کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - تحلیل کامل ریاضی دهم رشته تجربی + پیش نیازهای هر فصل

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

تحلیل کامل ریاضی دهم رشته تجربی + پیش نیازهای هر فصل

اگر فکر می کنید درس ریاضی، یک درس ترکیبی نیست بایستی بگویم سخت در اشتباه هستید. یکی از ترکیبی ترین درس های کنکور، درس ریاضی است، به طوری که اگر مبحثی را یاد نگیرید در چندین مبحث دچار مشکل می شوید. همچنین اگر به دنبال درصد بالا در درس ریاضی هستید و می خواهید رتبه خوبی هم در کنکور بسازید لازم است تا از ریشه ای ترین فصل های ریاضی، آموزش و یادگیری خود را شروع کنید و مطمئن شوید در پایه های ریاضی مشکلی ندارید.
در این مطلب قرار است؛ ابتدا در خصوص فصل های ریاضی دهم نظام جدید صحبت کنم و سپس پیش نیازهای هر فصل را به طور جداگانه برایتان توضیح دهم.
فصل های ریاضی دهم نظام جدید، شامل چه مباحثی می شود و دانش آموزان نظام قدیم، این مباحث را در چه فصل هایی از کتاب های خود مطالعه کرده اند؟ ریاضی پایه دهم، دارای 7 فصل است که به ترتیب «مجموعه، الگو و دنباله»، «مثلثات»، «توان های گویا و عبارت های جبری»، «معادله ها و نامعادله ها»، «تابع»، «شمارش، بدون شمارش» و «احتمال» می شود. که در ادامه هر فصل را به صورت خط به خط و موشکافانه بررسی می کنیم.
فصل اول ریاضی دهم، با عنوان «مجموعه، الگو و دنباله» شامل چه مباحثی است و مولفان کتاب دهم، برای این فصل، چه چیدمانی را برای یادگیری انتخاب کرده اند؟ مولفان روند منطقی خیلی جالبی را برای این فصل تشریح کرده اند، آن ها در ابتدای همین فصل به دانش آموزان در مورد انواع اعداد موجود در ریاضی اطلاعات کاملی را داده اند؛ از کوچکترین مجموعه اعداد که مربوط به اعداد طبیعی است تا بزرگترین مجموعه که اعداد حقیقی هستند را در یک برگه و به صورت خلاصه کنکوری، در اختیار دانش آموزان قرار داده اند.
نویسندگان کتاب حتی روی چیدمان این مجموعه اعداد از کوچک به بزرگ دقت کرده اند و این نشان می دهد که کتاب ریاضی دهم، کار کارشناسی و حرفه ای انجام داده است و حتی روی جزئیات ریاضی حساس هستند. وقتی با مجموعه، اعداد آشنا شدید، نوبت به بازه های ریاضی می رسد. در این جا باید مهارت رسم بازه ها روی محور افقی اعداد را داشته باشید و بتوانید اعمال اجتماع و اشتراک روی بازه ها را مشخص کنید. 
یکی از شاهکارهای این کتاب را در جدول پایین صفحه 5 مشاهده می کنید، جایی که انواع نمایش های بازه را در یک جدول قرار داده است و این جدول برای کنکور بسیار لازم و حرفه ای است و یک دانش آموز باید بتواند با انواع نمایش ها آشنایی داشته باشد و این جدول یک خلاصه عالی برای این آموزش می باشد. 
مجموعه های متناهی و نامتناهی و روش تشخیص این دو مجموعه از هم و خاصیت های هر کدام به طور جداگانه، پله بعدی یادگیری این فصل است. اعمال روی مجموعه ها یعنی «مجموعه مرجع، اعضای یک مجموعه، زیر مجموعه، اشتراک، اجتماع، متمم» از مطالب آموزشی بخش بعدی فصل اول ریاضی دهم است.
حالا که رابطه بین اعداد را آموخته اید و همچنین یاد گرفتید که چطوری مجموعه ای از اعداد را روی بازه ها نشان دهید و روی آن ها اعمال ریاضی مثل اشتراک و اجتماع را کار کنید؛ نوبت به فرمول ریاضی و ارتباط منطقی بین اعداد فرا می رسد که به آن الگو و دنباله گفته می شود. 
