کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - نظم در اجرای برنامه روزانه برای دانش آموزان و کنکوری ها

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

نظم در اجرای برنامه روزانه برای دانش آموزان و کنکوری ها

در نظر سنجی که در کلبه مشاوره انجام دادم، بیش از 70 درصد شرکت کنندگان، بیان کردند که دیر از خواب بیدار شدن مهم ترین عامل به هم ریختن نظم روزانه است. همانطور که انتظار می رود اکثر افراد، ارتباط عمیقی بین نظم و ساعت برقرار می کنند در حالیکه نظم داشتن ارتباطی با ساعت ندارد.
اگر به لغت نامه دهخدا یا فرهنگ معین مراجعه کرده و معنای نظم را جست و جو کنید در تعریف نظم چنین بیان شده است: «نظم در لغت به معنای آراستن، برپا داشتن، ترتیب دادن کار و انضباط نیز به معنای نظم و انتظام، ترتیب و درستی، عدم هرج و مرج، سامان پذیری و آراستگی است.»
با این تعریف، سوال پیش می آید که نظم چه چیزی هست و چه چیزی نیست؟ برای آنکه بحث برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور کاربردی شود، در ادامه، مطابق با زندگی یک دانش آموز یا یک کنکوری، مواردی را که نظم حساب نمی شود و همچنین آنچه که نظم است را معرفی می کنم.
1. نظم به معنای صبح زود از خواب بیدار شدن نیست: بسیاری از افرادی که در حیطه کنکور فعالیت دارند بر اساس فرهنگی که از دیرباز به ما رسیده است چنین وانمود می کنند که برای موفقیت در کنکور لازم است که صبح زود از خواب بیدار شوید و مطالعه خود را شروع کنید. 
در اکثر راهکارها مشاهده می کنید که صبح زود بیدار شدن یک عامل مهم در ایجاد نظم معرفی می شود ولی بیایید منطقی باشیم. نظم داشتن چه ارتباطی به صبح زود بیدار شدن می تواند داشته باشد؟ گویا این راهکار به صورت تقلیدی خام از یک فکر ناپخته بیرون آمده است و نسل به نسل منتقل می شود در حالیکه هیچ دلیلی برای آنکه با صبح زود بیدار شدن، به نظم برسید وجود ندارد.
یک بار دیگر از خودمان می پرسیم که نظم چه بود؟ نظم یعنی ترتیب دادن به کارهایی که باید انجام دهیم در نتیجه، برای ترتیب دادن به کارها لازم نیست که صبح زود بیدار شویم. می توانید به صورت عادی هم از خواب بیدار شوید و به کارهای روزانه خود نظم دهید و آن ها را اجرا کنید.
اتفاقا کسانی که فکر می کنند صبح زود بیدار شدن مساوی با نظم و ترتیب داشتن است، تعداد زیادی از روزها را به امید اینکه روزی برسد و بتوانند صبح زود از خواب بیدار شوند، از دست می دهند و خودشان را با عبارت هایی مثل «آن هایی که پزشکی و دندان قبول می شوند همگی صبح زود بیدار می شوند. تو تنبلی که نمی توانی صبح زود بیدار شوی. اصلا تو برای رشته های خوب ساخته نشدی که این همه سختت است برای صبح زود بیدار شدن و... .»
سوالی که از خودم می پرسم این است که انسان منظم کسی است که ساعت 4 صبح بیدار شود یا انسان منظم کسی است که بعد از خواب کافی که طبق منابع علمی 7 ساعت است از خواب بیدار می شود و کارهای روزانه اش را با ترتیب مشخصی که از قبل دارد اجرا می کند؟
تصور اینکه برای موفقیت و داشتن نظم فردی در برنامه، باید صبح زود بیدار شوید آنقدر عمیق است که کسی حاضر به تفکر درباره ارتباط بین ساعت 4 صبح از خواب بیدار شدن و نظم داشتن نیست.
یا اگر به این فکر کنید که هرکسی که ساعت 4 صبح بیدار شود موفق می شود؟ یعنی راز خاصی در ساعت 4 صبح وجود دارد که هرکسی در آن ساعت بیدار باشد حتما موفق می شود؟ مگر برای موفقیت نباید یک سری از کارها و فعالیت های مشخص را به صورت درست انجام داد؟
خب سوال اینجاست مگر فرقی هم می کند که این کارهایی که برای موفقیت لازم است را از ساعت 4 صبح شروع به انجامش کنیم یا از ساعت های دیگر؟ مگر مهم انجام دادن این کارها نیست؟ چرا خیلی ها ساعت را وسط می کشند و برای آنکه ساعت 4 صبح از خواب بیدار شوند هزاران روش و دارو را امتحان می کنند؟
2. خواب ماندن، باعث بی نظمی نیست: در نظر سنجی که برگزاری کردم 70 درصد شرکت کنندگان معتقد بودن دیر از خواب بیدار شدن مهم ترین عامل به هم ریختن نظم روزانه است. فرض کنید کسی نیم ساعت یا حتی بیشتر مثلا دو ساعت دیرتر از خواب بلند شود. حالا او احساس می کند که نظمش به هم ریخته است.
