کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - کاهش استرس کنکور: 0 تا 100 این رفتار بی کلاس

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

کاهش استرس کنکور: 0 تا 100 این رفتار بی کلاس


قبل از آنکه وارد بحث استرس و توضیح روش های درمان علمی و همیشگی برای استرس برویم، اجازه می خواهم تا جملات معروف دانش آموزان و کنکوری هایی که استرس یا اضطراب را تجربه کرده اند، را برایتان بنویسم تا با مطالعه این جملات به یک نقطه نظر مشترک برسیم و موضوع استرس را از زوایه ای درست تماشا کنیم. این صحبت های معروف و پر تکرار بین کنکوری ها به شرح زیر است:
استرس و اضطراب از نگاه دانش آموز یا داوطلب کنکور شماره یک: از اول ابتدایی تا الان همیشه شاگرد اول بوده ام، همیشه درسم خوب است و شرایط تحصیلی ام باعث شده تا هم معلم ها و هم پدر و مادرم خیلی توقع داشته باشند و همیشه بهترین رتبه و دانشگاه را برایم تصور می کنند و مرا از الان در بهترین رشته دانشگاهی می بینند. بزرگترین استرس و نگرانی ام، این است که اگر قبول نشوم، دیگر معلم ها و پدر و مادرم مثل قبل مرا قبول نخواهند داشت و دیگر مثل قبل اعتماد نمی کنند. احساس می کنم اگر در کنکور شکست بخورم، شخصیتم خورد می شود و واقعا می ترسم از اینکه شخصیت و جایگاهم را از دست بدهم.
استرس و اضطراب از نگاه دانش آموز یا داوطلب کنکور شماره دو: تعریف و تمجدید بقیه توی فامیل بهم حس خوبی می داد برای همین، همیشه سعی می کردم که در همه چیز از بقیه هم سن و سال هام توی فامیل بهتر باشم. همین هم باعث شده که توی فامیل زبان زد همه باشم و کلی تعریف کنند. توی این سال ها، همه فامیل، مرا توی سر بچه هاشون می زدند و می گفتند از فلانی یاد بگیرند که چقدر خوب درس می خوانم و هیچ مشکلی ندارم. اما می ترسم که کنکور را قبول نشوم و همین باعث شود تا کل بچه های فامیل که حسابی عقده دارند؛ پیامک بزنند و مسخره ام کنند. استرس قبول نشدن و مسخره شدن توسط کسانی که همیشه از من کمتر بودند مرا خیلی زجر می دهد و واقعا از آن که روز اعلام نتایج کنکور بشود و موفق نشده باشم مرا می ترساند.
استرس و اضطراب از نگاه دانش آموز یا داوطلب کنکور شماره سه: بعضی وقتا اینقدر فشار بهم وارد می شود که گریه می کنم و فکر می کنم اگر در کنکور قبول نشوم همه فامیل هایمان چنین می گویند: «فلانی که این همه پدر و مادرش از او تعریف می کردند هم نتوانست در کنکور قبول شود. این همه سال پوز بچه شان را دادند، این هم که در کنکور قبول نشد و به هیچ نتیجه ای نرسید.» باورتان می شود که فامیل هایمان، بیشتر از خودم منتظر هستند تا ببینند قبول می شوم یا خیر؟ حوصله ی هیچ چیزی را ندارم و کلا درس خواندن برایم سخت است. احساس می کنم همه منتظر هستند تا شکست مرا ببینند.
استرس و اضطراب از نگاه دانش آموز یا داوطلب کنکور شماره چهار: همه چیز خوب بود، مشکل از جایی شروع شد که بعد از چند ماه درس خواندن، هنوز نتوانسته ام درس ها را ببندم و خیلی از فصل ها را نخوانده ام و نمی دانم اصلا می توانم درس هایم را تا روز کنکور تمام کنم؟ این موضوع باعث شده استرس بگیرم که با این وضعیت نمی توانم در کنکور قبول شوم و برای من که همیشه درسم خوب بوده است خیلی سخت است که در کنکور نتیجه نگیرم. چون همیشه الگوی بقیه بچه های فامیل بوده ام و شکست خوردن در کنکور مرا می کشد و اصلا باورم نمی شود که از پس این چند درس برنیامده باشم و اینقدر حال روحی و روانی ام بد باشد.
استرس و اضطراب از نگاه دانش آموز یا داوطلب کنکور شماره چهار: همیشه عقب می مانم و آنطوری که باید نمی توانم درس بخوانم و همیشه عقب هستم. وقتی با دوستان و همکلاسی هایم صحبت می کنم، آن ها خیلی راحت درس می خوانند و اوضاع خوبی دارند ولی همیشه باید کلی استرس تحمل کنم و بعد از کلی اعصاب خوردی و گریه کردن تازه می خواهم درس خواندن را شروع کنم و از دست دادن زمان همیشه استرس می دهد.
استرس و اضطراب از نگاه دانش آموز یا داوطلب کنکور شماره پنج: درسم خیلی خوب است، همیشه هم کارهایم را مرتب انجام می دهم و درسم را همان روز که از مدرسه می آیم می خوانم و هیچ مشکلی هم از نظر برنامه ریزی و درس خواندن ندارم اما وقتی به ماه های امتحان مثل دی و خرداد یا روز کنکور می رسم دچار تشویش و استرس و فشارهای روحی و روانی می شوم. یعنی کلا استرس های من فقط وقتی است که معلم بگوید می خواهد امتحان بگیرید یا به ماه های امتحان برسیم و حالم بد می شود با اینکه خیلی خوب درس خوانده ام و هیچ مشکلی هم از نظر سواد ندارم ولی بازهم در این ماه ها استرس می گیرم حتی وقتی نمراتم همگی خوب می شوند بازهم استرس دست از سرم بر نمی دارد تا از آن ماه ها خارج شوم.
استرس و اضطراب از نگاه دانش آموز یا داوطلب کنکور شماره شش: اگر بگویم اصلا آدم استرسی نیستم باورتان می شود؟ هیچ مشکلی با استرس ندارم و خیلی خونسرد هستم و آرام درسم را می خوانم ولی پدر و مادرم خیلی استرس می دهند. چون خیلی خونسرد هستم آن ها فکر می کنند که درس نمی خوانم یا بیخیال آینده ام هستم و اصلا برایم مهم نیست که قبول شوم یا نه؟ ولی برایم مهم است اما با آرامش درس می خوانم. پدر و مادرم همیشه سعی می کنند مرا بترسانند و استرس بدهند چون فکر می کنند که بیخیال هستم. واقعا استرس زورکی می دهند که بعضی وقت ها هم روی من تاثیر می گذارد و باعث می شود حالم بد شود.
استرس و اضطراب از نگاه دانش آموز یا داوطلب کنکور شماره هفت: از وقتی یادم می آید یک دانش آموز دقیقه نودی بودم و تا فشار و زور بالای سرم نبود کلا درس نمی خواندم. در مدرسه خیلی این رفتارم کمک می کرد چون معلم ها معمولا هر هفته امتحان می گرفتند و مجبور بودم درس بخوانم و ضرر نکردم ولی کنکور قرار است سال بعد برگزار شود و هیچ امتحانی هم نیست که فشار وارد کند و برای همین خیلی پشت گوش می اندازم. وقتی هم کار از کار می گذرد استرس می گیرم و به خودم می گویم: «چرا اینقدر ساده گرفتی؟ یعنی تلاش کردی  ولی خیلی دیر شده و فکر نمی کردم یک روز از این اخلاقم ضربه بخورم و در وجودم دایما بگویم کاش از اول اینقدر برایت مهم بود. این جاست که  از شدت استرس و ناراحتی از اینکه می توانستم بهتر باشم و نبودم کلی سردرد می گیرم»
استرس و اضطراب از نگاه دانش آموز یا داوطلب کنکور شماره هشت: پدر و مادرم برایم کلی هزینه کرده اند. هزینه خرید کتاب، شهریه مدرسه، به امید اینکه به رشته مورد علاقه ام برسم. این هزینه باعث ایجاد توقع می شود و حتی برخی اوقات معلم های مدرسه هم به بقیه می گویند که مثل من درس بخوانند و برای همین روز به روز استرس بیشتری می گیرم که اگر در کنکور قبول نشوم شرمنده پدر و مادرم می شوم و آن همه خرجی که کرده اند بی نتیجه می شود.
اگر بخواهم به صورت جامع در مورد استرس صحبت کنم ابتدا باید فرق بین استرس و اضطراب را روشن کنیم و از همین ابتدا اصلا مشخص کنیم که استرس و اضطراب چیست و چه فرقی با هم دارند؟
اضطراب یعنی نگرانی از چیزی که هنوز رخ نداده است مثلا امتحانی که در آینده دارم و اگر در امتحان نتیجه خوبی نگیریم آنگاه برایم تاثیرات بدی دارد؛ مثلا خانواده برخورد بدی می کنند دیگر قبولم ندارند و مثل قبل به چشم یک فرد باهوش و توانا مرا نگاه نمی کنند و اعتماد به نفسم را از دست می دهم ولی استرس، یک نگرانی کوتاه مدت است که زود از بین می رود. در واقع اگر استرس را طولانی کنید همان اضطراب می شود.
پس تا به اینجا متوجه شویم که اضطراب همان استرسی است که کش آمده باشد و همیشه همراه ما باشد پس متوجه می شویم که اضطراب خسته کننده تر و حتی ناامید کننده تر از استرس است زیرا استرس خیلی کوتاه مدت است و تا بخواهد تاثیری روی ما داشته باشد از بین می رود ولی خب اضطراب همیشگی است و تا آن پدیده ای که از آن نگران هستیم رخ ندهد از بین نمی رود.
اما اجازه می خواهم در این مطلب، ما استرس و اضطراب را یک مفهوم در نظر بگیریم با اینکه می دانیم با هم فرق دارند ولی در کل مطالبی که می خواهم برایتان بیان کنم؛ تفاوت قایل شدن بین این دو موضوع تاثیری ندارد برای همین با کمی اغماض بپذیرید که هردوی این مفاهیم یک چیز هستند.
اگر کمی جست و جوی اینترنتی در مورد استرس داشته باشید و راه حل های درمان استرس برای کنکور را بررسی کنید به مجموعه ای از پیشنهادهای زیر می رسید که متاسفانه یا غیرعلمی هستند یا راه حل های درستی هستند که اثر طولانی مدت ندارد و در نتیجه ابتدا موظف هستم تا ریشه این راه حل های غلط و درست کم بازده را بررسی کنم تا جای پای مان برای گام بعدی محکم شود.
