کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - چه کار کنم که درس بخوانم و درس خوان شوم؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

چه کار کنم که درس بخوانم و درس خوان شوم؟

چرا درس خواندن سخت است؟ و چه کار کنم که بتوانم درس بخوانم؟ مخصوصا وقتی قرار است برای کنکور درس بخوانی، انگار نیروی سنگین و وحشتناکی از تو می خواهد که درس نخوانی، یا انگار باید کلی زور بزنی تا حال و حس درس خواندن را پیدا کنی و پشت میز بنشینی و مدتی را درس بخوانی.
چه کار کنیم درس خوان شویم و با علاقه و انگیزه بالا روزمان را شروع کنیم؟ با اشتیاق به سمت میز مطالعه برویم و یک حس و حال خوب برای درس خواندن داشته باشیم؟ 
مراحل زیر به شما کمک می کند تا ایراد بی حوصله شدن خودتان را پیدا کنید. اولین قدم برای درمان هر مشکلی این است که ریشه های مشکل را پیدا کنیم. در بی حوصله شدن 4 سطح مشکل وجود دارد که در ادامه می خوانید:
مورد اولی که باید برای ریشه بی حالی در درس خواندن بررسی کنید: خاطره ای تلخ، پیرامون درس خواندن برایتان به وجود آمده است که شما را آزار می دهد و این خاطره، باعث شده به این فکر کنید که همیشه ممکن است آن اتفاق تلخ تکرار شود.
 مخصوصا این خاطره تلخ برای کسانی که بار دوم یا سوم است که می خواهند کنکور بدهند یا کسانی که خواهر یا برادرشان سال قبل کنکور داده است، بیشتر از بقیه رخ می دهد. در این مورد باید بیشتر بدانید پس سه مطلب زیر از کلبه مشاوره، برای این است که به طور دقیق بررسی کنید که آیا این مشکل را دارید یا خیر؟
مورد دومی که برای یافتن علت کسلی در مطالعه باید بررسی کنید: ایده آل گرایی و وسواس در شروع است برای درس خواندن مانع دیگری است که فرد را از درس خواندن ناامید کرده و آرام آرام حس بی حوصلگی در فرد را ایجاد می نماید. ایده آل گراها، همه چیز را در حد کمالش می خواهند.
به طور مثال، کامل ترین جزوه برای یک درس را باید داشته باشم تا تست بزنم، باید همه مباحث این فصل را یاد بگیرم تا این پارگراف را یاد نگیرم سراغ مطلب بعدی نمی روم، باید از همان روز اول بالاترین نظم، بهترین کیفیت یادگیری، بهترین درصد، بالاترین ساعت مطالعه، زمان خواب و بیدار منظم و دقیق و... را می خواهند.
این ها نشانه افراد کمال گرا و وسواس در مطالعه است که اگر این علایم را دارید و نیاز به مطالعه بیشتر در این خصوص دارید به مطالب زیر مراجعه کنید:
مورد سوم موثر در احساس خستگی از مطالعه و عدم علاقه به درس خواندن: توقعات و انتظارات غیر منطقی یک دانش آموز را ضعیف می کند. وقتی دانش آموز کنکوری، پشت میزش به توقعات و انتظارات دیگران از خودش فکر می کند، کم کم کیفیت و روند مطالعاتی کنکورش متوقف می شود.
خیلی سخت است که هر روز در برابر طوفان صحبت ها و حرف های مردم در خصوص نتیجه کنکور و انتظاراتی که از شما دارند، قرار بگیرید. این مورد نیز بیشتر برای کسانی که معدل خوبی دارند رخ می دهد و همیشه خانواده ها می گویند تنها کسی که فکر می کنیم در فامیل بتواند از پس کنکور بربیاید و  به رشته های برتر می رسد  تو هستی. 
اگر شما نیز درگیر این نوع از مشکلات هستید، مطالب زیر به شما کمک خواهد کرد تا شناخت بیشتری از علل و نحوه رفع آن پیدا کنید:
مورد چهارم به تکنیک های مطالعه آن فرد بر می گردد: وقتی کسی نحوه مطالعه درست یک درس را بلد نباشد و نداند که هر درس را چطور و با چه کیفیتی بخواند و ارتباط این مطالب با سایر موضوعات کتاب درسی چیست؟ چطور پیشرفت کند و الان در چه سطحی از پیشرفت است؟ همه این ها باعث افت تحصیلی اش می شود. پس اگر قرار است درس خوان شویم باید دنبال یک راه حل باشیم که راه حل این است:
راه حل: «اگر می خواهی درس خوان شوی باید حرفه ای ترین روش مطالعه هر درس را بدانی و همان را عمل کنی.» حالا همین راه حل را با مثال توضیح می دهم تا درگیر این روش شوید و آن را از همین الان اجرا کنید. برای همین با زندگی یک کنکوری شروع می کنیم که مطمین هستم با خواندن زندگی اش، شباهت های زیادی بین رفتارهای او با خودتان خواهید یافت.
علی دانش آموز دوازدهم تجربی است. او  سال های قبل وقتی در پایه هفتم، هشتم و نهم درس می خواند، الگوی درس خواندن برای کلاس بود، طوری که همیشه معلم ها می گفتند، باید درس خواندن را از علی یاد بگیرید و او را بهترین شاگرد مدرسه معرفی می کردند.
اما امسال هر چه درس می خواند، نتیجه ی خوبی نمی گیرد و از خودش راضی نیست و احساس خنگ شدن می کند و انگیزه اش را از دست داده است.
صبح ها که قرار است از خواب برخیزد، خیلی برایش سخت است و با کلی زور و خمیازه، روز خودش را با باز کردن چشمانش آغاز می کند. او عادت دارد به محض بیدار شدن از خواب، گوشی اش را در دست گرفته و شبکه های اجتماعی اش را چک کند. او به چت روم ها می رود و با وجود اینکه می داند بی فایده است ولی باز هم بی خیالش نمیشود. گاه آنقدر از این شرایط و خودش خجالت میکشد که سعی می کند درس بخواند اما تا به خودش می آید، می بیند که در چت روم هاست.
با هر زوری که شده، پشت میز مطالعه می رود و کتاب عربی دهم را در دستش می گیرد. چند صفحه ای از آن را می خواند اما حس و حال ادامه دادنش را ندارد. او  پای کتاب نشسته است  ولی فکرش به چیزهای دیگری مشغول است و مطالعه اش مفید نیست. 
فکر می کند مشکل از جای درس عربی در برنامه اش است، با خودش می گوید بهتر است که اول با زیست شروع کنم. این بار برای مطالعه درس زیست دهم را انتخاب می کند و بعد از حدود 50 دقیقه مطالعه از اتاقش خارج می شود. به ظاهر همه چیز موفقیت آمیز بوده است و او توانسته به یک مطالعه مفید در درس زیست برسد.
اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود، او در ذهنش به این فکر می کند که چرا خوب پیشرفت نمی کنم و متناسب با زمانی که می گذارم نتیجه نمی گیرم؟ چرا آنطور که فکرش را می کردم پیش نرفت؟ کجای کار خراب است که من اینطوری آشفته می شوم و نمی توانم روند مطالعاتی خودم را ادامه دهم؟
او کتاب کمک آموزشی که برای درس زیست خریده بود را عوض می کند، چون فکر می کند شاید با عوض کردن کتاب کمک آموزشی بتواند روند یادگیری خودش را بهبود دهد اما با خریدن کتاب کمک آموزشی بعدی هم اتفاقی برایش رخ نمی دهد که دلش را به مطالعه خوش کند.
علی هر روز، پشت میز می نشیند، دوست دارد درس بخواند اما همیشه در وسط درس خواندن هایش این شک به سراغش می آید که نکند اشتباه می خوانم که پیشرفت نمی کنم و چرا این همه وقتی که می گذارم مرا به نتیجه دلخواهم نمی رساند؟
موقع درس خوندن انگیره اش را از دست میدهد و بعد در هنگام مطالعه یک صفحه، فکرش درگیر چیز دیگری میشود. می داند باید خوب درس بخواند تا به نتیجه دلخواهش برسد، اما افکاری که در هنگام مطالعه به او مراجعه می کند، باعث کم شدن توانش در درس خواندن می شود.
تازگی ها پشت میز خمیازه هم می کشد، حس خواب آلودگی در وسط مطالعه دارد و تا می خواهد درسی را بخواند، خوابش می گیرد. این مورد هم به مشکلات قبلی اش اضافه شده است. 
علی کم کم، از انگیزه هایش کم می شود، حالا خیلی راحت به پشت میزش برنمی گردد، بیشتر وقتش را در شبکه های اجتماعی می گذارند. فکر می کند یک مشکل بزرگ وجود دارد که اول باید آن مشکلش را حل کند و بعد درس خواندن را ادامه دهد. او ناامید شده که چرا آنطور که می خواهم پیشرفت درسی نمی کنم. 
اگر شما هم در چنین شرایطی هستید و همیشه یک احساس نامطلوب نسبت به درس خواندن دارید و احساس می کنید انگیزه روزهای اول را ندارید و خیلی سردرگم هستید باید بدانید که « حرفه ای ترین روش مطالعه هر درس را» بلد نیستید. برای همین است که اذیت می شوید و از پیشرفت نکردن هایتان ناامید می شوید.
تصمیم دارم این عبارت « حرفه ای ترین روش مطالعه هر درس» را با ذکر مثال برایتان توضیح بدهم تا به طور عملی و کاربردی هم متوجه شوید وقتی یک دانش آموز، حرفه ای ترین روش مطالعه هر درس را می آموزد چقدر راحت پیشرفت می کند، سر در گم نمی شود و کلی کلنجار نمی رود تا یک درس را شروع کند.
اگر علی همان روز که در عربی حس خوبی از مطالعه نداشت و فکر می کند مشکل از ساعت عربی است و باید جایش را عوض کند، این نمودار درختی که مربوط به قسمت فعل در عربی  است را در اختیار داشت، آیا بازهم سردرگم می شد و احساس کلافگی و عدم پیشرفت می کرد؟
به این نمودار درختی که از درس عربی دهم و یازدهم نظام جدید ساخته ام، توجه کنید:
نمودار درختی عربی برای توضیح درس خوان شدن
اگر علی، به جای آنکه مستقیما سراغ کتاب عربی دهم برود و بین دنیای اطلاعات له شود از این نمودار درختی استفاده می کرد چه تفاوتی در انگیزه و انرژی و روش مطالعه اش برای کنکور ایجاد می شد؟
1. علی به جای آنکه عربی را درس به درس بخواند و هیچگاه ارتباطی بین مطالب عربی قایل نشود، به کمک این نمودار درختی می تواند عربی را ارتباطی و موضوعی می خواند: وقتی کسی مطالب مرتبط با هم را در کنار هم می خواند و خلاصه می کند باعث می شود تا آرامش و نظم فکری پیدا کند. همین کنار هم خلاصه کردن اطلاعات، سرعت یادگیری او را نیز افزایش داده و باعث صرفه جویی زمان در هنگام مرور می شود.
2. علی از پیشرفتش در عربی آگاهی پیدا می کند و حتی می داند چقدر از مطالب را خوانده و چه مقدارش را نخوانده است: این نمودار به علی و سایر دانش آموزانی که مشکل علی را داشته اند، این دیدگاه را می دهد تا از شرایط پیشرفت جزوه های خلاصه شان آگاه شوند و با دید اصولی و واقع بینانه به مسیر درسی خود ادامه دهند. همین واقع بینی، باعث درس خوان تر شدن علی در طول سال تحصیلی می شود.
علی به کمک این نمودار می تواند از سرعت درس خواندش، قدرت یادگیری و سرعت خلاصه نویسی اش، به طور کامل اطلاع کسب کند و به کمک این اطلاعات نقاط ضعفش در مراحل مطالعه را مشخص و از بین ببرد. 
3. علی با کیفیت تر یاد می گیرد: وقتی مطالب را به صورت دسته بندی شده مورد مطالعه قرار دهد، باعث می شود تا کیفیت یادگیری از وقتی که قرار است به صورت جزیره ای و جدا جدا مطالب را بخواند، بیشتر شود. وقتی کیفیت یادگیری و درک مطالب عربی بالاتر رود، میزان انگیزه و رضایت از مطالعه نیز در علی افزایش می یابد.
4. علی در تست آموزشی، دیدگاه جامع تری بدست می آورد: وقتی علی شروع به تست زنی آموزشی می کند، به خوبی می داند چه اطلاعاتی باید در مورد فعل در زبان عربی داشته باشد و این اطلاعات چطور تشخیص داده می شود و ارتباط شان با هم چیست؟ این مرحله، باعث عمیق شدن مطالب درسی در زمان تست های آموزشی می شود و او ارتباط بین مطالب را به کمک این نمودار درختی کشف کرده و تمرین می کند پس او، در تست ها نیز پیشرفت می کند و رضایت تحصیلی اش افزایش می یابد.
