کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - برنامه ریزی کنکور برای پایه دوازدهم فشار بیشتری دارد

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

برنامه ریزی کنکور برای پایه دوازدهم فشار بیشتری دارد

تفاوت اصلی و بزرگ پایه دوازدهم نظام جدید با پیش دانشگاهی نظام قدیم در این است که دانش آموزان نظام قدیم در سال پیش دانشگاهی، اگر نمرات خوبی کسب نمی کردند، در بدترین شرایط 5 درصد روی کنکورشان اثر داشت که آن اثر هم به صورت مثبت بود.
 ولی اگر شما یک دانش آموز دوازدهمی هستید، در خرداد ماه که چسبیده به کنکور است، قرار است که 30 درصد تاثیر سوابق تحصیلی خود را که طبق مصاحبه ها، قرار است به صورت قطعی هم باشد را کسب کنید. این تفاوت کوچکی نیست، همه برنامه ریزی ها و اهداف را تحت تاثیر خودش قرار می دهد. 
یک برنامه درست و اصولی برای دانش آموزان نظام جدید و پایه دوازدهم
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش (علی زرفشان) گفت: «حدودا 10 درس (پایه دوازدهم) از دروس عمومی و تخصصی به صورت امتحان نهایی و مشابه وضع حاضر برگزار می‌شود.» 
پس یک دانش آموز پایه دوازدهم می بایست ظرافت های دقیق تری را در برنامه ریزی اش اعمال کند تا هم از پس نتایج امتحانات نهایی خردادماه برآیید و هم اینکه بتواند در کنکور، موفق باشد. این قوانینی که یک دانش آموز دوازدهمی باید رعایت کند به شرح زیر است: 
1. بستن سریع درس ها بیش از پیش برای یک دانش آموز سال آخر دوره دوم متوسطه احساس می شود: همیشه ذکر کرده ام که اگر درس هایتان قرار باشد تا اسفند یا بدتر از آن، تا اردیبهشت و خرداد و نزدیکی کنکورتان، طول بکشد قطعا برنامه ریزی تان ضعیف است. زیرا مرورهای ناچیز، تست های کم و با فاصله زیاد همراه با فراموشی در انتظارتان است. کسی که با برنامه آزمون ها پیش برود کمترین مرور و تست را خواهد داشت و بارها گفتیم که برای کسب موفقیت لازم است که خیلی زود درس ها خلاصه شوند و در چرخه مرور و تست، تکرار شوند تا به تسلط برسید.
این نیاز، برای دانش آموزان نظام جدید بیش از پیش احساس می شود. زیرا آن ها در خرداد ماه قرار است 30 درصد سوابق تحصیلی خود را برای کنکور جمع آوری کنند پس اگر قرار باشد درس هایشان خیلی کند بسته شود قطعا ضررش را یا در امتحان نهایی می بینند یا در کنکورشان.
یک دانش آموز نظام جدید، عملا از عید نوروز به بعد می بایست اکثر وقت خود را روی دروس سال دوازدهمش بگذارد که این امر باعث می شود او برای کنکور، کمتر تست و مرور داشته باشد پس برگ برنده با کسی است که درس هایش را در کمترین زمان بسته باشد. هر چه زودتر خلاصه ها آماده شوند، تعداد مرورها و تست هایتان بیشتر و با فاصله نزدیک به هم تکرار می شود.
این نیاز در دانش آموز سال آخر دبیرستان به خوبی احساس می شود و او بایستی این نکته را در نظر بگیرد که از عید نوروز تا پایان خرداد مقدار مطالعه اش برای کنکور کمتر از 40 درصد کل وقتش است پس قبل از هر اقدامی بایستی کیفیت برنامه ریزی اش را ارتقا دهد و برنامه ای را اجرا کند که باعث شود زودتر از همه درس هایش تمام شود.
2. بیشترین نمره از دست رفته مربوط به 4 تا 6 فصل اول درست ها است: در امتحانات نهایی نظام قدیم که در سال سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی انجام می شد اکثر دانش آموزان روی درس های ترم اول که معمولا 4 فصل اول هر درس دچار فراموشی می شدند و نمره از دست می دادند. پس یک فاکتور دیگر در برنامه ریزی برای دانش آموز دوازدهمی مرور بیشتر درس های ترم اول امسال شان است. 
این دانش آموزان، لازم است در برنامه هایی که از دی ماه به بعد اجرا می کنند، مرور درس های ترم اول پایه دوازدهم را بیش از سایر فصل ها مرور و تست زنی، کنند تا این تکرار زیاد همراه با تست موجب بالا ماندن سطح تسلط شان شود. این مورد را کسی می تواند خیلی راحت در برنامه اش پیاده سازی کند که درس های کنکورش را در کمترین زمان ممکن بسته باشد. بنابراین بازهم به این نتیجه می رسیم که سریع تمام شدن درس ها بسیار به نفع تان خواهد بود.
