کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - زبان انگلیسی کنکور98: تحلیل و بررسی زبان انگلیسی نظام جدید در کنکور تجربی

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

زبان انگلیسی کنکور98: تحلیل و بررسی زبان انگلیسی نظام جدید در کنکور تجربی

زبان انگلیسی کنکور تجربی سال 98 دارای 25 تست بود که از تست شماره 76 شروع و به تست شماره 100 کنکور ختم می شد. در این مطلب به بررسی انواع تیپ های تستی موجود در سوالات زبان انگلیسی کنکور داخل کشور سال 98 می پردازم.
تست های زبان انگلیسی کنکور تجربی نظام جدید با سوالات گرامر آغاز شدند. تست های شماره 76، 77، 78 و 79 چهار تست گرامر را تشکیل می دادند. بنابراین در این کنکور، 16 درصد زبان انگلیسی به صورت مستقیم به تست های گرامر مرتبط بود. در تست های گرامر این کنکور فقط یک قالب تستی جدید به تست های گرامر اضافه شده و آن هم اینکه در گزینه ها از یک جمله کامل به جای تک کلمه ای یا دو کلمه ای ها استفاده کرده بودند.
تست شماره 77 کنکور تجربی همان تستی است که از جمله کامل در هر گزینه استفاده کرده که در عکس گیف زیر آن را مشاهده می کنید. این تیپ تستی می تواند برای تمام حروف و اسامی ربط در زبان انگلیسی تکرار شود و طراح کاملا دستش برای تکرار این تیپ تستی برای گرامر باز است.

استفاده از جمله در گزینه های تست گرامر که مربوط به حروف و اسامی ربط در زبان انگلیسی می باشد

نکته مهم دیگر تست های گرامر این است که کاربرد زمان افعال برای طراح زبان کنکور 98 تجربی بسیار مهم بوده است زیرا او از 4 تست در 2 تست به صورت مستقیم و غیر مستقیم از زمان افعال استفاده کرده است. موضوع بعدی گرامر در مورد بیان صفت ها و موضوع دیگر آن در مورد کاربرد Most و Should و Will و Who می باشد.
سطح سوالات گرامر کنکور تجربی نظام جدید در سال 98 را متوسط ارزیابی می کنم و از جمله تست های قابل حل است و با دانستن قواعد مربوطه می توانستید به راحتی از پس تست ها بر بیایید. دقت شود که موضوعات گرامری در کتاب های درسی موجود است ولی جملات آن از خارج کتاب درسی طراحی می شود بنابراین بایستی برای تسلط روی تست های گرامر از تست های متنوع در هر مبحث استفاده کنید.
همچنین در گرامرهای مشترک، می توانید از تست های نظام قدیم برای تقویت تسلط روی گرامر نظام جدید بهره بگیرید و هیچ مشکلی در استفاده از تست های گرامر نظام قدیم برای کنکور نظام جدید در مباحث مشترک نیست.
تست های شماره 80، 81، 82، 83، 84، 85، 86 و 87 مربوط به تست های لغت هستند؛ در نتیجه  34 درصد زبان انگلیسی به این بخش اختصاص داشته است. در این قسمت لغت های موجود در کتاب درسی مورد پرسش قرار می گیرند و دانش آموز با توجه به دامنه لغت هایش باید از گزینه های موجود یکی را انتخاب کند. چند نکته در مورد تست های لغت  به چشم می خورد که بیان می کنم:
1. در تست شماره 81 از کاربرد قیدها استفاده کرده بودند به این صورت که  4 قید در گزینه ها بود و بایستی بر اساس معنای قیدها و نوع خواسته صورت سوال یکی را انتخاب می کردید. بنابراین قیدهای موجود در کتاب درسی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.
2. در تست شماره 82 از افعال دو بخشی بهره گرفته اند به این صورت که 4 فعل دو بخشی را داده بودند که بر اساس معنای آن ها یکی را انتخاب کنید. در نتیجه یکی از فعالیت های تان بایستی  این باشد که بدانید با اضافه شده عبارت هایی مثل OF، OUT، UP و... چه تغییری در معنای فعل ایجاد می شود.