در این بخش، الگوهای خطی و غیر خطی، دنباله ها و تصاعد حسابی (عددی) و هندسی را آموزش می بینید. یکی از ویژگی های کتاب دهم وجود مثال های فراوان برای آموزش و یادگیری مباحث ریاضی است. در این بخش نیز با مثال های متنوع، مبحث دنباله و تصاعد را خواهید آموخت اما به خوبی آگاه باشید که دنباله و تصاعد از جمله مباحثی است که طراحان کنکور می توانند تست های متنوعی از آن طراحی کنند.
به همین دلیل حتما حتما به تست های کنکور سال های گذشته روی این مبحث توجه کنید و همچنین بدانید که تمام تست های دنباله و تصاعد نظام قدیم کاملا قابل استفاده برای نظام جدید است. همچنین دقت کنید که بتوانید دنباله و تصاعد را از روی شکل بسازید. زیرا یکی از توانایی هایی که در کتاب دهم به آن توجه شده است، در مورد توانایی نوشتن جمله عمومی از روی شکل است. مثال های صفحات 17 تا 20 کتاب ریاضی دهم، برای ساختن الگوهاست ولی طراح کنکور می تواند از این الگوها برای ساختن تست های جدید تصاعد عددی و حسابی سود ببرد.
پیش نیازهایی که قبل از خواندن فصل 1 ریاضی پایه دهم به آن نیاز دارید چیست؟ اگر روی این فصل هایی که الان نام می برم مسلط باشید قطعا در یادگیری فصل اول ریاضی دهم خیلی راحت هستید. پیش نیازها به ترتیب «فصل دوم و فصل ششم ریاضی هفتم»، «فصل اول  و فصل دوم ریاضی پایه هشتم»، «فصل اول و فصل دوم ریاضی پایه نهم» می باشند که روی این مباحث، کار کنید و به تسلط برسید. 
فصل دوم ریاضی دهم، با عنوان «مثلثات» شامل چه مباحثی است و مولفان کتاب دهم، برای این فصل، چه چیدمانی را برای یادگیری انتخاب کرده اند؟ مولفان این فصل را با موضوع مثلث و تشابه مثلث ها شروع کرده اند که منطقی به نظر می رسد زیرا مثلثات به مثلث مرتبط است و حتما دانش آموز بایستی اطلاعاتی در خصوص مثلث داشته باشد. در ادامه، دانش آموز کنکوری یاد می گیرد که چطوری تعریف sin و cos و tan و cot را از روی مثلث قایم الزاویه تعریف کند و حتی متوجه ارتباط بین آن ها می شود.
گام بعدی که باید طی کنید، حفظ کردن مقادیر sin و cos و tan و cot برای زاویه های مختلف است که متاسفانه کتاب درسی خلاصه خوبی از جدول زاویه های مثلثاتی ارایه نداده است.
یکی از ویژگی های درخشان آموزش مثلثات در کتاب ریاضی دهم کار کردن با دایره مثلثاتی است. یکی از نیازهایی که دانش آموزان برای درس فیزیک هم به آن نیاز دارند به خصوص در فصل موج و حرکت دایره ای که در فیزیک پایه دوازدهم می خوانید، حتما باید کار با دایره مثلثاتی را بلد باشید.
در کتاب ریاضی دهم از صفحات 36 تا 39 را با تمام وجود یاد بگیرید که هم برای ریاضی مهم است و هم برای درس فیزیک بسیار اثر دارد. شاهکار بعدی این فصل مربوط به صفحات 39 تا 41 است که در مورد رابطه بین شیب خط و تانژانت زاویه صحبت می کند که بازهم از مباحث اساسی برای ریاضی و درس فیزیک است به خصوص برای حرکت در دو بعد بسیار لازم است که بتوانید از این مفاهیم استفاده کنید. 
در ادامه فصل هم روابط مثلثاتی را برای شما معرفی می کند که متاسفانه ناقص هستند و برای کنکور باید لیست کاملی از روابط مثلثاتی را بلد باشید تا بتوانید به موفقیت برسید. 