3. حل سوالات تشریحی در کنار سوالات تستی، لازمه موفقیت در امتحانات نهایی نظام جدید: اگر دقت کرده باشید در مطالب مختلف کلبه مشاوره به این نکته اشاره کرده ام که با حفظ کردن فرمول ها و روش های تکنیکی و تستی دیگر نمی توانید به همه تست های کنکور پاسخ دهید و طراحان کنکور در سال های اخیر روی تعدادی از سوالات کنکور تغییراتی را ایجاد کرده اند که شما برای موفقیت در حل آن ها، لازم است روش های تشریحی را بلد باشید.
پس کسی فکر نکند اگر کلاس کنکور می رود یا سی دی های تکنیکی دارد دیگر قادر است هر نوع تستی را پاسخ دهد و یک کنکوری هوشمند کسی است که روش های تشریحی را هم کار کند. از این نکته که بگذریم، اگر شما یک دانش آموز نظام جدید هستید که در پایه دوازدهم تحصیل می کند، علاوه بر اینکه برای کنکورتان نیاز به تسلط روی سوالات تشریحی دارید، برای موفقیت در امتحانات نهایی نیز، لازم است تا تعداد زیادی سوال تشریحی حل کنید. 
این حل تشریحی هم درصدهای کنکورتان می افزاید، هم به نمرات نهایی تان و هرگز از حل تشریحی سوالات و نمونه سوالاتی امتحانی غافل نشوید. زیرا یک دانش آموز نظام جدید برای موفیت در کنکور به ثاثیر سوابق تحصیلی اش نیاز دارد و این فرصتی است که باید در برنامه ریزی تان ایجاد کنید. 
4. دیرتر آزمون های آزمایشی را شروع کنید، به جای آن، روی حل تست های بیشتر تمرکز کنید تا فشار عید نوروز تا خرداد را کم کنید: هیچ لزومی ندارد یک دانش آموز، از اول تابستان تا روز کنکور در کنکور آزمایشی شرکت کند به خصوص اگر دانش آموز نظام جدید باشید. برنامه ریزی بر اساس کنکورهای آزمایشی که غلط است و بارها در موردش صحبت کردیم حتی اگر این مورد را هم کنار بگذاریم، شما به عنوان یک دانش آموز دوازدهمی آنقدر به وقت نیاز دارید که می توانید بهتر از برنامه آزمون ها از وقتتان استفاده کنید.
شرکت در آزمون های آزمایشی را به 6 تا 8 مرحله کاهش دهید و بهتر است از اسفند به بعد در این آزمون ها شرکت کنید تا این فرصت را برای خودتان بسازید که با بستن سریع درس ها، تعداد مرورها و تعداد تست زنی ها و رفع اشکال های درسی را آنقدر افزایش دهید که وقتی به اسفند می رسید عملا کاری جز مرور و تکرار و تست زنی های مروری برایتان باقی نماند. 
اگر هوشمندانه فکر کنید متوجه می شوید که نیازی نیست در کل آزمون های آزمایشی شرکت کنید و با زرنگی تمام می توانید وقتتان را زنده کنید و از این وقت، استفاده های با کیفیت تری داشته باشید. برای برنامه ریزی به این نگاه نکنید که بقیه چه کار می کنند زیرا اکثر کنکوری ها بر اساس عادت تصمیم گیری می کنند و چون قبلی ها یک سری کارها کرده اند آن ها هم می خواهند همان جوری تقلید کنند. 
یادتان باشد رتبه های خوب کنکور قبل از شرکت در آزمون ها، درس هایشان را بسته اند و با بودجه بندی آزمون ها درس نمی خوانند. آن ها کامل همه چیز را خوانده اند و جلوتر از آزمون ها هستند، برای همین است که آرامش دارند. شما نیز با ترفندی که گفتم، بایستی این فرصت را برای جلو زدن از بقیه در برنامه تان ایجاد کنید. ظرافت های برنامه ریزی تان می تواند فشارهایی که روی دوش دوازدهمی ها است را از روی دوش شما بردارد و با وقت سازیی هایی که می کنید می توانید به تعداد مرورها و تست ها و رفع اشکال ها بیفزاید و سوالات تشریحی زیادی را هم در طول روزهای قبل از امتحانات نهایی خرداد کار کنید و به اوج تسلط برسید.
