است و در برخی دیگر هم اصلا اشاره ای نشده، جزء مباحث آموزشی نظام جدید است. این مبحث بسیار آسان است ولی حل کردن تست از آن لازم است تا روان شوید.
4. از حالت های اسم مشتق در عربی نظام جدید فقط اسم فاعل، اسم مفعول و اسم مبالغه و اسم تفضیل و اسم مکان مورد بررسی قرار می گیرد.
5. از انواع مفعول در عربی نظام جدید فقط مفعول به و مفعول مطلق تدریس شده است. 
6. قبلا روی خبر لای نفی جنس پافشاری نمی شده است ولی الان این بخش جزء مباحث کتاب درسی عربی نظام جدید می باشد. این مبحث نیز خیلی آسان و خودخوان است اما نیاز است که تست بزنید تا با روند آن آشنا شوید.
7. مبحث تمییز از کتاب درسی نظام جدید حذف شده است.
اگر شما هم در خانه تان کتاب های تست نظام قدیم عربی را دارید و می خواهید بدانید که آیا می شود از این کتاب ها برای درس عربی نظام جدید استفاده کرد یا خیر؟ بایستی بدانید با رعایت 7 نکته بالا، به خوبی می توانید از این کتاب ها استفاده کنید.

مشترکات دین و زندگی نظام قدیم و نظام جدید چیست و آیا می شود از کتاب تست های دین و زندگی نظام قدیم در کنکور نظام جدید استفاده کرد؟ به هیچ وجه از تست های دین و زندگی نظام قدیم برای کنکور نظام جدید نمی توانید استفاده کنید.
 اگر شما هم در خانه تان کتاب های تست نظام قدیم دین و زندگی را دارید و می خواهید بدانید که آیا می شود از این کتاب ها برای درس دین و زندگی نظام جدید استفاده کرد یا خیر؟ بایستی بدانید که به هیچ وجه قابل استفاده نیستند.
مشترکات زبان انگلیسی نظام قدیم و نظام جدید چیست و آیا می شود از کتاب تست های  زبان انگلیسی نظام قدیم در کنکور نظام جدید استفاده کرد؟ در مورد درس زبان انگلیسی بایستی به این موضوع بپردازیم که از بین تست های لغت، گرامر، کلوزتست و ریدینگ کنکور سراسری، کدام کتاب های نظام قدیم را می توانیم استفاده کنیم؟ 
1. لغات نظام جدید دارای تغییراتی نسبت به لغات نظام قدیم می باشد. طراح کنکور نیز با توجه به سوال مشترکی که در ریدینگ کنکور سال 1398 داد نشان داده که تمایل دارد یک دانش آموز یا داوطلب کنکور نظام جدید روی لغات کنکوری نظام قدیم مسلط باشد پس استفاده از منابع تست لغت نظام قدیم برای یک داوطلب کنکور نظام جدید بسیار بسیار مطلوب و مفید است.
2. موضوعات گرامری نظام جدید عبارت است از: «انواع فعل در زمان های مختلف، گرامر اسم و شمردن اسم، اسم مصدر، صفت، صفت های مفعولی، انواع ضمیرها، ضمیرهای موصولی، فعل های وجهی، حروف اضافه زمان و مکان، قید حالت، ترتیب اجزای جمله ساده، جمله های شرطی و مجهول، پرسش های تاکیدی، حروف ربط هم پایه ساز، جمله های وصفی» می باشد. بنابراین وقتی می خواهید از یک منبع تستی نظام قدیم برای کنکور نظام جدید استفاده کنید بایستی طبق این موضوعات تست بزنید.
3. کلوزتست های نظام قدیم هرچند به دلیل برخی از تغییرات گرامری و لغتی شاید به صورت 100 در 100 در کنکور استفاده نشود ولی حل کردن آن ها به شما کمک خواهند کرد که قوی تر شوید.
4. تمام ریدینگ های نظام قدیم و کتاب های تست ریدینگ نظام قدیم برای نظام جدید قابل استفاده می باشد.