پیش نیازهایی که قبل از خواندن فصل  2 ریاضی پایه دهم به آن نیاز دارید چیست؟ برای تسلط کامل روی فصل دوم ریاضی دهم باید روی این مباحث مسلط باشید: «فصل سوم ریاضی هفتم»، «فصل ششم ریاضی هشتم»، و «فصل سوم ریاضی نهم». در این فصل ها در مورد مثلث ها و روابط بین آن ها اطلاعات کاملی بدست می آورید که در درک ترسیم های هندسی مثلثات اثر مثبت دارد.
فصل سوم ریاضی دهم، با عنوان «توان های گویا و عبارت های جبری» شامل چه مباحثی است و مولفان کتاب دهم، برای این فصل، چه چیدمانی را برای یادگیری انتخاب کرده اند؟ مولفان این فصل ریشه و توان و رادیکال و ساده کردن عبارت های رادیکالی شروع کرده اند. باید بگویم این فصل از زیر بنایی ترین فصل های ریاضی است و اگر روی این فصل که تقریبا یک فصل محاسباتی است دچار مشکل شوید آنگاه علاوه بر ریاضی در درس فیزیک و شیمی هم مشکل خواهید داشت.
کار کردن با توان ها، رادیکال ها و ساده کردن عبارت های توانی و رادیکالی از مباحث طعمه داری است که طراحان کنکور با آگاهی کامل از اشتباهاتی که کنکوری ها انجام می دهند سعی می کنند گزینه ها را طوری طراحی کنند که دانش آموزان روی این محاسبات دچار اشتباه شوند. 
در ادامه این فصل، مطالبی در مورد توان های گویا می خوانید که اصل و پایه درسی توابع گویا و لگاریتمی هستند برای همین علاوه بر اینکه در محاسبات از این توان های گویا استفاده می شود، از روی این مباحث برای توابع ریاضی هم استفاده می کنند. پس هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم از این مبحث، سوال در کنکور خواهید دید.
اتحادها، عبارت های رادیکالی، ساده کردن این عبارت ها و تعیین علامت کردن این عبارت ها، از جمله مباحثی است که هم در ریاضی و هم در فیزیک به خصوص حرکت شناسی مورد نیاز است. این توانایی در وسط حل مسئله از تست های مختلف کنکور به کارتان خواهد آمد و باید بلد باشید که این اعمال ریاضی را انجام دهید برای همین، یک دانش آموز برای کنکور تجربی قطعا به تسلط کامل روی این فصل و جز به جز مباحث آن نیاز دارد.
برای این فصل حتما وقت ویژه ای بگذارید که اصل و پایه اکثر محاسبات ریاضی و فیزیک به قدرت و تسلط تان روی این مباحث بر می گردد از کتاب های کار و کتاب هایی که تمرین کاربردی برای ساده کردن اتحادها، عبارت های کسری و گویا دارند استفاده کنید.
پیش نیازهایی که قبل از خواندن فصل  3 ریاضی پایه دهم به آن نیاز دارید چیست؟ برای آنکه روی این فصل مهم  و حیاتی به تسلط برسید لازم است تا پیش نیازهای این فصل را از کتاب های قبلی ریاضی مطالعه کنید. پیش نیازهای این فصل به ترتیب «فصل اول و فصل هشتم ریاضی پایه هفتم»، «فصل هفت ریاضی هشتم» و «فصل چهار و فصل پنج ریاضی نهم» است.
از آنجا که ممکن است برخی از دانش آموزان روی محاسبات ریاضی، پایه ضعیفی داشته باشند لذا بدون اینکه خجالت بکشید لازم است تا برای کسب اطلاعات بیشتر این فصل ها را از کتاب های ابتدایی هم بلد باشید: «فصل دوم، فصل سوم، فصل ششم، فصل هفتم ریاضی ششم» و صفحات «10 تا 14»، «29»، «36 تا 42»، «44 تا 52»، «66 تا 74»، «75 تا 84» از کتاب ریاضی پنجم دبستان نیز به شما کمک خواهد کرد تا در محاسبات ریاضی مشکلات پایه ای خود را حل کنید.