5. هر تستی ارزش زدن ندارد مخصوصا اگر دانش آموز نظام جدید و در پایه دوازدهم باشید: البته این جمله همیشه درست است که هر تستی ارزش زدن ندارد اما وقتی قرار است از زمان تان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید آنگاه این جمله ارزش صد برابری پیدا می کند و خیلی باید دقت کنید که چه تست هایی را می زنید. 
بگذارید سری به بازار کتاب بزنیم و کتاب های کنکوری از موسسات مختلف را بررسی کنیم، اگر این کتاب ها را ورق بزنید به نکته جالبی می رسید که این کتاب ها، حداقل در 80 درصد مطالب مشابه هستند و حتی تیترهای یکسانی دارند. فرمول ها و روش هایی که معرفی می کنند همگی یکسان است و در بهترین حالت در 20 درصد از محتوایشان با هم تفاوت دارند.
همه این کتاب ها با این روند که درس نامه ای برای هر فصل قرار می دهند، سپس تست هایی در بین درس نامه برای جا انداختن فرمول معرفی می کنند، در مرحله بعدی تست های کنکور سراسری و حتی تست های دانشگاه آزاد که مربوط به خیلی سال گذشته است را به صورت مبحثی چیده اند.
حالا بهترین کتابی که در دست می گیرید چند تست از کنکورهای آزمایشی سنجش و یا اگر  آن کتاب متعلق به موسسه ای باشد که خودش کنکور آزمایشی برگزار می کند چند تست تالیفی از آن کنکور آزمایشی را هم قرار داده است. در واقع وقتی دو کتاب برای درسی مثل زیست می خرید چیز جدیدی نخریده اید زیرا 80 درصد مطالب و تست ها یکی است.
در این شرایط تصور کنید که یک دانش آموز پایه دوازدهم بخواهد در بین این کتاب ها، پرسه زده و وقتش را تلف کند برای همین بیش از پیش مهم است که گزینش های دقیقی روی تست ها اتفاق بیفتد و بهترین تست ها را بزنید. بهترین تست تعریف دارد. بهترین تست یعنی:
1. حل کامل تست های کنکور سراسری داخل و خارج رشته خودتان و سایر رشته ها: مثلا اگر دانش آموز رشته تجربی هستید حتما تست های کنکور سراسری داخل و خارج تجربی و سایر رشته های ریاضی- فیزیک، انسانی، هنر و زبان را در دروس مشترک تان حل کنید. 
دقت کنید که چون جمله بندی های کتاب های نظام جدید نسبت به نظام قدیم تغییر داشته است حتما از کتابی استفاده شود که گزینه ها و صورت سوالات کنکورهای سال های گذشته را بر اساس متن نظام جدید تغییر داده باشد. 
2. حل تست های مکمل تست های کنکور سراسری: این تست ها، این ویژگی را دارند که با تغییر دادن تست های کنکور سراسری به تست جدیدی می رسیم که نکته مکمل از تست های کنکور را به ما می دهد. در واقع تست سازی از روی تست های کنکور است که باعث تکمیل شدن سوادتان می شود. این تست ها در کتاب های کمک آموزشی وجود ندارد دلیلش هم واضح است زیرا هیچ کسی وقت نمی گذارد تا یک محصول درجه یک ارایه دهد.
ساختن این تست های مکمل وظیفه مشاور شماست زیرا او روی درس ها مسلط است و می تواند گنجیه ای بی نظیر از تست های مکمل را برایتان بسازد. در مطلبی که برای 10 سوال اول درس ریاضی در کنکور تجربی 97 کار کردم این مکمل سازی را در آن جا توضیح دادم و متوجه شدیم که سوالات کنکور سراسری را حتی تا بیش از 20 مدل تست مکمل می توانید تغییر قیافه دهید.
 اگر می خواهید مطلب «تحلیل تست های 126 تا 135ریاضی کنکور تجربی 97+ نکات طلایی برای نظام جدید» را بخوانید روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید. در این مطلب با تغییر دادن سوالات ریاضی متوجه می شوید که اولا می شود از روی تست های کنکور به تست های با کیفیت و مکمل رسید و دوما متوجه می شوید که تست های با ارزش زدن چقدر روی سوادتان اثر می گذارد.
هرکسی تست های مکمل را کار کند، قطعا سواد همه جانبه ای از مطالب کنکوری پیدا می کند و از آنجا که تست های با کیفیت را کار می کند پس وقتش را از دست نمی دهد و برای یک دانش آموز دوازدهمی که وقت با ارزش تر از قبل است بایستی حتما تست های با کیفیت حل کند. 
