کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - چگونه به افکار منفی فکر نکنیم؟ (نقد این تفکر غلط)

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

چگونه به افکار منفی فکر نکنیم؟ (نقد این تفکر غلط)

چطور به افکار منفی فکر نکنیم و آن ها، وارد مغزمان نشوند یکی از آرزوهای دیرینه اکثر کنکوری ها است که دلشان می خواهد در آرامش فکری فقط به مطالعه و تست زنی برای کنکور بپردازند ولی مغز این فرصت را نمی دهد و با تولید افکار منفی بر پایه مشکلات روحی و فشارهای روانی، باعث برهم زدن جو مطالعه آن کنکوری می شود.
 در این مطلب قصد ندارم مشکلات روحی و روانی کنکوری ها در سال کنکور تجربه می کنند را فهرست کرده و روی آن ها صحبت کنم بلکه می خواهم به بررسی یک اتفاق عجیب ناشی از تولید افکار منفی توسط مغز، بپردازم که نقطه مشترک تمام مشکلات روانی و بیماری های روحی در سال کنکور است.
یک دانش آموز یا داوطلب کنکور در سال کنکور ممکن است با چه فشارهای عصبی و مشکلات روحی رو به رو شود؟ جدول زیر عناوین تعدادی از این مشکلات را بیان می کند، اما من از شما می خواهم به ستون مربوط به نتیجه آن رفتار توجه کنید، تا همان نکته عجیبی که می خواهم در موردش صحبت کنم به خوبی آشکار شود. دقت کنید که این جدول با فرض این است که آن دانش آموز به دنبال درمان و حل کردن مشکلش نباشد.


 برخی از مشکلات روحی و روانی در سال کنکور نتیجه نهایی این مشکلات در صورت برطرف نشدن
 افسردگی تحصیلیتوقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
 ترس از قبول نشدنتوقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
 ترس از تنهاییتوقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
 نگرانی از طرد شدن بخاطر نتیجه کنکور توقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
 ترس از مسخره شدن توقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
 ترس از درس های تخصصی توقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از تست غلط زدن
 کمال گرایی و کامل گراییتوقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
 ترس از بالا رفتن سن و سالتوقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
 نگرانی از آینده شغلی توقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
 ترس از عقب ماندن از دوستان و همکلاسی ها  توقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
 دغدغه و نگرانی بابت حرف مردم  توقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
 استرس ناشی از درس خواندن توقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
 نگرانی از تمام نکردن درس ها توقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
 دلهره از برنامه ریزی و نرسیدن به آن توقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
 افکار منفی و مزاحم و خاطرات تلخ   توقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
 چندپتانسیلی و هدف های متنوع خواستن توقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
ترس از بیمار شدن
   توقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
 ترس از، از دست دادن والدین   توقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
 نگرانی از شکست
توقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
 ترس از پشت کنکور ماندن    توقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
 وسواس مطالعاتی توقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
 وسواس فکریتوقف مطالعه بعد از مدت کوتاهی از بروز علایم
 خود کم بینی و ترس از رها شدن  توقف مطالعه بعد از مدت نسبتا طولانی خودخوری
آن نکته عجیب که می خواستم در این مطلب بیان کنم این است که مشکلات روحی و روانی در سال کنکور، دیر یا زود اگر درمان نشوند منجر به توقف و ایست مطالعاتی خواهند شد. جالب است که هرچقدر این درمان نکردن بیشتر مورد بی توجهی قرار بگیرد، بیشتر هم باعث آزار آن فرد می شود برای همین است که اگر یک دانش آموز کنکوری، خیلی جلوی مغزش ایستادگی کند، آنگاه مغز مشکلات فرسایشی را برایش درست می کند.
مشکلات روحی فرسایشی یعنی آن مشکلاتی که خیلی زود باعث افت تحصیلی و توقف نمی شوند ولی مثل خوره، روح و روان آن دانش آموز یا داوطلب کنکور را می خورد و باعث از دست دادن زمانش در طول روزهای مختلف می شود به طوری که او را کاملا ناتوان می کند. پس تا به این جا متوجه شدیم که:
1. سرانجام همه مشکلات روحی و روانی و تولید افکار منفی و مزاحم توسط مغز به درس نخواندن و حفظ انرژی منتهی می شود.
2. اگر به فکر درمان و حل مشکلات نباشید و با گفتن این جمله که «نمی خواهم به افکار منفی فکر کنم» بخواهید فرار کنید، بعد از مدتی مغز سعی می کند با تولید افکار منفی و مشکلات روحی فرسایشی باعث فرسودگی و مستهلک شدن ذهن تان شود.