 • تنفس شکمی: این روش، یک راه حل علمی است و می تواند برای یک درمان کوتاه مدت و یک مُسکن کوتاه مدت عمل کند ولی درمان همیشگی و پایدار برای استرس و اضطراب نیست بلکه فقط یک ریلکسیشن برای ایجاد راحتی نسبی در زمان کوتاه مدت است. ما به دنبال راه حل همیشگی و پایدار هستیم نه یک راه حل کوتاه مدت جسمی برای همین تنفس شکمی، را به عنوان یک راه حل علمی برای درمان کوتاه مدت استرس می پذیریم ولی برای درمان بلند مدت هرگز این کار را انجام نمی دهیم.
 • مثبت اندیشی: کسی که استرس دارد با مثبت اندیشی حالش بهتر نمی شود. او یک یا چند مشکل بزرگ در درونش وجود دارد. نگرانی هایی که همیشه با اوست و هرچقدر هم که او را وادار به مثبت اندیشی کنید او بازهم باید با واقعیت خودش و مشکلاتی که دارد رو به رو شود پس با این کارها فقط وقت خود را تلف کرده اید زیرا مثبت اندیشی کمکی به حل مشکلاتی که باعث ایجاد استرس شده نخواهد کرد بلکه فقط می خواهد صورت مسئله را پاک کند در نتیجه اثری ندارد.
 • تلقین جملات مثبت و انگیزیشی: همانطور که در مطلب هفته گذشته هم اشاره کردم، جملات انگیزشی در بهترین حالت، هیجان می دهند و این هیجان عمری کوتاه از یک ساعت تا چند روز را دارد و در نتیجه با هیجانی کردن خودتان نمی توانید احساس منفی استرس را از بین ببرید و شاید فقط برای یک ساعت تا چند روز بتوانید آن را فراموش کنید که بازهم راه حل خوبی برای درمان استرس نیست، زیرا ما دنبال راه حل درست و علمی هستیم که منطقی مشکل مان را حل کند.
 • شمارش معکوس: این روش هم یعنی اینکه مثلا از 100 شروع به شمارش معکوس کنید که بیشتر برای خوابیدن خوب است تا حل کردن مشکل استرس ولی خب این روش ها متاسفانه پیشنهاد می شوند در حالیکه درمان استرس به کمک شمارش معکوس اصلا ممکن نیست.
 • مصرف دارو برای کم شدن استرس: این مورد هم فقط برای کسانی که استرس  و اضطراب های شدید دارند پیشنهاد می شود آن هم فقط با تجویز و نسخه پزشک نه اینکه خود سرانه دارو تهیه و مصرف کنید. در ضمن مصرف دارو فقط یک مُسکن است و هرگز درمان استرس نخواهد بود زیرا استرس به علت وجود برخی از مشکلات، ایجاد شده است و باید آن ها را برطرف کرد و تا زمانی که آن ها برطرف نشده اند، استرس هم حل نمی شود پس بنده اصلا موافق مصرف دارو نیستم مگر در شرایط بسیار خاص که پزشک متخصص (روانپزشک) دارو را برای مدت بسیار کوتاهی تجویز کند تا در آن مدت کوتاه بتوانید با ارایه راه حل های منطقی مشکل خود را حل کنید.
 • فکر و خیال نکنید و بیخیال باشید: این یکی دیگر از شاهکارهای راه حل های پیشنهادی است، چطور بیخیال باشد کسی که سرنوشت خودش را در یک رشته تصور می کند؟ مثلا اگر 100 میلیون پول را گم کنید بیخیال می شوید؟ فکر و خیال نمی کنید؟ این پیشنهاد نه تنها، باعث بهبود وضعیت استرس در فرد نمی شود بلکه بیشتر هم او را در استرس فرو می برد زیرا فقط کسی که درکی از شرایط وی ندارد می تواند بگوید فکر و خیال نکنید.
 • زیاد بخندید، شاداب باشید و به خودتان برسید: نمی دانم چطور و چگونه این راه حل ها ارایه می شود و چطور با این چیزها می شود استرس را خوب کرد اما متاسفانه این پیشنهادها به عنوان راه حل های درمان استرس برای کنکور مطرح می شود در حالیکه دانش آموز یا داوطلبی که استرس دارد باید به دنبال راه حل های علمی و منطقی برای حل مشکلش باشد و قطعا با بی دلیل خندیدن و شاداب بودنی که نمی تواند باشد و یا پوشیدن لباس های نو حال او خوب نمی شود.
 •  به اتفاقات قشنگی که بعد از کنکور برایت می افتد فکر کن: کدام اتفاق مثبت؟ او تمام استرسش برای همین است که مشکلاتی دارد که باعث می شود که در کنکور نتواند به نتیجه دلخواهش برسد و اتفاق مثبتی برایش در این وضعیت رخ نمی دهد که بخواهد به آن فکر کند. این پشنهادات فکر نشده و بی حساب هیچگاه مشکلی از استرس یک داوطلب کنکور حل نمی کند.
 • نوشتن استرس و اضطراب به صورت انشاء: روانشناسان در یك مطالعه گسترده تایید كردند كه نوشتن اضطراب‌ها و نگرانی‌ها قبل از قرار گرفتن در یك موقعیت تنش زا تا حد زیادی از استرس می کاهد در واقع نوشتن این امكان را می‌دهد كه ذهن خود را پاكسازی كرده و بتوانید بهتر روی كاری كه در دست انجام دارید، تمركز كنید. این روش هم علمی است اما مشکل اینجاست که راه حل دایمی و پر بازده برای استرس نیست و به صورت کوتاه مدت جواب می دهد. ما دنبال یک راه حل همیشگی برای درمان استرس کنکور و استرس قبولی هستیم.
 • یوگا و ورزش های ذهنی برای برطرف کردن استرس: قطعا تاثیر مثبت دارد ولی تاثیر دایم و همیشگی ندارد و این روش فقط برای مدت چند ساعت حالتان را خوب می کند ولی بازهم صورت مسئله باز است و باید حل شود.
 • خواب کافی و خوردن خوراکی ها و آشامیدنی هایی که استرس را کاهش می دهند: قطعا هر دو کار تاثیر دارند ولی تاثیر این موارد روی استرس موقتی است و نمی تواند راه حل قطعی و دایمی برای درمان آن باشد. در ضمن این را در نظر بگیرید که اکثر افراد در موقعیت های تنشی، خوابشان نمی برد و اشتهایی هم برای خوردن حتی یک لیوان آب ندارند.
 • سایر راه حل های من درآوردی درمان استرس: شخصی می گفت پسرخاله ام که هر روز صبح پا می شد و سه بار فریاد می زد که در کنکور موفق می شوم و به پزشکی می رسم و آخرش هم موفق شد. حالا فکر می کنم اگر کسی هر روز صبح این جمله را به خودش بگوید حتما پزشک می شود. از این قبیل صحبت ها و راه حل های من درآوردی بسیار زیاد است. در این مثال، شخص اصلا درس خواندن های پسرخاله اش را ندیده، زحمت ها و تلاش هایش را حساب نکرده است و فقط فکر می کند همان که صبح بلند می شد و تلقین می کرد باعث موفقیتش شده است راستش را بخواهید اگر آن سه جمله را هم نمی گفت بازهم موفق می شد چون گفتن آن جملات روی پزشک شدن اثری ندارد شاید بپرسید به این فرد روحیه می داده و انرژی مثبت بوده است اما می گویم کسی که درصدهایش به پزشکی رسیده است پس حتما شرایط درس خواندنش خوب بوده و به روحیه گرفتن در اثر سه جمله نیاز ندارد چون خود برنامه اش بزرگترین روحیه اش است. یادتان باشد روحیه با گفتن و تلقین ایجاد نمی شود با کارهایی که برای کنکورتان انجام می دهید ایجاد می شود.
به این نتیجه رسیده ام که برای درمان اسرس باید دلایل ایجاد آن را بدانیم. در واقع وقتی بدانم چرا استرس می گیرم خود به خود خوب می شوم زیرا آگاهی از علت ایجاد استرس باعث می شود که آن کار را ترک کنم برای همین در ادامه مطلب دلایل ایجاد استرس را بیان می کنم تا آگاهی تان از دلایل استرس کامل شود.
- مقدار کمی استرس برای کنکور خوب است: این طرز تفکر بسیار قدرتمند است و در بین اکثر کنکوری ها شنیده می شود که یک ذره استرس برای کنکور و انجام کارها خوب است ولی استرس هرگز خوب نیست. می دانید چرا؟ چون کسی که برای انجام کارهایش و برای موفقیت بخواهد با استرس کارش را انجام بدهد و همیشه به کمی استرس نیاز داشته باشد به دو دلیل راه اشتباهی را در پیش می گیرد:
1. این فرد با استرس می خواهد خودش را مجبور به خواندن کند ولی همانطور که می دانید استرس پایه هورمونی دارد یعنی با ترشح یک سری هورمون ها در بدن، حالت استرس ایجاد می شود و اگر کسی وابستگی هورمونی به کارهایش داشته باشد هر روز به مقدار بیشتری از هورمون های استرس نیاز دارد تا بتواند کارش را انجام دهد و آرام آرام کار به جایی می رسد که با درصد بسیار زیادی از هورمون ها، او بازهم از جایش بلند نمی شود و درس خواندن را شروع نمی کند.
2. برای موفقیت به دلیل منطقی نیاز دارید حتما نیازهایی داشته اید که هدف گذاری کرده اید در نتیجه برای چه باید با استرس مجبور به خواندن و تلاش کردن برای کنکور شوید. یک انسان هستید و انسان برای انجام کارهایش از نیروی عقل کمک می گیرد نه از هورمون ها. برای همین دلایل منطقی خود را به دلایل احساس تبدیل می کنید و در نتیجه باعث ایجاد احساس ناامیدی و دلهره در خودتان شده و در نتیجه روزهای پر استرس بیشتری را تجربه می کنید.
البته باید بگویم که هانس سلیه (Hans Selye) یکی از کسانی است که اولین پژوهش‌ها را درباره‌ی استرس انجام داده است. دیدگاه او این بود که«استرس لزوما چیز بدی نیست و فقط به این بستگی دارد که چگونه دچار آن می‌شوید. استرسی که ناشی از کار خلاقانه‌ی چالش‌برانگیز باشد، مفید است در حالی‌ که استرس ناشی از ناتوانی، احساس حقارت یا ضعف، زیان‌آور است».
اما تحقیقات امروزی نشان می دهد که استرس بسیار بد است که با مجموعه‌ای از مواد زیست‌شیمیایی مضر و تأثیرات منفی در دراز مدت همراه است. این تأثیرات به ندرت در موقعیت‌های مثبت مشاهده شده‌اند. و دلیل این امر برای کنکور همان دو موردی است که در بالا اشاره کردم.