برنامه ریزی کنکور برای پایه دوازدهم فشار بیشتری دارد و این یک واقعیت است، ترکیب شدن 30 درصد تاثیر معدل دوازدهم در کنار کنکوری که در همین سال باید بدهید این فشار را تحمیل می کند. اما برگ برنده با کسی است که آیتم های ذکر شده بالا را در برنامه ریزی اش اعمال کند و خودش را از سایر دوازدهمی جدا کند.

افرا
دوشنبه 28 مرداد 1398 03:45 ب.ظ
سلام آقای جدید.من امسال میرم دوازدهم و مدرسه مون هم به زودی شروع میشه.به نظرتون اگه با برنامه ی خودم کل اختصاصیا رو بخونم تا بهمن و در کنارش آزمون آزمایشی هم برم و از آزمون ها برای مرور استفاده کنم، اشتباهه؟
و بعد اینکه من ساعت مطالعه ام نسبتا بالاست، فقط جمعه ها کم درس میخونم ( فقط صبح جمعه چهار پنج ساعت مطالعه دارم و عصر و شب رو استراحت میکنم.) به نظر شما این استراحت هفتگی کار درستیه؟
پاسخ رضا جدیدی : من ملاک یک برنامه ریزی خوب را می گویم شما بایستی این ملاکها را محقق کنید:
1. درس ها را زود ببندید و خلاصه ها آماده باشد.
2. مرورها با فاصله نزدیک به هم رخ بدهد.
3. تست ها با فاصله کم از هم تکرار شوند.
4. برنامه تان فرصت برای رفع اشکال داشته باشد.
5. هنر آزمون دادن را بیاموزید.
هر طور و با هر روشی که این 5 معیار را محقق کنید برنامه شما استاندارد و اصولی است. موفق ترین باشید.
مهدی
دوشنبه 2 مهر 1397 05:16 ب.ظ
سلام آقای جدیدی
من پایه دواردهم ریاضی هستم.مدرسه برای ما یک برنامه فشرده که من کاملا مخالفشم گذاشته.طوری که باید هر 5 روز هفته وتا آخر اردیبهشت بیایم مدرسه .جمعیت کلاس ما 2 برابر شده و اکثر معلم ها تغییر کردن.شما هم نظر منو دارین؟
با این اوصاف و وقتی که دارم(از شنبه تا چهارشنبه تا ساعت2مدرسم) چیکار کنم برای درس خوندن؟
تو رو خدا راهنماییم کنید خیلی تو فکرم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. مگر می توانید مدرسه نروید؟ چون شما ثبت نام کرده اید و نمی دانم مدیر مدرسه با عدم حضور شما در مدرسه موافقت می کند؟ به هر حال این مورد بایستی بررسی شود. اگر مدرسه نروید و خودتان درس بخوانید البته به شرط اینکه بخوانید قطعا موفق تر خواهید بود.
باز هم تاکید می کنم خیلی ها می گویند مدرسه نرویم و بخوانیم ولی می خوابند به جای خواندن. اگر قرار است که مدرسه نرفتن باعث خوابیدن شود همان برنامه مدرسه بهتر است ولی اگر مدرسه نرفتن به خواندن و زحمت کشیدن و برنامه ریزی مطمئنی که برای خودتان ریخته اید ختم می شود پس شک نکنید به موفقیت بهتری می رسد پس خلاصه صحبت هایم:
1. مطمین شوید که اهل خواندن هستید و مدرسه نرفتن را به مطالعه مفید تبدیل می کنید.
2. برنامه ریزی تان باید حرفه ای تر و پربار تر از آن چیزی باشد که در مدرسه قرار است رخ دهد. موفق ترین باشید.
فاطمه شاکرنیا
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:01 ق.ظ
سلام مرسی از مطالب خوبتون
من دوازدهم تجربی هستم و شما گفته بودید منابع مکمل با تست های سراسری رو کار کنیم
این کتاب ها به نظرتون چه کتاب تست هایی هستند؟
آبی قلم چی خوبه؟ چه انتشاراتی قابل اعتمادتر
مرسی
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. همه نویسندگان و مولفان کتاب ها زحمت می کشند و کتاب چاپ می کنند اما اگر به کتاب فروشی بروید و دو کتاب برای یک درس مثلا فیزیک را بردارید و مقایسه کنید متوجه می شوید که هر دو کتاب تست های سراسری را گذاشته اند به اضافه چند تست از کنکورهای سنجش سال های قبل و نهایتا چند تست تالیفی.