مغز انسان سعی می کند با تولید افکار منفی و ایجاد فشارهای روحی و روانی باعث حفظ انرژی و درس نخواندن برای کنکور شود
در نتیجه، گفتن این جمله که چطور به افکار منفی فکر نکنیم، کاملا جمله نادرستی است که خیلی از کنکوری ها می گویند و می خواهند به نوعی با فکر نکردن به آن فکرها، باعث بهتر شدن روند مطالعه شان در سال کنکور شوند؛ در حالیکه مغز با این سیستم کار نمی کند. در واقع مغز ابتدا علاقمند است با افکار سرعتی مثل استرس، وسواس و شک جلوی مطالعه تان را بگیرد و هرچه شما بیشتر مقاومت کنید آنگاه است که مغز تصمیم می گیرد به سراغ افکار فرسایشی برود.
پس فکر نکردن و گفتن این جمله که دوست ندارم به افکار منفی و مزاحم فکر کنم و می خواهم درس بخوانم، باری را از روی دوش شما در سال کنکور بر نمی دارد و فقط فرصت را برای تخریب روانی توسط مغز فراهم می کند. پس، راهکار ما برای رهایی از افکار منفی و مزاحم فقط حل کردن و ریشه یابی مشکل و پیدا کردن جواب برای مغز است.
جوابی که وقتی مغز خواست ما را به سمت آن فکر منفی یا فشار روانی ببرد؛ با خود بگوییم که: «من قبلا آن مسئله را حل کرده ام و نیاز به تفکر مجدد نیست» همین جمله باعث می شود تا مغز دیگر نتواند از آن فکر به ما ضربه بزند.
ایجاد مشکلات و دغدغه های فرسایشی توسط مغز برای این است که باعث مستهلک شدن ذهن یک کنکوری و جا زدنش شود و او را از درس خواندن بیندازد
در مطلب «ریشه افکار منفی و مزاحم تکرار شونده در سال کنکور» به طور مفصل به بررسی افکار منفی و مزاحم و ریشه های آن پرداخته ام که می توانید آن را مطالعه کنید و فرآیند حل مشکلات روحی و فشارهای روانی ناشی از افکار منفی را آغاز کنید.

حامد
جمعه 28 تیر 1398 06:22 ب.ظ
سلام.این آزمون هفتگی سوالات باید چگونه باشد چون تعداد کنکور ها محدود است در مجموع اگر بخواهیم سوالات خارج و داخل را بزنیم مجموعا از سال 90 16 آزمون میشود که سهم یک ماه است مابقی سوالات را باید چه سولاتی تشکیل دهد.و اون یک هفته باید سپری کنیم تا هفته بعد باید چه کارهای را انجام دهیم?
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر دانش آموز نظام قدیم هستید که تمام سوالات کنکورهای آزمایشی موسسات که به صورت جامع در سال های گذشته برگزار شده است را هم بزنید. ولی اگر دانش آموز نظام جدید هستید مجبورید از آزمون های بودجه بندی موسسات هم استفاده کنید.
شما یک برنامه کلی برای مرور و تست و رفع اشکال دارید که این برنامه هیچ ربطی به کنکور هفتگی ندارد زیرا شما همه چیز را خوانده اید و در برنامه خودتان در چرخه های مرور و تست قرارشان داده اید و فقط هر کنکوری که دادید مباحثی که مشکل داشته اید را در چرخه مربوط به رفع اشکال ها حل و فصل کنید.
پس شما کاری به کنکورها ندارید بلکه برنامه کلی خودتان را در پیش می گیرید و هر کنکور فقط اشکالات درسی تان را مشخص می کند که در چرخه رفع اشکال آن ها را برطرف می کنید. موفق ترین باشید.
حامد
جمعه 28 تیر 1398 04:40 ب.ظ
سلام خسته نباشید اگر درس هارا با تست تا مهر ماه تمام کنیم بعد از اون باید چه مراحلی باید تا کنکور سراسری طی کنیم.?
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. چرخه مرور و تست و رفع اشکال هایتان را باید راه بیندازید و در خانه هر هفته از خودتان کنکور آزمایشی جامع بگیرید. این چرخه های تست و مرور و رفع اشکال باعث می شوند تا همه مطالب و درس ها پیوسته در ذهن تان تکرار شوند و با تست هایی که می زنید علاوه بر تثبیت مطالب قبلی بتوانید تسلط خود را افزایش دهید.
