کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - چرا مغز انسان برای موفقیت طراحی نشده است؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

چرا مغز انسان برای موفقیت طراحی نشده است؟

 این مطلب را چه کسانی باید حتما بخوانند؟  کلیه دانش آموزانی که توقع انگیزه گرفتن از مغزشان را دارند و فکر می کنند که مغز باید آن ها را برای موفقیت در کنکور حمایت کند و تفکرهای منفی را تولید نکند، این مطلب را بخوانند.

در بین مطالب مختلف کلبه مشاوره، بارها به این موضوع اشاره کردم که «مغز انسان برای موفقیت طراحی نشده است» و حال زمان آن رسیده که به دلایل این موضوع بپردازیم و به آگاهی بیشتری نسبت به مغزمان برسیم و از این موجود، توقع حمایت و انگیزه دادن برای درس خواندن و موفقیت در کنکور را نداشته باشیم.
برای اینکه بهتر متوجه عملکرد مغز شویم، دو حالت زیر را در نظر بگیرید، حالت اول، آنچیزی است که اکثر انسان های دنیا منتظر هستند تا روزی اتفاق بیفتد و توقع شان این است که مغز اینطوری باشد و حالت دوم همان است که هر روز رخ می دهد:
حالت اول: «صبح با اصرار مغز از خواب بیدار شوید و دایما بگوید عجله کن، وقتت را پای صبحانه هدر نده و خیلی زود کارهایت را شروع کن. امروز می خواهیم کلی درس بخوانیم، من عطش موفقیت دارم و باید به آن برسیم. همه توانایی ها و شرایط خوب را برای رسیدن به یک موفقیت در اختیار داریم و هیچ مشکلی نیست که آن را نتوانیم حل کنیم.
پس به گوش باش و کارت را شروع کن. اعتماد به نفس داریم، انگیزه داریم و همه پیش نیازها در اختیارمان هست. هیچ فکر منفی وجود ندارد و تمام آنچه برای موفقیت لازم دارید، فراهم است فقط درس خواندن را با جدیت شروع کن.»
حالت دوم: «صدای زنگ گوشی تان در می آید و باید بیدار شوید. با یک حرکت کششی خود را به گوشی رسانده و خاموشش می کنید و با خودتان می گویید که اگر 15 دقیقه بیشتر بخوابم خیلی سرحال تر روزم را شروع می کنم و همین می شود که دوباره می خوابید. بعد از کلی سختی و زحمت از خواب بلند می شوید.
حالا مغز شرایطی را فراهم می کند که روزتان را سخت شروع کنید مثلا می گوید این موزیک را گوش بده و بعدا درس بخوان یا کمی با مادرت صحبت کن بعد درس می خوانی و یا وارد شبکه های اجتماعی شو  و مدتی را در آن باش تا کمی حال و هوایت عوض شود و بعد درس خواندن را شروع کن.
حتی گاهی به ما می گوید چند کلیپ طنز و یا کلیپ انگیزشی را ببین که با حال خوب درس خواندن را شروع کنی و با کلی تاخیر روز مطالعاتی مان شروع می شود. حالا بازهم مغز در حال برهم زدن تمرکز است. او تلقین می کند که مشکلات بزرگی وجود دارد که باید ابتدا آن ها را حل کنی و بعد درس خواندن را شروع کنی.
مغز در حال پیوند منفی برقرار کردن بین درس خواندن و بیماری هاست به طوری که اگر کسی درس بخواند، افسرده می شود، تنها خواهد شد و مشکلات زیادی پیدا می کند. او همه فشارش را می آورد تا از مطالعه دست بردارید. خیال پردازی کردن، یادآوری خاطرات تلخ گذشته و فرو بردن شما در تفکرات بی سر و ته از جمله کلک هایی است که به خوبی بلد است از آن ها استفاده کند.
اگر در یادگیری آن مبحث کمی دچار مشکل شوید که اوضاع بدتر هم می شود و احساس ناامیدی و قبول نشدن و مشکلات ریشه ای داشتن را هم به کلک های قبلی اضافه کنید.»