بنابراین کتاب ها با هم فرقی از این جهت ندارند که شما فکر کنید کتاب تست این انتشارات بهتر است یا آن یکی. البته در پاسخ تشریحی دادن به تست ها با هم تفاوت دارند و برخی از انتشارات بهتر پاسخ را انعکاس داده اند که تجربه من نشان داده گاج و خیلی سبز در این زمینه پاسخ تشریحی بهتری داشته اند
اما موضوع چیست؟ موضوع این است که اگر من یک کنکوری باشم و یک کتاب فیزیک از انتشارات x بگیرم و یک کتاب فیزیک هم از انتشارات y بگیرم با خریدن این دو کتاب، به من دو مدل تست اضافه نشده است بلکه بیش از 85 درصد تست های هر دو کتاب مشترک است پس راه حل چیست؟
بهترین راه حل این است که از تست های کنکورهای آزمایشی موسسه های مختلف استفاده کنید. این مدلی تنوع سوالات شما بیشتر می شود. توصیه من به این است که به نوعی سوالات کنکورهای آزمایشی موسسات مختلف که امسال برگزار می شود از دوستان خود قرض بگیرید یا از خود موسسه ها تهیه کنید و آن ها را بزنید تنوع خیلی خوبی پیدا می کنید. موفق ترین باشید.
مریم
چهارشنبه 14 شهریور 1397 07:08 ب.ظ
بسیاااار سپاسگزارم. واقعا ممونونم وقت گزاشتین جواب دادین.ما توصیه های شمارو انجام میدیم.فقط اگه خدایی نکرده باز هم درس نخوند میشه با شما تلفنی صحبت کنه؟
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. مشکلی نیست ولی خودش باید بخواهد که با مشاور صحبت کند نه اینکه بازهم به زور بخواهید به او تحمیل کنید که با یک مشاور صحبت کند. شما باید حامی باشید نه حاکم. موفق ترین باشید.
مریم
چهارشنبه 14 شهریور 1397 06:23 ب.ظ
واقعا ممنونم.حتما انجام میدم.اما یک سوال از خدمتتون دارم اینکه واقعا علت اینکه یک دانش اموز پرتلاش و زرنگ چطوررچندسال بدون اینکه کسی بهش بگه درس میخونه خودش هرجا که تشخیص بده از تفریحاتش میزنه و به درسش میرسه اما سال کنکور اینطوری میشه؟!
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. خیلی دلایل می تواند دخیل باشد و تا با خودش صحبت نشود نمی توان گفت چرا اینطوری شده است. اما یک قانون ثابت وجود دارد. هرگاه شخصی روند همیشگی خودش را ادامه نمی دهد مطمین باشید انتظارت قبل و بعد از درس خواندنش با هم جور در نیامده است. حالا باید با خودش صحبت شود تا معلوم شود دقیقا چه انتظاراتی داشته که برآورده نشده است.
به طور مثال ممکن است توقعش این بوده که در تابستان فلان جور درس می خواند ولی با شروع برنامه اش متوجه شده که نمی تواند توقعاتش را براورده کند و با فرار از میز و درس در حال پاک کردن صورت مسئله است.
یا شاید توقعش این بوده که بدون فشار خانواده درس بخواند ولی زیر فشار خانواده قرار گرفته و حالا با این رفتار می خواهد فشار را از بین ببرد.
یا شاید انتظارش این بوده که در آزمون های آزمایشی یک نتیجه خوب بگیرد ولی نتوانسته در آزمونش موفق باشد حالا توقعاتش به هم خورده است و با فرار از میز و درس می خواهد صورت مسئله را پاک کند.
یا شاید فکر می کرده باید از روز اول خیلی منظم و دقیق و زیاد درس بخواند ولی وقتی وارد برنامه شده از فشار کنکور شوکه شده و جا زده است.
می بینید هزاران شاید می شود مطرح کرد ولی قانون همگی یکسان است. یعنی یک یا چند توقعی که برآورده نشده است و او را اینگونه از انگیزه ای که قبلا داشته است جدا نموده. موفق ترین باشید.
مریم
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:44 ق.ظ
یعنی شما میگین کاری به تراز و دفار برنامه ریزیش و اینا ندلشته باشیم؟ راه کارتون چیه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیر مگر وظیفه شماست که کاری به ایشان داشته باشید؟ مثلا خوب است اگر شما شاغل باشید پدر و مادر پول هایتان را بگیرند و حساب و کتاب کنند و هرطور دوست دارند در موردش تصمیم بگیرند؟
حریم شخصی و زندگی یک کنکوری مثل هر انسان دیگری به خودش مربوط است. می دانید راه کار من چیست؟ راه کار من که در دو پیام قبلی هم بارها اشاره کردم این است که به خواهرتان شخصیت بدهید. برایش احترام قایل باشید. او را صاحب مسئولیت بدانید.