5. علی روی اشکالات درسی خودش آگاهی پیدا می کند: وقتی تست می زند، این نمودار را کنار دستش می گذارد و بعد از چند تست متوجه می شود که در کجای فعل های عربی و در کدام قسمت قواعد مشکل دارد. همین درک درست از مشکل به او انگیزه ای برای رفع اشکال می دهد تا روز به روز به درصد هایش اضافه کند. دسته بندی اطلاعات باعث آگاهانه درس خواندن یک داوطلب کنکور و درس خوان تر شدن او می شود زیرا او بر روی خودش شناخت پیدا می کند و با برطرف کردن مشکلات درسی اش، انگیزه ای برای بیشتر درس خواندن پیدا خواهد نمود.
6. علی متوجه تست زنی و تمرین بیشتر و کمتر روی مباحث مختلف عربی می شود: وقتی علی با این نمودار، شروع به تست زنی می کند، بعد از چند هفته می تواند گزارش کاملی از این مورد داشته باشد که کجای فعل ها را بیشتر تست زده و کجا را کمتر کار کرده است؟ این تحلیل از پراکندگی تست ها و نحوه بودجه بندی آن ها، باعث دید بهترش نسبت به شرایط و تنظیم زمانش برای تست زنی می شود.
این مورد نیز باعث می شود تا علی، روز به روز دید بهتری نسبت به درسش پیدا کند و درس خوان تر شود. 
7. این روش، علی را در مطالعه کمتر خسته می کند: همیشه یکی از دغدغه های او این بود که از مطالعه خیلی زود خسته می شود و نمی تواند مدت زمان طولانی را درس بخواند. حالا وقتی یک نقشه مسیر برای مطالعه درسی عربی در جلوی خودش می بیند، پس وارد یک رقابت با خودش شده تا بیشتر و سریع تر درس بخواند و چون از نحوه پیشرفت و تمام ریزه کاری های درسی اش هم باخبر است پس خستگی کمتری احساس می کند.
در واقع علی، قبلا بیشتر وقت خودش را بابت این مصرف می کرد که چرا من پیشرفت نمی کنم؟ چرا از وقتی که می گذارم نتیجه نمی گیرم و چرا روز به روز انگیزه کمتری برای درس خواندن و کنکوری خواندن دارم؟ اما  حالا انرژی خود را صرف یادگیری درس ها می کند و از این جهت سردرگمی و کلافگی در درس ها را ندارد.
این اتفاقات برای علی افتاد، چون حرفه ای ترین مسیر مطالعه درس عربی را کشف کرد. موضوع نمودار درختی نیست و قصد ندارم که بگویم فقط نمودار درختی باعث این همه دستاورد می شود. دیدگاه بالاتری نسبت به مسئله داشته باشید. یک دانش آموز کنکوری، از مطالعه اش زود خسته می شود، کمتر می خواند، بی انگیزه می شود، احساس سردرگمی می کند چون هیچ معیاری برای اینکه درس خوانی و میزان پیشرفتش را نشان بدهد در اختیار ندارد. در واقع هدف من این است که بگویم تا دسته بندی درستی از اطلاعات آن فصل و همچنین ارتباط اطلاعات آن فصل با سایر فصل ها نداشته باشید قطعا حس بی حالی و کسلی در درس خواندن را تجربه می کنید.
8. علی حالا می داند چطور درس خواندن را شروع کند: قبلا او به سختی تمایل به میز مطالعه پیدا می کرد، حتی گاهی فکر می کرد باید برای مطالعه به کتابخانه برود زیرا مشکل از اتاقش است. اما همه چیز فقط به وضعیت مبهم و غیر واضح او از درس هایش بر می گشت ولی حالا او یک دید کلی و کاملا واقعی از پیشرفتش در اختیار دارد و خیلی خوب می داند که هر روز چه مسیری را باید طی کند تا به پیشرفت بیشتری برسد. 
9. علی اراده بیشتری برای درس خواندن دارد: قبلا، ذهنش درگیر یک دنیا اطلاعات بی سر و ته بود و هرگز نمی دانست که چطور از پس این اطلاعات برآید ولی حالا با یک دسته بندی شاخص و درست، او توانسته است که نظم خوبی به روند مطالعاتی اش برای کنکور بدهد و از این رو اراده اش برای درس خواندن بیشتر شده است و تلاشش این است که هر روز با طی کردن گام های مطالعاتی به جایگاه بهتری در درس ها برسد. 
10. علی به این سوال پاسخ داده است که چگونه به درس خواندن عادت کنم و چگونه عاشق درس خواندن شوم؟ وقتی دسته بندی درستی از درس ها داشته باشد و قبل از شروع مطالعه بتواند یک دید کلی از هر درس داشته باشد پس قطعا علاقمندی بیشتری به مطالعه از خودش نشان می دهد و او با یک نقشه درسی درست و اصولی که در آن ارتباطات و اطلاعات مرتبط مشخص شده است، تمایلش به درس خواندن را بیشتر کرده است و این شروع عادت به مطالعه با کیفیت و زمان زیاد است.
11. علی حالا می داند که چگونه حس درس خواندن پیدا کند و چطور حوصله درس خواندن، نداشتن را درمان کند:  قبلا حوصله نداشت چون همیشه در بین انبوهی از اطلاعات دروس مختلف گیر می کرد و نمی دانست چه چیزی به صلاحش است و چطور باید حرکت کند ولی حالا او قبل و بعد مطالعه اش را می داند و دلیلی برای بی حس و حال بودن ندارد وقتی مسیر مطالعه برایش شفاف شده است.
12. علی راه مقابله با درس نخواندن و فرار از میز مطالعه و بهانه های درسی را آموخته است: قبلا که پشت میز می رفت و تا به خودش می آمد یا در شبکه ها بود، یا در عالم رویا چون نمی دانست که دقیقا باید چکاری برای هر درس انجام دهد اما حالا او یک نوار روشن برای مطالعه هر درس را در اختیار دارد که باعث علاقمندی اش به میز مطالعه و رقابت با خودش می شود تا هر چه زودتر مسیر مطالعه را تمام کند.
13. عل ریشه ناامیدی در درس خواندن و درمان ناامیدی از درس های کنکوری را یافته است: احساس ناتوانی به هر انسانی ناامیدی می دهد، معلوم است وقتی علی در بین آن همه اطلاعات دست و پا می زند، مرحله به مرحله ضعیف و ضعیف تر می شد وقتی هر روز می گذشت و او هیچ قدمی روشنی برای مطالعه بر نمی داشت، نتیجه ای جز بی حس و حالی برایش نمی ماند. ولی حالا او تمام ارتباطات و اطلاعات موجود هر درس را می داند پس خواندن برایش لذت بخش، سریع و همراه با نگاه از بالا است و امیدوار به مطالعه اش ادامه می دهد.