افرادی در دور و بر ما زندگی می کنند که حتی اگر 10 دقیقه دیرتر از خواب بیدار شوند کل آن روز را درس نمی خوانند چون احساس بدی نسبت به خود دارند و فکر می کنند که جنایت بزرگی کرده اند و دیگر لایق موفقیت نیستند. این افراد با تصور غلطی که در مورد نظم دارند، تعداد زیادی از روزهای خود را از دست می دهند.
خواب ماندن اصلا باعث به هم ریختن نظم نمی شود زیرا معنای نظم یعنی ترتیب دادن به کارها برای همین، اگر امروز، دیر از خواب بیدار شده اید، کافی است ترتیب بندی جدیدی از کارهایتان ارایه دهید. حال دو اتفاق رخ می دهد:
الف) میزان دیر از خواب بیدار شدن کم است به طوری که می شود همین امروز برنامه را کامل اجرا کرد: در این حالت که همان نظم قبلی خود را ادامه دهید و هیچ اتفاقی نیفتاده است. ذهنیت خود را از روی ساعت بردارید. چند دقیقه خواب مانده اید و می توانید به راحتی آن را جبران کنید.
 به جای آنکه به ساعت نگاه کنید و احساس عقب ماندن داشته باشید روی اجرای برنامه تان تمرکز کنید زیرا مهم این است که امروز می توانید همان برنامه همیشگی را اجرا کنید بدون اینکه اذیت شوید. دست از تماشا کردن ساعت و سرزنش کردن خودتان بردارید چون سودی به حالتان ندارد. آنچه که نیاز دارید اجرای برنامه تان با همان نظم قبلی است حتی اگر ساعت ها جابجا شده باشد چون نظم یعنی ترتیب دادن به کارها در نتیجه، ارتباطی به ساعت ندارد چون بدون ساعت هم می شود ترتیب کارها را اجرا کرد.
ب) میزان دیر از خواب بیدار شدن زیاد است به طوری که نمی شود همین امروز برنامه را کامل اجرا کرد: اگر امروز میزان دیر از خواب بیدار شدن تان زیاد است به طوری که کل برنامه تان قابل اجرا نیست، باز هم جای نگرانی نیست از تکنیک زمان های برشی استفاده کنید و عقب ماندگی خود را در روزهای آینده جبران می کنید.
تکنیک زمان های برشی روشی است که خودم برایش نام نهاده ام. فرض کنید امروز، دو ساعت خواب مانده اید و همین موضوع باعث شده که نتوانید 2 ساعت از برنامه تان را اجرا کنید خب کاری ندارد کافی است این 2 ساعت را به 4 تا نیم ساعت برش دهید و در 4 روز آینده آن را جبران کنید. 
این تکنیک کمک می کند که به جای نگران شدن، راه حل عملی برای اجرای عقب افتادگی ها داشته باشید و دوباره به برنامه برگردید. برای هرکسی رخ می دهد که برخی از روزها را دیر از خواب بیدار شود و این اصلا به بی نظم شدن آن فرد ختم نمی شود بلکه یک چرخه طبیعی است.
اما مهم رفتار او بعد از دیر از خواب بیدار شدن است. اگر رفتارش مثل انسان های عادی جامعه باشد حتما خودش را سرزنش می کند و می گوید مسئولیت پذیر نیست و لایق موفقیت نخواهد بود و اگر آینده اش برایش اهمیت داشت حتما به موقع بیدار می شد.
ولی اگر رفتارش شبیه موفق ها باشد قطعا برنامه آن روز را تا حد ممکن اجرا می کند و آن مقداری که اجرا نشد را با استفاده از تکنیک زمان های برشی در روزهای بعدی جبران می کند. مطمین باشید که هر دانش آموز یا داوطلب کنکوری، برخی از روزها را دیرتر از خواب بیدار می شود و اصلا نظمش به هم نمی ریزد. کافی است فکرتان حرفه ای باشد و تعریف نظم را با ساعت و ثانیه اشتباه نگیرید.
3. نظم داشتن به معنای صد در صد اجرا شدن برنامه در تمام روزها نیست: عده زیادی از کنکوری ها تفکر صفر یا 100 دارند. یعنی یا باید تمام روزشان را مشغول درس خواندن باشند یا اگر عاملی مثل میهمانی یا کارهای پیش بینی نشده یکی دو ساعت آن ها را خراب کند، آنگاه علاقه ای به مطالعه در آن روز ندارند.
حتی، ممکن است کل برنامه شان را پاره کنند زیرا از اینکه یک روز از برنامه شان به طور صد در صدی اجرا نشود بسیار خشمگین می شوند و تصمیم می گیرند که کلا برنامه شان را از اول طراحی کنند. این دانش آموزان و کنکوری ها معمولا در طول سال تعداد زیادی برنامه عوض می کنند و اکثرشان هم به موفقیت نمی رسند.