فصل چهارم ریاضی دهم، با عنوان «معادله ها و نامعادله ها» شامل چه مباحثی است و مولفان کتاب دهم، برای این فصل، چه چیدمانی را برای یادگیری انتخاب کرده اند؟ مولفان این فصل را با معادله درجه 2 شروع می کنند. اگر نگاهی به تست های کنکور چند سال اخیر در درس ریاضی و فیزیک بیندازید متوجه می شوید کسی که روی معادله درجه 2 تسلط نداشته باشد تقریبا می توان گفت 25 تا 35 درصد کنکور در دو درس ریاضی و فیزیک را از دست می دهد.
این معادله هم به صورت مستقیم در کنکور ریاضی دارای سهمیه سوال است و هم به صورت غیر مستقیم در حل کردن بسیاری از معادلات ریاضی و حتی درس فیزیک نیاز است تا معادله درجه 2 را بشناسید و در نتیجه یکی از ریشه ای ترین مباحث ریاضی بعد از محاسبات، کار با معادلات درجه 2 می باشد.
متاسفانه اطلاعات مربوط به معادله درجه 2 در کتاب ریاضی دهم به صورت مختصر بیان شده است که نیاز به کتابی دارید که خواص کاملی از خواص و ویژگی های معادله درجه 2 را برایتان قرار داده باشد تا در روند یادگیری تان تاثیر مثبت بگذارد. روند مولفان کتاب ریاضی دهم به این صورت است که دانش آموز با معادله درجه 2 آشنا شود، آن را بتواند تجزیه کند، ریشه های معادله درجه 2 را پیدا کند.
سپس در مورد انواع حالت های «دو ریشه مختلف داشتن، یک ریشه مضاعف داشتن و ریشه حقیقی نداشتن» بحث کند، سپس بتواند معادله درجه 2 را رسم کرده و نقطه و خط تقارن و راس سهمی آن را پیدا کند، سپس بتواند یک معادله درجه 2 را تعیین علامت کند. مولفان برای آموزش تعیین علامت ابتدا به سراغ معادله خط و درجه اول آمده اند و تعیین علامت را از این معادله شروع کرده اند تا در مرحله بعدی به آموزش تعیین علامت معادله درجه 2 بپردازند.
مولفان این کتاب بدون هیچ توضیح خاصی به سراغ تعیین علامت عبارت های گویا می روند که توضیحات کتاب درسی برای این قسمت واقعا کافی نیست و می توان گفت یکی از نقاط ضعف این مبحث، تعداد کم مسایل حل شده کتاب درسی همراه با توضیحات ناچیز آن است. حتما برای تسلط روی این قسمت ها باید تعداد زیادی سوال تشریحی حل کنید. 
در قسمت بعدی این فصل، توضیحاتی بسیار خوب و کامل در مورد نامعادلات و خواص آن ها و روش حل نامعادلات داده شده است که قطعا در کنکور دارای سوال غیر مستقیم است به طوری که در وسط حل یک تست نیاز است تا یک نامعادله حل کنید پس آموختن آن، روش تعیین علامت و یافتن صفرهای یک نامعادله بسیار برای کنکور مهم است.
قسمت آخر این فصل ازکتاب ریاضی دهم، به توضیح معادلات و نامعادلات قدر مطلقی می پردازد که متاسفانه توضیحات کافی نیست و با توجه به اهمیتی که قدر مطلق در مباحث مختلف ریاضی (تابع، حد و پیوستگی، مشتق، کاربرد مشتق) دارد حتما باید وقت بسیار زیادی برای یادگیری قدرمطلق و خواص آن بگذارید و تعداد زیادی از تمرین های قدر مطلق را حل کنید. 
پیش نیازهایی که قبل از خواندن فصل 4 ریاضی پایه دهم به آن نیاز دارید چیست؟ این فصل از ریاضی دهم، بعد از فصل سوم، مهم ترین فصلی است که در ریاضی خواهید خواند زیرا اکثر مسایل موجود در درس ریاضی و فیزیک به آگاهی روی معادله درجه 2، انواع عبارت های گویا، معادلات کسری و قدر مطلق است پس حتما باید آگاهی و تسلط کاملی روی این فصل داشته باشید.