14. علی به خوبی متوجه شده که وقتی می گفت می خواهم درس بخوانم ولی سمت کتاب نمی روم؛ چه دلیلی داشته است: زیرا رقبت و علاقه وقتی در مطالعه ایجاد می شود که برای هر فرد روشن باشد که قرار است چه مسیرهایی را تا رسیدن به موفقیت طی کند و این شرایط با داشتن یک دسته بندی دقیق که به او نظم فکری داده است، ایجاد شده و الان او به راحتی به سمت کتاب هایش می رود.
15. علی دلیل اینکه وقتی درس می خواند و خوابش می گرفت و همیشه بی تفاوت می شد را می داند: کسلی، بی انگیزگی در وسط مطالعه یک درس نشان دهنده این است که فرد سر درگم شده و ارتباط بین مطالب را نمی داند. هرچیزی را که می خواند نمی داند چه ارتباطی با قبلی ها و بعدی ها دارد و برای همین دچار افت مطالعاتی  می شود اما او یک زاویه دید از هر درس در اختیار دارد پس، خواب و چرت از بین می رود و او هوشیارانه دل به مطالعه می دهد.
16. شروع کردن درس ها دیگر سخت نیست چون علی مثل قبل، برای نرفتن سمت کتاب و میز مطالعه، هزار بهانه نمی آورد: بهانه هایی که قبلا برای درس نخواندن می آورد، همگی ناشی از عدم آگاهی او نسبت به چگونگی مطالعه هر درس بود ولی با این اطلاعات ارتباطی و دسته بندی هایی که از آن دارد پس می تواند آگاهانه مطالعه کند و در نتیجه، بهانه ای برای درس نخواندن به علت سر در گمی در اطلاعات نخواهد داشت.
17. علی دیگر با گفتن اینکه درس خواندن هایم از سر اجبار و زور است خودش را گول نمی زند. او می داند زندگی اش را قرار است از طریق مسیر درسی و تحصیل کامل کند: این مورد هم نوعی دلیل تراشی برای فرار از میز مطالعه است که نه تنها برای علی، بلکه برای خیلی از کنکوری ها رخ می دهد که علی به دلایل بالا که مفصل توضیح داده شد، دیگر با چنین جملاتی باعث سرد شدن خودش از درس و کنکور نمی شود.
بسیاری از کسانی که درس خواندن برای کنکور را شروع می کنند، هیچ تصوری از آینده و تمام مراحلی که باید طی کنند را ندارند و کم کم ناامید می شوند. هر درس پر از اطلاعات است و اگر حرفه ای ترین روش برخورد و مطالعه با هر درس را دنبال نکنید قطعا انگیزه تان را از دست می دهید.
باید به اطلاعات درس های مختلف، نظم و ترتیب بدهید زیرا این نظم و ترتیب، سرعت یادگیری، کاهش زمان مرور، بیرون کشیدن نقاط ضعف درسی، مسلط شدن روی بودجه بندی تست ها و تحلیل پیشرفت تحصیلی را برایتان به ارمغان می آورد. یک داوطلب حرفه ای کنکور می داند که کتاب ها را نباید به ترتیب فصل ها و درس ها بخواند بلکه بایستی یک چیدمان مرتبط و صد در صد ارتباطی از تمام مباحث مرتبط به هم داشته باشد.
اگر این دسته بندی ارتباطی وجود نداشته باشد آنگاه بزرگترین عامل کاهش دهنده میل به کتاب ها و درس خواندن است. همه انسان ها دوست دارند، یک تحلیل در مورد وضعیت امروز و جایگاه فردایشان داشته باشند. هرکسی که بهتر و دقیق تر و درست تر درس بخواند موفق تر خواهد بود.

فاطمه شاکرنیا
جمعه 26 مرداد 1397 11:29 ق.ظ
سلام استاد
ممنون و بی نهایت سپاس گذاریم که با راهنمایی های خوبتون به ما کمک میکنین
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم، شما به بنده لطف دارید. موفق ترین باشید.
مریم
پنجشنبه 18 مرداد 1397 06:28 ب.ظ
سلام اقای جدیدی.من نمیتونم خودم برنامه سه ماهه بریزم.چکار کنم؟ به نظرتون بودجه بتدی های قلمچی یا سنجش یا گاج یا گزینه دو رو فشردش کنم توی سه ماه بخونمشون؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بودجه بندی آزمون های آزمایشی که هنر نیست فصل ها را خرد خرد کردن و در طول جمعه ها قرار دادن است. هرکسی این کار را می تواند انجام دهد. برنامه بایستی اصول مشخصی داشته باشد که بارها در خصوص صحبت کردم.
یادتان باشد مهم ترین داشته و تنها سرمایه یک کنکوری برنامه درسی اش است. اگر در طراحی برنامه مشکل دارید حتما از یک مشاور کمک بگیرید تا در این خصوص همراهی تان کند. یادتان باشد برنامه تان باید در کمترین زمان کار کنکور را تمام کند. موفق ترین باشید.
شیوا
پنجشنبه 18 مرداد 1397 04:28 ب.ظ
ممنونم از توضیحات خوبتون
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم موفق ترین باشید.
شیوا
پنجشنبه 18 مرداد 1397 02:38 ب.ظ
مطالب سایتو خوندن اما شما راجع به اصول برنامه ریزی چیزی نگفتین فقط راجع به برنامه خودتون حرف زدین.مام که برنامه شمارو نداریم و نمیتونیمم داشته باشیم.داسه همین ازتون خواستم حداقل بگین چجوری برنامه بریزیم یه کتاب یه کتاب بخونیم یا چند کتابو باهم در طول یک روز؟ و همچین چیزایی
پاسخ رضا جدیدی : اگر به نقشه یادگیری تحصیلی مراجعه کنید این مطالب را می توانید بخوانید. اما بار دیگر در این خصوص توضیح می دهم. یک برنامه ریزی خوب و اصولی بایستی این شرایط را داشته باشد. در واقع شما بایستی طوری برنامه ریزی کنید که موارد زیر رعایت شود:
1. درس هایتان همراه با خلاصه های کاربردی و حرفه ای از هر درس متناسب با شیوه طراحی سوال از هر فصل را در کمترین زمان ممکن بسازید. هرچه درس خواندن هایتان بیشتر طول بکشد کمتر فرصت تست زنی و رفع اشکال و مرور پیدا می کنید.
پس اولین اصل این است که در کمترین زمان ممکن درس ها را همراه با خلاصه های کاربردی شان آماده کنید.
2. در برنامه ریزی تان یا چیزی را نخوانید یا اگر خواندید بایستی طور برنامه تان را طراحی کنید که هر 10 روز یک بار یا درگیر مرور کردن آن مبحث باشید یا درگیر تست زنی از آن مبحث باشد. این 10 روز در بدترین شرایط است. یعنی هرچه زمان را کمتر کنید اوضاع بهتر می شود.
