کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - صبح ها خیلی سخت به سمت درس می روم+ راهکارهای کنکوری

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

صبح ها خیلی سخت به سمت درس می روم+ راهکارهای کنکوری

اتلاف خاموش، اصطاحی است که برای وقت تلف کردن های ابتدای روز کاری هر فردی در نظر گرفته ام. چرا این اتلاف زمان را خاموش نام گذاری کرده ام؟ چون بسیاری از انسان ها متوجه این وقت تلف کردن صبحگاهی نیستند. خیلی سخت از خواب بلند می شوم، خیلی سخت به پشت میزم می روم، انگار دوست نداشتم که صبح شود، درس خواندن در ابتدای روز برایم سخت است، این ها نمونه ای از جملاتی است که بارها از زبان کنکوری ها می شنوم.
در این مطلب می خواهم صحبت های خود را روی علت های «صبح ها خیلی سخت به سمت درس می روم» متمرکز کنم. تا باعث شود از این پس با روحیه بهتر و با رعایت اصول زمان، از جای خواب خود جدا شوید و به عنوان یک کنکوری، روز خود را با اتلاف زمان خاموش، شروع نکنید و از این فرصت به نفع خود استفاده کنید.
شروع روز و شروع درس برای برخی از کنکوری ها سخت است که در این عکس به برخی از دلایل آن پرداخته شده است
دلیل اول سخت بودن درس خواندن در ابتدای روز مربوط به سخت از خواب بلند شدن است: اگر کمتر از 7 ساعت می خوابید و می خواهید زودتر از این مقدار از خواب بیدار شوید قطعا برای بیدار شدن، دفعات زیادی باید هشدار گوشی تان به صدا در بیاید و کلی هم به تعویق بیندازید و در یک حالتی که نه خواب هستید و نه بیدار، در جای خود از این شان به آن شان شوید و حس و حال از جای خود برخاستن را نداشته باشید.
یک تفکر قدیمی و غلط و کاملا غیر علمی در کنکور وجود دارد که می گوید باید 4 یا 5 ساعت بخوابی اگر می خواهی در کنکور به رتبه خوبی برسی. قبلا و در چندین و چند مطلب با استفاده از تحقیقات بین المللی و داخلی روی خواب به اثبات این موضوع پرداختم که تمام تحقیقات جهانی و داخلی نشان می دهد که کمتر از 7 ساعت خوابیدن، عوارضی مثل: چرت زدگی، خواب آلودگی، کاهش تمرکز، کاهش قدرت یادگیری، بی حوصلگی، سردرد، سکته و پایین آمدن کیفیت مطالعه و یادگیری را دارد.
متاسفانه باز هم از گوشه و کنار می شنوم که برخی از پدر و مادرها، معلم ها و حتی برخی از مشاوران بازهم این توصیه قدیمی و اشتباه را می کنند در حالیکه همه تحقیقات، نشان می دهد که این موضوع اشتباه است و هرگز، نمی شود که کسی برای یک مدت طولانی 365 روزه بتواند هر روز 4 یا 5 ساعت بخوابد و کیفیت بالایی در یادگیری داشته باشد.
بازار شایعه و دروغ پراکنی هم که همیشه در کنکور به راه بوده است، همیشه هستند کسانی که 4 یا 5 ساعت خوابیده اند ولی هیچوقت من و شما با این افراد برخورد نداشته ایم. گویا این افراد غیبی هستند و هیچ کسی آن ها را نمی بیند. من سال هاست که همیار و مشاور کنکور هستم و هیچگاه در هیچ تماسی از هیچ شخصی نشنیدم که می تواند 5 یا 4 ساعت در طول شبانه روز برای مدت 365 روز سال بخوابد.