 اگر شما هم در خانه تان کتاب های تست نظام قدیم انگلیسی را دارید و می خواهید بدانید که آیا می شود از این کتاب ها برای درس زبان انگلیسی نظام جدید استفاده کرد یا خیر؟ بایستی بدانید با رعایت 4 نکته بالا، به خوبی می توانید از این کتاب ها استفاده کنید.

سه شنبه 2 اردیبهشت 1399 08:34 ق.ظ
سلام وقت بخیر
میخواستم از خدمتتون سوال کنم این مطلب درست هست که میگن هرسال کتاب های نظام جدید در حال عوض شدن هست و ما باید کمک درسی های همون سالی که میخواهییم کنکور بدیم رو باید تهیه کنیم خوب اگر من کتاب های تست برای کنکور 99رابگیرم برای دوسال دیگه قابل استفاده هست چون بازم این کتاب ها چاپ 98 هست؟؟؟و حتی کتاب درسی ها چه طور باید کتاب درسی مربوط او همون سال را بخونم. ؟؟؟
ممنون میشم از پاسختون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. همیشه تغییرات در کتاب وجود داشته است و حتی در نظام قدیم هم کتاب ها گاهی تغییرات جزئی پیدا می کردند. تغییرات کتاب ها آنقدر نیست که کتاب تست بخواهید عوض کنید ولی برای درس های دین و زندگی، زیست و شیمی که به متن کتاب درسی وابسته هستند بایستی کتاب درسی یا PDF آن را داشته باشید و تغییرات را بدانید و بر اساس تغییرات بخوانید. بنابراین نیاز به عوض کردن کتاب تست نیست. موفق ترین باشید.
جمعه 29 فروردین 1399 11:48 ب.ظ
سلام و عرض خسته نباشید
من تمام متن بالارا به دقت مطالعه کردم من کنکور نظام قدیم بودم درسم خیلی خوب بود ولی تست زنی ضعیفی داشتم الان میخوام کنکور نظام جدید بدم میخواستم عرض کنم به نظر شما برای درس زیست باتوجه به گنگ بودن مطالب ان بهتر نیست اول روی مطالب و نکات نظام قدیم تمرکز کرد و بعد متن درسی و کتاب های تست نظام جدید را خواند ؟؟ البته با توجه به تست زنی بدم میگم چون سال اول کنکورم زیست رو 6درصد زدم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بنده چنین توصیه ای نمی کنم. مستقیم به سراغ کتابی بروید که می خواهید تست بزنید. موفق ترین باشید.
...
جمعه 10 آبان 1398 10:09 ب.ظ
سلام خداقوت.
من کتاب های تست مربوط به کنکور ۹۸ را دارم. میتوانم از همین کتاب تست ها برای کنکور ۹۹ یا ۱۴۰۰ استفاده کنم؟و اینکه آیا از کتاب تست فیزیک ریاضی میتوانم برای رشته تجربی استفاده کنم؟ چون نمیتوانم کتاب زیادی تهیه کنم و این کتاب تست های کنکور ۹۸ را از آشنایی گرفتم میخواهم تا جایی که میشود از همین کتاب ها استفاده کنم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. منظور شما از کتاب تست مرتبط با کنکور 98 کتاب های نظام جدید است یا نظام قدیم؟ اگر منظورتان نظام قدیم باشد که به طور درس به درس در طول متن به آن اشاره کرده ام که کدام ها قابل استفاده است اما اگر منظورتان کتاب های نظام جدید باشد خب همه شان برای کنکور 99 قابل استفاده هستند اما دقت کنید اما اما اما تغییراتی در درس های زیست و شیمی و دین و زندگی داریم که این تغییرات حدود 10 تا 15 درصد کل مطالب است که مسلما کتاب های کنکور 98 این مباحث را پوشش نمی دهد. در نتیجه حتما بایستی فکری به حال آن تغییرات کنید. مثلا کتاب های درسی تان در آن سه درس را متناسب با کنکور 99 تهیه کنید. موفق ترین باشید
Fateme
سه شنبه 7 آبان 1398 05:01 ق.ظ
سلام استاد
شرمنده من نمی‌دونستم سوالم رو کجا مطرح کنم و مجبور شدم اینجا بپرسم
من ۲۲ سالمه و از دانشگاه روزانه فارغ‌التحصیل شدم و دیپلم رشته انسانی رو دارم که نظام قدیم هستش
میخواستم بدونم میتونم برای رشته تجربی که یکی از شاخه ی رشته های نظری هست دیپلم مجدد بگیرم و اینکه محدودیت سنی داره یا نه؟و اگر محدودیت سنی نداره و میتونم دیپلم مجدد بگیرم باید چیکار کنم؟ ممنون میشم جواب بدید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیر محدودیت سنی وجود ندارد. به مدرسه بزرگسالان در شهرتان مراجعه و ثبت نام کنید. موفق ترین باشید.
