کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - رشته روانشناسی از کارشناسی تا دکتری+ بازار کار

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

رشته روانشناسی از کارشناسی تا دکتری+ بازار کار

رشته روانشناسی، در ایران به رشته مشترک معروف است، چون از هر سه رشته ریاضی-فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی می توان برای ادامه تحصیل در رشته روانشناسی اقدام کرد. در این مطلب قصد دارم، اطلاعات دقیق از تمام مراحل علمی و شغلی این رشته در اختیار تمام داوطلبانی که علاقمند به تحصیل در روانشناسی هستند، قرار دهم.
برای آنکه مطلب روشن و واضح باشد، به صورت سوالی پیش می رویم و هر دغدغه ای که در مورد رشته روانشناسی وجود دارد را به صورت یک پرسش مطرح و به آن پاسخ می دهیم.
1. مدت زمان تحصیل در رشته روانشناسی چقدر است؟ رشته روانشناسی در ایران، دارای سه مقطع لیسانس (کارشناسی)، فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) و دکتری می باشد. طبق قانون، مقطع لیسانس این رشته 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دوره دکتری روانشناسی 4 سال است.
2. گرایش های رشته روانشناسی چیست؟ آیا از همان لیسانس می توان، گرایش خود را انتخاب کرد؟ وقتی برای لیسانس، وارد رشته روانشناسی می شوید، همگی در رشته روانشناسی عمومی دوره لیسانس خود را می گذارنید و هیچ گرایشی در دوره لیسانس ندارید. برای فوق لیسانس و دکتری به ترتیب گرایش های زیر را می توانید انتخاب کنید:
 گرایش های دوره فوق لیسانس روانشناسی: 1- روانشناسی عمومی، 2- روانشناسی اسلامی گرایش رواشناسی مثبت گرا، 3- روانشناسی بالینی، 4- روانشناسی تربیتی، 5- روانشناسی بالینی گرایش خانواده، 6- روانشناسی  بالینی گرایش کودک و نوجوان، 7- سنجش و اندازه گیری، 8- روانشناسی صنعتی و سازمانی، 9- روانشناسی  کودکان استثنایی

 گرایش های دوره دکتری روانشناسی: 1- روانشناسی عمومی،  2- روانشناسی بالینی، 3- روانشناسی تربیتی، 4- سنجش و اندازه گیری 5- خانواده و سلامت جنسی 6- سلامت 7- روانشناسی  کودکان استثنایی

2. کدام گرایش روانشناسی از همه بهتر است؟ این سوال کاملا به علاقه و سبک فکری شما بستگی دارد. من برای آنکه بتوانم به شما راهنمایی بهتری کنم، می گویم که در هر گرایش چه علایقی باید داشته باشید تا بیشتر از این گرایش احساس لذت کنید.
 روانشناسی عمومی علاقه به تاریخ علم روانشناسی، علاقمندی به تدریس در حوزه روانشناسی
 روانشناسی اسلامی گرایش روانشناسی مثبت گرا علاقه به بررسی دینی و پایه های معرفتی و دینی در روانشناسی
 روانشناسی بالینی علاقمندی به حوزه درمان و معالجه بیماران نیازمند به روانشناس
 روانشناسی تربیتی علاقمندی به پژوهش در رفتار انسان ها
 روانشناسی بالینی گرایش خانواده علاقمندی به پژوهش و درمان مشکلات خانوادگی
 روانشناسی بالینی گرایش کودک و نوجوان علاقمندی به پژوهش و در مان مشکلات کودک و نوجوان
 سنجش و اندازه گیری علاقمندی به روش تحقیق و بیان گذاری روش پژوهش در رشته روانشناسی
 روانشناسی صنعتی و سازمانی علاقمندی به پیاده سازی روانشناسی در کارخانه جات و سازمان ها 
 روانشناسی کودکان استثنایی علاقمندی به حل مشکلات روحی و آموزش زندگی سالم به کودکان اسثنایی

3. از نظر بازار کار و درآمد کدام گرایش روانشناسی از همه بهتر است؟ حوزه درمان همیشه پردرآمد است. برای همین روانشناسی بالینی در همه گرایش هایش بیشترین درآمد را در بین گرایش های مختلف روانشناسی دارد. هرچه علم را کاربردی تر کرده و در زندگی مردم استفاده کنید، میزان  درآمدتان نیز بیشتر است.
