کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - کنکوری ها چرا این سوالات را می پرسند؟+ تحلیل پرسش ها [آپدیت روزانه]

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

کنکوری ها چرا این سوالات را می پرسند؟+ تحلیل پرسش ها [آپدیت روزانه]

برخی از سوالات و جملات را خیلی از زبان کنکوری ها می شنوید که نیاز به تحلیل دارد و باید به این مورد فکر کنیم که که چرا یک دانش آموز یا داوطلب کنکور آن  سوال را می پرسد؟ این سوالات، هر کدام نشان می دهد که مشکل یا مشکلاتی در زندگی یک داوطلب کنکور وجود دارد، یا طرز تفکر او غلط است.
فهمیدن ریشه هایی که باعث شده تا یک داوطلب کنکور این سوالات را بپرسید، کمک زیادی می کند تا بتوانیم، خود را رشد داده و زندگی سطح بالا را تجربه کنیم. 
 این مطلب هر روز، بروز رسانی می شود و هر روز یکی از سوالات تحلیل می شوند. شما برای تمرین، از خودتان بپرسید چرا دانش آموز یا داوطلب کنکوری، فلان سوال را می پرسد؟ چه چیزی او را اذیت می کند و باعث آزارش می شود؟ چه فشارهای روی دوش خودش حس می کند و نگران چه چیزهایی است؟
با پرسیدن این پرسش ها، می توانید به سطح عمیق تری از تحلیل مشکلات خود و یافتن ریشه های هر مشکل برسید و به این ترتیب زمینه را برای ایجاد مغزی که راه حل می دهد و فرار نمی کند، فراهم می کنید.
 • آیا با سن و سال من، موافق این هستید که کنکور بدهم و رشته پزشکی یا دندانپزشکی یا داروسازی بخوانم؟
تحلیل زندگی و تفکر  کنکوری هایی که این سوال را می پرسند: 1- قضاوت های مردم در مورد سن و سال من چیست؟ 2- موفقیت سن و سال دارد. 3- من با این سن و سال یک کار غیر عادی می خواهم انجام بدهم. 4- مردم می گویند که برای قبولی در کنکور دیر شده است.  5- اگر قبول شوم، نمی رسم مراحل تحصیلی را کامل طی کنم. 6- شاید استادی در دانشگاه باشد و به من بگوید: با این سن و سال تازه می خواهی پزشکی را شروع کنی؟ 
7- همکلاسی هایم از من کوچک تر هستند و شاید با من ارتباط نگیرند و تنهای تنها شوم. 8- اگر با این سن و سال در کنکور قبول نشوم، ضربه روحی بدی می خورم. 9- شاید برای من دیر شده و اگر از الان هم شروع کنم، پیشرفت زیادی نکنم. 10- همه می گویند درس خواندن برای پزشکی با این سن و سال، نشدنی است، شاید آن ها چیزی می دانند که این را می گویند. 
11- اگر نیاز باشد چند سال برای کنکور تلاش کنم تا قبول شوم  که اوضاع بدتر هم می شود. 12- این فراموشی هایم و پایه ضعیف درسی ام، اصلا باعث می شود بتوانم یکی از سه رشته خوب را قبول شوم؟ 13- نکند من کنکور بدهم و بقیه بگویند که عقده پزشکی داشته ام که در این سن و سال کنکور داده ام؟
 • تا چه سنی اگر پزشکی قبول شوی خوب است و ارزش خواندن دارد؟
تحلیل زندگی و تفکر کنکوری هایی که این سوال را می پرسند: 1- هدف را مرتبط با سن و سال می داند. 2- نگرانی از وضعیت اقتصادی آینده خودش دارد. 3- تفکر این فرد این است که اگر در سنین پایین تر، به پزشکی برسی، حتما موفق تر از کسی هستی که دیرتر به این رشته رسیده است. 4- نگرانی از ناتوانی در یادگیری در سنین بالا 
5- موقعیت های شغلی در رشته پزشکی را مرتبط با سن می داند و نه سواد و تجربه 6- نگاه این افراد به هدف و هدف گذاری، کاملا حساب گرانه است و فارغ از این است که هدف، قرار است نیازهای انسانی او را تامین کند. 7- ترس از سن و سال 8- وابستگی به حرف مردم به خصوص مردم عادی جامعه که همه چیز را به سن ربط می دهند و درس خواندن برای کنکور را در سن بالاتر از 18 سال، اشتباه می دانند.