پیش نیازهای این فصل شامل این موارد است: «فصل چهارم ریاضی پایه هفتم»، «فصل چهارم ریاضی پایه هشتم» و «فصل پنجم و فصل هفتم ریاضی پایه نهم» می باشد.
فصل پنجم ریاضی دهم، با عنوان «تابع» شامل چه مباحثی است و مولفان کتاب دهم، برای این فصل، چه چیدمانی را برای یادگیری انتخاب کرده اند؟ می توان گفت که مقدمات ریاضی تمام شده است و از این فصل به بعد، ریاضی وارد مرحله تازه ای می شود. تابع یکی از مباحثی است که پایه و اساس فصل های «حد و پیوستگی، مشتق و کاربرد مشتق» است و اصولا بدون دانستن اطلاعات کافی در مورد توابع نمی توان به روی این فصل ها به تسلط رسید.
مولفان این فصل از ریاضی دهم را با انواع شیوه های نمایش یعنی «نمایش پیکانی، نمایش زوج مرتبی و نمایش مختصاتی روی محورهای مختصات» شروع می کنند که یکی از ابزارهای لازم برای صحبت در مورد خواص تابع همین رسم تابع است. تشخیص تابع بودن یا نبودن را در هر یک از این نمایش ها به خوبی یاد بگیرید. به طور مثال بدانید وقتی که در نمایش زوج مرتب، مولفه های اول برابر باشند باید مولفه های دوم هم برابر باشند تا آن مجموعه زوج های مرتب، نمایشی از یک تابع باشد.
روند این فصل با آموزش مفهوم دامنه و برد شروع می شود و سعی کنید لیستی کامل از دامنه و برد توابع مختلف را از روی کتاب های کمک آموزشی تهیه کنید تا بتوانید روی این مباحث مسلط شوید چون توضیحات کتاب اصلا کافی نیست. 
قسمت بعدی این فصل از ریاضی دهم به توضیح در مورد انواع توابع می پردازد و  تابع درجه 2، تابع قدر مطلق و تابع چند ضابطه ای را معرفی می کند، شکل هایش را رسم می کند و در تمرین های مختلف از شما می خواهد این توابع را رسم کنید. توصیه می کنم تمرین های صفحه 115 تا 117 کتاب ریاضی دهم را با جدیت خاصی حل کنید و تمام شکل ها را رسم کنید.
پیش نیازهایی که قبل از خواندن فصل 5 ریاضی پایه دهم به آن نیاز دارید چیست؟ این فصل را اگر بخواهید مسلط شوید تقریبا پیش نیازی از کتاب های سال قبل به صورت مستقیم ندارد اما باید بدانید که تسلط روی عبارت های گویا و کسری و همچنین معادلات، تاثیری زیادی روی یادگیری تابع دارد. 
برای همین، فصل هایی که پیش نیاز فصل 4 ریاضی دهم بوده اند را می توانید به عنوان پیش نیازهای فصل 5 ریاضی دهم در نظر بگیرید. همچنین برخی از توابع به صورت  مثلثاتی هستند پس تسلط روی فصل 2 ریاضی دهم و همچنین پی نیازهای این فصل نیز تاثیر زیادی در تست های تابع در کنکور دارد.
فصل شش ریاضی دهم، با عنوان «شمارش، بدون شمارش» شامل چه مباحثی است و مولفان کتاب دهم، برای این فصل، چه چیدمانی را برای یادگیری انتخاب کرده اند؟ مولفان این مبحث را با اصل جمع و اصل ضرب شروع کرده اند. در اهمیت دو اصل همین قدر بگویم که کار با این دو اصل را بلد نباشید درصد زیادی از تست های احتمال را هم نمی توانید درست پاسخ دهید و از آنجا که ژنتیک نیز به تسلط روی احتمال وابسته است پس با صبر و حوصله، وقت زیادی را برای یادگیری اصل ضرب و اصل جمع بگذارید.
