کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - 0 تا 100 اطلاعات کنکور 1400 رشته تجربی (آپدیت شده)

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

0 تا 100 اطلاعات کنکور 1400 رشته تجربی (آپدیت شده)

 در این مطلب، پرسش ها و دغدغه های مربوط به کنکور سراسری سال 1400 مورد بررسی قرار می گیرد. پاسخ های این مطلب بر اساس قوانین کنکور 98 که آخرین نسخه قوانین ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری می باشد؛ نوشته شده است و در صورت وجود هر گونه اطلاعیه و قانون رسمی از مراجع معتبر، حتما این اطلاعات به طور مرتب بروز می شوند. به همین جهت؛ توصیه می شود اگر قصد شرکت در کنکور برای سال 1400 را دارید، هر هفته یک بار به این مطلب مراجعه کنید تا در صورت بروز رسانی قوانین، از آن ها مطلع شوید. 
 آخرین بروز رسانی: 25 بهمن 1398 ساعت 13:15 دقیقه 

فهرست سوالات  پیرامون کنکور 1400 تجربی :
- آیا کنکور تا سال 1400 حذف می شود؟
- نحوه تاثیر معدل برای این کنکور
آیا برای کنکور 1400 حتما باید دیپلم نظام جدید بگیریم؟
- آیا با دیپلم ریاضی- فیزیک می شود کنکور تجربی داد؟
- آیا با دیپلم علوم انسانی می شود کنکور تجربی داد؟
- آیا با دیپلم علوم و معارف اسلامی می شود کنکور تجربی داد؟
- آیا با دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش می شود کنکور تجربی داد؟
بهترین توصیه به دانش آموزان پایه دهم دبیرستان برای شرکت در این کنکور
آخرین قوانین تحصیلی شرکت در کنکور برای دانشجویان روزانه و غیر روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی
- تاریخ انصراف از دانشگاه برای رشته های روزانه
آخرین قوانین تحصیلی کنکور برای فارغ التحصیلان فوق دیپلم (کاردانی)، لیسانس، فوق لیسانس
قوانین و محدودیت هایی تحصیلی برای افراد سن بالا در کنکور 1400
زمان ثبت نام کنکور 1400 از چه تاریخی شروع می شود؟
سایت هایی برای ثبت نام در کنکور به آن نیازمندیم
تاریخ برگزاری کنکور 1400 چه موقعی است؟

- آیا کنکور تجربی تا سال 1400 حذف می شود؟ کنکور را می توان حذف کرد ولی ورود به دانشگاه بدون برگزاری آزمون را فعلا نمی شود حذف کرد. در واقع؛ می شود انتظار داشت که اسم کنکوربرداشته شود ولی هرگز منتظر این نباشید که اگر کنکور حذف شد؛ دیگر هیچ آزمونی برای ورود به دانشگاه وجود نداشته باشد. دلیلم برای این صحبت چیست؟ می توانید ویدیوی زیر را تماشا کنید یا به متن بعد از ویدیو مراجعه کنید.
[
]
طبق صحبت دکتر خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش در رشته تجربی تعداد 27000 (بیست و هفت هزار) معدل بالای 19.75 وجود دارد از طرفی طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور 97 که آخرین دفترچه انتخاب رشته تا این لحظه است کل ظرفیت های سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پولی و غیر پولی سراسر کشور، کمتر از  9000 نفر می رسد.
یعنی هر صندلی را باید سه نفر بنشینند و تازه این در صورتی است که فرض کنیم معدل های زیر 19.75 را اصلا وارد این سه رشته نکنیم و حتی کاری به پولی و غیر پولی بودن دانشگاه و شهر آن هم نداشته باشیم. آیا چنین چیزی ممکن است که آزمون را حذف کنند و طریقه ورود به دانشگاه برای رشته های پرطرفدار مثل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی فقط با شرط معدل باشد؟
قطعا خیر؛ پس آمارها نشان می دهد که حتما آزمون ورود به دانشگاه وجود خواهد داشت و حالا ممکن است همچنان کنکور به همین شکل امروزی ادامه داشته باشد و یا اینکه اسمش را عوض کنند و به شیوه دیگری این آزمون را برگزار کنند. خب اگر کنکور 1400 حذف شود و آزمون دیگری جایش بیاید آنگاه آن آزمون چطوری برگزار می شود؟
این آزمون می تواند برای هر دانشگاه به صورت جدا برگزار شود یا هر شیوه دیگری داشته باشد اما دو چیز در این آزمون ثابت خواهد بود؛ اولا اینکه آزمون حتما به شیوه تستی (چهارگزینه ای) خواهد بود زیرا حداقل 700000 (هفتصد هزار) نفر کنکوری تجربی وجود دارد و اگر قرار باشد آزمون تشریحی باشد، هزینه تصحیح این همه برگه چقدر خواهد شد؟ از طرفی تصحیح کردن تشریحی فاقد عدالت است و می تواند سلیقه های فردی در آن وارد شود پس اگر کنکور حذف شود و آزمون دیگری بیاید بازهم سوالاتش به صورت تستی است.
دوما اینکه، سوالات آزمون بازهم از درس های دبیرستان خواهد بود زیرا منبع دیگری وجود ندارد که بخواهند از آن سوال مطرح کنند. به طور مثال نمی شود که از درس های پزشکی آزمون بگیرند زیرا شما دوره آن ها را ندیده اید و چنین چیزی امکان ندارد پس دوباره آن آزمون جدید؛ بازهم از درس های دبیرستان طراحی می شود.
شاید بپرسید خب چه فرقی با کنکور دارد؟ این که همان کنکور شد. دقیقا همین موضوع است که باعث شده، کنکور تا به امروز حذف نشود زیرا هر کاری بخواهید کنید سر انجام به آزمونی شبیه کنکور می رسید. بنابراین مسئله این است که معدل های بالای 19 و 75 آمار بالایی دارند و تازه بقیه افراد که معدل کمتر از این مقدار دارند نباید از ورود به پزشکی و دندان و دارو محروم باشند و همه این مسایل باعث می شود تا هنوز کنکور سرجای خودش باشد پس کنکور ممکن است حذف شود ولی آزمون دیگری جایش خواهد آمد که تفاوتی از نظر تستی بودن و منابع ندارد.
- نحوه تاثیر معدل برای این کنکور به چه صورت است؟ قانون تاثیر معدل برای کنکور 1399 به صورت 30 درصد با تاثیر مثبت اعلام شده است. ولی همیشه شایعه در مورد تاثیر معدل در کنکور وجود دارد به طوری که برخی شایعات چنین می گوید که قرار است تاثیر معدل برای کنکور 1400 به 80 یا 90 درصد برسد اما  هرگز این مورد اتفاق نمی افتد. دلیلم برای این صحبت چیست؟
اگر روند تغییر ضریب اثر گذاری معدل در کنکور را در سال های اخیر بررسی کنیم متوجه می شویم هرچند سال یک بار فقط 5 درصد به درصدهای کنکور اضافه می شود و اصلا اینطور نیست که یک باره در طول دو سال تاثیر معدل از 30 درصد به 80 یا 90 درصد برسد و این شوک ها رخ نخواهد داد.
از طرفی، با زیاد شدن تاثیر معدل در کنکور فرقی در اصل کنکور ایجاد نمی شود زیرا طرح ترمیم معدل وجود دارد و در بدترین حالت آن دسته از دانش آموزانی که معدل پایین دارند با شرکت در این طرح معدل خود را افزایش می دهند پس تفاوتی در رتبه بندی کنکور ایجاد نمی شود در نتیجه بالا رفتن تاثیر معدل، نتیجه مثبتی برای حذف یا کمرنگ کردن کنکور ندارد.
دلیل دیگر این است که سازمان سنجش هنوز نتوانسته است که تاثیر معدل را از مثبت به قطعی تغییر دهد زیرا با مخالفت های مجلس رو به رو می شود و در نتیجه به فرض اینکه قرار باشد تاثیر به یک باره بالا برود بازهم مجلس شورای اسلامی با این طرح مخالفت می کند و همه چیز به جای خودش باز می گردد. یادتان باشد اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مربوط به مناطق محروم و ضعیف کشور هستند و در نتیجه حامی جدی هستند و همین نمایندگان بودند که جلوی تاثیر قطعی را هم گرفتند پس جای هیچگونه نگرانی برای این شایعات نیست.
در فیلم آموزش زیر؛ به چند گزاره درست و نادرست در مورد تاثیر معدل در کنکور 1400 و ترمیم معدل اشاره کرده ام که می توانید آن را تماشا کنید:
[
]
بهترین توصیه به دانش آموزان پایه دهم دبیرستان برای شرکت در این کنکور: به دانش آموزان پایه دهم سه توصیه مهم دارم که اگر به این سه مورد توجه کنند؛ قطعا تحصیل آسان و آینده خوبی برای ورود به دانشگاه دارند:
1. بسیار به فکر معدل های خود و یادگرفتن مفهومی درس ها باشید و اصلا به امید که در سال دوازدهم می خوانیم وقت خود را از دست ندهید. سال دوازدهم برای شما خیلی فشرده است و باید از همان سال دهم از رقبای خود جلو بزنید پس علاوه بر بالا بردن سواد خود به فکر این باشد که بخش مهمی از کنکور را از همین حالا تمام کنید و خلاصه هایتان را آماده و چرخه مرور و تست تان را اجرا کنید.
2. به فکر اینکه کنکور حذف می شود پس حالا برای چه درس بخوانیم زمان خود را از دست ندهید. همانطور که در ابتدای این متن توضیح دادم، اگر کنکور حذف شود یک آزمون دیگر می آید با همان شکل و شمایل کنکور و با این تفکر؛ از رقبایتان عقب نمانید.
3. این طرز تفکر که اگر از الان درس بخوانی برای کنکور کم می آوری را کنار بگذارید چون اگر قرار است با درس خواندن خسته شوید و کم بیاورید که باید بگوییم همه پزشکان هم خسته شده اند چون آن ها مدام باید درس بخوانند در نتیجه این صحبت های سطح پایین بی ارزش را کنار بگذارید و به فکر این باشید که تا قبل از سال دوازدهم کار کنکور را یکسره کنید و خود را با تفکرات سطح پایین رایج جامعه نسازید. در بهترین سال تحصیلی خود هستید و باید از این فرصت برای بستن کنکور نهایت استفاده را ببرید.
آخرین قوانین تحصیلی شرکت در کنکور برای دانشجویان روزانه و غیر روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی چیست؟ اگر شما در سال 1400 دانشجو هستید و می خواهید مجددا در کنکور شرکت کنید بایستی به قوانین مربوط به کنکور مجدد دانشجویان توجه کنید. دانشجویان به سه دسته تقسیم می شوند و قوانین هر دسته طبق آخرین قانون منتشر شده که در طی سال های اخیر ثابت بوده است به شرح زیر است:
دسته اول؛ دانشجویان غیر روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی: اگر دانشجوی غیر روزانه هستید یعنی برای تحصیل به دانشگاه شهریه می دهید (نوبت دوم «شبانه »،نیمه حضوری، مجازی، پردیس های خودگردان، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی «غیرانتفاعی » و ظرفیت مازاد) برای شرکت در کنکور 1400 نیازی به انصراف از رشته تحصیلی فعلی خود ندارید و می توانید به طور همزمان با تحصیل در کنکور هم شرکت کنید و در صورت قبول شدن در رشته جدید، باید از رشته قبلی خود انصراف بدهید و در رشته جدید تحصیل کنید.
