کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - نحوه تاثیر قطعی یا مثبت معدل در کنکور

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

نحوه تاثیر قطعی یا مثبت معدل در کنکور

برای آنکه بتوانیم به دغدغه ها و سوالات پیرامون تاثیر قطعی و یا مثبت معدل در کنکور بپردازیم، قبل از آنکه وارد بحث شویم، بهتر است تا داوطلبان کنکور را به صورت زیر تقسیم بندی کنیم:
1. تاثیر سوابق تحصیلی برای دانش آموزان نظام جدید که تازه قرار است به سال دوازدهم بروند.
2. تاثیر سوابق تحصیلی برای دانش آموزان نظام قدیم که مدرک دیپلم خود را  در سال 1384 یا بعد از آن گرفته اند و همچنین مدرک پیش دانشگاهی خود را در سال تحصیلی 91-1390 و بعد از آن دریافت کرده اند.
3. تاثیر سوابق تحصیلی برای افرادی که دیپلم خود را در سال 1383 یا قبل از آن دریافت کرده باشند ولی بعد از سال ها دوباره تصمیم به ادامه تحصیل گرفته باشند و مدرک پیش دانشگاهی خود را بعد از سال 91-1390 دریافت کرده باشند.
4. تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در سال 1383 یا قبل از آن دریافت کرده باشند و مدرک پیش دانشگاهی خود را نیز قبل از سال 91-1390 گرفته باشند.
5. کسانی که در شاخه  فنی حرفه ای و کاردانش درس خوانده اند.
6. دیپلم شان را بعد از سال 1384 گرفته اند ولی کنکور یک رشته دیگر را می خواهند بدهند. مثلا  دیپلم ریاضی فیزیک دارند ولی می خواهند در کنکور تجربی شرکت کنند.
با این تقسیم بندی می توانیم در ادامه وضعیت را برای هر یک از این افراد به طول جداگانه تعیین کنیم. برای آنکه در تشریح فرمول ها، خیلی خوب بتوانیم متوجه اصطلاحات شویم بهتر است تا برخی از اصطلاحات باب شده در خصوص تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور را با هم بخوانیم، این اصلاحات بعدا در توضیح فرمول ها به کارمان می آید:
1. معدل در کنکور اثر دارد یا نمرات درس به درس: اصطلاحی که بین کنکوری ها و مشاوران باب شده و بیشتر برای راحتی در گفتار است چنین بیان می شود که تاثیر معدل در کنکور چقدر است؟ یا نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور به چه صورت است؟ این فقط یک اصطلاح است.
در واقع آنچه در کنکور برای دانش آموزان نظام قدیم تجربی اثر می گذارد، نمرات نهایی درس به درس  سوم دبیرستان در درس های ادبیات، عربی، دین و زندگی، زبان خارجه، ریاضی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی به شرط اینکه در سال 1384 یا بعد از آن کسب شده باشد و نمراتش به صورت نهایی باشد و همچنین نمرات نهایی درس به درس پیش دانشگاهی در درس های زبان فارسی، دین و زندگی، زیست شناسی و فیزیک به شرط اینکه در سال تحصیلی 91-1390 یا بعد از آن کسب شده باشد و نمراتش به صورت نهایی باشد.
برای دانش آموزان نظام جدید که امسال قرار است به سال دوازدهم بروند، چون فقط امتحانات دوازدهم شان به صورت نهایی برگزار می شود پس نمرات نهایی دوازدهم آن ها در کنکور اثر می گذارد.
برای کسانی که دیپلم خودشان را در سال 1383 یا قبل از آن گرفته اند یا کسانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را در سال 90-1389 یا قبل از آن اخذ کرده اند یا کسانی که فارغ التحصیل هنرستان بوده اند سوابق تحصیلی وجود ندارد. در واقع طبق توضیحات صفحه 10 دفترچه انتخاب رشته سال 1397 که آخرین دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش است، برای این افراد سوابق تحصیلی اثر ندارد و 100 در 100 نتیجه شان به کنکور بستگی دارد.
عده ای فکر می کنند چون این افراد در کنکور سابقه تحصیلی ندارد پس سوابق تحصیلی آن ها صفر در نظر گرفته می شود و این به ضرر آن هاست. بایستی تاکید کنم که اینطور نیست. این افراد سوابق تحصیلی ندارد پس تمام نتیجه شان به کنکور بستگی دارد و درصدهایشان از 100 محاسبه می شود و اینطور نیست که به ضررشان باشد.
پس تا به اینجا متوجه شدیم که منظور از اینکه می گویند معدل در کنکور اثر دارد در اصل همان نمرات درس به درسی است که در پارگراف بالا به صورت درس به درس معرفی شدند.
2. نمرات خود را چطور می توانیم مشاهده کنیم: خیلی ساده است، کافی است به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه  با نشانی اینترنتی dipcode.medu.ir مراجعه نمایید. 
سایت سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه
وقتی  وارد سایتشان می شوید که روی عکس بالا توضیح داده ام که چه مراحلی را بایستی طی کنید تا بتوانید نمرات خود را در این سایت مشاهده کنید. دقت کنید که سازمان سنجش نیز از طریق همین سایت، اطلاعات و سوابق تحصیلی درس به درس شما را می خواند و در کنکور اثر می دهد. ویدیوی زیر، توضیحات تکمیلی در مورد نحوه استفاده از این سایت را بیان می کند.
[
]

وقتی نمرات خود را در این سایت تایید کنید یک کد تاییده تحصیلی 15 رقمی به شما می دهد که برای ثبت نام در کنکور سراسری بایستی آن را وارد کنید. در صورتی که نمره شما با آنچه در کارنامه ای که از مدرسه گرفته اید فرق دارد می توانید از طریق همین سایت اعلام مغایرت کنید و برای تغییر نمره تان پیگیری کنید.
نکته مهم: آن هایی که در طرح ترمیم معدل شرکت می کنند یا دیپلم مجدد می گیرند، حتما با مراجعه به آموزش و پرورش شهر خود بایستی خواهان تغییر نمراتشان در این سایت شوند زیرا سنجش برای خواندن اطلاعات شما از همین سایت استفاده می کند پس بعد از شرکت در طرح ترمیم معدل بی تفاوت نباشید و حتما با پیگیری های بعدی از آموزش و پرورش شهر خود خواهان تغییر نمراتتان در این سامانه باشید.
3. تاثیر مثبت معدل با تاثیر قطعی معدل چه فرقی دارد؟ وقتی می گویند، معدل در کنکور تاثیر مثبت دارد، یعنی در فرمول های محاسبه رتبه، اگر معدل شما را حساب کردند و باعث شد که رتبه کنکورتان بدتر شود آنگاه معدل تان را اثر نمی دهند تا رتبه تان خراب نشود که در این صورت می گویند معدل فاقد تاثیر مثبت معدل بوده است، ولی اگر معدل شما را وارد محاسبات کردند و باعث شد رتبه تان بهتر شود آنگاه می گویند که معدل تان با تاثیر مثبت بوده است.
وقتی می گویند که معدل با تاثیر قطعی در کنکور است یعنی در تمامی محاسبات، نمرات شما را وارد می کنند و دیگر برایشان فرقی ندارد که باعث بهتر شدن رتبه تان می شود یا نه؟ در هر صورت نمرات نهایی را در رتبه تان اثر می دهد چه باعث بهتر شدن رتبه کنکورتان شود و چه باعث بدتر شدن آن شود.
4. تراز چیست؟ آیا ترازها درصد ما را تعیین می کند یا درصدهایی که در هر درس می زنیم؟ فرق تراز و رتبه چیست؟ رتبه ترتیب داوطلبان را نشان می دهد و مثلا اگر 1000 نفر در کنکور شرکت کنند نفر 1 تا 1000 را مشخص می کند اما تراز تفاوت بین داوطلبان را نیز نشان می دهد. به طور مثال اگر رتبه 1 یک آزمون دارای تراز 7300 و رتبه 2 همان آزمون دارای تراز 7000 شده باشد آنگاه رتبه 1 تا 2 فاصله 300 درجه ای از نظر توان علمی دارند. 
این تفاوت چگونه مشخص می شود؟ از طریق مقایسه شما با دیگران، یعنی این که مثلاً اگر درصد یکی از درس هایتان خیلی بالاتر از بقیه باشد باعث می شود تا تراز شما رشد کند چون یک تفاوت بزرگ با بقیه ساخته اید.
در کنکور، رتبه توسط تراز ساخته می شود پس خیلی مهم است که تراز خود را رشد دهید تا رتبه بهتری بدست آورید. همچنین در کنکور یک تراز برای نمرات نهایی داریم و یک تراز برای درصدهای کنکور که در نهایت در یک فرمول کلی باهم جمع می شوند و تراز کلی شما را می سازند و سپس این ترازها از بالا به پایین چیده می شوند و رتبه بندی کل آزمون مشخص می شود.
5. ضریب دروس در کنکور چیست؟ هر درسی در کنکور ضریب خاص خودش را دارد. در رشته تجربی و برای قبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب4، زبان عربی با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، زمین شناسی با ضریب صفر(بی تاثیر)، ریاضی با ضریب 2، زیست شناسی با ضریب 4، فیزیک با ضریب2 و شیمی با ضریب3 می باشد.