به مثال های کتاب قانع نشوید و حتما از طریق تمرین های کاربردی فراوان به تمرین این دو اصل بپردازید تا بتوانید پایه و اساس، احتمال را به خوبی بیاموزید. در ادامه این فصل، مبحث، جایگشت و ترکیب به طور مفصل توضیح داده می شود. به این جمله توجه کنید: «مهم ترین مطلب در مورد جایگشت و ترکیب این است که بتوانید تشخیص دهید در چه سوالی از جایگشت و در چه سوالی از ترکیب باید استفاده کرد.»
اگر همین جمله را درک کنید دیگر هیچ مشکلی در جایگشت و ترکیب نخواهید داشت چون دو فرمول ساده ریاضی هستند و تنها هنرتان در تشخیص زمان استفاده از هر یک از آن ها می باشد و اگر می خواهید به این مهارت برسید باید تعداد زیادی مسئله حل کرده باشید تا کاملا مسلط شوید.
پیش نیازهایی که قبل از خواندن فصل 6 ریاضی پایه دهم به آن نیاز دارید چیست؟ پیش نیازهای این فصل را می توان به این صورت معرفی کرد: «فصل ششم از ریاضی پایه هفتم» و «درس چهارم فصل هشتم ریاضی پایه هشتم» است. اما یادتان باشد روی این فصل فقط با حل تعداد زیادی سوال تشریحی و تست مسلط می شوید و اینطور نیست که خواندن و حفظ کردن فرمول به شما کمک کند زیرا هنر تشخیص روش حل مسئله مهم تر از فرمول است.
فصل هفت ریاضی دهم، با عنوان «احتمال» شامل چه مباحثی است و مولفان کتاب دهم، برای این فصل، چه چیدمانی را برای یادگیری انتخاب کرده اند؟ مولفان درس احتمال را با معرفی پیشامد، پیشامد تصادفی و اعمال اجتماع، اشتراک، تفاضل و متمم روی پیشامدها شروع می کنند. در این بخش شناخت پیشامد مستقل و پیشامد سازگار و جدا کردن این دو پیشامد از هم خیلی مهم است و از این نکته در کنکور بارها سوال مطرح شده است.
ادامه فصل، با تعریف احتمال شروع می شود و سپس چند مسئله احتمالی معرفی می شود اما یک نکته مهم در مورد احتمال، این است که شما باید روی تیپ بندی های احتمال مسلط شوید و حتما از کتابی در این بخش استفاده کنید که تیپ بندی های شسته رفته خوبی برای احتمال ارایه داده باشد. اگر در تیپ بندی های احتمال به خوبی مسلط نشوید تقریبا در حل تست ها و سوالات احتمال سرگشته خواهید شد.
در واقع تست های احتمال راحت ترین تست های کنکور خواهند اگر و فقط اگر بتوانید تیپ بندی آن را تشخیص دهید و کار را یک سره کنید. کتاب درسی در تیپ بندی احتمال خیلی ضعیف عمل کرده است و حتما از کتاب کمک درسی مناسبی برای این بخش استفاده کنید. در ادامه این فصل، مباحث از احتمال دور می شود و به سراغ آمار می روند.
در آمار با توضیحی در مورد مفاهیم حفظی مثل جامعه یا جمعیت، اندازه جامعه، نمونه شروع می شود و سپس روی متغییر تصادفی و انواع آن و روش تشخیص هر کدام، مباحث متنوعی را بیان می کند که این تعاریف در برخی از کنکورهای سال های گذشته یک تست تعریفی آسان داشته است پس این تعاریف را حفظ باشید. 
پیش نیازهایی که قبل از خواندن فصل 7 ریاضی پایه دهم به آن نیاز دارید چیست؟ پیش نیازهای این فصل بسیار متنوع هستند. شرح این پیش نیازها به این صورت است: «فصل نهم از ریاضی پایه هفتم»، «فصل هشتم از ریاضی پایه هشتم». علاوه بر این بایستی روی مجموعه ها هم مسلط باشید تا بتوانید تیپ های احتمالی را به خوبی هم ارز کنید برای همین، «فصل اول ریاضی نهم» و «صفحه 1 تا 13 ریاضی دهم» نیز از جمله پیش نیازهای این فصل محسوب می شود.