 •  آیا با وجود متاهل بودن، می شود در کنکور به موفقیت رسید؟
تحلیل زندگی و تفکر کنکوری هایی که این سوال را می پرسند: 1- دغدغه مدیریت زمان در این افراد وجود دارد. 2- تفکیک کردن زندگی درسی از زندگی شخصی برای این افراد سخت است. 3- نگرانی از محدودیت ها، باعث ایجاد این سوال می شود. 4- نظر مردم عادی جامعه در مورد کنکور و موفقیت در کنکور، باعث شده تا این افراد، ذهنیت غلو شده و سنگینی از کنکور داشته باشند. 5- این افراد، نگرانی از مسئولیت دارند و در پذیرش مسئولیت ها، مشکل دارند. 6- فشار اطرافیان و خانواده روی دوش این افراد بیشتر از حد معمولی است.
 • آیا رشته پزشکی به دلیل طولانی بودنش، باعث افسردگی نمی شود؟
تحلیل زندگی و تفکر کنکوری هایی که این سوال را می پرسند: 1- این شخص وابستگی به حرف مردم دارد و اطلاعات خودش را بر اساس قضاوت های مردم بدست می آورد. 2- ترس از بیماری 3- فرار از مسئولیت پذیری 4- مغز این دانش آموز در حال سیاه نمایی برای منفی نشان دادن رشته پزشکی است تا به نوعی جلوی فعالیت درسی او را بگیرد. 
5- این دانش آموز در مرز تلاش برای قانع کردن خود است تا هدفش را کوچکتر کند. مغز بسیاری از کنکوری ها برای آنکه بدون عذاب وجدان، بتواند درس نخواندن ها را توجیه کند، با منفی کردن هدف، باعث می شود تا آن فرد یک دلیل به ظاهر منطقی برای کم کردن تلاشش داشته باشد. 
6- مغز این فرد در آینده زندگی می کند و برای همین وظایف امروزش را انجام نمی دهد و به دنبال سوالاتی است که پاسخش برای روزهای قبل از کنکور نیست. 7- این فرد، تصویر درستی از هدفمندی و زندگی با هدف ندارد و این نکته را نمی داند که انسان در راه هدفش، بیشترین احساس خوشایند و لذت را تجربه می کند.
 • آیا می شود همزمان در 2 رشته در دانشگاه درس خواند؟
تحلیل زندگی و تفکر کنکوری هایی که این سوال را می پرسند:  کسانی که این سوال در ذهن شان است به چند دسته تقسیم می شوند. دقت کنید که بحث این قسمت، در مورد درستی یا غلط بودن تحصیل همزمان در 2 رشته نیست بلکه در این قسمت فقط می خواهیم بدانیم، چه اتفاقاتی باعث می شود تا یک دانش آموز یا کنکوری علاقمند به خواندن در 2 رشته شود. در واقع می خواهیم بدانیم، که او چه نیاز یا نیازهایی را می خواهد پاسخ بدهد؟
1- دسته اول از این افراد، چند پتانسیلی هستند به طوری که ارزش و جایگاه دو رشته برایشان به یک اندازه است و تمایل دارند هر دو را بدست آورند به طوری که اگر یکی را داشته و دیگری را رها کنند، احساس می کنند چیز با ارزشی را از دست داده اند. 
2- دسته دوم از این افراد، تمایل به جبران دارند. معمولا کسانی که چند مدتی را در زندگی خودشان، وقت از دست داده اند و برای همین پاسخ شان به آن اتفاق این است که  باید همزمان در دو رشته درس بخوانم.
3- دسته سوم، کمال گرا هستند که علاقمند هستند در همه ابعاد زندگی خودشان بهترین باشند.
