کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - آستانه ایستایی تغییرات، با محوریت زندگی داوطلبان کنکور

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

آستانه ایستایی تغییرات، با محوریت زندگی داوطلبان کنکور

وقتی صحبت از تغییر برای یک دانش آموز یا داوطلب کنکور می شود، فهرست زیر برای مان تداعی می شود که به عنوان مهم ترین دغدغه های تغییر برای کنکور همیشه از آن ها نام می بریم:
 • تغییر ساعت خواب و بیداری 
 • تنظیم مدت زمان خوابیدن روی 7 ساعت
 • کم کردن میهمانی و آمد و شدها
 • تغییر در مورد نحوه مطالعه
 • تغییر روی میزان ساعت های متوالی نشستن پشت میز
 • کم کردن استفاده از شبکه های اجتماعی
 • کم کردن صحبت با اطرافیان و دوستان
 • کم کردن تماشای برنامه های تلویزیون 
 • ایجاد تغییرات رفتاری که موجب اتلاف زمان می شود مثل اتلاف زمان شروع صبح
 • و...
موضوع من در این مطلب، صحبت در مورد تغییراتی که باید داشته باشید نیست، بلکه می خواهم از موضوع مهم آستانه تغییرات صحبت کنم یعنی همان موردی که باعث دلسردی بسیاری از کنکوری ها می شود و گمان می کنند که تغییر پذیر نیستند و شرایط شان طوری نیست که بتوانند هیچ تغییری در زندگی کنند.
آستانه تغییرات به چه معناست؟ وقتی تصمیم می گیرید تغییری را در زندگی خود شروع کنید، اینطور نیست که از روز اول به آن چیزی که ایده آل برسید، بلکه باید مدت زمانی را سپری کنید تا آن تغییر به عادت تبدیل شود و در رفتارهای شما قابل مشاهده گردد. این مدت زمان را آستانه تغییرات می گویند که متاسفانه اکثر افراد به خصوص کنکوری ها تحمل این آستانه تغییرات را ندارند.
من هم دوست داشتم و فکر می کنم همه دوست دارند که وقتی صحبت از تغییر می شود، همین حالا آن چیزی که ایده آل است رخ بدهد اما طبیعیت از این قانون پیروی نمی کند. بلکه او همیشه در برابر تغییرات مقاومت می کند تا شاید دست از تغییر کردن بردارید و مسیر دیگری را در پیش بگیرید.
اگر این چند روز را تحمل کنید، آنگاه طبیعت تسلیم می شود و تغییری که می خواستید برایتان رخ خواهد داد و تبدیل به یک رفتار در زندگی تان می شود. بگذارید این موضوع را از دید مغز بررسی کنیم، فقط قبلش بدانید که مغز جزئی از این طبیعت است و همه طبیعت از قانون های سه گانه نیوتن پیروی می کند:
وقتی تصمیم می گیرید که تغییری در زندگی خود ایجاد کنید پس باید به مغز نیرو وارد کنید، اما طبق قانون اول نیوتن، هر جسمی دوست دارد وضعیت خودش را حفظ کند در نتیجه مغز هم علاقمند به حفظ وضعیت خودش می باشد. اینجاست که مغز شروع به مخالفت می کند و تصمیم می گیرد با تولید احساسات منفی متفاوت باعث بی ثمر شدن تلاش هایتان برای تغییر باشد.
مجموعه از این احساسات منفی که به دلیل مخالفت های مغز با تغییرات است را در لیست زیر مشاهده می کنید:
 • این تغییر زورکی است و فایده ای ندارد. تا چه زمانی می توانی با زور این تغییرات را نگه داری؟ باید ابتدا در وجودت یک فرد موفق باشد تا به موفقیت برسی، نه اینکه با زور و فشار بخواهی به موفقیت برسی.
 • تو یک مشکل خیلی بزرگ داری و قبل از اینکه بخواهی تغییری در درونت شکل بدهی اول باید آن مشکل بزرگ را حل کنی و تا زمانی که آن را حل نکردی اتفاقی برایت رخ نخواهد داد.
 • الان برای تغییر کردن دیر شده است و زمان از دست رفته، حتی اگر تغییر هم کنی اتفاق بزرگی برایت رخ نخواهد داد، پس فقط خودت را خسته می کنی.
 • تو بارها می خواستی این تغییر را در زندگی ات ایجاد کنی و هیچ وقت هم موفق نبودی، این بارهم بیخودی خودت را خسته می کنی و باز هم شکست می خوری. تغییر کردن برای تو یک موضوع نشدنی است.