دوشنبه 6 آبان 1398 04:59 ب.ظ
سلام .ممنون از اینکه جواب سوالم رو دادید . خب حالا کسی که میخواهد برای کنکور ۱۴۰۰ بخواند از چه منابعی پس استفاده کند؟
منابع کنکور ۱۴۰۰ به این صورت است درسته؟
پایه دهم چاپ ۹۸_۹۷
پایه یازدهم چاپ ۹۹_۹۸
پایه دوازدهم چاپ ۱۴۰۰_۹۹
بنده که دانش آموز نیستم چطور کتاب ها را تهیه کنم؟سایتی هست که بتوانم کتاب ها را سفارش دهم؟و اینکه خب کتاب پایه دوازدهم ۱۴۰۰ که هنوز چاپ نشده است .
متشکرم از شما که اجازه میدهید سوال هایمان را از شما بپرسیم و خالصانه جواب میدهید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. سال چاپ کتاب های درسی که نوشته اید کامل درست است و به همین منوال بایستی تهیه شود. البته خب مسلم است که کتاب های دوازدهم الان در هیچ کجا موجود نیست چون هنوز این کتاب ها برای کنکور 1400 نوشته نشده است.
در شهر خودتان برخی از کتاب فروشی ها کتاب های درسی را می آورند البته به قیمت آزاد باید تهیه کنید چون دانش آموز نیستید. اما اگر در شهرتان هیچ کتاب فروشی پیدا نکردید برخی از سایت های اینترنتی فروش کتاب های کنکور، کتاب های درسی را دارند. با شماره هایشان تماس بگیرید می توانید تهیه کنید. موفق ترین باشید.
دوشنبه 6 آبان 1398 02:11 ب.ظ
سلام . آیا از کتاب های درسی کنکور ۹۸ میتوانم برای کنکور ۱۴۰۰ استفاده کنم؟ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. پاسخ دهی به این سوال نیاز به بررسی خط به خط کتاب های درسی برای مشخص کردن میزان تغییرات است. چون آموزش و پرورش فهرست تغییرات را منتشر نمی کند و کسی نمی داند تغییرات چه میزان است و چطوری است و بنده خودم باید بنشنیم خط به خط آن ها را مشخص کنم که فعلا متاسفانه از نظر زمانی، فرصت برای چنین بررسی سنگینی ندارم ولی حتما برای سال بعد چون نیاز کاری خودمم هست این کار را انجام خواهد داد و نتایج را در یک مطلب منتشر می کنم. موفق ترین باشید.