3. در تست شماره 84 از مکالمه استفاده کرده بود. به این صورت که فرد A و B در حال مکالمه هستند و حالا بایستی عبارت اختصاری مشخصی را در جمله قرار دهید. بنابراین تسلط روی عبارت های اختصاری موجود در دیالوگ ها نیز مهم است.
تست های شماره 88، 89، 90، 91 و 92 به کلوز تست مربوط می شد. به عبارت دیگر 20 درصد زبان انگلیسی به کلوز تست مربوط می شود. از این تست ها، 3 تست به گرامر و 2 تست به لغت مربوط بود و این نشان می دهد که علاوه بر 4 تست ابتدای زبان، در اینجا نیز 3 تست مرتبط با گرامر وجود دارد در نتیجه تسلط به گرامر به معنای تسلط روی 28 درصد زبان انگلیسی در کنکور تجربی نظام جدید سال 98 می باشد.
تست های 93، 94، 95، 96، 97، 98، 99 و 100 به دو درک مطلب یا passage ارتباط داشت. طبق روال سال های گذشته در این کنکور نیز از دو درک مطلب استفاده شده بود. نکته مهم اینکه درک مطلب به کار رفته در این کنکور با درک مطلب های به کار رفته برای دانش آموزان نظام قدیم کاملا مشترک بود و این نشان می دهد که طراح کنکور انتظار دارد تا یک دانش آموز نظام جدید روی لغات نظام قدیم نیز مسلط باشد.
روال طراحی تست در درک مطلب ها به مانند سال های گذشته است و هیچ تغییری نداشته است و تیپ بندی تست های این بخش نیز روال سال های گذشته خودش را طی کرده است. در مورد درس زبان انگلیسی چند سوال مهم مطرح است که بایستی به آن ها پاسخ بدهم:
1. آیا تسلط روی لغات نظام قدیم برای یک دانش آموز نظام جدید ضروری است؟ پاسخ مثبت است زیرا تسلط روی لغات نظام قدیم باعث می شود که دانش آموز بتواند به خوبی از پس سوالات زبان بربیاید. در ضمن دقت کنید که درصد بالایی از لغات زبان بین دو نظام آموزشی مشترک است و اصلا اینطوری نیست که کسی گمان کند قرار است با دو دامنه لغت متفاوت رو به رو شود.
طبق بررسی هایی که در مطلب مربوط به تحلیل خط به خط کتاب های نظام جدید داشته ام می توانم این جمله را یاداور شوم که حداقل 80 درصد لغات هر دو نظام آموزشی مشترک است.
2. آیا تست های لغت نظام قدیم برای نظام جدید قابل استفاده است؟ درست است که تست های لغت طراحی شده در کنکور 98 نظام قدیم با نظام جدید تفاوت داشت اما طبق پاسخی که برای سوال اول داشته ام حتما توصیه می کنم تست های لغت کنکورهای نظام قدیم را برای تقویت دامنه لغت خود بزنید.
3. آیا کلوزتست نظام قدیم برای نظام جدید کاربرد دارد؟ با وجوداینکه سوالات کلوز تست در دو نظام آموزشی در کنکور 98 متفاوت بود اما از آنجا که کلوزتست ها روی دامنه لغت و گرامر کار می کنند برای همین کار کردن روی کلوز تست های نظام قدیم باعث تقویت پایه زبانی یک دانش آموز نظام جدید می شود.
4. آیا تست های گرامر نظام قدیم برای نظام جدید کاربرد دارد؟ قطعا در مواردی که با هم مشترک هستند به طور کامل قابل استفاده است زیرا گرامر اصول و قواعد زبانی است و تغییر کردنی نیست در نتیجه در مباحث مشترک حتما حتما از تست های نظام قدیم کمک بگیرید.
5. آیا تست های ریدینگ نظام قدیم برای کنکور نظام جدید قابل استفاده است؟ تنها قسمتی که بین دو نظام آموزشی در کنکور 98 در درس زبان انگلیسی، مشترک طراحی شده بود همین تست های ریدینگ بود. به همین جهت، تمام درک مطلب های نظام قدیم را می توانید مورد استفاده قرار دهید تا مهارت مطلب خوانی و درک مطلبتان افزایش پیدا کند.