 در جدول زیر، دو حالتی بالا، مقایسه مورد به مورد شده اند تا بهتر متوجه شویم که توقع ما از مغز چیست و واقعیتی که رخ می دهد چقدر با آنچه می خواهیم متفاوت است؟
 آنچه از مغزتان انتظار داریدآنچه مغزتان اجرا می کند 
 انتظار دارید صبح زود با انرژی زیاد و خیلی سرحال از خواب بلند شوید و بدون هیچ معطلی روز خود را شروع کنید روز خود را با کسالت و خمیازه های زیاد و پس از هدر دادن زمان زیاد شروع می کنید
 انتظار دارید همیشه انرژی مثبت از طرف مغزتان دریافت کنید و با گفتن اینکه تو می توانی باعث شود کلی انگیزه بگیرید و هر روز بیشتر از قبل درس بخوانید هر روز کلی احساسات و تفکرات منفی را دریافت می کنید و اصلا از مغزتان حمایتی دریافت نمی کنید و هرچه هست فقط احساس نتوانستن و ناامید شدن است 
 انتظار دارید که مغزتان همه مشکلات را حل کند و هیچ مانعی را بدون حل باقی نگذارد. مغز همیشه سعی می کند مشکلات خیالی درست کند و یا مشکل کوچک را با بهمن فکری به یک مشکل بزرگ تبدیل کند تا زیر بار این فشار از درس خواندن دور شوید.
 انتظار دارید که مغز عاشق موفقیت باشد و هر روز برای موفقیت تلاش کند و مثل یک نیاز به اهداف تان احترام بگذارد و همه سلول ها را برای موفق شدن تان به خدمت بگیرد. مغز از موفقیت فرار می کند زیرا موفق شدن نیاز به مصرف انرژی دارد در حالی که مغز علاقه ای به مصرف انرژی ندارد و برای همین همه سلول ها را برای جلوگیری از موفق شدن به خدمت می گیرد.
 انتظار دارید مغز دوست تان باشد و یک حامی قوی درونی که هر روز را به گلستان تلاش ها تبدیل کند هر روز این فشار را از سوی مغز دریافت می کنید که مشکلات بزرگی دارید و باید ابتدا آن ها را حل کنید  و شخصیت و هویت لازم برای موفقیت را ندارید.

آنچه اکثر انسان ها از مغز انتظار دارند این است که «مغز مثل یک نیاز با موفقیت برخورد کند. دقیقا مثل وقتی که احساس تشنگی می کنیم و بی قرار برای آب خوردن می شویم. حالا انتظار داریم که موفقیت هم شبیه تشنگی باشد و مغز آن را به صورت غریزی طلب کند و هر روز برای دست یافتن به آن تلاش کند»
اما اگر این تئوری درست بود که الان همه انسان های جهان موفق می شدند همانطور که همه انسان ها سیرآب هستند. اما واقعیت این است که اکثر انسان های دنیا ناموفق هستند و به زندگی معمولی روی آورده اند پس چنین انتظاری اصلا رخ نمی دهد و موفقیت یک اتفاق غریزی مثل تشنگی و گرسنگی نیست که مغز آن را لازمه زنده ماندن در نظر بگیرد.
در واقع ایده آل مغز این است که شبیه شیر جنگل زندگی کنید چطور؟ شیر جنگل را اگر در مستندها دیده باشید همیشه دراز کشیده است مگر اینکه گرسنه شود آنگاه خیلی با سرعت می دود تا شکم خودش را سیر کند و دوباره سرجای خودش بر می گردد و دراز می کشد. او سلطان جنگل است و دقیقا یک زندگی ایده آل از نظر مغز را دارد. یعنی شکم را سیر کن و دیگر کاری لازم نیست انجام بدهی.
مغز می گوید یک شغل معمولی فقط برای سیر شدن و یک گوشی برای سرگرمی تمام آن چیزی است که تو باید از زندگی بخواهی و اصلا دلیلی ندارد که برای موفقیت تلاش کنی و تبدیل به انسان منحصر به فرد و خاصی شوی. چه نیازی است که حتما یک رشته خوب قبول شوی و اصلا چه نیازی به تلاش هست؟ یک شغل و یک گوشی تمام آن چیزی است که از زندگی می خواهی و دلیلی برای موفقیت وجود ندارد.
مغز برای موفقیت طراحی نشده است زیرا نیازهای غریزی مغز آب و غذا و اکسیژن و دمای مناسب است. مغز برای بقا و زنده ماندن به موفقیت نیاز ندارد بلکه به این موارد نیاز دارد. برای همین است که داشتن یک کار معمولی که آب و غذا را فراهم کند مثل همان دویدن های سرعتی شیر جنگل برایش کافی است. 
