کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - اثرات منفی آموزش های نادرست مدرسه در کنکور

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

اثرات منفی آموزش های نادرست مدرسه در کنکور

ترس از شکست، ترس از مسخره شدم، ترس از سوال پرسیدن سرکلاس درس، ترس از معلم، تنفر از یک درس مثل عربی یا ریاضی، مسخره شدن به خاطر چاقی یا لاغری، خاطرات منفی از نمره کم گرفتن در یک درس، ترس از تکرار کردن یک درس، ایجاد طرز تفکر غلط در مورد زمان یادگیری، تنفر از مرور کردن، از بین رفتن انگیزه ها برای تلاش، تفاوت قایل شدن معلم بین دانش آموزان و ترس از عقب ماندن از بقیه دانش آموزان، تنها چند مورد از زخم های به یادگار مانده بر پیکره بسیاری از دانش آموزان توسط مدرسه است.
همیشه وقتی اسم مدرسه می آید احساس می کنیم که محیطی پر از آموزش های خوب است. قرار است در این محیط رشد کرده و توانایی های خود را کشف کنیم اما متاسفانه، همین مدرسه، اثرات منفی هم در زندگی ما دارد و اگر بگویم مسیر زندگی تعداد زیادی از ما را هم از اساس تغییر داده است، پر بیراه نگفته ام.
 چه بسیارند دانش آموزانی که به خاطر یک معلم و رفتارهای غلط او، از یک رشته دانشگاهی متنفر می شوند و چه بسیارند کسانی که به خاطر رفتار درست یک معلم، به یک رشته علاقمند شده و زندگی خود را درست می سازند. وقتی سرکلاس درس، با نمره کم مواجه می شویم، این خیلی مهم است که معلم چه رفتاری با ما دارد. اگر ما را مسخره کند، یا در کفه ترازو قرار دهد و با دیگران مقایسه کند، فقط حس تنفر از آن درس را در دل ما رویانیده است. 
بسیاری از ترس ها، استرس ها، کشیدن موها، ناخن جویدن ها و ترس از روز شنبه و شروع مدرسه ها، ناشی از رفتارهای غلطی است که توسط مدیر، ناظم و معلم های مدرسه رخ می دهد. آن ها بی توجه به آنکه زندگی همین دانش آموزان از برخوردهای معمولی روزهای مدرسه شکل می گیرد، به خود اجازه می دهند تا بدون تحقیق و بررسی در رفتارهایشان با همان سبک و سیاق همیشگی با دانش آموزان برخورد کنند. دانش آموزی که تمام رویای خودش را به مدرسه آورده است و گاه با یک کلام ساده معلم، پر پر شدن آرزوهایش را سر کلاس درس به نظاره می نشیند. 
همان معلمی که سر کلاس درس گفت: «در این کلاس 30 نفره فقط 3 نفرتان در کنکور قبول می شوید و بقیه معطل هستید و به جایی نمی رسید. در چهره خیلی از شماها، منشی های آینده مطب های دکتران و مهندسان را مشاهده می کنم» و شاید گوشه ذهنش با خویش چنین فکر می کرد که به به چه معلم خوبی هستم که این چنین به شاگردانم انگیزه می دهم و آن ها را می ترسانم از روزی که با درس نخواندن منشی شوند، اما صد افسوس که نمی دانست چه یادگاری ناخوشایندی بر پیکره روح این دانش آموزان زده است. 
وقتی معلم سرکلاس می آید و می گوید: بچه های پارسال، عجب دانش آموزانی بودند، آنقدر خوب درس می خواندند. به خیال اینکه انگیزه و حسادت دانش آموزان فعلی را برانگیزاند. اما وای بر دل غافل که خبر نداشت با این کارش فقط سعی در بی اراده تر کردن دانش آموزانش دارد. 
در فیلم قصه های مجید نمونه های دقیقی از این سوغاتی های نامبارک را می توان به چشم دید. در فیلم آموزشی زیر، یکی از قسمت های قصه های مجید را به نمایش در می آورم جمله به جمله آن را تحلیل می کنم تا حداقل شما دانش آموزان با آگاهی که کسب می کنید، خود را از زخم های دوران مدرسه و رفتارهای غلط معلم ها نجات دهید و آینده خود را خراب نکنید. ما باید آگاه شویم که چه اتفاقی برایمان رخ داده است.

