کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - خیال پردازی باعث حواس پرتی وسط مطالعه می شود

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

خیال پردازی باعث حواس پرتی وسط مطالعه می شود

دارم مطالعه می کنم ولی تا به خودم می آیم؛ متوجه می شوم که مدتی است مشغول خیال پردازی بوده ام و وقتم تلف شده و آن مقداری که باید درس می خوانده ام را هنوز نخوانده ام. چرا وسط مطالعه، حواسم پرت می شود و خیال پردازی می کنم؟ چطور می توانم جلوی خیال پردازی وسط مطالعه را بگیرم؟
فرض کنید یک دانش آموز کنکوری با تمام سختی هایی که در  شروع کردن برای کنکور وجود دارد، توانسته است از این شرایط خودش را عبور دهد و روزهای مطالعاتی خودش را شروع کرده ولی حالا با چالش حواس پرتی در وسط مطالعه رو به رو می شود. حواس پرتی ها تیپ بندی مختلفی دارند که هدف این مطلب روی «حواس پرتی به دلیل خیال پردازی» استوار شده است.
در مطلب «خیال پردازی وقت و انرژی شما را می گیرد» در خصوص ضرر خیال پردازی صحبت کردیم اما هیچ وقت باهم در مورد ریشه های خیال پردازی صحبت نکرده ایم؛ یعنی هیچ وقت بررسی نکردیم که خیال پردازی از کجا شروع می شود و انسان دقیقا چه روزی و کجا یاد گرفت که خیال پردازی کند؟
علاوه بر کنجکاوی های علمی که در این سوال نهفته؛ یک موضوع دیگر هم وجود دارد و آن هم اینکه اگر پاسخ این سوال را بدهیم که خیال پردازی چطور در انسان شکل گرفته، آنگاه می توانیم متوجه شویم که چرا وسط درس خواندن، به رویاهای خود فرو می رویم و خیال پردازی می کنیم؟
در واقع برای درمان و فرار از خیال پردازی در حین مطالعه، مجبوریم به کودکی خود برگردیم و ریشه خیال پردازی را جست و جو کنیم. از شما خواهش می کنم، این صحنه را تصور کنید که دست یک کودک به کِتری آب جوش برخورد کرده و سوخته است. این کودک چه واکنشی پس از این حادثه از خود نشان می دهد؟
  • او ممکن است گریه کرده و جیغ بکشد.
  • او ممکن است نفس خود را حبس کرده تا درد کمتری احساس کند و راحت تر با آن کنار بیاید.
  • پدر یا مادرو یا شخص دیگری، کودک را به رویا و خیالات فرو می برد. به این صورت که، کودک را بغل می کند و به او می گوید: «یادته رفتیم پارک، برات پفک خریدیم، تاب بازی کردی و از سُرسُره اومدی پایین؟ می خواهیم دوباره بریم پارک برات بستنی بخریم، دوست داری بریم؟»
این شروع اولین تلاش هایی است که کودک، برای ساختن صحنه های ذهنی که همان خیال و رویا است، کوشش می کند. اولین بار به کمک یک انسان دیگر، می آموزیم که خود را از زمان حال جدا کرده و به گذشته یا آینده برویم. صحنه های لذت بخش و دوست داشتنی را تصور کنیم و دردی که در زمان حال وجود دارد را فراموش کنیم.
بله؛ کلید واژه مشخص شد؛ آنچه اولین بار پدر و مادر ما ناآگاهانه از آن استفاده می کرد تا درد سوزش انگشت مان را حس نکنیم، همان خیال پردازی می باشد که امروز در حین مطالعه یقه شما را گرفته است. کلید واژه ای به نام فراموشی درد.
این همان دلیلی بود که می خواستم شما را به دوران کودکی ببرم تا متوجه شوید برای اولین بار، در چه صحنه و مکانی، یاد گرفتید خود را از زمان حال جدا کرده و به یکی از حالت های گذشته یا آینده فرو بروید. فراموشی درد در زمان حال همان موضوعی است که انسان به کمک خیال پردازی سعی می کند آن را فراموش کند.