در حالیکه تمام مشکل این افراد، یک طرز تفکر غلط است. اگر می دانستند که منظم بودن ارتباطی به اینکه باید هر روز به طور 100 در 100 برنامه درسی اجرا شود ندارد قطعا دچار مشکل نمی شدند و با کمک تکنیک زمان های برشی به راحتی می توانستند در روزهایی که برنامه شان کامل اجرا نمی شود خود را به برنامه برسانند.
مشکل اکثر دانش آموزان و کنکوری ها این است که عملگرا نیستند و بیشتر ایده آل گرایی می کنند. مثل همه انسان ها که ایده آل شان این است که هر روز بدون هیچ اتفاق پیش بینی نشده و بدون هیچ عامل مزاحمی تمام کارهایشان را با سرعت زیاد انجام دهند و حتی وقت زیاد هم بیاورند. 
ایده آل خوب است اما شدنی نیست. آنچه شدنی است راهکارهای عملی است که می توانید اجرا کنید و به نظم برسید، آنچه نیاز دارید تلاش برای بهتر شدن است نه افتادن به سراشیبی آموخته های نادرست.
4. نظم داشتن به معنای سرساعت هر کاری را انجام دادن نیست: بار دیگر به معنای نظم بازگردیم. نظم به ما می گفت یک ترتیب از انجام کارها داشته باش. اگر قرار بود که بین نظم و ساعت ارتباطی برقرار باشد خب در تعریف نظم که در لغت نامه نوشته شده است باید می گفت:
نظم عبارت است از انجام هر کاری در ساعتی که از پیش تعیین شده است و نامنظم کسی است که در ساعت مشخص نتواند این کار را انجام دهد. در حالیکه چنین چیزی در تعریف نظم نوشته نشده است. نتیجه می گیریم که ساعت را باید از زندگی حذف کرد.
به این جمله دقت کنید: «اصل و اساس موفقیت در اجرا کردن برنامه و انجام فعالیت هایی که ما را به موفقیت می رساند.» بسیار خب، چرا این اجرا کردن برنامه را باید به ساعت ها نسبت بدهید؟ مثلا اگر بگویید باید تست زیست شناسی را در ساعت 10:30 دقیقه بزنم منظم هستید ولی اگر کسی همین تست زنی را از ساعت 10:37 شروع کند بدون آنکه ساعت تعیین کرده باشد او منظم نیست؟
مگر هدف انجام دادن کارها نیست؟ برای همین، ارتباطی به ساعت ندارد. هرکسی در هر ساعتی کارها را انجام دهد به موفقیت می رسد. اتفاقا می خواهم یک نکته مهم تر را اشاره کنم. هر وقت نظم را به ساعت گره بزنید کمتر به موفقیت می رسید چرا؟
مسلم است که یک انسان نمی تواند طبق ثانیه و لحظه کار کند، تعداد زیادی از روزها، هرگز مطابق ساعت هایی که تعیین کرده اید نمی توانید کارها را اجرا کنید، به قول خودتان منظم نیستید در نتیجه برنامه به درد نمی خورد و خداحافظ مطالعه... .
در حالیکه قرار است یک تعداد کار را انجام دهم، چه اهمیتی دارد که چند دقیقه اینور و آنور شود؟ مهم این است که امروز، کارهایم را به ترتیبی که می بایست، انجام داده ام و نگاه به ساعت مرا از موفقیت دور می سازد. نظم یعنی ترتیبی از اجرای فعالیت های آن روز، حتی اگر ساعت ها از کار بایستد بازهم می توان این ترتیب را اجرا کرد.
احتمالا احساس می کنید بدون ساعت اصلا نظم برقرار نمی شود و فرد به هرج و مرج کشیده می شود. مگر می شود ساعت نباشد و منظم شد. اصلا نظم و انضباط با ساعت معنی می شود. اگر برای یک دانش آموز یا داوطلب کنکور، ساعت انجام کارها مهم نباشد خب او تنبل می شود و تعداد زیادی از روزها را از دست می دهد.
چرا این احساس در درون تان ایجاد می شود وقتی گفته می شود به جای آنکه به ساعت بیندیشید به اجرای برنامه تان اهمیت بدهید حتی اگر عقربه های ساعت، مطابق میل تان نیست؟ دلیلش واضح است، سال ها در مدرسه درس خواندن باعث شده که تعریف شما از نظم این باشد که زنگ مدرسه در یک ساعت مشخص زده می شود.
زنگ اول با زمان مشخصی شروع می شود و همینطور زنگ های بعدی از راه می رسد و همه چیز به این بستگی دارد که الان ساعت چند است؟ این عادت ذهنی و غلطی که از دوران مدرسه به ارث می برید باعث می شود تا این ذهنیت را داشته باشید که منظم بودن مساوی با به آغوش کشیدن ساعت است و اگر چند دقیقه اینور آنور شود کل برنامه ریزی باید پاره شود.
حتی عده ای برای آنکه نظم را تعریف کنند، چنین می گویند: «یک دانش آموز کنکوری باید زمان و ساعت ناهار خوردنش هم مشخص باشد. زمان خروج از مدرسه، زمان رسیدن به منزل، زمان شروع اولین درس و... را باید مو به مو مشخص کند.»