در ضمن در کنکور سراسری، ضریب درس های تخصصی در عدد 3 نیز ضرب می شود برای همین است که در بین دانش آموزان اکثرا می شنویم که ضریب درس ریاضی 6، ضریب زیست شناسی 12، ضریب فیزیک 6 و ضریب شیمی 9 است. چون آن ها ضرایب درص های تخصصی را در عدد 3 ضرب کرده اند که درست است.
حالا وقت آن است تا نحوه محاسبه رتبه یک داوطلب در کنکور را بررسی کنیم، پس به صحفه 10 دفترچه انتخاب رشته سال 1397 که آخرین دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش است می رویم و خط به خط آن را توضیح می دهیم. با این توضیحات، بسیاری از ابهامات از بین می رود.
از آنجا که برای کنکور 97، میزان تاثیر سوابق تحصیلی برای دیپلم 25 درصد و برای پیش دانشگاهی 5 درصد و به صورت مثبت است پس محاسبات را با همین اعداد پیش می بریم ولی فرقی نمی کند شما با هر عدد دیگری نیز می توانید محاسبات را بیاموزید.
در ضمن در این محاسبات به خوبی تفاوت تاثیر قطعی معدل با تاثیر مثبت معدل را تشریح می کنیم که کمک زیادی برای پیدا کردن راه حل مناسب برای همه افرادی که قصد شرکت در کنکورهای نظام جدید را دارند، خواهد بود. فیلم زیر تمام اطلاعات لازم در خصوص نحوه تاثیر قطعی یا مثبت معدل در کنکور را در اختیارتان قرار می دهد:
[
]


جدول زیر نیز، ضریب موثر سوابق تحصیلی برای کسانی که با دیپلم یا پیش دانشگاهی یک رشته می خواهند در یک رشته دیگر کنکور بدهند را مشخص می کند.
تاثیر معدل برای کسانی که دیپلم غیر تجربی دارند ولی می خواهند کنکور تجربی بدهند


بنابراین بار دیگر به تقسیم بندی ابتدای متن بر می گردیم و برای هر یک از آن دسته بندی ها بهترین پیشنهاد را بیان می کنیم:
1. تاثیر سوابق تحصیلی برای دانش آموزان نظام جدید که تازه قرار است به سال دوازدهم بروند: این دسته از دانش آموزان بایستی برنامه حرفه ای خود را طوری تنظیم کنند که در کنار کسب بهترین درصدها برای کنکور، در امتحانات نهایی دوازدهم به خوبی از پس آن ها بر آیند. با توجه به اینکه بلافاصله بعد از امتحان باید کنکور بدهند و فرصتی برای ترمیم معدل ندارند پس بایستی خیلی حرفه ای از همین حالا برای کسب نمره بالا، اقدام کنند
2. تاثیر سوابق تحصیلی برای دانش آموزان نظام قدیم که مدرک دیپلم خود را  در سال 1384 یا بعد از آن گرفته اند و همچنین مدرک پیش دانشگاهی خود را در سال تحصیلی 91-1390 و بعد از آن دریافت کرده اند: این دسته از افراد اگر نمرات شان بالای 19 باشد می توانند در طرح ترمیم معدل شرکت نکنند هرچه توصیه بنده این است که حتی اگر می توانید نیم نمره هم نمره ای را ارتقا دهید بازهم در طرح ترمیم معدل شرکت کنید. اگر کسی نمراتش زیر 19 است به طور حتم باید در طرح ترمیم معدل شرکت کند و هرچه نمراتش را بهتر کند قطعا راحت تر به موفقیت می رسد.
دقت کنید حتی اگر تاثیر معدل در کنکور سال های بعد مثبت شد بازهم در طرح ترمیم معدل شرکت کنید زیرا قبولی شما را خیلی ساده تر می کند. معدل چه با تاثیر مثبت و چه با تاثیر قطعی در سال های آینده مهم تر از قبل می شود و طوری نشود که از ناحیه معدل ضرر کنید.
اهمیت برنامه ریزی و روش درس خواندن برای این دسته از افراد خیلی مهم می شود. به هر حال با وجود پایین آمدن و سبک شدن سطح کنکور در دو سال اخیر، به این نتیجه می رسیم که حتی اگر تاثیر معدل به صورت مثبت باشد بازهم باید در طرح ترمیم معدل شرکت کنیم چون بقیه با معدل های بهتر از ما جلو می زنند. در حال حاضر رقابت بر سر برنامه بهتر برای پیشبرد اهداف تحصیلی در هر دو جبهه است.
3. تاثیر سوابق تحصیلی برای افرادی که دیپلم خود را در سال 1383 یا قبل از آن دریافت کرده باشند ولی بعد از سال ها دوباره تصمیم به ادامه تحصیل گرفته باشند و مدرک پیش دانشگاهی خود را بعد از سال 91-1390 دریافت کرده باشند: این افراد فقط به فکر درصدهای کنکورشان باشند چون تاثیر معدل دیپلم ندارند پس با خیال راحت فقط روی درصدهای کنکورشان کار کنند که 95 درصد در 100 نتیجه این افراد در کنکور رقم می خورد.  5 درصد بقیه نتیجه شان در گروه نمرات پیش دانشگاهی است که در صورت برگزاری طرح برای نمرات پیش دانشگاهی می توانند در آن شرکت کنند. اگر رشته شان با کنکوری که می خواهند بدهند فرق می کند تاثیر 5 درصدی پیش دانشگاهی شان طبق جدولی که در عکس بالا گذاشته ام کمتر می شود و به 95 درصد نتیجه کنکور افزوده می گردد.
4. تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در سال 1383 یا قبل از آن دریافت کرده باشند و مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال تحصیلی 91-1390 گرفته باشند: این افراد فقط روی درصدهای کنکورشان کار کنند زیرا معدل برای آن ها هیچ اثری ندارد و 100 در 100 نتیجه شان در کنکور رقم می خورد پس به راحتی و با تسلط روی درصدهای کنکورشان می توانند به موفقیت در هر رشته ای برسند.
5. کسانی که در شاخه  فنی حرفه ای و کاردانش درس خوانده اند: این افراد نیز فقط روی درصدهای کنکورشان کار کنند زیرا سابقه تحصیلی ندارند و با کسب درصدهای کنکوری خوب می توانند به رشته مورد علاقه شان در دانشگاه برسند و 100 در 100 نتیجه برای آن ها در کنکور رقم می خورد.
6. دیپلم شان را بعد از سال 1384 گرفته اند ولی کنکور یک رشته دیگر را می خواهند بدهند. مثلا  دیپلم ریاضی فیزیک دارند ولی می خواهند در کنکور تجربی شرکت کنند: طبق فرمول هایی که در فیلم آموزشی بررسی کردیم به این نتیجه رسیدیم که از تاثیر معدل این افراد کم می شود و به درصد کنکورشان اضافه می شود. در واقع اگر تاثیر معدل دیپلم ریاضی فیزیک برای کنکور تجربی 18/18 درصد و برای پیش دانشگاهی 3/06 است آنگاه ضریب مربوط به تراز درصدهای کنکورشان در 78/76 درصد می شود. در واقع 8/76 درصد از تاثیر معدل شان نسبت به کسی که دیپلمش تجربی می باشد، کم می شود و به درصد کنکورشان اضافه می شود.
با این توضیحات برای ارایه یک پیشنهاد خوب برای کسانی که دیپلم شان با رشته ای که می خواهند کنکور بدهند فرق دارد این است:
1. اگر نمرات نهایی تان بالای 19 است: شما می توانید فقط روی درصدهای کنکور تمرکز کنید و نگران ضریب کمتر سوابق تحصیلی نباشید چون معدل شما خوب است و اگر درصدهای کنکورتان را بالا بکشید به راحتی در رشته مورد علاقه تان قبول می شوید.
2. اگر نمرات نهایی تان زیر 19 است: در این صورت حتما برای گرفتن دیپلم مجدد در رشته ای که کنکورش را می خواهید بدهید، اقدام کنید. چون نمرات زیر 19 در سال های قبل اثر مثبت نمی گرفتند پس متوجه می شویم که نمرات زیر 19 تراز شما دچار آسیب می کند پس روی نتیجه نهایی کنکورتان نیز تاثیر نامطلوبی دارد. پس برای کسب موفقیت دیپلم مجدد بگیرید. حالا شاید کسی بپرسد در همان رشته خودم در طرح ترمیم معدل شرکت نکنم؟ در پاسخ می گویم چون درس های بی ربطی را قرار است پاس کنید کمی اوضاع سخت می شود پس بهتر است همان دیپلم مجدد بگیرید. 
دقت کنید بعد از کسب دیپلم مجدد با مراجعه به آموزش و پرورش از آن ها بخواهید که نمرات شما را در سایت سامانه نمرات نهایی به نشانی dipcode.medu.ir ثبت کنند.

رضا
شنبه 14 مهر 1397 10:12 ب.ظ
سلام.وقتی باید توی بهمن ماه کد 15 رقمی معدلمون رو برای ثبت نام در کنکور بگیریم اونقت چطور میشه تو امتحانات ترمیم معدل خرداد شرکت کرد؟ایا تو خرداد امکان تغییر نمرات و گرفتن کد 15 رقمی جدید وجود داره؟وجود داره سوال دیگم این بود که وقتی نمرات رو ترمیم کردیم در سایت بالا نشون داده میشن؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر در سایت نشان داده نشود که فایده ندارد. چون سازمان سنجش از روی این سایت نمرات شما را می خواند. باید پیگیر باشید و مرتب به آموزش و پرورش مراجعه کنید تا نمرات شما به موقع ثبت شود. مشکل خرداد همین است که کمی نزدیک به کنکور است وگرنه مشکلی از نظر تایید نمرات وجود ندارد. مشکل این است که ممکن است نمرات شما به موقع نرسد.