نکته: پسرهایی که در این دسته قرار می گیرند دقت کنید که معافیت های تحصیلی آن ها نباید از سقف اولیه تحصیل عبور کند. سقف اولیه تحصیل مقطع تحصیلی كاردانی دو و نیم سال و مقطع كارشناسی ناپیوسته سه سال، مقطع كارشناسی پیوسته پنج سال است. اگر از این زمان ها بگذرد معافیت های تحصیلی تان تمام می شود و حق ثبت نام در کنکور را ندارید و باید بعد از مدرک گرفتن در رشته فعلی خودتان وارد خدمت سربازی شوید.
دسته دوم؛ دانشجویان روزانه  دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که سال 1399 وارد دانشگاه شده اند: اگر دانشجوی روزانه هستید یعنی به دانشگاه برای تحصیل، شهریه ای پرداخت نمی کنید و در سال 1399 وارد دانشگاه شده اید آنگاه برای شرکت در کنکور 1400 باید در بهمن ماه 1399 از رشته فعلی خود انصراف بدهید و در کنکور شرکت کنید ولی دقت کنید که در کنکور 1400 حق انتخاب رشته روزانه را ندارید و از انتخاب این رشته ها محروم می شوید.
دسته سوم؛ دانشجویان روزانه  دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که قبل از سال 1399 وارد دانشگاه شده اند: اگر جزء این دسته هستید برای شرکت در کنکور لازم است تا در بهمن ماه 1399 از رشته فعلی خود انصراف بدهید و مشکلی برای انتخاب رشته های روزانه در کنکور 1400 ندارید زیر تاریخ ورودتان به دانشگاه برای قبل از سال 1399 است.
دو نکته مهم دیگر برای دانشجویانی که می خواهند در کنکور شرکت کنند وجود دارد که حتما به این دو مورد توجه کنید:
1. هر کسی در طول تحصیل خودش فقط یک بار حق دارد انصراف بدهد و اگر برای بار دوم انصراف بدهد و پسر باشد باید به سربازی برود.
2. پسرهای دانشجوی دسته دوم و سوم دقت کنند که اگر در کنکور 1400 قبول نشوند آنگاه باید مستقیم به خدمت سربازی بروند.
- تاریخ انصراف از دانشگاه برای رشته های روزانه: آخرین تاریخ انصراف برای دانشجویان دسته دوم و سوم طبق دفترچه ثبت نام کنکور 98 تا تاریخ 25 اسفند است ولی توصیه بنده این است که در همان بهمن ماه درخواست انصراف بدهید.
آخرین قوانین تحصیلی کنکور برای فارغ التحصیلان فوق دیپلم (کاردانی)، لیسانس و فوق لیسانس: اگر از دانشگاه فارغ التحصیل شده اید و قصد دارید در کنکور مجدد شرکت کنید بایستی به قوانین مربوط به فارغ التحصیلات توجه کنید که به صورت جداگانه در ادامه بررسی شده است:
گروه اول؛ کسانی که آخرین مدرک تحصیلی آن ها فوق دیپلم است: اگر دختری هستید که فوق دیپلم یا همان مدرک کاردانی را دارید هیچ مشکلی برای کنکور مجدد در هر رشته ای که دوست دارید وجود ندارد و در هر کنکوری که علاقمند هستید می توانید ثبت نام کنید. اگر پسر هستید که فوق دیپلم دارید باید مطمین شوید مشکل نظام وظیفه ندارید که برای این کار توصیه می کنم به پلیس 10+ مراجعه کنید و شرایط تحصیلی خود را توضیح دهید و اگر سرباز نشوید هیچ مشکلی برای کنکور ندارید. دقت کنید در این مورد فقط ملاک پلیس 10+ یا نظام وظیفه شهرتان می باشد.
گروه دوم؛ کسانی که آخرین مدرک تحصیلی آن ها لیسانس است: اگر دختر هستید؛ هیچ مشکلی برای ثبت در کنکور ندارید. اما اگر پسر هستید باید به سربازی بروید و نمی توانید از معافیت تحصیلی دوره لیسانس برای امتحان تجربی استفاده کنید. شما از آن معافیت تحصیلی بعد از لیسانس برای کنکور ارشد می توانید بهره بگیرید ولی برای کنکور تجربی نمی شود از آن استفاده کنید.
به عبارت دیگر در صفحه 22 دفترچه انتخاب رشته کنکور 98 که البته در طی این سال ها همیشه ثابت بوده است در خصوص قوانین نظام وظیفه چنین می گوید که «معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر می شود. بنابراین فارغ التحصیلان هر مقطع مجاز به تحصیل مجدد در همان مقطع نمی باشند.» و در ادامه می گوید: «فارغ التحصیلان مقطع كارشناسی مجاز به شروع به تحصیل در مقطع كارشناسی ارشد پیوسته و دكتری پیوسته پزشكی، دندانپزشكی، داروسازی و دامپزشكی نیستند»
بنابراین اگر پسری با مدرک لیسانس هستید لازم است خدمت سربازی را به پایان برسانید یا کارت معافیت دایم دقت کنید معافیت دایم داشته باشید تا بتوانید مجدد در کنکور تجربی شرکت کنید.
دختران و پسرانی که مدرک لیسانس دارند به این نکته توجه کنند که: اگر رتبه تان به رشته های روزانه پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی برسد می توانید این سه رشته را به صورت رایگان درس بخوانید. اگر هدفتان روی بقیه رشته ها است و می خواهید در مورد وضعیت تحصیل رایگان خود اطلاع کسب کنید می بایست فقط خود مرکز سنجش آموزش پزشکی تصمیم گیری می کند پس با شماره 66582501 با پیش شماه 021 تماس بگیرید و وضعیت و مراحل تحصیلی خود را توضیح دهید تا متوجه شوید برای سایر رشته ها شرایط تحصیل تان رایگان است یا خیر. قانون سنجش فقط برای سه رشته پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی فقط صحبت کرده است و می گوید اگر رتبه تان رسید رایگان است و برای بقیه رشته ها باید با شماره داده شده تماس بگیرید.
همچنین طبق آخرین قانون، دانش آموختگان مقطع كارشناسی ارشد (پیوسته و ناپیوسته) كلیه رشته های تحصیلی و دكتری عمومی پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی و دكتری حرفه ای دامپزشكی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دكتری عمومی رشته های پزشكی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند: 1-انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان برای مشمولین این قانون الزامی است. 2-دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم. 3- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.
گروه سوم؛ کسانی که آخرین مدرک تحصیلی آن ها فوق لیسانس است: سازمان سنجش هیچ قوانین مشخصی در سال 1398 برای این دسته از دانشجویان اعلام نکرده است و فقط به این عزیزان گفته است که رشته های روزانه را بزنند.
قوانین و محدودیت هایی تحصیلی برای افراد سن بالا در کنکور 1400: هیچ محدودیت سنی برای شرکت در کنکور سراسری رشته تجربی برای هیچ رشته ای وجود ندارد و در هر سنی که هستید می توانید کنکور 1400 را بدهید. دیوان عدالت اداری حتی محدودیت های سنی آزمون دستیاری تخصص پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی را هم لغو کرده است بنابراین با خیال راحت و بدون دغدغه شرایط سنی می توانید برای کنکور درس بخوانید. در مطلب «شرایط شرکت در کنکور مجدد تجربی + کلیه قوانین تحصیل مجدد» به طور مفصل در مورد قوانین تحصیل مجدد اطلاعات بدست آورید.
زمان ثبت نام کنکور 1400 از چه تاریخی شروع می شود؟ ثبت نام کنکور معمولا در بهمن ماه هر سال انجام می شود.
تاریخ برگزاری کنکور 1400 چه موقعی است؟ کنکور معمولا در تیرماه هر سال برگزار می شود.
سایت هایی برای ثبت نام در کنکور به آن نیازمندیم: برای ثبت نام در کنکور سراسری؛ به دو سایت نیاز داریم. سایت اول؛ همان سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org برای ثبت نام در کنکور سراسری و دومین سایت، مربوط به کسانی است که مدرک دیپلم خود را در سال 1384 یا بعد از آن گرفته اند یعنی سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها به نشانی dipcode.medu.ir است که باید نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی خود را در آن تایید کنید و کد سوابق را دریافت کنید.  ویدیوی زیر به شما کمک می کند تا نحوه کار با سایت سوابق تحصیلی را بیاموزید.
[
]

تصویر زیر نحوه پر کردن اطلاعات درخواستی سایت سوابق تحصیلی را توضیح می دهد.

اطلاعات سایت سوابق تحصیلی را از کجا بیاوریم؟


آیا برای کنکور 1400 حتما باید دیپلم نظام جدید بگیریم؟ یکی دیگر از شایعات پیرامون کنکورهای بعد از سال 1398 این است که اگر کسی دیپلم نظام قدیم داشته لازم است برای شرکت در کنکور، دیپلم نظام جدید بگیرد. در صفحه 4 دفترچه ثبت نام کنکور 1398 نوشته شده است که: «برای شركت در آزمون سراسری، داشتن یكی از مدرک های تحصیلی زیر لازم است:
- دیپلم نظام آموزشی جدید (نظام 3- 3- 6)، 
- دیپلم دوره چهارساله نظام قدیم آموزش متوسطه، 
- گواهینامه دوره پیش دانشگاهی، 
-یا‌ یكی از مدارک كاردانی (فوق دیپلم)»
بنابراین هیچ مشکلی برای ثبت نام در کنکورهای نظام جدید برای کسانی که یکی از مدارک بالا را داشته باشند وجود ندارد. دقت کنید اصلا مهم نیست این مدارک را چه سالی کسب کرده اید مهم این است یکی از این 4 مورد را داشته باشید.
- آیا با دیپلم ریاضی- فیزیک می شود کنکور تجربی داد؟ 
- آیا با دیپلم علوم انسانی می شود کنکور تجربی داد؟ 
- آیا با دیپلم علوم و معارف اسلامی می شود کنکور تجربی داد؟
پاسخ هر 3 سوال فوق بله است. طبق آخرین قانون اعلام شده از سوی سازمان سنجش که دفترچه ثبت نام کنکور 98 است در صفحه 4 می خوانیم که: «هر فرد بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی نظام آموزسی (دیپلم نظام آموزشی جدید «نظام 6-3-3» ، دیپلم نظام قدیم یا مدرك پیش دانشگاهی)، می تواند منحصرا در یكی از گرو ه های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر یا زبان) ثبت نام كند.»
بنابراین مهم نیست که دیپلم شما چیست، می توانید در هر کنکوری شرکت کنید و این قانون همیشه بوده است و باز هم در کنکورهای نظام جدید همان قانون تکرار شد.