4. به طور میانگین، میزان درآمد ماهیانه یک روانشناس بالینی چقدر است؟ با یک ضرب و جمع ساده می توان به میزان درآمد ماهیانه یک روانشناس بالینی رسید. من این حساب و کتاب را برای بدترین حالت در نظر می گیرم. فرض کنیم که شما فقط فوق لیسانس روانشناسی بالینی داشته باشید و استاد دانشگاه هم نباشید.
همچنین در شهر متوسطی هم مطب داشته باشید، در این صورت تعرفه حق ویزیت شما طبق بخش نامه سال 1397 برای هر 45 دقیقه مشاوره 51600 تومان می باشد. حالا کافی است این مبلغ را ضربدر تعداد مراجعان خود در یک روز کنید و درآمد یک روزتان مشخص می شود. 
به طور مثال اگر روزی 4 مراجعه کننده داشته باشید آنگاه حقوق یک روزتان 206400(دویست و شش هزار و چهارصد تومان) و حقوق یک ماه تان 6192000 (شش میلیون و صد و نود و دو هزارتومان) می شود. اما اگر شما روانشناس معروفی باشید که بسیار باسواد باشد و گره از مشکلات مردم باز کند قطعا تعداد مراجعه کنندگان به روزی 10 نفر یعنی درآمد ماهیانه تان به بیش از 15000000 (پانزده میلیون تومان) نیز خواهد رسید.
پس نتیجه می گیریم در این شغل، درآمد کاملا وابسته به سطح سواد، میزان دلسوزی و تجربه شما بستگی دارد. اگر یک روانشناس معمولی باشید که سواد جزئی دارد قطعا به درآمد خوبی هم نخواهید رسید. این عدد و رقم ها برای روانشناسی است که این توانایی را دارد که گره از مشکلات مراجعه کنندگانش باز کند.
5. آیا این رشته اشباع نمی شود؟ همین الان تعداد روانشناس های فارغ التحصیل زیاد نیست؟ از نظر آمار و ارقام که نگاه کنید این رشته اشباع است ولی  موضوع این جاست که این رشته، با اکثر رشته ها یک فرق بزرگ دارد و آن هم اینکه اگر کسی باسواد، با تجربه و با مهارت باشد قطعا در این رشته جایگاه اجتماعی خوبی کسب می کند و به درآمد هم می رسد.
کسی که دغدغه کمک به مردم را داشته باشد و به مردم کشورش خدمت کند، سواد لازم را داشته باشد و فقط این نباشد که درس های دانشگاه را پاس کند و ادعای کار داشته باشد و رزومه تحصیلی خوب، تجربه بالا، کارآموزی های خوب را گذرانده باشد قطعا مردم به سوادش نیازمند خواهند شد.
اما اگر فکر می کنید صرفا با گرفتن مدرک در این رشته به شغل خوبی خواهید رسید، خب کاملا در اشتباه هستید، لازم است بدانید که در این رشته، سواد و تجربه حرف اول را می زند. هرکسی که واقعا از جان و دل برای این علم زحمت کشیده باشد و با علم و تجربه اش به مردم خدمت کرده باشید اصلا نگران تعداد فارغ التحصیلان این رشته نباشد.
پس نتیجه گیری اینکه که اگر فردی با سواد و با تجربه از این رشته بیرون بیایید، کار و درآمد برای شما موجود است و جای هیچگونه دلهره نیست.
7. درس های رشته روانشناسی در مقطع لیسانس چیست؟ درس هایی که در لیسانس می خوانید را به چهار دسته ی دروس عمومی، دروس اصلی و پایه، دروس تخصصی و دروس انتخابی تقسیم می کنند که فهرست عناوین درسی هر کدام از این چهار دسته را در جدول های زیر مشاهده می کنید.