اگر انتظار دارید که مغز برای موفقیت طراحی شده باشد باید بپذیرید که موفقیت یک پدیده غریزی مثل گرسنگی و تشنگی است در حالیکه اینطور نیست. برای همین، مغز برای موفقیت طراحی نشده است که انتظار داشته باشید هر روز صبح وقتی از خواب بلند می شوید او از شما حمایت کند. چون برای این حمایت طراحی نشده است و از چیزی که توانایی اجرا ندارد چرا باید توقع داشته باشید؟
مغز یک اولویت خیلی مهم دارد و آن هم این است که انرژی را ذخیره کند. حالا می خواهید درس بخوانید؟ یعنی قصد دارید که انرژی زیادی را مصرف کنید و ذخیره مغز را به خطر بیندازید. از این جاست که مغز شروع به مخالفت می کند. احساسات منفی، تفکرات ناامیدی و ترس و خیال پردازی از انواع روش هایی است که به کار می گیرد تا ذخیره انرژی اش در امان بماند و شما با درس خواندن آن ها را هدر ندهید.
پس نه تنها انتظارتی که از مغز بابت حمایت از درس خواندن دارید اشتباه است بلکه بایستی توقع مخالفت کردن داشته باشید. یعنی او طراحی شده است که کاری کند از درس خواندن متنفر شوید تا انرژی مصرف نکنید. از نظر مغز هیچ نیازی به درس خواندن و موفقیت در کنکور وجود ندارد زیرا با یک شغل عادی هم می توانید شکم خود را سیر کنید. پس مغز وقتی می تواند شبیه شیر جنگل زندگی را اداره کند چه علاقه ای دارد به این که کلی انرژی مصرف کند؟
مغز، به اینکه با موفقیت هویت بدست می آورید، ارزش تان بالاتر می رود  و به شما احترام می گذارند و حتی غذاهای بهتری هم می توانید بخورید هیچ علاقه ای ندارد او می گوید فقط شکم را سیر کن و هیچ چیزی بیشتر از این نمی خواهم. هویت برای مغز، نیاز محسوب نمی شود زیرا با هویت شکم را سیر نمی توانید کنید. مغز ارزشمندی را دوست ندارد زیرا شکم تان را سیر نمی کند و احترام گذاشتن یا نگذاشتن را هم نمی خواهد او فقط یک غذای معمولی می خواهد که از نظر غریزی تامین باشد.
اگر مغز اجازه می دهد شیر جنگل بدود برای این است که می داند قرار است انرژی زیادی را از غذا خوردن بدست اورد و اگر می بینید که مغز اجازه می دهد که یک کارمند هر روز صبح بیدار شود و سرکار برود برای این است که می داند این حداقل کاری است که او باید انجام دهد تا شکم سیر شود برای همین هرگز با این حرکت ها مخالفت نمی کند زیرا این ها، حداقل های ممکن است.
شاید بگویید یک کارمند از صبح مجبور است بیدار شود تا عصر کار کند، خب چرا همین زمان را برای موفقیت نمی گذارد؟ دقیقا تمام صحبت من هم این است که مغز هیچ شعور منطقی ندارد. او به ما اجازه می دهد که کارمند شویم و هر روز هفته را کار کنیم ولی به ما اجازه نمی دهد که موفق شویم. جالب است که بدانید بسیاری از کارمندها از نظر بیداری و خواب حتی بیشتر از یک فرد موفق اذیت می شوند ولی مغز این توانایی را ندارد که بتواند آینده نگری کند.
مغز فقط به امروز فکر می کند. اینکه یک کارمند می تواند سرکار برود، کلی شاد باشد و بخندد و وقت تلف کند و چند کار معمولی انجام دهد و دوباره به خانه برگردد ولی اگر قرار بود موفق باشید آن وقت می خواستید مدیریت زمان کنید و کلی انرژی هدر بدهید و با دقت کارهای با کیفیت و سنگین انجام دهید پس برای مغز بهتر است که یک شغل معمولی داشته باشید حتی اگر هر روز صبح مجبور باشید بیدار شوید. 
مغز از طرز تفکر موفقیت، متنفر است و او می داند که اگر کسی بخواهد به موفقیت برسد کلی باید انرژی مصرف کند و فشار زیادی را به ذخیره های مغز می زند و این یک خطر است. او در طی سال های تکاملش یاد گرفته است که هر کار اضافه ای که شکم را سیر نکند هیچ ارزشی ندارد. او می گوید غذا + گوشی تمام خواسته های تو از این دنیا باید باشد. به چیز بیشتری نیاز نداری و دقیقا بهترین زندگی را شیر جنگل می کند.
پس در جمع بندی این مطلب، به صورت فهرستی، دلایل اینکه مغز برای موفقیت طراحی نشده است را بیان می کنم تا آن ها را یادداشت کنید و هر روز به خود یادآوری کنید که مغز، موفقیت را دوست ندارد پس طبیعی است که هر روز سیلی از احساسات منفی و تفکرات ناامیدی و ترس و دلهره را دریافت کنید تا دست از درس خواندن بردارید:
 • موفقیت یک پدیده غریزی نیست پس انتظار نداشته باشید که مغز مثل احساس گرسنگی یا تشنگی با آن برخورد کند.