همچنین رفع اشکال بایستی تا روز کنکور باشد چون هر کنکوری نیاز دارد که مشکلات درسی خودش را در وقت مجزا بررسی و حل کند. توصیه من این است که از بهمن ماه هم در کنکور آزمایشی شرکت کنید ولی از مهرماه هر هفته خودتان در خانه کنکور جامع بزنید. موفق ترین باشید.
جمعه 28 تیر 1398 02:39 ب.ظ
سلام. آقای جدیدی امسال سنجش سوالات فیزیک و ریاضی کنکورتجربی رو براساس تیترمباحث و به سبک منابع نظام جدید سوال طرح کردن واز مباحث غیر مشترک که در کتاب نظام قدیمی ها وجود داشت تقریبا تستی طرح نشد حتی مباحثی که هر سال پای ثابت کنکور تجربی بودند ،حال با این وجود برای کنکور ۹۹یک نظام قدیمی بهتره این مباحث بخونه یانه؟((بحث تنبلی وکم کاری کردن نیستا آخه امسال ما این مباحث با وجود أین که نظام جدیدا ندارن خوندیم ولی متاسفانه تستی ازش نیومد ونگران این هستیم که باز دوباره وقت بگذاریم وسنجش سوال نده و بودجه بندی رو بهم بزنه!!))
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طراح کنکور می تواند از تمام قسمت هایی که به عنوان منبع کنکور معرفی می شوند سوال طراحی کند خواه در کنکور قبل از آن سوال آمده باشد و خواه در کنکور قبل از آن سوال نیامده باشد. منابع کنکور مشخص هستند و طراح این اجازه را دارد فارغ از هر چیزی از آن محدوده ها سوال طراحی کند.
برای همین حذف کردن و نخواندن کاملا به عهده خود شماست و چنین چیزی قانون نیست که بگویند چون پارسال سوال نیامد سال بعد نمی آید شاید بیاید شاید نیاید. برای همین من که با شاگردانم به طور کامل روی منابع کار می کنیم و هیچ چیزی را کنار نمی گذاریم. چون طراح اجازه دارد از هر جایی که به عنوان منبع کنکور معرفی شده است سوال بدهد. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 26 تیر 1398 12:27 ب.ظ
سلام اقای جدیدی خسته نباشید ...الان ما که داوطلب نظام قدیم هستیم و داریم واسه سال بعد با همون کتابای نظام قدیم میخونیم ...دوباره سازمان سنجش امکان داره بگه سال بعد فقط نظام جدید برگزار میشه ؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنین
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این تغییری که شما بیان کرده اید خیر رخ نمی دهد چون قانون قبلا اینطوری بوده و دوباره عوض شده و الان دیگر دوباره به آن صورتی که شما فرمودید عوضش نمی کنند. شاید به صورت اختیاری شدنش تغییر کند شاید هم نکند ولی نظام قدیم خواندن سرجای خودش است. موفق ترین باشید.
ژانیا
سه شنبه 25 تیر 1398 04:57 ب.ظ
سلام آقای جدیدی ممنونم که جوابم رو دادید کاملا متوجه شدم. استاد من فقط یه مشکل دارم که نمیدونم چه جوری باید حلش کنم خواهش میکنم جوابم رو بدید بعد اگه دوست نداشتید نظرم رو از قسمت نظرات حذف کنید.
آقای جدیدی من تو یه خانواده سنتی بزرگ شدم و من به شکل مدرن فکر میکنم و اصلا هم خوانی باهاشون ندارم در حال حاضر تصمیمم رو به خانواده برای ادامه تحصیل گفتم اما اونا مخالفت میکنن و اجازه نمیدن و به من میگن که باید ازدواج کنی حتی یه تفکری دارن که واقعا من رو میخندونه اونا معتقد هستن من اگه الان خانواده نداشته باشم چند سال آینده شانس هایی که دارم رو از دست میدم من واقعا نمیتونم با این طرز فکرشون کنار بیام هر چند بهشون میگم که ازدواج و تشکیل خانواده چیزی نیست که شما میگین چیزی نیست که با عجله و بدون هدف باشه اما اونا قبول نمیکنن من میخوام پیشرفت کنم میخوام موقعیت اجتماعی داشته باشم تا اگه فردا روزی صاحب خانواده و فرزند شدم سطح تفکرم مثل اونا پایین نباشه اما متاسفانه اصلا قبول نمیکنن.