4- دسته چهارم، افرادی هستند که همیشه در حال اثبات هستند، آن ها می خواهند، توانایی ها، شکست های گذشته و تمام ناکامی ها را با درس خواندن در 2 رشته به صورت همزمان، ندیده گرفته و خودشان را به خود یا دیگران اثبات کنند.
5- دسته پنجم، افرادی هستند که تمایل به نخبگی، دانشمند بودن، منحصر به فرد بودن دارند. این دانش آموزان یا کنکوری ها، علاقمند هستند تا وقتی زندگی نامه شان را می نویسند، از خاطرات تحصیل متفاوتی که نسبت به بقیه داشته اند هم صحبت کنند. 
6- دسته ششم کسانی هستند که گمان می کنند درس خواندن در 2 رشته یک امتیاز و برتری نسبت به بقیه محسوب می شود و چون میل به بهتر بودن نسبت به بقیه را دارند، برای همین دوست دارند بدانند که چطور می شود به طور همزمان در دو رشته درس خواند.
7- دسته هفتم را افرادی تشکیل می دهند که حس قدرت طلبی دارند. این نوع دانش آموزان و کنکوری ها، قدرتمندی را در این می دانند که بتوانند در 2 رشته همزمان درس بخوانند.
 • آیا در آینده، رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی اشباع نمی شوند؟
تحلیل زندگی و تفکر کنکوری هایی که این سوال را می پرسند:  1- افرادی که این سوال را می پرسند، تحت تاثیر تحلیل های رایج و خیابانی قرار گرفته اند. 2- این دانش آموزان و کنکوری ها، قدرت شبیه سازی زیادی دارند، به این معنا که نگرانی در دیگر شغل ها را برای شغل پزشکی و دندانپزشکی نیز شبیه سازی می کنند. 3- آنان نگرانی از زمان تحصیل طولانی و سنگین این دو رشته دارند که این نگرانی خودش را در قالب شغل نشان می دهد.
 4- این اشخاص، قدرت منطق بیشتری نسبت به سایرین دارند و تمایل دارند تا ریشه های فکری، هدفی که انتخاب کرده اند را عمیق تر کنند اما یک خطر برای این دسته از دانش آموزان و کنکوری ها وجود دارد و آن هم اینکه، ترس از شکست و وسواس در شروع پیدا کنند. یعنی آنقدر غرق در منطق تصمیم گیری شوند که گرفتار رفتارهای نادرست شوند و از حرکت کردن باز بمانند.
 • اگر کسی در دوران تحصیل پزشکی، بیماری بگیرد، آینده تحصیلی او چه می شود؟
تحلیل زندگی و تفکر کنکوری هایی که این سوال را می پرسند:  1- زمینه های وسواس فکری در این افراد بایستی مورد بررسی قرار بگیرد. 2- زمینه ترس از بیماری و ترس از شکست لازم است در این دانش آموزان، تعیین تکلیف شود. 3- ممکن است این افراد، فرار مطالعاتی و زمان هدر رفته زیادی داشته باشند چون مغزشان آن ها را درگیر مسایلی کرده که پاسخ روشنی ندارد و در نتیجه به راحتی زمان از دست می دهند.
4- مغز این افراد، زندگی در آینده را انتخاب کرده است تا جلوی درس خواندن را بگیرد و نقطه ضعف این افراد، نگرانی در مورد آینده است. بنابراین، مغز با زندگی در آینده و پیش کشیدن نگرانی های مبهم، باعث هدر دادن زمان در این دانش آموزان کنکوری می شود. 5- مشکلات برنامه ریزی، ضعف های درسی و موضوعاتی که در درس خواندن، آن دانش آموز را اذیت می کند، بایستی مورد بررسی قرار بگیرد، زیرا این فرد، به دلیل آنکه پیشرفت تحصیلی ندارد، مجبور است برای فراموش کردن مشکلات، به زندگی در آینده پناه ببرد.