 • موفقیت نیاز به مصرف بسیار زیاد انرژی دارد در حالی که مغز با مصرف انرژی مخالف است.
 • موفقیت برای تان هویت، احترام و ارزشمندی می آورد در حالی که مغز به غذای معمولی برای سیر شدن نیاز دارد.
 • مغز می خواهد شکم تان سیر باشد و یک گوشی برای سرگرمی داشته باشید و موفقیت یعنی یک اضافه کاری که مغز به آن نیازی ندارد.
 • مغز از اینکه زیاد کار کند متنفر است، او همیشه به دنبال روشی برای فرار کردن از زیر کار است برای همین موفقیت را نمی خواهد زیرا موفقیت باعث زیاد کار کردنش می شود.
پس هر روز که از خواب بلند می شوید شاهد رفتارها یا رفتارهای مشابه زیر، خواهید بود زیرا مغز نمی خواهد به موفقیت برسید و متاسفانه اکثر انسان های جهان تسلیم مغزشان می شوند:
 • کمی بیشتر بخواب تا سر درد نگیری و شاداب تر شوی.
 • روزت را با گوش کردن به موزیک و کلیپ انگیزشی و طنز و صحبت با دیگران شروع کن
 • حالت خوب نیست که درست بتوانی درس بخوانی
 • مشکلات بزرگی داری و باید آن ها را حل کنی تا فکرت آزاد شود.
 • تمرکز کافی برای مطالعه نداری و چیزی را یاد نمی گیری
 • پایه درسی قوی نداری و خیلی ها از تو زرنگ تر و باهوش تر هستند پس آن ها قبول می شوند.
 • این غلط هایی که می زنی اگر در کنکور اتفاق بیفتند چه؟
 • با زیاد درس خواندن توقع اطرافیان زیاد می شود پس کمتر بخوان یا خودت را به مریضی بزن تا توقع شان پایین بیاید.
 • جلوی میهمان درس نخوان زیرا بعدا پشت سرت خواهند گفت که فلانی خیلی درس می خواند پس توقع شان زیاد می شود.
 • اگر روز جلسه کنکور استرس بگیری چه می شود؟ اگر جایت بد باشد چطور؟
 • چرا انسان خلق شدیم و سنگ و چوب آفریده نشدیم؟ چرا من در این خانواده متولد شدم؟ 
 • احساس تنهایی می کنی و مشکلات بزرگی داری و این تو را خیلی اذیت می کند.
 • وارد دانشگاه شوی کسی با تو دوست می شود؟ اصلا می توانی در خوابگاه زندگی کنی در یک اتاق با چند نفر دیگر هم اتاقی شوی؟
 • خیال پردازی به تو انرژی می دهد بیا چند دقیقه خیال پردازی کنیم تا انگیزه بگیریم و بهتر درس بخوانیم.
 • تو خیلی زرنگ و باهوشی اگر دیرتر هم شروع کنی بازهم موفق می شوی پس زیاد عجله نکن هوش تو از بقیه بیشتر است
از وقتی برای موفقیت شروع می کنید در امان نخواهید بود، هر روز با ده ها روش، حمله می شود و آنقدر این افکار را تکرار می کند تا پدیده تلقین روی دهد و باورتان شود که واقعا این ها درست هستند. یادتان باشد انسان وقتی حرفی را زیاد شنید کم کم باورش می شود که درست است حتی اگر اصل و اساس آن اطلاعات غلط باشد.
مغز از این همین تکرار زیاد استفاده می کند و هر روز یادآور می شود و انقدر می گوید تا باورتان شود که اوضاع کاملا خراب است. امیدوارم این آگاهی، کمک کند که انتظاری از مغز خود برای موفقیت نداشته باشید و سعی کنید با آگاهی این فشار را وارد کنید که به موفقیت برسید.

سعادت
یکشنبه 7 بهمن 1397 09:25 ب.ظ
من رشته تجربی هستم راهنمایی درسم خوب بود ولی در دبیرستان به یک باره ضعیف شدم به طوری دیگر هیچ رغبتی به درس نداشتم و همیشه میگفتم مشکلاتی دارم وبه هرکس میگفتم مشکلم حل نمیشد به طوری کار تا جایی پیش رفتم که سرباز شدم چکار کنم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. یک باره ضعیف شدن غلط است حتما خاطرات و موضوعاتی در آنجا رخ داده است که ذهنیت شما را تغییر داده برای همین اگر می خواهید خوب شوید بایستی با مشاور یا روانشناس تان در مورد آن دوره از زندگی صحبت کنید تا کم کم آگاهی بدست آورید و خاطرات منفی را از بین ببرید. موفق ترین باشید.