پس اولین راه حل برای اینکه استرس را از بین ببریم این است که طرز تفکر با استرس باید کار کنم و داشتن کمی استرس برای انسان خوب است را فراموش کرده و به نزدیک ترین سطل زباله بیندازید زیرا از این لحظه می خواهیم فقط با منطق و عقلمان کار کنیم و دیگر استرس را عامل محرک نمی دانیم و نمی گوییم با کمی استرس بهتر کارهایم را انجام می دهم زیرا عاقبت این حرف به جایی می رسد که با ترشح چندین صد واحد هورمون بازهم توان کار پیدا نخواهید کرد و روز به روز وابستگی هورمونی بیشتری خواهید داشت.
- آنچه هستیم را باور کنیم و بپذیریم، به عنوان یک کنکوری باید سطح خودم را بپذیرم: ریچارد لازاروس (Richard S Lazarus) تعریفی از استرس دارد که اینطور بیان می شود؛ استرس شرایط یا احساسی است که فرد زمانی به آن دچار می‌شود که احساس کند نیازهایش فراتر از منابع فردی و اجتماعی‌ ای است که در اختیار دارد. 
در واقع افرادی که همیشه در رویاها زندگی می کنند و دوست ندارند با واقعیت ها، توانمندی ها و شرایط زمانی و مکانی خود رو به رو شوند با آن برخورد می کنند چون بالاخره مجبورید از رویاها خارج شوید و در دنیای واقعی زندگی کنید. در دنیای واقعی، محدودیت های زیادی وجود دارد که فقط با پذیرش آن ها می توانید به موفقیت برسید.
افرادی که همیشه بیشتر از توانمندی های فردی و اجتماعی و شرایط زندگی خود، توقع دارند و این توقعات منطقی نیست، سطح بالاتری از استرس را تحمل می کنند و متاسفانه همیشه خود را با جملاتی مثل «تو خنگی، آیندت برایت مهم نیست، تو بی اراده ای، لایق موفقیت نیستی» و... خود را معرفی می کنند.
خوب به این جمله دقت کنید: «بین وضعیت امروزتان و هدفی که دارید یک فاصله وجود دارد. این فاصله را باید به صورت منطقی بردارید نه اینکه با رویاپردازی و جملات مثبت تخیل گونه بخواهید دایما در رویا باشید و روزها بگذرد و هیچ کاری نکنید و در نهایت نا امید شوید و از زمان های از دست رفته استرس بگیرید.»
برای تاکید بازهم می گویم منظورم این نیست که هدف های بزرگ نداشته باشید یا خود را دست کم بگیرید و همیشه هدف های کوچک انتخاب کنید. به هیچ وجه بلکه منظورم این است که برای رسیدن به هدف هایتان از روش های شدنی استفاده کنید به طور مثال:
فردی را در نظر بگیرید که سال ها از درس دور بوده است و پایه درسی ضعیفی دارد و اصلا شرایط مناسبی برای تحصیل ندارد و حالا این فرد می خواهد در کنکور موفق شود و به رشته پزشکی برسد. به نظرتان، فاصله این فرد با رشته پزشکی چقدر است و چطور باید این فاصله را کم کند؟ این فرد اگر رویاپرداز باشد احتمالا هیچ تفکر عمیقی از شرایط خودش نخواهد داشت و یک برنامه ریزی می کند و بعداز چند روز هم کنکور را رها می کند. اما اگر این فرد، منطقی باشد می گوید:
 1. پایه درسی ام، برای کنکور چگونه است و چقدر زمان می برد که آن را در حد تشریحی قوی کنم؟
 2. پایه تحصیلی ام را با صرف چه مقدار زمان می توانم در حد کنکور و رشته پزشکی قوی کنم؟
 3. شرایط زندگی و کاری ام چگونه است و چطور می توانم برنامه ریزی کنم تا این فاصله بوجود آمده را برطرف کنم و به رشته مورد علاقه ام برسم؟
ما در اتمسفر کنکور به این افراد نیاز داریم یعنی کسانی که هدف هایشان را منطقی نگاه می کنند و راه حل های شدنی برای رسیدن به آن را ارایه می دهند. ما به رویاپرداز و جمله مثبت گو و کلیپ انگیزشی گوش کن نیاز نداریم زیرا با این روش ها کسی موفق نمی شود. آنچه مرا به موفقیت می رساند کارهایی است که برای رسیدن به هدفم انجام می دهم و زمانی می توانم این کارها را درست انجام بدهم که تفکر منطقی داشته باشم و اینطور نباشد که با رویاپردازی و توقعات غیر واقعی به خودم استرس بدهم.
مورد دیگری که در این زیرمجموعه می بایست به آن اشاره کنم مربوط به اضطراب امتحان است. «اضطراب امتحان» به این معناست که دانش آموز یا داوطلب کنکور،  نسبت به توانایی هایش دچار تردید شده و توان او را برای مقابله با موقعیت امتحان، كاهش می دهد. این تعریف خیلی مهم است. خوب دقت کنید وقتی کسی با واقعیت های خودش رو به رو نمی شود پس یا خودش را بالاتر از چیزی که هست می بیند یا خودش را کمتر از چیزی که هست تصور می کند.
اگر خودش را بالاتر ببیند، وارد رویاپردازی می شود و وقتی با دنیای واقعی رو به رو شود استرس می گیرد و اگر خودش را کمتر بگیرید از همان اول دچار اضطراب امتحان می شود و کم کم به خودش شک می کند پس دچار مشکل استرسی می شود و روی نتیجه اش اثر منفی می گذارد. پس این جمله چقدر مهم است: «از روز اول، وضعیت واقعی خود را بپذیرید و بر اساس همان برنامه ریزی کنید تا دچار تنش و استرس نشوید.»
پس راه حل بعدی برای برطرف کردن استرس، پذیرفتن چیزی که هستیم و پذیرفتن چیزی است که می خواهیم به آن برسیم و از همه مهم تر، برنامه رسیدن به چیزی که می خواهیم را با صرف زمان و در نظر شرایط منطقی حاکم بر زندگی مان بچینیم.
- مقایسه خود با همکلاسی ها و سایر رقبا تولید استرس می کند: این رفتار مقایسه ای، خیلی در بین کنکوری ها مشاهده می شود. مقایسه ترازها، درصدها و شرایط تحصیلی که در بین کنکوری ها موج می زند و این وضعیت در بسیاری از مواقع موجب استرس و ترس در بین کنکوری مورد نظر می شود و گمان می کند که در کنکور قبول نمی شود. در این خصوص دو نکته باید بیان نمایم:
1. تعریف دگر پنداری: آن چیزی است که بدون اطلاع کامل از درون افراد، با مشاهده ی رفتار های ظاهری همتایان (مثلاً همکلاس کنکور)، باعث نتیجه گیری قطعی در مورد وضعیت خود می شود و کاهش اعتماد به نفس را به همراه دارد. در واقع وقتی خود را با دیگران مقایسه می کنید همیشه نقاط ضعف خود را با نقاط قوت آنان بررسی می کنید، زیرا اطلاعات کاملی از آنان ندارید.
این دگر پنداری همیشه باعث می شود تا خود را از دیگران بدتر و ناتوان تر تصور کنید اما یادتان هست در مورد قبل چه بیان کردم؟ هرکسی باید شرایط خودش را بپذیرد و بر اساس آنچه که هست برنامه ریزی کند و کاری به بقیه نداشته باشد. اصلا همه همکلاسی ها، رتبه های برتر کنکور هستند و این موضوع ارتباطی به قبولی تان، ندارد زیرا قرار شد که هدف و فاصله تان تا هدف را بررسی و متناسب با شرایطی که دارید برنامه ریزی کنید و پای هدفتان بمانید.
اصولا دانستن این نکته دیگران اوضاعشان خوب است یا بد چه کمکی به ما می کند؟ یک وضعیت مشخص دارم و یک هدف که باید به آن برسم و برای دست یافتن به آن باید فاصله خودم با هدف را بردارم حالا چه همکلاسی هایم بهترین ها باشند چه بدترین ها تاثیری در این راه حل ندارد. پس با مقایسه کردن، فقط امکان قبولی را از خودتان می گیرید و وضعیت استرسی را به جان خود می اندازید.
این موضوع را جایگزین مقایسه کنید: وضعیت، هدف و فاصله ام تا هدفم باید با روش و راه حل شخصی خودم کم شود و کاری ندارم که بقیه در چه وضعیتی هستند چون با دانستن وضعیت بقیه فاصله ام با هدفم کم تر نمی شود پس کمکی نمی کند و تاثیری هم ندارد. 
- انتظار پدر و مادرها و توقع معلم های مدرسه یکی از عوامل اصلی تولید استرس برای دانش آموزان و کنکوری ها هستند:یکی از مشکلات مهمی که باعث استرس و اضطراب داوطلبان کنکور می‌شود توقعاتی است که خانواده‌ها و یا معلم از او دارند. اکثر خانواده‌ها بدون اینکه به توانایی‌های فرزندشان توجه کنند، دوست دارند که فرزندان آنها در بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شوند. حالا باید در این خصوص به چند مورد مهم اشاره کنم:
 • کنکور یک هدف شخصی است نه وسیله ای برای جبران زحمات پدر و مادر: چرا اکثر کنکوری ها می گویند با نتیجه کنکور می خواهم خستگی را از تن پدر و مادرم در بیاورم؟ این زندگی شخصی شماست و ربطی به کسی ندارد. اگر می خواهید به پدر و مادرتان احساس خوبی بدهید آن را ببوسید و محبت کنید و برایشان فرزند خوبی باشید نه اینکه رتبه خوبی بیاورید. رتبه خوب برای شماست نه برای پدر و مادر. محبتی که پدر و مادر به فرزندش دارد از جنس درس و مدرسه نیست که بخواهید با درس و مدرسه به این محبت پاسخ بدهید. پس لطفا قبول شدن خودتان در کنکور و موفقیت آینده تان را به منت گذاشتن سر پدر و مادر و جبران گوشه ای از محبت های آن ها تبدیل نکنید و قبولی خود را منتی بر سر پدر و مادر ندانید. پزشک باشید یا نباشید هیچ فرقی برای پدر و مادرتان ندارد.