 • شخصیت تو شکل گرفته، دیگر تغییر نمی کنی، سال هاست اینطوری هستی و نمی شود که عوض شوی، شخصیت تغییر پذیر نیست و باید این مشکلاتت را بپذری و تغییر کردن فایده ای برایت ندارد.
اگر از آستانه تغییرات آگاهی داشته باشید هیچ وقت، گول این احساسات منفی را نخواهید خورد زیرا به خوبی می دانید که این جملات و عبارت های درونی، فقط و فقط زور زدن های مغز برای جلوگیری از تغییرات است. این آستانه تغییرات، باید سپری شود تا مغز به ناچار تسلیم شود و تغییرات جدید را بپذیرد.
بسیاری از تغییرات در زندگی ما انسان ها هیچ گاه شکل نگرفته است زیرا در مرحله آستانه تغییرات، همه چیز را از دست می دهیم و فشارهای روانی ناشی از مخالفت های مغز را می پذیریم و تسلیم می شویم. وقتی تصمیم به تغییر کردن دارید، بیشترین مقدار انرژی منفی و احساس بد، توسط مغز تولید می شود زیرا او طبق قانون اول نیوتن از تغییر کردن شرایط متنفر است.
برای مغز اصلا اهمیت ندارد که تغییرات مثبت است یا منفی، او با هر نوعی تغییری مخالف است ولی باید آستانه تغییرات را تحمل کنید تا این تغییر شکل بگیرد. سوال دیگر این است که آستانه تغییرات چند روز است و چقدر طول می کشد؟
باید بگویم که مدت زمان آستانه تغییرات بسته به نوع تغییری که می خواهید انجام بدهید فرق می کند. عواملی که باعث شده مدت زمان آستانه تغییرات می شوند به شرح زیر هستند:
 • هر چه تغییری که می خواهید انجام بدهید مثبت تر باشد، آستانه تغییرات بیشتر می شود.
 • هرچه تغییری که می خواهید انجام بدهید با عادت های منفی قدیمی تری مخالف باشد، آستانه تغییرات بیشتر می شود.
 • هرچه قبلا بیشتر همین تغییر را می خواستید انجام بدهید و موفق نشده اید، آستانه تغییرات بیشتر می شود.
 • هرچه حمایت های درونی و بیرونی کمتری داشته باشید آستانه تغییرات بیشتر می شود.
 • هرچه تغییرات با زندگی عادی مردم در تضاد بیشتری باشد، آستانه تغییرات بیشتر می شود.
برای همین است که تغییر کردن به کارهای منفی راحت تر از تغییر کردن به کارهای مثبت است. همچنین وجود عادت های منفی زیاد در وجودتان باعث طولانی تر شدن مدت زمان تثبیت عادت جدید می شود و از همه مهم تر اینکه هرچه این تغییرات با زندگی معمولی افراد فرق داشته باشد بیشتر و سخت می شود که تغییر کنید.
در این مطلب قصدم این بود که شما را از آستانه تغییرات یعنی مدت زمانی که باید تحمل کنید تا تغییرات به رفتار تبدیل شوند، آگاه کنم. دانستن این نکته که تغییرات از روز اول رخ نمی دهند و زمانی می توانیم مطمین از تغییر کردن مان باشید که مدت زمان آستانه تغییرات را طی کرده باشیم.
نکته مهم این است که در طی مدت زمان آستانه تغییرات، احساسات بد و تنفرآمیز و انرژی های کاذب منفی در درونمان به اوج می رسد و باید بدانیم که این ها تلاش های مغز برای جلوگیری از ثبت این تغییرات است و کافی است فقط به فکر ادامه دادن فشارهایمان باشیم تا تغییرات به رفتارهای درونی تبدیل شوند.
شما می توانید برای تکمیل این توضیحات، فیلم زیر را هم مشاهده کنید:
[
]

یکشنبه 25 فروردین 1398 10:16 ب.ظ
یعنی میتونیم امیدوار باشیم بعد استانه تغییرات اون انرژی های منفی سراغ ما نیان ؟! و تغییر تبدیل به عادت بشه برای ما ؟ در هر کاری صدق میکنه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. همانطور که توضیح داده شد بعد از تحمل آستانه تغییرات، باز هم فشارهای مغز ادامه دارند و هیچ روزی فرا نمی رسد که بگویید: آخیش دیگر می توانم کارم را بدون فشار و افکار منفی انجام دهم.