سعادت
یکشنبه 7 بهمن 1397 03:16 ب.ظ
سلام چرا میگوید مغز برای موفقیت طراحی نشده در حالی که استعداد در مغز انسان است و ذخیره مغز یعنی استعداد و چه بهانه های مغز میاورد تا ما درس نخوانیم ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. در مورد اینکه چرا مغز برای موفقیت طراحی نشده است که این همه توضیحات نوشته ام که می توانید بخوانید و البته صحبت های بیشتری هم می شود داشت که نیاز به آناتومی دارد و که متوجه شوید بیشتر قسمت های مغز برای بقا طراحی شده اند یعنی مراکز سیری و گرسنگی و کنترل دما و نبض و حالت هایی مثل ستیز و گریز و... و مغز انسان در بخش کوچکی فقط قدرت تعقل دارد. ولی آن ها دیگر بحث های تخصصی می شود ولی برای سطح عموم همین توضیحاتی که به طور مفصل در متن ارایه شده را بخوانید متوجه می شوید مغز برای موفقیت طراحی نشده است.
یک مورد دیگر هم که بد نیست به آن اشاره کنم این است که اگر مغز برای موفقیت طراحی شده بود آنگاه همه ما به طور غریزی به دنبال موفقیت می رفتیم ولی واقعیت این است که موفقیت به صورت غریزی نیست و اتفاقا سخت ترین کار دنیاست و مغز بارها مخالفت می کند زیرا مغز فقط به دنبال ذخیره انرژی است.
مغز برای هرچیزی طراحی شده باشد آن را به صورت غریزی می خواهد و هیچ نیازی به فشار ما نیست و هرچیزی که به او تحمیل کنید با آگاهی است و برای همین با آن مخالفت می کند. در واقع مغز علاقه ای به استفاده از توامندی های بیشترش ندارد و می خواهد از همان حداقل ها استفاده کند زیرا هدف مغز حفظ انرژی و بقاست.
اگر به توضیحات بیشتری نیاز دارید توصیه می کنم کتاب بسیار خوب نوروآناتومی اسنل را مطالعه کنید تا با مغز به صورت علمی آشنا شوید و کم کم متوجه می شوید که دلایل زیادی برای این مورد وجود دارد ولی در سطح عمومی اگر می خواهید توضیحات موجود در متن + توضیحاتی که در همین پاسخ اضافه کردم کافی است.
اما در مورد استعداد، بایستی بگویم استعداد کلا یعنی چه؟ من تعریفی از استعداد ندارم. اگر منظورتان از آن صحبت هایی است که مثلا می گویند یکی استعداد ریاضی دارد دیگر استعداد نقاشی دارد و... که بنده نمی توانم بپذیرم چیزی به این نام وجود داشته باشد زیرا شما وقتی می گوید من ریاضی را خوب یاد می گیرم به این معنا نیست که یک چیزی از قبل از تولد داشته اید که بقیه ندارند که به آن استعداد بگویید.
در واقع اگر ریاضی را خوب یاد می گیرید برای این است که مجموعه ای از خاطرات مثبت برایتان در درس ریاضی رخ داده است و همین ذهنیت باعث شده به آن علاقمند شوید. دقیقا برعکس، کسی که می گوید استعداد ریاضی ندارم در واقع مجموعه ای از خاطرات تلخ از این درس را دارد که باعث شده نسبت به این درس ذهنیت منفی پیدا کند و رقبت یادگیری نداشته باشد.
امروزه حتی اینکه بگویید فلان شخص استعداد صدایی دارد و خواننده خوبی هم است زیر سوال رفته زیرا با تمرین های مخصوص مثل روش های تنفس و کلاس های فن بیان و هزاران تاکتیک و تکنیک به تقویت حنجره می پردازند و از هر صدایی می توانند یک صدای خاص بسازند.
پس می شود گفت، اگر یک انسان سالم به دنیا بیاید، یعنی عقب مانده ذهنی نباشد و از نظر مغزی سالم باشد توان یادگیری هر چیزی را دارد مگر اینکه مجموعه ای از خاطرات مثبت و منفی باعث شوند تا او از چیزهایی خوشش بیاید پس بهتر یاد بگیرد و از چیزهایی بدش بیاید و سخت یاد بگیرد یا اصلا یاد نگیرد.