یکشنبه 5 آبان 1398 10:57 ب.ظ
سلام چطور به روحیه مناسب برای شرکت در کنکور دست پیدا کنیم؟ چطور روحیه خود را بالا ببریم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سوال شما خیلی سوال کلی است و شاید اندازه 15 جلد کتاب بشود در موردش مطلب نوشت چون آنقدر این سوال کلی است که مثل این می ماند که بخواهیم کل فیزیک را تدریس کنیم. اما اگر بخواهم یک پاسخ کوتاه بدهم این را خواهم گفت:
بزرگترین فلسفه فکری خود را پیدا کنید یا از خودتان بپرسید من چه جور آدمی هستم؟ به عبارت دیگر در چند جمله خودتان را تعریف کنید. حالا از خودتان بپرسید چنین آدمی چطوری ممکن است ضربه بخورد و نقاط ضعف این آدم چه چیزهایی می تواند باشد؟
اگر این نقاط ضعف را برطرف کنید و نسبت به آن ها آگاهی پیدا کنید به فرد قوی تبدیل می شوید. به طور مثال کسی می گوید: من آدمی هستم که به هرچیزی باید برسم. حالا این انسان از چه جاهایی ممکن است ضربه بخورد؟
1. کنکور برایش خسته کننده شود و او احساس کند کنکور را نمی تواند شکست دهد.
2. مغزش خاطراتی را یادش بیارد که خیلی چیزها هم بوده که می خواستی ولی نشده است.
3. مغزش برایش مثال بیاورد که خیلی ها از تو قوی تر بوده اند و خیلی چیزها خواسته اند و نشده است پس تو هم نمی توانیگ
و ... .
بنابراین این فرد بایستی روی این نقاط ضعف کار کند تا از این نواحی آسیب نخورد. وقتی جلویش گرفته شود آنگاه خواهید دید که خیلی زود به فردی قوی تر تبدیل می شود. موفق ترین باشید.
شنبه 4 آبان 1398 02:04 ب.ظ
سلام تفاوت کتابهای سال به سال با جامع چیست؟
آیا هر دو مناسب کنکور میباشند ؟
برای تمام دروس جامع تهیه کنیم یا سال به سال ؟
دروس اختصاصی و عمومی
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. من با کتاب های جامع موافق هستم هم بخاطر هزینه کمتر هم بخاطر اینکه درسنامه مناسب و تست های کافی دارند. البته همیشه گفته ام کتاب تست باید همراه با تست های کنکورهای آزمایشی سال های گذشته موسسات زده شود تا شما به تسلط قوی برسید. بنابراین کتاب های جامع هیچ کمبودی برای کنکور ندارند.
من حتی با شاگردانم کلاس نهمی خودم که از الان برای کنکور شروع کرده ایم هم جامع تست زنی می کنیم. موفق ترین باشید.
جمعه 3 آبان 1398 01:45 ب.ظ
سلام آیا فقط خرید منابع و کتب کمک آموزشی کافی میباشد یا باید کتب درسی هم تهیه کنیم؟
(تصمیم به کنکور مجدد بعد از چندسال کتاب ندارم)
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سه درس دین و زندگی، شیمی و زیست شناسی نیاز به متن کتاب درسی دارند. موفق ترین باشید.
سه شنبه 30 مهر 1398 06:34 ب.ظ
سلام . زیست رو اول از روی کتاب درسی همون قسمت رو میخونم . دور قید ها رو خط میکشم . کتاب درسی رو سریع میخونم .بعد درسنامه کمک درسی رو میخونم . موقع خوندن درسنامه تقریبا هر نیم صفه یه بار برمیگردم به خودم توضیح میدم و گاهی اون نیم صفحه یا یه صفحه رو سعی میکنم تو چند خط برای خودم خلاصه کنم . گاهی هم فقط مطالب مهمش رو زیرش خط میکشم و با نشونه هایی که میزارم مشخص میکنم که کدوم بخش ها به هم مربوطه ! یه جورایی بخش هایی که به هم مرتبط هس رو مشخص میکنم تا بعد بتونم راحت تر خلاصه کنم . با همین روند پیش میرم و دست آخر سعی میکنم مطالب اصلی رو با نمودار و به صورت درختی یا هر چی خلاصه کنم . نکاتی هم که تو درسنامه بوده و تو کتاب درسی نیس وارد کتاب درسی ام میکنم . اون برگه های خلاصه رو هم میچسبونم به کتاب درسی ام! دفعه های بعد هم دیگه سراغ درسنامه نمیرم و همون کتاب درسی ام رو مرور میکنم . موقع خوندن هم زیاد برنمیگردم مگه اینکه وسطش اتفاقی بیوفته و حواسم پرت بشه . درمورد حفظ کردن هم راستش توی زیست زیاد حفظ کردن برام مفهموی نداره . ولی سعی میکنم کامل بفهمم . اگه جایی رو فکر کنم برام مبهمه مکث میکنم و دوباره میخونم . یا شاید برم سراغ کتابای زیست دیگه ام! یا اینکه همونجا سوالی که برام پیش اومده مینویسم . معمولا وقتی مطالعه ام کامل میشه جواب سوالو پیدا میکنم . شیمی رو هم به همین شکل تقریبا میخونم .ولی شیمی خیلی نیاز به توضیح نداره و سعی میکنم همون موقه مطالب حفظی اش رو حفظ کنم . همین! ببخشید که خیلی طولانی شد .