زمان چه موقع کمتر می شود؟ هرچه تسلط تان بیشتر شود زمان کمتری از شما گرفته می شود. پس اینطور نباشد که چیزی را که خواندید برای مرورش یک ماه و دوماه و سه ماه بعد دست به کار شوید. این نوع مرور و تست زنی فایده ندارد.
3. رفع اشکال مهم ترین بخش هر برنامه است: هرکسی که یک برنامه اصولی می خواهد بچیند باید رفع اشکال کند. اگر در برنامه تان رفع اشکال نباشد یعنی شما هیچ نقشه ای برای برطرف کردن مشکلات و بالا بردن درصدهایتان ندارید. رفع اشکال هم روش های مختلف و متناسب با مشکل دارد.
می توانید در رفع اشکال تست بزنید، درس نامه بخوانید یا حتی فیلم درسی مشاهده کنید بستگی به درس مشکل و وخامتش دارد. البته آن هایی که مشاورشان برایشان رفع اشکال می کند خب بازهم از بقیه جلوتر هستند چون دیگر وقتشان تلف نمی شود. ولی اگر مشاور ندارید خب این وقت را باید خودتان برای رفع اشکال بگذارید.
4. تست زنی ترکیبی: شما می بایست در برنامه ریزی های تان تست زنی ترکیبی هم داشته باشید اگر در تست زنی ها فقط فصل به فصل اقدام کنید قطعا ذهن جامع نخواهید داشت.
5. تست زنی آزمونی: که می توانید در آزمون شرکت کرده یا در خانه تست بزنید. ولی تمرین ازمونی خیلی مهم است که توصیه می کنم بعد از تمام شدن کل درس ها و مرور کردن و تست زدن هایشان برای ازمونی تست زدن آماده شوید.
6. تست آموزشی که در مطلب «چرا نمی توانم تست بزنم و تکنیک بالا بردن درصدهای کنکور + فیلم» به این نکته پرداختیم که تست زنی درست و اصولی چطور تست زنی است که حتما باید در برنامه تان رعایت کنید.
7. وابستگی به ساعت در برنامه تان نداشته باشید که بارها و بارها در مورد ضررات و مشکلات این وابستگی صحبت کردیم.
8. تمرین های مکمل را در کنار هر درس انجام دهید. به طور مثال وقتی یک واکنش شمیایی رو به روی شماست برای این واکنش چه کارهایی باید کنید؟
- حالت هر یک از مواد شرکت کننده در واکنش را تعیین کنید.
- اگر محلول وجود دارد در مورد محلول و نوع حلال و حل شونده آن توضیح دهید.
- در مورد کاهش یا افزایش انتروپی در آن محلول توضیح دهید.
- در مورد آنتالپی آن محلول توضیح دهید.
- در مورد آنتالپی کل واکنش توضیح دهید.
- در مورد ساختار لوویس ترکیب های مولکولی موجود در واکنش رسم انجام دهید.
- زاویه پیوندی ترکیب ها را بیان کنید.
- نوع واکنش را مشخص کنید.
- واکنش را موازنه کنید.
- در مورد آنتروپی کل واکنش صحبت کنید.
- روابط استوکیومتری را برای هر نوع مجهولی که می توان در آن واکنش نوشت را بنویسید.
- واکنش دهنده اضافی و محدود کننده را تعیین کنید.
- در مورد سرعت واکنش صحبت کنید.
- اگر در واکنش اسید یا باز هست در مورد نوع تعریف اسید و باز و غلظت آن توضیح دهید.
- روابط استوکیومتری محلول ها را برای آن بنویسید.
- اگر واکنش دو طرفه است در مورد تعادل و نحوه اثر گذاری عوامل روی برهم زدن تعادل صحبت کنید.
- بخش قطبی و ناقطبی ترکیب ها را مشخص کنید.
- بخش ابدوست و ابگریز همه ترکیب ها را مشخص کنید.
این یک مثال بود. منظورم این است که اگر می خواهید فوق باسواد شوید فقط ساده از کنار هرچیزی رد نشوید. چون خیلی ریزه کاری ها هست که به عنوان تمرین اضافی شما را قوی می کند.
توضیحات زیادی در مورد برنامه ریزی وجود دارد که واقعا نمی شود همه آن ها را در چند خط توضیح داد ولی اصول اولیه و اصلی این هاست که می بایست رعایت کنید. امیدوارم بروید و برنامه تان را طراحی کنید. موفق ترین باشید.
شیوا
پنجشنبه 18 مرداد 1397 02:01 ب.ظ
من مطلبتون رو خوندم و اتفاقا خیلی تعجب کردم که شما بجتی مقایسه گزینه دو و قلمچی و سنجش اسم گاج رو بردین.ازمون های گاج خیلی وقته ازشون استقبال نمیکنن بچه ها.از نظر شما ازمونی خوبه که سوالاتش نزدیک کنکور باشه؟ قلمچی که خیلی سختتره.اما گزینه دو میگن شبیه کنکور. سنجش هم میگن متل خود سازمان سنجش سوالاتش راسته؟ همه اون ازمون هتی اخر سنجش رو میرن.با نظرتون کاملا موافقم اینکه بودجه بندی ازمون ها اصلا خوب نیس چون خیلی کشش میدن و این داوطلب رو پراز استرس میکنه.من خودم فصلهای اول هر کتابی رو توب بلدم اما وسط و اخراش نه چون دو سال با ازمون ها پیش رفتم و نتونستم ادامه بدم.دلیلش رو هم متوجه نشدم.امسال نمیخوام دوباره اشتباه کنم.واسه همین ازتون میخوام که بگید چجوری برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت انجام بدم.شاید توقع زیادیه اما زکات علم یاد دادنه.شاید بادتوصیه هاتون بتونیین زندگی یه ادم مثل منو تکون بدین و از این پشت کنکور موندن و درجا زدن پرت کنیین به یه رشته عالی.دوستام گفتن شما مشاور خیلی خوبی هستین و با خوندن مطالبتون تونستن خیلی باداعتماد به نفس و با انگیزه شن و فهمیدن که فقط اونا نیستن که این مشکلات رو دارن .ظاهرا خیلیا این مشکلات رو دارن.اما راه چاره چیه! کاش بجای این همه مشاور که میان تلویزیون یک بارم شما میومدید چون خیلی کنکور هارو فهمیدین.من مطالبتون رو خوندم
نکاتی گفتین که نه تنها به درد کنکور میخوره بلکه به درد زندگی هم میخوره ابنکه ادم در مورد اهدافش باهرکسی حرف نزنه اینکه به خودش قول الکی نده و... واقعا ممنونم ازتون.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. برای انتخاب کنکور آزمایشی استقبال افراد مهم نیست چون قرار نیست از کسی تقلید کنیم. معیار ما باید از انتخاب کنکور ازمایشی مشخص باشد. بله تا قبل از سال 93 آزمون گزینه 2 واقعا آزمون های خوبی بود به خصوص با طرح 3 هفته ای که داشت عالی بود.