پنجشنبه 24 آبان 1397 06:06 ب.ظ
سلام جناب جدیدی.ممنون از مطالب خوبتون.
جناب جدیدی من الان سربازم و اخر اسفند سربازیم تموم میشه.قبلا یه لیسانس در رشته مهندسی گرفتم و حالا برای کنکور 99 میخوام کنکور تجربی شرکت کنم.هدفمم پزشکی هستش.
از اون جایی که هنوز قانون کنکور 99 قطعی نشده چه برای تاثیر معدل و چه برای نظام قدیم و جدید بودن، من تصمیم گرفتم تا اردیبهشت یا خرداد که دیگه قوانین مشخص میشن ریاضی و فیزیک سه پایه رو از روی نظام جدید بخونم که در صورتی که نظام قدیم و جدید هم بشه سال 99 ضرر نکرده باشم.چون ریاضی و فیزیک بلاخره قوانین ثابتی داره و تفاوت انچنانی بین نظام قدیم و جدیدش نیست.
حالا به نظر شما کار درستیه؟
ممنون.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. البته قانون که برای 99 به صورت قطعی مشخص شده ولی منظور شما شاید این باشد که ممکن است تغییر کند. برای این امر می توانید همان چیزی که فرمودید را انجام بدهید. البته کل درس های نظام قدیم قابل استفاده برای نظام جدید است.
درست است جمله بندی در درس ها تغییر کرده ولی من به شما قول می دهم هرکسی مفاهیم نظام قدیم را خوب فهمیده باشد اصلا با نظام جدید غریبه نیست و حداقل روی 70 و حداکثر روی 100 در 100 مطالب نظام جدید مسلط خواهد شد پس اصلا نگران این چیزها نباشید موضوع شروع کردن است.
من هر روز می شنوم که شخصی می خواهد برای کنکور شروع کند ولی اکثر افراد فقط حرفش را می زنند . افرادی هستند که قرار بوده از اردبیهشت شروع کنند ولی سال در حال تمام شدن است و ورق از ورقشان برداشته نشده است.
من می گویم هرکسی شروع کند برنده است و امیدوارم شروع کنید وگرنه دایما حساب و کتاب کردن کسی را به موفقیت نمی رساند. موفق ترین باشید.
مهدی79
چهارشنبه 23 آبان 1397 08:35 ب.ظ
یه سوال دیگه.من رشتم ریاضیه.کرمانشاه هستم.خواستم بدونم بخوام دبیری ریاضی یا فیزیک قبول بشم درصد هام چطوری باید باشه؟(برای دانشگاه فرهنگیان میگن باید بومی باشی)
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اصلا برای دانشگاه فرهنگیان نمی شود درصد و رتبه تعیین کرد چون حتی گاهی رتبه 3 رقمی کنکور هم این دانشگاه را انتخاب کرده است ولی باید بدانید که تراز علمی تان باید بالای 6500 باشد چون این تراز، شرط ورود به دانشگاه فرهنگیان است. موفق ترین باشید.
مهدی79
چهارشنبه 23 آبان 1397 10:12 ق.ظ
خب آقای جدیدی نگفیتین توی 1 روز 1 درس رو بخونم خوبه یا نه؟
و بعد اینکه مرور روزانه(مطالب روز قبل)رو چطور انجام بدم
پاسخ رضا جدیدی :
اینکه چطور انجام بدید به برنامه ریزی تون بستگی دارد و بنده که به صورت کلی نمی توانم بیان کنم. فقط این قانون وجود دارد که فاصله بین مرورها بیش از از 10 روز نشود و یک چرخه مرور و تست باید راه بیندازید.
در مورد اینکه در یک روز یک درس را بخوانید یا نخوانید هیچ منبع علمی نگفته است که این کار اشتباه است و شما می توانید انجام بدهید و مشکلی نیست ولی یادتان باشد برنامه خوب برنامه ای است که
1. فاصله بین مرورها و تست زنی ها از یک مبحث خود کمتر از 10 روز یا 10 روز باشد. هرچه این فاصله ها بیشتر شوند، قدرت یادگیری و تسلط تان از دست می رود.
