کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - مدیریت زمان برای کنکور: چک لیست روزانه و کاربردی [آپدیت شده]

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

مدیریت زمان برای کنکور: چک لیست روزانه و کاربردی [آپدیت شده]

وقتی صحبت از مدیریت زمان می شود یک دنیا صحبت های تئوری و غیرکاربردی ارایه می شود. در این بخش، تمام راهکارهای عملی و انجام شدنی که به بهبود مدیریت زمان دانش آموزان و داوطلبان کنکور کمک می کند خواهم پرداخت و چک لیست های زیر همگی، حاصل کار عملی و تکنیک های کاربردی هستند که در زندگی خود بتوانید اجرا کنید و باعث بهبود کیفیت مدیریت زمان تان شود.
 این مطلب که در مورد مدیریت زمان برای داوطلبان کنکور است به طور مرتب بروز رسانی می شود که در همین کادر سبز رنگ آخرین تاریخ بروز رسانی آن نوشته می شود تا در بازدید های بعدی، بتوانید متوجه آبدیت شدن چک لیست های مدیریت زمان شوید. بروز رسانی ها در انتهای متن اضافه نمی شود زیرا چیدمان این مطلب به ترتیب از صبح تا شب است و آبدیت ها مربوط به مدیریت زمان هر بخش از روز که باشد در همان جا اضافه می شوند.
آخرین بروز رسانی: 4 فروردین 1398 ساعت 12:15 دقیقه (اضافه شدن ترکیب استفاده از نور زرد و سفید)

[
]
  • دیدن وسایل نورانی، یک ساعت قبل از خواب ممنوع: اگر جزوه یا فیلم های آموزشی دارید که مجبورید از طریق گوشی، کامیپوتر یا تلویزیون آن ها را تماشا کنید؛ حتما برنامه تان را طوری تنظیم کنید که حداقل 1 ساعت قبل از خوابتان، این تماشا کردن ها تمام شود زیرا این وسایل دارای پرتو آبی رنگ فرابنفش هستند که باعث اختلال در خواب می شوند و همین موضوع باعث به هم ریختن چرخه خواب و بیدار و از بین رفتن مدیریت زمان می شود. برای حل مشکل نور آبی و کاهش درخشندگی نور صفحه حتما ویدیویی زیر مورد بعدی را تماشا کنید.
مدیریت زمان با تنظیم خواب به وسیله کاهش نور صفحه نمایش به کمک نرم افزار f.lux
  • خواب با کیفیت در شب قبل یکی از عوامل مهم در بهبود کیفیت مدیریت زمان است: خیلی از کنکوری ها بدخواب هستند به طوری که بیش از 2 ساعت طول می کشد تا خوابشان ببرد و به علت بدخوابی و از دست دادن زمان برای خوابیدن؛ فردای آن ها نیز از نظر مدیریت زمان دچار مشکل می شود. در فیلم زیر سه راهکار حرفه ای و ساده برای افزایش کیفیت خواب آموزش داده شده است که می توانید با رعایت آن ها از بدخوابی خود جلوگیری کنید.
[
]
  • ساعت 5 بیدار می شوم و درس خواندن را شروع می کنم: آیا قبلا این کار را انجام داده اید و به این ساعت عادت دارید؟ اصلا مگر مهم است که ساعت چند از خواب بیدار شوید؟ مگر برای موفقیت در کنکور نباید برنامه را اجرا کرد؟ مگر فرقی می کند که ساعت 5 صبح برنامه تان را اجرا کنید یا 8 صبح؟ 
بسیاری از افراد فکر می کنند که مدیریت زمان و کنترل یک روز خوب برای کنکور در این است که صبح زود بیدار شوند. در حالیکه آنچه باعث موفقیت شما می شود اجرا کردن برنامه است. اگر ساعت 8 صبح بیدار شوید و برنامه کنکورتان را اجرا کنید خیلی بهتر از این است که ساعت 4 صبح بیدار شوید و خمیازه بکشید و حس و حال درس نداشته باشید، سر درد بگیرید و چرت بزنید و آخر سر هم ساعت 11 صبح بیهوش خواب شوید.
از این کارهای غیر حرفه ای نکنید. این رفتارهای نادرست را از زندگی خود حذف کنید. روی اجرای برنامه تمرکز کنید نه ساعت خواب و بیدارتان. قول می دهم هرکسی برنامه اصولی و درستش را اجرا کند موفق تر از کسی است که هر روز منتظر این است که یک روزی از راه برسد تا صبح زود بیدار شود و درس بخواند.
ساعت 4 یا 5 صبح معجزه ای ندارد که فکر کنید به موفقیت می رسید آنچه باعث موفقیت تان می شود، برنامه ای است که باید اجرا کنید. برنامه اجرا کردن هم اصلا به ساعت ربطی ندارد پس خود را درگیری زمان بیدار شدن نکنید که زمان زیادی از دست می دهید و هیچ اتفاق مثبتی هم برایتان رخ نخواهد داد.
  • فقط 10 دقیقه بیشتر می خوابم و بعد بلند می شوم و روزم را شروع می کنم: این مورد، در بین کنکوری ها بسیار شایع است و متاسفانه هیچ وقت هم 10 دقیقه بیشتر خوابیدن باعث سرحال شدن یا بهتر شروع شدن روز نمی شود. از این بگذریم که بسیاری از این 10 دقیقه ای ها به 1 ساعت هم رسیده است. 
پیشنهاد علم چیست؟ علم می گوید خوابیدن 7 ساعت پشت سرهم کافی است برای همین سعی کنید روی 7 ساعت خواب خود را آرام آرام تنظیم کنید و سپس با تمام شدن این خواب 7 ساعته ی پشت سرهم، از جای خود بدون هیچ معطلی بلند شوید. اصلا به خودتان این دلداری را ندهید که فقط 10 دقیقه بیشتر می خوابم چون اتفاق بهتری در انتظارتان با 10 دقیقه بیشتر خوابیدن نیست.
این عادت اشتباه فقط با یک بلند شدن سریع اتفاق می افتد، سریعا مسواک بزنید، دست و روی خود را بشورید و سعی کنید از پنجره به کف خیابان نگاه کنید تا بازتاب نور خورشید باعث کاهش ملاتونین ترشح شده توسط مغزتان شود و سریعا با یک کار کوچک مثل خواندن لغت روز خود را شروع کنید. 
اجازه هم ندهید که مغزتان با گفتن عبارت های داخل گیومه، به شما حکومت کند زیرا تمام این عبارت ها ساخته مغزتان است و وجود خارجی ندارد:
 «اگر الان بلند شوی سر درد می گیری، اگر الان برخیزی شاداب نخواهی بود، اگر الان بلند شوی تا شب خمیازه می کشی، اصلا این ناگهانی درس خواندن را شروع کردن خوب نیست، اول صبح است باید با آرامش کار خود را شروع کنیم، به دیوار خیره شوی، کمی به خودت فکر کنی تا هوش و حواست سرجایش بیاید مگر می شود تا گوشی زنگ خورد خاموش کنی و روزت را شروع کنی؟ بالاخره هفت ساعت خواب بودی و نمی شود که یک باره با هوشیاری روز را شروع کرد.
  • اگر چند دقیقه دیر از خواب بیدار شوم کل آن روز را درس نمی خوانم چون حس بدی دارم: وابستگی به ساعت یعنی فلج مطالعاتی شدن. چرا با چند دقیقه یا حتی چند ساعت دیرتر بیدار شدن کل آن روز را درس نخوانید؟ یعنی دلتان برای ساعت های باقی مانده نمی سوزد و فقط چون راس آن عقربه هایی که می خواستید و بیدار نشدید باید باقی روز را هم از دست بدهید؟
این رفتارهای سطح پایین هرگز باعث موفقیت کسی نشده است. این روش های غلط و آموخته نادرست را از لایه ها زندگی خود، پاکزدایی کنید. بازهم اشاره می کنم مهم این است که برنامه تان را اجرا کنید و حتی اگر به قول خودتان عقب افتاده باشید هم باید آنرا جبران کنید نه اینکه کل روز را هم به آن چند دقیقه از دست رفته اضافه کنید و کل روز را هم عقب بمانید.
تفکرتان به برنامه فقط عملگرایی و اجرای آن باشد نه اینکه چند دقیقه دیرتر بیدار شده اید. خواب ماندن طبیعی است اما از دست دادن کل روز برای چند دقیقه دیرتر بیدار شدن یک بار روانی و ذهنی است که در اثر وابستگی به ساعت ایجاد می شود.