بنابراین اگر یک دانش آموز کنکوری، در حین مطالعه، دچار حواس پرتی به دلیل خیال پردازی می شود و بعد از مدتی که به خودش می آید متوجه خیال بافی ها و از دست دادن زمانش می گردد بایستی به این جمله توجه کند:
«من یک یا چند درد در زمان حال دارم که مرا اذیت می کنند و برای اینکه آن ها را فراموش کنم؛ می خواهم خود را به دنیای خیال و رویاپردازی ببرم تا به روش دوران کودکی، از زمان حال خارج شده و شرایط بهتر را تصور کنم.»
در واقع انسان، برای فراموش کردن مشکلاتی که در زمان حال برایش وجود دارد، مجبور است خودش را به زمان گذشته یا آینده ببرد و خاطرات و داستان های زیبایی را بسازد یا یادآوری کند که به وسیله این روش، دردها برای مدتی هم که شده، فراموش شوند و او بتواند زندگی بدون آن مشکلات را تجسم نماید.
به هرحال؛ این روش برای دوران کودکی و فراموش دردِ سوزش دست، بسیار خوب کار می کرد ولی برای زندگی واقعی در دوران کنکور و بعد از آن، این روش دیگر جواب نمی دهد. در واقع می خواهم به شما بگویم وقتی در دوران بلوغ، خیال پردازی می کنید همچنان دلیل خیال پردازی های شما؛ همان فراموش کردن درد است ولی با این تفاوت که درد دوران کودکی اگر فراموش شود شما راحت تر زندگی می کنید اما دردی که در وسط مطالعه کنکور شما را آزار می دهد را  اگر ندیده بگیرید آنگاه است که به طوفان فکری و ایست مطالعاتی نزدیک می شوید.
پس نباید به شیوه دوران کودکی خود، سعی در خیال پردازی داشته باشیم تا مشکلات و دغدغه ها فراموش شوند بلکه از شما می خواهم با این آگاهی که بدست آورده اید از این پس تا به خیال خود خواستید فرو بروید بلافاصله این سوال را بپرسید:
«من چه درد یا دردهایی دارم که می خواهم خیال پردازی کنم و از دنیای واقعی خودم خارج شوم؟» این سوال کمک می کند تا دقیق متوجه شوید چه مشکلاتی هستند که باعث ازار و فرارتان از مطالعه و درس خواندن می شوند و شما را مجبور می کنند که به دنیای توخالی خیال پردازی فرو بروید.
مثلا ممکن است یک دانش آموز کنکوری وسواس مطالعاتی داشته باشد و چون حجم مطالعه اش کم است، به جای آنکه به فکر حل مشکلش باشد، وارد دنیای خیالاتی خود می شود که در آن دنیا، حجم زیادی درس می خواند و به راحتی از پس همه مطالب و تست های کنکور بر می آید.
دانش آموز دیگری که تصمیم می گیرد مشکل کندخوانی خودش را با خیال پردازی فراموش کند یا آن داوطلب کنکوری که برنامه اش اجرا نمی شود و به جای بررسی مشکلاتش تصمیم می گیرد وارد دنیای خیالی توهم و رویا شود. یا در مثال دیگری، دانش آموزی را در نظر بگیرید که به دلیل مشکلات خانوادگی تصمیم می گیرد خودش را به آینده برده که در آن مستقل است و راحت و تنها زندگی می کند.
بله؛ خیال پردازی روشی بود که در کودکی باعث می شد دردهای ساده و روزانه زندگی را فراموش کنیم و به آرامش برسیم ولی همین روش در بزرگسالی باعث شده تا دردهای اساسی را برای مدت کوتاهی فراموش کنیم در حالیکه آن مشکلات همچنان بر سرجای خودشان باقی هستند و تا حل نشوند موجب آزار و توهم سازی های آن دانش آموز می شود.
