کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - آیا کسی که از پایه نهم یا دهم برای کنکور شروع کند، خسته می شود؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

آیا کسی که از پایه نهم یا دهم برای کنکور شروع کند، خسته می شود؟

شروع برنامه ریزی برای کنکور از چه سالی باید باشد و اصولا اگر کسی از سال نهم متوسطه یا پایه دهم متوسطه، درس خواندن برای کنکور را شروع کند، خسته می شود و کم می آورد؟ در این مطلب می خواهم تمام صحبت هایی که در کشور، برای دانش آموزان پایه نهم و دهم می شود را بیاورم و بررسی کنیم که آیا این طرز تفکرها درست هستند یا غلط و چرا؟
 دقت کنید در این مطلب اصلا و ابدا قرار نیست بگوییم اگر کسی از پایه نهم و دهم برای کنکور درس نخواند پس هیچوقت در کنکور موفق نمی شود یا مثلا اگر کسی فقط سال دوازدهم بخواند اصلا موفق نمی شود یا فقط کسانی در کنکور موفق می شوند که از پایه نهم و دهم برای کنکور خود را آماده کرده باشند.
به هیچ وجه صحبت های من در این مطلب در مورد این جملات نیست بلکه در این مطلب فقط می خواهم با دانش آموزان نهم و دهم صحبت کنم و به آن ها بگویم، این دلایلی که برای تان می آورند تا شما درس خواندن را شروع نکنید ایا دلایل درستی هستند یا غلط؟
اگر دلایل نادرستی هستند پس لطفا درس خواندن برای کنکور  را شروع کنید. بنابراین این مطلب فقط دارد با دانش آموزان نهم و دهم صحبت می کند.
دلیل اولی که برای کنکوری نخواندن از پایه نهم و دهم می آورند؛ چون ممکن است کنکور حذف شود و تو هرچه درس خوانده ای، بی فایده باشد: فرض کنیم که کنکور حذف شود و حالا سوال این است که اگر کنکور حذف شود پس چطور قرار است که دانش آموزان و علاقه مندان به رشته های پرطرفدار مثل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را رتبه بندی کنند تا معلوم شود چه کسی چه رشته ای برود بخواند؟
خب پاسخ رایج این است که بر اساس نمرات امتحانی و معدل مدرسه، می خواهند این کار را انجام دهند که دراین جا سه نکته مطرح می شود: نکته اول اینکه اگر کسی برای کنکور بخواند پس برای رسیدن به آن تسلط، لازم است سواد عمیق تری نسبت به دوران مدرسه داشته باشد در نتیجه وقتی کسی از سال نهم یا دهم برای کنکور، درس بخواند، پس از مدتی سواد او از سطح مدرسه بالاتر است در نتیجه معدل و نمرات بهتری نیز دریافت می کند. پس نه تنها برای کنکور درس خواندن به او آسیبی نمی زند بلکه باعث می شود او باسوادتر هم باشد.
نکته دوم، با فرض اینکه حق با آن ها باشد و کنکور حذف شود، آیا کسی که درس هایش را حرفه ای و سنگین بسته، خیالش نسبت به کسی که به امید حذف شدن، دست روی دست گذاشته، راحت تر نیست؟ چون آن دانش آموزی که درس هایش را حرفه ای بسته است، حداقل این را می داند که هر اتفاقی بیفتد او ضرر نمی کند و مسیر خودش را به درستی طی کرده است.
نکته سوم نیز به این موضوع بر می گردد که اصولا چطور می خواهند فقط با شرط معدل، این همه دانش آموز را به ترتیب رتبه بندی کنند؟ این موضوع را در فیلم موجود در مطلب «0 تا 100 اطلاعات کنکور 1400 رشته تجربی (آبدیت شده)» به طور جامع در مورد اینکه اگر کنکور حذف شود به جای آن آزمون دیگری خواهد آمد صحبت کرده ام و دلایل را ذکر کرده ام. بنابراین به فرض که کنکور حذف شود پس خواهی نخواهی به دلیل وجود معدل های خوب بازهم مجبورند آزمون دیگری را بگذارند.
شاید بگویید که این آزمون شاید با کنکور فرق کند که مجدد در مطلب کنکور 1400 به طور جامع تشریح کرده ام که فرقی به حال شما نخواهد داشت. با جمع بندی تمام این دلایل به این نتیجه می رسیم که به بهانه اینکه کنکور حذف می شود، نباید از درس خواندن حرفه ای و سنگین، دست بکشیم و باید خودمان را از همان سال نهم و دهم از بقیه جدا کنیم.