دروس عمومی مقطع کارشناسی رشته روانشناسیاندیشه اسلامی 1 و2، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تاریخ اسلام، متون اسلامی، ادبیات فارسی، زبان انگلیسی عمومی، تربیت بدنی 1 و 2

دروس اصلی  روان شناسی عمومی 1و2، فیزیولوژی عمومی، روان شناسی احساس و ادراک، روان شناسی فیزیولوژیک، آمار استنباطی، روان شناسی رشد 1و 2، علم النفس، آمار توصیفی، فلسفه، جامعه شناسی، زبان انگلیسی تخصصی1، روش تحقیق در روان شناسی، روان شناسی تجربی، روان شناسی یادگیری، انگیزش و هیجان، روان شناسی اجتماعی، روان شناسی تربیتی، روان سنجی، روان شناسی شخصیت، آسیب شناسی روانی 1، بهداشت روانی، روان شناسی کودک، مکاتب روان شناسی

 دروس تخصصی آسیب شناسی روانی 2، روان شناسی مشاوره و راهنمایی، طرح های پژوهشی آزمایشگاهی، ارزشیابی شخصیت، مقدمات نوروپسیکولوژی، روان شناسی هوش و سنجش آن، تفکر و زبان، روان شناسی پویایی گروه، زبان تخصصی 2، روان شناسی کودکان استثنایی، سمینار در مسائل روان شناسی عمومی، اختلالات یادگیری، روان شناسی جنایی، پژوهش های در روان شناسی عمومی

 دروس انتخابی کاربرد کامپیوتر، روان شناسی اجتماعی- تجربی، روان شناسی اجتماعی -کاربردی، روان شناسی و آموزش کودکان معلول، فلسفه اسلامی، مقدمات ریاضی، بازپروری معلولین، روان شناسی صنعتی و سازمانی، روان شناسی مدیریت، اعتیاد، انسان شناسی در اسلام، نگرش ها و تغییر آن، مدد کاری اجتماعی، آسیب شناسی اجتماعی، روان شناسی تفاوتهای فردی

8. کدام دانشگاه های دولتی رشته روانشناسی را دارد؟ 
اراک، اردکان، ارومیه، اصفهان، الزهرا(ویژه خانم ها)، بجنورد، بوعلی سینا، بیرجند، قزوین، تبریز،سبزوار، بوشهر، خوارزمی تهران، رازی کرمانشاه، زنجان، کازرون، سمنان، زاهدان، دانشگاه شاهد تهران (با شرایط خاص در پذیریش)، کرمان، شهید بهشتی تهران، اهواز، شهید مدنی تبریز، شهید مطهری تهران (با شرایط خاص پذیرش)، شیراز، دانشگاه علامه طباطبایی تهران، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران، فردوسی مشهد، کاشان، کردستان، گنبد، گیلان، خرم آباد، مازندران، محقق اردبیلی، مراغه، ملایر، هرمزگان، یاسوج، یزد. 
دقت کنید که هیچ فرقی نمی کند که از طربق کنکور تان ریاضی- فیزیک یا تجربی یا انسانی می خواهید وارد این رشته شوید. از هر کدام از کنکورها که بخواهید وارد رشته روانشناسی شوید، در شهرها و دانشگاه های بالا می توانید انتخاب رشته کنید.
9. رتبه لازم برای قبولی در رشته روانشناسی دانشگاه تهران چقدر است؟ برای آنکه رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه تهران را مشخص کنیم. به طور جداگانه در جدول زیر برای هر سه کنکور ریاضی- فیزیک، تجربی و انسانی رتبه ها را ارایه داده ام. دقت کنید که رتبه های زیر میانگین رتبه های کسانی است که قبول شده اند.
 نام کنکور رتبه منطقه یک رتبه منطقه دو رتبه منطقه سه
ریاضی- فیزیک 1650 17002000 
 علوم تجربی 28003700 2800 
 علوم انسانی 88125 99 

10. شرایط تاسیس دفترکار (مطب) برای روانشناسان بالینی چیست؟ طبق آیین نامه تاسیس دفتر كار روانشناسی بالینی، شرایط زیر بایستی وجود داشته باشد تا شما بتوانید یک دفترکار یا همان مطب روانشناسی بزنید:
1. مدرک تان بایستی کارشناسی ارشد یا دکتری روانشناسی بالینی باشد.