خب حالا سوال، کدام یک از شما هر روز در زمان مشخص غذا خورده اید؟ آیا نشده که زمان غذا خوردن جابجا شود؟ اگر اینطور از نظم تصور ذهنی داشته باشید پس همه نامنظم هستید و احتمالا باید برنامه زندگی تان را هم پاره کنید. این نوع تعریف از نظم به درد آدم آهنی می خورد نه یک انسان که در حال زندگی با عوامل مختلف پیش بینی نشده است.
وقتی فکرتان غلط باشد آنگاه تعداد زیادی از روزها، خودتان را به خاطر بی نظمی سرزنش می کنید. در حالیکه اصلا نامنظم نبوده اید. نظم چیست؟ چطور به عنوان یک دانش آموز و داوطلب کنکور، در زندگی شخصی خودم نظم را ایجاد کنم؟ برای پاسخ به این پرسش، به دو جنبه می پردازم:
الف) نظم به معنای در نظر گرفتن یک ترتیب برای اجرای امور برای امروزتان است: امروز چه کارهای درسی و غیر درسی را باید اجرا کنید؟ هر شب، فهرستی از کارهایی که باید روز بعد انجام بدهید را تهیه کنید. البته ممکن است مثل هر انسان دیگری، چند کار پیش بینی نشده در طول روز برایتان رخ دهد. هرجا لازم بود از تکنیک زمان های برشی استفاده می کنید. 
لزومی ندارد ساعت دقیق خواب و بیدار تعیین کنید. بله، حدود بیدارشدنتان مشخص است و اصلا نگران چند دقیقه اینور آنور شدن بیداری نباشید. روزتان را با اجرا کردن برنامه ها پیگیری کنید و هرجا هم کار غیر درسی پیش آمد که مجبور به اجرایش بودید با خیال راحت برایش زمان بگذارید زیرا تکنیک زمان های برشی هست و کمک تان می کند.
هدفتان اجرای برنامه تان باشد، تمام انرژی خود را برای انجام کارهایتان بگذارید بدون اینکه به ساعت اهمیتی بدهید. از شما می خواهم کار کنید به جای آنکه ساعت را تماشا کنید. هرآنچه که از شب قبل تعیین کرده اید و برای امروز قابل اجراست را انجام دهید و هرچه باقی ماند را با تکنیک زمان های برشی برای روزهای بعدی تنظیم کنید.
ب) نظم فکری را در دستور برنامه ریزی خود قرار دهید: نظم فکری به چه معناست؟ به این معناست که یک دانش آموز یا داوطلب کنکور به خوبی دورنمایی از کارش را بداند. یعنی بداند برنامه اش در طول ماه های آینده به چه ترتیبی اجرا می شود و او در هر مرحله به کجا می رسد. موارد زیر به نظم فکری کمک می کند:
1. تنظیم جزوات خلاصه و به ترتیب نوشتن نکات کنکوری به آرامش ذهنی و ایجاد نظم ذهنی کمک می کند. از در هم نوشتن نکات درسی و حاشیه نویسی کتاب دوری کنید که این عوامل باعث به هم ریختگی فکری می شود و احساس بلد نبودن هیچ درسی و نامنظم بودن و شلختگی در یادگیری را القا می کند. 
2. هر شب، برای چند دقیقه که شده اتاق و محل مطالعه خود را نظافت کنید. دقت کنید که این کار به مدت 15 دقیقه در انتهای شب قبل انجام شود. تمیز بودن اتاق به داشتن احساس بهتر برای اجرای برنامه درسی کمک می کند. دقت کنید که برخی از افراد به خصوص خانم هایی که برای کنکور درس می خوانند دو اشتباه را در مورد نظافت اتاق انجام می دهند:
 - این نظافت را در شروع روزشان، انجام می دهند که اصلا ایده خوبی نیست که روزتان را با نظافت اتاق شروع کنید بهتر است این نظافت را انتهای هر شب انجام دهید تا وقتی، فردای آن روز می خواهید درس بخوانید با یک محیط نظافت شده رو به رو شوید.
 - وسواس در نظافت پیدا نکنید، قرار است در حد استاندارد یعنی تمیز بودن روی فرش و روی میز و همچنین چیده شدن کتاب های درسی، اتاق را تمیز کنید و قرار نیست دیگر زیر و بم اتاق را خانه تکانی کرده و از نو همه چیز را بچینید. برای همین است که می گویم بیش از 15 دقیقه وقت نگیرد.
3. چیدمان برنامه تان را ثابت نگه دارید. عاملی که بسیار به نظم فکری کمک می کند، حفظ کردن یک ترتیب روزانه است. به طور مثال اگر سومین کاری که هر روز انجام می دهید مرور کردن است سعی کنید همیشه سومین کارتان مرور کردن باشد. دقت کنید منظور از ثبات در ترتیب اجرای کارها، ساعت اجرای آن ها نیست منظور کار اول و کار دوم و کار سوم و... است.