دلیل دومی که برای کنکوری نخواندن از پایه نهم و دهم می آورند؛ اگر از الان برای کنکور بخوانی، فقط دنبال روش های تستی می روی و پایه درسی ات ضعیف می شود: در مورد این دلیلی که ذکر می کنند لازم است توجه شما را به توضیحات زیر جلب کنم:
اگر کسی مفهوم درسی را درک نکرده باشد، در استفاده از روش های تستی ناموفق است. به طور مثال اگر من به طور کامل و مفهومی درک درستی از مفهوم رادیکال ها و اتحادهای ریاضی نداشته باشم حالا اگر یک نکته تستی هم به من بگویند، چگونه می خواهم از آن نکته تستی استفاده کنم؟ 
روش تستی برای کسانی قابل استفاده است و به خوبی از آن بهره می برند که منطق و مفهوم استفاده از آن را درک کرده باشند؛ در نتیجه درس خواندن برای کنکور از سال نهم و دهم، علاوه بر اینکه باعث جلو افتادن از بقیه رقبا می شود، باعث تقویت پایه درسی و مفهومی جا افتادن درس های کنکوری هم می شود. به عبارت دیگر، وقتی لازم باشد خود را برای یک سطح بالاتر آماده کنید، پس نیاز دارید که مفاهیم آن را آموخته باشید و همین کمک می کند تا مفهومی تر از بقیه درس بخوانید.
در ضمن به این نکته هم دقت کنید که تعدادی از سوالات کنکور، اصلا روش تستی ندارد و شما مجبورید به روش تشریحی آن را حل کنید مثلا وقتی از شما بپرسند مجموع جواب های معادله مثلثاتی ..... در بازه صفر تا دوپی کدام است؟ در این سوال، از هیچ روش تستی نمی توانید استفاده کنید و باید معادله را به صورت تشریحی حل کنید و سپس جواب ها را با هم جمع بزنید.
پس باز هم به این نتیجه رسیدیم که درس خواندن برای کنکور از سال نهم و دهم، به نفع ما می شود و نسبت به همکلاسی هایمان جلوتر خواهیم بود.
دلیل سومی که برای کنکوری نخواندن از پایه نهم و دهم می آورند؛ اگر بخواهی برای کنکور بخوانی آنگاه فشار درس های مدرسه و کنکور تو را خسته می کند و باعث می شود که از درس خواندن متنفر شوی و دیگر در سال دوازدهم توان درس خواندن نداشته باشی: این جملات، تفکر اصلی و رایج بین کنکوری هاست. آن ها معمولا بر اساس شنیده های یک کلاغ، چهل کلاغ به این نتیجه رسیده اند که درس خواندن برای کنکور را اگر بخواهی خیلی زود زود شروع کنی باید از سال یازدهم شروع کنی و حتی سال یازدهم نیز زود است و همان سال دوازدهم برایش کافی است.
همانطور که در مطلب «از کی برای کنکور شروع کنیم؟» به این طرز تفکر اشاره ای کرده ام، حال می خواهم این موضوع را بیشتر بررسی کنیم و ببنیم چرا چنین طرز تفکری ایجاد شده است.  در این خصوص لازم است به شما یادآور چند نکته شوم:
1. معمولا یک دانش آموز پایه نهم و دهم با روزی 3 الی 4 ساعت مطالعه می تواند درس های فردای مدرسه خودش را آماده کند پس از هر روزی که مدرسه می رود حداقل 2 ساعت می تواند روی کنکورش تمرکز کند و برای روزهای تعطیل که نصف روزش را می تواند برای کنکور به مطالعه بپردازد. بنابراین هیچوقت  درس خواندن برای کنکور از سال نهم و دهم به وقت درس خواندن برای مدرسه آسیبی وارد نمی کند و اتفاقا مکمل آن است و باعث تقویت سواد و یادگیری می شود.
2. وقتی یک دانش آموز از پایه نهم و دهم، درس خواندن برای کنکور را شروع می کند و به خصوص در تابستان ها به خوبی از این فرصت استفاده می کند تا خود را از بقیه جلو بیندازد چطور ممکن است که از درس خواندن زده شود؟ اتفاقا در چنین شرایطی او در سطح بالاتری از آمادگی روحی و روانی قرار دارد و بیشتر از بقیه تلاش می کند.