اما بی نظمی هایی که در چند شهر و در سرجلسه آزمون هایش رخ داد و همچنین نحوه کارنامه دادن و تاخیرش و از همه مهمتر افتی که در چند سال پشت سرهم داشت باعث شد که دیگر انتخاب من نباشد.
سازمان سنجش هیچ ارتباطی با کنکورهای ازمایشی سنجش ندارد. برای آموزش روش های برنامه ریزی مطالب زیادی در نقشه یادگیری تحصیلی در منوی بالای سایت قرار دارد که آن ها را مطالعه کنید تا با کلیات برنامه ریزی درست آشنا شوید.
تلویزیون جای بنده کمترین نیست چون بنده میلیارد میلیارد پول ندارم که برای کرایه آنتن تلویزیون پرداخت کنم. بنده همین جا در گوشه کلبه مشاوره برایم بهتر است. مهم این است که سهمی در موفقیت کشور داشته باشم حتی به اندازه یک ذره. موفق ترین باشید.
شیوا
پنجشنبه 18 مرداد 1397 11:28 ق.ظ
سلام.به نظر شما کدوم ازمونا بهتره؟ میشه در مورد مرور کردن اینکه چجوری برنامه ریزی کنیم که بشه مرور کنبم توضیح بدین؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. هر آزمونی نقاط ضعف و قوت خودش را دارد ولی با تحلیل بنده آزمون های گاج سوالاتش به کنکور شبیه تر از بقیه کنکورهای ازمایشی است. به شما توصیه می کنم مطلبی که در خصوص مقایسه آزمون گاج و قلمچی نوشته ام را بخوانید و خودتان تصمیم بگیرید.
من نمی دانم برنامه ریزی شما به چه صورت است؟ ولی این را بدانید اگر در کمترین زمان نتوانید تمام درس ها را مرور کنید و بخواهید با برنامه کنکورهای آزمایشی درس بخوانید خیلی ضرر می کنید زیرا فاصله بین مرور و تست هایتان بسیار زیاد می شود. فقط کافی است برنامه آزمون ها را نگاه کنید تا متوجه شوید چقدر فاصله بین یک مبحث تا تکرارش زیاد می شود و این به یادگیری شما لطمه می زند.
برنامه ای درست و اصولی است که در کمترین زمان کار کنکور را یکسره کند در غیر اینصورت با ریز ریز خوانی و طول دادن درس ها تا اسفند یا فروردین و اردیبهشت سال بعد، تست ها و مرورهایتان زیاد نخواهد شد. موفق ترین باشید.
فرهاد
چهارشنبه 17 مرداد 1397 06:38 ب.ظ
سلام.حرفاتون واقعا ادمو امیدوار میکنه.من چندسالی از کنکور دور بودم.اگه میشه منابع کمک درسی حوب رو معرفی کنین که مجبور نشم برم برا هر درسی چندتا کتاب بگبرم.یه سوالم دارم ایا فقط تست سراسری زدن کافیه؟ و اینکه به نظر شما در هر روز چندتا درس رو بخونم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیی. مگر قرار است از موفقیت در این دنیا ناامید باشیم؟ ما برای موفقیت هرراهی را می توانیم بسازیم و محدودیتی وجود ندارد. برای معرفی کتاب های کمک درسی بنده را ببخشید که نمی توانم معرفی کنم زیرا هر کسی یک سطح و قدرتی در یادگیری دارد.
بنده نمی توانم بدون شناخت در مورد سطح شما برای تان کتاب معرفی کنم. تست های کنکور قطعا شاکله اصلی مطالعه برای کنکور است ولی خب کافی نیست بلکه بایستی تا می توانید تنوع تستی خود را بالا ببرید. از تست های کنکورهای آزمایشی موسسات در سال های گذشته حتما استفاده کنید زیرا این توانایی های زیادی به شما اضافه می کند.
برنامه ریزی درست پرسیدن این سوال نیست که روزی چند تا درس بخوانیم. به شما توصیه می کنم با مراجعه به منوی بالای سایت و بخش نقشه یادگیری تحصیلی در مورد برنامه ریزی درست و اصولی مطالعه کنید. موفق ترین باشید.
راضیه
چهارشنبه 17 مرداد 1397 06:16 ب.ظ
سلام.اینکه میگن ترمیم معدل برای نمرات زیر 17 هست درسته ؟ میشه جزییاتشو بگین ؟ زمان هاش کی هست؟ اگه کسی بخواد کنکور 99 شرکت کنه و همون موقع ترمیم معدل کنه و نظام قدیم باشه باید چه کتابایی بخونه برا ترمیم معدل؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. برای زیر 17 واجب است اما محدودیتی ندارد. من از همه شما عزیزان خواهش می کنم برای هر درسی با هر نمره ای برای بالا کشیدن درصدهایتان استفاده کنید. حتی برای نمره 19 هم می توانید بالا بکشیدو هرچه نمرات بهتری بسازید روز کنکور ساده تری خواهید داشت.
پس خواهش من این است که هرچه می توانید نمرات بهتری بسازید و از این فرصت نهایت لذت رو ببرید. موفق ترین باشید.
مریم
چهارشنبه 17 مرداد 1397 05:54 ب.ظ
با سلام.اقای جدیدی خسته نباشین.حرفتون راجع به اینکه تا اسفند درسامونو جمع کنیم خیلی جالبه به نظرم.مثلا من میتونم از روی بودجه بندی ازمون سنجش تا عید خودم تو خونه بخونم ازمونارو نرم.ازمون های جامع برم شرکت کنم؟ و اینکه نظرتون راجع به اینه مثلا چهار هفته ریاضی بخونم 4 هفته فیزیک به همین ترتیب بفیه درس ها چیه؟ اخه من نمیتونم روزی 9 تا درس بخونم و باهم پیششون ببرم؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. تا اسفند درس ها را تمام کردن خیلی دیر است. شما می بایست خیلی زودتر این درس ها را تمام کنید. اینکه تا اسفند درس ها را تمام کنید دیگر چه فرقی با بقیه دارید؟ این که هنر نشد که تا آن موقع درس هایتان طول بکشد.