بنابراین 100 میلیارد عصبی برای همه انسان های سالم یکسان است، مراکز تصمیم گیری در همه یکسان است و اگر چیزی به نام استعداد هم باشد برای همه یکسان وجود دارد و اگر می بینید برخی بهتر از دیگران هستند و برخی بالاتر از بقیه هستند چون روی یک مورد کار کرده اند. اگر شما هم همانقدر کار کنید به همان نتایج می رسید.
البته می پذیرم که پذیرفتن این صحبت ها الان خیلی سخت به نظر می رسد زیرا سال هاست که در گوشمان کرده اند که فلانی باهوش تر است آن یکی بااستعدادتر است در کشور ما حتی برای چاق شدن هم واژه استعداد به کار می برند و می گویند فلان شخص استعداد چاقی دارد.
بله در این شرایط با این همه تاکید بر استعداد، خیلی سخت است که بخواهید بپذیرید چیزی به اسم استعداد نیست یا اگر هست برای همه یکسان است و فقط خاطرات و تجربه ها و برداشت های ما است که باعث می شود ضعیف یا قوی باشیم.
من شما را به یک چالش دعوت می کنم، همین الان در گوگل بنویسید: «آزمون تست هوش» و وارد یکی از سایت های امتحان گیرنده شوید. یک بار تست هوش را کامل انجام دهید و نمره خود را یادداشت کنید. دوباره برای بار دوم شرکت کنید و همان را انجام دهید و نمره خود را یادداشت کنید.
حالا سوال من این است: «چرا نمره آزمون دوم بهتر از اولی شد؟ مگر قرار نیست که هوش یک چیز ثابت باشد؟ پس چرا بار دوم بیشتر از بار اول می شود؟»
کم کم متوجه می شوید که هوش به معنای یک چیز اضافه ای که برخی ها از قبل از تولد بدست می آورند و با خود به این دنیا می آورند نیست. بلکه هر کسی روی هرچیزی تمرین کند آنقدر قوی می شود و آنقدر سرعت پیدا می کند که به او می گویند باهوش.
خلاصه اینکه روی هر چیزی تمرین کنید باهوش می شوید. خاطرات تلخ همیشه ما را کند می کنند و خاطرات مثبت همیشه به ما کمک می کنند. البته یادتان باشد مغز برای موفقیت طراحی نشده است پس سعی می کند خاطرات منفی را یادتان بیاورد تا همیشه احساس بی استعدادی ناتوانی کم هوشی و خنگی کنید.
البته برای برخی هم برعکس است یعنی به برخی هم تلقین باهوشی و زرنگی می کند تا با این روش وقت آن ها را بکشد. امیدوارم وقتی شود و در مورد هوش و استعداد و اینکه اصلا این اصطلاحات از کجا آمده و جایش در دنیای امروز کجاست به طور مفصل صحبت کنیم زیرا عمری است که اسیر این واژه ها شدیم و به خودمان برچسب زدیم.
یادتان باشد اگر مغز برای موفقیت طراحی شده بود آنگاه هر روز صبح همزمان با گرسنگی، عطش موفقیت هم در درونتان به جوش و خروش در می آمد و مغز وادراتان می کرد که به موفقیت برسید. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 4 بهمن 1397 10:32 ق.ظ
سلام آقای جدیدی خسته نباشید واقعا ازتون ممنونم هر وقت سوال پرسیدم خیلی خوب راهنماییم کردین ؛ آقای جدیدی من میخوام شیمی 3 رو شروع کنم و با توجه به اینکه شیمی 3 اکثرا مسئله هستش میخوام تا آخر اسفند انشالله تموم کنم و از فروردین تا کنکور هر روز 10 الی 20 تست از کنکور های سراسری رو براش بزنم ؛ گفتم نظر شما رو بدونم که باز بهم بگین که چطوری بهترین عملکرد رو داشته باشم ...ممنون از لطفتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. بنده در استراتژی برنامه ریزی شما حضور ندارم و نمی دانم که این تصمیم با توجه به کلیت برنامه تان، درست است یا خیر؟ اگر این کار باعث تست و مرور زیاد و افزایش تسلط تان می شود پس درست است. موفق ترین باشید.
ملیکا
سه شنبه 2 بهمن 1397 06:08 ب.ظ
استاد واقعا عذر می خوام که مجدد مزاحمتون شدم
مطالبتون خیلی بدرد من میخورن و بهتره بگم خوندنشون باعث شدن که خیلی از اشتباهاتی رو که توی مسیر درسی داشتم رو کشف کنم باوجودی که همیشه شاگرد ممتاز بودم و....