برای رفع این مشکل همین دی ماه کار ترمیم را اگر نیاز هست تمام کنید. اتفاقا دی ماه بهتراز خرداد است زیرا خرداد چسبیده به کنکور. به هرحال با تغییر در شیوه برنامه ریزی تان شرایط را برای دی ماه فراهم کنید تا فرصت برای نشستن نمرات روی سایت باشد.
نگران کد 15 رقمی هم نباشید فرصت اصلاح و تایید حتی تا زمان کارت ورود به جلسه کنکور هم به شما داده می شود حتی در زمان انتخاب رشته دانشگاهی هم بازهم می توانید تایید کنید. در واقع یادتان باشد بچه های دوازدهم هم خرداد امتحان میدهند و باید نمراتشان روی سایت بنشیند تا در کنکور موثر شود. پس مشکلی ندارد اما بازهم توصیه می کنم دی ماه بهتر است. موفق ترین باشید.
رضا
شنبه 14 مهر 1397 12:42 ب.ظ
سلام.من دانشجو نظام قدیم هستم و قصد شرکت در نکور 98 رو ارم ایا امکان ترمیم معدل در خرداد 98 برای من وجود داره یا دیر است امکان ثبت نمرات در سایت سنجش وجود ندارد؟ و باید در دی ماه در امتحانات شرکت کنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بهتر است در دی ماه ثبت نام کنید تا فرصت کافی برای پیگیری و درج نمرات خود را داشته باشید. موفق ترین باشید.
امیر
پنجشنبه 1 شهریور 1397 05:40 ب.ظ
سلام استاد عزیز.
هر دم از این باغ بری میرسد.
استاد نظر شما در مورد تصمیم جدید مجلس برای کنکور چیه که میگن میخوایم طرحی رو تصویب کنیم که هر دانشگاهی خودش شرایط پذیرش دانشجو رو اعلام کنه و اگه تعداد داوطلبان زیاد بود خودش آزمون ورودی بزاره.
آیا اینجوری هرج و مرج نمیشه؟
رانت و فساد و پارتی بازی برای ورود به رشته ها و دانشگاههای خاص صدها برابر نمیشه؟
به نظرتون تا چه حد ممکنه این طرح برای کنکور سال 99 اجرایی بشه
به خدا دیگه خسته شدیم .
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. شما به بنده لطف دارید ولی واژه استاد خیلی واژه سنگینی است. یک فرد حداقل بایستی 40 سال از عمرش را در زمینه ای کار کند تا بشود به او استاد گفت. بنده هنوز اینقدر از عمرم را صرف آموزش نکردم پس طبیعتا گفتن استاد برای بنده درست نیست پس لذا خواهشمندم بنده را با همان اسم و فامیلم صدا بزنید. کسانی هستند که عمرشان را داده اند و استاد نشده اند و لذا بنده همان رضا جدیدی هستم و برایم کافی است. ببخشید که این نکته را قبل از پاسخ بیان کردم چون بایستی به هم کمک کنیم و افراد را متناسب با زحمتی که کشیده اند صدا بزنم. وقتی کسی زحمت استادی را نکشیده را استاد صدا بزنیم به تمام کسانی که زحمت استادی کشیده اند ظلم می شود. ممنون می شوم بنده را همان رضا جدیدی صدا بزنید. با تشکر.
حالا به سراغ پاسخ شما برویم:
از نظر من کنکوری ها به دو دسته کلی قابل تقسیم بندی هستند. دسته اول، کنکوری خبرنگار و دسته دوم کنکوری موفق. دسته اول آن کسانی هستند که هر روز پیگیر اخبار مربوط به کنکور هستند و مانند یک مفسر خبری به تعقیب کردن اخبار مشغول هستند و هر خبری را تحلیل و تفسیر می کنند.
این دسته همیشه اسیر اخبار مختلف هستند، زمان زیادی از آن ها تلف می شود و همیشه از درس و برنامه شان عقب هستند. جالب است که کنکوری خبرنگارها راندمان و کیفیت مطالعه بسیار پایین، ترس و استرس بسیار بالا و بهانه های زیاد برای درس نخواندن دارند.
معمولا هم پشیمان های بزرگ کنکور همین کنکور خبرنگارها هستند. تفسیرهای آن ها هیچ تاثیری بر روند کنکور ندارد و قوانین یکی پس از دیگری اجرا می شود و آن ها فقط ناراضی از هر خبری هستند تا اینکه در نهایت روز کنکور فرا می رسد و این ها می بینند ای داد بی داد، هیچی نخوانده اند و زمان زیادی را از دست داده اند.
اما دسته دوم کنکوری ها، کنکوری های موفق هستند. آن ها با خودشان می گویند: من برای رسیدن به هدفم که کنکور باشد به چه چیزهایی نیاز دارم؟
1. نمرات بالای نهایی
2. درصدهای بالا در کنکور
حالا اگر نمرات نهایی ام بالا نیست پس برنامه حرفه ای و اصولی می خواهم که در کنار کنکور بتوانم به نهایی هم برسم و نمرات را ترمیم کنم. پس طراحی یک برنامه برای بالا کشیدن معدل اولیت اولم است.
برای بالا بردن درصدهای کنکور هم به برنامه ای نیاز دارم که خیلی زود کار درس ها را تمام کند و در چارچوب مشخص تست بزنم و رفع اشکال کنم و با یادگیری هنر آزمون دادن به موفقیت برسم. حالا سوال برایش پیش می اید: اگر کنکور حذف شود چه؟
خب اگر کنکور حذف شود پس بایستی دانش آموزان و داوطلبان علاقمند به رشته ها را بر اساس متر و معیار وارد دانشگاه کنند. مثلا بر اساس معدل خب من در طرح ترمیم شرکت کرده ام و معدلم خوب است اما خب فقط معدل که نمی تواند باعث ورود به دانشگاه شود پس خواهی نخواهی سر و کله یک آزمون دیگر پیدا می شود. این آزمون چطور است؟
چیزی شبیه کنکور حالا ممکن است هردانشگاهی برای خودش برگزار کند. خب چه فرقی به حال من دارد؟ من باید روی درس های دبیرستان به اوج تسلط برسم خواه کنکور باشد، خواه آزمونی باشد که هر دانشگاه برای خودش می گیرد. چون فرقی در منابع ندارد بالاخره هر آزمونی برای ورود به دانشگاه باشد سر و کله معدل و درصدهای بالا پیدا می شود.
شاید آزمون تشریحی شد. خب بهتر کارم را راحت تر می کند من که برای کنکور هم تشریحی را بلدم هم تستی را حالا تشریحی شود قطعا موفق تر می شوم. شاید سختر شد؟ خب قرار هم نیست اسان باشد. من همین حالا هم خودم را برای آزمون سنگین آماده می کنم.
می بینید، یک کنکوری موفق هرگز به تحلیل و تفسیر خبر مشغول نمی شود. او می داند در هر صورتی با هر نوع آزمونی چه کنکور باشد چه هر مدل دیگری، او به دو چیز نیاز دارد و آن دو را فراهم می کند:
1. نمرات بالای نهایی
2. تسلط بالای روی دروس دبیرستان که منجر به بالا رفتن درصدها در کنکور یا هر مدل آزمون دیگری شود.
اما این سوالاتی که شما مطرح می کنید چه بنده حقیر بگویم بله چه بگویم نه چه فرقی به حال و روز شما دارد؟ اگر این قانون اجرا شود منو شما می توانیم جلویش را بگیرم؟ پس این بحث ها روزهای شما را می سوزاند بعد می بینید همسایه تان قبول شد و شما ماندید.
خواهش می کنم دست از تحلیل کردن بردارید. اگر تحلیل و تفسیر باعث موفقیت می شد هر روز صبح بلند می شدیم روزی 3 ساعت باهم تحلیل و تفسیر می گذاشتیم. الان پاسخ های من به این سوال چه دردی از کسی دوا می کند؟
شما هدفتان را گم نکنید. ای کاش بجای وقتی که بابت خبرخوانی می گذاشتید دو تست ریاضی حل می کردید یا چند لغت زبان را یاد می گرفتید. امکان ندارد روزی برسد که خبری در کنکور نباشد. اما یادتان باشد زمین به اسمان بیاید و اسمان به زمین برود برای کسی که نمرات نهایی خوب + تسلط روی تست های کنکور با درصد بالا دارد هیچ اتفاقی نمی افتد.
چه کنکور چه هر نوع آزمون دیگری، هر کسی این دو را دارد غم ندارد. هرکسی هم این دو را ندارد باید کسبش کند. دیگر بقیه اخبار همگی حاشیه و از دست دادن امید و از راه به در شدن است. پاسخ این سوالات دردی از من و شما دوا نمی کند چیزی که به ما کمک می کند درس هایی است که می خوانیم. بروید و برنامه تان را اجرا کنید. مطمین باشید آن کسی که درصدهای بالا + نمرات بالا دارد همیشه برنده است. موفق ترین باشید.