2. برای کسانی که مدرک دکتری دارند و می خواهند در یکی از شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز دفتر بزنند باید حداقل یك سال سابقه كار در حوزه ارزیابی ، تشخیص و روان درمانی در بخش كشوری، لشكری، خصوصی و یا خیریه دارای مجوز معتبر، داشته باشند ولی به جز این 5 شهر، در سایر شهرها بدون سابقه كار نیز می توانند دفتر خود را بزنند.
3. برای کسانی که مدرك كارشناسی ارشد دارند و می خواهند در یکی از شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز دفتر خود را بزنند باید  5 سال سابقه كار در حوزه ارزیابی ، تشخیص و روان درمانی در بخش كشوری، لشكری، خصوصی و خیریه دارای مجوز معتبر، ضروری است و برای دیگر شهرهای دانشگاهی سه سال و سایر شهرها بدون سابقه كار نیز می توانند مطب خود را بزنند.
4. کارت پایان خدمت یا معافیت دایم پزشکی نیز از شرایط آقایان است.


جمعه 19 بهمن 1397 03:58 ب.ظ
سلام استاد وقتتون بخیر
وبلاگتون بهترین جا واسه اینه که جواب سوالامو بگیرم
خیلی کمک کرده تا الان ممنون . کاش همه ی مشاور ها مثل شما همینقدر دلسوز بودند .
این مطلبتون هم خیلی کمک کرد . مطالبتون رو در مورد هدف خوندم . مخصوصا اون مطلب که در مورد هدف قلبی نوشته بودید من رو خیلی به فکر برد .ولی انگار هر چی فکر میکنم نمیتونم بفهمم واقعا هدف قلبی من چیه ؟! هدفی که با هیچی جایگزین نمیشه . من آدمی هستم که همیشه دنبال جواب سوالاتم میرم . یعنی گاهی اوقات ساعت ها مطالعه میکنم و سخنرانی گوش میدم و حتی خلاصه نویسی میکنم و واسه خودم کلی مینویسم و استدلال میکنم تا به یه نتیجه برسم . منظورم خارج از مطالب درسی هست . تا جواب سوالمو پیدا نکنم بیخیالش نمیشم . خودم از این کار خیلی لذت می برم . بیشتر مسائلی که مربوط به دین و انسان شناسی هست واسم جذابه .حالا به نظر شما رشته روانشناسی میتونه منو راضی کنه ؟سپاس
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. واقعا نمی شود با چند خطی که نوشته اید بنده بتوانم به طور دقیق نظر بدهم. در مورد دین بنده حقیر سواد دینی ندارم که بتوانم راهنما باشم ولی برای انسان شناسی این را می بایست بیان کنم که انسان شناسی دو بُعد دارد:
1. بررسی فردیت یک انسان که مربوط به مسایلی است که یک انسان به صورت شخصی در درون خودش درگیر آن ها است مثل ترس و امید و اعتماد به نفس و ... که اگر به این حوزه علاقمند هستید پیشنهاد من این است که روانشناسی را برای لیسانس بخوانید ولی روی مدل سازی ریاضی همزمان با تحصیل روانشناسی کار کنید تا دید مدل سازی پیدا کنید و سپس برای ارشد وو دکتری رشته علوم شناختی را بخوانید تا کامل وارد مدل سازی ریاضی مغز شوید.
2. اگر انسان در اندازه اجتماعی برایتان جذابیت دارد و علاقمند به بررسی رفتارهای گروهی و تیمی و جمعی انسان ها هستید که می بایستی لیسانس جامع شناسی و ارشد و دکتری جامعه شناسی را بخوانید. بنابراین بستگی به این دارد که دنبال چه هستید. موفق ترین باشید.
سمانه
شنبه 7 مهر 1397 02:35 ب.ظ
واقعا ممنونم.چون اول مهر هس و همه میرن ثبت نام.کاش شما در این مورد مبحث میزلشتین.واقعا ممنونم.درسته که ازمون هاب سنجش فاصلشون زیاده اما اگه کسی بخواد بخونه میخونه.چون شماهم میگین سوالاش سطحشون خوبه.