  • از شب قبل باید بدانید ترتیب کارهای فردای شما چیست: یکی از عواملی که باعث حس بی تفاوتی، کسلی و سر در گمی در شروع روز می شود این است که داوطلب کنکور تازه در شروع صبح از خودش می پرسد که با کدام درس شروع کنم؟ امروز را چطور سپری کنم؟ همین بلاتکلیفی باعث می شود تا وقت و زمان تان هدر شود. برای جلوگیری از این مشکل توصیه می کنم آخر هر شب به مدت 15 دقیقه چیدمان درستی از کارهای فردای خود را روی یک برگه بنویسید و فردا صبح؛ همان چیدمان را بدون هیچ تغییری ایجاد کنید. کسی که شب قبلش؛ کارهای فردا را می نویسد مثل این است که سرنوشت فردایش را نوشته باشد. بیشترین دلسردی برای مطالعه و حس سر درگمی با رعایت همین نکته ساده تبدیل به روزهای مطالعاتی قوی می شود.
  • اتاق مطالعه لازم است از نظر روشنایی، دارای نور مناسب و از نظر دمایی؛ متعادل باشد: اگر اتاقی که در آن درس می خوانید تاریک باشد باعث ترشح ملاتونین می شود و حس چرت زدن و خواب به سراغ تان خواهد آمد. اگر اتاق تان پنجره دارد؛ لطفا پرده را کنار بزنید تا از نور طبیعی محیط برای روشن شدن اتاق خود استفاده کنید.
همچنین برای مطالعه در شب؛ حتما از ترکیب دو نور زرد و روشن استفاده کنید. استفاده همزمان از نور زرد و روشن باعث می شود تا خستگی و خشکی چشم کاهش یابد در نتیجه قرار شما برای مطالعه افزایش یابد. از طرفی دمای اتاق خود را نه زیاد گرم و نه زیاد سرد بلکه متعادل باشد. هر دو دمای سرد و گرم باعث فرار از مطالعه و حس بی قراری می شود.
برخی از دانش آموزان می گویند که در اتاقشان فقط یک سرپیچ برای لامپ هست و نمی توانند همزمان از ترکیب دو نور استفاده کنید. در مغازه هایی که لوازم الکتریکی می فروشند نوعی سرپیچ وجود دارد که به آن سرپیچ دوقلو می گویند که شکل آن را مشاهده می کنید. با این سرپیچ ها می توانید مشکل استفاده همزمان از دو نور سفید و زرد را حل کنید.
استفاده از سرپیچ های دوقلو برای بهره گیری همزمان از نور سفید و زرد که بتوانید قرار مطالعاتی پیدا کرده و مدیریت زمان را افزایش دهید
  • تغییر چیدمان درس ها و کارها در طول روز ممنوع: یکی از عادت های بسیار نادرست کنکوری ها این است که چیدمان درس هایشان را در طول روز تغییر می دهند. به طور مثال از شب قبل تصمیم گرفته است که «با زیست شروع می کنم؛ بعد فیزیک، بعد ریاضی و...» اما وقتی صبح بلند می شود؛ می گوید الان حس زیست خواندن ندارم و به جای آن با دین و زندگی شروع می کنم.
این روشی است که در داوطلبان کنکور بسیار زیاد دیده می شود و آسیب مدیریت زمانی دارد. به این صورت که مغزتان، با تغییر دادن گاه و بی گاه درس ها، سعی می کند تا شما را مطیع خودش کند و کم کم باعث حس و حالی درس خواندتان شود. یعنی روزهای زیادی می رسد که با گفتن جمله «من امروز حس درس خواندن ندارم» دیگر درس نمی خوانید. بنابراین نباید اجازه بدهید که با حس و حال جای درس ها، تغییر کند که اگر اینطور شد کم کم مغزتان روزهای زیادی را از چنگ تان در می آورد.
یادتان باشد مغز هیچگاه یک باره به هدفتان حمله نمی کند؛ ابتدا جای درس ها را عوض می کند کم کم می گوید درسی که دوستش نداری را بگذار آخر همه انجام می دهیم بعد از مدتی می گوید آخر شب است و حوصله آن درس را نداری بگذار برای آخر هفته و به همین شیوه کم کم روزهایی هست که بیدار می شوید ولی حس درس خواندن ندارید.
  • اتلاف زمان در اثر چیدمان نادرست کارها در طول روز: یکی از مشکلات دیگر کنکوری ها، نداشتن یک چیدمان ساده برای شروع روزشان است، به طور مثال اول صبح به حمام می رود یا در بهترین زمان روزش که شروع کارش است به جای درس خواندن، مشغول تمیز کردن اتاق و کتاب هایش می شود. این رفتارهای غیر حرفه ای و این چیدمان غلط باعث از دست دادن بهترین زمان های روز و همچنین کاهش راندمان مطالعاتی می شود. 
  • توصیه دقیق این است که رفتارهایی مثل نظافت و حمام را به ساعت های پایانی شب و بی ارزش از نظر خستگی موکول کنید تا مدیریت بهتری برای روزتان داشته باشید. کسی که در ابتدای صبح کلی زمان را صرف حمام و نظافت کند قطعا بهترین زمان خودش را از دست داده است و لذا روی چیدمان کارهایتان دقت کنید که زمان های طلایی خود را صرف کارهای با ارزش کنید. 
    مورد مهم دیگر اینکه حتما سعی کنید آخر شب، روی میز خود را تمیز کنید و همیشه وقتی درسی را می خوانید و نوبت به درس دیگری می رسد، کتاب های قبلی را از روی میز جمع کنید و میز را برای درس بعدی آماده کنید. این کار علاوه بر نظم ذهنی و شادابی روحی؛ یک خاصیت مهم دیگری دارد و آن هم حفظ تمرکزتان است. به صورت تجربی ثابت شده وقتی میز تمیز است، تمرکز بهتر حفظ می شود و کیفیت استفاده از زمان بالاتر می رود.
  • اتلاف زمان بین بیداری تا شروع اولین درس را جدی بگیرید: یکی از بدترین نوع اتلاف زمان ها، همین اتلاف زمان بین بیداری تا شروع درس است که در افراد مختلف از نیم ساعت تا بیش از 2 ساعت هم متفاوت است. در این اتلاف زمان، فرد وقتی از خواب بیدار می شود خیلی سخت به سمت شروع اولین درس می رود و سعی می کند با صبحانه خوردن، صحبت با مادر، چک کردن گوشی و ... شروع روزش را به تاخیر بیندازد در حالیکه شروع روز بسیار مهم است. یک داوطلب کنکور به صورت استاندارد باید  20 دقیقه بعد از بیداری، اولین درس را شروع کرده باشد.
  • پیشنهاد من برای اینکه شروع روز را سرعتی تر کنید این است که با مطالعه لغت زبان که کاری کوچک و سرعتی است شروع کنید و سپس یک کار بزرگ انجام دهید. یعنی اجازه ندهید که فاصله بین بیداری تا شروع اولین کارتان بیش از 20 دقیقه شود. سعی می کنم این مطلب را به طور مرتب کامل کنم و هر بار، یکی دو مورد به آن اضافه کنم زیرا این مطلب به صورت نامحدود است.
  • فقط باید روی عقربه های دقیق شروع به مطالعه کرد: این یکی از عجیب ترین موضوعاتی است که می شود در رفتار اکثر کنکوری ها مشاهده کرد. مثلا ساعت 9 و 23 دقیقه است ولی این داوطلب کنکوری می گوید بگذار حالا ساعت 9:30 شود تا درس خواندن را شروع کنم برای چه باید 7 دقیقه بگذرد؟ مثلا چه اشکالی دارد از همان 9 و 23 دقیقه شروع کرد؟
  • استراحت با شبکه اجتماعی باعث اتلاف زمان می شود: ورود به شبکه اجتماعی به دست شماست ولی خروج از آن نه، این جمله ای است که بارها در زندگی خود تجربه کرده اید، زمان استراحت خود رابهتر است قدم بزنید یا اینکه روی زمین دراز بکشید و چشمان خود را بسته و پاهای خود را روی یک بالشت بگذارید تا جریان خون رو به بالای بدن بیشتر شود.