می دانید یک موضوع روانی در این جا وجود دارد، آن هم بزرگ کردن نتایج کنکور است. افراد برای اینکه بگویند دست یابی به نتایج برتر کار بزرگی است و برای اغراق آمیز کردن آن از این اصطلاحات غیر واقعی و نادرست از نظر علمی استفاده می کنند. همیشه برای ما مثالی از افرادی می زنند که توانسته اند 4 یا 5 ساعت بخوابند ولی اگر به آن ها بگویید که به این افراد بگویند به مدت 7 روز به خانه ما بیا و روزی 4 یا 5 ساعت بخواب و در همین 7 روز درس بخوان و من از مطالب همین 7 روز امتحانی می گیرم تا ببینیم چطور می شود که روزی 4 یا 5 ساعت می خوابی؟ قطعا هیچگاه به خانه تان نخواهند آمد زیرا هرگز نمی توانند این کار را بکنند.
در کنکور برای مان زیاد داستان و خاطره های غیر واقعی از موفقیت های کنکوری تعریف می کنند. این خاطرات را معمولا با هدف انگیزه دادن به ما تعریف می کنند اما وقتی دروغ و غیر علمی باشد نتیجه ای جز کسل کردن و از پا انداختن ما ندارد. وقتی محققان در جهان و داخل، تحقیق کرده اند و با بررسی های علمی و انجام آزمایش به این نتیجه رسیده اند که نمی شود کمتر از 7 ساعت خوابید و شرایط خوبی داشت، ما باز هم این داستان ها را باور کنیم؟
هرکسی چنین ادعایی کرد یا گفت فلان شخص بوده که اینطوری بوده است از او بخواهید این آزمایش را در خانه تان به مدت 7 روز انجام بدهد. وقتی کسی گفت کمتر از 7 ساعت بخواب، سریعا به خودش بگویید اگر به مدت 7 روز توانستی این کار را انجام بدهی و درس بخوانی و با کیفیت باشد و چرت نزنی، سرعت یادگیری ات کم نشود، خمیازه نکشی، افت پیدا نکنی، قرص آرام بخش و مسکن مصرف نکنی و هزار بلا سر خود نیاوردی آنگاه من این کار را می کنم.
کسری خواب، وحشتناک ترین اتفاقی است که یک فرد می تواند تجربه کند به طوری که  JB Maas در کتاب خودش با عنوان «Miracle Sleep Cure: The Key to a Long Life of Peak Performance» و در صفحه 53 اشاره می کند که 7 ساعت کسری خواب مثل این است که 24 ساعت اجازه خوابیدن به فردی را ندهید و از او بیگاری بکشید، چه فشاری به او می آید؟
کسری خواب، تمرکزتان را می گیرد و بی توجه به همه چیز می شوید، وقتی خواب 7 ساعته شبانه روزی را ندارید، آرام آرام دچار کمبود کیفیت مطالعه می شوید و  نتیجه تان شروع به ریزش می کند. این صحبت من نیست، این نتیجه تحقیقات است. چون JB Maas در کتابش بار دیگر اشاره می کند که از دست دادن حتی یک ساعت خواب، باعث بی دقتی، اشتباه، بیماری و  افزایش خطراتی مثل سوانح رانندگی می شود. عصرهایتان بی کفیت می شود و سردرد به سراغ تان می آید. روزهایتان سخت می گذرد و فکر می کنید مشکلی در معده تان وجود دارد که سنگین هستید ولی فقط کسری خواب دارید.
ما در کنکور به هوشیاری کامل نیازمندیم، خواب نقش مهمی در قبولی ما برای کنکور دارد و اگر کسی می خواهد موفقیت را بدست آورد لازم است که خواب کافی 7 ساعت در شبانه روز به طور متوالی تجربه کند. دقت کنید این خواب باید به طور متوالی و پشت سرهم باشد تا کیفیت بالایی داشته باشد یعنی نمی توانید با خود بگویید 5 ساعت می خوابم و 2 ساعت هم عصر می خوابم بلکه باید 7 ساعت پشت سرهم باشد.