6- سطح انتظارات و تصورات این دانش آموز نسبت به کنکور بایستی مورد بررسی قرار بگیرد، زیرا اکثر این مدل از دانش آموزان، به دلیل سطح بالای توقعاتی که از خود و کنکور دارند، دچار افت تحصیلی می شوند و در نتیجه نگرانی های مصنوعی در فکرشان می سازند تا درس نخواندن های خود را توجیه کنند.
 •  آیا می شود همزمان با تحصیل در رشته هایی مثل پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی، کار هم کرد؟
 • درس خواندن در رشته های پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی، در شهر خودمان بهتر است یا اینکه به فکر دانشگاه های بهتر باشیم؟
 • اگر در کنکور قبول نشوم، آیا نشانه خنگی و گیجی من نیست؟
 • اگر در کنکور قبول نشوم، با واکنش مردم و حرف های فامیل چطور رفتار کنم؟
 •  اگر در کنکور قبول نشوم، دیگر کسی مرا آدم حساب نمی کند و برایم ارزش قایل نیستند.
 • خانواده ام می گویند که اگر می خواستی در کنکور قبول شوی، همان سال اول قبول می شدی.
 • آیا پشت کنکور ماندن اشتباه است؟
 • افکار منفی زیادی دارم، چطوری این فکرهای منفی را درست کنم؟
 • آیا کسی بوده است که در شرایط من به موفقیت در کنکور برسد؟
 • اگر پدر یا مادرم مخصوصا مادرم فوت کند، زندگی من تباه می شود.
 • چکار کنم در سال کنکور کمتر بخوابم؟
 • چطوری می شود صبح خیلی زود بیدار شد و درس خواند؟
 • تند خوانی را چطور یاد بگیرم؟ روشی که به تازگی آمده و به آن عکس برداری از صفحات کتاب، می گویند آیا خوب است؟
 • پایه درسی ام ضعیف است و نمی دانم آیا می شود با این شرایط در کنکور قبول شد؟
 • احساس خنگی و ناتوانی می کنم و فکر می کنم خیلی ها هستند که بهتر از من درس می خوانند.
 • اگر سال اول قبول نشوم، از نظر روحی خیلی بهم می ریزم. من آدمی نیستم که پشت کنکور بمانم.
 • انگیزه ام کم شده است، آیا فیلم انگیزشی یا موسیقی انگیزشی می شناسید به من معرفی کنید؟
 • با خودم برای درس خواندن، خیلی قول و قرار گذاشته ام اما بازهم آن ها را می شکنم، چرا پای قول و قرارم نیستم؟
 • احساس می کنم جزوه ها و منابع کنکوری ام کامل نیستند و فکر اینکه بقیه نکات بیشتری از من بلد باشند، مرا دیوانه می کند.
 • یکی دو روز خوب درس می خوانم و بعد دوباره همه چیز را رها می کنم. چرا اینطوری شده ام؟
 • اگر از الان شروع کنم، می توانم در کنکور موفق باشم؟
 • آیا این راست است که اگر یک رتبه خوبی بیاوریم دوباره از ما کنکور می گیرند؟
 • احساس می کنم هر چقدر هم که خوب درس بخوانم، نمی توانم به رشته مورد علاقه ام برسم. یعنی در بین این همه کنکوری، 2000 نفر باهوش تر از من نیست که رشته های خوب را قبول شود؟
 • شهری که ما در آن درس خوانده ایم، امکانات خوبی نداشت و معلم های ما خوب نبوده اند. من نمی توانم در کنکور رقابت کنم.
 • آیا می شود برای کنکور همه درس ها را بخوانم ولی درس ریاضی را نخوانم؟
 • آیا این درست است که اگر در کنکور شرکت نکنم، از آن محروم می شوم؟
 • بهتر نیست به جای پشت کنکور ماندن، دانشجوی دانشگاه آزاد شوم و حال و هوایم عوض شود و اینطوری برای کنکور بهتر درس می خوانم.
 • همه زندگی که درس خواندن نیست، یعنی من که نمی توانم برای هدفم، کل زندگی ام را بگذارم و کنکور بدهم.