 - آیا با دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش  که پیش دانشگاهی گرفته باشد یا فوق دیپلم داشته باشد یا دیپلم نظام جدید باشد می شود کنکور تجربی داد؟ 
در پاسخ به این سوال، دو حالت وجود دارد. حالت اول کسانی که دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش نظام قدیم را دارند یعنی مدرک دیپلم شان را در سال 1397 و قبل از آن گرفته باشد که این دسته از افراد لازم است که مدرک پیش دانشگاهی یا فوق دیپلم داشته باشند تا بتوانند در کنکور شرکت کنند. (دقت کنید ممکن است به شما در آینده اجازه بدهند با گرفتن مدرک سال دوازدهم نظام جدید بتوانید در کنکور شرکت کنید ولی تا این لحظه چیزی در مورد این مورد به صورت قانون بیرون نیامده است. حتما قبل از هر اقدامی در قسمت پرسش و پاسخ در مورد شرایط تان سوال کنید تا راهنمایی شوید)
دسته دوم کسانی هستند که دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش نظام جدید دارند یعنی دیپلم خود را در سال 1398 و بعد از آن گرفته باشند که در این صورت با همان دیپلم می توانید به صورت مستقیم در کنکور شرکت کنید و نیاز به مدرک دیگری نیست.
 - آیا قانون اینکه کسی که دوبار روزانه قبول شده باشد از قوانین کنکور حذف شده است؟ بله این قانون برداشته شده است. قبلا قانونی در کنکور بود که اگر کسی در کنکور سراسری دوبار رشته روزانه قبول می شد دیگر از کنکور دادن برای همیشه محروم می شد. دقت کنید که منظور از قبولی در کنکور سراسری فقط یکی از 5 کنکور ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و یا زبان است و قبولی های روزانه ارشد و دکتری حساب نمی شود.
این قانون به طور کامل از دفترچه ثبت نام کنکور 98 حذف شده است و لذا برداشته شدن این قانون به معنای این است که اگر کسی قبلا هرچند بار هم رشته روزانه در یکی از کنکورهای سراسری  ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و یا زبان قبول شده باشد هیچ مانعی از این جهت برای ثبت نام و شرکت در کنکور ندارد. 

سه شنبه 12 آذر 1398 05:44 ب.ظ
سلام آقای جدیدی وقتون بخیر .من دختری 25ساله هستم(دیپلمه)و میخام کنکور 1400شرکت کنم .وشرایطم جوری هست که از اسفند میتونم شروع کنم ب درس خوندن .
یعنی میخام از اسفند تا مهر 99رو نظام قدیم کار کنم(منابع نظام قدیم رو کامل دارم)وبعد اگر تک نظامه بودن 1400به تصویب رسید شیفت کنم رو جدید .ب نظر شما این کار عاقلانه است یا با نظام جدید شروع کنم به خوندن.رشتم تجربیه.ممنون از راهنمایی شما.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما که الان شرایط مطالعه ندارید در نتیجه تصمیم گیری نکنید و اجازه بدهید تا نزدیکی های اسفند چون در بهمن هم دفترچه می آید و شاید خیلی چیزها مشخص شود. موفق ترین باشید.
شنبه 11 آبان 1398 11:24 ب.ظ
سلام خسته نباشید.منکه نظام جدیدم قواعد عربیو میتونم از قواعد عربی نظام قدیم بخونم اشکال نداره که قواعد عربی نظام قدیم زیاده اونارم میخونم اشکال ندارهه.با خوندن قواعد عربی نظام قدیم میتونم به همه سوالات قواعد عربی نظام جدید پاسخ بدم؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. می توانید بخوانید ولی ایا این کار درست و حرفه ای است؟ خیر، حرفه ای نیست. زیرا شما کلی مطلب اضافه می خوانید که هیچوقت در کنکورتان از آن ها سوالی نمی آید پس وقتی را که می توانستید برای تست و تسلط روی قواعد خودتان بگذارید روی مباحثی گذاشته اید که هیچوقت از آن سوالی نمی آید.
کار بهتر برای شما این است که اگر فکر می کنید نیاز دارید عربی را عمقی تر یاد بگیرید فقط مباحث مشترک قواعد عربی را از روی نظام قدیم بخوانید تا اینطوری قوی تر شوید و وقتی را هم هدر ندهید. موفق ترین باشید.
مهسا
پنجشنبه 16 خرداد 1398 11:24 ب.ظ
سلام خسته نباشید واقعا از اینکه خیلی دقیق و باصبرو حوصله پاسخگوی همه هستین بی نهایت ممنونم.
من فارغ التحصیل تجربی سال ۸۷ با معدل پایین هستم و لیسانس مهندسی شیمی دارم و سال ۹۳ دوباره تصمیم گرفتم که کنکور بدم که موفق نشدم و الان دوباره دوست دارم کنکور بدم ولی خیلی سردرگم هستم .چندتا سوال ازتون داشتم که ممنون میشم اگه جواب بدین:
۱-آیا میتونم امسال ترمیم معدل شرکت کنم؟
۲-کتابهای کمک درسیم مربوط به سالهای ۹۲-۹۳ هست آیا کتابها تغییرات زیادی کرده باید مجددا کتاب کمک درسی بگیرم؟
۳-به نظر شما بهتره که منتظر بمونم شاید کنکور ۹۹ انتخابی شد که برم کتابهای نظام جدید رو بگیرم یا نه نظام قدیم رو بگیرم؟چون واقعاخودتون در جریان هستید کتابها قیمتاشون خیلی زیاد شده نمیشه ریسک کرد.
متشکرم از شما.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید.
1. در مورد ترمیم معدل، تا خرداد 98 قانون آمده است و برای ترمیم معدل شهریور و بعد از آن چیزی اعلام نشده است. توصیه می کنم به آموزش و پرورش شهرتان زنگ بزنید و آدرس و شماره تلفن مدرسه محل ثبت نام آزمون ها را بپرسید و سپس با تماسی که با آن مدرسه می گیرید به طور مرتب از ریز قوانین اطلاع پیدا کنید. آن ها به محض آمدن بخش نامه می توانند ثبت نام کنند. روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه، مدارس باز هستند می توانید زنگ بزنید یا حضوری مراجعه کنید.
2. درس های زیست و شیمی و دین و زندگی چاپ کتاب های شما نسبت به کتاب های نظام قدیم که منبع کنکور 99 برای نظام قدیم ها هستند، در حد چند جمله تغییرات داشته اند ولی چون ریز جمله به جمله این کتاب ها مشخص نیست و از طرفی این کتاب ها به متن وابسته هستند لذا توصیه می کنم کتاب های درسی زیست و شیمی و دین و زندگی را بروز کنید.
کتاب های زیست و شیمی و دین و زندگی دوم دبیرستان چاپ 94
کتاب های زیست و شیمی و دین و زندگی سوم دبیرستان چاپ 95
کتاب های زیست و شیمی و دین و زندگی پیش دانشگاهی چاپ 96
برای بقیه درس ها نیازی به تغییر نیست.
3- در مورد سوال سوم شما بنده نظر شخصی ندارم، آنچه هست بنده به عنوان مشاور بایستی در مورد آخرین قانون صحبت کنم. آخرین قانون تا به این لحظه می گوید که کنکور 99 برای نظام قدیمی ها به صورت کاملا اجباری از روی کتاب های نظام قدیم است. حالا اینکه قانون عوض می شود نمی شود؟ و سایر مباحث، در حیطه وظایف بنده نیست و کاملا به شورای سنجش مربوط است. به همین جهت بنده را معاف بفرمایید. آنچه وظیفه من است، اعلام آخرین قانون تا به این لحظه است و هرگونه تغییرات، در حیطه وظایف بنده نیست. موفق ترین باشید.
زهرا
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 10:30 ب.ظ
سلام خسته نباشید،من تصمیم دارم کنکور 99 رشته تجربی شرکت کنم 25سالمه و لیسانس شهرسازی دارم سوالی داشتم اینه ک تاثیر معدلی واسه من ک با دیپلم ریاضی میخوام کنکور بدم به چه صورته!!! اگه یکی ازرشته هایی ک استخدامشون به سن بستگی داره قبول بشم شانشم چقده واسه استخدام شدن با توجه به سنم و درکل ایا تصمیم خوبی گرفتم یا وقت تلف کردنه خیله وقته ذهنم درگیر این موضوع شده، اگه میشه لطف کنید راهنماییم کنین
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم.
1. طبق آخرین قانون نمرات امتحانات نهایی سوم دبیرستان به شرط اینکه در سال 1384 و بعد از آن گرفته شده باشید به میزان 18/18 درصد و نمرات نهایی پیش دانشگاهی به شرط اینکه در سال 91 یا بعد از آن گرفته شود به میزان 3/06 درصد در کنکور تجربی برای شما که دیپلم ریاضی داشته اید اثر دارد.
همچنین چون نمره درس زیست ندارید فقط و فقط درصد کنکورتان حساب می شود و این به نفع شماست زیرا بقیه درصد زیست شان از 70 حساب می شود ولی برای شما از 100 است.
2. در مورد استخدامی، واحد استخدام کننده تصمیم می گیرد و اگر شرط سنی لحاظ کرده باشند و پایبند باشند خب مانع استخدام می شود و اگر شرط سنی نگذاشته باشند یا پایبندش نباشند قطعا صورت می گیرد. این مورد را بایستی از واحد کارگزینی بیمارستان شهری که می خواهید استخدام شوید سوال کنید.
3. در مورد اینکه تصمیم خوبی است یا خیر و پرسیدن این سوال از بقیه نشان می دهد که شما نمی دانید از زندگی چه می خواهید. تا وقتی شما ندانید از زندگی چه می خواهید آنوقت هرکسی راهی را به شما نشان می دهد که در نهایت سردرگم می شوید.
کاری به بقیه نداشته باشید، کاری به موفقیت یا عدم موفقیت بقیه هم نداشته باشید چون انسان های اطراف انواع مختلفی دارند. یکی موفق است یکی شکست خورده. آن موفق بر اساس موفقیت هایش صحبت می کند و شکست خورده بر اساس شکست هایش که در هر دو صورت صحبت ها بی ارزش است چون برای شما نیست برای آن ها و زندگی خودشان است.
کلا از هیچ نپرسید با زندگی ام چکار کنم. این زندگی شماست. خودتان باید بفهمید از زندگی چه می خواهید و چه باید کنید که نیازهای انسانی تان تامین شود. پرسیدن این سوال به معنای آن است که می خواهید با عقاید و افکار و تجربه دیگران زندگی کنید. و این مدل از زندگی هیچگاه شما را راضی نمی کند حتی اگر بالاترین رشته ها را قبول شوید.
تا وقتی ندانید از زندگی چه می خواهید اذیت می شوید. پس بروید از خودتان بپرسید که من که هستم؟ از زندگی چه می خواهم و چه باید باشم که نیازهای انسانی ام پاسخ داده شود. موفق ترین باشید.