حسین
دوشنبه 25 آذر 1398 02:27 ب.ظ
با عرض سلام خسته نباشید
استاد عزیز من انسانی ام میخوام فقط روی تست های لغت کنکور وقت بزارم اون بالا هم گفتین 8تست مستقیما تست لغت هستند و 2 تست هم توی کلوز هستش میشه 10 تا در این باره چند تا سوال داشتم:
1-اول این که برای زدن تست های لغت کنکور به گرامرنیاز هست؟اگه هست کدوما رو بخونم؟(من ساختار تمامی زمان هارو بلدم و شکل مجهولشون رو و بحث صفت های تفضیلی و عالی و مقایسه ای رو، به غیر از اینا هم نیاز هست؟)
2-برای تست های لغت کنکور تصمیم دارم لغات نظام قدیم و نظام جدید و از اپلیکیشن 504 لغات اونارو بخونم،آیا به غیر از اینا کتاب دیگه ای رو هم پیشنهاد میکنید؟
3-در اخر هم،اگه شما هم روش خوبی برای زدن تست های لغت کنکور دارین لطف کنین دعاگوتون خواهم بود
ممنون از پاسخگویی شما.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اینکه شما برای زبان تان چه برنامه ای دارید کاملا به شرایط خودتان و برنامه تان مرتبط می شود و اینکه آیا تصمیم درستی گرفته اید یا خیر کاملا به تفکر و نتیجه و رشته مورد نظر خودتان باز می گردد بنابراین حتما با تفکر این تصمیم را گرفته اید که فقط لغت بخوانید.
اما در پاسخ به سوال هایتان، در پاسخ به تست های لغت نیازی به گرامر دانستن نیست ولی همین مقدار که شما ساختار تمام زمان ها رو بلد هستید کافیه هرچند بدون این موارد هم می شود تست لغت را زد.
همچنین برای منبع لغت، بایستی بدانید که 504 به درد کنکور نمی خورد متاسفانه چند جایی هم دیدم اشاره می کنند ولی این لغات ربطی به کنکور ندارد. برای کنکور، فقط لغات دبیرستان نظام جدید و قدیم و لغات خارج از کتابی که در کنکور سال های گذشته آمده است یک گنجینه بی نظیر است و اگر کسی می خواهد بیشتر کار کند باید لغات مرتبط با دروس دبیرستان که البته باید از مشاورتان بخواهید این لغات را به شما بدهند کفایت می کند.
دقت کنید که لغات مرتبط با دروس دبیرستان از این جهت اهمیت دارند که طراح کنکور همیشه بر اساس دروس دبیرستان تست سازی می کند یعنی مثلا موضوعات کتاب درسی در مورد تکنولوژی و پزشکی و ورزش و ... است. همین موضوعات به عنوان های تست سازی تبدیل می شود. موفق ترین باشید.
فاطمه
پنجشنبه 28 شهریور 1398 10:54 ق.ظ
سلام خدمت شما و با تشکر از سایت خوبتون
من یه سوالی داشتم من نظام جدید و پشت کنکوریم میخوام بپرسم که بعد از خوندن دروس من کی مرور کنم مثلا چند روز یا چند هفته یا....بعدش؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هرچه فاصله بین مرورها از هم کمتر باشد شما موفق تر خواهید بود. به طور مثال کسی که 10 روز یک بار مرور کند خیلی موفق تر از کسی است که 15 روز یک بار مرور می کند و کسی که 15 روز یکبار مرور کند باز خیلی بهتر از 20 روز یک بار است.
بنابراین بنده نمی توانم به شما بگویم حتما حتما فلان روز یک بار مرور کنید چون نمی دانم برنامه ریزی چه مدلی چیده شده است و اصولا شما چطور برنامه ریزی می کنید و چون از جزییات برنامه ریزی شما خبری ندارم در نتیجه فقط می توانم به شما توصیه کنم طوری برنامه ریزی کنید که فاصله بین مرورهایتان در کمترین حالت و بسیار پر تکرار باشد. موفق ترین باشید
سحر
دوشنبه 11 شهریور 1398 01:37 ب.ظ
سلام ممنون از سایت خوبتون جناب جدیدی
من نظاممو تغییر دادم ب جدید و کتابای درسیشوبا توجه ب سال انتشار مناسب برای کنکور99 نتونستم پیداکنم انتشارات پارسالو پیدا کردم میدونم ک تغییراتی داشته و فایل pdfتغییراتو دارم خواستم بدونم مشکلی نداره اگه از اونا استفاده کنم و تغییرات رو خودم کم یا اضافه کنم؟؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. بهتر است که کتاب های درسی تهیه شود و می توانید از سایت های اینرنتی که کتاب درسی می فروشند این کتاب ها را خریداری کنید. یا اگر تهران هستید در میدان انقلاب این کتاب ها موجود هستند. یا در کتاب فروشی های شهرتان برخی از کتاب فروشی ها کتاب را می آورند.
در غیر این صورت دو راه دارید:
1. خودتان خط به خط با دانلود کتاب ها از سایت نشر کتاب درسی (chap.sch.ir) طبق سال چاپ های مطرح شده، دانلود کنید و خودتان هر دو را مقایسه کنید و تغییرات را بنویسید. مطلبی که بنده نوشته ام به هیچ وجه برای این نوشته نشده که اصلاح کنید. فقط آن مطلب برای بیان تغییرات بود نه اصلاح.
2. کتاب های درسی را از سایت نشر کتاب درسی به نشانی chap.sch.ir طبق سال های چاپ هایی که گفتم، دانلود کنید و سپس پرینت بگیرید. موفق ترین باشید.
فاطمه
یکشنبه 10 شهریور 1398 06:53 ب.ظ
نه منظورم اینه که من نظام قدیم هستم ژنتیک تو زیست یا حذفی های فیزیک رو هم بخونم؟
پاسخ رضا جدیدی :
شما اگر نظام قدیم هستید و می خواهید در کنکور نظام قدیم شرکت کنید باید بر اساس منابع خودتان بخوانید و اصلا توجه نکنید کجا حذف شده یا نشده و باید کامل بر اساس کتاب های خودتان بخوانید. موفق ترین باشید.
فاطمه
یکشنبه 10 شهریور 1398 09:18 ق.ظ
سلام این که شما میگین از مباحث مشترک دو نظام بخونیم مثلا حرکت شناسی قسمت های زیادی اش رو نظام جدید نداره یعنی نخونیم اون قسمت ها رو؟؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. دقت بفرمایید که بنده نگفتم مباحث مشترک هر دو نظام بخوانید اصولا این مطلب برای یک دانش آموز نظام جدید نوشته شده است و از زاویه دید او دارد به کنکور می پردازد. در این مطلب به یک دانش آموز نظام جدید توصیه می کنم تست های نظام قدیم زبان انگلیسی را بر اساس مباحث کتاب های خودش بزند و گمان نکند که چون تست ها برای نظام قدیم هستند دیگر ارزش و کاربرد ندارند. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.