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. بله دقیقا باید خواند مهم و اولویت هرکسی درس خواندن و برنامه ریزی باید باشد. نوع آزمون اولویت دوم و سوم است قبل از هرچیزی درس خواندن و هدفمندی و اهل مطالعه بودن مهم است که شما به درستی به آن اشاره کرده اید.
آفرین بر کنکوری هایی که حالا اینقدر هوشمندانه به فکر بهتر کردن کارهایشان هستند و خیلی خوب است که همیشه دنبال بهتر کردن شرایط خود هستید. واقعا تفاوت بین کنکوری های امسال را می شود حتی از نوع سوالاتشان با کنکوری های چندین سال قبل مقایسه کرد.
چقدر خوب شده که اینقدر آگاهی در بین دانش آموزان زیاد است چقدر خوب است که همه قبل از انجام هرکاری تحقیق می کنند و حرف ها را کنار هم می گذارند و بهترین راه را انتخاب می کنند. این ها روزی در کنکور آرزو بود ولی الان هم دانش آموزان و هم فارغ التحصیلانی که مجدد می خواهند کنکور بدهند بسیار آگاهانه تصمیم می گیرند و خدا رو از بابت شاکرم.
ان شالله همیشه و همیشه و همیشه همینطور اهل تحقیق و بررسی و در کنار هم قرار دادن بهترین تصمیم ها باشید. این فوق العاده است. حالا فقط باید به عملگرایی هم برسد یعنی جمع بندی کنید و یک مسیر را انتخاب کنید و از همین حالا شروع کنید چون از هرچه بگذریم سخن کتاب های درسی و تست زنی و رفع اشکال را نمی شود کنار گذاشت. موفق ترین باشید.
سمانه
شنبه 7 مهر 1397 02:11 ب.ظ
اقای جدیدی اینکه برنامه ازمون ها زودتر درس هارو تموم کنن مهم نیس؟
پاسخ رضا جدیدی :
هم مهم است هم مهم نیست. در واقع مهم است برای کسی که می خواهد دقیقا با آزمون های آزمایشی درس بخواند و مهم نیست برای ما و تمام کسانی که درس ها را جلو جلو می بندند. برای همین من روی این فاکتور اهمیتی قایل نیستم چون جلوتر از آزمون هستم. ولی خب اگر شما می خواهید دقیقا با آزمون پیش بروید باید برایتان مهم باشد که زودتر تمام شود.
در ضمن نمی دانم چه شد این مطلب در مورد روانشناسی است و بحث آزمون در کامنت ها مورد توجه قرار گرفت؟ خیلی عجیب است انتظار می رفت در مورد رشته روانشناسی سوال شود. به هر حال امیدوارم فقط شروع کنید. درس خواندن مهم است خواهش می کنم حتی این لحظه را هم از دست ندهید. همین حالا شروع کنید. ان شالله موفقیت همه شما عزیزان را سال بعد جشن بگیریم و لذت ببریم از اینکه توانستیم به هم کمک کنیم برای بهتر زیستن. موفق ترین باشید.
جواد
شنبه 7 مهر 1397 02:06 ب.ظ
اینکه میگن 80 / مشابهت سوالات گزینه دو و کنکور. و یا اینکه ازمون های جانع سنجش اختلاف رتبه کسی که ازمون های سنجش بره با کنکور 500 تاست
پاسخ رضا جدیدی :
ازمون های سنجش بحثش کاملا متفاوت است. سنجش فقط به صورت جامع که آن هم بعد از عید است را شرکت می کنند و مشابهت خوبی هم دارد ولی برای طول سال تحصیلی به دلیل فاصله های بسیار زیادی که از هم دارند زیاد جالب نیست که از آن استفاده شود ولی جامع هایش حرف ندارند و شرکت کنید.
در مورد گزینه 2 چند سال قبل واقعا آزمون با کیفیتی بود ولی خب الان گاج سبقت گرفته است. ولی با این حال انتخاب باشماست. من حتی به شاگردان خودم هم تاکید نمی کنم حتما حتما حتما فلان آزمون باشد. اما پیشنهاد می دهم که گاج بهتر است. موفق ترین باشید.