 • پدر و مادرها به اشتباه می گویید که وظیفه تو فقط درس خواندن است و تو فقط درست را بخوان: این صحبت که از محبت زیاد پدر و مادرهاست کاملا اشتباه است. اینکه پدر و مادر خوبی هستید و به فرزندت مسئولیت خرید نان و وسایل خانه و شست و شو نمی دهید دلیل نمی شود که وظیفه بچه تان را درس خواندن بدانید. هیچ کسی وظیفه ندارد در کنکور قبول شود و اصلا درس بخواند. فرزند، وظیفه اش این است که به والدین خود احترام بگذارید و قوانین و جایگاه خانواده را رعایت کند چه رتبه آخر کنکور چه رتبه اول کنکور هیچ وظیفه ای برای درس خواندن ندارد. با گفتن این جملات غلط استرس بی مورد به فرزندتان ندهید. هیچ فرزندی حق ندارد که بگوید وظیفه ام درس خواندن است. وظیفه تان احترام است، همین و بس. هدف شخصی خود را به وظیفه خانوادگی گره نزنید. بین این دو فرق وجود دارد. بپذیرید کنکور فقط زندگی شخصی تان را تغییر می دهد و ارتباطی به زندگی خانوادگی تان ندارد.
 • پدر و مادرم برایم هزینه کرده اند و اگر در کنکور قبول نشوم شرمنده شان می شوم: پدر و مادرهای ایرانی خیلی مهربان هستند آن ها برای فرزندانشان هزاران جور هزینه می کنند.مثلا اگر شهریه باشگاه بدن سازی را بدهند آنگاه باید قهرمان بدنسازی دنیا شوید که شرمنده پدر و مادرتان نباشید؟ بالاخره آن ها هزینه کرده اند و قهرمان نشده اید. یا مثلا هزینه لباس هم داده اند پس باید خوشتیپ ترین فرد جهان باشید؟ قبول کنید این استدلال به همین اندازه خنده دار است که کسی فکر کند به خاطر هزینه کردن باید شرمنده باشد. پدر و مادر لطف داشته و دلش خواسته برای فرزندش هزینه کتاب بدهد ولی اگر قرار است شرمنده شان باشید پس همان خرج ها دشمن می شود. آیا پدر و مادر خرج کرده که استرس بگیرید؟ هدف از خریدن کتاب چه بوده است؟ اینکه پیشرفت کنید ولی الان که آن کتاب ها دشمن درجه یک شده اند زیرا تا می بینید خرج کرده اند استرس می گیرید. با خودتان این کار را نکنید. پدر و مادرها برای ما هزاران مدل هزینه می کنند و خودشان هم می دانند که قبولی در کنکور موضوع حتمی نیست و باید صبور باشند تا این درخت به ثمر بنشیند.
 • پدر و مادرهای نا آشنا با جو کنکور، گاهی حرف های دلسوزانه ولی استرس آور می زنند: بسیاری از پدر و مادرها نمی دانند که اتمسفر کنکور به چه صورت است و وظیفه شماست که آن ها را با کنکور آشنا کنید و باید برایشان از سختی ها و فشارها و محدودیت های زمانی تحصیلی برای کنکور توضیح دهید. برخی می گویند ما با پدر و مادرمان صحبت می کنیم ولی آن ها بعد از چند روز دوباره همان صحبت های استرس آور را تکرار می کنند. صحبت با پدر و مادر فایده ای ندارد و هرچقدر بگویم بازهم حرف خودشان را می زنند و همه اش می گویند که تو خیلی باهوشی و می توانی. یک نکته مهم بگویم، اگر هم همین وضعیت را دارید بدانید که اشکال از شماست. به این مثال دقت کنید وقتی معلمی می آید و ریاضی را توضیح می دهد و یاد نمی گیرید یعنی معلم بلد نبوده درس بدهد و مشکلی ندارید. حالا وقتی با پدر و مادرتان صحبت می کنید و آن ها صحبت ها را نادیده می گیرند یعنی خوب توضیح نداده اید پس مشکل از شماست. باید بتوانید پدر و مادر خود را آگاه کنید تا آن ها متوجه شوند که فشار کنکور یعنی چه؟
 • دلداری ها بیشتر از آنکه مفید باشند مضر هستند: به طور مثال برخی از پدر و مادرها می گویند که «کنکور که همه زندگی نیست پس قبول هم نشدی مهم نیست». این جمله اصلا جمله درستی نیست زیرا فرزندتان، همه زندگی اش را می خواهد با درس و کنکور بسازد و این جمله خیلی دردناک است که تصور اطرافیان از کنکور این باشد که همه زندگی نیست. دوما برخی از پدر و مادرها این جمله را می گویند ولی از ته قلب موافق این هم نیستند و همچنان توقعات خود را دارند پس بایستی والدین که نقش کلیدی در تنش و استرس دارند حتما آگاهی خود را نسبت به کنکور بالا ببرند و توقعات خود از فرزند را از بین ببرند. فرزندتان نباید برای والدین زندگی کند. او هدفی دارد که برای خودش است و حق دارد شکست بخورد اشتباه کند و از مسیر خارج شود ولی حق ندارید با فشار و استرس به او بقبولانید که باید موفق شود زیرا این رفتارها نتیجه معکوس می دهد. پیشنهاد من همیشه صحبت کردن است. هرکسی جلسه خانوادگی بگذارد و در مورد کنکور و شرایط آن صحبت کند و دایما با گفتن اینکه فایده ای ندارد از این موضوع شانه خالی نکنید.
- عدم توانایی در برنامه ریزی و مدیریت زمان و تمام نشدن درس ها در کنکور باعث تولید استرس می شود: یکی از شایع ترین دلایل استرس در کنکور همین برنامه ریزی نامناسب است. اکثر افراد با تمام نکردن درس های کنکور و باقی ماندن حجم زیادی از درس های کنکور و اینکه هیچ نقشه ای برای تمام شدن و بستن درس های کنکوری ندارند دچار تنش و استرس می شوند در این شرایط طراحی یک برنامه حرفه ای تنها راه حل درمان استرس است. 
اگر ریشه های استرس و اضطراب تان در مواردی که بیان شد، نبود حالا باید برای یافتن دلیلی که استرس می دهد به این صورت عمل کنید: «وقتی تحت فشار هستید شخصیت اصلی تان رو می شود و مکالمه های درونی که با خودتان دارید، نقش مهمی در یافتن دلیل استرس هایتان دارد. 
خوب دقت کنید که مهم ترین عامل برای از بین بردن استرس، پیدا کردن دلیل یا دلایلی است که برایتان تولید استرس می کند. سخنم را فراموش نکنید اگر می خواهید استرس را به صورت همیشگی درمان کنید باید علت یابی درستی از مشکل صورت بدهید. پس برویم سراغ مکالمه های درونی که با خودتان دارید.
خوب به حرف هایی که با خودتان می زنید دقت کنید. جنس این حرف ها چیست؟ آیا سرزنش است؟ حسرت گذشته و زمان های از دست رفته است؟ نگرانی از قضاوت های مردم است و یا چه چیز دیگری؟ بالاخره این مکالمات درونی باید از جایی ریشه بگیرند و از جنس خاصی باشند و اینطور نیست که بگویید هیچ مفهومی ندارند.
مکالمه های درونی، ریشه مشکلات را روشن می سازد و با تحلیل آن ها می توانید عامل تولید کننده استرس را کشف و سپس آن ها را درمان کنید. درمان کردن به معنای حل کردن ریشه آن مشکلات است. ما برای حل استرس به صورت همیشگی فقط و فقط باید ریشه تولید استرس را پیدا کنیم این جمله را هرگز فراموش نکنید.»
دو موضوع دیگر هم هست که باید در مورد استرس بدانید: 
1. «انسان سطح پایین و کسی که روی رشد شخصی و فردی اش کار نکرده است و  طرز تفکر سطح پایینی دارد و همین باعث می شود که انتخاب کردنش هایش استرس و ترس و ناامیدی باشد اگر همین انسان روی خودش کار کند می تواند به سطح بالاتری از سطح تفکر برسد و در نتیجه دستاوردهای عظیمی کسب کند.»
در واقع باید به این موضوع آگاه شوید که استرسی شدن یک انتخاب است که فرد آن را بر می گزنید و می توان گفت همه انسان های معمولی همین را انتخاب می کنند در حالیکه باید رشد شخصی را شروع کنید تا انتخاب هایتان از این حالت ابتدایی خارج شود و پاسخ های ساده ای که همه انسان ها از خودشان بروز می دهند را ارتقا بدهید و به جای استرس گرفتن، با ارایه راه حل های منطقی مشکل را حل کنید.
علاقمندم به این نقطه برسید که سطح خود را از افراد معمولی جامعه جدا کنید و به جای اینکه پاسخ تان به هر واکنش از روی استرس وترس باشد بلکه به دنبال جواب هایی از روی عقل و منطق بروید و به دنبال حل مشکلات باشید. من معتقدم اگر می خواهید از پس رفتارهای استرسی به آسانی بر آیید باید توانمندی روبه رو شدن با صورت مسئله های زندگی را تمرین کنید؛ یعنی مسئله را جلویتان بگذارید و حلش کنید و از آنچه هستید فرار نکنید و آن را بپذیرید و به آن احترام بگذارید و حلش کنید.
2. «برخی از دانش آموزان و کنکوری ها قصد دارند از استرس و اضطراب امتیازاتی برای خودشان بگیرند یعنی با اضطرابی شدن، خودم را مریض نشون میدهم که دیگران توقع نداشته باشند و دلشان برایم بسوزد»: متاسفانه برخی از کنکوری ها هم این مدل از طرز تفکر را دارند و ضربه اش را هم می خورند. آن ها به جای آنکه مشکل خود را حل کنند و با واقعیت های خود کنار بیایند متاسفانه سعی می کنند خود را به بیماری بزنند تا دلسوزی و ترحم پدر و مادر را به جان بخرند و شاید از زیر فشار خارج شوند.
اما این یک رفتار سطح پایین است زیرا هرکسی باید خودش را متوجه سطح فعلی خودش کند و بتواند با آنچه که هست زندگی کند و آنچه که هست را رشد بدهد نه اینکه از راه حل های غیر مرسوم و نادرست بخواهد خودش را گول بزند. ما می خواهیم مشکل را حل کنیم نه اینکه آن را نادیده بگیریم. در زندگی با درد زندگی نکنید بلکه درد را درمان کنید.
می خواهم شاه کلید این صحبت را بار دیگر بیان کنم: بسیاری برای درمان استرس به دنبال راه حل های احساسی هستند ولی در این مطلب متوجه شدیم اگر می خواهید استرس خود را درمان همیشگی و پایدار کنید فقط و فقط باید علت یابی کنید و سپس علت را برطرف کنید. مشکلات از یک تا چند راه حل دارند به شرط اینکه بخواهید با آن ها رو به رو شوید. یادتان نرود که مکالمه های درونی چقدر مهم هستند و حتما مکالمه های درونی خود را بررسی کنید.