 

Maryam
چهارشنبه 3 مهر 1398 07:15 ب.ظ
سلام . خیلی از این افکار رو دارم . برای کسی که همیشه عزت نفس پایینی داشته و از مسئولیت فرار کرده . و با وجود اهداف بزرگ ، از رسیدن و حتی سختی های بعدش میترسه .. راه حلتون چیه ؟!
و یه خواهشی داشتم و یادمه مطلبی رو درباره چند پتانسیلی بودن گذاشته بودین که پیداش نمیکنم . حذفش کردین ؟!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. انسان مثل ترازو رفتار می کند. یا باید سطح تفکرش را بالا بیارد یا باید هدفش را پایین بکشد تا تعادل در زندگی اش برقرار باشد. مادامی که انسان سطح تفکر و رشد شخصی اش پایین باشد و هدف بزرگ داشته باشد بیشتر تحقیر می شود. پس توصیه اولی و آخری و همیشگی من این است که اگر نیازهایتان می گویند که باید رشد شخصیتی خود را آغاز کنید پس اینکار را کنید و شخصیت خود را رشد دهید.
مطلب چندپتانسیلی هست. مطلب « اهداف و علاقه های زیادی دارم و نگرانم که به آن ها نمی رسم» در خصوص چندپتانسیلی ها نوشته شده است. موفق ترین باشید.
Fateme
پنجشنبه 6 تیر 1398 10:59 ق.ظ
سلام استاد..
من لیسانس دارم
یعنی برای من که نظام قدیم هستم حتما باید درس های نظام قدیم رو بخونم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین قانون تا به این لحظه برای کنکور 99 افرادی مانند شما می بایست بر طبق کتاب های دوم چاپ 94 کتاب های سوم چاپ 95 و کتاب های پیش دانشگاهی چاپ 96 کنکور بدهند. این کتاب ها آخرین نسخه کتاب های هر سال تحصیلی نظام قدیم است. موفق ترین باشید.
Fateme
چهارشنبه 5 تیر 1398 10:53 ق.ظ
سلام استاد...
میخواستم شرایطمو براتون توضیح بدم و از شما مشاوره بگیرم...
من فارغ التحصیل از دانشگاه روزانه هستم و الان بیست و دو سالمه...در دوران دبیرستان رشته انسانی خوندم و نظام قدیمی هستم و درس دانشگاه رو به سختی تمام کردم و اون هم به خاطر علاقه نداشتن بوده...میخواستم برای کنکور تجربی بخونم چون حس میکنم اگر بخوام یه درسی رو که مفید باشه بخونم و علاقه داشته باشم کمتر خسته میشم تا بخوام یه درسی رو بخونم که علاقه ندارم...من قبلاً تصمیم گرفته بودم که واسه کنکور تجربی بخونم و چون نتونستم از دانشگاه روزانه انصراف بدم،به دلایلی نشد یعنی این تصمیمم برمیگرده به چند سال قبل...این توانایی رو میبینم که بتونم بخونم...حالا میخواستم بدونم برای من محدودیتی وجود نداره از نظر سازمان سنجش و اینکه برای من تازه کار درس های نظام جدید رو بخونم بهتره یا نظام قدیم؟...البته خواهر کوچکترم سال ۹۹ کنکور داره و نظام جدید هستش و می‌تونه به من کمک کنه برای یادگیری در درس ها...ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. لطفا وقتی می نویسید فارغ التحصیل دانشگاه مقطع را ذکر کنید. چون قوانین لیسانس با فوق و دکتری فرق دارد. با فرض اینکه شما لیسانس داشته باشید هیچ مشکل و محدودیتی ندارید.
طبق آخرین قانون تا به این لحظه شما می بایست با کتاب های نظام قدیم برای کنکور 99 درس بخوانید. موفق ترین باشید.
زهرا
پنجشنبه 16 خرداد 1398 07:24 ق.ظ
سلام استاد.لطفا ایمیلتون رو چک کنید ممنون.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام برای بنده ایمیلی از سمت شما با این آدرسی که گذاشته اید، نیامده است. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.