خب اگر می خواهید، وقتی گوشی تان شروع به صدا در آوردن کرد، خیلی راحت از جای برخیزید و روز خود را شروع کنید فقط کافی است که خواب 7 ساعته خود را تنظیم کنید. اگر در شبانه روز 7 ساعت خواب پشت سرهم داشته باشید آنگاه از خواب سیر می شوید و بدون اتلاف زمان از جای تان بر می خیزید. این قدم اول برای شروع یک روز بدون اتلاف زمان است. 
دلیل دوم سخت بودن درس خواندن در ابتدای روز مرتبط با عادت های فکری غلط است: ویندوزم بالا نیامده باید چند دقیقه صبر کنم تا به خودم بیایم و بفهمم که بیدار هستم، مدتی را به رو به خیره می شوم که کمی با بیدار شدن کنار بیایم، چون خیلی سخت است که از خواب بلند شده ام و به من فشار می آورد. وقتی گوشیم زندگی می خورد با خودم می گویم 10 دقیقه به بدنم روی تختم کشش می دهم و مدل خوابم را عوض می کنم که راحت تر از خواب بلند شوم برای همین باید جابجای شوم و 10 دقیقه بخوابم تا کشش به خودم بیاید.
من یک رویای بد دیده ام و خیلی برایم سخت است که بخواهم زودی روزم را شروع کنم، باید مدتی را در جایم بمانم تا با این رویای بد کنار بیایم و بعد روزم را شروع کنم. دلم می خواهد بعد از به صدا در آمدن هشدار گوشیم، مدتی را در جایم بمانم و به کارهایی که باید امروز انجام دهم فکر کنم و بعد از آن، بلند شوم.
وقتی بیدار می شوم و بقیه خواب هستند، خیلی سخت است که بخواهم روزم را شروع کنم. احساس می کنم این زجر آورترین کار دنیاست که مجبور باشی از خواب بیدار شوی و کار سختی مثل درس خواندن را شروع کنی. کمی در جای خودم می مانم تا با این شوک اول صبح کنار بیایم و بعد از آن روزم را شروع می کنم.
روز های تعطیل، درس خواندن برایم سخت تر از روزهای عادی است. خیلی سخت می گذرد که می خواهم اینطوری درس بخوانم، دوست دارم روزهای تعطیل کمی بیشتر استراحت کنم و بعد درس خواندن را شروع کنم. دوست دارم، صبح که از خواب بلند می شوم، موزیک گوش کنم، اگر 10 تا 20 دقیقه موزیک گوش کنم، خیلی به من آرامش می دهد و می توانم روز خوبی را شروع کنم.
برنامه های صبحگاهی رادیو و تلویزیون خیلی شاد هستند و باعث هیجان در من می شوند، می خواهم شروع صبحم را با این وسایل شروع کنم و با تماشای یک برنامه یا گوش دادن به رادیو، خیلی روز خوبی را استارت می زنم. وقتی با مادرم سر سفره صبحانه صحبت می کنیم و در مورد موضوعات مختلف با هم حرف می زنیم، احساس خوبی در من برای شروع روز وجود دارد. فکر می کنم این درد دل صبحگاهی با مادر یکی از موارد جذاب برای شروع روز است.
شاید شما، عادت های دیگری را برای شروع روزتان داشته باشید. اما همه این موارد عادت های نادرست هستند؛ زیرا وقت زیادی را از شما تلف می کنند. با بررسی های که خودم به صورت تجربی انجام داده ام، متوجه شده ام که افراد به طور متوسط برای اینکه اولین درس روزشان را شروع کنند بین 30 تا 50 دقیقه تلف می کنند. برخی حتی بیشتر از این مقدار را هم مصرف می کنند تا به سراغ اولین درس روزشان بروند.
این عادت های غلط نیاز به آگاهی دارند. آگاه شویم که این عادت ها هیچکدام کمکی به ما نمی کند و فقط، بهترین زمان روزمان را خراب می کند. به طور مثال برخی از افراد به خصوص خانم های کنکوری، عادت دارند که هر روز صبح مدتی بین 15 تا 30 دقیقه را فقط برای تمیز کردن اتاقشان مصرف کنند در حالیکه نظافت های شخصی را باید در پایان هر روز انجام داد و نه در شروع روز.