اگر کارهایتان را به ترتیب ثابت اجرا کنید بعد ازمدتی شرایط برای نظم فکری بالاتری را در خود احساس می کنید. از آنجا که مطلب مهم است یک مثال دیگر می زنم، اگر مطالعه لغات زبان را به عنوان آخرین کار روزانه تان اجرا می کنید سعی کنید این مطالعه همیشه آخرین کار بماند و این ربطی به ساعت و زمانش ندارد.

مریم
سه شنبه 15 بهمن 1398 10:48 ق.ظ
سلام وقتتون بخیر . من متوجه این دو زمان بندی شدم . ولی هنوز چند سوال دارم . شما تو یه یک پست دیگه گفته بودین نگیم مثلا 30 تست زیست رو باید توی 2 ساعت بزنم .
ما کلا سه مدل میتونیم برنامه بریزیم برای طول روز . یا فقط حجمی که میخایم بخونیم رو مشخص کنیم بدون زمان . یا فقط زمان مشخص کنیم . یا اینکه حجم مشخص رو توی یک بازه زمانی مشخص تعیین کنیم . تو مورد سوم من معمولا موفق نمیشم چون حجمی که میخوام بخونم اغلب بیشتر زمان میبره و این به من استرس میده . اینکه فقط ساعت مشخص کنم و حجمی در نظر نگیرم هم باز استرس زا است چون اصلا اینطوری نمیشه تعیین کرد که درس ها کی تموم میشن . بهتر نیست فقط حجم درس ها رو مشخص کنیم و زمان بندی نداشته باشیم ؟!
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. تعیین تست کار اشتباهی است چون شما نمی دانید که در آن مدت چه تعداد تست می توانید کار کنید. شاید آن تست ها نکته دار و قوی باشند و نتوانید به عدد مورد نظر برسید و همین جاست که تفکرتان خراب می شود و گمان می کنید از برنامه عقب افتاده اید. موفق ترین باشید.
مریم
دوشنبه 14 بهمن 1398 07:24 ب.ظ
سلام آقای جدیدی خسته نباشید . تو این مطلب یک سوال برام پیش اومده . شما گفتین ساعت و زمان رو کنار بزاریم. با این توضیح آیا اینکه میگن باید برای کارهامون بازه ی زمانی تعیین کنیم و اینطوری کیفیت و سرعتمون بالاتر میره اشتباهه؟منظورم یه ساعت دقیق در روز نیست . فقط تعیین یک بازه زمانی مثلا 2 ساعته باید این درس رو تموم کنم . و توجیه شون هم اینه که مثلا تو شب های امتحان که در فشار زمان قرار داریم ، خیلی سریع تر از زمانی درس میخونیم که فکر میکنیم زمان زیادی در اختیار داریم. من احساس میکنم اگه زمان تعیین نکنم احتمال اینکه وقت تلفی داشته باشم بیشتره .
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. زمان تعیین کردن به این صورت که شما فرموده اید هیچ مشکلی ندارد ولی باید به چند نکته دقت کنید:
1. زمان دقیق و عقربه ای قطعا بعد از چند روز به اجرا نشدن برنامه و کنار گذاشتن می انجامد. پس کاری به عقربه و الان ساعت چند است نداشته باشید.
2. همین مدت زمان اگر کمی بیشتر یا کمتر شد ایرادی ندارد. مثلا شاید وسط زیست باشید و نیاز باشد 10 دقیقه بیشتر بخوانید تا آن مطلب جمع شود پس این بازه مثلا 2 ساعته که تعیین کردید می تواند بر اساس نیازتان کم یا زیاد هم شود.
به طور کلی از شما می خواهم وابسته به عقربه های ساعت نباشید مثلا نگویید 8 صبح تا 10 صبح زیست تست می زنم که مطمین باشید این روش اجرا نمی شود. ولی اینکه امروز 2 ساعت باید زیست تست بزنم هیچ ایرادی ندارد چون وابسته به عقربه نیست. شما می دانید باید امروز 2 ساعت زیست بخوانید و این عالی است. امیدوارم تفاوت این دو مدل زمان گذاری را متوجه شده باشید چنانچه هنوز هم سوالی داشتید بپرسید. موفق ترین باشید.
جمعه 6 دی 1398 01:28 ق.ظ
اقای جدیدی من تازگیا با مشکلی که مواجه شدم اینه که وقتی درس میخونم هی ساعتو نگاه میکنم ..اولا که شروع کرده بودم انگیزم زیاد بود و ساعت یادم میرفت الان همون درس برام خسته کننده شده و ازخوندنش فرارمیکنم و دلم میخواد پاشم برم .کجا. نمیدونم.درسم نمیخونم عذاب وجدان منو میکشه. تو بد حالتی گیر کردم اقای جدیدی
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. توضیحاتی که شما نوشته اید خیلی کم است و نمی شود به طور دقیق فهمید که مشکل شما چیست اما یک حدس اولیه در مورد شما وجود دارد و آن هم این است که انتظارات شما با نتایج شما همخوانی ندارد. یعنی تصورات و توقعات ذهنی تان یک سری چیزها بوده و نتیجه عملکردی شما با آن فرق دارد. برای همین دچار یک شوک شده و انگیزه تان را از دست داده اید.