شیما
سه شنبه 30 مرداد 1397 02:41 ق.ظ
سلام.این خبر که تاثیر قطعی رو میخوان تاثیر مثبتش کنن امسالم راسته؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. فعلا در حد مصاحبه از سوی رئیس سازمان سنجش است. اما گفتیم که فرقی ندارد تاثیر مثبت باشد یا قطعی چرا؟ چون در هر صورت هرکسی که رشته و دانشگاه خوب می خواهد باید معدلش خوب باشد اگر کسی معدلش خوب نیست حتما طرح ترمیم معدل شرکت کند و آن را ارتقا دهد. موفق ترین باشید.
فائزه
شنبه 27 مرداد 1397 02:25 ب.ظ
سلام خسته نباشید استاد تو سایت دانشگاه آزاد ک میخوام واسه انتخاب رشته وارد شم یه نوشته شناسه دانشگاه آزاد اسلامی اون کد رو از کجا باید بیارم ?
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. در پایین کارنامه تون در سایت سازمان سنجش نوشته شده است. موفق ترین باشید.
فائزه
شنبه 27 مرداد 1397 12:29 ب.ظ
سلام خسته نباشید عذر میخوام رشته تجربی هستم و 40هزار منطقه سه هستم و خودم هم ساکن جنوبم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. رشته های خوبی را نمی توانید قبول شوید. رشته هایی مثل مهندس بهداشت محیط، زیست شناسی، شیمی کاربردی نمونه ای از رشته هایی است که می توانید در دانشگاه ازاد تهران قبول شوید. موفق ترین باشید.
فائزه
جمعه 26 مرداد 1397 05:34 ب.ظ
سلام آقای جدیدی من رتبه م 40هزار شده بهترین رشته ای ک میتونم برم واسه آزاد چی هست?میخوام دانشگاهم تهران باشه از لحاظ مالی مشکلی ندارم و بنا ب دلایلی حتما باید تهران برم دانشگاه لطفا بگید چ رشته ای برم?
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اصلا اطلاعات درستی از خودتان نداده اید. حتی نفرموده اید 40 هزار چه رشته ای؟ این 40 هزار منطقه است یا 40 هزار کشوری است؟ من خواهش می کنم وقتی سوال می پرسیدید اطلاعات کامل ارایه دهید تا پاسخ درست دریافت کنید. موفق ترین باشید
شیما
جمعه 26 مرداد 1397 07:22 ق.ظ
سلام اقای جدیدی.من خیلی اتفاقی با کلبه شما اشنا شدم.مطالبتون فوق العادس.انگار که نیروی اولیه برای راه انداختنم رو گرفتم.من کلی از مطالبتون رو خوندم.راجع ب ازمون های ازمایشی گفته بودین که گاج را تو اولویت قرار بدیم.اما متاسفانه راجع به منابع کمک درسی چیزی نگفتین.همچنین راجع به اینکه هر درسی رو چجوری بخونیم.کلا یه قضیش داشتن اعتماد به نفس و انگیزه و پشتکار هستس.یه قضیشم اینکه چجوری درسارو بخونیم و از چه منابع و ازمون و برنامه ای استفاده کنیم.شما تو مورد اول فوق العاده کار کردین.من چند روزه اثر مطالب شمارو خوندم.واقعا ذهنم منقلب شده.من دانش اموز پشت کنکوری هستم که ذهن خودش رو محدود در رشته های تاپ کرده چون معتقدم درس باید کاربردی باشه.تا اینکه ادم یه مدرک بگیره.من از رشته معماری خوشم میومد وقتی که میخواستم انتخاب رشته کنم برم رشته ریاضی در دبیرستان.اما به اجبار خانوادم رفتم تجربی.حتی یه ندت سرکلاسای ریاضیا رفتم.دانش اموزی بودم با معدل 20 در دبیرستان و معدلدکتبی 18/45 .اما سالی که پشت کنکوری شدم درگیر حواشی شدم.تا اینکه وقتی به خودم اومدم و شکست هامو در ازمون ها دیدم دیر شده بود.نتونستم اعتماد به نفس از دست رفتنو بدست بیارم تا جابی که مبحثی رو بلد بودم اما نمیتونستم تستش رو حل کنم چون فک میکردم نمیتونم.انگیزه داشتم کتاب میخریدم اما نمیتونستم بخونم.تا اینکه مطالب سایتتون رو خوندم.واقعا کمکم کرد.به تظرم همین که یکی با حرفای شما بتونه زندگیشو جمع کنه برا شما کافیه.کلی خدمته برا خودش.اما الان واقعا نمیدونم چه منابعی رو انتخاب کنم.کامنت هایی که بچه ها ازتون خواسته بودن منابع معرفی کنین رو خوندم.شما گفته بودین که سطح مارو بلد نیستین که منابع معرفی کنین.به نظرم اینکه شما برای سطح عالی و متوسط و پایین منابع معرفی کنین .بعدش مثلا من خودم میدونم که در فلان درس سطحم متوسطه و اون کتاب رو مبخونم.وقتی به عید رسیدم و سطحمو بالا اورده بودم اون کتاب سطح عالی رو میخونم.و یه خواهش دیگه در مورد نحوه مطالعه هر درسم مخصوصا اختصاصی ها مطلب بزارین.به نظرم جای این دو تا نکنه توی کلبه تون خالیه.با تشکر .منتظر جوابتون هستم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم شما به بنده لطف دارید. قراری که در کلبه مشاوره بین بنده و مخاطبان بوده است، بر سر این بوده که هرگز غیر علمی صحبت نکنیم و همیشه در مسیر علم قرار بگیریم.
آموزش روش مطالعه هر درس چیزی نیست که بشود در چند خط نوشت که فلان درس را اینطوری بخوانید وگرنه ده ها سایت هستند که نوشته اند فلان جور بخوانید و کسی هم نتیجه نگرفته است. من وقتی برای شاگردان خودم قرار است روش مطالعه را بیاموزانم این مراحل را طی می کنم:
1. به او یاد می دهم که یادگیری چیست و چه موقع رخ می دهد.
2. وسواس مطالعاتی اش را از بین می برم.
3. نگاه ساعتی درس خواندن را از ذهنش پاک می کنم.
4. سرعت یادگیری اش را با برنامه تنظیم می کنم.
5. او را به فردی عملگرا به جای ایده آل گرا تبدیل می کنم.
6. انتظارات و توقعاتش را اصلاح می کنم و او را با 70 طرز تفکر اشتباه که در بین کنکوری ها رایج است و باعث توقف شان در وسط مطالعه می شود آشنا می کنم.
7. نمودارهای درختی هر درس و روش یادگیری هر فصل و اطلاعات مهم هر فصل را در اختیارش می گذارم و ه روز چک می کنم که در مسیر درست یادگیری باشد.
8. رفع اشکال می کنم زیرا هر کسی سوالات زیادی از متن کتاب و تست ها برایش رخ می دهد که باید مشکلش حل شود.
9. تمرین های کاربردی برایش آماده می کنم به طور مثال برای دروس تخصصی علاوه بر خواندن و تست زدن، 15 مرحله تمرین کاربردی هم انجام می دهیم. مثلا برای درس شیمی فقط 45 مورد تمرین روی هر واکنش شیمیایی پیاده سازی می کنیم.
تمام این تمرین ها نیاز به نظارت دارد تا دانش آموز از مسیر اصلی کنکور خارج نشود. این ها بخشی از فعالیت ما برای کنکور است. چطور می شود این موارد را در چند خط نوشت؟ اگر نوشتن منابع کنکور علمی بود حتما اینکار را می کردم یا اگر نوشتن روش مطالعه هر درس در چند خط شدنی بود حتما می نوشتم ولی هر درس کلی جزییات و ریزه کاری دارد که تازه روش درست مطالعه نیاز به پیگیری دارد.
اگر نیاز به پیگیری نداشت که هر روز به شاگردم زنگ نمی زدم که بپرسم مشکلاتش چیست؟ یادتان باشد یادگیری به روش صحیح نیاز به حمایت دارد. بنابراین به قرارمان پایبند می مانیم و کار غیر علمی نمی کنیم. ببخشید در پاسخ شما مجبور شدم فرایند خودم را توضیح بدهم بنده قصد خودستایی یا خدای نکرده اینکه بگویم فلان کار را می کنم نداشتم، سوال شما به گونه ای بود که بایستی توضیح می دادم که یادگیری روندی متنوع و نیاز به پیگیری دارد. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 24 مرداد 1397 09:30 ب.ظ
اول از همه خیلی ممنونم از پاسخ كاملتون
اما
مگه میشه بدون علاقه دندان پزشك موفقی شد ؟
میشه برای كاری كه بهش علاقه نداری بجنگی؟
اصلا بدون علاقه مگه میشه در كاری موفق شد ؟

م
پاسخ رضا جدیدی : خواهش می کنم. اگر به صورت یک پل به دندانپزشکی نگاه کنید قطعا این اتفاق رخ می دهد. مثلا خیلی از کنکوری ها با درس عربی یا زبان انگلیسی و ریاضی مشکل دارند ولی هدفشان که پزشکی است آن ها را مجاب می کند که این درس ها را دوست بدارند و متنفر نباشند و در این درس ها پیشرفت کنند.
حالا مدل بزرگ ترش می شود زندگی شما، قرار است دندانپزشکی فقط یک پل باشد که زندگی بر معیار علاقه شما را شیرین کند. همانطور که فرد علاقمند به پزشکی می تواند بی علاقگی به ریاضی را کنار بگذارد و درصد بالایی بزند و پزشک شود شما نیز برای آنکه در محدوده اسایش به علاقه تان برسید می توانید این روش حرفه ای را به کار ببرید.
