کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - مدیریت زمان برای درس خواندن کنکوری

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

مدیریت زمان برای درس خواندن کنکوری

هر وقت صحبت از مدیریت زمان برای درس خواندن در جو کنکور می شود همگی سوال می کنند که چطور 4 ساعت در شب بخوابیم و بقیه را بیدار باشیم؟ کاری که نه علمی است و نه شدنی. فقط کوله باری از بیماری هایی مثل: اختلال خواب، حواس پرتی، کاهش قدرت یادگیری، چرت زدگی، کاهش تمرکز، بی حوصلگی، سردرد و حتی احتمال بروز سکته را به دنبال دارد.
مدیریت زمان برای درس خواندن به معنای کم کردن خواب نیست بلکه به معنای بهینه نمودن استفاده از زمان بیداری است. چند بار سعی کرده اید که با دیدی از بالا به کارهایی که در طول یک روز انجام می دهید نگاه کنید و از خودتان بپرسید: آیا همه کارهایی که انجام می دهم در زمان بهینه است یا اینکه اتلاف وقت دارم؟
در خصوص درس خواندن برای کنکور چطور؟ آیا مواظب زمان های بلا استفاده تان بوده اید؟ به طور مثال وقتی گوشی تان زنگ می خورد و هشدار می دهد که وقت بیدار شدن است؛ چقدر طول می کشد که از جایتان برخیزید  و روزتان را شروع کنید؟ 10 دقیقه، 20 دقیقه یا بیشتر؟
وقتی می خواهید اولین درس روزتان را بخوانید، چند دقیقه وقت تلف می شود یا اینکه خیلی زود اولین درس روزتان را شروع می کنید؟ در طول روز چقدر با دیگران بحث و گفت و گو دارید به طوری که زمان استراحت بین درس هایتان از کنترل خارج شده و گاهی به 50 دقیقه می رسد.
چقدر در شبکه های اجتماعی به دنبال پیگیری مصاحبه ها، اظهار نظرها و خبرخوانی برای کنکور هستید؟ چقدر در مورد عدالت یا بی عدالتی در کنکور چت کرده اید یا خبر خوانده اید؟ چند دقیقه در طول روز، ویدیوی فلان شخص سلبریتی در کنکور را می بینید که در خصوص آینده کنکور صحبت کرده است و اطلاعاتی به شما منتقل شده که هیچ تاثیری در زندگی تان نداشته است؟
بسیاری از کنکوری ها، خیال پرداز هستند، ساعت ها در سایت های تخمین رتبه با دکمه ها و درصدها بازی می کنند و به دنبال این هستند که مثلا بررسی کنند: اگر زیست را 100 بزنیم چقدر در قبولی مان اثر دارد یا شنیده ایم که فلان شخص گفته اگر چندتا درصد 100 داشته باشید دوباره باید از اول کنکور بدهید. اطلاعاتی که هیچ درصدی به درصدهایتان اضافه نمی کند.
چند دقیقه در طول روز، هفته یا ماه به دنبال این هستید که رتبه با درصدهای 50 چطور می شود؟ و اگر درصدها 60 شود چطوری خواهد شد؟ روز چند بار رویاپردازی برای رسیدن به هدفتان انجام می دهید و اصلا برایتان مهم است که وقتتان را چطور مصرف می کنید؟ ما به ابزاری برای کنترل رفتارهای نادرست مان نیازمندیم و آن ابزار ایده هایی است که مدیریت زمان به ما می دهد.
در این ویدیوی آموزشی، از یک روش جالب برای نشان دادن زمان استفاده نموده ام و سعی کرده ام تا با بلوک های دقیقه ای به شما این آگاهی را بدهم که چطور و چگونه قدر زمان های کوچک خود را در مدیریت زمان بدانید. 
[
]