2. تنوع تستی در برنامه تان رعایت شود.
3. رفع اشکال متناسب با اشکالات هر درس داشته باشید تا درصدهای بالا برود.
4. هنر آزمون را بیاموزید و مسلط شوید.
برخی معتقد هستند که برنامه باید تنوع داشته باشد مثلا هر روز 4 یا 5 درس خوانده شود ولی من به شما می گویم این ها همه اش من درآوردی است و هیچ تحقیقی وجود ندارد که تنوع حتما خوب است.
شما بسیاری از افراد علمی را می بینید که کل عمرشان را فقط روی یک مبحث کار می کنند پس اگر قرار بود دچار افت شوند کلی علم و تحقیق بوجود می آمد که کسی کل عمرش را روی یک مبحث نباشد. پس روی اینکه روزی چند درس می خوانید حساس نباشید چون یک موضوع غیر علمی و بی پایه و اساس است که در بین دانش آموزان تلقین شده است.
پس روی چه حساس باشید؟ روی همان چهار موردی که عرض کردم. موفق ترین باشید.
مهدی79
سه شنبه 22 آبان 1397 08:42 ب.ظ
سلام خدمت آقای جدیدی
من یه سوال در مورد برنامه ریزی دارم.توی یک روز( حدودا از2 تا 10شب)فقط یک درس رو بخونم؟
من میخوام جمعه رو واسه مرور چیزایی که توی اون 6 روز خودنم بزارم کار خوبیه ؟یا باید مرور روزانه هم داشته باشم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما پاسخ این سوالات را بدهید متوجه می شوید مرور یک روزه درست است یا غلط:
1. آیا می شود مباحثی را که در طول یک هفته یک داوطلب کنکور می خواند و تست می زند و نکته نویسی می کند را در یک روز مرور کند؟
2. اگر مطالب این هفته را در روز جمعه مرور کنید دفعه بعدی که همین مباحث را مرور می کنید چه موقع خواهد بود؟ چون شما هر هفته فقط همان هفته را مرور می کنید تازه همین هم اگر برسید پس هفته های قبلی چه شود؟
3. فاصله بین مرورها و تست های متوالی از یک فصل چند روز خواهد شد؟ اگر این عدد به 10 نزدیک باشد خیلی خوب است و هرچه دورتر شوید مرورها بی ارزش تر می شوند. موفق ترین باشید.
سه شنبه 22 آبان 1397 12:41 ق.ظ
سلام آقای جدیدی ...ممنون که سوالم در رابطه با سهمیه رو پاسخ دادن و راهنماییم کردین...یکی از دوستان که از سهمیه 5 درصد استفاده کرده بودن و وارد دانشگاه شده بودن گفتن که چون یکبار استفاده کردن و وارد دانشگاه شدن اگه بخوان دوباره کنکور بدن دیگه نمیتونن استفاده کنن ؛ ولی من سهمیه رو تو دفترچه زدم ولی انتخاب رشته نکردم و وارد دانشگاه نشدم ؛ به همین خاطر از شما پرسیدم که آیا میتونم استفاده کنم یا نه ؟ ممنون از لطفتون انشالله مستدام باشید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
یکشنبه 20 آبان 1397 07:46 ب.ظ
سلام آقای جدیدی ممنون که با صبوری تمام به پرسش های دانش آموزان جواب میدین و انشاءالله همیشه سلامت باشید ؛ آقای جدیدی دانش آموزی که سهمیه 5 درصد ایثارگران رو داره و یکبار در دفترچه این سهمیه رو علامت زده ولی اصلا انتخاب رشته نکرده و دانشگاهی هم نرفته آیا باز هم میتونه از این سهمیه استفاده کنه ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ممنون از دعای خیرتون. بله می تواند استفاده کند و هیچ مشکلی نیست. پس با خیال راحت این سهیمه را مجددا استفاده کنید. موفق ترین باشید.
مهدی
یکشنبه 20 آبان 1397 10:05 ق.ظ
سلام.
دست شما درد نکنه.بسیار مطلب مفیدی بود.
خدا خیرت بده.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.