به طور کلی اگر می خواهید از این حالت خروج کنید فقط باید به این سوال پاسخ دهید که علت از دست دادن انگیزه چه بوده است؟ چه اتفاق یا اتفاقاتی باعث شده اند که درس ها خسته کننده و انگیزه از دست برود؟
وقتی پاسخ مشخص شود آنگاه علت ها بیرون ریخته می شوند و با حل کردن آن ها شما به حالت قبل خود باز می گردید. اما همچنان حدس اولیه من همان است که شما ترازوی توقع و نتیجه تان هماهنگ نیست چون می فرمایید اولا که شروع کرده بودید انگیزه تون زیاد بوده و کم کم از بین رفته که علت این مشکل همان برهم خوردن توازن بین توقعات ذهنی با عملکرد و نتیجه است. موفق ترین باشید.
مریم
دوشنبه 26 آذر 1397 07:52 ق.ظ
سلام
به نظر شما اینکه قبل مطالعه براش زمان بگیریم درسته ؟
نه اینکه در ساعت مشخصی مثل اینکه بگیم این بخش رو توی دو ساعت باید بخونم ؟ اگه اینکارو نکنیم بازده کارمون پایین میاد ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اشتباه بزرگ در این جمله شما این است که فکر می کنید تمام کردن مساوی یاد گرفتن است. اکثر افراد هم تمرکزشان را روی تمام کردن بخش ها می گذارند و فکر می کنند به طور مثال دو ساعت بخوانیم این مبحث تمام شود.
حالا سوال من این است آیا یادگیری فرایندی است که در 2 ساعت رخ بدهد؟ اصلا از کجا و با چه حساب و کتابی به این نتیجه رسیدید که 2 ساعت باید برای این مبحث باشد؟ این عدد خودش از کجا آمده است و چطور و چگونه تعیین شده است؟
یادگیری در یک مرحله رخ نمی دهد. شما می بایست یک مطلب را بارها و بارها در طول روزهای مختلف مرور و تست کار کنید تا آن مطلب به نقطه قوت شما تبدیل شود. اینطوری نیست که بگویید در 2 ساعت تمامش کنم بلکه باید فکرتان این باشد که به طور مثال امروز طبق برنامه ای که دارم برای ادامه یادگیری فلان مبحث 2 ساعت وقت می گذارم ولی قرار نیست تمامش کنم یا قرار نیست فکر کنم با این 2 ساعت الان من مسلط می شوم بلکه قرار است فقط تست و مرورش را انجام بدهم یک پله دیگر در این مطلب به تسلط برسم.
دیدگاه ما هنگام مطالعه روی کیفیت، تمرکز، امیدواری و ناامیدی، سرعت یادگیری و بهره وری اثر می گذارد. کسی که می داند یادگیری مرحله ای است با کیفیت و سرعت و بهره وری بهتری درس می خواند نسبت به کسی که دیدگاهش این است که در 2 ساعت فلان بحث را تمام کنیم. خیلی مراقب طرز تفکرتان در مورد یادگیری باشید. موفق ترین باشید.
مریم شایان
شنبه 31 شهریور 1397 12:55 ب.ظ
سلام ممنون که جواب دادید فقط یک سوال دیگه اینکه من کتابها رو تهیه کردم ولی همه کتابها چاپ 94-95است یعنی هم دوم هم سوم هم چهارم آیا میشه از اینا استفاده کرد مخصوصا برای چهارم؟؟و سوال دیگه اینکه من اگه بخوام ترمیم معدل همین امسال شرکت کنم باید نظام قدیم امتحان بدم یا جدید؟ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. در سه درس دین و زندگی، زیست و شیمی حتما باید سال چاپ عین آن چیزی باشد که عرض کردم چون این سه درس به متن حساس هستند و تغییر یک قید کوچک می تواند روی درصد کنکور شما اثر بگذارد. طبق سال هایی که عرض کردم کتاب تهیه کنید.
یک خواهش هم از سایر عزیزان کنکوری دارم. لطفا اگر قصد مشورت دارید قبل از اینکه اقدامی صورت بدهید از یک مشاور مشورت بگیرید نه اینکه وقتی راهی را می روید. در این ماه اخیر چندین مورد تماس داشتم که شخص کلی هزینه سی دی و دی وی دی کرده بود و پشیمان بود و تازه بعد از اینکه این همه خرید کرده بود فهمیده بود که اشتباه کرده و نیاز به مشاور و مشورت دارد.
اگر در همین اولین قدم مشورت بگیرید بهتر از این است که در وسط راه دنبال مشورت گرفتن برای پیدا کردن راه درست باشید. نه فقط برای کنکور بلکه برای همه مسیر زندگی تان همیشه قبل از هر کاری مشورت بگیرید تا دچار اتلاف وقت و هزینه نشوید.
در مورد سوال بعدی اگر شما ترمیم معدل شرکت کنید برایتان امتحانات نظام قدیم وجود دارد که می توانید آن ها را شرکت کنید. موفق ترین باشید.