3. همانطور که در مطلب «برنامه ریزی کنکور برای پایه دوازدهم فشار بیشتری دارد» اشاره کردم، در سال دوازدهم، فشار امتحان نهایی هم هست پس لزوما کسی که بتواند زودتر شروع کند، او فشار را از پایه دوازدهم خودش خارج می کند و خیلی بهتر از بقیه در سال دوازدهم می تواند روی کنکور تمرکز کند چون در سال های قبل تر یعنی پایه نهم، دهم و یازدهم، درس ها را با یک چیدمان خوب شروع به مطالعه کرده است و توانسته خود را از بقیه جلو بیندازد.
با این اوضاع، به نظر می رسد که برعکس آنچه می شنویم که می گویند درس خواندن برای کنکور از پایه نهم و دهم باعث خستگی روحی و فکری دانش آموزان می شود، بایستی بگوییم اگر یک دانش آموز برنامه ریزی اصولی و درستی داشته باشد به طوری که خودش را از دیگران جلو بیندازد آنگاه او توانسته است از رقبای خود جلوتر باشد. پس نه تنها خسته روحی نمی شود بلکه پر انرژی تر از بقیه می تواند درس بخواند.
دلیل چهارمی که برای کنکوری نخواندن از پایه نهم می آورند؛ سال نهم، آخرین سال متوسط اول است و بعد می خواهیم وارد متوسطه دوم شویم و امسال باید فقط روی درس های نهم متمرکز شویم: این دلیل که به ظاهر منطقی می رسد ولی می خواهم بگویم اتفاقا به خاطر همین دلیل بهتر است که دانش آموز از سال نهم، کنکوری خواندن را شروع کند.
در واقع من این سوال را می پرسم: مگر شما معتقد نیستید که به دلیل عوض شدن پایه تحصیلی از متوسطه اول به متوسطه دوم، بهتر است که در پایه نهم، کسی برای کنکور درس نخواند؟ پس این سوال هم مطرح می شود آیا بهتر نیست برای اینکه با جو متوسطه دوم آشنا شویم و بتوانیم برنامه های بیشتری اجرا کنیم و قوی تر درس بخوانیم و با قدرت بیشتری از پایه دهم به بعد را حرکت کنیم پس از پایه نهم برنامه ریزی را بیاموزیم و کنکوری درس خواندن را شروع کنیم تا وقتی وارد پایه دهم می شویم خیلی کارمان راحت تر باشد؟
در  واقع اصل صحبت بنده این است که اگر قرار است تبدیل نظام آموزشی از متوسطه اول به متوسطه دوم، اهمیت داشته باشد پس بخاطر همین اهمیت ما باید از پایه نهم زمینه کنکوری خواندن را فراهم کنیم تا در این تغییر، نقش مفید خود را بازی کنیم. بنابراین باز هم به این نتیجه می رسیم که کنکوری خواندن در سال نهم به نفع ماست.
دلیل پنجمی که برای کنکوری نخواندن از پایه نهم می آورند؛  نمرات سال نهم، برای انتخاب رشته و نظر مشاور برای معرفی رشته خیلی مهم است پس باید روی درس های پایه نهم تمرکز کنیم: این موضوع را هم بررسی کردیم و گفتیم، کنکوری خواندن باعث مفهومی تر شدن مطالب کتاب درسی می شود در نتیجه کسی که با دید کنکوری روی کتاب های مطالعه انجام می دهد، قطعا به تسلط بیشتری می رسد پس اگر شما بالاتر از نیاز پایه نهم، درس بخوانید باعث تقویت پایه درسی تان می شود در نتیجه کیفیت نمرات شما افزایش خواهد یافت.
دلیل ششمی که برای کنکوری نخواندن از پایه نهم می آورند؛  درس های سال نهم تاثیری در کنکور ندارد و در کنکور از آن ها سوالی مطرح نمی شود پس کنکوری خواندن از پایه نهم اصلا مهم نیست: دقت کنید که اکثر درس های متوسطه دوم، بر اساس مطالب آموخته شده در متوسطه اول و حتی دوره ابتدایی می باشد. مثلا درس ریاضی را مد نظر قرار بدهید. چطور ممکن است کسی بگوید چون از ریاضی ابتدایی و متوسطه اول در کنکور سوال نداریم پس نیاز نیست آن ها را قوی و عمیق بلد باشیم؟
دقت کنید که در درس زیست و شیمی رشته تجربی، بسیاری از مطالب کتابی درس را اینطور می گویند: «همانطور که در علوم پایه هفتم گفته شد» می دانید منظور از این جمله چیست؟ یعنی اینکه نویسنده کتاب های زیست و شیمی در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم، توقع دارد شما مطلبی که در پایه های متوسطه اول آموخته اید را بلد بوده و آن ها را درک کرده باشید. در نتیجه هرگز این جمله را نگویید که چون از کتاب های ما سوال در کنکور نمی آید پس نیازی نیست آن را مفهومی یاد بگیریم که بعدا متوجه خواهید شد، بسیاری از مطالبی که اینجا یاد گرفته اید، پایه و اساس مطالعات شما برای موفقیت و رسیدن به درصدهای بالا در کنکور هستند.