این موضوع در خیلی از کشورهای جهان نیز انجام می شود. خیلی از دانشجویان امریکایی، مجبورند قبل از دانشجو شدن سال ها کار کنند تا از نظر مالی به استقلال برسند و خرج و مخارج دانشجویی خود را در بیاورند. آن ها سال ها در کاری که به آن علاقه ای ندارد فعالیت می کنند چون آن کار فقط یک پل است برای تامین زندگی مورد علاقه.
من معتقدم هرکسی باید به سمت علاقه اش برود اما برای رسیدن به علاقه اش یکی از این دو مسیر را باید انتخاب کند که انتخاب کردنش هم اجباری نیست و هرکسی یک راه را بر می گزیند. هیچ اصراری هم نیست که بگویم فلان راه بهتر است. خیر فقط شما باید یکی از این دو راه را انتخاب کنید:
1. اول یک پایه آرامش بخش برای خودتان بسازید و بعد به سمت علاقه تان بروید.
2. از اول به سمت علاقه تان بروید و ریسک تمام اتفاقات را بپذیرید و پای همه چیزش باشید. موفق ترین باشید.
علی شرافت
چهارشنبه 24 مرداد 1397 08:14 ب.ظ
سلام عصر بخیر.من به تازگی و به طور اتفاقی با وبلاگتون آشنا شدم واقعا مطالب متفاوت میذارید و وبلاگ نویسیتون هم عالیه .من چند سال پیش که دوم دبیرستان رو میخوندم دبیر ریاضی ما میگفت اگه میخواین دانشگاه های درجه یک مثل تهران،شهید بهشتی،اصفهان و امثال این دانشگاه ها قبول بشید باید معدل کتبی تون سال بعد بالا باشه. این حرف چقدر درسته؟ یعنی سال 98 که کنکور میدم و تاثیر معدل 30 درصد قطعی هست دانشگاه به اون 70 درصد کنکور توجه نمیکنه و اولویتش با معدل بالاهاست؟
من معدلم نه خیلی پایینه نه بالا نزدیک شانزده هست.هدفم اینه در یکی از دانشگاه های تهران یا اصفهان قبول بشم البته هدفم پزشکی،دندان،دارو نیست. من چون در فامیلهامون چندتا فرد معلول وجود داره از بچگی وقتی میدیدمشون دلم میخواست در آینده شغلی داشته باشم که به این افراد کمک کنم به همین خاطر چند سال بعد به رشته های توانبخشی علاقه مند شدم که اگه اشتباه نکنم فیزیوتراپی،کار درمانی،گفتار درمانی و شنوایی شناسی جزوشون هست.
برای قبولی تو این رشته ها در دانشگاه های تهران و اصفهان معدلم خیلی پایینه ؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. شما به بنده لطف دارید و سپاسگزارم. ما در کنکور اگر بخواهیم خیلی راحت موفق شویم و هیچ فشاری را تحمل نکنیم بایستی روی سه آیتم شرایط خوبی داشته باشیم:
1. نمرات نهایی سوم دبیرستان
2. نمرات نهایی پیش دانشگاهی
3. درصدهای کنکور
حالا در هرکدام که لنگ بزنیم فشار را روی دوش عامل دیگر می اندازیم و هر عاملی بر اساس تراز کنکوری تا حدی می تواند ما را نجات دهد و بعد از آن دیگر مغلوب رقبلایمان می شویم. مثلا در سال 97، تاثیر معدل مثبت بود و بنده به خیلی ها گفتم ترمیم کنند و برخی هم نپذیرفتند و با خودشان گفتند که تثیر مثبت است چه نیازی هست؟
خب چه اتفاقی افتاد؟ کنکور 97 آسان شد یعنی ارزش درصدهای کنکور فرو ریخت و درصدهای بالا رتبه های بدی را به وجود آورد و اینجا رقابت ناخودآگاه به معدل کشیده شد. کسی موفق شد که نمرات بهتری داشت.
پس کسی که با معدل پایین وارد کنکور می شود به امید اینکه با درصدهای کنکور بتواند رتبه خودش را خوب کند در واقع دو ریسک انجام داده است:
1. درصدهای کنکور تا حدی می توانند ضعف معدل را جبران کنند و نباید ضریب 70 درصد ما را گول بزند زیرا درصدها تراز می شوند و زورشان تا مشخصی است.
2. ممکن است کنکور آسان طراحی شود مثل سال 96 و 97 و باعث بی ارزش شدن درصدها شود و جنگ به نمرات کشیده شود.
پس بدون اینکه بحث قطعی شدن یا نشدن مطرح باشد و بدون اینکه حتی مهم باشد که تاثیر چند درصد است نتیجه می گیریم که ترمیم معدل باید به عنوان یک مرحله مهم برای موفقیت در کنکور تلقی شود.
حتی اگر گفتند که تاثیر معدل مثبت است بازهم باید با معدل خوب وارد کنکور شوید تا هیچ فشاری را تحمل نکنید. شما که قرار است در کنکور به درصدهای بالا برسید پس این سواد را هم باید داشته باشید که در امتحان های نهایی نمرات بالایی بگیرید. لذا هیچ مشکلی نیست و خیلی راه حل مشخص است. بروید به مدرسه بزرگسالان و در طرح ترمیم شرکت کنید و فشار را از سر کنکور بردارید. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 24 مرداد 1397 08:12 ب.ظ
سلام وقت بخیر
رشته من تجربی است و سال 98 کنکور دارم
هدف من دندان پزشکی بود اما چند وقت پیش به این نتیجه رسیدم که من داخل قدرمطلق دندون پزشکی را دوست ندارم وبه خاطر پول دارم میرم سراغش
یعنی فرض کنید اگر من دندون پزشک باشم و درامدی نداشته باشم هیچ لذتی از این کار نمیبرم اما
خیلی کارهای دیگر هست که اگر پولی هم از انها به من نرسد با عشق انجامشان میدهم

مثلا من عاشق زبانم یعنی دلم میخواد مثل آنه ماری شیمل کلی زبان بلد باشم حتی اگر زبان یک کشور را یاد بگیرم و به آن کشور نروم از ترجمه کتاب یا درس دادن یا حتی همین که فیلمی به همان زبان بدون زیرنویس ببینم خیلی لذت میبرم
به دوبله فیلم و سریال هم به شدت علاقه دارم
نقاشی موسیقی و کارهای هنری هم علاقه مندم
و دوست دارم حرفه ای دنبالشان کنم
و حالا نظرم عوض شده و میخواهم دنبال علاقه ام بروم و کنکور زبان بدهم به تهران برم و دوبله هم انجام بدم


وقتی به خانواده م گفتم گفتند زبانی که خودت قبلا میگفتی در کنار درس باید باشه رو میخوای به درست تبدیل کنی تو چون تلاشت به اندازه دندون پزشکی تهران نیس و تنبلی میکنی دست گذاشتی روی زبان

از طرفی درست میگن از طرفی نادرست
از یه طرف درست میگن چون من خودم علاقه ای به خوندن درس های تخصصی ندارم یعنی اصن حوصله رفتن سراغشون رو ندارم و زود ازشون خسته میشم
اما با درس های عمومی خیلی خوبم هم خوندنشون هم تست زدنشون حوصله شو دارم و مشکلی ندارم و در واقعیت هم تست زدنم توی درس های عمومی خیلی بهتر از تخصصیه چون بیشتر کار کردم خب
ولی بحث تنبلی نیس چون بالاخره درس های عمومی هم ادم باید بخونه واسه تهران قبول شدن

از یه طرف اشتباه میگن چون اونا مثل دیدگاه چند وقت پیش خودم بر اساس جایگاه اجتماعی و درامد و تامین بودن از نظر مالی دارن میگن برو دندون و در کنارش علاقه ت رو داشته باش و توی کار اصلیت علاقه مهم نیس

ولی خب من دلم میخواد دنبال چیزایی برم که واقعا دوس دارمخواهش میکنم کمکم کنید و بگید باید من چه کار کنم؟؟؟ واقعا سردر گم هستم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. من کسانی را می شناسم که بدون اینکه پزشکی و دندان و دارو بخوانند خیلی موفق هستند مثلا مستر تیستر که بسیار هم معروف است و ایشان یک ایرانی است و کارش این است که به رستوران های مهم دنیا می رود و غذاها را تست می کند و سپس در این مورد گزارش می نویسد.
پس تنها یک رشته شما را به موفقیت نمی رساند اما باید قبول کنیم که مسیر ثروت از طریق برخی از رشته های خیلی آسان تر است. مثلا دندانپزشکی خیلی زودتر و راحت تر فرد را به ثروت و زندگی اجتماعی بالا می رساند تا یک رشته دیگر و اگر کسی درست درس بخواند و قبول شود مسیر ساده تری برای زندگی دارد.
من سوالم این است که ایا شما بلند مدت به زندگی تان فکر کرده اید؟ آیا شما طافت روزهای بی پولی و گرسنگی کشیدن در رشته های دیگر را دارید؟ به آن روز فکر کرده اید که اگر یکی از دوستان شما در همین رشته دندان درس بخواند و ماشین میلیاردی داشته باشد و شما یک دوبلری باشید که با مترو اینور آنور می رود؟ آیا این صحنه ها برایتان قابل تحمل است و افسرده نمی شوید؟
من معتقدم می شود از دوبلری هم به ثروت رسید اما همانطور که گفتم مسیرش خیلی سخت است و انسان های کمی توانسته اند از این روش ثروتمند شوند پس احتمال به ما می گوید زندگی آینده شما همراه با بی پولی است.