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. به روش درس خواندن شما روش فانتزی می گویند. یعنی یک سری فعالیت های موازی را انجام می دهید که برای دل خوشی و لذت بردن و احساس ارامش درونی و کسب رضایت از مطالعه تان می باشد و هیچ تاثیری بر یادگیری ندارد زیرا که یکی از آن کارها کافی است ولی وقتی موازی انجام بدهید آنگاه دیگر می شود دل خوشی.
به طور مثال شما کارهای موازی «درست کردن نمودار درختی»، «نوشتن نکات درسنامه داخل کتاب درسی»، «چسباندن برگه های خلاصه به کتاب درسی که احتمالا کلی وقت می گذارید برای تزیین و چسب بازی»، «استفاده کردن از چند کتاب چون نوشتید شاید برم سرغ کتاب های زیست دیگه ام» را انجام می دهید.
این کارها موازی کاری است یعنی وقتی بررسی کنید می بینید مثلا متوجه می شوید که چه دلیلی دارد نکته را از درس نامه منتقل کنید به کتاب درسی؟ یا مثلا کاغذ و چسب بازی کنید و این همه وقت صرف نوشتن و چسباندن و تزیین کنید در حالیکه همین وقت را می توانید تست بزنید و از رقبا جلو بیفتید؟
من روش مطالعه شما را برای دل خوش کردن و رضایت درونی و حس انجام کارهای متنوع و احساس اینکه ببنید من چقدر کامل و دقیق و مرتبط می خوانم و ببنید چقدر همه چیز مرتب است می دانم نه یک روش مطالعه برای افزایش درصد و موفقیت در کنکور.
اولین توصیه من حذف کارهای موازی است. این کارهای موازی را جمع کنید و نهایتا نمودار درختی را بگذارید بماند و بقیه کارها را به هیچ وجه تکرار نکنید. نکات درس نامه را هم درون همان درس نامه هایلایت کنید و بعدا درس نامه را مرور کنید و هیچ نیازی نیست وسواس به خرج بدهید حتما همه چیز در کتاب درسی باشد و کلی وقت صرف این بازی های چسب و کاغذ و قیچی کنید.
بروید تست بزنید به جای این فعالیت ها، آن گاه خواهید دید هر ماه چند درصد به درصدتان اضافه می شود. شما رو به جلو حرکت می کنید و آنگاه خواهید دید با حذف این کارهای موازی و تقریبا بی ارزش، کلی به سرعت مطالعه و تعداد مرورهایتان و تعداد تست هایتان اضافه شده است. موفق ترین باشید.
دوشنبه 29 مهر 1398 08:54 ب.ظ
سلام اقای جدیدی ممنون از مطالب خوبتون
برای کسی که کندخوان باشه و مطالب رو آروم بخونه چه راهکاری پیشنهاد میدین برای رفع این مشکل ؟! البته نمیدونم واقعا مشکل در سرعت خوندنم هس یا برنامه ام سنگینه! از کجا بفهمیم که واقعا سرعت خوندنمون پایینه ؟! من فقط دور اول که یک مبحث رو میخونم وقت زیادی ازم میگیره . ولی همون رو دفعه بعد تو نیم ساعت مرور میکنم . چون حجم مباحثی که نخوندم هنوز زیاده وقت زیادی ازم فقط صرف مطالعه میشه ونمیتونم وقت زیادی رو صرف تست کنم . این نگرانم میکنه . پیشنهاد شما چیه ؟!