دلیل هفتمی که برای کنکوری نخواندن از پایه نهم  و دهم می آورند؛ انتظارات بقیه از تو بالا می رود و همه می گویند تو باید رتبه یک کنکور شوی و همین باعث می شود به تو فشار وارد شود و استرس بگیری: در کلبه مشاوره بارها و بارها به جنبه های مختلف حرف مردم و وابستگی به دیگران و اینکه ایا دیگران می توانند باعث روند منفی باشند یا خیر صحبت کرده ایم و اگر در این مورد احساس نگرانی و ترس می کنید خواهش می کنم مطالب مربوط به وابستگی به حرف مردم را بخوانید تا با ارتقای خودتان در این زمینه به راحتی بتوانند به سطح بالاتری از آرامش برسید و دیگر نگران این طرز تفکرات نباشید.
جمع بندی مطلب بیان شده: آنچه در این مطلب مورد بررسی قرار دادیم به ما فهماند که بر خلاف تمام نظراتی که گفته می شود، شروع برای کنکور از پایه های نهم و دهم بد است و همه چیز را به سال آخر یعنی پایه دوازدهم واگذار کنید، ما معتقد هستیم که بهتر است هرچه زودتر روند کنکوری خواندن را شروع کنید و برای تمام دلایلی که گفته می شد، توضیحاتی را آوردم که متوجه شوید منطق درستی پشت این دلایل نیست و متاسفانه فقط یک سری جمله است که هر سال تکرار می شود. امیدوارم پس از خواندن این مطلب، تصمیم بگیرید که نظام فکری خود را تغییر داده و کنکوری خواندن را از همین پایه شروع کنید. 


ss
جمعه 22 آذر 1398 10:42 ق.ظ
سلام
من مدرک کارشناسی دارم
شاغل هستم
و قصد کنکور مجدد دارم
و از اوایل آذر شروع کردم به درس خوندن
به نظرتون برنامه ریزیم رو طوری بچینم ک به آزمون20دی و4بهمن کانون برسم،بهتره؟
یا اینکه زمان بیشتری بذارم و خودمو به آزمون های فروردین برسونم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. یک داوطلب کنکور بایستی در برنامه ریزی اش به این 5 هدف برسد و شما موظف هستید طوری برنامه ریزی کنید که این 5 مورد محقق شوند:
1. در کمترین زمان کل دروس کنکور را ببندید.
2. با کمترین فاصله زمانی، مرورها را از هر فصل انجام دهید.
3. با کمترین فاصله زمانی، چرخه تست زنی از هر فصل را شروع کنید.
4. در برنامه تان رفع اشکال برای برطرف کردن مشکلات درسی داشته باشید.
5. هنر آزمون دادن را بیاموزید.
حالا با هر شیوه ای که برنامه ریزی می کنید اگر این 5 مورد را ملاک قرار دهید یک برنامه اصولی و استاندارد دارید. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 24 مهر 1398 07:29 ب.ظ
سلام چطور سختی های تحصیل در رشته پزشکی را تحمل کنیم مثل دوری از خانواده، مدت طولانی تحصیل ،نداشتن شغل و درآمد ،تاخیر ازدواج و.....توضیح بفرمایید؟
با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر شما این رشته را قبول شده اید و به این چیزها فکر می کنید قطعا بایستی صحبت کنیم ولی اگر شما اصلا این رشته را قبول نشده اید و دارید به این چیزها فکر می کنید آنگاه باید سه نکته مهم را برایتان بگویم:
1. وقتی نیازهای انسانی خودتان را می نویسید و به شما می گوید برای رسیدن به خوشبختی باید حتما حتما فلان رشته را بخوانی پس حتما حتما این رشته از بقیه موارد زندگی برایتان مهم تر بوده پس مجبورید به آن کار اهمیت بدهید. و اگر نیازهای دیگری برایتان مهم است پس چرا اولویت شما شده رشته پزشکی؟ پس من از شما می خواهم بر اساس نیازهای انسانی تان زندگی کنید نه بر اساس احساسات.