  • بیرون رفتن از اتاق برای استراحت، برایتان اتلاف زمان دارد: کسانی که برای استراحت کردن به بیرون از اتاق می روند یا اگر در کتابخانه درس می خوانند به محوطه کتابخانه می روند تا بخواهند برگردند معمولا اتلاف زمان زیادی را خواهند داشت. بهترین نوع استراحت فقط در اتاق تان است و باید همیشه تصورتان این باشد که یک ماهی هستید که فقط اب در اتاق تان است و در بیرون از اتاق زمان زیادی برای زنده ماندن ندارید.
  • عادت های استراحتی، اتلاف زمان های نادیده گرفته شده هستند: اگر دقت کرده باشید اکثر افراد محدودیتی برای پایان روزشان دارند مثلا برخی ها هستند که می گویند درس خواندن بعد از ساعت 9 شب برایم سخت است و هر وقت به ساعت 9 برسیم دیگر نمی توانم درس بخوانم. در حالیکه این فرد حدود 2 تا 3 ساعت بعد می خوابد یعنی از ساعت 9 شب تا ساعت 12 شب را با این طرز تفکر که واقعا نمی توانم درس بخوانم، از دست می دهد.
پیشنهاد من به مدل از کنکوری ها این است که سعی کنید اگر 3 ساعت اختلاف بین ساعت خواب و آخرین درس خوانده شده دارید، خواب عصر را به برنامه تان اضافه کنید چون شما اگر عصرها چیزی حدود 40 دقیقه استراحت کنید آنگاه به راحتی انرژی لازم برای مطالعه بعد از ساعت 9 شب را هم خواهید داشت و این هوشمندی شما را می رساند که با 40 دقیقه استراحت عصرگاهی توانسته اید چیزی حدودی 1 ساعت و نیم را به مطالعه خود بازگردانید. پس از این روش استفاده کنید.
  • خیال پردازی و رویاپردازی عامل وحشتناک در اتلاف زمان است: بارها در مورد اثرات منفی خیال پردازی از نظر روحی صحبت کردیم اما از لحاظ مدیریت زمان هم یک عامل خطرناک است زیرا خیال پردازی علاوه بر اینکه نیاز به زمان زیادی برای اجرا شدنش دارد و وقتتان را می کشد، متاسفانه حس اعتماد به نفس و شدن هم می دهد که باعث از دست رفتن امروزتان هم می شود.
  • تماس با دوستان و همکلاسی ها یا چت کردن با آن ها اتلاف زمان زیادی دارد: این مورد نیاز به کمی جدیت در گفتار دارد و اصلا شوخی بردار نیست، مطالعات دقیقی در دسترس نداریم که بدانیم این موضوع چقدر اتلاف زمان به بار می آورد ولی اگر یک داوطلب کنکور فقط روزی 30 دقیقه با دقیقه با دوستانش چت کند و برای مدت 365 روز این عادت را تکرار کند چیزی در حدود 182 ساعت را هدر می دهد.
  • زمان های غذا خوردن نیاز به کنترل دارند: این مورد را حتما جدی بگیرید، معمولا صحبت های خانوادگی سر سفره ناهار و شام باعث سوزاندن وقت تان می شود طوری که اصلا خودتان دقتی روی آن ندارید و همین سوختن زمان ها، کم کم باعث از دست رفتن عمرتان خواهد شد. زمان استاندارد یک وعده غذایی 15 الی 20 دقیقه است ولی افراد معمولا 50 دقیقه را از دست می دهند چون نظارت روی این زمان ندارند و در حالیکه این رفتار بخواهد روی 2 وعده انجام شود در طول یک سال 365 ساعت اتلاف زمان غذا خوردن خواهید داشت.
به این اتلاف زمان نام اتلاف موذیانه داده ام زیرا در زمان صرف ناهار و شام است و حواستان به این اتلاف نیست و تا می خواهید خود را جم و جور کنید کلی وقت هدر رفته خواهید داشت.
  • از دیگران برای ذخیره کردن زمان خود کمک بگیرید: یکی از عادت هایی که هنوز در ما شکل نگرفته است مربوط به کمک گرفتن از دیگران می باشد. نیاز به کتاب یا لوازم التحریر داریم ولی خودمان برای خرید این لوازم بیرون می رویم درحالیکه دیگران می توانند این کار را برای مان انجام دهند.
من حتی خرید لباس هایم را هم به دیگران سپرده ام چون زمان من با ارزش تر از آن است که بخواهم به خرید بروم و در مورد رنگ فلان لباس که کمی تیره تر یا روشن تر است کلی زمان از  دست بدهم. یکی از شاگردانم با گفتن اینکه مامان سلیقه تو خیلی خوب است کاری کرده که دیگر آن ها برایش لباس می خرند و این یعنی لذت بردن از زندگی وقتی خودت می توانی از وقتت استفاده بهتری ببری. 
ما نیاز داریم از وقتمان به بهترین شکل استفاده کنیم و بسیاری از کارها را به دیگران واگذار کنیم. هیچ ایرادی ندارد اگر من بتوانم وقتی دیگران در خیابان هستند از آن ها بخواهم برای من هم چیزهایی که نیاز دارم را خرید کنند. کمک گرفتن از دیگران یک هنر است که باید یاد بگیریم و بسیاری از کارهای خود را به آن واگذار کنیم تا وقت کافی برای زندگی بهتر کردن داشته باشیم.
خیلی ها فکر می کنند این رفتار نوعی سوء استفاده از دیگران یا وابستگی به آن هاست. خیر اصلا اینطوری نیست چون اولا آن ها در خیابان هستند و حالا از یک مغازه چیزی هم برای ما بخرند چیزی نخواهد شد دوما کارهایی که به دیگران واگذار می کنید اصلا چیزهای مهمی نیستند که وابستگی به دیگران حساب شود بلکه یک مشت خرید است که فقط برای جلوگیری از اتلاف زمان به آن ها سپرده اید.
شما از آن ها نخواستید که بخاطر شما به خیابان بروند بلکه وقتی در خیابان هستند یا قصد رفتن به خیابان دارند از آن ها می خواهید خریدی هم برای شما انجام دهند. این روشی است که من سال ها استفاده می کنم و کلی زمان ذخیره شده بدست آورده ام. 
  • گروهی درس نخوانید: یکی از اشکالات در از دست دادن زمان پایبندی به گروه است. متاسفانه با پیدایش تلگرام و سایر شبکه ها و تشکیل گروه همکلاسی ها، یک قید و بند و پایبندی به گروه ها ایجاد شده است. طوری که انگار موظف هستید گزارشی از فعالیت های خود را به دیگران بدهید.
از آن بدتر اینکه دیگران با فشارهایی مثل «بچه خرخوان تا الان کجا بودی؟»، «فکر کنم داری زیرآبی میری و خیلی درس می خوانی» و سایر عبارت ها سعی می کنند سطح مطالعاتی شما را پایین نگاه دارند. اگر جرات ندارید به خاطر هدفتان از دوست و همکلاسی عبور کنید پس به حرف های آن ها دو دستی بچسبید شاید چیزی گیرتان آمد.
پایبندی به گروه و با گروه هماهنگ شدن و گزارش خصوصی تحصیلی را برای دوستان فرستادن و از آن بدتر، رفع اشکال کردن درسی برای دوستان و همکلاسی ها، درد دل کردن، وقت گذاشتن برای حل مشکلاتشان در سال کنکور یعنی یک خط قرمز دور قبولی خود کشیدن. چاره ای ندارید یا برای رسیدن به هدف خود وقت بگذارید و به آن برسید یا به دوستان خود بچسبید و باب میل آن ها شوید. فقط یادتان باشد انسان برای هدفش باید این توانایی را داشته باشد که پا روی خیلی چیزها بگذارد و دور خیلی از افراد خط قرمز بکشد.
  • نه فقط برای کنکور بلکه برای کل زندگی تان تصمیم بگیرید استفاده از شبکه اجتماعی را طبق الگو انجام دهید: اگر از شبکه اجتماعی استفاده می کنید یک اشتباه است ولی این اشتباه را با اشتباهات دیگر، بزرگتر نکنید. اولین اشتباه این است که در شبکه اجتماعی، چَت و لایو برگزار کنید. این از نظر زمانی به شما آسیب می زند.