برای خواهرتان احترام قایل باشید. او را یک انسان صاحب اختیار بدانید. چیزی که خواهر شما به آن نیاز دارد مسئولیت پذیری در قبال زندگی اش است. باور به اینکه این زندگی خود من است و هر طور با آن رفتار کنم به خودم بر می گردد. من اگر جای شما بودم یک جلسه خانوادگی در خانه برگزار می کردم و به خواهرم می گفتم:
یک انسان از 4 سالگی به بعد دیگر بزرگ حساب می شود. چون از 4 سالگی شروع به فهمیدن خوب و بد می کند. شما الان یک انسان کامل و بالغ هستی. شما نیاز است که برای همه ابعاد زندگی ات خودت تصمیم بگیری.
البته می توانی مشورت کنی ولی لزومی ندارد که به حرف کسی گوش کنی. تو هم مثل هر انسان دیگری لازم است برای زندگی خودت تلاش کنی، راه خودت را بسازی، شاید دوست نداشته باشی اصلا امسال کاری نکنی بازهم به خودت ربط دارد.
تو یک انسان مستقل هستی چه در کنکور قبول شوی و چه نشوی برای من خواهر همیشه دوست داشتنی هستی. من به عنوان یک خواهر دوست دارم هرجا و در هر شرایطی که نیاز هست به شما کمک کنم. به عنوان یک خواهر هم وظیفه ام بود این جلسه را بگیریم تا از فکرهای خودم بگویم.
این زندگی حق شماست، هرچه بدست می آوری برای شماست، چه تلاش کنی و نکنی به هیچ کسی ارتباط پیدا نمی کند. مسئولیت کارت را بپذیر، تصمیمت را بگیر و هرجا لازم باشد با جان و دل به شما کمک می کنیم.
روی ما حساب کن فقط ما نمی خواهیم دخالت کنیم و وارد جزییات شویم چون این زندگی شخصی خودت است. خودت اینقدر رشد داشته ای که بدانی چه باید کنی. پس آنچه را که درست می دانی انجام بده.
این آن چیزی است که خواهر شما نیاز دارد. این خواسته هر انسانی است. هیچ راه دیگری وجود ندارد. موفق ترین باشید.
مریم
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:56 ق.ظ
ممنونم از راهنماییتون.اما خواهر من خودش اوایل اصرار بر رشته دندان پزشکی داشتند.الانم دارند.اما درس نمیخونه.نمیدونم واقعا چرا.... این روشی که شما هم میگین رو برای یکی دیگه از اعضای خانواده اجرا کردیم اما متاسفانه ایشون درس نخوند با وجود شاگرد برتر بودن و الان با معدل 20 خانه دار.و مرتب هی مبگه کاش اون موقع کسی بود منو توجیحم میکرد و بهم میگف چجوری درس بخون.مام میترسیم اینم اونجوری شه چندسال دیگه این حرفارو بزنه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. اون صحبتی که عضو خانواده تون گفته کاش یکی منو توجیه می کرد صحبت غلطی است. چون مطمین باشید به او هم گفته شده که بخوان بخوان بخوان و بعد از چند بار گفتن دست از سرش برداشته اید و حالا به جای آنکه مسئولیت شکستش را بپذیرد می خواهد گناهش را به گردن بقیه بیندازد وگرنه این شخص حتی اگر صبح تا شب هم بهش می گفتید که بخوان نمی خواند. همانطور که الان صبح تا شب به خواهرتان می گویید بخوان و نمی خواند یا آنطور که خودش دوست دارد می خواند. هیچ آدمی نیامده که عضو دیگر خانواده اش را به راه درست هدایت کند. هرکسی باید مسیر زندگی اش را پیدا کند. خواهر شما خودش باید راهش را انتخاب کند. خودش باید دنبال مشکلش باشد. شما هرچقدر هم به او فشار بیاورید یک دقیقه هم درس نمی خواند.
به هرحال هر خانواده ای تجربه گرایانه رفتار می کند اما وقتی به عاقبت کارتان فکر کنید متوجه می شوید به زور و فشار شما هیچ درس خواندنی به ثمر نمی شیند. یا روشی که فکر کنید مثلا باعث انگیزه دادن به خواهرتان شود وجود ندارد زیرا انگیزه به درون آدم ها بستگی دارد و از بیرون فقط می شود به آن ها هیجان داد و هیجان هم دوام ندارد.