بازم ممنونم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. ابتدا برای من توضیح دهید مثلا یک فصل زیست را چطور می خوانید؟ لطفا با تمام جزییات و کامل بگویید. چطوری می خوانید؟ در زمان خواندن چکارهایی می کنید؟ آیا جملات را چند بار چند بار می خوانید؟ برای خودتان توضیح می دهید؟ سعی می کنید همان موقع حفظ کنید و خلاصه هرچیزی که از ابتدای مطالعه تا انتهای آن انجام می دهید را بنویسید. موفق ترین باشید.
عباس
دوشنبه 29 مهر 1398 04:15 ب.ظ
استاد ارجنمد با سلام و عرض ادب و احترام و با آرزوی بهترین ها برای جنابعالی در همین ابتدا از جنابعالی بابت زحمات بیکران و بی شائبه ای که به خاطر ما داوطلبان کنکور متحمل می شوید تمام قد سپاسگزارم استاد ارجمند یک سوال از محضرتان داشتم استفاده از لپ تاپ در اتاق مطالعه کار درستی یا مضر است ممکن است باعث کاهش تمرکز و آسیب به مطالعه باشد خوب برخی از فیلم های آموزشی و جزوات آموزشی داخل لپ تاپ هستد و مجبور به استفاده از لپتاپ می شوم به نظر شما بهتر است کار هایی که مربوط به کامپیوتر را خارج از اتاق مطالعه انجام بدهم بهتر است لطفا در این زمینه به طور کامل بنده رو راهنمایی فرمایید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. به هیچ وجه تاثیر منفی ندارد اگر من روی خودم کنترل داشته باشم. مثلا لپ تاپ روی میزم باشد و کار درسی انجام بدهم با آن خیلی خوب است ولی اگر قرار باشد دایم در اینترنت سرچ کنم آنگاه تاثیر منفی دارد.
این را بدانید شما بالاخره دانشجو که شوید مجبورید از لپ تاپ استفاده کنید. همه کتاب ها و مقالات را که نمی شود به صورت کاغذی خواند. برای همین اگر قرار باشد هرکسی از لپ تاپ استفاده می کند تاثیر منفی داشته باشد برایش که اینطوری کل دانشگاه و اساتید دانشگاه و دانشجویان دکتری و ارشد همگی تاثیر منفی دارند.
فقط و فقط باید روی خودتان کنترل داشته باشید و کارهای حاشیه ای مثل سرچ کردن وسط درس، بازی کردن با بازی های کامپیوتری و ... را نداشته باشید. موفق ترین باشید.
یکشنبه 28 مهر 1398 10:38 ب.ظ
سلام و خدا قوت به شما
حتما میدونید که قیمت کتاب های تست چقدر زیاده اگر کسی نتونه همه ی کتاب های تست های لازم رو بخره چه کاری باید کنه؟پیشنهاد شما چیست؟کتاب های کنکوری دست دوم هم سخت پیدا میشن به هر حال قیمتشون اگر چاپ جدید باشه خیلی کمتر از نو نیست.ممنون میشم اگر راهنماییم کنید .سپاااس
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. متوجه هستم ولی متاسفانه شرایط الان به همین صورت است که شما می فرمایید. از طرفی یک کنکوری نیاز به تست زدن دارد. در نتیجه من فقط تنها چیزی که ذهنم می رسید این بود که در یک مطلب جامع آن کتاب هایی که می شود از فامیل یا دیگران بگیرید و در کنکور نظام جدید قابلیت استفاده داشته باشند را برایتان معرفی کردم. برای بقیه درس هایی که نمی شود هم واقعا چاره ای جز تهیه کتاب نیست. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.