درد دل کردن، صحبت با دوستان، بحث و درگیری و... علاوه بر اینکه وقتتان را از بین می برد؛ روی انرژی روانی تان هم اثر منفی دارد و به قول خودمانی، از نظر روحی خسته می شوید. اشتباه دیگر این است که گوشی روی میز باشد و هر از گاهی و بدون اینکه حتی حواستان باشید؛ قفل گوشی را باز کنید و وارد صفحه شوید. با هر سوالی که نمی شود حل کرد یک دور در گوشی بچرخید.
با این رفتار کلی زمان از دست داده و رشته افکار خود را پاره می کنید. این یک تمرین برای نشان دادن قدرت شماست: استفاده از شبکه اجتماعی را محدود به دقایق مشخصی در طول روز کنید مثلا هر بار بعد از ناهار و شام به مدت 15 دقیقه. اگر قدرتمند هستید این کار را می کنید و اگر نتوانستنید باید بپذیرید که اعتیاد پیدا کرده اید.
  • نه گفتن یعنی مدیر زمان شدن: یکی از قدرت هایی که سر دوست و رفیق بازی از دست داده ایم همین مهارت نه گفتن است. ترس از دست دادن آن ها باعث شده مطیع و فرمانبردارشان باشیم. یک دوست به خودش اجازه می دهد هر ساعتی از روز، زنگ بزند. هر طور دلش می خواهد مزاحمم باشد و دست آخر از من باج زمانی بگیرد.
این دوستی و رفاقت که نه قاعده دارد نه به شما احترام گذاشته می شود را اگر نداشته باشید بنده تضمین می کنم هیچ چیزی را از دست نداده اید که هیچ؛ کلی فایده هم بدست آورده اید. دوستی نباید با باج دادن و همراه شدن و هرچیزی او گفت، قبول کنیم همراه باشد. دوستی یک درک متقابل است. برای همین اگر نمی توانید نه بگویید بدانید که مطیع و فرمان بردار اطرافیان خود هستید.
  • قدرت زمان های کوچک: وقتی صحبت از مدیریت زمان می شود، بی اختیار ذهن مان به سمت زمان های زیاد می رود حال آنکه زمان های ریز ریز زندگی برای ما می تواند نتایج درخشانی داشته باشه به شرط اینکه برای استفاده از آن ها آماده باشیم. ویدیوی زیر در مورد قدرت این زمان ها به شما آگاهی می دهد.
[
]

نسترن
شنبه 9 شهریور 1398 12:38 ق.ظ
سلام.واقعا عالی بود مطالبتون.ایا علاوه بر اینکه ترتیب درس هارو شب قبلش میچینیم مقدار زمانی رو که به اون درس اختصاص میدیم رو هم مشخص کنیم؟وحجم مطالبی رو که در اون زمان باید بخونیم رو هم مشخص کنیم؟
کلا اگه شما بخواین به ۱۶ساعت بیداری یه جدول برنامه ریزی تهیه کنین به چه شکلی خواهد بود؟وچه چیزهایی در اون مشخصه تا بتونیم عملیش منیم؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. برنامه ریزی ساعتی جواب نمیدهد. برای آنکه برنامه درستی بچینید بایستی در برنامه تان این اصول 5 گانه را رعایت نمایید.
1. درس ها را در کمترین زمان ممکن ببندد و خلاصه هایش آماده باشند.
2. مرورهایش با فاصله کم از هم چیده شده و تکرار شوند.
3. تست هایش با فاصله کم از هم چیده شوند و تست زنی که یک مهارت است به طور پیوسته تکرار شود.
4. در برنامه اش رفع اشکال برای نقاط ضعف درسی داشته باشد.
5. هنر تست زنی و آزمون دادن را تمرین کند.
موفق ترین باشید.
احسان
شنبه 17 آذر 1397 10:00 ب.ظ
سلام دو سال پیش من ترمیم دو درس رو ثبت نام کردم ولی سر جلسه شرکت نکردم الان حق من سوخت شده یا چون سر جلسه نرفتم و نمره ای کسب نشده میتونم خرداد برم و حقمو استفاده کنم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این مورد را از مدرسه بزرگسالان سوال کنید چون مربوط به بخش نامه داخلی خودشان است. موفق ترین باشید.
شیوا
جمعه 16 آذر 1397 05:06 ب.ظ
بله حق با شماست من از شکست می ترسم ولی اگر واقعا کنکور قبول نشدم یعنی باید ان را بپذیرم و با هاش زندگی کنم ؟؟خب این یعنی هر رشته و هر دانشگاهی قبول شدم باید برم ؟؟یعنی همه ی عمرم رو شغلی داشته باشم که دوست ندارم ولی باید به خودم بقبولانم که این واقعیته؟چون من خانوادم اجازه نمیدن پشت کنکور بمونم چون سه سال پشت کنکورم دیگه اجازه نمیدن بهم خیلی تحت فشارم
پاسخ رضا جدیدی :
این هدف شخصی شماست و به خود شما ربط دارد. آیا خانواده شما نمی گذارند حاضرند قبول کنند اگر 4 سال دیگر در رشته مثلا پرستاری که گفتید بروید و خوشبخت نشوید مسئولیت همه خوشبخت نشدن ها را قبول کنند؟
موقع انتخاب رشته خیلی ها به من زنگ می زنند و می گویند خانواده نمی گذارد و من به همه آن ها می گویم روی برگه کاغذ بنویسید و از آن ها تعهد بگیرید که اگر 4 سال بعد خوشبخت نشدم با رفتن به رشته ای که آن ها گفتند پس مقصر آن ها هستند و خواهید دید که هیچ کسی زیر آن برگه را امضا نمی کند.
البته یک نکته پشت کنکور ماندن بدون برنامه و بدون تحلیل دلایل شکست و بدون ایده ای برای بهتر شدن هم مورد تایید بنده نیست. واقعا پشت کنکور ماندن باید علمی و اصولی باشد. باید بدانید دفعه قبل چرا شکست خورده اید و آن ها را جبران کنید. اما این را بدانید این تصمیم شخصی شماست و باید تلاش بدون شکست انجام بدهید. اگر از قبول نشدن بترسید کم کم افت می کنید ولی اگر قبول نشدن را به عنوان یک واقعیت بپذیرید آن وقت رشد می کنید چون دیگر دلیلی برای استرسی شدن نیست. موفق ترین باشید.
شیوا
جمعه 16 آذر 1397 03:25 ب.ظ
سلام وقت بخیر
من حس می کنم امسال پرستاری قبول بشم اما هدف من فقط و فقط پزشکیه ولی به خاطر فشار های طاقت فرسای خانواده تصمیم دارم اگر پرستاری قبول شدم منم دانشگاه برم
ولی قطعا در کنار درس های دانشگاه میخوام کنکور هم بخونم ولی یک دغدغه دارم نمیدونم این کار درست خواهد بود یا نه؟؟
و اینکه من شنیدم دانشجو باید از دانشگاه انصراف بدهد بعد کنکور ثبت نام کند؟؟؟یعنی حق ندارد ثبت نام کند ؟؟
میدونم الان شما می گید به جای فکر کردن و دغدغه دداشتن باید درس بخونم و به این چیزا فک نکنم اما راستش قبلا از اومدن تو این سایت من فقط به پزشکی تهران فکر میکردم ولی شما تو یکی از مطالب فرمودید باید به شکست هم فکر بکنید خب من هم میگم شاید واقعا قبول نشم پس این راه حل به ذهنم رسید به نظر شما درسته ؟؟ چون واقعا فکر اینکه امسال قبول نشم داره دیوونم می کنه ولی از طرفی هم باید تکلیفم با خودم روشن باشه که اگر قبول نشم باید چیکار کنم
میشه لطفا راهنماییم کنید.باتشکر
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. اینکه شما زودی هدفتان را با پرستاری عوض کردید که یعنی از شکست ترسیده اید. یادتان نرود هیچ فرد ترسویی به موفقیت نمی رسد. قرار نشد از شکست بترسید قرار شد شکست را به عنوان قسمتی از خواسته هایتان بپذیرید و با آن زندگی کنید.
شما صورت مسئله را عوض کردید. در واقع تمام پیام شما این است که از شکست ترسیدم پس راه حل چیست؟ پرستاری می خوانم. حالا چکار کنم پرستاری خواندن عذاب وجدان نداشته باشد؟ به خودم می گویم همزمان با پرستاری برای کنکور هم می خوانم. آیا این ترسیدن از شکست نیست؟
اما قانون چه می گوید: اگر شما دانشجوی روزانه شوید یعنی دانشجوی دانشگاه دولتی بدون پرداخت شهریه شوید برای کنکور در سال بعد اولا باید از دانشگاه در بهمن ماه انصراف بدهید دوما در کنکور سال بعد حتی اگر رتبه یک شوید از انتخاب رشته های روزانه محروم هستید و اگر می خواهید روزانه بدهید باید دو سال بعد شرکت کنید.