این سوال رو از شما پرسیدم که چی کار کنم چون شما علاوه بر مشاور درسی مطمئن هستم که مشاور زندگی هم هستین، چون کسی که روش زندگی کردن رو ندونه هرگز نمیتونه این قدر منطقی و عاقلانه کنکوری ها رو راهنمایی کنه ازتون میخوام به نظرتون من چه جوری خانواده رو راضی به ادامه تحصیل بکنم شما اگه یه جای من بودید چه جوری راضی شدن میکردین؟ از یکی از دوستام پرسیدم بهم گفت تو یه رشته بدون کنکور درس بخون تو یه شهر دیگه و بدون اینکه اصلا خانواده متوجه بشه برای کنکور بخون بعد اگه قبول شدی انتخاب رشته میکنی و بهشون میگی، به نظر شما از الان حتی واسه ترم تابستون دانشگاه ازاد یه رشته بدون کنکور ثبت نام کنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این موضوع کاملا شخصی است و تصمیم گیرنده نهایی شما هستید. من هیچ شناختی از نفرات و اعضای خانواده تان ندارم و بهتر است حتما خودتان در راس امور قرار بگیرید و با آگاهی و شناختی که دارید تصمیمات خود را مطرح کنید. موفق ترین باشید.
ژانیا
دوشنبه 24 تیر 1398 10:43 ب.ظ
سلام آقای جدیدی.استاد من دختری ۲۳ ساله هستم که بعد از گرفتن دیپلمم ادامه تحصیل ندادم حدودا سه ساله که در مبحث خودشناسی دارم کتاب ها و مقاله های زیادی رو مطالعه میکنم چون واقعا در سن ۱۸ سالگی نه انگیزه ای برای ادامه تحصیل داشتم نه علاقه ای چون ثبات نداشتم و تقریبا از هدفم مطمئن نبودم به نوعی اصلا نمیدونستم هدف چیه، الان من کامل نقشه راه تحصیلی و روحی شما رو مطالعه کردم،حدودا ۱ ماهی هستش که مو به مو مقاله هاتون رو میخونم و کاملا الان از انتخابم مطمئن هستم میخوام برای قبولی در رشته پزشکی تلاش کنم الان هم یه سوال ازتون دارم من الان واقعا به یه ثبات فکری و شخصیتی رسیدم و تصمیمم رو برای زندگیم گرفتم و میدونم چی میخوام یه جورایی میخوام بگم این ۳ سال خودشناسیه کار خودشو کرده و الان یه انسان دیگه شدم میخواستم بپرسم با توجه به اطلاعاتی که گفتم از خودم، این ۳ سالی که صرف کردم تا بدونم از زندگیم چی میخوام و چه هدفی رو باید به قول شما برای پاسخ دادن به نیازهای زندگیم بر اساس اولیت بندی زندگیم انتخاب کنم، ارزشش رو داشت؟ به عنوان کسی که تو این کار مهارت دارید و استاد مشاوره هستید آیا من راهم رو درست رفتم که اول روی شخصیتم کار کردم و انسان بهتر و قویتری از لحاظ روحی شدم تا بعد از اینکه خودم رو شناختم اگاهانه و عاقلانه برای زندگیم تصمیم بگیرم؟ ممنون
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. هیچ کاری با ارزش تر از این در زندگی تان نمی توانستید انجام دهید چون با این توانسته اید کلی به زندگی خودتان جهت بدهید. اما یک خطر هست آن هم اینکه همچنان بخواهید در این مرحله بمانید.
تفکر کردن بایستی جمع شود. از امروز به بعد بایستی در زندگی شما فقط و فقط عملگرایی مشاهده کنیم. اگر از این لحظه به بعد عملگرایی کنید ثمره آن همه زحمت کشیدن هایتان به بار می نشیند. موفق ترین باشید.
محمد
یکشنبه 23 تیر 1398 05:22 ب.ظ
سلام
خسته نباشید
میخاستم ازتون درخواست کنم اسم چند تا کتاب روانشناسی رو معرفی کنید
برای این که وقت ازاد بخونم و حالم بهتر بشه
مثلا مطالب سایت همچین ویژگی داره که با خوندنش حالت بهتر میشه و یاد میگیری در موقعیت های متفاوت چه عملکردی رو داشته باشی

و یه سوال دیگر ایا میشه تک جلساتی مثلا هفته ای یک بار تماس تلفنی با شما داشته باشم اخه به مشاور احتیاج دارم و مشاور ای شهرمون سطح پایینی دارند


البته بعید میدونم کسی مثل من با مشاور هم بخونه
از اول تابستون هر روز یه بهونه میارم میگم اگه فلان چیز باشه حتما خوب میشه
ولی هنوز که هنوزه نقطه صفرم
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. کتاب های روانشناسی موجود در بازار اکثرا حرف های نادرستی می زنند. برای خواندن کتاب های روانشناسی سطح بالا هم نیاز به مقدمات و داشتن اطلاعات هست. مثلا من بخواهم به شما کتاب روانشناسی هیلگارد را معرفی کنم ولی این کتاب را چطور در وقت خالی بخوانید؟ این کتاب دانشگاهی است.