فاطمه
جمعه 30 فروردین 1398 01:38 ب.ظ
با عرض سلام و خسته نباشید
من دانشجوی ترم آخر زبان انگلیسی در دانشگاه آزاد هستم و میخواستم در سال 99 در کنکور سراسری ریاضی شرکت کنم. سوالم این هست که باتوجه به این که من تا آخر خرداد 98 لیسانسم رو میگیرم، به فرض اگر در سال 99 دانشگاه دولتی یکی از رشته های مهندسی قبول بشم آیا تحصیل من در آن دانشگاه دولتی بدون هزینه خواهد بود یا حتما باید شهریه پرداخت کنم.
ممنون میشم اگر من رو در این زمینه راهنمایی کنید.
با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. قانون سنجش فقط برای سه رشته پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی توضیح داده است که اگر قبول شوند می توانند رایگان درس بخوانند. برای سایر رشته ها هیچ توضیحی نداده است. چون شما هم مهندسی می خواهید قبول شوید بهتر است این موضوع را از آموزش دانشکده دانشگاه دولتی سوال کنید چون آن ها مجری قانون هستند. موفق ترین باشید.
سروش07
شنبه 10 فروردین 1398 08:55 ق.ظ
سلام خسته نباشید
استاد من نظام قدیم هستم میخوام نظام جدید بخونم بین منابع گیج شدم صفر صفر هستم شیمی مبتکران گرفتم دیدم درسنامه اش کمه یا مثل ریاضی تخته سیاه جامع گرفتم ..یه نگاه به کتاب های اموزش سیرتاپیاز گاج انداختم هم شیمیش هم ریاضی دیدم خیلی توضیح داده خوشم نیومد از درسنامه های خشک اش ...یه درسنامه ساد روان تو کتابها برا ریاضی شیمی فیزیک ندیدم .بنظرتون چیکار کنم ....
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر برای کنکور 99 می خواهید بخوانید که طبق اطلاعیه جدید بایستی حتما حتما نظام قدیم بخوانید. برای کنکور 1400 هم فعلا قوانین مشخص نیست. موفق ترین باشید.
هستی
پنجشنبه 8 فروردین 1398 02:06 ب.ظ
سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما بزرگوار
از شما ممنونیم اقای جدیدی ک ب تمامی سوالات پاسخ می دهید.
میخواستم ببینم ک معدل سه سال برای ما در کنکور لحاظ می شود؟؟؟
اگر فقط در سال ۱۲ امتحانات نهایی و سراسری ما میانگین و معدل حساب می شود پس چرا یک سری از دانش اموزان در سال ۱۰ و ۱۱ را برای بالا کشیدن معدل حرص میخورند حتی برای ۰/۲۵!!!!!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. طبق آخرین قانون برای دانش آموزان نظام جدید فقط معدل سال دوازدهم به میزان 30 درصد اثر گذار است. حال ممکن است این قانون تغییر کند ولی فعلا این آخرین قانونی است که وجود دارد.
حالا شما فرض کنید بتوانید با یک معدل خوب دبیرستان را تمام کنید این موضوع باعث می شود که نسبت به حالتی که معدل تان متوسط باشد شرایط بهتری داشته باشید. به جز این مورد، یک موضوع دیگر هم هست آن هم اینکه اگر کسی از همان سال دهم سفت و محکم درس بخواند می تواند خودش را از بقیه جلو بیندازد.
شما فکر کنید تا سال دوازدهم در خواب ناز خرگوشی به سر ببرید ولی همکلاسی شما مخفیانه در حال خواندن برای کنکور باشد. حالا هر دو به دوازدهم برسید و شما تازه می خواهید شروع کنید در حالیکه او ممکن است کل کنکور را در سال های قبل تمام کرده باشد. حال ببنید چقدر فاصله خواهید داشت؟
از همه این ها گذشته در سال دوازدهم با توجه به اینکه دیگر نمی شود غیرحضوری این سال را گذراند یک مشکل بوجود می آید آن هم اینکه بیشتر زمان تان را در مدرسه هستید و وقت تست زنی و مرور کمتری دارید. همین مورد باعث می شود افت کنید. در حالیکه اگر از سال های قبل تر شروع کرده باشید به درجه بالاتری می رسید.
همه چیز را در معدل نبینید. سواد کسب کردن، جزوه های خلاصه ساختن، جلو افتادن از رقبای کنکور و کم کردن فشار و استرس سال دوازدهم از جمله دلایلی است که برخی از دانش آموزان را می بینید که خیلی حرص و جوش می خورند. آن ها می دانند کنکور از پایه دهم شروع می شود. موفق ترین باشید.
علی
چهارشنبه 7 فروردین 1398 12:26 ب.ظ
سلام آقای جدیدی و شرمنده از بابت مزاحمت دوباره وممنون از شما بابت گوشزد هایی که به من داشتید.واقعا به دردم خورد و تکلیف بین آرزو هایم و اهدافم رامشخص کردم و فهمیدم که بین این دو تا چه اندازه فرق وجود دارد که من از آنها بی اطلاع بودم..خدا شما را حفظ کند..ولی اقای جدیدی در رابطه با اطلاعیه جدید سنجش که حق انتخاب برای کنکور 99 را در نظر نگرفته/پس حقوق آنهایی که از ماه ها پیش به مطالعه کنکور پرداخته بودند چه میشود؟؟و با توجه به همین کار غافل گیرانه سنجش آیا ممکن است که سنجش دوباره همین مصوبه فعلی اش را هم کلا لغو کند؟؟؟؟و بگوید برای 99 کلا تک نظامه داریم.....راستش را بخواهید من خودم نظام قدیم میخونم ولی این کار های سنجش واقعا منرا شوکه میکندو باعث استرس میشود...و آیا میشود به ما بگویید که چرا سنجش حق انتخاب را در نظر نگرفته است؟؟؟؟با تشکر از شما..در ضمن آقای جدیدی من بسیار انسان پر استرسی هستم ولی نمیدانم چطور باید آنرا مهار کنم اگه میشه در این مورد هم من را راهنمایی کنید...
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. می دانید همین رفتار شما هم اشتباه است. شما نه وکیل هستید نه قاضی بلکه داوطلب کنکور هستید. در این سال باید بی رحمانه به فکر خودتان باشید و اصلا کاری به بقیه نداشته باشید.
در سال کنکور هرکسی بی رحم نباشد آنگاه مثل شما همه فکرش می شود این چیزهایی که هیچ درصدی به درصدش اضافه نمی کند. آن هایی که با نظام جدید خوانده اند خودشان را تغییر دادند و به نظام قدیم برگشتند ولی شما غصه آن ها را می خورید؟
من از سنجش دفاع نمی کنم و واقعا کارشان ناجوانمردانه بود ولی آیا اینکه من و شما بنشینیم صحبت کنیم دردی دوا می شود؟ من یاد گرفته ام بحث های بی فایده نکنم. من بلد هستم به داوطلبان کنکور بگویم چه کار کنند ضرر نکنند. فقط بلدم راهکار و راه حل بدهم تا ضرر نکند. من بلد نیستم ادعای حق طلبی کنم چون کار بی فایده ای است. این بحث ها ارزشی برای کسی ایجاد نمی کند.
الان برخی از شبکه ها ساعت ها و روزها از این بحث ها می کنند فایده اش چیست؟ هر کنکوری که یکی دو ساعت وقتش را سر این بحث ها تلف می کند از رقبای زرنگش که خود را کنار کشیده و درس می خوانند عقب می ماند.
بگذارید بی تعارف بگویم کسانی که سال 99 پزشک و دندانپزشک و داروساز می شوند خودخواهانه فقط درس می خوانند عضو هیچ کمپین و گروه و پیجی نمی شوند. کارشان را می کنند تا سود ببرند. شما هم ذهن تان را از این حرف های بی ارزش خالی کنید. موفق ترین باشید.
علی
دوشنبه 5 فروردین 1398 02:54 ب.ظ
سلام آقای جدیدی .خوبین..یه سوال داشتم که بنابر نظرات مختلف سایت های مختلف و عدم تشخیص صحت آنها /من را خیلی گیج و نگران کرده...و گفتم که از خودتان بپرسم که خیالم راحت بشه..و اونم اینه که راسته که مدارک صادره از دانشکاه علوم پزشکی تهران از اعتبار بین المللی و جهانی مناسبی برخوردار نیست و مدارک صادره از این دانشگاه رو خیلی از کشور های اروپایی و آمریکایی قبولش ندارن؟؟؟ولی در عوض مدارک پزشکی صادره از ترکیه معتبر ترن؟؟؟ینی واقعا راسته که دانشکده های پزشکی نامبر وان ترکیه از دانشکده های پزشکی نامبر وان ایران معتبر ترن؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. پرداختن به این موضوعات برای یک داوطلب کنکور مساوی با درس نخواندن و رها کردن مطالعه است. به نظرم شما خیلی زندگی شلوغی دارید و اصولا داوطلب کنکور جز درس خواندن فکرش نباید جای دیگری باشد.
نمونه فکرهایی که افراد شلوغ شبیه شما تجربه می کنند و در نهایت زمان تلف شده شان زیاد است عبارت است از:
1. مدرک فلان دانشگاه اعتبار دارد؟
2. برای تخصص کجا بخونم بهتره؟
3. هزینه تحصیل در فلان کشور چقدره؟
4. برم ببینم فلان کشور چند سال پزشکیش طول میکشه؟
5. برم تحقیق کنم کدوم کشورها بدون کنکور میشه پزشک شد؟
6. اگر پزشک شدم ماشینم چی باشه؟
7. ویلا کجا بخرم؟
8. به جز پزشکی باید در کار ساخت و ساز هم باشم
9. برم عکس ماشین و ویلا نگاه کنم
10. بهتره پزشک شدم مهاجرت کنم برم ببینم کدوم کشورها میتونم برم؟
و هزاران مدل از این فکرها. این مدل فکرها هیچ ارزشی ندارد و کلک های بسیار شیک و حرفه ای مغز برای سرگرم کردن شما به خودتان است. شنیده اید می گویند از این جا مانده و از آنجا رانده شدم؟ چند وقت دیگر ایست مطالعاتی برای کنکورتان می زنید و متوجه می شوید در فانتزی های خود سرگرم فکرهای به ظاهر شیک و آینده نگرانه و تخصصی هستند اما در عمل هیچ کاری برای قبولی نکرده اید.
مغز خیلی حرفه ای است. از همین جاها شروع می کند بعد شما را به بیخیال شدن هدایت می کند. انسان یک بار هدف می گذارد یک عمر اجرا می کند. شما هدفتان چیست؟ از زندگی چه می خواهید؟ یک بار بروید فکر کنید که چه از این دنیا می خواهید؟
بعد یک عمر اجرا کنید. وسط مسیر جا نزنید، از این مدل گشت و گزارها هم دوری کنید که کل عمرتون رو به باد میده. اگر این موضوعاتی که دغدغه شماست مهم بود مطمین باشید توی گوگل گفته می شد در ایران روزانه میلیون ها نفر دارن ارزش مدرک دانشگاهی رو سرچ می کنند.