یک نکته را هم بگویم خیلی ها خرافاتی یا خیال پرداز هستند. خرافاتی ها می گویند به شکست فکر نکن به سرت می آید و خیال پردازها هم می گویند فقط به چیزهای خوب فکر کن. اما واقع بین ها موفق می شوند. چرا؟
چون واقع بین ها می گویند همه چیز را باهم ببین و برای همه چیز آماده باش. همینکه برای همه چیز آماده هستند به موفقیت می رسند. چون آن ها از بدترین اتفاقات هم نمی ترسند. ممکن است شکست بخورند بازهم نمی ترسند پس چون نمی ترسند بهتر تلاش می کنند. همیشه فردی که از مرگ نمی ترسد بهتر جنگ می کند تا کسی از مرگ بترسد. موفق ترین باشید.
احسان
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:39 ب.ظ
برای امتحان نهایی از چه منبعی استفاده کنم منظورم ترمیم معدل واسه نظام قدیم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. کتاب های سوم دبیرستان چاپ 96 را باید تهیه کنید. موفق ترین باشید.
احسان
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:04 ب.ظ
سلام اگر خرداد 98 من ترمیم معدل شرکت کنم آیا نمره های ترمیم شده رو میتونم تو کنکور 99 هم استفاده کنم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیرو نیکی. بله می توانید و هیچ مشکلی ندارد. برای ثبت نام می توانید از بعد از دی ماه با مراجعه به مدرسه بزرگسالان ثبت نام کنید و در خرداد ماه برای امتحانات شرکت کنید. موفق ترین باشید.
احسان
سه شنبه 13 آذر 1397 10:55 ب.ظ
به نظر شما من که نظام قدیمم و قصد شرکت در کنکور 99 دارم فعلا منطقی تره درس نظام قدیم بخونم تا تابستون که تکلیف رو سنجش مشخص کنه ؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. هیچ کسی نمی تواند به صورت صد در صد بگوید کدام راه منطقی است و دست روی هرکدام بگذاری راه دیگر سبز می شود و برتری های خودش را نشان می دهد. اما فقط می توانم بگویم که زمان را در بین دو راهی هدر نکنید و با یک نظام آموزشی کار را تمام کنید. به هرحال فکر اینکه باید همه چیز مشخص باشد تا من درس بخوانم را از سرتان بیرون کنید چون همیشه در کنکور دغدغه ای برایتان ایجاد می کنند که در ابهام باشید.
یک روز کنکور قرار است حذف شود، فردا معدل قطعی پس فردا معدل مثبت روز بعدش رشته های 85 درصدی روز بعدترش نحوه رتبه بندی نظام قدیم و جدید و هزاران دغدغه دیگری که هر روز تولید می شود و عده ای را سرگرم می کند اما قبولی های کنکور هنوز نشسته و درس می خوانند.
شاید بگویید حس بدی است وقتی ندانیم از کدام باید بخوانیم ولی من به شما قول می دهم که روی هر کدام مسلط باشید تغییر شیفت روی آن یکی کتاب ها اصلا سخت نخواهد بود این شیفت دادن در فکر انسان ها بزرگ است ولی در عمل به دلیل تسلط به خوبی اتفاق می افتد. موفق ترین باشید.
احسان
سه شنبه 13 آذر 1397 05:26 ب.ظ
14 آبان که سنجش اعلام کرد تاثیر معدل در سال 98 مثبته بعدش نوشته برای سال 99 تا یک ماه آینده اعلام میشه ! آیا طبق گفتش تا هفته آینده تکلیف تاثیر معدل برای 99 هم مشخص میشه ؟ و به نظر شما تاثیر مثبت خواهد بود یا قطعی ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بنده را ببخشید که اظهار نظر شخصی نمی کنم فقط علم و قانون. کنکور فضایش بیمار است چرا؟ چون یک عالمه از همین اظهار نظرها توسط افراد مختلف منتشر شده است. ما باید کمک کنیم فضا علمی شود نه اینکه هرکسی نظر خودش را بگوید و کم کم شایعه درست شود. من اگرجای شما بودم فقط و فقط درس میخواندم چه مثبت چه قطعی کارم را انجام می دادم. هر روزی که از دست می دهیم چیزی حدود 200 نفر از نظر رتبه عقب می افتیم.
یک تجربه شخصی هم دارم: هرگز در زندگی دغدغه چیزی را که قرار است برای اکثر افراد رخ دهد نداشته باشید. شما تنها کسی نیستید که کنکور 99 می خواهد بدهد و بسیاری از افراد از ماه ها قبل خودشان را برای 99 اماده می کنند پس هرچه شود برای همه است در نتیجه چرا شما فکر کنید و بقیه درس بخوانند؟ موفق ترین باشید.
سه شنبه 13 آذر 1397 02:13 ب.ظ
سلام آقای جدیدی من نظام قدیمی هستم و دیپلم گرفتم تصمیم دارم تغییر رشته بدم سال بعد کنکور بدم فقط واسه دو مورد مردد هستم من اگه تغییر رشته بدم به تجربی میتونم زیست اول دبیرستان رو با درسای دوم دبیرستان تو یه نیمسال امتحان بدم که زودتر پاسشون کنم؟ منظورم اینه اگه قرار باشه دیپلم جدید بگیرم زیست اول دبیرستان یه نیمسال میخواد و زیست دوم دبیرستان هم یه نیم سال و این میشه یک سال اونوقت پیش دانشگاهی هم باید برم که میشه دو سال که خیلی دیر میشه.سوال دوم من اینه که مثلا ماهایی که رشته انسانی بودیم و ریاضی پاس کردیم واسه بهتر شدن نمره رباضیمون میشه تو تغییر رشته از مدرسه بخوایم دوباره ریاضی و دینی سوم دبیرستان رو امتحان بدیم یا قبول نمیکنن؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ابتدا باید عرض کنم که شما نمی توانید تغییر رشته بدهید چون دیگر دانش آموز نیستید و تغییر رشته برای دانش آموزان است و شما فقط و فقط می توانید دیپلم مجدد بگیرید که برای دیپلم مجدد هم بایددر امتحانات درس های ریاضی و فیزیک و شیمی و زیست سوم دبیرستان تجربی را شرکت کنید. یعنی نمرات عربی و دینی و ادبیات و زبان تان همان چیزهایی است که در انسانی گرفته اید. حالا اگر عمومی هایتان هم پایین است می توانید ترمیم معدل روی آن ها بزنید. پس کلا آن چیزی که در ذهن تان بود اشتباه است. موفق ترین باشید.

احسان
سه شنبه 13 آذر 1397 12:11 ق.ظ
شما بینظرید اگه برای سال 99 بخوام با شما مشاوره بگیرم کی باید تایم رزرو کنم و مبلغ مشاوره ماهیانه دریافت میکنید ؟چه مبلغی هستش ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. یک قول و قرار همیشگی بنده با مخاطبان کلبه مشاوره این است که پرسش و پاسخ ها فقط برای بیان دغدغه های کنکوری و تحصیلی باشد تا وقتی شخص دیگری وارد شد و مطلب را خواند اطلاعات خوبی بدستش برسد.
بنده حقیر سالی 20 نفر پذیرش دارم روز اول تیرماه و با خیال راحت فرصت می گذارم صحبت می کنیم و در مورد هم به شناخت می رسیم و جز روز اول تیرماه در باقی ایام سال هیچ پذیرشی ندارم و دلیل هم مشخص است مشاور اگر قرار است اثر گذار باشد باید با افراد کمی کار کند.
ممنون می شوم فقط در مورد کنکور و دغدغه ها صحبت کنید تا پرسش و پاسخ ها علمی و کاربردی و به درد بخور باشد. موفق ترین باشید.
احسان
دوشنبه 12 آذر 1397 09:02 ب.ظ
سلام آقای جدیدی! همچین امکانی وجود داره که بگن در سال 99 نظام قدیما حق شرکت در کنکور رو ندارن ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق قانون اساسی همه باید حق شرکت در کنکور را داشته باشند مگر کسانی که سربازی نرفته باشند یا اینکه دو بار رشته روزانه قبول شده باشند وگرنه بخاطر نظام قدیم و جدید کسی از کنکور محروم نمی شود.