برای همین اگر حواس پرتی تان در وسط مطالعه از جنس خیال پردازی است این مسیر را طی کنید:
  • من برای فراموش کردن چه دردهایی خیال پردازی می کنم؟
  • آیا روش یا روش هایی را می شناسم که بتوانم این دردها را حل کنم؟
  • چطور می توانم برای حل شدن مشکلاتی که مرا به خیالات فرو می برد؛ از دیگران کمک بگیرم؟
  • آیا می شود در زمان دیگری به جز مطالعه، مدت زمانی را برای تفکر و ارایه راه حل برای آن مشکلات در نظر بگیرم؟
بنابراین از شما انتظار می رود که خیال پردازی را نشانه ای از فراموش کردن مشکل یا مشکلات در نظر بگیرید و به جای آنکه با مغزتان همراهی کرده و وارد دنیای توهمی شوید، سعی کنید آن مشکلات را ریشه یابی و خودتان به شخصه یا به کمک دیگران آن ها را حل کنید. ریشه حواس پرتی بخاطر خیال پردازی زمان خوب می شود که فهرستی از مشکلات تهیه و برای حل شدن شان اقدام کنید.
مورد دیگر این که موضوع خیال پردازی هم مهم است. مثلا برخی در خیال پردازی های خود فقط به صحنه هایی فکر می کنند که وارد یک رشته مورد علاقه شان شده اند ولی عده ای دیگر در رویا پردازی خود صحنه ای مثل مسافرت های خارجی را تجسم می کنند و دسته دیگری از کنکوری ها خانه ای بزرگ که در آن مستقل زندگی می کنند.
این موضوعات هم مهم هستند که در مطلب هفته بعد به بررسی این می پردازیم که چرا موضوعاتی که افراد در خیال پردازی درگیر آن می شوند با هم فرق می کنند و آیا می شود از این افکار به ردپای مشکلات عمیق تر رسید؟

یکشنبه 10 شهریور 1398 06:20 ب.ظ
سلام به نظر شما در سن بالا میشود رفت دانشگاه و کار متناسب با رشته تحصیلی به دست اورد مثلا ۲۵ سالگی با مدرک دیپلم و بعد از ۷سال از درس دور بودن با توجه به اینکه در زبان و کامپیوتر هم ضعیف باشد که پیشنیاز یک دانشجو موفق است ؟
علاوه بر تحصیل نیاز به تجربه ی کاری هم هست در این سن امکانش هست ؟
مثلا اگر در این سن عمران بخوانیم میشود کار پیدا کرد شرایط سنی چه میشود؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. پیدا کردن شغل ارتباطی با سن ندارد. بلکه به توانایی که در طول زندگی کسب می کنید بستگی دارد. یادگرفتن زبان و کامیپوتر در کمتر از یک سال هم قابل اموزش کامل هستند پس چرا باید برای چیزی که اگر روی آن کار کنید به تسلط می رسید اینقدر مغزتان بزرگنمایی می کند؟
اینکه کار پیدا می کنید یا خیر به سن شما ربط ندارد و شما در رشته هایی که دنبال استخدام نباشید و انسان باسواد و توانمندی باشید که ارتباط شغلی خودش را ایجاد کند قطعا شغل خوبی برای خودتان خواهید داشت.
ولی اگر دنبال مشاغل استخدامی هستید بایستی بدانید که محدودیت سنی برای برخی از شغل های استخدامی می باشد که قانون محدود کرده است به همین جهت در آن مشاغل قطعا محدودیت سنی مانع می شود. پس ما باید دو مبحث را از هم جدا کنیم:
1. شغلی که مد نظرتان است اگر از نظر استخدام باشد بایستی بدانید که آبا آن شغل محدودیت سنی برای استخدام دارد یا ندارد؟
2. آیا من می توانم در مشاغل غیر استخدامی موفق باشم با هر سنی؟ قطعا بله که می توانید. موفق ترین باشید.