2. وقتی رشته پزشکی را قبول نشده اید و این فکرها در سرتان می چرخد یعنی اسیر مغزتان شده اید. مغز ما تمایلی برای انجام فعالیت های علمی و تحصیلی ندارد. زیرا مغز مانند طبیعیت، سعی در ذخیره سازی انرژی دارد و از مصرف آن بیزار است. در نتیجه با روش های مختلف تلاش می کند تا جلوی درس خواندن شما را بگیرد.
من توصیه می کنم اگر نیازهای انسانی خود را نوشته اید و به این نتیجه رسیده اید که باید هدفتان زندگی تان، موفقیت در کنکور و رسیدن به رشته پزشکی باشد پس این افکار را فراموش کنید زیرا همه این ها روش های مغز برای جلوگیری از درس خواندن و ترساندن شما از هدف است تا جلوی مصرف شدن انرژی را بگیرد.
3. خیلی از موضوعات الان برای شما عجیب و غریب است ولی چند سال بعد اصلا آن چیزهایی که امروز برایتان دغدغه بوده دیگر دغدغه نیست. مثلا خیلی ها به بهانه بوی الکل از رشته تجربی متنفر می شدند ولی الان بوی الکل که هیچ حتی بوی خون هم باعث نمی شود آن ها از کنکور تجربی فاصله بگیرند چرا؟
چون آن موقع که سن و سالشان کمتر بود فکر می کردند بوی الکل خیلی اهمیت دارد ولی وقتی بزرگتر شدند فهمیدند داشتن شغل و آینده تضمین شده اهمیت بیشتری دارد برای همین به موضوعاتی که ذکر کردید فکر نکنید چون این چیزها الان دغدغه شما هستند و بعدا با رشدن کردن تان در زندگی دیگر دغدغه شما نیستند. موفق ترین باشید.
صبا
چهارشنبه 17 مهر 1398 02:00 ب.ظ
با سلام .میشه در مورد شرایط سنی استخدام پرستاری و رشته های پیراپزشکی مطلب بزارین.من ۲۷سالمه امسال میخوام کنکور بدم.مثلا اگه بینایی سنجی پرستاری اینا قبول شم میتونم استخدام شم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. قوانین و شرایط استخدام از سوی وزارت بهداشت و بیمارستان ها تعیین می شود. لطفا به کارگزینی بیمارستان شهرتان مراجعه و پرسش بفرمایید. موفق ترین باشید.
سه شنبه 16 مهر 1398 10:56 ب.ظ
سلام خسته نباشید. آقای جدیدی من در واقع کنکوری سال 94 بودم و الان کارشناسی،حسابداری دارم و توی این چند سال همیشه کتاب درسی را مطالعه میکردم و تست میزدم و الان روی زیست ادبیات دینی تا حدودی تسلط مناسبی. دارم حدود 60 درصد اما ریاضی فیزیک زبان تسلط ندارم و این همه مطالعه به خاطر پزشکی انجام دادم اما الان چون 15 ماه به خدمت سربازی برم یکم احساس نامیدی میکنم و الان از لحاظ برنامه درسی سردر گمم از طرفی چون توی دبیرستان سابقه درسی خوبی نداشتم همیشه اذیتم میکنم و این سوال اینجا پرسیدم که شما کمکم کنید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. الان شما باید این سه کار را انجام دهید:
1. هرچیزی از زیست و ادبیات و دینی را که نخوانده اید را اول بخوانید تا آن ها کامل شوند و دیگر از این سه درس آزاد شوید.
2. در یک برنامه و چرخه منظم تمام دروس زیست و ادبیات و دینی را وارد چرخه تست و مرور کنید تا تسلط تان روی این سه درس تثبیت شود.
3. حالا می بایست مطالعه و تست زنی دروس ریاضی و فیزیک و عربی و زبان و شیمی را شروع کنید و در کنار کار دوم، این کار را هم به طور منظم و با مرورهای نزدیک و تست های نزدیک به هم ببندید.
هرگز نشود که آمادگی و تسلط خود را روی آن سه درس از دست بدهید خیلی زحمت کشیده اید برایش پس محکم بخوانید و جلو بیایید. احساساتی که دارید نیاز به کار مشاوره ای دارد و چیزی نیست بشود در چند خط بیان کرد ولی ذکر چند نکته مهم برای شما در مورد احساسات این است:
1. سعی کنید روی مغزتان شناخت بیشتری کسب کنید. زیرا احساسات دریچه ورودی جلوگیری از مصرف انرژی است.