به طور مثال آیا کسانی که دیپلم قبل از 80 داشتند نمی توانستند کنکورهای بعد از 80 را بدهند؟ خب چرا همه شرکت می کردند و می کنند پس خیالتان راحت نه کنکور 99 بلکه تا ابد همه باید در کنکور شرکت کنند. موفق ترین باشید.
دوشنبه 12 آذر 1397 11:29 ق.ظ
از آلاء حتما استفاده کنید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله آلا هم خوب است اما خب دقت کنید فقط برای قسمت های که مشکل دارید استفاده کنید چون آن هم وقت گیر است و کلا نباید در کنکور نظرتان این باشد که هرچیزی گیرتان آمد را ببنید یا بخوانید. باید روی زمان تان مدیریت کنید و همه چیز را به نفع تست و مرور پیش ببرید. اگر قرار باشد همه زندگی را فیلم تماشا کنیم که به جایی نمی رسیم فقط و فقط روی مشکلات درسی خاص خیلی پیشنهاد خوبی است اما اینکه به جای کلاس کنکور آلا ببنیم بازهم همان اشتباه وقت تلف کردن کلاس کنکور است. موفق ترین باشید.
راضیه
دوشنبه 12 آذر 1397 11:28 ق.ظ
ممنونم.من تغییر طرز فکرم رو با خوندن مطالب سایتتون بدست اوردم.خیلی ازتون ممنونم.چند نکته خیلی به من توجه کرد
1- خودمون رو بخاطر گذشته سرزنش نکنیم .درس بگیریم اما سرزنش نه
2-بدونیم که پدر و مادر از بچشون احترام میخوان.و اگه پزشک نشدیم فک نکنیم دل اونهارو شکوندیم چون پزشکی یک هدف شخصی
3-در مورد اهداف شخصیمون زیاد صحبت نکنیم و لزومی نداره همه در جریان باشند
4- هیچوقت شنبه صیح ساعت 7 نمیاد که بخوایم شروع به درس خوندن کنیم.تو هر مقطع از زندگی ادم مسایلی داره که میتونه ذهنش رو درگیر کنه اما انسان های موفق میتونن مدیریتش کنن و اولویت بندی درست رو انجام بدن و انجامش بدن
5- قبل از هر کاری باید شخصیت اون کار رو داشته باشیم اینکه یک پزشک همیشه در حال مطالعست خودش رو نباید سرزنش کنه اگه نتونست برای بیماری کاری انجام بده اولویت بندی داره تو زندگیش
6- موقع مطالعه وسواسی بودن رو کنار بزاریم
7- موقع درس خوندن ذهنمون رو فعال کنیم از خودمون پرسش کنیم و مطمین شیم تا حدودی مطالب رو یاد گرفتیم
8- مرور کنیم وگرنه وقتی بخوایم مطالب رو بخونیم انگار از اول داریم میخونیم
9- وقتی داریم درس میخونیم اگه به خودمون گفتیم اگه قبول نشدم چی در همون جا جلوی ادامه ذهنمون رو بگیریم.و به خودمون بگیم تا وقتی که رتبه ها اومدن اون موقع تصمیم میگیرم
10-در قید و بند ساعت نباشیم.با شوق بخونیم و از هر لحظه ای که میشه استفاده کنیم.و بدونیم شخصیت ادما باهم فرق داره و بعضی از ادم ها نمیتونن با جدول های هفتگی برنامه ریزی خودشونو وفق بدن
11- زود نا امید نشیم.یا اصلا ناامید نشیم.چون خدایی داریم که خیلی مارو دوست داره و خیلی کمکمون میکنه و راه رو برامون هموار میکنه فقط کافیه تلاش کنیم و بهش توکل کنیم اون وقت بهترین رو به ما میده چون از بهترین تقدیرمون آگاه. و گاهی یک لیوان اب خنک ممکن ادم رو خفه کنه
12- بدونیم ادم باید برای زندگیش هدف داشته باشه وبراش تلاش کن چون فقط خودم ادم میتونه خودشو نجات بده و اگه تلاش نکنه بی حوصلی تمام زندگیشو میگیره و عادت میشه براش
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خیلی ممنون از این پیام خیلی حس خوبی بود که بنده متوجه شدم چه تغییراتی در طرز تفکر شما رخ داده است اما می خواهم روی چند مورد تصحیح انجام بدهم:
مورد یک: اصولا شکست خوردن در ذات موفقیت است مثلا شما وقتی می دوید احتمالی هم به اسم زمین خوردن است پس وقتی می گویید می خواهم موفق شوم پس احتمالی به نام شکست هم هست پس شکست را قبل از موفقیت بپذیرید و به قول خودمان جنبه شکست خوردن را داشته باشید. یادتان باشد احتمال بزرگتر در هرکاری شکست خوردن در آن است.
مورد هفت: یادگیری یک مرحله نیست که فکر کنیم اگر یک چیز را خواندیم از الان به بعد باید 70 درصد بزنیم بلکه یادگیری مراحل متعددی دارد که اتفاقا ممکن است تا یک ماه پشت سرهم هیچ پیشرفتی در ما رخ ندهد دقیقا مثل دانه ای که در زمین می کاریم و تا سبز شود کلی طول می کشد. پس صبر در یادگیری از اصول اساسی و اصلی یادگیری است.
مرور هشت: مرور کردن و تست زدن تمام موفقیت های یک کنکوری است پس باید نزدیک به هم و با تراکم بالا تست بزنید و مرور کنید.
مرود نه: قبول نشدن احتمال بزرگتر کنکور دادن است. اگر جنبه قبول نشدن را در خودتان ایجاد نکنید پس هیچگاه قبول نمی شوید. چون کسی که از شکست بترسد عمرا رنگ و بوی موفقیت را حس نخواهد کرد. هیچ گزارشی درجهان نیامده که یک انسان ترسو به موفقیت رسیده باشد. باید بپذیریم شکست و قبول نشدن جزئی از کار است. باورش کنیم دوستش داشته باشیم و اگر رخ داد نشانه خنگی و گیجی و ناتوانی ما نیست.
به شما توصیه می کنم مطالب مربوط به شکست را بیشتر بخوانید. هنوز نیاز دارید در مورد شکست به تغییرات بیشتری برسید. همه می ترسند از شکست صحبت کنند و فکر می کنند اگر از شکست صحبت کنیم برایمان اتفاق می افتد اما هرکسی می خواهد به موفقیت برسد باید شکست را بشناسد، از آن نترسد و با آن دوست شود. موفق ترین باشید.
الهام
دوشنبه 12 آذر 1397 07:17 ق.ظ
سلام استاد خسته نباشید خیلی خوب و با انرژی توضیح میدید خواستم با اجازتوت بپرسم که من سال قبل کنکور دادم و خیلی خیلی کم خوندم مثلا روزی سه ساعت اخه خیلی فکرم درگیر خانواده بود ولی امسال تلاش میکنم و روزی هفت تا نه ساعت میخونم فقط چون پدرم از نظر مالی شرایطش خوب نیست و در توانش نیست که کلاس و قلم چی بگیرم میخوام بدونم بدون کلاس کنکور و فقط با درسنامه و خود کتاب و کتابای تست و اینجور چیزا میشه رتبه آورد یا نمیشه؟الیته استاد بابام گفت برو ولی خب میدونستم نداره و منم فقط تستای بقیه رو حل میکنم. استاد پارسال ۸ هزار منطقه دو آوردم ولی امسال هدفم زیر دو هزاره یا پایین تره خواستم ببینم میشه با این شرایط؟
البته یه انگشتر دارم و میتونم و بفروشمش و بدم کلاس ولی استاد اون واسه روز مباداست اگه شما بگید شرایط کنونی من همون روز مباداست و و آیندم واجب تر از یه فلزه و بفروشمش خب من میفروشمش و خرجش میکنم واسه کلاس تست و قلم چی.