جمعه 16 فروردین 1398 03:03 ق.ظ
سلام اقای جدیدی وقت بخیر ممنون از مطالب بسیار عالیتون الله شمارو کمک کنه که انقد به بچه های کنکوری کمک میکنید .دوتاسوال داشتم .اول اینکه من میخوام واسه کنکور ۹۹شرکت کنم چن تا از کتابام چاپ ۹۳هستن تقریبا ایا واقعا کتابای نظاقدیم تغییر کردن تو دوسال اخیریاهمونا بخونم خوبه وسوال دوم اینکه ایا امکان داره کسی ثبت نام کنه واسه کنکور روز کنکور براش مشکل پیش بیاد نذارن آزمون شرکت کنه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. برای سه درس زیست و شیمی و دین و زندگی تغییر بدهید و این چاپ ها را تغییر دهید:
1. دوم دبیرستان این سه درس سال چاپ 94
2. سوم دبیرستان این سه درس سال چاپ 95
3. پیش دانشگاهی این سه درس سال چاپ 96
برای بقیه درس ها نیازی به تغییر نیست. منظورتون از سوال دوم را متوجه نمی شوم. موفق ترین باشید.
مریم
یکشنبه 25 آذر 1397 07:58 ب.ظ
یه سوال دیگم دارم
تو سه ماه میشه تمام درس هارو تموم کرد از نظر آموزش ؟
ممنون ک جواب میدین
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر خیلی از درس ها دور باشید 2 ماه ریکاوری اطلاعات +3 ماه یادگیری لازم دارید ولی اگر در جریان درس ها به صورت کم و بیش باشید و فراموش نکرده باشید بله سه ماه خیلی زمان مناسب و خوبی برای یادگیری است و فوق العاده موثر برای یادگیری است. موفق ترین باشید.
Saba
جمعه 11 آبان 1397 05:19 ق.ظ
سلام خسته نباشید من میخوام شروع کنم واسه کنکور ۹۸ درس بخونم اما در مورد منابع یکم گیج شدم من لیسانس معماری دارم و الان میخوام کنکور تجربی بدم .میخوام در مورد منابع کنکور نظام قدیم راهنمایم کنید .ممنون

پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. کتاب فیزیک اول دبیرستان سال چاپ 93، کتاب های دوم دبیرستان چاپ 94، کتاب های سوم دبیرستان چاپ 95، کتاب های پیش دانشگاهی چاپ 96 می بایست باشند. موفق ترین باشید.
سودابه
جمعه 11 آبان 1397 01:26 ق.ظ
سرعت یادگیریم خوب بوده تا الان مشکلی باهاش نداشتم درصدای عمومی هام 30 تا 50 هست تقریبا، اخصاصی هام 25تا35 هست
مرور و تست دارم توی برنامم خودمو اذیت نمیکنم وقتی مبحثی رو بلد نیستم چون میدونم پایه درسی قوی نداشتم با این دید که باید یاد بگیرم درس میخونم
اما نمیدونم چرا انگیزمو از دست میدم
هیچ تفریحی ندارم و خودمو تو اتاق حبس کردم همش
دوست دارم هدفمو درسمم میخونم اما دو سه روزه باز انگیزمو ازدست دادم و همش میخوام سر سری درس بخونم و از اتاق برم بیرون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. آیا به این موضوع فکر می کنید: «با این شرایط درس خواندن من اصلا نمی رسم که درس ها را تا روز کنکور جمع کنم چه برسد به اینکه تست های زیاد و مرورهای زیادی داشته باشم.»
می دانید منظورم چیست؟ منظورم این است که باید افکارتان را بنویسید. اینکه یک چند روزی را درس می خوانید و بعد رها می کنید یعنی موضوعی در فکرتان می گذرد پس تمام افکارتان را بنویسید تا به شما بگویم چه عاملی را باید تغییر دهید. موفق ترین باشید.
سودابه
پنجشنبه 10 آبان 1397 11:42 ب.ظ
سلام وقت بخیر
من یه مسله ای دارم که هرسال درگیرش میشم
اولش خیلی با شوق و عشق و علاقه کنکورو شروع میکنم خوب درس میخونم روی اصول کار میکنم اما وسط راه انگیزه م رو از دست میدم خسته میشم میدونم که هدفمو میخوام اما الان خسته شدم اشتیاقمو از دست دادم حس فوریت ندارم دیگه برای رسیدن به هدفم
چرا؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این مورد می تواند ده ها دلیل داشته باشد اما معمولا اولین اقدام برای افرادی شبیه شما بررسی توقعات و خواسته هایشان است. لطفا لیستی از خواسته ها و توقعاتتان را در مورد هدف، برنامه، درس خواندن، درصدهایتان، سرعت یادگیری، تعداد تست ها و... بیان کنید تا مطمین شوم شما از نظر توقعات و پیش فرض ها منطقی هستید یا رویاپرداز.
چون اکثر افرادی که اولش خوب هستن و رفته رفته افت می کنند، در وهله اول مشکلات منطقی نبودن خواسته و هدف دارند. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.