لاک پشت خسته
شنبه 17 آذر 1397 11:21 ب.ظ
خیلی ممنون اختیار دارید
خب اما برای هر درس بخومام چند هزار تست بزنم واقعا وقت کم میاد
راستی ببخشید شما میشه مشاور من بشید؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ظرفیت پذیرش بنده در سال فقط 20 نفر است که روز اول تیرماه تکمیل می شود و دیگر پذیرش ندارم چون یک مشاور وقتی می تواند اثر گذار باشد که با افراد کمی کار کند. موفق ترین باشید.
لاک پشت خسته
شنبه 17 آذر 1397 05:32 ب.ظ
خیلی ممنون از پاسخ دادنتون و راهنمایی کردنتون
راستش بنده نمیدونم ولی من میتونم مثال بزنم مثلا وقتی من میخوام یک تست از دروس محاسباتی بزنم مثل درسی مثل ریاضی یا فیزیک یا شیمی قسمت استوکیومتری
روشم اینه که اول که سوال را یک بار میخونم حدود سی ثانیه الی یک دقیقه
بعد قبل از اینکه چیزی بنویسم به راه حل ها فکر میکنم و راه مناسب را انتخاب کرده وقبل از اینکه بنویسم در ذهنم راه حل را بدون محاسبات میروم و مرحله نهایی اینه که اینبار با شروع کردن به نوشتن همراه با محاسبات میرم و در اخر حدود پنج دقیقه پاسخنامرو با دقت میخونم و هم مطالبی که بلد نبودم را یادداشت میکنم به این ترتیب میشه هر تست ۱۰دقیقه حدودا!

راستی به نظرتون درباره ترمیم معدل که عرض کرده بودم چیکار کنم
پاسخ رضا جدیدی : خب شما به صورت آموزشی تست می زنید و اتفاقا خیلی هم خوب تست می زنید و مشکلی ندارد ولی خب شما نباید همه تست ها را اینطوری بزنید مثلا می توانید 20 تا 30 درصد سوالات یک فصل را با این روش بزنید و بقیه سوالات را سعی کنید فقط روی حل متمرکز شوید و حل کنید و سپس زمان حل تان محاسبه کنید. مطمین باشید کسی که در 10 دقیقه اینطوری تست می زند اگر تست های سرعتی هم تمرین کند خیلی زود سرعتش بالا می رود و خدارو شکر شما هیچ مشکلی ندارید و به روش تان ادامه بدهید فقط با آن نکته ای که گفتم استرس تان از بین می رود.
در مورد ترمیم هم چون سوال در مورد آینده کردید و قانون مشخص نیست لذا بنده فعلا پاسخی برایش ندارم ولی اگر قانون آمد آنگاه می توانید دوباره سوال کنید تا بهترین کار را بر اساس قانون به شما بگویم. موفق ترین باشید.
لاک پشت خسته
جمعه 16 آذر 1397 11:38 ب.ظ
سلام
من نظام قدیم تجربی هستم و حالا که حرف استرسه من خیلی استرس دارم من یک ماهه برای ۹۸ شروع کردم برای تجربی خوندن ولی من مشکلم اینه چون خیلی هر تست را بررسی میکنم و روش فکر میکنم و پاسخ نامش را بررسی میکنم حل تست هایی درس هایی مثلا مثل فیزیک هر تست بیش تر از ده دقیقه برام طول میکشه و به خاطر همین خیلی استرس دارم به نظرتون چیکار کنم؟ میترسم به کنکور امسال نرسم و این بیشتر استرس میده حالا پایین تر میگم چرا این مشکل را با بیشتر درس ها دارم به خصوص مفهومی تر ها مثلا برای فیزیک هر منبع که میبینم پیش و پایه با هم کمتر از ۵۰۰۰-۶۰۰۰ هزار تست نیست! و منم که لاک پشت به تمام معنا با پایه درسی معمولی به پایین خب الان فیزیکو مثال زدم ولی برای بیشتر درس ها همینطوره واقعا نمیدونم چیکار کنم نمیدونم مثلا منبع عوض کنم یا روش درس خوندن و تست زدنم و اگر منبع عوض کنم از چی استفاده کنم واقعا این مسایل به من استرس داده... اونقد استرس که به جای درس خوندن تعداد تست های باقی مونده را میشمارم!
من مشکل دیگمم اینه اگر من امسال قبول نشم از شرکت در ترمیم معدل میترسم چون فقط یک بار میشه شرکت کرد واقعا برام خیلی ترسناکه
بخوام کنکور نظام جدید بدهم به نظرتون برای قبول شدن پزشکی معدل کتبی سوم ۱۸ کمه باید حتما ترمیم برم؟ اگر سال های دیگه ترمیم نگیرن باید چیکار کنم البته زیستم کمه ۱۵.۷۵ شد... و کلا پیش دانشگاهیم را صرفا رفتم قبول شدم یعنی با نمره های خیلی خیلی پایین تر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما در مورد سرعت پایین صحبت کردید ولی در مورد روش کار کردنتون نگفتید تا بدونم دقیقا چرا این کند کاری رو دارید. شاید ترس از دست دادن مطالب رو دارید یا شاید وسواس مطالعاتی دارید. یا شایدهم به علت ضعف در پایه درسی مجبورید بیشتر وقت بگذارید. لطفا در مورد علت هایش صحبت کنید. موفق ترین باشید.
مهران
جمعه 16 آذر 1397 10:49 ب.ظ
رتبه ی کشوری چقدر باشه ؟باید زیر ۱۰۰کشوری باشه؟
پاسخ رضا جدیدی :
رتبه کشوری باید زیر 250 باشد. موفق ترین باشید.
مهران
جمعه 16 آذر 1397 10:32 ب.ظ
کرمانشاه.سنقر
پاسخ رضا جدیدی : برای فردی مثل شما به فرض اینکه تاثیر معدل مثبت باشد باید رتبه منطقه 3 تان زیر 115 باشد تا قبول شوید دقت کنید که شاید رتبه بالاتر از این هم قبول شوند ولی شما با توجه به شهرتان باید رتبه بهتری هم بدست آورید. درصدهایتان برای کسب رتبه زیر 115 باید در عمومی ها به طور میانگین 70 و در دروس تخصصی به طور میانگین 75 باشید. موفق ترین باشید.
مهران
جمعه 16 آذر 1397 10:23 ب.ظ
منطقه 3. شهرستان هستم
پاسخ رضا جدیدی :
بله لطفا شهر خود را مشخص کنید تا بفهمم در ناحیه تهران قرار می گیرید یا نه؟ منظور از ناحیه همان تقسیم بندی های سنجش روی شهرهای ایران است. موفق ترین باشید.
مهران
جمعه 16 آذر 1397 06:13 ب.ظ
سلام عرض ادب
اقای جدیدی ببخشید برای قبولی پزشکی تهران باید تا چه رتبه ای بیاریم؟
و اینکه در صد های درس چقدر باشه ؟ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. لطفا بفرمایید از منطقه یک یا دو یا سه هستید؟ در ضمن در ناحیه تهران قرار می گیرید یا نمی گیرید؟ موفق ترین باشید.
غزل
دوشنبه 12 آذر 1397 03:02 ب.ظ
پس من اگر این کار رو انجام بدم درسته ؟
وقتی کتاب های درسیم رو تمام کردم کتاب تست جامع قدیمی که تقریبا برای هر درس 300تا400تست دارند رو بزنم؟یا کار صحیحی نیست حتما باید جدید باشه
بعد برم سراغ کتاب های نخوانده ی عمومی و به قول شما چرخه ی تست با کتاب های تست جدید ومرور با کتاب های درسی جدید و در آخر رفع اشکال که تا قبل از عید میتونم انجام بدم ومدیریت زمان رو تا قبل از عید تمرین کنم
آیا این کار ها درسته ؟ ممنون از راهنماییتون.
پاسخ رضا جدیدی :
چرخه مرور و تست باید از الان شروع شود یعنی کلا هرچیزی را می خوانید باید چرخه مرور و تستش را بسازید وگرنه با نخواندن فرقی ندارد. یا چیزی را نخوانید یا اگر خواندید باید مرور و تستش را بچینید پس اول از همه بروید چرخه مرور و تست را درست کنید و در تست ها از تست هایی که دارید شروع کنید و برای هر فصل که تمام شد به سراغ تست های جدیدتر بروید. موفق ترین باشید.
غزل
دوشنبه 12 آذر 1397 11:36 ق.ظ
سلام وعرض ادب مرسی از راهنماییتون
فقط آقای جدیدی من مشکل مالی دارم و کتاب های تست قدیمی چاپ 89,90 البته به طور پراکنده یعنی هر درس منابع مختلفی داره من این کتاب هارو نخریدم از کسانی که کنکور دادند گرفتم یعنی نمیتونم برای هر فصلی که خوندم تست بزنم چون کتاب تست مربوط به اون مبحث رو ندارم ولی کتاب های تست جامع دارم که اونم قدیمیه
به همین خاطر تا الان فقط متن کتاب رو خوندم منتظرم کلا کتاب های درسیم تموم بشه بعد تست جامع بزنم الان خیلی استرس گرفتم چون هنوز مدیریت زمان بلد نیستم

سوالم اینه کتاب تست قدیمی فایده نداره؟؟واینکه من فقط کتاب خوندم بدون تست اینجوری هم فیده نداره یعنی حتما باید بعد از اتمام هردرس تست اون مبحث رو میزدم ؟؟ و اینکه من چون همیشه از مطاب شما کمک میگیرم و همه ی کامنت هارو میخونم شما فرمودید تست و مرور داشته باشید اما من تاالان هیچ مروری نداشتم نه تست ونه مرور این خیلی بده احساس میکنم برنامم غلطه حس بدی دارم!!واینکه تواین مدت زمان کم تا کنکور میتونم مدیریت زمان یاد بگیرم ؟؟
راستش چون تا الان اصلا تست کار نکردم هروقت چشمم به سوالات کنکور میوفته همه ی بدنم میلرزه استرس عجیبی دارم احساس میکنم اصلا استعداد ندارم اخه حتی صورت سوال خیلی طولانیه چطور میتونم در عرض 30ثانیه هم سوال رو بخونم هم بفهمم هم جواب های طولانی بدم هم محاسبات ریاضیم ضعیفه

بازهم معذرت میخوام که طولانی شد شرمندم شما مشاور حرفه ای هستید اما بدون هیچ چشمداشتی برای ماهم وقت میزارید و خیلی کامل و حرفه ای راهنمایی می کنید بازهم ببخشید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم شما خودتان پاسخ خودتان را می دهید. کسی که تست و مرور ندارد مثل همین صحبت شما که می فرمایید تن و بدن تان می لرزد در حالی که تست و مرور به شما صلابت و حس آرامش می دهد.