بنده حقیقا دل خوشی از کتاب های روانشناسی بازاری مثل راز موفقیت و راز و رمز فلان و بنویسید تا رخ بدهد بیندیشید تا ثروتنمند شوید و سایر این مدل کتاب ها ندارم چون اکثرا صحبت های عامه پسند می زنند که مردم خوششان می آید ولی ریشه علمی ندارد.
بنده جلسه مشاوره تک جلسه ای ندارم. شما می گویید درس نمی خوانم پس حتما مشکل یا مشکلاتی هست آن ها را برطرف کنید مطمین باشید می خوانید. هواپیما اگر پرواز نمی کند یعنی مشکل یا مشکلاتی دارد. آن ها رفع شوند حتما پرواز می کند. موفق ترین باشید.
XtGPY
یکشنبه 23 تیر 1398 01:08 ب.ظ
با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما اقای جدیدی
یه سوالی می خواستم ازتون بپرسم که از پایه سوالم غلطه ولی می خوام نظرتون رو داشته باشم.
یک پسر دیپلمه ی نظام قدیم تجربی که چند ساله پیش درسشو تموم کرده بخواد رتبه دو رقمی تو کنکور نظام جدید تجربی بیاره این فرایند درس خوندش چند سال طول میکشه تو بهترین و بد ترین حالت؟! (منظورم از درس خوندن یعنی سه پایه رو از صفر شروع کنه به مطالعه بعد بیاد تستی کار کنه) با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ای کاش فرمولی در جهان وجود داشت که می شد فهمید انسان ها چه موقع به هدفشان می رسند. این کشف بزرگی است که می توانست جهان را به سوی هدفمندتر شدن سوق دهد برای همین هیچ کسی نمی داند در بهترین و بدترین حالت چقدر طول می کشد.
هدف باید کل زندگی آن انسان باشد. این جمله خیلی بزرگ و سخت است و هرکسی هم آن را نمی پذیرد. برای همین است که همه موفق نمی شوند. هزینه های موفقیت باید پرداخت شود. برای همن چه کسی می داند چه موقع می شود؟
شاید بگویید تجربه های قبلی چطور است؟ انسانی مشابه پسر من چطور است؟ من می خواهم بگویم اگر می شد به همین راحتی با دیدن انسان مشابه در مورد بقیه نظر داد که خیلی دنیا راحت و شیرین بود. در کل این سوال طبق گفته خودتان از پایه غلط است پس بهتر است دیدتان را تغییر دهید. موفق ترین باشید.
Outcast
شنبه 22 تیر 1398 04:07 ب.ظ
آقای جدیدی من نزدیک به سه سال تو دبیرستان شبانه درس خوندم، سوم و پیش رو نتوستم تو،روزانه پاس کنم به خاطر این اومدم شبانه، امسال خردادم پیش رو با معدل نه نچندان بالا گرفتم، به خاطر اهمال کاری هام و اشتباهاتم چند سال از دوستام و زندگیم به طور کلی عقب افتادم الانم وقت خدمتمم فرا رسیده،..19 شهریور اعزامم (با هزار زحمت یگان رو انداختم شهر خودم، ولی اموزشی جای دیگست و سپاه می افتم) با خودم فکر می کنم با گذشته ی نه چندان خوب باید شروع کنم بدون معلم سه پایه نظام جدیدو بخونم و تست بزنم... و غیره..و زمانی که از خدمت اومدم میشه 22 سالم ودر بهترین حالت از صفر شروع کنم نزدیک به چهار سال میکشه تا اون رشته مد نظرم در بیام.واقعا عمر نوح و صبر ایوب می خواد و یاری خدا؟ واقعا عملیه استاد؟!
پاسخ رضا جدیدی :
اگر راهی رو باید بروید پس باید بروید. از دیگران نپرسید، من تاکید کردم از دیگران نپرسید. بازهم شما اشتباه می کنید و از دیگران سوال می کنید. از نظر من عملی است ولی آیا از نظر من عملی باشد دردی از شما دوا می شود؟
باید به این نتیجه برسیم که دیگران نباید جای ما تصمیم گیری کنند و نباید به ما بگویند کدام باید هدف و مسیرت باشد. حتی از دیگران در مورد شدنی نشدنی بودنش هم نپرسید. چون دیگران بر اساس ترس ها یا توانمندی های خودشان می گویند نه یا بله.