اما وقتی روی عادت های خود آگاهی ندارید، متاسفانه این رفتارها از شما سر می زند و درس خواندن ابتدای صبح برایتان سخت می شود لذا فکر می کنید که ابتدا کلی کارهای بی ارزش باید انجام دهید تا بتوانید درس خواندن ابتدای صبح را شروع کنید. یادتان باشد باید صبح را با یک حرکت انفجاری شروع کنید. یعنی آنقدر سریع روزتان شروع شود که فرصت هیچگونه اتلاف زمان را به خود ندهید. 
درس اول تان یک درس نسبتا طولانی باشد که روزتان را با آن شروع می کنید و اجازه ندهید فاصله بین بیدار تا شروع اولین درس تان بیشتر از 20 دقیقه شود. آنقدر سریع روزتان را شروع کنید که بیشترین استفاده را از وقت های طلایی روزتان ببرید. هرگونه عادت غیر درسی که در این مدت انجام داده اید را کنار بگذارید.این عادت ها در رفتارهایتان آنقدر رسوخ کرده است که باورتان شده کارهای درستی هستند.
اتلاف زمان اول صبح، آنقدر تاثیر روانی منفی دارد که اگر فقط و فقط برای چند روز، این عادت های غلط را کنار بگذارید و روز خود را به صورت انفجاری شروع کنید، متوجه می شوید که چقدر در طول روز، انرژی و تمایل بالایی برای حفظ کیفیت مطالعه خود دارید زیرا یک شروع بدون اتلاف داشته اید.
شروع سرحال، بدون تلف کردن وقت، درس خواندن اول صبح را لذت بخش و حرکت مثمر ثمر را برای ادامه روز فراهم می کند پس سخت بودن شروع درس برای اولین درس روز، به خاطر عادت های نادرست صبح گاهی ما است که با آگاهی که به شما دادم دیگر این رفتارهای نادرست را از خود نشان نمی دهید و به همین راحتی به کیفیت روز مطالعاتی خود افزوده اید.
دلیل سوم سخت بودن درس خواندن در ابتدای صبح مربوط به مغز می شود، همان موجود همیشه مخالف زحمت: بارها  در مطالب مختلف کلبه مشاوره به این موضوع اشاره کردم که مغز برای موفقیت ساخته نشده است. این موجود 1500 گرمی تمام تلاشش را برای ذخیره سازی انرژی انجام می دهد. او برای موفقیت، هیچ تمایلی از خودش نشان نمی دهد زیرا رسیدن به موفقیت برای مغز یعنی مصرف کردن انرژی.
مغزما، دوست دارد ولو باشیم، خوش بگذرانیم، فیلم تماشا کنیم و تفریح کنیم. عاشق پارک و کوه و سینما و دور همی هاست و هیچوقت دوست ندارد که ما هر روز مجبور باشیم کلی درس بخوانیم و انرژی مصرف کنیم و زندگی خود را پر از کار کنیم. او همیشه به ما یادآوری می کند که تا می توانی از زندگی لذت ببر.
همه زندگی که درس خواندن نیست. روزت را با یک کار عاشقانه شروع کن، مثلا به حمام برو و دوش بگیر. به خودت برس، موزیک برای خودت پخش کن و به خودت اهمیت بده. چند دقیقه ای را در آینه به خودت خیره شود و بیا خیال پردازی کنیم که از زندگی چه می خواهیم. چقدر قشنگ است که اول صحبت را با افکار زیبا شروع کنی.
بیا یک موزیک مثبت بگذاریم و فاز بگیریم و به این فکر کنیم که چقدر این زندگی می تواند لذت بخش باشد. به لذت ها فکر کن تا درد درس خواندن کمتر شود و از این کار زجر آور دوری کن تا کمی از زیبایی های زندگی لذت ببری. چقدر خوب می شد که روزها را با یک پیاده روی شروع کنی، بوی فصل را از بیرون خانه هم استشمام می کردی.