و حتی دریافت هام از مقاله هایی که تو فیلد کنکور و انتخاب و تصمیم گیری ارایه دادینو تعمیم بدم به تصمیم گیری های ناخواسته ی اشتباهی که تو سایر جنبه های زندگی داشتم و متوجه بشم که نگرش و فرمولای بظاهر درستم چراااا غلط از آب دراومدن که درنهایت هم منجر به دستیابی به نتیجه مطلوبم نشدن
و خواستم بدونم این اجازه رو میدید که از مطالبتون اسکرین شات بگیرم و شخصا استفاده کنم؟ به این خاطر این درخواستو داشتم که فکر میکنم همیشه برام تازگی دارن و راهگشا هستن و هرچند وقت یه بار بتونم بهشون رجوع کنم آخه هم وقت نوت برداری ندارم و هم این هنر رو هم ندارم که همچنان با حفظ شیوایی و پویایی پیام محتواها بتونم نوت برداری کنم
ممنونم اگه پاسخ بدید و شرمنده ام که وقتتون رو گرفتم
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. خیلی خوشحالم که مطالبم باعث تغییرات شده است و هیچ مشکلی برای اسکرین کردن مطالب نیست. موفق ترین باشید.
ملیکا
سه شنبه 2 بهمن 1397 02:42 ب.ظ
چقدر قشنگ نوشتید استاد
پاسخ هاتون به کامنت ها هم خودش یه درسه
مخصوصا اون پاسخی که در 'رد خیال پردازی در جهت موفقیت' نوشتید خیلی جامع و عالیه
سوال منم بود
تا اخر متنو که آدم میخونه دیگه هیچ سوال بی جوابی واسش نمی مونه مرسی از مطالب بسیار مفیدتون
همیشه بدرخشید
آرزوی سلامتی دارم
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم به بنده لطف دارید. بله یادتان باشد اگر کتابی بخواهد بنویسد که برای موفقیت باید هدف گذاری کنید + برنامه ریزی + تلاش + نترسیدن از اشتباه و شکست + مصرف کل عمر حتی اگر نشد مطمین باشید هیچ کسی این کتاب ها را نمی خرد. نویسنده های جهانی یاد گرفته اند همیشه آروزها را بفروشند مثل وقتی که می گوییم ای کاش می شد فردا که از خواب بلند می شوم ثروتمند باشم.
در این کتاب ها همیشه می گویند به خودتان تلقین کنید، فکر کنید، خیال پردازی کنید چون این کارها خیلی برای مغز لذت بخش است و خیلی جالب است که به جای تلاش کردن بخوابید و فکر کنید اما خود آن نویسنده هم اگر همت نداشت و هر روز تلاش نمی کرد همان کتابش هم نوشته نمی شد. در واقع خود نویسنده هم با زحمت کتابش را نوشته است.
یک چیز هم مد شده که برخی می گویند خیال پردازی کنید ولی کار هم کنید این هم اشتباه است چون خیال پردازی پایه هورمونی دارد اولش از کم شروع می شود و به زودی کل زندگی تان را فرا می گیرد.
ببنید کلا نیازی به خیال پردازی نیست. اگر انسانی هدفمند هستید پس باید به هدفتان برسید یعنی باید هر روز کار کنید پس خیال پردازی کردن هیچ معنی و مفعومی ندارد. برخی می گویند پس انگیزه چه می شود؟ بایستی بگویم که انگیزه با خیال پردازی بدست نمی آید هرکسی خیال پردازی کرده باشد متوجه می شود چطور بعد از چند روز از کار می افتد. موفق ترین باشید.
دوشنبه 1 بهمن 1397 11:13 ق.ظ
سلام و خسته نباشید ممنون بابت این اطلاعات خوب
میشه چند مورد راهکار هم ارائه بدین ...باید با مغزی که هر روز کلی احساس نا امیدی و .... میده تا ما رو از درس خوندن منصرف کنه چه برخوردی کنیم ؟ آیا میشه به مرور زمان این فشار رو از طرف مغز کمتر کرد؟ و اینکه این همه میگن به موفقیت فکر کن و مثبت اندیش باش و به هدفت فکر کن ...خب همه این فکر کردنها به واسطه مغز اتفاق میفته ؛ یعنی مغز فکر میکنه ولی در عمل با ما مخالفت میکنه ؟ من به مقدار دچار به سری تناقضات شدم ممنون میشم راهنمایی کنین
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ایا کسی را می شناسید که به شما گفته باشد من خیال پردازی کردم موفق شدم؟ آیا کسی را می شناسید که با فکر کردن و خیال پردازی کردن بهتر درس خوانده باشید آیا کسی را می شناسید که گفته باشد مقدار مطالعه اش را با خیال پردازی افزایش داده است؟
متاسفانه کتاب های بازاری و خیابانی همیشه شما را دعوت به خیال پردازی می کنند تا کتاب های خود را بفروشند. ما هم یک اخلاق بد داریم آن هم این است که اگر نویسنده یک کتاب خارجی باشد فکر می کنیم دیگر هرچه می گوید درست است. بسیاری از کتاب های پرفروش دنیا جزء بی ارزش ترین کتاب ها هستند پس چرا پر فروش شده اند؟
چون در این کتاب ها همیشه سعی می شود موفقیت را به فکر کردن، خیال پردازی کردن و توهم زدن گره بزند. همه ما دوست داریم که ای کاش می شد با خیال پردازی کردن به هدف برسی و این نویسنده ها، آرزوهای ما را به ما می فروشند. ولی واقعیت چیست؟
خیال پردازی پایه هورمونی دارد دقیقا مشابه حالتی که سیگار بکشید. هرچه بیشتر خیال پردازی کنید، مغز بیشتر لذت می برد و تمایل به ترشح هورمون بیشتری را پیدا می کند. دقیقا مثل سیگار کشیدن که مغز هر روز تمایل بیشتری به نیکوتین پیدا می کند.