چرا فکر می کنید زمان تا کنکور کم است؟ این زمان فوق العاده است یک بار در یک ویدیو حساب کردم اگر روزی فقط 10 دقیقه روی یک مطلب خاص تست بزنید تا کنکور نزدیک به 720 تست می شود. دقت کنید فقط روزی 10 دقیقه تست زدن تا کنکور.
چطور این وقت کم است؟ کلی زمان دارید بروید با جان و دل بچسبید برنامه تان را درست و اصولی کنید و تست و مرور را شروع کنید و نظم به برنامه تان بدهید.الان این استرس ها بیشتر بخاطر به هم ریختگی فکری در شماست. چون فکرتان نامنظم است فکر می کنید خیلی اوضاع خراب است در حالیکه اصلا اینطوری نیست.
شما باید چرخه مرور و چرخه تست برای درس هایی که خوانده اید درست کنید و دقیقا هر درسی را بچینید و شروع کنید و بعد آرام آرام درس های جدید را هم بخوانید و به چرخه مرور و تست قبلی اضافه کنید. به همین راحتی ذهن تان منظم می شود و آنوقت متوجه می شوید که خیلی هم اوضاع تان خوب است.
برای تست زنی مبحثی هم چون پول خرید کتاب ندارید از سایت گزینه 2 استفاده کنید. این موسسه لطف کرده و تست های مبحثی دارد و خیلی کمک تان می کند تا تست های مبحثی بزنید و در ضمن سوالات کنکور به صورت مبحثی هم با سرچ در اینترنت در سایت های زیادی پیدا می شود که دانلود کنید و استفاده کنید.
حتما که نباید کتاب باشد، امروزه خدا رو شکر سایت های زیادی هستند که سعی می کنند اطلاعات را رایگان قرار بدهند پس استفاده کنید. می خواستم لینک گزینه 2 را بگذارم ولی بخاطر اینکه لینکشان فارسی دارد خیلی قابل استفاده نشد ولی برای اینکه آن صحفه را پیدا کنید عبارت «تست های طبقه بندی گزینه 2» را در گوگول سرچ کنید و استفاده کنید.
در ضمن شما می توانید با عضویت در کتابخانه شهرتان نیز از کتاب های کنکوری استفاده کنید و البته نمی دانم امکانات شهر شما چطور است اما در بازدید از چند شهر مشاهده کردم کتاب های جدید زیادی دارند که می شود استفاده کرد.
همچنین اگر در گوگل سرچ کنید تست های طبقه بندی فلان درس با پاسخ تشریحی بازهم سایت های زیادی هستند که تست های طبقه بندی و جدید و تالیفی را دارند. به هرحال تمام این راه حل ها موجود است پس تا وقتی راه حل وجود دارد نباید ناامید شد. موفق ترین باشید.
علی
یکشنبه 11 آذر 1397 02:01 ب.ظ
سلام ببخشید یک سوال داشتم اقای جدیدی برای هر فصل ریاضی و فیزیک و شیمی که پایه ی درسی ضعیفی هم دارم چند ساعت وقت بزارم ؟من برای هر فصل 6ساعت زمان گذاشتم البته بعضی فصل ها سخته 12ساعت وقت میزارم به نظر شما این ساعت مطالعه خوبه برای هر فصل یا بیشترش کنم ؟باتشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این سوال جوابی ندارد زیرا افراد روش های یادگیری متفاوت و سرعت های خاص خودشان را دارند و اصلا نمی شود به این صورت گفت که هر فصل ریاضی چند ساعت چون اصلا ربطی به ساعت ندارد بلکه به حجم مطالب آن درس و پایه درسی شما و سرعت یادگیری تان بستگی دارد و این سوال اصلا زمان بهینه ندارد ولی چند توصیه می کنم که این ها را بررسی کنید تا این زمان برای شما بهینه باشد:
1. حتما بررسی کنید که وسواس مطالعاتی نداشته باشید چون وسواس باعث از دست دادن زمان زیادی از شما خواهد شد.
2. یادگیری خود را همراه با مرور و تست کنید و اینطور نباشد که فقط درس نامه بخوانید یا فیلم تماشا کنید و فکر کنید که یاد گرفته اید. حتما در چرخه مرور و تست این مطالب را روز به روز بهتر شوید.
3. اصلا زور نزنید در یک مرحله همه چیز را خوب یاد بگیرید. گاهی لازم است یک بار این مطلب خوانده شود و با زیاد تست حل کردن و گیر کردن در وسط تست ها به تسلط برسید. برای همین اصلا این طرز تفکر را نداشته باشید که من امروز کل مشتق را یاد می گیرم بلکه باید به این مبحث زمان داده شود تا در ذهن شما نقش ببندد. موفق ترین باشید.
غزل
یکشنبه 11 آذر 1397 11:34 ق.ظ
سلام من سال 92 کنکور دادم حالا میخوام برای کنکور 98بخونم آیا منم میتونم کتاب های خودم رو بخونم یا تغییر بدم ؟؟
تو نظر پایین فرمودید زیست و شیمی و دین و زندگی رو باید تغییر بدیم فقط؟ تغییرات کتاب خدرسی خیلی زیاده؟؟چون من تقریبا تا دو هفته ی دیگه تموم میکنم
یعنی همه ی تلاش من تا الان بی فایده بوده و باید کتاب جدید بخرم و از اول شروع کنم ؟؟

ببخشید زیاد سوال کردم قای جدیدی من مشاور ندارم برای همین همیشه خیلی از مطالب شما کمک میگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. تغییرات اصلا زیاد نیست شاید کل زیست شناسی یکی دو قید تغییر کرده باشد ولی خب چون اموزش و پرورش تغییرات را اعلام نمی کند برای همین ناچاریم دقیق درس بخوانیم. به شما یک توصیه خوب دارم که اگر این کار را بکنید درجه یک خواهید شد چون هزارماشالله اوضاع خوبی در درس ها دارید و واقعا لذت بردم از اینکه درس هایتان در حال تمام شدن است:
همین دو هفته را هم بخوانید تا درس هایتان بر اساس کتاب های خودتان تمام شود و بعد از اینکه تمام شد برای دوره و مرور کتاب هایی که برای آن سه درس با سال چاپ مشخص کردم را تهیه کنید و مرور را با آن انجام بدهید.
این روش نه تنها باعث می شود بر اساس منابع دقیق کنکور بخوانید و همان یکی دو جمله تغییرات که متاسفانه مشخص نیست را هم لحاظ کنید یک خوبی دیگر برای شما دارد آن هم این است که چون کتاب ها بدون خط کشی و نوشته هستند شما یک بار دیگر می توانید روی آن ها به صورت مفهومی عمیق شوید و کلی روی سوادتان اضافه شود.
برای همین دست بر قضا این کاری که شما کردید الان به عمیق شدن سوادتان روی آن سه درس کمک می کند و اتفاقا یک کار خوب هم از آب در می اید پس تا دو هفته دیگر همچنان ادامه بدهید و سپس کاری که عرض کردم را اجرا کنید تا مخصوصا زیست و شیمی با این کتاب خوانی عمیق تر و چکش کاری تر شود. موفق ترین باشید.
جمعه 9 آذر 1397 01:25 ق.ظ
سلام آقای جدیدی وقت بخیر ! نظام قدیمم و میخوام كنكور ٩٩ شركت كنم ! آیا صحت داره كه واسه سال ٩٩ میخوان شرط معدل برای شركت در كنكور بذارن ؟ مثلا كسی كه معدلش از یه حدی كمتره حق شركت تو كنكور رو نداره ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. چنین چیزی هرگز و ابدا نخواهد شد زیرا طبق قانون اساسی کشور حق تحصیل برای همه در هر سنی باید وجود داشته باشد. در کنکوری که پیرمرد 76 ساله می رود و کنکور می دهد و در کنکوری که فرد 11 ساله کنکور می دهد یعنی هیچ محدودیتی برای سن و سال قائل نمی شوند آن وقت برای معدل قایل شوند.
در ضمن، سازمان سنجش می خواهد تاثیر را قطعی کند بازهم مجلس می آید و لغوش می کند یعنی تاثیر مثبت به قطعی را نمی توانند اجرا کنند چه برسد شرط گذاشتن که فلان معدل شرکت نکند. به نظر من کنکوری ها دو دسته هستند این را بارها گفته ام ولی بازهم می گویم:
دسته اول کنکوری ها را کنکوری خبرخوان نام نهاده ام یعنی کسی که می رود و خبرهای کنکور و مصاحبه های کنکور را می خواند این افراد به زودی دچار شایعات و خبرخوانی های باطل می شوند و زمان زیادی از خودشان هدر می دهند و آخر سر هم می بینند که کنکور همانطور که قبلا بود بازهم در حال اجراست و این افراد فقط روح و روان خودشان را آزار داده اند.
دسته دوم کسانی هستند که درس می خوانند و اگر هم مطلبی می خوانند فقط برای رشد فردی و شخصیتی خود چیزی میخوانند تا به انسان بهتری تبدیل شوند و هرگز خبری در مورد کنکور نمی خوانند چون این را می دانند که هر ساله هزاران مصاحبه و خبر و شوک در کنکور هست ولی آخر سر کنکور به همان صورتی که بوده برگزار می شود و وارد این جنگ های خبری نمی شوند.
دسته اول با وقت تلف شده هیچ کجا قبول نمی شود و دسته دوم همان موفق های کنکور سراسری هستند.
حالا انتخاب با خودتان است که خبرخوان بمانید و پیگیر این مصاحبه ها باشید یا اینکه سرتان را به درس خواندن مشغول کنید. موفق ترین باشید.
ترکزبان
جمعه 9 آذر 1397 01:01 ق.ظ
با سلام و درود مجدد استاد گرامی
از دور دستتون رو میفشارم و از خدای منان آرزوی بهترین ها را برایتان دارم
توضیحات شما کاملا به جا،مفید و ارزشمند بود.
چشم دستوراتتان را اجرا خواهم کرد و شانس خود را امتحان میکنم.
با این تفاسیر بر خلاف رشته های پیراپزشکی محدودیت سنی جهت پذیرش در رشته پزشکی وجود ندارد و در این سن هم میتوان به آرزوی همه زندگی ام رسید، هرچند سخت اما یه گفته اهل فنی چون شما شدنیست.