فقط با خود کتاب و درسنامه مثلا گاج یا خیلی سبز و تست هاش و ده ساعت خوندن میشه موفق شد.(فعلا رسیدم به روزی ۸ ساعت که سی درصدش رو تست میزنم)
من همش ته خونه هستم و اصلا بیرون نمیرم منظورم اینه که هر چقدر شما بگید من میتونم مفید بخونم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. چه کسی گفته برای موفقیت در کنکور حتما باید کلاس بروید؟ شما فقط به برنامه ریزی خودتان اهمیت بدهید. برنامه ریزی شما باید پر مرور و پر تست و با رفع اشکال باشد. همین را رعایت کنید و سعی کنید عملگرا باشید و هر روز درس بخوانید و فکرتان را شست و شو بدهید و تمرکز خود را روی کنکور ببرید.
از نظر من کسی که با توان بالا و برنامه خوب و اصولی که عرض کردم درس بخواند در کنکور نتیجه می گیرد. کلاس کنکور را هیچ وقت تایید نکرده و نمی کنم. در بهترین حالت همیشه گفته ام بعد از اینکه خودتان خواندید و تست زدید و مرور کردید، اگر در بخش هایی مشکل داشتید می توانید چند جلسه معلم خصوصی بگیرید تا دقیقا برای اشکالات درسی شما تدریس کند نه اینکه کلاس کنکور بروید و کلی وقت تلف کنید و آخر سر فقط چند جایش به دردتان بخورد.
من اصلا کاری به پول این کلاس ها ندارم موضوع من استفاده درست از وقت است. اگر پولش را هم داشته باشید بازهم اشتباه است که کلاس بروید چون کلی از شما وقت گرفته می شود در ازای چه چیزی؟ در ازای اینکه همان فرمول های کتاب های کمک آموزشی را دوباره برای شما بنویسند؟
یادتان باشد یک کنکوری باید فرصت مرور و تست داشته باشد تا قوی شود بسیاری اما برعکس فکر می کنند و راه را اشتباه می روند. شما محکم روی برنامه خودتان تکیه کنید و با تمام وجود درس بخوانید. یادتان نرود که برنامه تان دارای مرور و تست زیاد و رفع اشکال باشید. موفق ترین باشید.
احسان
یکشنبه 11 آذر 1397 05:40 ب.ظ
و اینکه الان دانشگاه فرهنگیان شرط معدل داره واسه پذیرش !همچین چیزی برای پزشکی هم ممکنه بذارن ؟ یا نمره و رتبه کنکور معیار پذیرش رشته ی پزشکیه ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. دانشگاه فرهنگیان کلا روش پذیرشش با مصاحبه است و معلوم است که شرط دارد ولی روش پذیرش پزشکی فقط و فقط آزمون کنکور است پس اینطور نیست که محدودیت معدل بگذارند.
البته خب دقت کنید به صورت غیر مستقیم رتبه و تراز در پزشکی موثر است زیرا ظرفیت پزشکی محدود است و عملا کسانی که رتبه های خوب می آورند می توانند قبول شوند یعنی به صورت غیر مستقیم نمره و تراز در قبولی پزشکی وجود دارد ولی اینکه قانون باشد یا قانون بیاید که فلان روز پزشکی با محدودیت معدل می شود هرگز و ابدا نخواهد شد.
من به شما قول می دهم چنین شرط های نخواهد بود. درس تان را بخوانید همه دارند می خوانند و شما نگران این مسایل نباشید. هرکسی این افکار را در سرتان کرده است اشتباه می کند خودتان ببنید سازمان سنجش حتی تاثیر مثبت به قطعی را نمی تواند انجام بدهد دیگر چه رسد به شرط محدودیت معدل. خودتان را اذیت نکنید. موفق ترین باشید.
راضیه
یکشنبه 11 آذر 1397 05:40 ب.ظ
با سلام.مطلبتون خیلی مفید بود.من چندسال پیش برای کنکور میخوندم همش درگیر ساعت و برنامه ریزی هفتگی و روزانه بودم.چند روز خوب میخوندم اما بعدش اگه تو یه روز نمیتونستم برنامه اون روز رو کامل کنم اعصابم بهم میریخت و سرد میشدم و دیگه ول میکردم.ادما باهم فرق دارن.درصورتیکه دختر خالم اگه یک روز از هفته رو درس نمیخوند اگه برنامه ریزی کرده بود که 7 ساعت در روز بخونه اون روزی که نمیخوند بقیه روزارو 8 ساعت میخوند تا جبران شه.والان سال اخر پزشکیه.اما من نتونستم رتبه خوبی بیارم.ازدواج کردم الانم بچه دارم.و چون چندتا از درس هارو بلدم و با مرور میتونم جمعشون کنم تصمیم گرفتم امسال کنکور شرکت کنم.شبا بچم میخوابه میشینم تا 4 صبح.بعدش میخوابم تا 10 صبح با بچم.در طول روزم که همش درگیر بچمم اصلا نمیشه خوند.شیوه خوندنمم به این صورته که اول دارم زیستارو میخونم بعدش شیمی.بعد ریاضی بعد فیزیک بعد عمومیا.برنامم جوریه که تا اخر عید تمومشون کنم.البته هر درسی رو ک تموم کنم بعد یه مدت مرورش میکنم تو چند روز.اگه پیشنهادی دارید برای من ممنون میشم بگید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. امیدوارم چند خط این پیام شما رو همه کنکوری ها بخونند تا متوجه شوند چطوری باید از زمان استفاده کنند و دانشجویان پزشکی چطوری ساخته می شوند و افراد وابسته به ساعت چطوری مسیر زندگی شان تغییر می کنند.
خیلی ممنون که تجربه های خودتون رو با بقیه اشتراک گذاشتید. بنده حقیر بازهم خواهش دارم در مورد مدیریت زمان و وابستگی ساعتی هرکسی خاطرات تلخ و شیرینی دارد بیان کند بگذارید به هم کمک کنیم تا افکار غلط و نادرست و غیر علمی از کنکور پاک شود.
و اما در مورد شما. راستش را بخواهید خیلی خوشحالم که با این همه شرایط سخت مشغول ساختن زندگی خود هستید و همین حرکت شما هزاران پزشکی می ارزد و خوشبحال فرزندتان که چنین مادری دارد و واقعا با خواندن این صحبت ها از خودم خجالت می کشم که وای بر من اگر حتی 5 دقیقه از وقتم هدر برود وقتی مادری با این همه سختی درس می خواند.
توصیه من به شما فقط چرخه مرور و تست است که به برنامه تان اضافه کنید هرچند باعث شود کمی دیرتر برنامه تان بسته شود ولی باعث می شود هر چه می خوانید تثبیت شود. موفق ترین باشید.
سیمین
یکشنبه 11 آذر 1397 01:17 ب.ظ
سلام خسته نباشید آقای جدیدی
من از ابان شروع به خوندن کردم و تا اخر بهمن تموم میشه یعنی دروس اختصاصی و عمومی به جز زمین شناسی و هندسه که این دو کتاب رو هنوز نخوندم و برای هر درس فقط300تست میتونم بزنم
به نظرتون این وضعیت خوبه ؟ چون مرتب وسط درس خوندن هام ناامید میشم ولی تا اول اسفند یک دور کامل فقط میتونم بخونم و اینکه 300تست خیلی کمه در ضمن بدون زمان یعنی میخوام روی تست ها کارکنم
دلیل دیگه ی ناامیدیم اینه که خودم برنامه ریزی کردم برای خودم پس نمیدونم آیا برنامم درست و اصولیه یا نه ؟
به نظر شما اینکه تا اون موقع تموم کنم به این صورت که عرض کردم خوبه یا حتما باید با یک مشاور پیش برم چون فک می کنم مشاور برنامش اصولیه یعنی نمیدونم میشه راهنماییم کنید تا دیر نشده میترسم اشتباه کنم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. کسی که از اول آبان شروع کند و تا اول اسفند تمام کند خیلی خوب برنامه ریزی کرده است و آفرین بر شما واقعا عالی است چرا ناامید؟ شما باید الان یکی از خوشحال ترین افراد روی کره زمین باشید چون واقعا عالی از پس درس ها بر می آیید و همین مسیر را ادامه بدهید فقط من چند توصیه می کنم تا این برنامه ریزی تان حرفه ای شود:
1. چرخه مرور و تست را راه اندازی کنید یعنی لزومی ندارد صبر کنید که یک دور تمام شود تا دوباره از اول بخوانید اینطوری که درس ها فراموش می شوند هر چیزی را می خوانید وارد چرخه مرور و تست کنید و تا اینکه تکرارهایش با فاصله زمانی مشخص باعث تثبیت آن مطلب شود حتی اگر درس ها را به جای اول اسفند آخر اسفند تمام کنید ولی مرور و تست درس های خوانده شده را انجام بدهید برای شما بهتر است.