آیا علاقه امروزتان جواب شکم فرداهایتان را می دهد؟ باز تاکید می کنم صحبت من این نیست که فقط دندان پزشکی خوب است صحبت من این است که بلند مدت فکر کرده اید یا نه؟ مثلا چه اشکالی دارد یک دندانپزشک شوید و بعد از کسب جایگاه خوب اجتماعی به سراغ علاقه تان بروید؟
یکی از اشنایان بنده داروسازی خواند و پس از درست شدن شغلش به سراغ فیزیک رفته و در دانشگاه تهران فیزیک می خواند جون علاقه اش از اول فیزیک بوده ولی او الان هم پول دارد و هم علاقه اش را.
من می گویم فقط بلند مدت فکر کنید و 30 سال بعد خود را ببنید. اگر واقعا پذیرفتید که زندگی سخت آینده را به کنکور سخت و پر فشار تجربی ترجیح بدهید پس با تمام وجود برای کنکور زبان بخوانید. موفق ترین باشید.
مهسا
سه شنبه 23 مرداد 1397 11:59 ب.ظ
ممنونم از راهنماییتون.به نظر من هم اگر کنکور آسون باشه برا همه آسونه اگرن سخت باشه برا همه سخته.من تصمیمم رو گرفتم میخونم.من داوطلب نظام قدیمم .امسال کنکور دادم اگا ده هزار شدم.معدلمم 18/40 اما میخونم.حتی اگه قبول نشدم سال بعدش کتابای نظام جدید رو میخونم
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. بله دقیقا همینطور است که شما می فرمایید. این صحبت هایی که در مورد کنکور می شنوید همه ساله بوده و همیشه کسانی هستند که به جای ارایه راه حل و به جای کمک به موفقیت فقط حرف های ناامید کننده را منتشر می کنند.
حرف هایی که هیچ ارزشی را به کسی اضافه نمی کند هنر در این نیست که باعث ناامیدی شویم اگر می توانیم و هنر داریم بایستی راه حل بدهیم تا کنکور بهتری بدهیم. موفق ترین باشید.
بهار
سه شنبه 23 مرداد 1397 11:10 ب.ظ
سلام وقتتون بخیر سوالم این بود که من دیپلم تجربی هستم میخوام حقوق بدون کنکور بخونم و میخوام بدونم چجوری باید ثبت نام کنم ? تو کدوم سایت باید انتخاب رشته کنم ? تا کی زمان برای انتخاب رشته هست میشه بعد اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری اقدام کرد? و اینکه من معدلم خوب نیس آیا امکان موفقیتم هست یا نه ? ممنون از پاسخگوییتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. معدل شما چون از تجربی هستید و زیر مجموعه انسانی شرکت می کنید و انتخاب بدون آزمون هم بستگی به معدل تان دارد لذا شانس تان را کم می کند ولی اگر دانشگاه ازاد برخی از شهرهای دیگر به جز مراکز استان ها را هم بزنید شانس تان بالاتر می رود.
پس سعی کنید دانشگاه های بیشتری انتخاب کنید و تا جایی که ممکن است شهرهای نزدیک تان را بزنید. البته دقت کنید که خوابگاه و شهریه و هزینه های تحصیلی اگر از شهر خود دور شوید نیز به دوش خودتان می افتد و این را باید با خانواده در میان بگذارید.
برای ثبت نام نیز کافی است به آدرس www.azmoon.org مراجعه کنید و از طریق این سایت ثبت نام خود را انجام دهید. موفق ترین باشید.
بهار
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:32 ب.ظ
آقای جدیدی من خیلی منتظر جوابتون هستم لطفا راهنماییم کنید ممنونم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سوالی از شما به بنده نرسیده است. لطفا اگر سوالی پرسیده اید بار دیگر بفرستید. موفق ترین باشید.
مهسا
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:28 ب.ظ
سلام.من امروز خیلی اتفاقی تلویزیون رو روشن کردم.برنامه ونوس بود میگف که کنکور 98 خیلییی سخته.اصلا نمیشه مبحثی خوند چون هیچ چیزش قابل پیش بینی نیست....واقعا تو دلمو خالی کرد....
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. ای کاش اسم موسسه را نمی آوردید چون بنده کمترین دوست نداریم در خصوص موسسه ها صحبت کنم چون اینطوری از روند علمی خودمان خارج می شویم. ولی یک نکته حرفه ای برای شما:
مگر شما منتظر یک کنکور آسان هستید؟ یک کنکور آبکی مثل سال 97؟ مگر قرار است که سطح درسی خود را آن قدر شل و آبکی بسازید که فقط در یک کنکور اسان به نتیجه برسید؟ آن هم که به همه مان ثابت شد در کنکور آسان کسی احساس رضایت نمی کند چون درصدهای بالا ارزش های پایین پیدا می کنند.
این صحبت که کنکور 98 یک کنکور خیلی سخت است اصلا هیچ بحثی در آن مشخص نیست همه شمابیچاره می شوید زندگی تان تباه می شود وای دیگر آخر دنیاست دیگر هیچ کس امیدی به نتیجه ندارد. هیچ معلمی نمی داند چطور باید درس بدهد، مدل سوالات عوض شده و... را در تمام سال های قبل هم کنکوری ها می شنیدند.
مثلا کنکوری های 97 هم می گفتند: وای ما شنیده ایم که کنکور 97 چون قرار است یکی از آخرین کنکورهای نظام قدیم باشد خیلی سخت و نفس گیر می شود. طراحان می خواهند سوالات عجیب و غریبی بدهند.
در سال 96 هم عده ای گفتند: سال 96 آخرین سالی است که کنکور برگزار می شود پس منتظر یک طوفان در کنکور باشید این کنکور مهلک و کشنده است. همین صحبت ها در سال های قبل و قبلتر هم بوده است فقط کافی است از کنکوری های سال های قبل بپرسید.
این صحبت ها دیگر کهنه شده است. همیشه هم یک بهانه ای به ظاهر منطقی برای این حرف هایشان دارند. اما سه نکته هست که دوست دارم با شما درمیان بگذارم:
1. مگر شما انتظار کنکور آبکی دارید؟ هرکسی برای کنکور درس میخواند خودش را برای هر سطحی از کنکور آماده می کند و اگر شما فکر کرده اید که طوری درس بخوانید که فقط سوالات ساده را جواب دهید که اصلا برنامه تان را باید تغییر دهید.
پس این حرف مهمی هم نیست که کسی بگوید کنکور خیلی سخت است. چون همه ما برای کنکور سخت خودمان را آماده می کنیم. مگر کسی قرار است خودش را شل بگیرد؟ یا برنامه آبکی اجرا کند؟ اگر کمی فکر کنید این گزاره چیزی نیست که ترسناک باشد چون چه کنکور سخت باشد چه نباشد ما خودمان را برای یک کنکور سخت آماده می کنیم.
2. در کدام کنکور چیزی قابل پیش بینی بوده است؟ مثلا کنکوری های 97 برای کنکور پیش بینی هایی داشته اند؟ هرکسی سرجلسه با سوالات کنکور برخورد می کند و دیگر این جمله فوق العاده غیر علمی است که کسی بگوید کنکور فلان سال هیچ چیزش قابل پیش بینی نیست. خب کنکور سال های قبل هم هیچ چیزش قابل پیش بینی نبوده است.
3. اصلا نمی شود هیچ مبحثی را خواند؟ پس چکار کنیم؟ درس نخوانیم؟ یعنی سال 98 هیچ کسی رتبه اول و دوم و سوم نمی شود؟ پس همه کتاب ها را ببندند؟ ببخشید این دیگر چه حرفی است؟ پس چرا آمده اید در تلویزیون برنامه کنکور می گذارید؟ پس چرا تبلیغ سی دی می کنید؟ شما که می گویید چیزی را نمی شود خواند؟ پس چرا باید سی دی بخریم؟
این ها دیگر چه استدلالی است؟ اصلا همه این حرف ها به کنار، اگر قرار باشد کنکور به قول شما خیلییی سخت باشد، خب این سخت بودن برای همه کنکوری هاست. آن ها چطور قرار است با این موضوع برخورد کنند؟ خب شما هم همانطور برخورد می کنید. موفق ترین باشید.
سامیه
دوشنبه 22 مرداد 1397 05:16 ب.ظ
سلام استاد انشالله هرچی از خدا میخواین بهتون بده بخدا کل مردادو سر همین اخبار دروغ نخوابیدم خداخیرتون بده که نجاتم دادین داشتم میمردم معدلم 19/20 بود حسابی ناامیدم کرده بودن ازتون یادگرفتم که بدون سند و مدرک دیگه هیچ خبریو قبول نکنم الان فقط دلم میسوزه که یه ماهم رفت ولی خدا شمارو بهم هدیه داد که امید بگیرم خداحفظتون کنه ممنوننننننننننننن استاد
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. شما خیلی به بنده حقیر لطف دارید. امیدوارم از امروز را با جدیت بخوانید. امیدورام هیچ کتابی بر اثر این اطلاعات نادرست بسته نشود. امیدورام دیگر هیچ کسی با اخبار نادرست کسی را ناامید نکند. مخصوصا افرادی که معدل هایی بالایی دارند مثل شما که همه چیز برای موفقیت شان فراهم است را اینطور ناامید نکنند.