پس معلوم می شود این یک کلکی است که مغزتان برایتان ساخته است. من در زندگی یک راه را یک بار انتخاب و یک عمر اجرا می کنم. هر وقت وسط راه سراغ این مدل از جست و جوها رفتید مطمین باشید دارید از زیر درس خواندن در می روید.
برخی ها هم می گویند در زمان استراحت یک جست و جو زدیم. دور نگریی کنید. الان زمان استراحت است بعد از مدتی کل روزتان می شود این جست و جوها. اگر قصد دارید از ایران بروید همین حالا تمام عیار شروع کنید به جمع و جور کردن و رفتن و اگر قصدتان پزشک شدن در ایران است پس باید الان مشغول درس باشید نه مشغول جست و جوی ارزش مدرک فلان دانشگاه در فلان کشور.
خیلی مراقب خودتان باشید. کنکور تلفات دارد. یعنی روز اول خیلی ها به قصد پزشک شدن درس می خوانند اما این مسیر طولانی خیلی را سرد می کند. برخی به جاده خیال پردازی می زنند برخی به جای مقایسه ایران و خارج برخی به جاده تنبلی و برخی هم به جاده من قبول نمی شوم ها.
برخی دیگر هم می گویند این چیزها به ما انگیزه می دهد. اولا دیدن عکس ماشین و ویلا یا توهم اینکه کدام کشور درس بخوانید یا بعدا مهاجرت کنید یا جست و جو در مورد ارزش مدرک به کسی انگیزه نمی دهد و در بهترین حالت هیجان ایجاد می کند که دو سه روزه از بین می رود.
دوما مغزتان از درس خواندن متنفر است پس اتفاقا می خواهد شما سرگرم این چیزها باشید. سوما کسی که پزشک شود در یک مسیر می افتد اصلا چه نیازی است به این چیزها فکر کند شما وقتی پزشک شوید مثل قایقی که در مسیر یک رودخانه افتاده با مسیر آن رودخانه حرکت می کنید پس نیازی نیست به این چیزها فکر کنید چون وقتی پزشک شوید خودش رخ می دهد.
برخی دیگر هم می گویند ما می خواهیم آینده را مشخص کنیم ببنیم اصلا چند چند هستیم نکند اشتباه داریم می کنیم به این دسته از افراد می گویم که شما هنوز هدفتان مشخص نشده بروید هدف گذاری کنید ولی اگر هدفتان را طراحی کردید باید تا اخر پایش بمانید. اما اگر قبلا هدف گذاشته اید و الان دوباره شک کرده اید مطمین باشید کلک مغز است چون دوباره این روند تکرار می شود.
خلاصه صحبت ها: یک بار هدف بگذارید یک عمر اجرا کنید در غیر اینصورت هر روز یک هدف می گذارید و مثل ماشینی که دور یک میدان دور میزند به هیچ نمی رسید. نرسد روزی که معمولی ترین افراد به دلیل ادامه دادن یک راه ساده از شما جلوتر باشند. موفق ترین باشید.
علی
یکشنبه 26 اسفند 1397 06:17 ب.ظ
بله درست میفرمایین ما طبق گفته سازمان سنجش تو اون برهه زمانی شرو کردیم با نظام جدید خوندن :)
یکم پیش تو کانال رسمی سازمان سنجش هم تایید شد خبر طرح دو سری سوال
بعد عده ایی میگن احتمالا ما حق انتخاب داریم برای نوع سوال هامون ولی در مورد این چیزی ننوشته بود که تو کانال سازمان سنجش ک حق انتخاب هست یا خیر
ممنون میشم اگه شما خبر مطمنی در این خصوص داشتین تو سایت اعلام کنین
خیلی ممنونم از راهنماییتون
پاسخ رضا جدیدی : خواهش می کنم. تا زمانی که جزییات از سوی سازمان سنجش منتشر نشود هرگونه گمانه زنی فقط نظر شخصی افراد است. موفق ترین باشید.
علی
یکشنبه 26 اسفند 1397 03:50 ب.ظ
سلام اقای جدیدی عزیز
من نظام قدیمم و الان مدتی هست که کلیه منابع نظام جدیدو گرفتم و مشغول خوندنم . امروز چنتا خبرگزاری گفتن که کنکور 99 هم دو نظامه برگزار میشه . الان تکلیف من و امثال من چی میشه ؟ هم هزینه کردیم هم وقت گزاشتیم .... امکان داره انتخابی باشه نوع نظام؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. ملاک باید سازمان سنجش باشد. اگر قانونی آمده باشد باید از سوی سازمان سنجش معرفی شود و جزییات آن مشخص شود. فعلا که سازمان سنجش هیچ اطلاعیه در خصوص کنکور 99 منتشر نکرده است. برای همین شما می بایست به کار خودتان ادامه دهید.
شما تنها کسی نیستید که برای 99 میخواهد درس بخواند. از ماه ها قبل خیلی ها برای 99 شروع کردند پس جای نگرانی نیست چون سازمان سنجش باید فکری هم به حال کسانی که طبق اطلاعیه خودش نظام جدید خوانده اند بکند. موفق ترین باشید.
یکشنبه 19 اسفند 1397 06:45 ق.ظ
سلام جناب جدیدی وقت بخیر
ببخشید من نظام قدیم هستم و حدود ۱ماه و نیم هست که برا کنکور ۹۹ دروس نظام جدید رو می خونم تا اینکه دیشب شنیدم که برای کنکور ۹۹ نظام قدیم حذف نشده و این باعث شد که کمی استرس بگیرم آیا این خبر واقعیت داره؟ لطفا به من کمک کنید تا از بلاتکلیفی در بیام
خیلی ممنونم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سازمان سنجش می گوید که تا به این لحظه قرار است با نظام جدید برگزار شود و هیچ صحبتی تا این دقیقه در مورد نظام قدیم نکرده است. پس در این شرایط چند مورد را به شما می گویم:
1. فقط شما نیستید که برای 99 درس می خوانید از ماه ها قبل خیلی ها برای 99 شروع کرده اند و برخی ها با نظام جدید خواندند و برخی هم با نظام قدیم.
2. شما اگر با نظام قدیم هم درس خواندن را شروع می کردید بازهم نگران نظام جدید می شدید پس فرقی ندارد دست روی هر نظام بگذارید بازهم می گویید استرس آن یکی نظام را دارم. بنابراین در این شرایط بهتر است که روی یکی از نظام ها مسلط شوید و شما همین نظام جدید را ادامه بدهید.
3. مطمین باشید کسی که روی یکی از نظام ها مسلط باشد قطعا قطعا قطعا سود می کند. اینطوری فکر نکنید که دارم ضرر می کنم که نظام جدید می خوانم. چه نظام قدیم بخوانید چه نظام جدید بخوانید سود کرده اید چون بالاخره در این شرایط شما دارید روی یکی از نظام ها مسلط می شوید پس با تمام قدرت به مسیر خود ادامه بدهید. موفق ترین باشید.
علی
یکشنبه 12 اسفند 1397 11:46 ق.ظ
سلام آقای جدیدی .شما تنها مشاوری هستین که بی شیله پیله صحبت میکنید.و واقعا قابل تحسین است.ولی یه سوال داشتم من امسال برای بار 4 ام در کنکور سراسری شرکت میکنم .تابستون هم تو ترمیم معدل شرکت کردم.اوضاع هم داشت خوب پیش میرفت که یه دفعه آپاندیسم زد بالا.و مجبور شدم برم عمل و از امتحان سوم به بعد نتونستم شرکت کنم.و الان هم برای کنکور99 برنامه ریزی میکنم .حالا اگه تو کنکور99 تاثیر معدل قطعی بشه راهی هست تا من از این مهلکه نجات پیدا کنم؟اون 2تاامتحانم رو که داده بودم هم 20 شدم ولی بقیه اش رو غ خوردم.تو رو خدا به من یه مشاوره ای بدید.و درضمن با این که در کنکور سراسری 98 شرکت خواهم کرد ولی بنا به شرایط بد عاطفی که قبلا داشتم نتونستم خودمرو آماده کنم.به خدا دارم دق میکنم.از هر کی تا حالا پرسیدم گفتن که تو دیگه کارت تمومه .میشه بگین که آیا امکان داره با وجود حواشی امسال که برای کنکور98 در مورد تاثیر معدل افتاد و آموزش و پرورش ازاجرای مصوبه تاثیر قطعی باز ماندآیا امکان داره بیان و برای 99 خواسته شون رو عملی کنن؟؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما به بنده لطف دارید. در صحبت شما چند نکته هست که باید به آن اشاره کنم:
1. زندگی شلوغی دارید، از همه سوال پرسیدن، دوست و رفیق، روابط عاطفی و شاید چندین مسئله دیگر. من اولین چیزی که اینجا خواندم متوجه شدم خیلی شلوغ هستید. اولین کاری می کنید که زندگی خود را خلوت کنید نه برای کنکور بلکه برای کل زندگی اگر می خواهید از زندگی لذت ببرید باید زندگی تان خلوت باشد.
همین خلوت بودن باعث کم تر شدن استرس، کم شدن وقت تلفی ها، کم شدن وابستگی، کم شدن تعهد و ... می شود.
2. در مورد تاثیر معدل برای کنکور 99 هیچ قانونی نیامده است و چطور به شما می گویند کارت تمام است وقتی قانون برای 99 نیامده است؟ آیا علم غیب دارند؟
3. توصیه می کنم با مدارک پزشکی خود به مدرسه بزرگسالان مراجعه کنید و پیگیر باشید ببنید برای شما شرایط خاصی قایل می شوند؟ حتی اگر مدرسه جواب نداد سعی کنید رئیس آموزش و پرورش شهرتان را هر طور شده ملاقات کنید و سفت و سخت پیگیرش باشید که او را ببنید.
حتی اگر اندازه سر سوزن راهی باشد که دوباره امتحان بدهید پس ارزش پیگیری دارد چون شما نمرات خوبی می توانید بگیرید با توجه به دوتا نمره 20 که گرفته اید. برای همین به جای این شلوغ کاری ها بروید کار اصولی را انجام دهید. موفق ترین باشید.
جمعه 3 اسفند 1397 08:43 ب.ظ
سلام استاد ممنون ازتون چشم حتما مطالبی رو که گفتیم می خونم راستش در مورد سنم به حرف مردم کاری ندارم فقط وقتی انترن های ۲۳ ۲۴ ساله رو میبینم شاید خنده دار باشه اما یه کم به غرورم بر میخوره که انقدر عقب افتادم اما بعدش به خودم یادآوری میکنم که هدفم اینه که زندگی بهتری داشته باشم و تبدیل بشم به همین بهتری پس میگم بیخیال و تلاش میکنم ممنون استاد
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. انسان به اندازه دغدغه هایش رشد می کند تا زمانی که دغدغه های شما این مقایسه و غرور و ... باشد به همین اندازه باید انتظار داشته باشید که به موفقیت برسید و هرگاه دغدغه های بهتری برای خودتان جایگزین کردید به دنبال جایگاه بالاتری باشید. موفق ترین باشید.