ارام
پنجشنبه 7 شهریور 1398 04:41 ق.ظ
سلام
شما در جواب این سوال گفتید وقتی پاسخ میدید ک قطعی شه

حالا که قطعی شده نظرتون چیه؟

سلام اقای جدیدی .. با توجه به این که سازمان سنجش گفته در کنکور ۹۹ حق انتخاب داده میشه به داوطلبان
ازتون تقاضا میکنم در این رابطه ما رو راهنمایی کنین داوطلب نظام قدیم اگه بخواد کنکور نظام جدید بده واقعا شما خودتون مطلع هستید هزینه کتابها بسیار بالاهستش و با توجه با اوضاع اقتصادی کشور واسه همه امکان پذیر نیست ..و اگه بخواد همون کنکور نظام قدیم بده در سال ۹۹ ؛ با توجه به نحوه سوالات امسال خیلی ها میگن شانس قبولی در رشتا های خوب رو نداره ..از شما تقاضا میکنم یا در این رابطه یه مطلب جامع بزارید یا همین جا بنده رو راهنمایی کنین و اینکه اقای جدیدی شما امسال ایا شاگرد نظام قدیم دارید که باهاش برای کنکور ۹۹ دارید کار میکنید؟ باهاش منابع نظام قدیم کار میکنید یا جدید؟ امیدوارم راهنماییم کنید ..شما همیشه کاملا منطقی جواب دانش اموزان رو میدین ...واقعا ممنونم از لطفتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. یک مطلب جامع در مورد این انتخاب نوشته ام. کافی است که به فهرست مطالب کلبه مشاوره مراجعه کنید و مطلب برای کنکور 99 نظام قدیم را انتخاب کنیم یا نظام جدید را بخوانید. موفق ترین باشید.
افشین
سه شنبه 1 مرداد 1398 01:53 ب.ظ
سلام به شما
احساس میکنم از زیادی نزدیکی به اعضای خانواده ام اصلا اون هارو نمیبینم و همه عیب هاشون جلو چشممه
با خودم میگم کاش تنهایی زندگی میکردم

در صورتی که قبلا خیلی ها رو میدیدم که خانواده درست و حسابی ندارن (بعضی دوستام) و با خودم کیف میکردم که چه نعمت بزرگی دارم و لذت میبردم از کنارشون بودن


نمیدونم باید چی کار کرد میترسم روزی برسه که حسرتشو بخورم
چی کار کنم ؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. موضوع خیلی ساده است. حداقل کارهایی که باید انجام دهید تا خانواده تان گرم و صمیمی باشد و از بابت شما اذیت نشوند چیست؟ همان را انجام دهید. دقت کنید راز قضیه این است که حداقل کارها را انجام دهیم وگرنه حداکثر که وجود ندارد. شما هرچقدر هم کار کنید بازهم کم است.
یادتان باشد و بازهم دقت کنید ما موظف هستیم فقط و فقط حداقل کارهایی که لازم است را انجام دهیم. موفق ترین باشید.
سه شنبه 1 مرداد 1398 01:27 ب.ظ
سلام اقای جدیدی .. با توجه به این که سازمان سنجش گفته در کنکور ۹۹ حق انتخاب داده میشه به داوطلبان
ازتون تقاضا میکنم در این رابطه ما رو راهنمایی کنین داوطلب نظام قدیم اگه بخواد کنکور نظام جدید بده واقعا شما خودتون مطلع هستید هزینه کتابها بسیار بالاهستش و با توجه با اوضاع اقتصادی کشور واسه همه امکان پذیر نیست ..و اگه بخواد همون کنکور نظام قدیم بده در سال ۹۹ ؛ با توجه به نحوه سوالات امسال خیلی ها میگن شانس قبولی در رشتا های خوب رو نداره ..از شما تقاضا میکنم یا در این رابطه یه مطلب جامع بزارید یا همین جا بنده رو راهنمایی کنین و اینکه اقای جدیدی شما امسال ایا شاگرد نظام قدیم دارید که باهاش برای کنکور ۹۹ دارید کار میکنید؟ باهاش منابع نظام قدیم کار میکنید یا جدید؟ امیدوارم راهنماییم کنید ..شما همیشه کاملا منطقی جواب دانش اموزان رو میدین ...واقعا ممنونم از لطفتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. تا وقتی به صورت رسمی چیزی از سایت سازمان سنجش اعلام نشود ملاک عمل بنده نخواهد بود و در موردش حتی فکر هم نمی کنم. تعجب می کنم شما چطور فرموده اید که سازمان سنجش گفته؟
سازمان سنجش وقتی حرفی می زند باید به صورت رسمی از سایتش منتشر شود و تا وقتی در سایتش منتشر نشود ملاک عمل نیست. بنابراین مرا ببخشید چون من طبق قانون کار می کنم حتی اگر خود رئیس سنجش هم بگوید باز هم ملاک عمل بنده نیست و من فقط و فقط در مورد چیزی صحبت می کنم که با چشمان خودم آن مطلب را به صورت مستقیم در سایت سازمان سنجش بخوانم. حتی الان اگر هزار سایت و کانال بگویند من بازهم توجهی ندارم حتی اگر برگه شورای سنجش را نشانم بدهند بازهم برایم اهمیتی ندارد و فقط و فقط باید با چشمان خودم در سایت سنجش بخوانم.