جواب دیگران به درد ما نمی خورد. همه چیز به شما ربط دارد. هرکسی هدفش یا مسیرش را از دیگران سوال کند این را بداند قدم اشتباهی برداشته است. من که نباید با مسواک دیگران مسواک بزنم. هدف مثل مسواک است. کاملا به خودتان مربوط می شود. موفق ترین باشید.
Outcast
شنبه 22 تیر 1398 03:18 ب.ظ
با سلامی دوباره
منظورم اینه،که احساس میکنم دیگه اون علاقه ی سابق به درس و تحصیل و زندگی ندارم و به طور کامل مخم رد داده
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. دو راه پیش روی شماست:
1. مثل تفکر حاکم بر اکثریت که زندگی را مثل قطار می دانند بالاخره سوار یک واگن شوید و در یک رشته ای درس بخوانید حالا هرچه هم شد مهم نیست.
2. هدفمند زندگی کنید که این مورد هزینه های خاص خودش مثل فشار روحی، استرس، تنهایی و... را دارد که در مطلب هزینه های موفقیت به طور کامل صحبت کرده ام که آن را بخوانید.
اینکه کدام راه را انتخاب می کنید به خودتان بستگی دارد، نه کسی می تواند بگوید راه اول را برو نه می شود گفت راه دوم را برو. من معتقدم انسان باید خودش برای زندگی اش تصمیم بگیرد. هر راهی خوبی و بدی خودش را دارد و این خوبی و بدی را شما تعیین می کنید نه دیگران.
فقط لطفا لطفا تحت تاثیر دیگران برای زندگی تان تصمیم نگیرید. هر راهی را که می روید با انتخاب خودتان باشد. نه اینکه بگویید فلانی گفت آن یکی گفت این یکی گفت. هر مسیری که می روید با اختیار خودتان باشد تا بعدا پای خوب و بدش بماند و زندگی را تقصیر دیگران نیندازید.
لطفا از کسی هم نپرسید اگر جای من بودی کدام راه را می رفتی؟ چون دیگران جای شما نیستند. هر کسی یک منطقی دارد. مثلا یکی می گفت برادر بزرگترش لیسانس برق دار و بیکار است و دانشگاه خبری نیست برای همین تصمیم گرفته بود بیخودی وارد دانشگاه نشود و در هر رشته ای درس نخواند.
او خودش این تصمیم را گرفته بود نه کسی به او زور کرده نه می شود زور کرد. حالا یکی هم شاید باشد بگوید برویم دانشگاه بهتر است. بازهم خودش باید انتخاب کند. هر انسانی جای شما تصمیم بگیرد هم شما را اذیت کرده هم بعدا خودش را اذیت می کند چون همیشه کسانی که دخالت می کنند ظالم شناخته می شوند.
نکته دیگر اینکه خواهشا تحت تاثیر احساسات تصمیم نگیرید. حتما فضای منطق را حاکم کنید و با دلیل و چون و چرا یکی از راه ها را بروید. منتظر این هم نباشید کسی از شما خواهش کند یا به قول خودمانی تر شما را هل دهد که بخواهید کاری کنید. موفق ترین باشید.
Outcast
شنبه 22 تیر 1398 12:50 ب.ظ
با عرض سلام و ادب احترام خدمت اقای جدیدی
استاد من هدفم یکی از رشته های علوم پزشکیه، منتهی الان دیگه اعصابم نمیکشه احساس می کنم به هیچ چیزی علاقه ندارم یا عبارت دیگه رد دادم، لطفا راهنمایی کنید، با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. من متوجه جمله اعصابم نمی کشه نمی شوم. اگر مشکلی هست باید حل شود. وگرنه برزخی زندگی کردن ما را به جایی نمی رساند. اگر مشکلی دارید مطرح کنید تا آن را حل کنیم. موفق ترین باشید.
مریم
شنبه 22 تیر 1398 11:06 ق.ظ
سلام آقای جدیدی وقتتون بخیر
ببخشید برای یه مبحث که تعداد کمی تست داره همون اول همه ی تستاشو بزنیم و واسه مرور فقط علامت دارا رو بزنیم یا چندتاشو نزنیم بذاریم واسه مرور؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر از مبحثی تست کمی دارید لطفا از کنکورهای آزمایشی و تست های تالیفی موجود استفاده کنید. شما موظف هستید تست بزنید. موفق ترین باشید.