جواد
شنبه 7 مهر 1397 01:26 ب.ظ
باسلام.مطلبتون خیلی خوبه.من الان کامنت های بقیه رو خوندم .من امروز میخواستم برم برای کنکور ازمایشی ثبت نام کنم.کامنت هارو که خوندم دو دل شدم.اقای جدیدی ملاک شما بزای اینکه میگید کنکور های گاج به نسبت بهتر هستش چیه؟ کلا باید ملاک ما برای انتخاب کنکور ازمایشی خوب چی باشه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. کیفیت سوالاتی که در یک آزمون مطرح می شود نشان دهنده بهتر بودن آن آزمون نسبت به بقیه آزمون ها است. شما کافی است سوالات کنکورهای ازمایشی مختلف را با کنکور واقعی مقایسه کنید.
آنگاه متوجه می شوید سوالات گاج به کنکور نزدیک تر است. دقت کنید تاکید می کنم هیچ کنکوری بهترین و بی عیب و نقص ترین نیست. دست روی هر کنکور ازمایشی بگذارید ایراد خودش را دارد و محاسن خودش را دارد.
اما برای انتخاب آزمون آزمایشی به تعداد شرکت کنندگان نباید اهمیت داد به تراز و رتبه ازمون نباید اهمیت داد چون اصلا هدف از شرکت در آزمون این چیزها نیست. هدف پیدا کردن مشکلات درسی و هنر آزمون دادن است تا با برطرف کردنشان به سطح بالاتری برسید.
اگر با هدف کارنامه و تراز و رتبه و این چیزها می خواهید کنکور ازمایشی بدهید اصلا وقت خود را هدر ندهید. چون از این جور داده سازی ها چیزی گیر شما نمی آید. شما هدفتان در کنکور آزمایشی باید این چیزها باشد:
1. شماره سوالاتی که غلط زده اید را بیرون بکشید و در برنامه های بعد از آزمون برایش رفع اشکال یا تنوع تستی بگذارید زیرا این سوالات را بلد بوده اید و فقط بخاطر یک اشتباه ریز غلط شده اند.
2. شماره سوالاتی که شک کرده اید و درست زده اید: اینجا باید بعد از آزمون برنامه مروری بگذارید زیرا این مبحث را بلد هستید ولی مرورهایتان به درد نمی خورده که شک کرده اید.
3. شماره سوالاتی که شک کرده اید و غلط زده اید: در مورد این سوالات هم مرور مباحث و هم تست زنی تنوعی لازم است در برنامه های بعد از آزمون اجرا شود.
4. شماره سوالاتی که شک کرده اید و نزدید: در اینجا درس نامه خوانی بیشتری لازم دارید زیرا سوادتان تقریبا در حد کتاب درسی باقی مانده طوری که به شک افتاده اید ولی جرات زدن نداشته اید پس باید حجم اطلاعات خود را بالاتر ببرید.
5. شماره سوالاتی که اگر وقت به شما می دادند حتما درست می زدید: در این صورت بایستی بدانید که تنوع تستی برنامه تان کم است چون اگر زیاد بود قطعا سرعت عمل داشتید و به نتیجه می رسدید.
6. شماره سوالاتی که هرچقدر هم وقت به شما بدهند بازهم نمی توانستید پاسخ دهید: این موضوعات در سواد شما نیست پس باید یک فرایند یادگیری به برنامه تان اضافه شود و از طریق منابع دیگر یادگیری را شروع کنید.
برای همین، کنکور ازمایشی دادن برای رتبه و تراز و یک مشت عدد بی ارزش وقت هدر دادن است. زیرا شما باید به این سوالات رسیدگی کنید تا هر آزمون پله ای برای پیشرفت در آزمون بعدی باشد. برای همین است که می گویم اگر از آزمون ها جلوتر باشید راحت تر به برنامه درسی تان می رسید.
پس برای این تحلیل ها آزمون گاج سوالات استانداردتری دارد. اما بازهم تاکید می کنم مهم تر از نوع آزمون نوع رفتاری است که ما بعد از آزمون داریم. ایا بعد از ازمون فقط می گوییم ترازمان فلان شد رتبه ام بهمان شد؟ یا بعد از آزمون به آن سوالاتی که گفتم پاسخ می دهید و در برنامه های بعدی آن ها را عملی می کنید تا سطح خود را بالا بکشید؟
پس ملاک من کیفیت سوالات آزمون است تا مطمین شوم حداقل تعداد بیشتری از سوالات به کنکور سراسری نزدیک است و من را درست محک می زند. موفق ترین باشید.