یک دنیا ممنون که اینقدر خوب و انسان هستید
و بهانه پر کردن تنهایی را به حقیر دادید
ارادتمند شما و محتاج دعایتان
ترکزبان
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیر محدودیت سنی وجود ندارد. موفق ترین باشید.
پری
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:44 ب.ظ
معذرت میخوام زیاد مزاحم میشم من رشتم انسانی من کدوم هارو باید تغییر بدم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. چون رشته انسانی هستید باید همه را طبق همان سال هایی که عرض کردم تهیه کنید به جز عربی و زبان انگلیسی که اشکالی ندارد با کتاب های خواهرتان بخوانید. موفق ترین باشید.
امیر
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:38 ب.ظ
یک سوال دیگه از دیدگاه شما روش صحیح رویا پردازی و هدف گذاری چیه ؟
اگر رویا پردازی نکنیم که هدف شکل نمی گیره البته خیلی وقت گیره پس باید چیکارکنیم ؟من به هیچ عنوان نمیخوام اینجوری زندگی کنم 18ساله معمولی زندگی میکنم حالم از این سبک زندگیم حالم از خودم بهم میخوره دیگه نمیخوام معمولی باشم ولی اینکه
میخوام در اینده چی باشم رو باید رویا پردازی کنم درسته ؟یا من اشتباه می کنم ؟
چون قبلا ها هیچ هدفی تو زندگیم نداشتم کاملا روز مرگی دارم گفتم که یک زندگی بی معنی بی هدف و مزخرف به هر رشته ای و به هر دانشگاهی قانع بودم ولی از وقتی تو رو یاهام خودم رو تصور میکنم بهم انگیزه میده دیگه اینجوری زندگی نکنم بلکه یک زندگی هدفمند داشته باشم تا به اون چیزی که تو ذهنمه برسم
پاسخ رضا جدیدی : روش صحیح رویا پردازی؟ رویاپردازی کلا کار غلطی است. البته توضیحاتش را در مطالب دیگر داده ام و فقط به طور کوتاه می گویم رویاپردازی پایه هورمونی دارد دقیقا مثل سیگار کشیدن می ماند که فرد سیگاری روز اول فقط یک عدد سیگار می کشد ولی رفته رفته به دلیل اینکه مواد موجود در سیگار با هورمون های مورد استفاده مغز مشابهت دارد روز به روز علاقمندی فرد به سیگار بیشتر می شود.
رویاپردازی هم پایه هورمونی دارد یعنی روز به روز به رویاپردازی بیشتری نیاز دارید تا بتوانید مثلا و به خیال خودتان چند ساعت درس بخوانید دقیقا مشابه معتادی که مواد مصرف می کند تا بتواند روی پای خودش بماند.
شما یک فرد رویاپرداز موفق نام ببرید که در زندگی نامه اش نوشته باشد هر روز صبح بلند می شدم و رویاپردازی می کردم و کلی زیر پتو می خوابیدم تا رویاهای خودم را بسازم. این ها برای کتاب های بازاری مثل راز است که همیشه می گویند نیوتن و انیشتین اینطوری بوده اند در حالیکه آن ها در زندگی نامه شان فقط کار و تلاش نوشته شده است.
رویاپردازی در هیچ سطحی باعث موفقیت نمی شود چون وابستگی هورمونی دارد و دقیقا مثل یک معتادی که روز به روز اوضاعش بدتر می شود اوضاع تان با خیال پردازی بدتر و بدتر می شود. حالا بگذریم از اینکه مغز بعد از مدتی از هدفتان سیر می شود و چذابیت های هدفتان هم از دست می رود.
زندگی خیلی علمی است. یک یا چند نیاز دارید مثل شهرت، ثروت، زندگی خوب، آرامش، مقبولیت اجتماعی و ... و حالا باید یک هدفی داشته باشید که آن نیازهای شما را برطرف کند. پس هدف
گذاری می کنید حالا این هدف سختی های خاصی دارد و در ضمن شخصیت خاصی هم باید داشته باشید تا به آن برسید.
پس چی شد؟ هدف، شخصیت، کار برای از بین بردن فاصله بین هدف و شخصیت. حالا در این معادله رویاپردازی فقط باعث می شود که شما به صورت مصنوعی فکر کنید که شخصیتتان رشد کرده در حالی که نکرده است و همین باعث از دست دادن زمان می شود.
هدف باید بر اساس نیازهای شما باشد و دوما شخصیت فعلی خود را بپذیرید و سوما با کار و تلاش فاصله خود تا هدف را از بین ببرید. من به شما قول می دهم هیچ فرد موفقی را در جهان نخواهید دید که خیال پردازی کرده باشد.
البته بازهم تکرار می کنم این که بخواهید بپذیرید که رویاپردازی بی فایده است خیلی قلقلک آور است یعنی چه؟ یعنی سخت است بخواهید باور کنید که روپاپردازی بی فایده است و فقط باید خودتان این را امتحان کنید و به صورت عملی بر روی خودتان ثابت شود که هزار هزار جمله انگیزشی و هزار هزار فایل سخنرانی انگیزشی و هزار هزار رویاپردازی هیچ تاثیر مثبتی که ندارد هیچ تازه تاثیر منفی هم دارد.
من یاد گرفته ام با واقعیت زندگی کنم نه با تخیلات و رویاهایم. در انتها ضررهای خیال پردازی را به صورت تیتروار می گویم:
1. پایه هورمونی دارد پس هر روز مقدار بیشتری خیال پردازی را انجام می دهید تا اینکه روزی می رسد که اگر صبح تا شب هم خیال پردازی کنید تاثیری ندارد.
2. خیال پردازی باعث سیر شدن از هدفتان می شود چون آنقدر وارد هدفتان می شوید و آنقدر با آن زندگی می کنید که کم کم مغز گمان می کند به آن رسیده اید و دیگر علاقه ای برای تلاش به آن نشان نمی دهد.
3. خیال پردازی باعث نادیده گرفتن واقعیت ها و سختی های رسیدن به هدفتان می شود چون در خیال پردازی فقط فکر می کنید که فرد موفق و خوشبختی شده اید در حالیکه در واقعیت خیلی باید سختی و بدبختی بکشید تا به موفقیت برسید.
4. خیال پردازی وقت مفیدتان برای انجام کار را از شما می گیرد.
5. خیال پردازی باعث ایجاد ترس از شکست می شود زیرا در رویاهایتان همیشه موفق هستید اما در زندگی واقعی انسان شکست هم می خورد.
در ضمن لازم است در یک مطلبی هم در مورد این صحبت کنیم که چرا کتاب های بازاری و سطح پایین مثل راز و ... دایما انسان ها را به رویاپردازی دعوت می کنند و چرا کتاب هایی با عنوان قدرت کلام و ... نوشته شده است در حالیکه همه ما حداقل یک بارهم تجربه کرده ایم که این چیزها باعث بهتر شدنمان نمی شود زیرا ما برای بهتر شدن باید مشکل یا مشکلاتمان را حل کنیم. حتما در چیدمان کلبه مشاوره در این خصوص هم خواهم نوشت. موفق ترین باشید.
امیر
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:31 ب.ظ
سلام و عرض ادب
بنده خیلی تنبلم هیچوقت از درس و مدرسه خوشم نمی اومد البته امسال سال دوازدهمی هستم دیگه مجبورم بخونم یعنی راستش رو بخوای از ته قلبم مطالعه رو دوست دارم ولی بیشتر کارهای عملی رو دوس دارم
به همین خاطر امسال باید درس بخونم برای کنکور اما هر کاری می کنم نه صبح ها از خواب بیدار میشم نه درس خون میشم اصلا کتاب باز می کنم عجیب حالم میگیره با خودم میگم یه روز دیگه میخونم اما هرروز همینه
جملات انگیزشی و....واقعا روی من تاثیر نداره
تصمیم گرفتم از روش برایان ترسی استفاده کنم پروژه ی 21روز که به طور اتفاقی اومدم سایت شما واین دو مطلب رو خوندم حالا برای من سوال پیش اومده
چون تو این پروژه برایان میگه باید هرروز رو با یه جمله الهام بخش یا انگیزشی شروع کنید و هرروز همه ی هدف هاتون رو بنویسید هرروز برنامه ریزی اون رو انجام بدید
درحال که شما کاملا مخالف هستید من از این پروژه می خوام استفاده کنم تا عادت درس خوندن رو در خودم شکل بدم ودرس خون بشم نظر شما چیه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بعضی چیزها رو باد خودتان تجربه کنید تا متوجه شوید اشتباه است. من وقتی دل درد دارم خواندن کتاب و جمله انگیزشی مشکلم را حل نمی کند. من اگر درس نمیخوانم دلیل دارد و تا مشکل را حل نکنم اتفاقی نمی افتد.
مثلا کسی که چشمانش ضعیف است باید راه حل را پیدا کند. وقتی شما درس نمی خوانید دلیل یا دلایل دارد که اگر بروید و روی آن ها کار کنید به عملگرایی می رسید. نسخه 21 روزه که بدون توجه به اینکه شما که هستید و چه هستید و اصلا چه می کنید چطور میتواند باعث حرکت شما شود؟
بازهم معتقدم باید خودتان تجربه کنید تا متوجه شوید مثل فنری که می کشیدش و دوباره به جای اصلی خودش بر می گردد این 21 روز هم تمام می شود و مجدد شما همان انسان قبل هستید.
کار درست را انجام بدهید. با خودتان بگویید چرا درس نمی خوانم؟ واقعا چرا؟ آیا من علاقه ام در جای دیگری است؟ خب زوری که نیست قرار نیست که همه درس بخوانند و دانشگاه بروند اگر درس خواندن را دوست ندارید خب دیپلم خود را بگیرید و بعدش به سربازی بروید و بعد از آن کار عملی که می گویید را شروع کنید.
قرار نیست همه پزشک و مهندس و دکتر شوند. وقتی دوست ندارید چرا باید به خودتان زور کنید؟ مگر همه قسم خورده اند که دانشگاه بروند؟ یکی مثل شما این را دوست ندارد خوب پروژه 21 روزه که هیچ تمام عمر را هم شما در پروژه باشید وقتی دوست ندارید بی فایده است.
مشکل تان را حل کنید خودتان را گول نزنید. کسی که علاقه ای به درس خواندن ندارد دلیل یا دلایلی دارد و اینطور که معلوم است شما از ذات درس و دانشگاه و پشت میز نشستن خوشتان نمی آید که اصلا برای شما درس خواندن هیچ فایده ای ندارد. بروید دیپلم بگیرید بعدش سربازی و بعدش شغل عملی خود را شروع کنید.