جمعه 3 اسفند 1397 07:32 ب.ظ
سلام آقای جدیدی ممنونم از لطف تون ممنون حتما این فصل هایی که گفتید رو میخونم فقط استاد من تجربه سه بار شکست تو کنکور رو دارم و الان ۲۲ ساله هستم نگرانیم بابت اینه که نتونم مطالب رو برسونم و واسه کنکور آماده شم راستش به خاطر سنم هم یه کمی نگرانم و هدفم پزشکیه ایشالا و دلم میخواد زودتر بهش برسم و یه نظمی به زندگیم بدم بازم متشکر.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. در مورد این مطلب تون دو نکته را بایستی بیان کنم:
1. ترس از شکست در درون تان وجود دارد حتما مطالبی که در مورد شکست و ترس از شکست و خود ترس نوشته ام را بخوانید تا تغییر فکری در درون تان ایجاد شود و راحت بتوانید ادامه دهید.
2. سن و سال هیچ تاثیری در هدف گذاری شما ندارد. من الان با افرادی که بالای 30 سال هستند دارم کار می کنم چون انسان های شکوهمندی هستند و دلشان می خواهد برای زندگی تلاش کنند حتی اگر همه بگویند تو دیگر سن و سالت گذشته است. سن و سال برای انسان های عادی مهم است ولی برای انسانی که پزشکی می خواهد فقط تلاش مهم است. موفق ترین باشید.
جمعه 3 اسفند 1397 02:42 ب.ظ
سلام آقای جدیدی.ببخشید من تازه سربازیم تموم شده و درس می خونم و نظام قدیم هستم میخواستم ازتون بپرسم کدام مباحث از ریاضی و فیزیک رو بخونم تا بتونم ۵۰ درصد بزنم و رشته تجربی هستم ممنون از لطف شما
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. به سلامتی سربازی تان تمام شده است و خداروشکر می کنم که با خیر و خوشی برگشتید و حالا دیگر تمام زندگی با اختیار خودتان است. اینکه 50 بزنید خیلی بستگی به پایه درسی تان دارد و مخصوصا ریاضی را نمی شود بدون پایه دوران راهنمایی و اول دبیرستان به درصد خوبی رسید.
یعنی قبل از این مباحث باید توانایی حل معادله، نامعادله، کار با توان ها، اتحادهای ریاضی، مخرج مشترک گیری، ساده کردن، کار با رادیکال و سایر مباحث پایه ای از این درست را بلد باشید.
با فرض اینکه این پایه ها را بلد هستید به شما توصیه می کنم که این مباحث را بخوانید:
لگاریتم، مثلثات، قدرمطلق و جزء صحیح، تابع، حدو پیوستگی، مشتق و کاربردش و انتگرال و آمار.
این بهترین فصل هایی است که می توانید به 50 برسید چون در کنکور سهم خوبی را دارند. در ضمن این فصل ها خوش دست ترین فصل ها برای افزایش تسلط هستند.
برای فیزیک هم توصیه بنده به شما این است که فصل 4 و 5 و 6 و 7 و 8 فیزیک پیش دانشگاهی را حتما بلد باشید + فصل 5 و 6 دوم + فصل 3 و 4 سوم. این فصل ها جزء فصل های خوشدست و خوشخوان فیزیک هستند. البته بازهم تاکید می کنم باید پیش نیازها را بلد باشید و با فرض بلد بودن پیش نیازها این فصل ها پیشنهاد می شود. موفق ترین باشید.
.....
پنجشنبه 2 اسفند 1397 01:17 ق.ظ
سلام آقای جدیدی
دانش آموز دوازدهم تجربی هستم و برای کنکور زبان هم شرکت کردم.به نظر شما برای آمادگی در کنکور زبان باید کتاب های جداگانه ای بخونم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. برای کدام رشته زبان می خواهید بخوانید و در کدام دانشگاه؟ اگر منظورتان از زبان فقط زبان انگلیسی باشد آن هم برای دانشگاه های بزرگ و معروف می خواهید بخوانید قطعا باید سطح سوادتان بالاتر از دبیرستان باشد چون سوالات زبان تخصصی بیشتر سوالات از متن هایی در سطح امتحانات IELTS و تعداد کمتری از سوالات در سطح TOEFL برگزار می کنند.
برای قبولی در دانشگاه های معروف برای رشته زبان انگلیسی در هر گرایش آن نیاز به این سطح از اطلاعات دارد. اما اگر هدفتان شهرهای کوچکتر باشد یا اصلا روی رشته های دیگری هستید خب بفرمایید تا بر اساس همان رشته و دانشگاه شما اطلاعاتی بدهم.
همچنین از منوی بالای سایت و در صفحه مخصوص کنکور زبان اطلاعات کاملی برای کنکور زبان نوشته ام که می توانید آنجا را مطالعه فرمایید. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 1 اسفند 1397 10:39 ب.ظ
سلام آقای جدیدی ...خسته نباشید ...در مورد فیزیک هم اگه ممکنه منو راهنمایی کنین ...فیزیک هم میخواهم نظام قدیم رو شروع کنم و از پایه بخونم ..میشم بهم بگین از کدوم فصل شروع کنم ؟ و اینکه اگه بخوام با کتاب کمک آموزشی بخونم میشه یه کتاب خوب معرفی کنین ؟ میخوام چند ماه متوالی و خوب روی فیزیک کار کنم و حالا بعدا سازمان سنجش حالا چه بگه کنکور 99 نظام جدیده چه نظام قدیم ...همین که روی نظام قدیم مسلط بشم روی جدید هم مسلط هستم ...جون اختلافات کمی وجود داره درسته؟ ممنون میشم راهنماییم کنین
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. ممنونم. در مورد معرفی کتاب متاسفم چون کتاب انتخاب کردن کاملا بستگی به سطح علمی شما دارد. اما از اینکه بین کتاب فیزیک نظام قدیم و جدید اختلاف کم است درست می گویید و بله کم است. در مورد خواندن فیزیک این دسته بندی رو ارایه می کنم که ترکیبی ها را با هم بخوانید.
1. بردار و حرکت شناسی و حرکت دایره ای و نوسان
2. دینامیک و کار انرژی
3. ویژگی مواد و گرما و قانون گازها
4. فصل اول و دوم فیزیک سوم
5. موج مکانیکی، صوت، فصل 3 و 4 سوم دبیرستان، موج الکترومغناطیس
6. فیزیک اتمی و هسته ای
موفق ترین باشید.
چهارشنبه 1 اسفند 1397 04:35 ب.ظ
سلام وقتتون بخیر میشه منو راهنمایی کنید دوازدهم تجربی ام
من تا الان خوندم ولی دائم برنامم رو عوض میکردم و خیلی وسواس ب خرج میدادم . الانم که برمیگردم خیلی از همون مطالبی که خوندم هم فراموش کردم چون مرور نداشتم . یه هفته میخوندم و مجدد برنامه جدید شروع می کردم . الانم خیلی استرس دارم . میشینم برنامه بریزم ولی هر طور برنامه میریزم وقت کم میارم . وقتی میبینم سه ساعت روی سه صفحه زیست وقت میزارم کلی استرس میگیرم که اینطوری پیش برم اصلا نمی رسم .. یا همش وسط درس فکر میکنم روشم درسته یانه . البته با خوندن مطالب شما فهمیدم خیلی آدم کمالگرایی هستم ! و سعی کردم تغییر کنم . ولی خب میدونم خیلی از زمانم سر همین قضیه رفته .هدفم پزشکیه . به نظرتون تو این زمان باقی مانده چجوری بخونم ؟ امسال میتونم قبول شم ؟ یا از الان واسه سال بعد بخونم ؟ ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بهترین توصیه برای شما این است که مراحل زیر را پیش بروید:
1. لیست فصل هایی که خوانده اید و خلاصه ای از آن ها دارید را روی کاغذ بنویسید
2. یک برنامه برای چرخه مرور این فصل هایی که در سوال یک آن ها را نوشته اید بسازید طوری که در این چرخه به طور مرتب و منظم این فصل ها مرور شوند.
3. برنامه چرخه تستی زنی این فصل هایی که در سوال یک آن ها را نوشته اید بسازید طوری که در این چرخه به طور مرتب و منظم این فصل ها تست زنی شوند.
4. بعد از طراحی کار 2 و 3 حالا باقی وقت خود را باید به خواندن و خلاصه کردن درس هایی از دوازدهم اختصاص دهید که در لیست نوشته شده مورد یک نبوده است.
5. درس های خوانده شده در مرحله 4 را به چرخه مرور و تست زنی خود اضافه کنید تا آن ها هم مرتب تست و مرور شوند
6. بعد از خوانده شدن کامل پیش دانشگاهی به سراغ یازدهم بروید و هر فصلی که خواندید را به چرخه مرور و تست زنی خود اضافه کنید.
7. به هیچ وجه در کنکور آزمایشی شرکت نکنید تا این روند ادامه پیدا کند و بتوانید حجم زیادی از فصل ها را خوانده، خلاصه و مرور و تست زنی کنید.
8. ماه آخر می توانید از خودتان در منزل کنکور ازمایشی بگیرید و همچنین در کنکور ازمایشی ماه آخر شرکت کنید.
این 8 مرحله به نفع شماست به شرط اینکه شروع کنید. البته باید عادت های وسواس و کمالگرایی را هم کنار بگذارید که آموزش رفع آن مشکل در چند خط قابل حل نیست و می توانید از مشاور خود کمک بگیرید چون این عادت ها هم باید اصلاح شوند. موفق ترین باشید
شیلا
سه شنبه 30 بهمن 1397 07:02 ب.ظ
سلام آقای جدیدی.ازتون یه خواهش دارم میشه توانایی بی احساس کار کردن که برای کاربر قبلی نوشتیم رو توضیح بدید یعنی میشه بگید بی احساس کار کردن چیه و من چه جوری این توانایی رو به دست بیارم؟ کتاب های اناتومی مغز اسنل رو که فرمودید همش به زبان انگلیسی هستش و من بلد نیستم ترجمه اش کنم زبانم هم خیلی خوب نیست راستش منم مثل اون دوست عزیز قبلی دقیقا همون حس ها رو دارم از اتفاقات وحشتناکی که ممکنه بیفته تا قهر خدا با من.میشه خواهش کنم تو یه جمله برام تعریف کنید توانایی بی احساس کار کردن چیه؟ و چه جوری بی احساس بشم؟ باور کنید لطف خیلی بزرگی در حق من میکنید ممنون
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. توضیح این موضوع در چند خط قابل بیان نیست. چون باید صفر تا 100 مغز را توضیح داد و بعد یاد بگیریم چطوری با ما مخالفت می کند و چرا مخالفت می کند و چطور روی ما اثرگذاری دارد را تشریح کنم و این ها کلی اطلاعات و مطلب باید گفته شود و واقعا در چند خط قابل بیان نیست. می دانم نیاز به توضیحات فراوان دارد ولی خب محدودیت های زمانی و نوشتاری هم وجود دارد. تمام سعی ام را می کنم آرام آرام اموزش های لازم را منتشر کنم. موفق ترین باشید.