یادتان باشد مهم این است که هر چیزی که می خوانیم وارد چرخه مرور و تست شود حتی اگر کمی روی بسته شدن درس ها طولانی تر شود ولی خب اگر درس ها را تمام کنید ولی بدون مرور باشد آنگاه اثر مثبت را نخواهد داشت. پس همین حالا چرخه مرور و تست را به برنامه تان اضافه کنید هرچند این چرخه باعث شود 30 روز دیرتر درس هایتان تمام شود ولی چرخه مرور و تست باعث می شود هرچه می خوانید تثبیت شوند.
2. وقتی چرخه مرور و تست هایتان را بچینید تعداد تست های زده تان افزایش می یابد و اصلا نگران این موضوع نباشید. چون با ایجاد چرخه مرور و تست به صورت طبیعی تست های بیشتری کار می کنید.
3. یک بازه زمانی مشخص هم برای رفع اشکال داشته باشید تا آن قسمت هایی که به مشکل بر می خورید را بتوانید رفع اشکال کنید و به شرایط ایده آل برسانید.
در کل برنامه خوبی باید داشته باشید که درس ها را تمام می کند و فقط این سه مورد را هم در نظر بگیرید که برنامه تان حرفه ای و عالی می شود. موفق ترین باشید.
ژینو
یکشنبه 11 آذر 1397 12:12 ب.ظ
سلام وقت بخیر. آقای جدیدی من برنامه های کنکورررو از tvمی بینم البته هر کسی یه چیزی می گه من واقعا گیج شدم نمیدونم به حرف کدومشون عمل کنم یکی از مشاورا میگه بعداز خواندن درس بلافاصله تست بزنید یکی میگه بعد از چند ساعت یکی میگه در هفته چند بار مثلا 20تست برای زیست هر کسی یه چیزی می گه اکثر مشاورا میگن باید درروز چندین درس که صفحاتش رو مشخص کردن بخونید

اما من اینجوری دوس ندارم من نمیتونم چند صفحه بنم بعد تست بزنم من دوست دارم حد اقل یک فصل رو کامل بخونم بعد تست بزنم

و اینکه مشاور ها اکثرا میگن نباید پشت سر هم در س بخونید من از شما میخوام کمکی بکتید خیلی سرد میشم وقتی این حرفا رو میشنوم اما من سه ساعت میخونم 15دقیقه استراحت می کنم ناها و شام رو 30وقت گذاشتم

این کار های من غلطه یعنی ممکنه بعدا بهم ضرر برسونه ؟؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. اگر به دانشگاه علوم پزشکی بروید و دانشجویان پزشکی را مشاهده کنید انگار آن ها را به میز و صندلی دوخته اند و ساعت های طولانی می نشینند و درس می خوانند و این اصلا رفتار اشتباهی نیست. شما این رفتار را ادامه بدهید و خیالتان راحت باشد درست ترین کاری که در زندگی تان انجام می دهید همین است چون اولا مغزتان را عادت می دهید به زیاد کار کردن، دوما اتلاف زمان شما بسیار کم است سوما استراحت کردن کاملا عادت است و شما خودتان را اینطور عادت داده اید چهارما اگر قرار است پشت هم درس خواندن ضرر داشته باشد پس الان همه دانشجویان پزشکی و دندان باید مرده باشند چون آن ها از همه بیشتر و طولانی تر و پیشت سرهم تر درس می خوانند.
اما من سه توصیه برای شما اضافه می کنم تا این رفتار درست و دقیق خود را ادامه بدهید و اصلا هم این عادت زیبا را خراب نکنید و همینطوری ادامه بدهید:
1. آن 15 دقیقه وقت استراحت را حتما با حرکات کششی و نرمش و حتی اگر می توانید با کمی درجا زدن همراهش کنید. زیرا با تحرک و کمی درجا زدن گردش خون سرعت بهتری پیدا می کند و همچنین اعضای بدن شما برای ادامه کار حالت آرامش و ریلکسیشن بیشتری دارد. پس حتما زمان استراحت برای شما که طولانی می نشینید باید تحرک داشته باشد.
2. سعی کنید در این 3 ساعت مطالعه، همانجا پشت میزتان به تعداد چهار بار چشمان خود را به مدت 2 دقیقه روی هم بگذارید تا آرامشی هم به چشمان شما برسد.
3. طرز نشستن های خود را همیشه کنترل کنید که خم نشوید و قوز نکنید و کاملا درست و استاندارد بنشینید این توصیه ها برای همه هم است کلا باید درست بنشینیم
بنابراین نگران این موارد نباشید زیرا شما با همان تحرک یا ورزش و نرمش در بین استراحت هایتان حداقل روزی 60 دقیقه ورزش و نرمش می کنید و دوما استراحت هایی که به چشمانتان در طول مطالعه می دهید کاملا آرامش را به چشمانتان باز می گرداند.
یک چیز جالب هم برای شما بگویم: پزشکان مثلا می گویند سرپا ایستادن زیاد خوب نیست ولی خودشان در اتاق عمل گاهی 6 تا 7 ساعت سرپا هستند وقتی از یکی از آنان پرسیدم پس چطور است که می گویند بد است ولی خود شما انجامش می دهید؟
در پاسخ گفت هر چیزی یک سری روش های اصلاحی دارد مثلا وقتی سرپا هستید باید یک پا را بالاتر از آن بگذارید و مثلا لبه تخت که همیشه یک پایم را روی آن می گذارم و یا رقص پا می کنم و یا سعی می کنم کشش و نرمش داشته باشم. پس شما هم lمطمئن باشید که اگر آن سه توصیه مرا به این رفتار حرفه ای و زیبایتان اضافه کنید هیچ ضرری برای شما ندارد. موفق ترین باشید.
احسان
یکشنبه 11 آذر 1397 02:33 ق.ظ
آقای جدیدی آیا تا پایان آذر سازمان سنجش میزان تاثیر معدل و اینكه فقط سوال از نظام جدید طراحی میشه یا قدیم هم هست رو واسه سال ٩٩ اعلام میكنه ؟ چون من نظام قدیمم و منابع نظام جدید رو تهیه كردم و سایت خود سنجش زده تا پایان آذر مشخص میكنه ! ممنون میشم راهنمایی بفرمایید منو
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. من واقعا نمی توانم صحبتی کنم تا خودشان مشخص کنند. تنها چیزی که می گویم این است که انتظار برای یک روز خاص نکشید. برنامه تان را جلو ببرید به هرحال وقت از دست دادن اصلا خوب نیست حتی یک روز. موفق ترین باشید.
نگاه
شنبه 10 آذر 1397 08:47 ب.ظ
سلام.آقای جدیدی خب کسایی که میرن کتابخونه مدت زمان بین بیداری و شروع درس خواندن طولانی میشه.هم بخاطر مسافت هم اینکه مثلا من صبح بیدار میشم واسه ناهار و صبحانم لقمه میگیرم و آب جوش میارم بعد میرم کتابخونه.
ماها برای کاهش این مدت زمان چیکار میتونیم بکنیم؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. چند مدل پیشنهاد می توانم برای شما داشته باشم:

1. اگر می شود درست کردن ناهار و صبحانه را به آخر شب موکول کنید و صبح از یخچال بردارید و بروید و همچنین برای آب جوش هم شب قبل اب را جوش بیاورید و داخل فلاسک بریزید که اول صبح آب جوش آماده داشته باشید.
2. فایل های صوتی از سوی موسسه خیلی سبز به صورت رایگان منتشر شده است که لینک آن را قرار می دهم که می توانید دانلود کنید و در حین رفتن به کتابخانه به آن گوش کنید و همین گوش کردن باعث مفید شدن تایم رفت و آمدتان می شود.
3. اگر با ماشین رفت و آمد دارید به کتابخانه از کتاب های لغت جیبی یا اپلیکیشن های گاج که به صورت رایگان موجود است استفاده کنید.
لینک فایل صوتی لغت های زبان:
kheilisabz.com/wp-content/uploads/2015/01/Vajegan.rar
یادتان باشد وقتی نمی توانید زمان رفت و آمد را کم کنید باید آن را مفید کنید و این روش ها به شما کمک می کنند تا از زمان های هدر رفته جلوگیری کرده و آن را بهینه کنید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.