برنامه تان را باید اینقدر حرفه ای کنید که در کمترین زمان ممکن تمام کنید وگرنه در تست زنی و حجم مرورها و تست ها دچار مشکل می شوید. من از شما می خواهم نگاه حرفه ای تری به کنکور و برنامه ریزی داشته باشید. اینکه اسفند تمام کنید خیلی دیر است.
این روش که 4 هفته یک درس را بخوانید و بعد 4 هفته نخوانید با نخواندن فرقی ندارد. چون وقتی درسی را 4 هفته کنار بگذارید تمام آن درس نابود می شود و هرچه رشته اید پنبه می شود. من می گویم همزمان با آزمون ها درس خواندن اشتباه است چون فاصله زیاد بین درس ها ایجاد می کند دیگر چه رسد به روشی که شما در مورد آن صحبت می کنید.
دوباره کاری در کنکور نکنید. هرچیزی را می خوانید باید در بدترین شرایط هر 10 روز یک بار مرور و تست زنی از آن انجام شود. این بدترین شرایط است و اگر بیشتر از 10 روز شود درصد زیادی از آن از دست می رود و دیگر اسمش دوباره کاری و از اول یادگرفتن می شود.
امیدوارم برنامه تان حرفه ای تر شود و زودتر شروع کنید. موفق ترین باشید.
حمید
سه شنبه 16 مرداد 1397 06:44 ق.ظ
سلام اقای جدیدی ببخشید که اینجا این سوالو میپرسم لطفا راهنماییم کنید ،برای دروس تحلیلی (ریاضی و فیزیک) کلاس کنکور جمعی درطول سال بهتره یا شروع خودخوان با کتابای معروف کمک اموزشی و بعد رفتن به کلاس خصوصی رفع اشکال اونم بصورت محدود؟؟!!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بستگی دارد که ضعف شما در این دو درس چقدر باشد؟ به طور کلی بنده موافق کلاس کنکور نیستم چون زمان بسیار زیادی را از شما تلف می کند. از طرفی اگر در این دو درس ضعیف باشید یادگیری از طریق کتاب بسیار سخت است.
توصیه می کنم از سایت مدرسه شریف که آموزش های با کیفیت و رایگان دارد استفاده کنید و در صورت نیاز بعد از اینکه چندماهی خودتان تست زنی آموزشی انجام دادید و اشکالاتتان مشخص شد از چند جلسه معلم خصوصی برای رفع اشکال استفاده کنید.
اگر هم در این دو درس ضعف ندارید با همان درس نامه ها شروع کنید و چند ماه تست بزنید و بعد از چند جلسه معلم خصوصی استفاده کنید. موفق ترین باشید.
Payman
شنبه 13 مرداد 1397 08:20 ب.ظ
سلام آقای جدیدی امیدوارم پر از انرژی خوب باشید.
من امروز به آموزش و پرورش ناحیه خودم رفتم و شرایط دقیق و مدارک ثبت نام برای ترمیم معدل را جویا شدم.با توجه به صحبت های شما و نگاهی که من به نمراتم در سال سوم انداختم متوجه شدم علاوه بر 4 درس اختصاصی میتوانم نمرات درس عربی،ادبیات،زبان را با وجود قابل قبول بودن بهبود ببخشم و شما هم گفتید هر درسی را توانایی شو دارید ترمیم کنید.ولی چون در درس عربی از پایه یعنی سال های راهنمایی و اول و دوم دبیرستان مشکل دارم بعید هست که بتوانم تا شهریور خودم رو در عربی 3 به سطح بالایی برسانم.
به همین دلیل تصمیم گرفتم دی ماه اینکار را انجام دهم نظرتان چیست؟
راستش کمی از تغییرات ناگهانی قانون میترسم چون الان اصلا ساز و کار کنکور 98 اصلا مشخص نیست درضمن من مهرماه باید دانشجوی پیام نور بشم تا مشکل سربازیم حل بشه.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. بله خیلی کار خوبی می خواهید کنید و این یک تصمیم عاقلانه برای شماست و ان شالله سال دیگر سود این کار خود را هم خواهید دید. شما در صورت ترمیم معدل هیچ ضرری با هیچ قانونی نخواهید کرد.
آن درس هایی که می توانید را تا شهریور ترمیم کنید و عربی را هم دی ماه ترمیم می کنید. این بهترین تصمیم است. موفق ترین باشید.
Payman
پنجشنبه 11 مرداد 1397 10:05 ب.ظ
سلام دوباره، ممنونم که رک جواب منو دادید.
برنامه امتحانات شهریور ماه رو دانلود کردم اولین امتحان 3شهریور،آخرین 20 شهریور.الان شنبه باید برم مدرسه بزرگسالان و برای امتحانات ثبت نام کنم؟ فرایندش همینه؟ در ضمن علاوه بر اون سه درس،در درس شیمی و عربی نمرم 16/75 است اونارو هم ترمیم کنم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام خواهی می کنم. برای آزمون های شهریور تا 15 مرداد فرصت دارید که با مراجعه به مدرسه بزرگسالان در طرح شرکت کنید. بله به مدرسه می روید و در طرح شرکت می کنید. اگر از من می شنوید در هر درسی که می توانید نمره بالاتری بگیرید شرکت کنید.
هرچقدر نمره تان بالاتر باشد کارتان برای کنکور راحت تر می شود. حتی اگر می توانید نمراتتان را به بالای 19 برسانید در درس هایتان مطمین باشید بزرگترین قدم برای کنکورتان است. هرچه اینجا بیشتر تلاش کنید کنکور راحت تری خواهید داشت. حتی اگر تاثیر مثبت هم باشد بازهم شما سود می کنید از اینکه نمرات خودتان را بالا کشیده اید. موفق ترین باشید.