لباس خوبی بپوش، به بیرون برویم و دوری بزنیم، می خواهم روحیه سبکی برای شروع یک روز زجرآور کنکوری داشته باشم برای همین خوردن یم صبحانه کامل و در نهایت آرامش، حداقل آروزیی است که می توانم برای اول صبح خود داشته باشم. دوست ندارم صبحم را در بیخبری از دنیا شروع کنم برای همین دلم می خواهد شبکه های اجتماعی را چک کنم تا ببینم دیگران چکار می کنند.
این ها جملاتی است که مغز می گوید، جملاتی به ظاهر منطقی ولی کاملا شیطانی، زیرا می خواهد، ثابت کند درس خواندن یک کار عذاب آور و زجر دهنده است که تو هر روز انجام می دهی پس باید تفریج اول صبح خوبی داشته باشی تا تحمل این زجر را داشته باشی. کار کردن خیلی سخت است و تو اگر صبح را با یک خوش گذرانی شروع کنی، راه دوری نمی رود و برای انجام برنامه ات در طول روز انرژی داری.
این گول زدن های مغز، حد و حساب ندارد. آن قدر منطقی ما را گول می زند که مطمئن هستم برخی از شما همین الان هم موافق این جملات بالا هستید و با خودتان می گویید که مغزمان حرف بدی هم نمی زند و می گوید لذت ببر از طبیعت تا روز خوبی را شروع کنی. بله قبول دارم که مغز بسیار زیرک و باهوش است و آنقدر حرفه ای ما را گول می زند که متوجه نیستیم او چطور خودش را پشت جملات پنهان کرده تا وقت را از چنگ ما در آورد و شروع بدی برای روزمان داشته باشیم.
شروعی که در آن، فعالیت درسی مان کم باشد و با این حرمت خیلی راحت باعث کیش و مات شدن مان برای کل روز شود. اگر درس خواندن ابتدای روزتان برایتان سخت است، به خاطر این است که مغز، علاقه ای به تلاش کردن ندارد و به همین منظور، دست به ساختن هر داستانی می زند تا به شیوه های مختلف، مانع از شروع درس خواندن تان شود. هرچقدر دیرتر شروع کنید هرچقدر کمرنگ تر باشد، آنگاه مغز خوشحال تر است.
در این مطلب متوجه شدیم که 7 ساعت خواب شبانه + آگاهی نسبت به عادت های ابتدای صبح + گول مغز و کلک ها و جملات به ظاهر قشنگش را نخوردن باعث می شود که مطالعه در ابتدای روز کاری مان بسیار انفجاری و راحت باشید. این یک تابو است که خودمان ساخته ایم و حالا هم باید آن را فرو شکنیم.
در ضمن؛ موارد زیر نمونه ای از فعالیت های اشتباهی است که یک فرد در ابتدای روزانجام می دهد که همگی غلط هستند و باعث کاهش کیفیت مطالعه و زود خسته شدن از مطالعه در طول روز می شود:
1. تماشای تلویزیون
2. گوش کردن به رادیو
3. گوش دادن به موزیک
4. صحبت کردن با اعضای خانواده به خصوص مادر در ابتدای روز
5. حمام رفتن در ابتدای صبح
6. چک کردن شبکه های اجتماعی
7. فکر کردن به اینکه امروز چه کارهایی باید انجام دهم در حالیکه باید این کار را شب قبل انجام دهید.
8. عادت به جابجا شدن در محل خواب بعد از آنکه باید از خواب بیدار شود.
9. عادت به نظافت اتاق در ابتدای روز کاری
10. خیال پردازی در ابتدای روز در حالیکه بارها صبحت کرده ایم که خیال پردازی از اساس غلط است.
11. احساس هنگ بودن و نیاز کاذب به تماشای رو به رو یا فرو رفتن در درون خود.