مریم شایان
شنبه 31 شهریور 1397 02:22 ق.ظ
سلام ببخشید که سوالمو تو این قسمت میپرسم ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی نگرانم من 4سال پیش فارغ التحصیل شدم و تصمیم گرفتم 98دوباره کنکور بدم ولی واقعا نمی‌دونم چکار کنم یک عده میگن تاثیر معدل قطعی شده قبولی پزشکی خیلی سخته یک عده میگن منابع کنکور از دهم و یازدهم است و فقط برای چهارم نظام قدیم است من واقعا نمی‌دونم چکار کنم لطفاً راهنمایی کنید ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ببنید خیلی مهم است که از چه کسی مشورت بگیرید. من بارها دیده ام که کنکورها در چت روم ها از کسانی مشورت می گیرند که افراد ناموفق کنکور سال های قبل هستند و از این طریق روش های اشتباه را می آموزند.
حتی یادم هست قبلا کسی به من گفت که در یک انجمن به او گفته شده بود با معدل 19.90 پزشکی قبول نمی شود و کلی ناامیدش کرده بودند. جالب است بدانید اکثر افرادی که در مورد تاثیر معدل سخن می گویند حتی نمی دانند تراز چیست و چطور حساب می شود.
هیچ اطلاعاتی ندارند. به طور کلی، برخی سودشان در این است که شما مضطرب و ترسو و ناآرام باشید. اما واقعا چنین نیست. 80 درصد کنکور به درصدهای شما بستگی دارد. البته ترمیم معدل هم هست که به شما کمک می کند.
ولی بدون ترمیم معدل هم می شود در کنکور موفق شد. در ضمن شما نظام قدیم هستید و برای کنکور باید کتاب هایتان را به سال چاپ زیر تهیه کنید:
کتاب فیزیک اول دبیرستان چاپ 93
کلیه کتاب های دوم دبیرستان چاپ 94
کلیه کتاب های سوم دبیرستان چاپ 95
کلیه کتاب های پیش دانشگاهی چاپ 96
موفق ترین باشید.
تینا شیروانی
جمعه 30 شهریور 1397 08:33 ب.ظ
سلام
ممنون بابت مطالب علمی و مفیدتون
یه سوال داشتم برای خوندن منابع ازاد کنکور هنر چه زمانی باید شروع کرد؟؟خصوصا که حجم بالایی دارند!!!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. ابتدا بایستی جزوه های خلاصه از درس های هنرستان داشته باشید و سپس مطالب کتاب های خارج از هنرستان را که می خوانید به خلاصه های این درس ها اضافه کنید.
در واقع نباید اینطور باشد که هر درس و هر کتاب را جداگانه خلاصه کنید بلکه وقتی مثلا دارید در مورد تاریخ هنر کتاب می خوانید باید خلاصه این کتاب به خلاصه درس های پیش دانشگاهی هنر اضافه شوند و این نظم باید برقرار شود اگر می خواهید خلاصه یک دست و اصولی داشته باشید.
در ضمن این مدل از درس خواندن سرعت عمل و تست زنی شما را پر قدرت می کند. موفق ترین باشید.
امیر
پنجشنبه 29 شهریور 1397 10:37 ب.ظ
سلام استاد عزیز.
قبلا در ارتباط با اینکه پایه ی درس ریاضیم بسیار ضعیفه باهاتون مشورت کردم و گفتین که فیلم های اموزشی موسسه رهپویان دانش و اندیشه میتونین استفاده کنین.من هم سال دوم و سوم رو تهیه کردم و بعد از یک ماه جزوه نویسی و حل تمرین های کتاب
و مثالهای تالیفی از کتاب های کمک اموزشی برخلاف باور و انتظاری که از درس ریاضی داشتم به تسلط خوبی رسیدم و بسیار راضی هستم.اما یه مشکل بزرگ وجود داره و اون اینه که این موسسه اموزش مفهومی و خط به خط درس سال چهارم نظام قدیم رو نداره و من نمیدونم برای ریاضی سال چهارم چه کار باید بکنم لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. از سایت مدرسه شریف برای تکمیل آموزش تون می تونید استفاده کنید البته هنوز تدریس ها برای پایه دوازدهم شروع نشده است. اما اجازه بدهید من کمی متن پیام شما را برای کسانی که در درسی مشکل دارند شفاف کنم.
نه شما و نه هیچ کس دیگری گمان نکند که یک سی دی باعث شده که شما در ریاضی قوی شوید. هرگز این طور نیست. چیزی که شما را قوی کرده است تمریناتی است که انجام داده اید و ذهنیت منفی که از روی خود برداشته اید.
راستش را بخواهید هر فیلم دیگری را هم می دیدید یاد می گرفتید و من معتقدم هرکسی که مشکل درسی دارد اگر دو چیز را داشته باشد آن وقت مشکلش برطرف می شود:
1. خاطرات تلخ درسی اش را محو کند که البته نیاز به توضیح دارد که چطور باید اینکار را کرد که در مطالب مختلف به آن پرداخته ام.