کسانی هم که معدل پایین دارند به جای ناامیدی دست به عمل بزنند. فرصت مناسب ترمیم معدل و قدرت بی نظیر شما برای ترمیم کردن پیش روی تان است. من ایمان دارم اگر وقتی را که صرف اطلاعات خوانی و اخبار خوانی می کنیم صرف درس خوانی کنیم، نمرات درست می شود. موفق ترین باشید.
فاطمه
یکشنبه 21 مرداد 1397 02:55 ب.ظ
معدلم 18/20 اسن
پاسخ رضا جدیدی :
خیلی نزدیک شرایط هستید فقط کافی است که یک برنامه حرفه ای برای ترمیم معدل در دی ماه بچینید و آن نمراتی که زیر 19 دارید را ارتقا دهید. با این یک حرکت بزرگترین کمک خود را به کنکورتان برای قبولی در هر رشته و هر دانشگاهی کرده اید. این راه حل برای موفقیت شماست. امیدوارم از همین حالا برنامه شرکت در طرح ترمیم را به برنامه اصلی کنکور خود اضافه کنید. موفق ترین باشید.
رضل
یکشنبه 21 مرداد 1397 12:52 ب.ظ
عالی بود
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. امیدوارم دیگر کسی خودش را ناامید نکند. فقط راه حل را دنبال کند. موفق ترین باشید.
فاطمه
یکشنبه 21 مرداد 1397 11:15 ق.ظ
سلام من سال 94 و 95 کنکور دادم.اخر فیلمتون اشاره کردین که اگه تو کارنامه سال های قبلتون گفته که تاثیر + لحاظ شده امیدوار باشین که 98 معدلتون منفی نمیکنه.شماره داوطلبی رو ندارم که بتونن دوباره کارناممو از رو سایت نگاه کنم .چکار کنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر نمرات تان بالای 19 است مشکلی نیست و اصلا نیازی به دیدن کارنامه ندارید و اگر کمتر از 19 است در طرح ترمیم معدل شرکت کنید و نمرات خود را ارتقا دهید. اگر کسی برای کنکور می خواند و به دنبال رشته های تاپ است پس حتما این لیاقت و توانمندی را دارد که در چند امتحان نهایی مدرسه هم نمرات تاپ بگیرد. پس خودتان را نترسانید و برنامه تان را حرفه ای تر کنید و هر روز بیشتر تلاش کنید.
باز تاکید می کنم معدل چه با تاثیر قطعی چه با تاثیر مثبت باید بالا باشد، خودتان را گول نزنید و به جای اه و ناله و خبرخوانی های بدون سند و مدرک به فکر راه حل باشید. موفق ترین باشید.
الهام
یکشنبه 21 مرداد 1397 11:09 ق.ظ
با سلام و خسته نباشین.من فیلمو دیدم.اما کاش میگفتین برا کنکور 98 چجوری میخوان با توجه به دوتا دفترچه و دو نوع سوال تراز مشخص کنن؟؟؟ خدا خودش میدونه من با چه سختی میخوام امسال شرکت کنم .من متاهلم بچم دارم. واقعا سخته.اما سختیاشو به جون میخرم.و از خدا میخوام که کمکم کنه.اما یه وقتایی به این حال و روز کنکوریا و خبرای کنکوری که فک میکنم میبینم هیچی معلوم نیس.یعنی عملا داریم برای ازمونی تلاش میکنیم که نه ترازش معلومه نه سهمیه بقیه نه هیچی! کنکورو کردن مساله ای حل نشدنی.واقعا نگاه به کشورای دیگه بندازن ببین اونا چکار میکنن که نخبه هاشون میشه مسئولین کشورشون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. به نظر بنده شما تحت تاثیر اخبار و اطلاعات نادرست هستید و اگر می خواهید به مطالعه بپردازید و وارد حاشیه نشوید در اولین اقدام هرگونه کانال یا شبکه ای که به شما اطلاعات غلط می دهد را پاک کنید.
من در این یک ماه اخیر بارها و بارها با افرادی صحبت کردم که با معدل بالای 19 ناامید شده بودند چون یک مشت تحلیل شخصی و من دراوردی را می خواندند. مثلا می گفتند چرا معدل 19.70 در کنکور قبول نشده است.
آن ها تصورشان این است که هرکسی معدلش بالا شد حتما قبول می شود و انگار نه انگار درصدهای کنکور و تراز در کنکور هنوز 70 درصد ارزش دارد. مگر قرار است هرکسی معدلش بالا شد درصدهای کنکورش هم بالا باشد؟
تراز کدام آزمون معلوم بوده که برای سال 98 معلوم باشد؟ خواهش می کنم از شما دست از تحلیل های غلط شبکه ها و کانال ها بردارید. آیا کسانی که 97 در کنکور شرکت کردند ترازشان معلوم بوده؟ 96 یا 95 یا 94 یا 93؟ کدام سال ترازها معلوم بوده است؟
دوست گرامی چرا ذهن شما را بدون منطق و با ارایه اطلاعات غلط شست و شو داده اند و طوری شما را به ورطه ناامیدی کشانده اند که شاید دارید درس می خوانید اما اگر با این ذهنیت پر از غلط به مسیر ادامه دهید به زودی همه چپیز را کنار می گذارید.
حال و روز کنکوری ها چطور است؟ فرمول به ما می گوید کسی که نمرات خوب دیپلم و پیش دانشگاهی + درصدهای بالا در کنکور داشته باشد رتبه خوبی می آورد. آیا شما کارنامه ای از کنکور سراغ دارید که هر سه این مورد را داشته باشد و رتبه اش بد باشد؟
چقدر جو سازی می کنند و من و شما که کنکوری هستیم فقط ضرر می کنیم. فرمول جلوی ماست ولی بازهم حرف های بی سند را می پذیریم. هرکسی که نمرات بالا + درصدهای بالا دارد و رتبه اش بد شده کارنامه اش را منتشر کند همه ببیند. اصلا چنین کسی وجود ندارد.
خیلی ها معدل شان خوب بوده و فکر می کردنند دیگر کار تمام است و درصدهای متوسطی زده اند و حالا هیاهو کرده اند که چرا رتبه شان بد شده؟
برخی هم معدل پایین بوده اند و فکر می کردند چون تاثیر مثبت است پس نیازی به بالا بردن معدل نیست و درصدهای بالایی زده اند اما چون کنکور سبک بود ارزش درصدها به دادشان نرسید و معدل پایین شان کار را خراب کرد.
فرمول به ما می گوید سند و مدرک به ما می گوید باید در سه آیتم قوی باشیم، اول معدل دیپلم، دوم معدل پیش دانشگاهی و سوم درصدهای کنکور. شما کسی را می شناسید که با این سه عامل موفق نشده باشد؟
باور کنید با این اطلاعات نادرست و خبرخوانی فقط ما کنکوری ها ضرر می کنیم. لطفا لطفا دنبال راه حلی برای موفقیت خود بروید. این صحبت هایی که شما می کنید فقط باعث نابودی خودتان می شود. بنده دلم می خواست یکی یکی در خانه کنکوری های ناامید بروم و صد بار هم که شده برایشان فرمول را توضیح دهم چون معتقدم اگر کسی یک بار فقط یک بار صفحه 10 و 11 دفترچه انتخاب رشته 97 را بخواند متوجه تمام موضوعات می شود و به جای ناامیدی دنبال عملگرایی می رود. امیدوارم سال بعد در اثر این خبرخوانی ها و اطلاعات نادرست کسی چشمانش اشک بار نشود و نگوید ای کاش به جای تلف شدن وقتم دنبال فرمول محاسبه می رفتم و هر سه عنصر اثر گذار را ارتقا می دادم. موفق ترین باشید.
لیلا
یکشنبه 21 مرداد 1397 11:04 ق.ظ
سلام.حرفاتون خیلی ادمو امیدوار میکنه.اما خواستم بگم من دانش اموزی بودم که معدل سه سال اخر دبیرستانم 19/80 شد.درس خووون بودم.اما سال کنکور نمیدونم چرا نخوندم..هنوزم بعد چندسال نمیدونم.درگیر زندگی و ازدواج شد الان میخواستم برا کنکور 98 شرکت کنم.حرفای اطرافیانم و توقعاتشون سوقم داد ب اینکه بشینم بخونم و ب مدرک دیپلم قانع نباشم.شاید کسی باور نکنه دانش اموزی با همچین معدلی الان مدرکش دیپلمه و تو خونه نشسته بجا اینکه الان تو بیمارستان به هم وطناش خدمت کنه.... خودمم هنوز باور نکردن که اخره اون همه تلاش چی شد! اینارو گفتم که خیلیا فک نکنن اگه معدلشون خوبه تمومه یا اگه معدلشون کمه تمومه.باید خوند حتی اگه کنکور اسون و درصد ها بی ارزش شده باشن.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. وقتی سعی کنیم به جای شایعه پراکنی به واقعیت و فرمول ها بپردازیم قطعا امیدوارم می شویم. ولی وقتی فقط با های و هوی و سر و صدا بخواهیم بگوییم که یک فاجعه در راه است معلوم است که باعث ناامید شدن خیلی ها می شود.
واقعیت چیست؟ همان فرمولی که دیدید، همان روش محاسبات همان که به ما می گفت چکار باید کنیم و چه راهی را باید در پیش بگیریم. هرکی خلاف این فرمول حرف بزند حرفش ارزش ندارد. هرکسی اطلاعات من دراوردی بدهد را باید نادیده گرفت.