2. شروع کردن برای شما تبدیل به یک غول بزرگ شده است. اگر این موضوع را در هم بشکنید مطمین باشید درصد زیادی از احساسات منفی تان از بین می رود.
3. گذشته تان برای شما مثل یک پرونده باز و حل نشده است. این موضوع را هم به کمک مشاورتان حل و فصل کنید. یک بار برای همیشه باید تمام مشکلاتتان را حل کنید. نمی شود یک عمر به خاطر گذشته اذیت شوید. یک بار حل کنید و یک عمر زندگی کنید.
4. خاطرات روی فعالیت های شما اثر منفی بازی می کند. اگر روی مغز و روش کار آن اطلاعات کسب کنید می توانید بهتر این خاطرات را کنترل کنید.
در آخر این مورد را بگویم، شما انسان توانمندی هستید، چطور این را متوجه شدم؟ هرگاه مغز، از روش های مختلف حمله کند و بخواهد به آن فرد آسیب بزند تا جلوی حرکتش را بگیرد ما متوجه می شویم که آن شخص توانمند است که مغزش تصمیم دارد از روش های مختلف به او حمله کند.
اگر شما توانمند نبودید آنگاه مغزتان با یک روش ساده جلوی تان را می گرفت ولی الان خودش را به این در و آن در می زند تا جلوی شما را بگیرد پس مطمین باشید توانمند هستید که اینطوری به تب و تاب افتاده است. موفق ترین باشید.
حامد
سه شنبه 16 مهر 1398 09:42 ب.ظ
سلام خسته نباشید به نظر شما کسی که هدفش کنکور 1400 است بهترین کار که الان میتواند انجام بدهد چی?
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این سوال را برعکس از خودتان بپرسید. اینطوری: من برای موفقیت در کنکور به چه ابزارهایی نیاز دارم؟
1. من باید پایه درسی ام را قوی کنم.
2. من باید به صورت تشریحی روی مطالب دروس تخصصی مسلط باشم.
3. من باید مشکلات درسی و نقاط ضعفی درسی ام را برطرف کنم.
بعد از این که این سه مرحله طی شود حالا شما می توانید برنامه اصلی کنکور خود را شروع کنید. حالا شاید بگویید من پایه درسی ام خوب است در این صورت از همین الان برنامه اصلی کنکور خود را اجرا کنید. بنابراین نمی شود به صورت کلی گفت چه کار کنید برای تان بهتر است؟ چون روش برنامه ریزی و طراحی آن کاملا بستگی به شرایط و وضعیت درس به درس شما دارد. موفق ترین باشید.
دوشنبه 15 مهر 1398 12:09 ق.ظ
سلام وقت شما بخیر
دیپلم نظام قدیم دارم و بعد از چند سال تصمیم دارم برای کنکور نظام جدید بخونم در یکی از مطالبتان نوشته بودید در کتابهای نظام جدید اشاره شده همانطور که در سال هفتم گفته بودیم
مثلاهریک از بخشهای سلول چه کاری انجام میدهد خب جواب این سوال توی کتاب دهم نیست وباید سری بزنیم به کتاب هفتم آیا باید از کتابهای هفتم شروع کنیم !؟ با توجه به تغییرات نظام جدید نیاز داریم از سال هفتم به بعد کتاب تهیه کنیم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. من توصیه ام برای شما این است که زیست دهم و یازدهم و دوازدهم را بخوانید و در صورتی که در مفاهیم اولیه گیر کردید آنگاه می توانید با جست و جوی اینترنتی یا دانلود pdf کتاب مربوطه آن را بخوانید و بیاموزید.
این مطلب برای یک کنکوری نوشته نشده است بلکه برای دانش آموز پایه نهم و دهم نوشته شده تا بداند اطلاعاتی که در مورد عقب انداختن مطالعه به او می دهند هیچ پایه و اساسی ندارد و او باید برای ساختن زندگی اش شروع کند.
بنابراین توصیه ای که یک دانش آموز نهمی و دهمی می شود با توصیه ای که برای شما به عنوان یک داوطلب کنکور می شود متفاوت است. در نتیجه شما از کتاب های دهم و یازدهم و دوازدهم شروع کنید و در صورت گیر کردن در مفاهیم به جست و جوی اینترنتی یا به منابع مورد نظر رجوع کنید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.