باید بیاموزیم هرکسی مسئول سرنوشت خودش است. چرا شما باید بترسید که یک نفر درس نخواند؟ انسان حق انتخاب دارد. قرار نیست شما زندگی تان تعطیل کنید، حس خود برتر بینی نسبت به خواهرتان پیدا کنید و او را تحت فشار قرار دهید که چرا درس نمی خواند. البته باز هم خودتان صلاح می دانید شاید فکر کنید که نه به هرقیمتی باید او را وادار کنیم که درس بخواند.
این روش شماست ولی آنچه علم و تجربه می گوید این است که هر کسی خودش باید بخواهد و وقتی ما کاسه داغ تر از آش شویم فقط شخصیت خودمان را له می کنیم و یک روز همان آدم با گفتن یک حرف درشت کل شخصیت ما را له می کند. اینجا را نگاه کنید، این همه کنکوری ببینید چقدر خودشان پیگیر هستند. کدام یکی از بچه هایی که در مطالب مختلف کامنت گذاشته اند به زور پدر و مادر درس خوانده اند؟ خواهر شما خودش باید بخواهد. یک ضرب المثل قدیمی داریم که می گوید: «چاه باید خودش آب بدهد وگرنه با کاسه کاسه آب ریختن داخلش هیچ چاهی پر آب نمی شود.» این ضرب المثل خیلی در مورد خواهرتان صدق می کند.
من آنچه را که می دانم این است که دخالت ها، فشارآوردن ها، بیشتر از خودش دلسوزی کردن ها فقط ایشان را بیشتر و بیشتر به درس نخواندن تشویق می کند. راستش را بخواهید نقش خانواده برای دوران کودکی خواهر شما بود. آنجا بود که باید تربیت موفقیت را روی خواهرتان اعمال می کرد. کاری می کردند که دخترشان متکی به درس و علم باشد. وگرنه فشار آوردن و زور کردن و نصیحت کردن که هنر نیست. جمله جمع بندی: خودتان را جای خواهرتان بگذارید، آیا دوست داشتید یه عده آدم دلسوزتر از خودتان باشند و همش در حال نصیحت و مقایسه و فشار وارد کردن باشند؟ آیا این کار نتیجه می داد؟ انتخاب با خودتان است. موفق ترین باشید.
مریم
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:38 ب.ظ
سلام.من یه خواهر دارم امسال کلاس دوازدهم.معدلدپارسالش 19 شده.منظورم اینه که درس خونه.کلا بجه های خانوادمون درس خونن.و دانشجوی پزشکی و ... داریم.خواهرم از اول تابستون کلی اصرار کرد که ازمون ثبت نامش کنن.اما متاسفانه نمیخونه.تا بهشم میگیم که بخون کم بیا بیرون از اتاق و تفریح و دید و بازدید رو کم کن میگه که من میخونم.تا بهش میگیم درس رو چجوری بخون و کلا درس بخون میگه میخونم.اما ترازش دوبار که ازمون داده خیلیییی کم بوده.حتی ترازشو مخفی کرده بود.اما از تو کانالا فهمیدیم.بعد بهش گفتیم گفت که میخواد جبران کنه برا این ازمون اینده.اما متاسفانه خودشو با بازی با بچه های کوچیک خانواده و تفریح و دید و بازدید سرگرم میکنه .وچیزی که بیشتر منو میرنجونه اینه که اصلااا انگار نه انگاز کنکور داره.این حجم از بیخیالی رو نمیتونیم تفسیر کنیم.تا جایی ام که میدونیم درگیر عشق و این چیزای هم نیس.و حاشیه این چیزارو نداره.اما خیلی با موبایل پدر و مادرم ور میره.از شما ارائه راه حل میخواستیم چون تا دیر نشده شاید راه جبرانی وجود داشته باشه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق تحقیقات وقتی پدر و مادر و اعضای خانواده به دانش آموز اصرار کنند بابت درس خواندن یا حتی پیگیر نتایج باشند نتیجه ای که دانش آموز می گیرد بدتر از حالتی است که یک دانش آموز خودش درس بخواند.
این مورد را حتی می توانید در سطح جامعه تماشا کنید. اکثر کسانی که پزشک می شوند پدر و مادرشان اصلا سواد کافی ندارند و حتی نمی دانند کنکور چیست و چطور برگزار می شود اما فرزندشان پزشک می شود.
من هم جای خواهرتان بودم درس نمی خواندم چرا؟ چون قرار است من درس خوان باشم، در فامیل ما همه پزشک هستند پس من هم باید باشم، من مقایسه می شوم، من تحت فشار هستم، همه به من می گویند بخوان، نمرات من برای همه مهم است، من بیخالم و همه دلسوزتر از من برای آینده ام هستند، همه نگران هستند به جز من، زندگی من است اما دیگران برایم تصمیم گیری می کنند.