برویم سراغ اصل اطلاعات همه ما دفترچه را می توانیم دانلود و مطالعه کنیم. بجای خواندن اطلاعات نادرست به سراغ اطلاعات اصلی برویم و راه حل را جویا شویم. هرکسی راه حل را دنبال کند قطعا به موفقیت می رسد. موفق ترین باشید.
محمد
یکشنبه 21 مرداد 1397 10:57 ق.ظ
باسلام فیلمی که برای تاثیر سوابق تحصیلی گزاشتین خوب بود.اما کاش با یه مثال نشون میدادین تفاوت معدل 20 با معدل 18 چقد؟ .من دیپلم سال 88 تجریی هستم.برای ما 5/ پیش دانشگاهی لحاظ نمیشه؟ یعنی باید اون 5/ رو توی کنکور جبران کنیم؟ اقای جدیدی از نظر شما علت اینکه امسال همه ناراضین از رتبه ها چیه ؟ یکی از اقدام بنده بادمعدل 19/70 رتبش 5000 شده منطقه دو. در صورتیکه همه روش حساب میکردیم.و اخرین ازمونهاشم تراز بالا بود اما درصدهای کنکورش پایین بودن..اینها یکم منو که میخوام امسال برا کنکور بخونم نگران کرده! و خواستم اینم بگم اینکه این همه ملت رو درگیر سوابق تحصیلی میکنن من خودم سالی که دیپلم گرفتم معدل اول بودم اما برا کنکور نخوندم.هرسال خیلیا اینجوری هستن...به نظرم این وسط کسایی سود میکنن بیشتر ک متوسطن.چون معدلشون متوسط و برا کنکورم همه توانشونو میزارن
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اتفاقا تمام هدف من این بود که بگم هرکسی تفاوت میگه داره آمار و اطلاعات نادرست میده چون ما به اطلاعات سازمان سنجش دسترسی نداریم که بفهمیم چقدر تفاوت ایجاد میشه.
اون چیزی که ما با این فرمول ها و اطلاعات ازش می فهمیم اینه که باید تا می تونیم معدل مون رو بالا ببریم. هرچه بالاتر کار برای موفقیت راحت تر. این تنها جمله درستیه که ما در مورد تاثیر معدل می دونیم.
در ضمن اصلا نمیشه گفت ترازهای پارسال را برای امسال استفاده کنیم چون همه چیز فرق می کند. فقط تنها اطلاعاتی که از پارسالی ها می شود در نظر گرفت این است که آن هایی که اثر مثبت را در سال های گذشته داشته اند قطعا با اثر قطعی به سودشان می شود که این هم طبق بررسی ها و نمونه ها به این نتیجه می رسیم باید نمرات بالای 19 باشد.
دیگر تعارف نداریم باید نمرات خوبی بسازیم حتی اگر تاثیر مثبت هم باشد بازهم باید نمرات خوبی بسازیم. اون 5 درصدی که شما ندارید به ضریب درصدهای کنکورتان اضافه می شود و باید در کنکور با زدن تست های بیشتر جبرانش کنید.
در مورد ناراضی بودن از رتبه های امسال هم بارها صحبت کردیم و گفتیم وقتی کنکور آسان شود سطح درصدها بالا می رود ولی رتبه ها بدتر می شود چون اکثر افراد درصدهای زیادی می زنند. وقتی در کنکور امسال هرچه سوال ساده بود را داده بودند معلوم است که بعدش باید انتظار درصدهای بالا و رتبه های خراب داشته باشیم.
در ضمن از این اتفاق نتیجه می گیریم که حتی اگر تاثیر معدل مثبت باشد بازهم باید معدل خوبی داشته باشیم چون اگر سطح کنکور پایین بیاید رقابت به نمرات نهایی کشیده می شود و کار خراب می شود.
تحلیل شما در مورد اینکه متوسط ها سود می کنند غلط است. لطفا با ساختن یک مثال و برداشت غلط از آن باعث گمراهی خودتان نشوید. فرمول وجود دارد و بر اساس فرمول هرکسی در نمرات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی و درصدهای کنکور بهترین وضعیت را داشته باشد رتبه بهتری می آورد. لطفا لطفا خودتان را با احساس گول نزنید. همه چیز را روی فرمول تحلیل کنید.
دیگر بس است این صحبت هایی که همه در شبکه ها می زنند و باعث ناامیدی هم می شوند. فقط بر اساس فرمول صحبت کنید. همه اطلاعات فامیل تان را بگیرید و با فرمول مقایسه کنید آن وقت متوجه می شوید که کجا کم آورده است. موفق ترین باشید.
حامد
شنبه 20 مرداد 1397 06:43 ب.ظ
سلام.آقای جدیدی اگر در انتخاب رشته فقط نیمسال دوم انتخاب کنم در مهر ماه از یگان خدمت نامه ببرم که مدت خدمتم مشخص بشه و تهد بدهم که تا نیمسال دوم کارت پایان خدمت بدهم به نظر شما میشه.از یکی دو دانشگاه پرسیدم گفتن قبول میکننّ.اگر جوابتان بله هست آیا دوباره برای برنامه ریزی جوابتان جواب سوال قبل است
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. به لحاظ قانونی ممنوع است ولی خب چون با یکی دو دانشگاه صحبت کرده اید پس مشکلی از این نظر وجود ندارد و چون خودشان می گویند تعهد می گیرند پس حتما از نظر خودشان مشکلی نیست. مهم این است که دانشگاه قبول کند. پس وبه همان روشی که در پیام قبل توضیح داده ام اقدام کنید. موفق ترین باشید.
شنبه 20 مرداد 1397 06:13 ب.ظ
ممنون از پاسختون
به جز رشته تجربی در رشته انسانی و ریاضی چطور ؟
پاسخ رضا جدیدی :
در این رشته ها هم همینطور. بهترین رشته هایی که می توانید قبول شوید به دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور ختم می شود و معمولا رشته هایی مثل مدیریت که بدون کنکور هم می شود قبول شد را قبول می شوید. کلا اینطوری نیست که کسی درس های تخصصی یک رشته را نزند یا حتی کم بزند و رشته درست و حسابی قبول شود. رشته های خوب و ارزشمند در دانشگاه های تاپ نیاز به درصدهای بالا در همه دروس دارند.
به خصوص اینکه در کنکورهای بعد از سال 1390 دیگر گزیده خوانی و حذف کردن و کنار گذاشتن معنایی ندارد زیرا با یک تست ترکیبی همه دانسته های شما زیر سوال خواهد رفت اگر گزیده خوانی کرده باشید. امیدوارم راه درست را برگزینید. موفق ترین باشید.
شنبه 20 مرداد 1397 05:16 ب.ظ
سلام
یه سوال داشتم
میشه بگید فقط با خوندن درس های عمومی چه رشته های خوبی میشه قبول شد ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر منظورتان در رشته تجربی است تقریبا هیچ رشته خوبی نمی شود قبول شد. حتی اگر فرض کنیم که همه عمومی ها را 100 هم بزنید باز اتفاق ویژه ای برای شما رخ نمی دهد که بتوان در آن رشته ها یک رشته خوب معرفی کرد. رشته هایی مثل زیست شناسی در دانشگاه های کوچک دولتی در شهرستان ها شاید بهترین رشته ای باشد که با فقط درصدهای عمومی بتواند قبول شد. موفق ترین باشید.
حامد
شنبه 20 مرداد 1397 02:02 ب.ظ
سلام .خسته نباشید.من هدفم کنکور 99 از طرفی برج 1.6.98 میرم خدمت به مدت 15 ماه .من الان تقریبا یک سال فرصت درس خواندن را دارم به نظر شما میتونم این یک سال طوری درس بخوانم که فشار برای سالی که میرم خدمت کمتر بشود به نظرتان اگه میشه چه برنامه ی بلند مدت برای خودم بچینم.ودر ضمن خدمتم طوری هست که در شهر خودم خدمت میکنم و تقریبا در هر 48 ساعت 12 ساعت خانه هستم
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. یک نکته را عرض کنم، تجربه بنده در طی این سال ها به من ثابت کرده که همزمان با خدمت کسی نمی تواند درس بخواند. چون واقعا خدمت سربازی استرس ها و فشارهای روانی و کم خوابی های خودش را دارد. سه چهار تا نگهبانی که بدهید فقط دلتان می خواهد تمام روز را بخوابید برای همین فانتزی و خیال پردازی نکنید.
کلا بنده مخالف هر نوع خیال پردازی و بلند پروازی در برنامه هستم پس به نظر بنده در هر صورت شما در سال خدمت حتی اگر بخواهید هم به علت شدت خستگی و به هم ریختگی ساعت خواب و بیدار نمی توانید درس بخوانید.
اگر قرار است از الان شروع کنید، تمام تمرکز خود را روی 5 درس عربی، ریاضی، فیزیک، زیست و شیمی بگدارید و سعی کنید به لحاظ تشریحی در این 5 درس به درجه ای تسلط برسید که در هر امتحان تشریحی بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. اگر امسال به لحاظ تشریحی روی این دروس به تسلط برسید آنگاه تبدیل سواد تشریحی به سواد تستی کار زیاد پیچیده ای نیست.
منظور من از سواد تشریحی یعنی سوادی که بتواند تمام ارتباط ها را بفهمد، با گفتن هر کلید واژه دنیایی از اطلاعات در مغزش سرازیر شود. پس امسال را صرف یادگیری ترکیبی و عمیق این 5 درس کنید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.