12. احساس زجر آور بودن درس خواندن پس فرار از آن به بهانه ها و عادت های مختلف مثل توجه به ظاهر خود در آینه
شما هم این لیست را می توانید با بررسی روی عادت های صبحگاهی خود کامل کنید و این طوری به دیگران کمک کنید به آگاهی روی رفتارهای ابتدای صبح خود برسند. امیدوارم با این توضیحات از این پس «صبح های خیلی سخت به سمت درس نروید»


مهربان
پنجشنبه 24 آبان 1397 11:19 ق.ظ
با سلام و احترام
واقعا ممنون از نکات خوبی که مطرح کردید
البته من هنوز مطالعه جدی رو شروع نکردم ولی تمایل به شروع دوباره درس خواندن دارم.
قبلا هم توی همین سایت باهاتون صحبت کردم ۳۲ ساله و شاغلم کارشناسی روزانه و ارشد شبانه.
چند تا سوال از خدمت شما داشتم:
۱- شما در پاسخ قبلی که به من دادید فرمودید که باید منتظر حکم دیوان عالی ( اگر اشتباه نکنم) برای فارغ التحصیلان ارشد باشیم که آیا می توانند در دانشگاههای دولتی درس بخوانند یا نه. خواستم بدونم اطلاعیه جدیدی در این رابطه اومده یا نه.
۲- من درس خواندن را بسیار دوست دارم و می دونم اگه ده سال دیگه هم توی شغل الانم باشم پیشرفتی ندارم یه حقوق اداره کاری با یه بیمه. اما تردیدم در دو مورد هست یکی سنم که بالاست و دیگر اینکه با خودم می گویم بر فرض که از پس کنکور برآمدم دروس سخت دانشگاهی ( پزشکی مدنظرم هست) را چه طور پاس کنم.
یعنی در واقع سوال من از جنابعالی این هست که آیا عملکرد مغز من در این سن کمتر نشده و آیا بعداً که با دروس سخت دانشگاهی رو به رو شدم پشیمان نمیشم؟
باتشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواه می کنم لطف دارید. در مورد سوالتی که پرسدیدید:
1. فعلا که دیوان عدالت در این خصوص صحبتی را بیان نکرده است و امیدواریم تا بهمن ماه خبری شود.
2. عملکرد مغز با سن کم شود؟ یعنی مثلا پروفسور سمیعی که پیر مردی است باید عملکرد مغزش کم شود؟ ایشان سالیانه 1000 پزشک را تعلیم می دهد و در سخت ترین عمل های جراحی دنیا که مربوط به مغز و اعصاب است و کاملا ریزه کاری است حضور دارد. مغز تنها عضوی است که هرچه از آن کار بکشید قوی تر می شود.
بنده از لا به لای صحبت های شما به یک مهم رسیدم که بدنیست در موردش فکر کنید:
آنچه از بین صحبت هایتان می شود درک کرد این است که بین دو راهی گیر کرده اید. نه آنقدر هدفمند هستید که زیر همه چیز بزنید و به موفقیت برسید و نه آنقدر بی خیال هستید که زندگی عادی خود را انجام بدهید.
اما بنده به شما اکیدا توصیه می کنم که در برزخ نمانید. تکلیف خود را به یک سمت سوق دهید. داشتن همان زندگی معمولی خیلی بهتر از دوگانی در ظاهر و باطن است. کسانی که وسط گیر می کنند زود از پا در می آیند و به هیچ موفقیتی نمی رسند.
کسی که همه زندگی اش را تفریح کند بهتر از کسی است که نه تفریح می کند نه به موفقیتی می رسد و فقط در دلش رویاهای بزرگی دارد و در عمل، هیچ ندارد. این فرد مریض می شود و خودش را نابود می کند.
وسط نمانید. یا به صف موفق ها بروید و سختی های بسیاری که روز به روز در انتظارتان است را به چالش بکشید و خود را به قله برسانید یا به سراغ همان زندگی معمولی بروید و حسابی خوش گذرانی کنید.