شما هم باشید در این شرایط درس نمی خوانید. اگر من به شما این احساس را بدهم که خدای نکرده زبانم لال ببخشید اینطور می گویم: «شما صلاح خودت را نمی دانی، من صلاحت را بهتر می دانم، تو نباید بیرون بیایی، تو نباید با گوشی بازی کنی، تو نباید با هیچکسی حرف بزنی، در فامیل ما همه پزشک هستن تو باید بخوانی، تو نمی فهمی که چه بلایی سر خودت می آوری و من می فهمم»
آیا شما در این شرایط درس می خوانید؟ اصلا می شود درس خواند؟ راه حل چیست؟ بگذارید خودش راهش را انتخاب کند. اصلا بگذارید زمین بخورد. این بی رحمی نیست این بزرگ شدن آن فرد است.
چرا می خواهیم همیشه بگوییم ما بیشتر از همه می فهمیم؟ چرا می خواهیم بگوییم خواهر شما نمی فهمد و بقیه می فهمند. چرا همیشه فکر می کنیم هرکسی کوچکتر از ماست باید تابع خواسته های ما باشد؟
این زندگی خودش است. خودتان در زندگی تان اشتباه نکرده اید؟ زمین نخورده اید؟ گریه نکرده اید؟ بگذارید اشتباه کند بگذارید راه خودش را برود. شخصیت خودتان را له نکنید. اثر گذاری خودتان را از بین نبرید. وقتی کسی از شما کمک نمی خواهد چرا دایه مهربانتر از مادر می شوید؟
یک فرد باید خودش به این نتیجه برسد که برای زندگی اش کاری کند. وقتی به هر دلیلی از شما کمک نمی خواهد یا دوست ندارد برای زندگی اش کاری کند چرا ما فکر می کنیم یک مسئولیت بزرگ به دوشمان است و الان باید خواهرم را نجات بدهم؟
الان اگر شما از من کمک نخواهید ولی من به شما به زور بخواهم کمک کنم چه حسی پیدا می کنید؟ احساس نمی کنید من فضول هستم؟ یا شایدم در دلتان بگویید: «اگر راست می گویی کاری برای زندگی خودت کن به زندگی من چکار داری؟»
خب خواهر شما هم انسان است. به زور که نمی شود کسی را به رشته ای رساند. خودش باید رشد کند. شما دنبال هیچ راه حلی نباشید فقط در زندگی خصوصی خواهرتان دخالت نکنید. دلسوزتر از خودش نباشید و بگذارید با سعی و خطا راهش را پیدا کند. هرآنچه برای خودتان می پسندید برای خواهرتان نیز بپسندید. بدترین روش این دخالت هاست. من درک می کنم شما دوست ندارید او شکست بخورد اما شکست انسان را بزرگ می کند. در ضمن قرار نیست چون فامیل شما همه پزشک هستند یا قرار نیست چون معدلش 19 است ایشون هم پزشک شوند. مقایسه اش نکنید، تحقیرش نکنید و اجازه بدهید راهش را خودش انتخاب کند. این روشی که شما در پیش گرفته اید فقط او را لجوج تر می کند. این همه دانش آموز در ایران هست، کدامشان را می شناسید که به زور پدر و مادر درس خوانده باشد و به جایی رسیده باشد؟ این همه دانش آموزی که خودشان مشاور می گیرند و برنامه اجرا می کنند و حتی پدر و مادرشان یک بار هم نمی پرسد چطور درس می خوانی؟ یادتان باشد تحقیقات نشان داده که دخالت کردن پدر و مادر نتیجه منفی دارد. جمع بندی حرف هایم می شود اینکه:
یک فرد باید خودش راهش را انتخاب کند و کسی به زور پدر و مادر و خواهر به جایی نرسیده است. او باید خودش به این نتیجه برسد که درس بخواند هرچه هم که زور بزنید فایده ای ندارد. با حرف ها و مقایسه ها و فشارهای شما او لجوج تر و ترسوتر نسبت به کنکور می شود. موفق ترین باشید.
مهسا
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:29 ب.ظ
سلام.خسته نباشین .ریاضی و فیزیک رو که گفتین از فیلم های آلا استفاده کنیم.تدریس کدوم استاداش خوبن؟ با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. استفاده از این سایت فقط یک پیشنهاد است. برای اینکه بدانید کدام معلم بهتر است توصیه میکنم 10 دقیقه از هرکدام تماشا کنید و با هر کدام که ارتباط بگیرید آن معلم برای شما بهتر است. اینطور نیست که یک قانون ثابت باشد و من بگویم فلان شخص برای همه بهترین گزینه است. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.