هر وقت این مطلب را در سایت سنجش مشاهده کردید آنگاه حتما سوال بپرسید و بنده خدمت گزار شما خواهم بود. موفق ترین باشید.
شنبه 29 تیر 1398 01:48 ب.ظ
با عرض سلام و ادب و احترام
من همه ی مقاله هاتونو خوندم و هم درس زندگی ازشون گرفتم هم درس کنکور.
اقای جدیدی وقتی شروع میکنمبه درس خوندن مغزم میگه تو نمی تونی، افکار ترس های گذشته، درگیری های روحی روانی خودم (که اونا رو حل کردم) میاد مغزم و مانع درس خوندن میشه.(هرچند که اکثر یا همشونو حل کردم)اقای جدیدی سوالم اینه که من چطور کنم که مغزم بیشترین بازده رو داشته باشه و بهانه گیری رو بزارم کنار و با مشکلات روز مره زندگی بجنگم؟! میدونم سوالم کلی شد ولی چاره ای نیس! در ضمن چرا و چطور شما واسه هر مشکل دوستانی که مشاوره میدن، راه حل ارائه میدین؟ چطور منم منطقی فکر کنم تصمیم درست بگیرمو از هیچ چیزی تو زندگیم نترسم لطفا راهنماییم کنید تشکر.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. در مورد سوال اولتان بایستی عرض کنم هیچ وقت روزی نمی رسد که مغز برای تان دلیل تراشی نکند. هر روز یک داستان و یک موضوع جدید برایتان می سازد. یک روز به ترس از بیماری روز دیگر ترس از غلط بودن برنامه ریزی روز بعدی وسواس مطالعاتی و فردای آن نگرانی بابت مرگ عزیزان و ...
مغز با مصرف انرژی مخالف است زیرا این ترس ژنتیکی را از 200 هزار سال پیش نسل به نسل منتقل کرده که نگران مصرف انرژی باشد. همانطور که قلب شما کارش پمپاژ خون است کار مغز هم مراقبت و مدیریت مصرف انرژی است. پس مطمئن باشید تا زمانی که قصد دارید انرژی مصرف کنید در درون تان انواع و اقسام احساسات منفی و خاطره و سرکوب شدن را تجربه خواهید نمود.
مغز هزار راه برای جلوگیری از مصرف انرژی دارد و ما فقط مجبوریم یکی یکی مشکلات را حل و پاسخ قانع کننده به مغز بدهیم. و این جنگ درونی تا زمانی که درس بخوانید و انرژی مصرف کنید با شما همراه است.
پس دنبال روزی نباشید که مغز تسلیم شود و دست از سرتان بردارد بلکه بپذیرید او دارد وظیفه خودش را اجرا می کند و شما هم وظیفه خود را اجرا کنید. در مورد سوال دومتان، تجربه و مطالعه در طی سال ها باعث می شود تا فردی بتواند پس این همه صحبت و مطالعه به درجه ای توانایی برسد که بتواند منطقی مشکلات را حل کند.
شما هم اگر تجربه و مطالعه در هر مسیری را اجرا کنید به توانایی در همان زمینه می رسید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.