وسط نمانید. وسط دو راهی معمولی یا موفق شدن هیچ ارزشی ندارد. هیچ کس با زمزمه ها و احساس بهتر شدن، بهتر نشده است هرکسی موفق است فقط بخاطر رفتار و اعمالش است که بهتر است. وسط نمانید این تنها توصیه ای است که برای وضعیت شما دارم. موفق ترین باشید.
ساره
شنبه 19 آبان 1397 10:55 ق.ظ
سلام. خسته نباشی.من پیش دانشگاهی چند واحد افتاده دارم و به دلیل مشکلاتی نمیتونم برم ثبت نام که دی امتحان بدم. میشه بهمن برم ثبت نام که خرداد امتحان بدم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. موردهایی بوده اند که قبلا مثل شما دقیقا با همین شرایط بوده اند و مدیر مدرسه مشکلاتی برایشان بوجود آورده است. لطفا به مدرسه مراجعه کنید و مدیر مدرسه بزرگسالان را در جریان بگذارید و موافقت ایشان را جلب کنید و اینطوری خیلی راحت برای بهمن ثبت نام کنید. موفق ترین باشید.
یکشنبه 29 مهر 1397 08:10 ب.ظ
ممنون بابت جواب.بله من انصراف دادم اما دوستم که فارغ شده چی؟؟؟ نمیتونه روزانه این سه رشته رو بخونه؟؟؟؟ حتما باید پردیس بره؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. فعلا طبق آخرین قانون ایشون باید پردیس برود ولی قانونی در دیوان عدالت اداری در مراحل تصویب است که ان شالله دوست شما هم بتواند رایگان درس بخواند ولی هنوز تصویب شده است. موفق ترین باشید.
مریم
یکشنبه 29 مهر 1397 02:12 ب.ظ
باسلام. امروز یکی از دوستانم قسمت بند واو دفترچه 97 رو برام فرستاد و گفت مایی که ارشد فارغ التحصبل شدیم از روزانه دیگه برای سه رشته دندون دارو پزشکی نمیتونی بریم روزانه باید پردیس یا مازاد بریم. خودمم خوندم بند واو قلبم وایستاد یه ثانیه :/ ایا همینجوریه؟؟؟؟ فردیکه لیسانس روزانه بوده و ارشد هم روزانه بوده اما ارشدو انصراف داده و الان میخواد برای دندون بخونه دیگه نمیتونه روزانه بره؟؟؟؟؟ ممنون میشم جواب این دوسوالو شفاف بهم بدین
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما که مدرک ارشد ندارید. خودتان می گویید که انصراف داده اید پس شما الان آخرین مدرک تان لیسانس است. طبق قانون برای کسانی که آخرین مدرکشان لیسانس است چه روزانه چه غیر روزانه فرقی ندارد و شما می توانید در صورت کسب رتبه قبولی به صورت رایگان درس بخوانید.
پس چون آخرین مدرک تان لیسانس است پس می توانیدبه صورت رایگان درس بخوانید. شما از ارشد انصراف داده اید. موفق ترین باشید.
سارا
یکشنبه 29 مهر 1397 11:52 ق.ظ
سلام آقای جدیدی عزیز
ممنون از مطالب مفیدتون
من امسال از دانشگاه روزانه فارغ التحصیل شدم و در حال حاضر مشغول به کار هستم
تصمیم گرفتم در کنکور98شرکت کنم و هدفم قبولی در رشته ی داروسازی در یک دانشگاه تاپ هست
بنظرتون چقدر احتمال موفقیت من وجود داره
و چه میزان و به چه شکل باید درس بخونم که بتونم موفق بشم
با وجود فاصله ای که گرفتم از درس ها و اینکه از الان می خوام شروع کنم و البته شاغل هستم
و همچنین لازم است ترمیم معدل انجام دهم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اصلا انتظار نداشته باشید من پیش گو باشم. چگونه می توانم فقط با دانستن اینکه شما شاغل هستید بگویم قبول می شوید یا نمی شوید؟ لطفا علمی با کنکور برخورد کنید. شرایط تحصیلی خود را تعیین سطح کنید. یک هفته درس بخوانید، توانمندی های یادگیری و قدرت و سرعت فهم مطالب خود را بدست آورید.