2. انتظار زود بازده بودن را نداشته باشد یعنی فکر نکند اگر یک مقدار کار کرد کافی است و از فردا باید 80 درصد بزند. اگر انتظارات منطقی شوند و بدانیم که 3 ماه لازم است به خودمان فرصت یادگیری بدهیم و از خطا و اشتباه نترسیم قطعا به موفقیت می رسیم.
سی دی و موسسه مهم نیست فقط فکر و رفتار ما مهم است بنابراین شما از هر منبعی برای یادگیری استفاده کنید یاد خواهید گرفت اگر آن دو موضوع برایتان حل شده باشد. پس خواهش من این است که بجای تمرکز روی اینکه از موسسه و کتاب و سی دی استفاده کنیم روی این تمرکز کنید که چه مشکلات ذهنی باعث می شود که یاد نگیرید یا از درسی متنفر شده اید یا چه باعث می شود برنامه تان اجرا نشود؟
اگر آن موانع حل شوند دیگر مشکلی نیست. من هرشب می پرسم از کسانی که با آن ها کار می کنم این سوال را می پرسم که دغدغه ها و فکرهای درونیت چیست؟ هر روز در موردشان حرف می زنیم و راه حل ارایه می دهیم چون اگر دغدغه ها نباشند و فکرهای منفی حل و فصل شوند دیگر مانعی برای یادگیری نیست.
پس طوری نشود که فکر کنید فلان موسسه باعث شده شما یاد بگیرید نه شما خودتان زحمت کشیده اید و باور و انتظارتان را اصلاح کرده اید و پای میز مطالعه نشسته اید و متعهدانه درس خوانده اید و نتیجه اش را هم دیده اید. زحمات خود را نادیده نگیرید شما شاه کلید هستید و همه کاره شما اید و همه چیز به شما بستگی دارد. موفق ترین باشید.
ندا
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:23 ب.ظ
ممنونم بابت پاسختون و وقت گذاشتن بی منتتون :)
جناب جدیدی میخواستم تلفنی باهاتون چند دقیقه صحبت کنم اگر وقت دارید بزرگواری کنید یه تایم بهم بدید باهاتون تماس بگیرم..
خییلی ممنونم .
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. من امشب فقط ساعت 10 شب وقت دارم. موفق ترین باشید.
ندا
سه شنبه 27 شهریور 1397 11:11 ب.ظ
سلام وقتتون بخیر ..امیدوارم حالتون خوب باشه .
اقای جدیدی اگر براتون امکان پذیره لطفا راجب روش مطالعه دروس و مبحث خلاصه نویسی مطلب قرار بدید .
در مورد این دو قضیه خیلی سردرگمم و فقطم به شما اعتماد دارم ..
یه دنیا ممنون بابت سایت فوق العادتون .
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما به بنده لطف دارید. این موضوعات تکنیکال هستند و آموزش این موارد از طریق نوشتن خیلی کار سختی است بگذارید یک مثال بزنم تا دقیقا متوجه شوید که چقدر تنوع روش وجود دارد. یکی از شاگردان امسالم بسیار روی گرامر زبان مشکل داشت.
من به او جزوه گرامر دادم و از او خواستم متن کتاب درسی را جلویش بگذارد و هرجا گرامر دید دلیلش را بیرون بکشد. و با جزوه مطابقت بدهد تا آرام آرام دلیل به کار رفتن هر گرامر را متوجه شود و در اثر تکرارهای زیاد رفته رفته متوجه کاربرد هر گرامر شود. این روشی بود که برای ایشان جواب داد.
اما حالا این روش برای همه جواب می دهد؟ قطعا خیر برای همین واقعا علمی نیست که یک نسخه برای همه پیچیده شود. خیلی اوقات یاد نگرفتن های شما ناشی از خاطرات تلخ درسی تان است و باید بررسی شود که موانع یادگیری تان چیست و روش یا روشهایی را داد که مطابق با نیاز شما باشد.لذا بنده را ببخشید که در این زمینه صحبت عمومی نمی کنم چون علمی و درست نیست.
این همه سایت روش های مطالعه را نوشته اند اما جواب نمی دهد چرا؟ چون هر فردی عادت های درست و نادرست مطالعه منحصر به خودش را دارد که بایستی بررسی شوند و آرام آرام به این فرد کمک شود تا او از این مشکل رهایی یابد. من تمام سعیم را می کنم که آن جنبه های مشترکی که بین همه هست را هر هفته شنبه ها ساعت 12و 30 در موردش مطلب بنویسم ولی برای جنبه های خصوصی عذر بنده را بپذیرید چون قرار است کار غیر علمی و غیر عملی انجام ندهیم. موفق ترین باشید.
سارا
شنبه 24 شهریور 1397 01:53 ب.ظ
سلام آقای جدیدی تا قبل مهر نتیجه دانشگاه آزاد « بدون کنکور »میاد؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله همه نتایج به زودی و به طور کامل اعلام می شوند تا شما بتوانید رشته مورد نظر خود را ثبت نام و وارد دانشگاه شوید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.