[
]

سهیلا
پنجشنبه 26 مهر 1397 11:35 ق.ظ
سلام و روز بخیر استاد کسانی که الان دارن واسه دانشگاه بدون کنکور انتخاب رشته میکنن بهمن میرن دانشگاه یا نه توی همین ماه میرن? آخه مهر که تموم شد چجوری هنوز انتخاب رشته میکنن چجوری به درسای دانشگاه میرسن? کی امتحان میدن?
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ورودی بهمن ماه هستند. موفق ترین باشید.
محمود
چهارشنبه 25 مهر 1397 06:43 ب.ظ
استاد عزیز
میتونید درباره مشکلی که توی تکمیل ظرفیت امسال به وجود آمده توضیح بدید
چیزی که شنیدم اینه که به بچه هایی که توی تکمیل ظرفیت قبول شدن گفتن قبولیتون مردوده..
یا حداقل بهم بگید کجا اطلاعات بیشترمیتونم پیدا کنم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیر. بنده اطلاعی در مورد این موضوع ندارم. می توانید از روابط عمومی سازمان سنجش و یا روابط عمومی دانشگاه آزاد و یا مراجعه حضوری به دانشگاه آزاد در این خصوص سوال بفرمایید. موفق ترین باشید.
sajjad
دوشنبه 23 مهر 1397 01:39 ب.ظ
سلام روز بخیر.آقای جدیدی من یه مشکل روحی اساسی دارم اونم اینکه الان من پشت کنکوری هستم سال قبل رتبه ام خیلی بد شد چون اصلا درس نخوندم چون ورزش حرفه ای میکردم.الان که میخوام شروع کنم مدام استرس میگرم که خیلی دیر شروع کردم همه از تابستون شروع کردن ولی من از الان.البته منم تو تابستون چند مبحث از دروس رو خوندم ولی شروع جدی نداشتم.به لحاظ یادگیری و برنامه ریزی هم هیچ مشکلی ندارم ولی وقتی میخوام درس بخونم استرسی میشم و بلند میشم هی با خودم حرف میزنم و فکرم پرت میشه به جاهای دیگه.به نظرتون چطوری باید درس بخونم تا بتونم از فیزیوتراپی قبول بشم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این را قبول دارید که اگر از اول تیرماه شروع کرده بودید الان مغزتان بهانه چیزهای دیگری را می گرفت؟ و به بهانه های دیگر می خواست بگوید اوضاع خراب است و قبول نمی شوی؟
آیا کسی هم هست که بگوید مغز من هیچوقت بهانه نمی گیرد هیچوقت مانع موفقیتم نمی شود هیچوقت نمی گوید نمی توانی و نمی شود؟
مغز برای موفقیت طراحی نشده است. کار مغز ترسیدن است تا بوسیله آن انرژی را ذخیره کند. امروز شما را با دیر شده است می ترساند ولی اگر از اول تیرماه هم شروع کرده بودید سراغ موضوعات دیگری می رفت و شما را می ترساند.
اگر قرار باشد به ترس های مغز اهمیت بدید این را بدانید حتی یک دقیقه هم نمی شود درس بخوانید. هر روز که از خواب برخیزید یک نقشه جدید برایتان می کشد که امروز را به فردا موکول کنید و فردا را به پس فردا.
مغز همیشه می گوید: حسش نیست، حال تو خوب نیست، بقیه از تو جلوترن، تو پایه درسی ات خوب نیست، پارسال رتبه ات افتضاح شد بازهم افتضاح می شود. تو باید خوب درس بخوانی که نمی خوانی، بقیه همه چیزها را بلد هستند و حسابی به درس چسبیده اند ولی تو هیچی بلد نیستی.
عمرا کسی باشد که بگوید مغز من می گوید تو بهترینی به به چقدر خوبی آفرین تو حتما قبول می شود. مغز همیشه مخالف سختی است. مخالف زحمت کشیدن و درس خواندن است. پس آگاه باشید که این ها همگی حربه های مغز برای مخالفت با شماست.
کار خودتان را بکنید. مطمین باشید فرصت خیلی خوبی در اختیارتان هست که حتی فیزیوتراپی بهترین دانشگاه ایران را بیاورید. این را مطمین باشید خیلی وقت زیادی دارید. یادتان باشد که قبولی با فکر کردن بدست نمی آید با کار کردن حاصل می شود.