میزان فراموشی و بازآوری اطلاعات را محاسبه کنید و خودتان بعد از یک هفته متوجه می شوید چقدر باید وقت بگذارید. همه چیز علمی است نه به گفته من است نه به گفته شما و نه این موفقیت، به جملات هیجانی مثل «بله تو می توانی، بله می شود، تو با نگاهت کوه یخ را آب می کنی» و... محقق می شود.
همه چیز به محاسبات علمی و تعیین سطح تان بر می گردد. یک هفته درس بخوانید تا عیارتان به صورت واقعی و دقیق مشخص شود. موفق ترین باشید.
امیر
شنبه 28 مهر 1397 01:48 ب.ظ
با سلام خدمت استاد عزیز.ممنون بابت مطالب مفید و کارامد.
یک سوال داشتم و فکر میکنم جوابش شاید کمی بالاتر از سطح مشاوره کنکور باشه و اون اینه...
بین 3رشته داروسازی...دندان پزشکی...و پزشک عمومی...به نظر شما کدام رشته کارامدتر جهت مهاجرت به کشورهای دیگه چه از نظر ادامه تحصیل و یا کار در کشور مقصد میباشد.میدونم که این سوال جوابش تا حدود زیادی برمیگرده به کشور مقصد و یا دانشگاه مورد نظر جهت ادامه تحصیل اما میخوام به صور ت کلی بدونم.
ممنون میشم اگه اطلاعاتی در باره این موضوع در اختیار من قرار بدین.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خودتان هم می دانید این سوال از اساس غلط است و حالت کلی بر نمی دارد. کشور با کشور فرق می کند به طور مثال تا دو سال پیش استرالیا نیاز شدید به پرستار داشت به طوری که یک پرستار شاغل در استرالیا از یک پزشک متخصص ایرانی هم درآمد بالاتری داشت.
برای همین اصلا نمی شود به این صورت به سوال شما پاسخ داد. کلی باید آمار و ارقام را جست و جو کنید و درضمن بدانید در کدام کشور می خواهید بروید. برخی از کشورها روی کار کردن خارجی ها، حساس هستند و برخی دیگر تابعیت باید بگیرید و هرکشوری شرایط تابعیت خاص خودش را دارد. برای برخی از کشورها کار در این سه رشته زیاد هم درآمد بالایی نخواهد داشت. برای همین اگر کسی بخواهد به سوال شما جواب بدهد باید روی تک به تک کشورها به این سوالات پاسخ دهد:
1. قوانین کار برای خارجی های آن کشور
2. قوانین تابعیت گرفتن برای خارجی ها در آن کشور
3. تعداد فارغ التحصیلان هر رشته در آن کشور
4. مراحل رسیدن به شغل در هر کشور برای هر رشته به طور جداگانه
5. ارزش مدرک آن دانشگاه برای سایر کشورهای همسایه که در صورت نیاز به آن جا سفر کنید.
6. مدت زمان تحصیل و اجازه اشتغال همزمان با تحصیل در آن کشور برای هر رشته
7. جایگاه درآمدی آن رشته نسبت به سایر رشته ها برای هرکشور به طور جداگانه
8. چشم اندازهای سیاسی و اقتصادی هر کشور و بررسی آن به طور جداگانه
9. برنامه های ملی و پروژه های تحقیقاتی سلامت تعریف شده در آن کشور
10. قطب علمی چه رشته ای بودن آن کشور مثلا قطب داروسازی است یا قطب پزشکی یا قطب دندانپزشکی یا قطب سایر رشته هاست؟
کلا این سوال به صورت کلی هیچ نتیجه ای ندارد. شما ابتدا با توجه به میزان پولی که دارید 2 یا 3 کشور را انتخاب کنید و روی این سوالات برای آن دو یا سه کشور تحقیق کنید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.