مینا
شنبه 7 مهر 1397 01:14 ب.ظ
سلام اقای جدیدی ممنون چقدر دنبال همچین مطلبی درباره روانشناسی بودم کلی ازش یادگرفتم مخصوصا که اونجا نوشتید تجربه خیلی مهمه برای اینکه مشهور بشیم
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. بله تجربه روی کار شما خیلی اثر می گذارد. البته در همه شغل ها همینطور است. تجربه خیلی مهم است. تجربه توانمندی هایی به شما می دهد که به یک فرد معمولی نمی دهد.
وقتی شما اهل مطالعه و تجربه اندوزی باشید قطعا به موفقیت در رشته روانشناسی می رسید. موفق ترین باشید.
سمانه
شنبه 7 مهر 1397 12:41 ب.ظ
باسلام.وقتتون بخیر.من فارغ التحصیل هستم.چندسال از کنکور دور بودم.امسال میخوام کنکور شرکت کنم.کتب و همه چی تهیه کردم.اما هنوز نتونستم انتخاب کنم کدوم ازمون ازمایشی برم.چون باید ادم یه برنامه دراز مدت داشته باشه.خودمم با توجه به متاهل بودنم واقعا نمیتونم برنامه ریزی کنم که بتونم درس هامو توی چندماه جمع کنم.ازتون میخوام راهنماییم کنین کدوم ازمون هارو بخونم؟ ازمون های قلمچی رو هفته یک بار هستش و ریتمش تند.سوالاتشم کلا سخت خیلی. و درس هارم تا بلد عید تموم نمیکنه.سنجش هم تا عید تموم میکنه سطح سوالاتشم اسون.گزینه دو هم که میگن خیلی سطح سوالاتش خوبه و سه هفته یک بار.با توجه به اینکه من ادم حساسیم و دلیل اینکه چندسال قبل نتونستم موفق شم این بود که من برا ازمون های قلمچی اسم نوشتم و چون نتونستم با برنامه ازمون ها پیش برم و ترازم بد میشد و این اعتماد بنفسم رو ازم گرف و باعث شد نتونم سه سال کنکور بدم و موفق شم و هرستل رتبم ده هزار میشد.الان میخوام تصمیم بگیرم واقعا سردرگمم نمیدونم چکار کنم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. برنامه ریزی کردن با بودجه بندی آزمون ها اشتباه است. در این مورد بارها صحبت کردیم و تک به تک علت و دلیل و برهان را مشخص کردیم و بیان کردیم که بایستی یک برنامه ای داشته باشید که زودتر درس های شما را ببندد و بعد از آنکه درس هایتان سر و شکل گرفت می توانید برای بررسی وضعیت و نقاط ضعف خود در آزمون شرکت کنید.
کسانی که با برنامه آزمون ها پیش می روند موارد زیر را در برنامه ریزی خود نمی توانند اعمال کنند:
1. فاصله بین مرورها در برنامه آزمون ها خیلی زیاد است.
2. فاصله بین تست های در برنامه آزمون ها خیلی زیاد است.
3. فرصت رفع اشکال پیدا نخواهید کرد.
4. تنوع تستی را وقت نمی کنید که داشته باشید.
این مشکلات باعث می شود تا برنامه آزمون یک برنامه ضعیف باشد. شرکت در آزمون خوب است اما به شرط اینکه شما از بودجه بندی ها جلوتر باشید تا بتوانید یک برنامه مرور و تست و رفع اشکال سرحال برای خودتان اجرا کنید. برای همین توصیه می کنم اولویت خود را به طراحی برنامه ای بگذارید که باعث جلو افتادن تان از بقیه شود.
اما اگر برنامه بهتری ندارید یا اینکه بنا به هر دلیلی قصد دارید با برنامه خود آزمون ها پیش بروید در بین آزمون ها، آزمون گاج مناسب تر است. البته هیچ آزمونی کامل نیست و هر کدام معایب خودش را دارد ولی با نظر گرفتن همه جوانب آزمون گاج فعلا اوضاع بهتری دارد. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.