من به شما قول می دهم اگر درس خواندن را شروع کنید به زودی افکار دیگری به سراغ تان می آید و تا زنده هستید همیشه افکار منفی هستند. فقط بدانید که این افکار ناشی از بی علاقگی مغز به موفقیت است. او دوست دارد همه انسان ها خوش گذران و بیحال باشند.
پس بجای اینکه منتظر روزی باشید که افکار منفی نباشند سعی کنید به این فکر کنید که افکار منفی همیشه هستند اما بی خطرند. آن ها فقط واکنش های مغز به بی علاقگی نسبت به زحمت کشیدن هستند. موفق ترین باشید.
مینا
یکشنبه 22 مهر 1397 09:06 ب.ظ
سلام وقت بخیر امکان تبدیل واحد از دانشگاه ازاد به دانشگاه دولتی هست آقای جدیدی؟ کمترین تعداد واحدی که میشه توی ترم اول برداشت چقدر هستش ؟ در هر ترم چند واحد عمومی میشه برداشت؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این مورد را باید دانشگاه دولتی محل تحصیل تان بپذیرد و از نظر قانون مشکلی ندارد و طبق قانون همه چیز در اختیار دانشگاه مقصد است و اگر این دانشگاه بخواهد می شود. و اگر نخواهد نمی شود. کمترین واحد 12 واحد برای هر ترم است. در برداشتن عمومی ها معمولا سقف قایل نمی شوند به جز درس های گروه معارف که بیش از 8 واحد نمی شود برداشت. این مورد هم باز به قوانین داخلی دانشگاه مربوط است. موفق ترین باشید.
حامد
یکشنبه 22 مهر 1397 03:14 ب.ظ
سلام خسته نباشید برای حذف این خاطرات باید از کجا شروع کنم?
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. بایستی در مورد مغز و نحوه سو استفاده کردنش از خاطرات و چگونه سیاه جلوه دادن آینده اطلاعات کسب کنید. بایستی بدانید که هیپوتالاموس چطور با همکاری در دستگاه لیمبیک و فراخوانی هیپوکامپ باعث می شود تا سیلی از خاطرات در مغزتان فوران پیدا کرده و باعث حس ناتوانی در درون تان شوید.
می بایست در مورد حربه های مغز برای جلوگیری از موفقیت بدانید و این را هم متوجه شوید که مغز ضد موفقیت است. برای همین، به دامنه اطلاعاتی زیادی نیاز است که می بایست در طی جلسات متوالی با مشاورتان یا روانشناس تان حلش کنید. یک جورایی خودخوان نیست چون وقت زیادی باید بگذارید.
اما به طور کلی تا وقتی کسی نداند مغزش چطور کار می کند هنوز به زندگی انسانی وارد نشده است. همه ما موظف هستیم در مورد مغزمان بدانیم و به طور دقیق مشخص کنیم که مغز چطور کار می کند و هر فکر از کجا می آید؟ موفق ترین باشید.
حامد
شنبه 21 مهر 1397 11:15 ب.ظ
سلام خسته نباشید این داستان که شما نشان دادید من در زندگی خودم داشتم ولی نه از طرف معلم بلکه از طرف پدر و نه تنها در زمینه درس بلکه در بخش های مختلف زندگی الان که به سن 25 رسیدم هرکاری که در طی روزمره انجام میدم فکر میکنم تصمیم اشتباه گرفتم و کارم از نظر بقیه زشت و بی خود هست . خودم هم اصلااعتماد به نفسی روی اون تصمیم ندارم هرچی تلاش میکنم نمیتونم این افکار از ذهنم حذف کنم طوری که جزعی از شخصیتم شده به نظر شما باید چکار کنم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. پاسخ سوال شما کوتاه نیست. شخصیت شما بر اساس خاطرات شکل گرفته است و همه بلاهایی که سرتان آمده است در اثر همین خاطرات است. حالا باید روی این موضوع کار کنید که اثر خاطرات را در زندگی خود از بین ببرید. برای همین سعی کنید از مشاورتان بخواهید روی این موضوع مانور بدهد. چون این مورد موضوعی نیست که در چند خط بنویسم ولی همین آگاهی که الان دارید و فهمیدید این مشکل از کجا آب می خورد خودش بزرگترین دستاورد است. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.