یادتان باشد مغز فقط کارهایی که با غریزه همخوانی داشته باشند را به راحتی تبدیل به عادت می کند و با آن ها مخالفتی ندارد ولی با بقیه کارهایی که با نیازهای انسانی ما در ارتباط است و ربطی به غریزه ندارد تا عمر دارید با آن ها مخالفت می کند.
البته که به مرور زمان این مخالفت ها کمتر می شود ولی همیشه هست و ممکن است اگر آگاهانه زندگی نکنید بعد از مدتی مجدد به رفتار قبلی بازگردید. الان این موضوع پذیرفته شده است که عادت ها و رفتارهای نادرست هیچ وقت از بین نمی روند و اگر آگاهانه زندگی نکنید دوباره همان ها به سمت شما باز می گردند. موفق ترین باشید.
F_sh
سه شنبه 11 دی 1397 12:46 ب.ظ
سلام آقای جدیدی
دانش آموز دوازدهم تجربی هستم.چند ساله که تلاش میکنم بی دقتی های محاسباتی رو کم کنم اما واقعا تا الان به نتیجه خوبی نرسیدمه...همون کارها و بی دقتی همیشگی پابرجاست
الان این توی ذهنم هست که بعضی چیزا رو نمیشه تغییر داد و یه کسایی همیشه موفق ترن
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. لیست اشتباهات محاسباتی شما چیست؟ تمام اشتباهاتی که می کنید را بنویسید تا بررسی کنیم. وقتی برای مشکلی، کارهای درستی انجام ندهید که نباید انتظار تغییر داشته باشید. موفق ترین باشید.
احسان
جمعه 30 آذر 1397 03:51 ب.ظ
سلام آقای جدیدی عزیز شهر بابلسر منطقه 2 یا 3 هستش در کنکور ؟
چون تازه نقل مکان کردم به این شهر نمیدونم کدومشه ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بابلسر منطه سه تقسیم بندی های سازمان سنجش حساب می شود ولی دقت کنید اگر دانش آموز نباشید همان منطقه قبلی برایتان حساب می شود و اگر دانش آموز باشید بهترین منطقه ای که درس خوانده باشید ملاک تعیین منطقه شما در کارنامه کنکور است. موفق ترین باشید.
محمد حسین
سه شنبه 27 آذر 1397 10:29 ب.ظ
سلام استاد. ممنون بابت مقاله های خوب و کاربردی.

من 27 سالمه و لیسانس کشاورزی ام. قصد دارم کنکور 99 شرکت کنم و با کتابهای نظام جدید شروع کردم. بنظر شما الان تا اول تیر ماه که ان شاءالله بخوام شاگردتون بشم چی بخونم و چطور...(زبان و عربی رو متاسفانه در دوران دبیرستان کلا بیخیال بودم و پایم زیاد جالب نیست) خدا رو شکر گیرایی مطالبی که میخونم خوبه. بنظرتون پایه دهم و یازدهم رو باهم بخونم یا اول دهم بخونم؟
کاری که بنظرتون مفیده تا زمان اول تیرماه رو بهم بگید استاد. ممنون که پاسخ میدین.
بازم تشکر

اگه ممکنه یه تایم تماس به من بدید استاد.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. با این توضیحات نمی شود راهنمایی دقیقی داشت. ولی خب توصیه من همیشه پایه سازی در دروس تخصصی به خصوص ریاضی و فیزیک است. اگر کسی روی دروس تخصصی پایه قوی داشته باشد یعنی از نظر تشریحی تسلط داشته باشد قطعا به نتیجه دلخواهش می رسد. برای تماس می توانید پیامک بدهید تا وقت مورد نظر را در نظر بگیرم. موفق ترین باشید.