شنبه 15 تیر 1398 09:32 ب.ظ
با سلام و عرض وقت بخیر ،اقای جدیدی
یه فکر منفی که وقت درس خوندن مغزم میاد اینکه که من از بچگی کتک خور بودم همیشه پدرم منو میترسونده که اگر بزنی اونا شکایت میکننو فلانو بهمان...الانم که بیست و خورده ای سالم شده عزت نفسم خیلی پایین و اگر یکی تو خیابون فوشم بده نمی تونم جوابشو بدم اعصابم خورده که ترس کل زندگیمو احاطه کرده .لطفا راهنمایی کنید ،تشکر
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. البته قرار نیست اگر کسی در خیابان ناسزا گفت ما جوابش را بدهیم و با او دعوا کنیم که نشان بدهد انسان با عزت نفس بالایی هستیم. پس اول از همه این مبحث را کنار بگذارید چون آن بحث دیگری است.
مورد بعدی این است که احتمالا شما در کودکی فردی بازیگوش و دست بزن داشته اید و احتمالا ه سن و سال هایتان را کتک می زدید که پدرتان فکر می کرده اگر شما را بترساند و ترس به دل شما بیندازد می تواند شما را کنترل کند و از این طریق به شما مسلط شود.
برای همین بایستی به گذشته برگردید و علت را جویا شوید؟ اگر این چیزی است که من گفتم پس به پدرتان حق بدهید که او می خواسته از جان فرزندش مواظبت کند و چاره ای نداشته که اینطوری برخورد کند.
به هرحال بایستی ریشه نگرانی های پدرتان مشخص شود و اگر او برای حفظ جان فرزندش این کار را کرده است بایستی به او حق بدهید و اصلا هم خاطرات منفی را یدک نکشید. البته که پدرتان نباید اینطوری برخورد می کرده ولی یادتان باشد همه پدرها روانشناس نیستند که بدانند چطور رفتار کنند آن ها فقط دنبال حفظ جان و سلامت ما هستند پس گاه دچار اشتباه هم می شوند.
حالا که متوجه علت شده اید بایستی سرحال زندگی کنید و هیچ نیازی نیست دغدغه گذشته را داشته باشید چون کتک خوردن شما از پدرتان و ترساندن شما برای حفظ سلامت شما بوده چون نمی خواسته پسرش زندانی شود یا مشکلی برایش ایجاد شود.
اما اگر علت کتک زدن های پدرتان و یا ترساندنش چیزهای دیگری است لطفا بنویسید تا با هم بررسی کنیم. دقت کنید وقتی کسی کتک می خورده برای اینکه پدرش فکر می کرده اگر دیگران را بزند آن ها ممکن است به پسرش اسیب برسانند پس دیگر نه بابا باید کینه و ناراحتی به دل داشته باشد نه حس ترس کند. در واقع من از شما خواستم به دلیلش فکر کنید چون وقتی به دلیلش فکر کنید حالتان خوب می شود چون می فهمید این اتفاقات چرا افتاده و هیچ ربطی به تو سری خور بودنت ندارد. موفق ترین باشید.
شنبه 15 تیر 1398 09:04 ب.ظ
خوندم اقای جدیدی دمتون گرم ،واقعا قوت قلبمه شما هستین و حرف هایی که به شما میزنم رو نمی تونم به پدرم بزنم ،ممنون ک هستین
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم لطف دارید. موفق ترین باشید.
Amir
شنبه 15 تیر 1398 05:13 ب.ظ
سلام، امید وارم جواب سوالم رو پاسخ چون واقعا منو اذیت میکنه. من یک انسانی با روابط اجتماعی کم هستم، من مشکلی تو درس خوندن ندارم مشکل اینجاس که من با کسی حتی از اعضای خانواده در طول روز یه مکالمه کوچیکی میکنم حتی سلام یا خداحافظی، دیگه من نمی تونم بقیه روزو درس. بخونم.ذهنم فقط مشغول این میشه که چرا حرف زدی! لطفا راهنمایی ام کنین با تشکر اقای جدیدی
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. این مشکل می تواند به دلیل سرکوب شدن در جلوی جمع، یا گوشزد به طرز حرف زدن تان و یا مسخره شدن از نوع صحبت و... باشد. این مشکل را لازم است درمان کنید و روش درمان هم اینطور است:
1. کل خاطراتی که در آن مورد مسخره شدن یا مورد سرکوب شدن یا مورد نصیحت شدن قرار گرفته اید به خاطر نوع صحبت یا کلمات خود را بیاد آورید.