سه شنبه 30 بهمن 1397 12:39 ب.ظ
سلام آقای جدیدی ...به پرسشهایی که از دیشب تا حالا پرسیدم اونقدر خوب و صبورانه پاسخ دادید فقط میتونم بگم انشالله که همیشه سلامت باشید و خیر دنیا و آخرت نصیب شما بشه واقعا ممنونیم ازتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. ممنون از دعای خیرتون. موفق ترین باشید.
سه شنبه 30 بهمن 1397 12:42 ق.ظ
آقای جدیدی پس باید هر 6 جلد اون کتاب 4000 لغت زبان رو بگیرم دیگه؟ و اینکه به راحتی قابل دسترسی هست تو کتابفروشی ها یا باید از سایت بخرم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله هر 6 جلد بایستی تهیه شود. تمام کتاب فروشی هایی که کتاب های زبان می فروشند این کتاب را دارند البته فایل pdf این کتاب در سطح اینترنت به رایگان موجود است ولی خود کتاب و نوشتن درونش بسیار بسیار روی یادگیری بهتر و عمیق تر اثرگذار است و توصیه من به کتاب است. موفق ترین باشید.
سه شنبه 30 بهمن 1397 12:37 ق.ظ
آقای جدیدی به عنوان سوال آخر ...واقعا ببخشید خیلی وقتتون رو میگیرم ....از الان که میخوام واسه سال بعد بخونم ...یک سری افکار میان تو ذهنم ...برای مثال سال بعد ممکنه واسه خانواده اتفاقی بیفته نتونی درس بخونی ...ممکنه واسه پدر و مادر اتفاقی بیفته؛ یا اینکه چون تو ؛ تو فرصتهایی که خدا بهت داده ازشون استفاده نکردی دیگه بهت فرصت دوباره درس خوندن نمیده چون استفاده نمیکنی ؛ واقعا این جور افکار اذیتم میکنن ...واقعا چیکار کنم ؟ همه اش تو دلم اضطراب ایجاد میشه...آیا نیاز به پزشک دارم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. به پزشک نیاز ندارید ولی به شناختن مغز و روش هایی که به کار می گیرد تا ما درس نخوانیم و اصلا چرا دوست ندارد ما درس بخوانیم بسیار نیاز دارید. همه این مواردی که اینجا نوشته اید مرا یاد تک تک روش های مغز برای جلوگیری از خواندن می اندازد.
هیچ دقت کرده اید به محض اینکه هدف گذاری می کنید بلافاصله انگار تمام بلاها و بدبختی های دنیا بر سرتان خراب می شود؟ اگر همین حالا بگویید: «من اصلا درس نمی خوانم ولش کن میرم یه رشته معمولی» به شما قول می دهم مغز فاز عذاب وجدان می گیرد ولی بعد از چند روز کم کم شما را راضی می کند که بهترین کار دنیا را کرده ای.
اما الان که هدف گذاری کرده اید مغز در فاز یک دشمن ظاهر می شود. او از کار کردن، درس خواندن و بدست آوردن موفقیت متنفر است. برای همین با انواع روش ها، سعی در ناامید کردن، ترساندن، استرس دادن و سخت جلوه دادن هدف است. آنقدر می گوید تا دست از هدف بردارید.
افرادی که ناامید می شوند به نظر شما چطور ناامید می شوند؟ ابتدا یک هدف انتخاب می کنند در مرحله بعدی مغز وارد می شود با استفاده از اخبار، خاطرات تلخ گذشته، حرف های دیگران شروع به ترساندن، استرس دادن و بی تاب کردن می کند تا اینکه در مرحله سوم فرد ناامید شود.
الان دقیقا این چرخه برای شما شروع شده است؛ یعنی هدف گذاری کرده اید و در مرحله ای هستید که مغز با انواع روش ها یعنی:
1. مشکلاتی مثل بیماری یا مرگ رخ می دهد و هرچه بخوانی باد هوا می شود
2. مرگ پدر و مادرت رخ بدهد که تو عمرا نمی توانی درس بخوانی
3. قبلا هم از این حرف ها زدی که بشینم برنامه بریزم بخونم. اما دیدی که هر بار نتونستی اینکار رو کنی
4. خدا هم باهات قهر کرده چون فرصت هاشو یکی پس از دیگری نابود کردی.
و سایر روش هایی که در روزهای بعدی به سراغ تان می آید سعی در ناامید کردن و جدا کردن شما از هدفتان را دارد. تا وقتی هدف دارید هر روز از این تفکرات دارید و تا زمانی که مغز را نشناسید و توانایی بی احساس کار کردن را بدست نیاورید همین دغدغه ها شما را کلافه می کند. موفق ترین باشید.
دوشنبه 29 بهمن 1397 10:15 ب.ظ
آقای جدیدی سوال دیگه ای که داشتم آیا کتابی هستش که توی اون کتاب کلی متن انگلیسی باشه که من هفته ای چند تا متن کار کنم تا برای درک مطلب زبان آماده بشم ؟
و اگر کتاب نبود سایت هم بهم معرفی کنین ممنون میشم ولی اولویت اول کتاب هستش خیلی ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سری کتاب های 4000 لغت اساسی زبان انگلیسی خیلی کتاب های خوبی هستند چون هم لغت دارند هم ریدینگ و سوال و جوابی است. در ضمن هم کنکور را پوشش می دهد و هم پایه خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی برایتان می سازد. یک کتاب کار کامل و بی نقص است که روی 4000 لغت ضروری کار می کند. نام انگلیسی این کتاب به شرح زیر است. دقت کنید که کتاب مشابه همین کتاب وجود دارد که کلمه تافل در عنوانش است و اشتباهی آن را نخرید. این کتابی که من معرفی کرده ام دقیقا عنوانش همین است که در زیر نوشتم و هیچ عبارت اضافه ای ندارد. در ضمن این کتاب 6 جلد است و بهترین کتاب تمرین برای کنکور است زیرا کاملا حرفه ای نوشته شده است. موفق ترین باشید.
4000Essential English Words
دوشنبه 29 بهمن 1397 10:13 ب.ظ
سلام آقای جدیدی خسته نباشید و ممنون که صبورانه به پرسش های ما پاسخ میدین
آقای جدیدی من میخواستم زیست رو از روی نظام قدیم شروع کنم و بخونم واقعا فکر میکنم نظام قدیم خیلی کامل تر هستش برای شروع
فقط نکته ای که هستش من الان قید ها رو هم خوب یادبگیرم یا الان نباید روی قید ها تاکید داشته باشم ؟منظورم این هستش که تا چه حد وارد جزئیات بشم؟ و اینکه تست رو هم به طور مرتب واسه هر فصل بزنم دیگه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیلی دقیق و کامل بخوانید و اصلا اجازه ندهید که به بهانه تغییرات بخواهید کم بخوانید یا بدون حساسیت بخوانید. خیلی محکم و سفت درس بخوانید طوری که انگار قرار است همین کتاب منبع سوالات باشد. تست زنی هم در چرخه منظم و خیلی پرتکرار بزنید. اصلا نظام قدیم دارید می خوانید بخاطر اینکه تست بزنید و اگر قرار است تست نزنید که دیگر نظام قدیم ارزشی ندارد. موفق ترین باشید.
فاطمه
یکشنبه 28 بهمن 1397 08:56 ب.ظ
سلام وقت بخیر
آقای جدیدی من مدت کوتاهی هست که دارم روی خودم کار میکنم اگاهیم نسبت به خودم خیلی بهتر از قبل شده و خیلی توجه میکنم به احوالات درونیم تا راه حل پیدا کنم واسشون اما مشکلم اینه که فراز و فرود زیادی دارم،یعنی چند روز خیلی هوشیارانه به زندگیم نگاه میکنم و هدفمو از زندگیم میدونم و تلاش میکنم برای خواسته هام اما بعدش دو برابر اون چند روز سیر نزولی دارم و همه چیز رو فراموش میکنم انگار هیچی واسم مهم نیست و هدف مشخصی از زندگی ندارم و تو لحظه م هرچیم به اون چند روز خوبی که سپری کردم فکر میکنم بی تفاوتم،هنوز متوجه نشدم چرا این شکلی میشم،این موضوع منو ناامید میکنه یکمی و مغزمم بهم میگه تو هیچوقت درست نمیشی و خودمو با اون ایده آلی که قصد داشتم بهش برسم مدام مقایسه میکنم و سرزنش ها شروع میشه و کلا دیگه ناامید و بی انگیزه میشم و باور میکنم هیچوقت درست نمیشم،باز بخودم میگم بازم شروع میکنم و حواسمو میدم به کارام اما بااااازم این چرخه تکرار میشه
و یچیز دیگه هم که هست کلا با برنامه های بلند مدت مشکل داشتم همیشه مثلا الان که بخودم میگم 30 روز پشت سرهم فلان کارو میکنم پس ذهنم یچیزی میگه اوووو کی میره این همه راهو،بعد من عصبی میشم میخوام مقاومت کنم اما اون چرخه مدام تکرار میشه
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. نکات مهمی در صحبت های شما وجود دارد که با شماره گذاری توضیح می دهم:
1. مدت کوتاهی است تغییرات را شروع کرده اید ولی انتظار دارید مثل کسی که سال هاست با عادت های درست زندگی می کند بتوانید رفتار کنید. این انتظار نابجاست و قطعا اذیت می شوید. پس به اندازه مدتی که روی تغییرات کار می کنید انتظار داشته باشید.
2. شروع کردن یک تغییر مهم نیست بلکه ثبات در آن تغییر مهم است. مطلب و فیلمی که در مورد آستانه تغییرات دارم را حتما بخوانید و ببنید تا متوجه شوید اصلا اینطوری نیست که فکر کنید اگر تغییر کردید از همان لحظه اتفاقات خوب شروع می شود بلکه مدتی را باید تحمل کنید تا به آستانه تغییرات برسید.
3. عادت یک روز بخوان چند روز نخوان در زندگی شما هست و ربطی به شروع تغییرات ندارد. یعنی خود این عادت هم باید تغییر کند. لطفا مطلبی که در مورد 100 نوشته ام را بخوانید مطمین هستم چالش خوبی برای شماست.
4. مغزتان راه نفوذ را پیدا کرده است. راه چیست؟ اینکه بگوید تو درست نمی شی و برای همیشه اینطوری خواهی ماند. این نقطه ضعف تان است که مغز کشف کرده است. حالا او میخواهد شما را گول بزند پاسخ شما چیست؟ اتفاقا کلی هم خاطرات ردیف می کند که تو هر بار خواستی تغییر کنی نشده است و بازهم نمی شود. از خاطرات و اخبار و جملات و هر روشی که شده استفاده می کند تا این فکر را در مغزتان ایجاد کند.
5. صحبت از ایده آل کرده اید و این نشان می دهد سطح انتظارات شما بالاست. من گمان می کنم یکی از مشکلات شما انتظارات نامتعادل داشتن از خودتان است. همیشه بر اساس آنچه هستید انتظار داشته باشید و با پیشرفت خودتان انتظارات را بالا ببرید.