پس ما با خیال پردازی معتاد می شویم. اگر شما خیال پرداز بوده باشید حتما تجربه کرده اید که بعد از مدتی بایستی روزها خیال پردازی کنید تا چند ساعت درس بخوانید. خیال پردازی کردن نه تنها با پایه هورمونی که دارد باعث اعتیاد ما می شود بلکه یک بدی دیگری هم دارد.
وقتی خیال پردازی می کنید که موفق شده اید دیگر خود را در بهترین حالت تصور می کنید و اینکه فرد مهم و خوشبخت و ثروتمندی شده اید. حالا وقتی می آیید درس بخوانید متوجه می شود اوه اینکه خیلی سخت است و باید کلی بدبختی کشید. در حالیکه در خیال پردازی همه چیز آسان بود و با یک فکر شما به شهرت می رسیدید اما در دنیای واقعی باعث پوست سرتان کنده شود تا قدمی از قدم بردارید. همین تناقض باعث می شود به بی انگیزگی برسید و دچار نارضایتی شوید زیرا آنچه انتظار داشته اید با آنچه واقعا در حال رخ دادن است فرق دارد.
بنابراین هیچ گاه در کتاب هایی که شما را به خیال پردازی دعوت می کنند نمی خوانید که بگویند دو گروه 25 نفره انتخاب کردیم به گروه اول گفتیم فقط کار کنید و به گروه دوم گفتیم اول خیال پردازی کنید بعدا کار کنید و نتایج این شد که گروه دوم عالی بودند می دانید چرا همچین آزمایش هایی را انجام نمی دهند؟
چون می دانند اگر خیال پردازی کنید و بعد بخواهید کار کنید به زودی کله پا می شوید و زندگی برایتان تمام می شود. همه می دانند فقط باید بی احساس کار کرد. دقت کنید بی احساس کار کرد زیرا برای موفقیت به احساس نیاز نداریم. ما انسانیم با عقل می خواهیم به موفقیت برسیم و احساسات را به سطل زباله بریزید.
این کتاب ها همیشه می گویند ادیسون و انیشتن اینطوری بوده اند. همیشه از کسانی صحبت می کنند که خیلی وقت است مرده اند و هیچ گاه اثری از آنان نیست در حالیکه اگر خیال پردازی خوب است پس دو گروه بیاورید و به صورت عملی ازمایش کنید. اما نیازی به ازمایش نیست چون نتیجه مشخص است:
هرکسی خیال پردازی کند مثل این است که اولین نخ سیگار را بکشد. خیلی باید مغزتان را بشناسید. خیلی چیزها باید از این موجود زرنگ بدانید. اینقدر ساده نیست که فکرش را بکنید. این مغز پیچیده تر از این حرف هاست. موفق ترین باشید.
نگین
شنبه 29 دی 1397 01:17 ب.ظ
سلام آقای جدیدی وای عالی بود خیلی قشنگ نوشتید آقای جدیدی من می خوام بیشتر راجب این کلک های مغزی بدونم و بخونم اما هر چی می گردم چیزی پیدا نمی کنم شما سایت یا وبلاگی رو می شناسید که در مورد این طرز تفکر مغز مقالات بیشتری داشته باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. خیر متاسفانه منبعی که به این صورت به مغز بپردازد را نمی شناسم البته انتظاری هم نیست زیرا کل جهان تازه از سال 2012 به شناخت مغز علاقمند شده
و اتحادیه اروپا پروژه جهانی مغز را استارت زده است و زیاد جای تعجب ندارد که شما نمی توانید در مورد مغز اطلاعات زیادی پیدا کنید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.