زندگی که تعارف ندارد. نمی شود دایما به خودتان دروغ بگویید و مثلا از فردا می خوانم و قول می دهم از پس فردا بخوانم از شنبه شروع می کنم و... بازهم تاکید می کنم کسی که درس نمی خواند دلیل یا دلایلی دارد در مورد شما دلیلش این است که ذات درس خواندن را دوست ندارید پس بروید به جایی که آن را دوست دارید.
در ضمن من فکر نمی کنم مشکل شما تنبلی باشد. مشکل شما بی علاقگی است. حالا شاید انتظار داشتید من به عنوان مشاور تحصیلی مثلا زور بزنم که شما به درس علاقمند شوید اما نه چرا باید همه درس بخوانند؟ مگر در کشورهای برتر دنیا همه دانشگاه می روند؟ شما یک مکانیک خوب باشید بهتر از این است که دانشجوی بیکار آینده باشید که نه رشته ونه دانشگاهش را دوست دارد.
درس خواندن زوری نیست. یک روش برای موفقیت است که فرد باید این روش را دوست داشته باشد نه بخاطر حرف مردم نه بخاطر اینکه همه مدرک می گیرند فقط باید این سبک از زندگی را بخواهد که شما نمی خواهید.
البته این برداشت من از نظر شما بود که به ذات کار علمی علاقه ندارید و کار عملی را دوست دارید اگر این برداشت من درست است بروید دنبال کار عملی که یک روز هم نباید تلف کنید. در ضمن چرا مجبور باشید بخوانید؟ چرا فکر می کنید چون دوازدهمی هستید باید به زور کاری که دوست ندارید را انجام بدهید؟ خب دوست ندارید برای چه باید انجامش بدهید؟
مگر اینکه خودتان هم شک دارید که چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید. موفق ترین باشید.
ترکزبان
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:23 ب.ظ
با سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیز و فرهیخته؛
تشکر از این همه زحمتی که برای فرزندان این آب و خاک می کشید و در نظرات رعنا و مردانه جواب عموم را در حد رعایت وقتتان میدهید...

سوالی دارم که اگر لطف بفرمایید و جواب بنده را بدهید از صمیمم قلب خوشحال می شوم چون کسی را ندارم که راهنما باشد
حقیر د حال حاضر ۲۸ سال سن دارم و به دلیل فوت پدر و مادرم در تصادف و الزام به تامین مخارج دو خواهر کوچکترم از ۱۷ سالگی ترک تحصیل کردم.رشته تحصیلی ام ریاضی فیزیک بود و به دلیل تامین مالی خانواده و نیود بزرگتر متاسفانه در سوم دبیرستان یک روز هم مدرسه نرفتم و از روی توضیحات کتاب و با لطف مستمر دبیران عزیز دیپلم ریاضی خود را با نمرات کتبی نهایی هندسه ۱۱ حسابان ۹،جبر۸ ،عربی ۱۳،زبان فارسی ۱۱،دینی۱۲،ادبیات فارسی ۷/۵،فیزیک ۱۲ و شیمی ۱۱ گرفتم و علارغم سبقه تحصیلی و علاقه شخصی ترک تحصیل کردم و از پس تا به امروز از دروس اکادمیک دور بوده ام
حالا پس از ده سال که هر دو خواهرم راهی خانه بخت و دانشگاه شده اند شدیدا احساس خلع عاطفی و روحی دارم و تصمیم به ادامه تحصیل در رشته تجربی و تنها پزشکی گرفته ام.در واقع وقتم زیاد است و درامد ثابت ولی کمی دارم و مجرد هم هستم و یه شدت علاقه مند ...
استاد شاید سخن و تفکراتم عجیب باشد اما عشق به پزشکی مجنونم کرده و حتی در سن بالا قصد رسیدن به هدفم را دارم اما نمونه آماری ندارم؛ به هر حال تک و تنها سر کردن در خانه سرد باعث پدید امدن این آرزو ها شده است.
استاد به دلیل تاثیر حداکثری شرط معدل باید رشته تجربی بروم یا نداشتن نمره زیست تاثیر گذار نیست؟و منی که پیش دانشگاهی ندارم مراحل تغییر دروس چگونه است؟ و اینکه حقیر عاشق درس بودم و درس خوان...اما روزگار و کار در کارگاه آجر پذی اجازه نداد.با این حال هنوز روح و روانم یه طور کامل نمرده اما ترسم از محدودیت سنی است؛ درواقع تا چند سالگی اجازه میدهند که شخصی در رشته پزشکی قبول شود؟
ممکن است ترمیم معدل برای همیشه برداشته شود؟
و اینکه موردی دیده و لمس کرده اید که در سن بالا پزشکی قبول شده باشد؟
و در آخر هزینه یک سال مشاوره تلفنی و راهنمایی شما در طول یک یا دو سال چگونه است؟ حقیر در همدان هستم شهر
ارادتمتد شما
ترکزبان
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما ابتدا باید مدرک پیش دانشگاهی خود را بگیرید و برای اینکار به مدرسه بزرگسالان درشهرتان مراجعه کنید تا روند ثبت نام و دروس پیش دانشگاهی به شما معرفی شود. با توجه به شرایط شما برای شرکت در کنکور باید مدرک پیش دانشگاهی را داشته باشید. می توانید همان پیش دانشگاهی ریاضی را بگیرید یا اینکه تغییر رشته بدهید و پیش دانشگاخهی تجربی را بگیرید.
همچنین در مورد نمراتتان اگر بخواهید ترمیم معدل هم می توانید کنید و چون نمره زیست ندارید تاثیر این درس در کنکور از 100 برایتان حساب می شود و ضرر نمی کنید ولی اگرهم بخواهید دیپلم مجدد تجربی می توانید بگیرید که بازهم به مدرسه بزرگسالان مراجعه و ثبت نام کنید.
توصیه من به شما این است:
1. دیپلم مجدد تجربی به شرط کسب نمرات بالا
2. پیش دانشگاهی تجربی
3. شرکت در کنکور سراسری.
در مورد سن هم بگویم هیچ ارتباطی بین موفقیت و خوشبختی با سن و سال نیست و اصلا هم دنبال نمونه نگردید چون اگر قرار باشد هرکسی برای رسیدن به موفقیت دنبال نمونه باشد هیچ کس به موفقیت نمی رسد می دانید چرا؟
چون بالاخره یکی باید اولین نفر باشد که بقیه به او نگاه کنند پس اگر منتظر این هستید که نمونه اورده شود که شما هم حرکت کنید آیا این حرکت ارزشی دارد؟ وقتی کسی از درونش چیزی را می خواهد پس بابتش کار انجام می دهد و اصلا چه اهمیتی دارد کسی بوده یا نه؟
اگر واقعا پای هدفتان هستید کار را شروع کنید. مدرسه بزرگسالان اولین قدم برای اثبات حرف هایتان است. موفق ترین باشید.
پری
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:22 ق.ظ
خیلی ممنون از راهنما ییتون ولی من کتاب های خودم رو ندارم چون میخواستم ترک تحصیل کنم حالا فقط کتاب های خواهر بزرگترم رو دارم که سال دوم چاپ 90و سوم 91و پیش 92 این کتاب هارو به طور کامل دارم خوندن این کتاب ها به درد نمیخوره من کمی هم خوندم اما خیلی استرس دارم احساس می کنم فقط دارم وقتم رو تلف می کنم این کتاب ها فایده ندارند
اگر اینطور باشد پس اول باید کتاب هایی که شما فرمودید رو تهیه کنم ؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. سه درس دین و زندگی و شیمی و زیست را طبق سال چاپی که عرض کردم تهیه کنید و مابقی را با همان کتاب های خواهرتان بخوانید. موفق ترین باشید.
پری
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:38 ب.ظ
سلام وقت بخیر
خیلی خیلی مفید بود دستتون درد نکنه.
ببخشید من یک سوال داشتم من از کنکور نظام قدیمو جدید اصلا سر در نمیارم اصلا نمیفهمم چی به چیه من پشت کنکور و نظام قدیمم یعنی باید کتاب های نظام جدید رو بخرم و بخونم برای کنکور ؟؟؟
من همه جا گشتم اصلا کتاب پیدا نمیشه حتی چند وقت پیش یک کلیپ دیدم از اعتراض دانش اموزان سال دوازدهمی که با وجود اینکه از طریق مدرسه باید کتاب های درسیشون رو تهیه می کردند ولی اعتراض داشتند خیلی از کتاب ها هنوز به دستشون نرسیده در حالی که امسال کنکور دارند!!!
اونا که از طریق مدرسه هم نتونستند کتاب تهیه کنند من چطور و از کجا میتونم این کاررو بکنم ؟؟

پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. شما اگر الان دانش آموز نیستید و می خواهید در کنکور سال بعد شرکت کنید باید کتاب های نظام قدیم را بخوانید. یعنی کتاب های دوم دبیرستان چاپ 94 و کتاب سوم دبیرستان چاپ 95 و کتاب پیش دانشگاهی چاپ 96. که این کتاب ها در بازار موجود است ولی اگر پیدا نکردید می توانید از روی سایت chap.sch.ir کتاب ها را دانلود کنید. موفق ترین باشید.
معصومه
یکشنبه 4 آذر 1397 11:25 ب.ظ
سلام.مطلبتون خیلیییی مفید بود.من واقعا طرز فکرم کامل عوض شد.همه چیزایی که باعث میشد خودمو سرزش کنم از بین رف.اما وقتی شوهر ادم به ادم میگه تو فقط خاتوادت جوری بزرگت کردن که پزشکی همه چیزه و ادم رک طعنه بزنه اینارو باید کجای دلت گذاشت؟؟؟ وقتی به طرفت میگی کم سرت تو گوشی باشه برمیگرده میگه توام هی سرت تو این کتابای کنکور؟؟؟!
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. آنچه شما می فرمایید به موضوع رابطه زناشویی بر می گردد و بایستی بررسی شود که در گذشته این رابطه چطور شکل گرفته است و چه مواردی باعث فاصله بین شما شده و این کینه ها و کدورت ها را باید برطرف کرد که اگر نظر بنده حقیر را بخواهید این موضوعات ارتباطی با اصل کنکور ندارد و توصیه بنده کمترین به این است که حتما یک مشاوره خانواده برای چند جلسه بروید و داستان زندگی خود را از ابتدا تا انتها برای ایشان تعریف کنید تا تمام اشتباهات مشخص، سپس حل و در نتیجه زندگی شیرین خود را ادامه دهید. این موضوع درمان می شود به شرط اینکه هر دو بخواهید که اقدام کنید و از ادامه زندگی خود لذت ببرید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.