6. مغزتان راه نفوذ دیگری هم پیدا کرده است. تو برنامه پذیر نیستی. بنابراین کاملا بلد است که از این راه نفوذ کند و زمان تان را تلف کرده و توان کار کردن را از شما بگیرد. با این راه نفوذ چه می کنید؟ موفق ترین باشید.
علی
یکشنبه 28 بهمن 1397 02:44 ب.ظ
ممنونم.میشه ازتون خواهش کنم که خوبی های هرکدام رو بگین تا ما سبک سنگین کنیم و انتخاب کنیم کدوم نظان رو بخونیم
پاسخ رضا جدیدی : خواهش می کنم.
خوبی های نظام قدیم:
1. وجود تنوع تستی بالاتر و همچنین کلی کنکور آزمایشی آرشیوی که می توانید برای بالا بردن تسلط تست زنی از آن استفاده کنید
2. وجود منابع آموزشی و درسنامه های پخته شده در حالیکه اکثر موسسات با عجله و شتاب برای نظام جدید کتاب بیرون داده اند که بنده حتی چند مورد غلط علمی هم در این کتاب ها دیده ام که ناشی از عجله بوده است تا فقط کتاب ها را برسانند.
3. مطالب درسی سنگین تر و کامل تر که باعث می شود مطالب مشترکش با نظام جدید، را بهتر بیاموزید و قوی تر کنید و حرفه ای تر بشوید. به قولی پایه درسی را محکم تر کنید.
4. تسلط روی حداقل 70 درصد مباحث مشترک بدون اینکه هزینه ای بابت خرید کتاب های نظام جدید کرده باشید.
بدی های نظام قدیم:
1. وجود مطالب اضافه تر نسبت به نظام جدید
2. سازمان سنجش می گوید کنکور با نظام جدید است پس تصور کسی اگر این باشد که تغییر کتاب یک بحران است آنگاه بد است که چنین فردی با روحیه شکننده نظام قدیم بخواند
خوبی های نظام جدید:
1. سازمان سنجش تا این لحظه اعلام کرده که با کتاب های نظام جدید کنکور می گیرد پس کسی که نظام جدید بخواند آرامش بیشتری دارد و اگر کسی روحیه قوی ندارد خب این کتاب ها به او آرامش می دهد چون طبق خبر سازمان سنجش پیش رفته است.
2. مطالب کمتری از نظر صفحه و فصل نسبت به نظام قدیم دارد
3. متن های روان تر و خواناتر و جذاب تری نسبت به نظام قدیم دارد.
بدی های نظام جدید
1. تنوع تستی زیادی برایش وجود ندارد که بشود برای قوی کردن خود از تست زنی استفاده کنید. که این خودش بزرگترین ایراد است که نمی شود به سادگی از کنارش گذشت چون کنکوری که تست نزند یا تنوع تستی اش خوب نباشد کلا تسلطی هم نخواهد داشت البته امیدوارم سال بعد موسسات بتوانند تالیفات خوبی در این زمینه داشته باشند ولی فعلا که چیز خاصی ندیدم که واقعا لذت ببرم
2. هزینه کردن برای خرید کتاب
3. درسنامه های عجولانه ای که بعضا غلط هایی هم دارد
4. خیلی از موسسات هم کتاب های خود را مناسب 99 ندانسته اند این یعنی الان کتاب بخرید دوباره باید بعدا هم کتاب بخرید.
این ها برخی از موارد است که مد نظرم است. همانطور که گفتم هرکدام خوبی ها و بدی های خودش را دارد. حالا هرکسی بر اساس شرایط فکری، روحی و توان تحصیلی یکی را انتخاب کند فقط خواهشم این است که منتظر نمانید. روی یکی مسلط شوید. موفق ترین باشید.
علی
یکشنبه 28 بهمن 1397 01:02 ب.ظ
با سلام.به نظر منم اینکه بشینیم پای اخبار جز ضرر چیزی نمیبینیم. اگه ما نظام قدیما بشینیم نظام جدید رو بخونیم و تابستونم بگن دوباره دو نوع سوال میدن ضرر کردیم.اگرم بشینیم نظام قدیم رو بخونیم و تابستون بگن فقط یک نوع سوال میدن باز ضرر کردیم.حالا کاری به حالت خوشش نداریم اینکه قدیمو بخونیم و قدیم بیاد.یا جدید بخونیم و جدید بیاد. سوال بنده از شما مشاور زبده این هستش که شما بیشتر ور جریان کتب و اخبار هستین ما چکار کنیم که اگه برعکس اون چیزی که ما انجام دادیم شد ما کمتر ضرر کرده باشیمو و وقتمون تلف شده باشه.به هر حال خوندن زیست جدید درسته مطالب یکی عستن اما مثلا اگه قراره من 3 ساعت کتاب زیست خودم رو بخونم چون قبلا هم خوندمش و حافظه تصویری ازش دارم .اگه بخوام زیست جدید رو بخونم میشه 5 ساعت.از طرفی هزینه خرید کتب و اینام هست.با تشکر
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. شما بهترین مطالب رو نوشتید. یعنی این جملات دغدغه همه هست. از من مشاور تا تک تک افرادی که برای 99 برنامه بلند مدت دارند. یعنی کلمه به کلمه صحبت های شما الان در دل هر کنکوری 99 موج می زند. از این جهت از شما تشکر می کنم.
با این حال چند نکته مهم در صحبت های شما هست که لازم می دانم به آن اشاره کنم:
1. دیدگاه ضرر نداشته باشید چون حداقل 70 درصد مباحث مشترک است پس روی هرکدام مسلط شوید ضرری نخواهید کرد.
2. تصورتان این نباشد که اگر زیست نظام جدید بخوانید 5 ساعت طول می کشد. این تفکر واقعی نیست اتفاقا در تجربه هایی که بین شاگردانم داشتم زیست نظام جدید برایشان روان تر بود. یعنی ابتدا که کتاب را دست می گیرید یک ترس عجیب دارید که قرار است بیشتر طول بکشد اما کمی که بخوانید متوجه می شوید آن اختلاف زمانی که در ذهن تان است واقعی نخواهد بود.
3. از تغییر کتاب های درسی یک بحران نسازید.
4. من هر نظامی را پیشنهاد بدهم این بحث پیش می آید پس آن یکی چی؟ برای همین بیاید دسته بندی کنیم:
الف) کسانی که الان برای کنکور 98 می خوانند: این عزیزان که تکلیف شان مشخص است باید با نظام قدیم بخوانند چون در 98 باید نظام قدیم کنکور بدهند و اصلا جای بحث برای این افراد نیست.
ب) کسانی که قصدی برای کنکور 98 ندارند و دنبال یک برنامه بلند مدت برای 99 هستند: این افراد باید بدانند که سازمان سنجش می گوید: «تا به این لحظه قرار است با نظام جدید کنکور 99 را برگزار کنند» پس صحبت محکمی نیست. حالا در این شرایط فقط می شود توصیه کرد روی یکی از نظام ها مسلط شوید. هرکدام خوبی های خودش را دارد. انتخاب اینکه کدام را تصمیم می گیرید بخوانید کاملا بستگی به شرایط روحی و فکری خودتان دارد. بنده نظر شخصی خودم و دلایلم را در پیام قبلی بارها نوشته ام.
در واقع دست روی دست نگذارید، همانطور که از ماه ها قبل بسیاری برای 99 شروع کردند حالا برخی با نظام جدید برخی با نظام قدیم شما هم از این دغدغه رها شوید و یکی را شروع کنید. موفق ترین باشید.
سوگند
یکشنبه 28 بهمن 1397 12:55 ب.ظ
سلام.اقای خدایی دیروز در این مورد حرف زدن.اولش گفتن که داوطلبای نظام قدیم بخونن نبرای کنکور98 و از الان به فکر کنکور99 نباشن چون دیگه یک نوع سوال میدیم.بعدش اخر حرفاشون گفتن که این تصمیم گیری بستگی به نظر شورا داره و سال اینده اعلام میشه. نمیدونم چرا اینقدر مبهم.شاید میخوان بچه های نظام قدیم امسال برن و نمون پشت کنکور.اقای جدیدی کنکور یه ازمون هست که بستگی به رقبا داره.اینجوری نیس که بگن مثلا کسی که این حد نصاب رو اورده میتونه پزشکی بخونه.الان خیلیا دوباره دارن کنکور میدن به هوای پزشکی.همین ها چون یک بار درس خوندن و به اونیکه میخوان نرسیدن حاضرن نظام جدیدم بخونن تا به هدفشون برسن. اینکه سازمان سنجش بیاد و بگه فقط دیگه یک سوال میده بافث نگیشه نظام قدیما دیگه کنکور ندن.به نظرم اینارو میگن که بجه ها هرجور شده انتخاب رشته کنن.اخرشم میگن امسالم دونوع سوال میدیدم
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. در مطالبی که شما زحمت کشدید و نوشته اید چند نکته بیان می کنم:
1. این مصاحبه ها هر سال انجام می شود. یعنی به این مصاحبه ها می گویند مصاحبه های کلیشه ای. نه فقط الان که بحث نظام قدیم و جدید است بلکه اگر پیگیر مصاحبه ها باشید متوجه خواهید شد که هر سال این صحبت است که داوطلبان به فکر کنکور امسال باشند و ... .
2. همه کسانی که برای کنکور 99 درس می خوانند کسانی نیستند که کنکوری 98 باشند برخی از آن ها برنامه بلند مدت دارند پس باید تکلیف آن ها مشخص باشد نه اینکه ما فکر کنیم همه 98 کنکور می خواهند بدهند پس بیخیال 99 باشند. خیلی ها از ماه ها قبل با هدف 99 برنامه ریزی کرده اند و این حق طبیعی شان است که تکلیف شان مشخص باشد.
3. در کنکور دو دسته کنکوری داریم. دسته اول کسانی هستند که کنکور را مرحله ای از زندگی می دانند و هرچه قبول شوند می روند. این دسته اصلا برایش فرقی ندارد که کنکور یکی باشد دو تا باشد یا نباشد. دسته دوم کسانی هستند که رشته برایشان مهم است پس این افراد هم هرچقدر لازم باشد تلاش می کنند تا به رشته مدنظر برسند. در نتیجه این طرز تفکر که فلانی مصاحبه کرده تا 98 ای ها زودی بروند انتخاب رشته کنند از اساس غلط است زیرا داوطلبان اگر جزء دسته اول باشند که بدون مصاحبه هم انتخاب رشته می کنند و می روند و اگر جزء دسته دوم باشند که صدتا مصاحبه هم باشد بازهم می مانند.
برای همین، این مصاحبه دردی از کسی دوا نکرد. به هر روی توصیه من این است که روی یکی از نظام ها مسلط شوید. تنها راه حلی که منطقی به نظر می رسد این است که روی یکی از نظام ها مسلط شویم.
هرکدام هم خوبی های خودش را دارد. حالا انتخاب با خود شماست. موفق ترین باشید.
یکشنبه 28 بهمن 1397 10:04 ق.ظ
بله ممنون.من شنیده بودم سالی حدود 500 میلیون تومن هستش
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. نه زیادی بهتون گفتند. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.