کامران
سه شنبه 27 آذر 1397 03:12 ق.ظ
سلام استاد. وقتتون بخیر.من دانشجوی رشته برق روزانه بودم بعد از 5 سال تحصیل به دلیل مشکلات مالی و بی علاقگی 5 ترم مشروط شدم و دانشگاه مدرک معادل کاردانی بم داد الان میخوام برم سربازی و تو مدت سربازی چون تک فرزندم احتمالا تو شهر خودم خدمت کنم و بتونم درس بخونم واسه کنکور تجربی99. حالا چنتا سوال دارم:
1. به نظرتون میشه تو سربازی درس خوند؟
2.به فرض اینکه بتونم درس بخونم با توجه به معدل کتبیم که 13 بود ترمیم شرکت کنم ؟
3. اگر کنکور 99 پزشکی نیم سال دوم قبول شم من که آذر خدمتم تموم میشه ایا دانشگاه ثبت نامم میکنه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خدمت سربازی خیلی وابسته به نوع خدمت در یگانی است که بعدا در آن می افتید یعنی چه؟ به طور مثال فرض کنید در جایی خدمت کنید که هر 24 ساعت 12 ساعت باید شیفت بدهید و تازه صبح ها هم صبحگاه را شرکت کنید و ...
در این شرایط مطمین باشید کسری خواب آنقدر زیاد می شود که اگر فرصتی پیدا کنید فقط می خوابید. یا اگر خدمتتان طوری باشد که هر یک شب در میان نگهبان باشید در این صورت قطعا کمبود خواب خواهید داشت.
برای همین اگر خدمتتان فقط زمان اداری باشد و نگهبانی و شیفت و پست نداشته باشید یا خیلی کم داشته باشید قطعا فرصت برای درس خواندن ایجاد می شود ولی اگر نگهبانی و شیفت و پست و سیستم گردشی باشد قطعا درس خواندن سخت می شود.
پیشنهاد بنده این است که روی خدمت سربازی از الان حساب باز نکنید و بگذارید بعدا که مشخص شود چه نوع خدمتی با چه شرایطی خواهید داشت. در سربازی اختیارتان دست خودتان نیست که از الان روی آن حساب باز کنید.
ببنید بحث معدل برای کنکور 99 هنوز مشخص نشده است ولی اگر تاثیر قطعی شد حتما ترمیم معدل را اولویت داشته باشید.
در مورد قبولی در نیم سال دوم بایستی بگویم طبق قانون، شما باید تا قبل از مهر حتی اگر نیم سال دوم هستید باز هم باید سرباز نباشید چون زمان ثبت نام همه دانشجویان پزشکی در شهریور است و باید تا آن موقع همه کارهایتان را کرده باشید.
این قانون است که باید توسط دانشگاه اجرا شود اما چون زیر نظر خود دانشگاه است این شرایط هم ممکن است بوجود بیاید که دانشگاه تا بهمن برای دریافت کارت پایان خدمت شما صبر کند وممکن است هم قانون را اجرا کند برای همین توصیه می کنم به دانشگاه علوم پزشکی شهری که می خواهید قبول شوید بروید و از مسئول آموزش بپرسید که آن ها چطوری برخورد می کنند.
بنده دو سه مورد را پیگیر بودم، دانشگاه های خاص در برخی از شهرها قبول کرده بودند و مشکلی هم نداشتند ولی این دلیل نمی شود که همه اوکی باشند. موفق ترین باشید.
پیمان
شنبه 24 آذر 1397 05:26 ب.ظ
سلام عصر بخیر.من طبق توصیه ای که به بقیه دوستان داشتید برنامه مرور هامو زیاد کردم یعنی هر 7 روز یکبار مرور میکنم.ولی سوالی که دارم اینه که این مرور چقدر باید زمان بگیره مثلا توی 30 دقیقه مرور کنیم یا 1 ساعت یا چقدر به طور معمول؟؟ برای درس های محاسباتی مثل شیمی و فیزیک و ریاضی که باید تست بزنیم تعداد تست ها باید خیلی زیاد باشه ؟؟ یا نه مثلا واسه هر درس بطور مثال 40 تا تست بزنیم؟؟ یه خورده احساس میکنم مرور هام توی دفعات اول خیلی زمان میگیره با اینکه همون درس رو یک هفته پیش خیلی عالی میخونم.اگه کمی منو راهنمایی کنید ممنون میشم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سرعت مرورتان در ابتدا اگر کم است کاملا طبیعی است زیرا شما حفظ نشده اید و باید خدا رو شکر کنید که برنامه تان را اصلاح کردید که مرور و تست هایتان زیاد شود وگرنه با این شرایط چیزی تا کنکور از سوادتان باقی نمی ماند.
بایستی این کم کاری در مرور را با فشاری که به برنامه تان می آید تحمل کنید تا کم کم که حفظ شدید سرعت مرور خود به خود بالا می رود. وقتی چرخه مرور چند باری تکرار شود و سطح سواد و تسلط تان بالا برود آنگاه سرعت مرور خوب می شود. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.