2. از خودتان بپرسید آیا قرار است که بازهم آن موقعیت ها تکرار شوند یا اینکه تکرار آن ها برای دوران کودکی من بوده است؟
3. حالا به این فکر کنید که آیا طرز صحبت شما ناشی از سن و سال آن موقع تان بوده و یا ناشی از هیجان و شلوغ کاری هایتان؟
4. آیا این سخت گیری دیگران نبوده که باعث شده حتی حرف های معمولی شما را سرکوب کنند و اصلا شما مقصر نبوده اید؟ مثلا حرف هایی را به خاطردارید که اصلا هم حرف بدی نبوده ولی دیگران سرکوب شدید کرده اند؟
5. آیا خواهر یا برادر بزرگتر یا پدر و مادری دارید که از شما می خواسته جلوی مهمان یا دیگران حرف نزنی و یا سکوت کنی و داخل اتاق بروید و ...؟ اگر اینطور است چرا آن ها این درخواست را داشته اند؟
در کل شما باید به این نتیجه برسید:
رفتارهایی که با من شده تا از حرف زدن خجالت بکشم مربوط به زمانی بوده که من در شرایط خاصی بوده ام و دیگران با حرف هایشان می خواستند مرا کنترل کنند و این رفتارها ربطی به الان ندارد پس بایستی دست از سرزنش خودم بردارم و یا حتی خیلی اوقات این سخت گیری دیگران بوده و من اشتباهی نکرده ام.
این مسیر فکری را باید طی کنید تا به ارامش برسید ولی درس خواندن برایتان روان شود. مطمئن باشید این مشکل خیلی خوب و راحت می شود. فقط سعی کنید درس خواندن را به صورت موازی با حل مشکل انجام دهید یعنی باید حل کردن مشکل با درس خواندن قاطی نشود.
درس خواندن شغل شماست و حل کردن مشکلات مربوط به زندگی شخصی شماست این دو را از هم جدا کنید و به صورت موازی برای هر کدام تلاش کنید.
بعد از این مراحل شما بایستی به این جمله هم توجه کنید:
هر انسانی در هرکجای جهان حق دارد حرفش را بزند برای همین شما نباید نگران غلط یا بد بودن حرفتان باشید. سعی کنید با جملات زیبا حرف های خودتان را بزنید حتی اگر سرزنش بشوید حتی اگر تحت فشار قرار بگیرید و بازهم تحقیر شوید.
یادتان باشد دیگران یک عمر عادت کرده اند که به شما غر بزنند پس آن ها بازهم به شما غر می زنند و هر کاری کنید از نظر آن ها زشت است ولی معیار شما برای صحبت هایتان باید حق بودن آن صحبت ها باشد.
وقتی صحبت هایتان حق است و با کلمات درست و مودبانه بیان می شوند دیگر عذاب وجدان کشیدن معنی ندارد. البته شما به خوبی باید آگاه شوید که این عذاب وجدان ناشی از برخوردهای سرکوب گرانه گذشته است ولی شما الان صحبت های بدی با خانواده تان ندارید.
پس لزومی ندارد شرمساز از صحبت تان باشید. این ها را به خوبی فکر کنید و سعی کنید به صورت عملی از همین امروز اجرا کنید. یعنی از همین امروز هر حرف حق و درستی را با بیان مناسب به خاواده بگویید تا مغزتان کم کم از ترس ناشی از سرکوب شدن نجات پیدا کنید.
دقت کنید اگر این کار عملی را انجام ندهید یک بُت سازی انجام می شود که شما را آزار می دهد پس تا می توانید با بیان مناسب صحبت کنید تا حرف هایتان را بزنید و ترس تان بریزد و عذاب وجدان تبدیل به رضایت شود. موفق ترین باشید.
علی
شنبه 15 تیر 1398 04:04 ب.ظ
سلام اقای جدیدی
نمیشه حالا امسال 21 دانش اموز داشته باشید؟؟؟؟؟؟؟
من خیلی وقت بود منتظر تیر بودم ولی چند روز تاخیر و پشت گوش انداختن باعث شد زمان بگذره
و مطمعنم همینطور بی خود تابستون و..... تمام خواهد شد و من میمونم پشت کنکور
خواهشنا اگه امکانش هست من یک نفر رو هم اضافه کنید
من واقعا به کمک شما احتیاج دارم و فرد دیگری رو پیدا نکردم مثل شما
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما به بنده حقیر لطف دارید و از شما ممنونم ولی نه واقعا امکان پذیر نیست. بنده را ببخشید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.