محمدصدرا
پنجشنبه 11 مرداد 1397 07:46 ب.ظ
سلام اقای جدیدی 2روزه با دیدن کارنامم شوکه شدم توی تیزهوشان درس خوندمو معدلم 90/19 بوده ولی اصلن برا کنکور خوب درس نخوندم مشاوری که داشتم اصلا رفع اشکالو کارایی که شما نوشتید باید یه مشاور انجام بده رو انجام نمیداد من چن جا خوندم که ظرفتیتون پرشده فقط با 20نفر کار میکنین این خیلی حس خوبی به شاگرداتون میده که مشاورشون انقدر فرد به فرد کارمیکنه اما به من که تازه شما رو پیدا کردم یه حس بد میده من یه پسرم کنکور 98 اگر قبون نشم باید برم سربازی خیلی سخته منو ولم نکنید به خدا یکی از استعدادای خوبم که برنامه ریزی بلد نبوده و الان داره از تنهایی میمره همه ازم توقع داشتن رتبه 1 شم از ته دلم دعا می کنم قبول کنید و به منم یه وقت بدید باهاتون حرف بزنم شما به همه کمک میکنید خب چند دقیقه هم به من کمک کنیدبزارید براتون بگم چیا به سرم اومده منتظرتونم که بهم وقت بدید ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما خیلی به بنده لطف دارید و ممنون هستم که با بنده از مشکلات شخصی خود صحبت کردید. راستش شما یه طوری صحبت کردید که دلم نمیاد با شما صحبت نکنم می توانید با پیامک وقت بدهید تا چند دقیقه با شما صحبت کنم. قطعا اگر صحبت با من به شما ارامش میدهد حتما باهم صحبت می کنیم. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 10 مرداد 1397 07:27 ب.ظ
سلام آقای جدیدی امیدوارم حالتون خوب باشه ...ببخشید یه سوالی داشتم و ممنون میشم اگه راهنماییم بکنین ....استاد این سهمیه هایی که ایم روزها من خیلی میشنوم واقعا چی هستند سهمیه 5 درصد و سهمیه 25 درصد ...سهمیه ایثارگران ...اینها شامل چه کسانی میشن ...ممنون میشم راجع به این سهمیه ها توضیح بدین ...
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. سهمیه 5 درصدی به فرزندان و همسر رزمندگان یا کسانی که پدرشون در جبهه بوده و کارت ایثارگری داشته باشد تعلق می گیرد و سهمیه 25 درصدی هم به فرزندان و خانواده و فرزندان و خانواده شهدا و فرزندان و خانواده اسرا تعلق می گیرد. موفق ترین باشید.
زهرا
چهارشنبه 10 مرداد 1397 11:34 ق.ظ
سلام آقای جدیدی وقت بخیر من میخواستم راجب انتخاب رشته باهاتون صحبت کنم به صورت تلفنی و برام انتخاب رشته کنید کی و چجوری باید باهاتون تماس بگیرم لطفا راهنماییم کنید ممنونم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر منظورتان از انتخاب رشته این است که من برای شما لیستی از رشته ها بدهم بایستی بگویم به مشاور نیاز ندارید و می توانید از لیست پیشنهادی سازمان سنجش استفاده کنید و همان ها را قبول می شوید.
بنده فقط مشاوره انتخاب رشته به کسانی می دهم که بخواهند از زیر و بم رشته ها و آینده شغلی شان و ارزش خواندن و نخواندن این رشته ها و توانایی هایی که برای هر رشته لازم است را بدانند و این موضوع در انتخاب رشته مهم است.
اگر قرار است شما فقط لیستی از رشته ها را بدانید از همان لیست پیشنهادی سازمان سنجش که از چند روز دیگر برایتان قابل مشاهده است استفاده کنید و به هیچ مشاوری نیاز ندارید ولی اگر در ابهام هستید و مشکل در شناخت رشته ها هستید آنگاه مشاوره ارزشمند است و در این صورت می توانید به بنده پیامک بدهید تا به شما وقت بدهم.
متاسفانه همیشه در فضای کنکور عده زیادی هستند که می خواهند هر طور شده به دیگران بگویند که باید حتما کلاس کنکور بروی، یا حتما سی دی بخری و دی وی دی ببینی یا حتما باید مشاور داشته باشی.
اما بنده می گویم انسان باید بر اساس نیازهایش اقدام کند. آیا واقعا شما به مشاور نیاز دارید؟ اگر نیاز دارید استفاده کنید ولی استفاده زورکی و از روی استرس و ... نباید داشته باشید. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 10 مرداد 1397 01:00 ق.ظ
سلام. ممکنه برای فردا به من تایم بدید تماس بگیرم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ساعت 12:20 می توانید تماس بگیرید. موفق ترین باشید.
سارا
سه شنبه 9 مرداد 1397 11:25 ب.ظ
بله تا حدودی در جریان چگونگی کارتون هستم
اما مشکل من اینه که مشاور حرفه ای دیگه پیدا نمیکنم و بشدت از این تنها بودنم تو مسیر کنکور میترسم و نگران اینم که نکنه تو مسیر موفقیت نباشم
روش کار همه مشاورا عادی و معمولیه یه جدول دارن ساعت و روز هفته توشه
ما چجوری یه مشاور حرفه ای پیدا کنیم
پاسخ رضا جدیدی :
من معتقدم که مشاور گرفتن موضوع اجباری نیست و اینطور نیست که همه به مشاور نیاز داشته باشند. برای همین اول مطمین شوید که واقعا به مشاور نیاز دارید یعنی کسی که برنامه اصولی به شما بدهد و در کنار شما باشد طوری که اگر نبود نتوانید خوب کار کنید.
اگر کسی خوب درس می خواند، روش صحیح مطالعه هر درس را بلد است و می داند چطور حرکت کند پس نیازی به مشاور ندارد. بنابراین گرفتن مشاور اجباری نیست و هرکسی به شما این را تلقین کند که حتما باید مشاور داشته باشید تا موفق شوید این را از او نپذیرید.
برای پیدا کردن یک مشاور خوب و حرفه ای این موارد را در نظر بگیرید:
1. او هر روز با شما در ارتباط باشد.
2. تعداد شاگردانی که می گیرد کم باشد
3. به شما روش مطالعه هر درس را به طور دقیق توضیح دهد.
4. به شما روش خلاصه نویسی هر درس را به طور ریز به ریز توضیح دهد.
5. به شما روش تست زنی هر درس را به طور جداگانه آموزش دهد.
6. برنامه اش ساعتی نباشد.
7. رفع اشکال برای شما انجام دهد تا وقت شما ذخیره شود و در ضمن برای یک سوال ساعت ها فکر نکنید و همیشه نگران این نباشید که جوابش چرا فلان شد و این نشد و آن شد؟
8. درس های شما را در کوتاه ترین زمان تمام کند زیرا در مطلب قبلی کلبه مشاوره به این نتیجه رسیدیم که اگر برنامه دیر تمام شود چقدر ضرر می کنیم.
9. تعداد تست ها و مرورهای برنامه اش زیاد باشد.
10. فاصله مرورها و تست ها از یک فصل خاص در بدترین حالت کمتر از 10 روز باشد.
11. برنامه اش با آزمون ها پیش نرود بلکه اول درس ها تمام شود بعد آزمون شرکت کنید.
12. به شما تیپ بندی تست های کنکور را بدهد. یعنی تست های کنکور را با تغییراتی که در صورت سوالش ایجاد می کند را به شما بدهد تا تنوع تستی تان بالا برود.
13. از نظر انگیزشی هم در کنار شما باشد.
14. تمرین های زیادی برای افزایش سطح یادگیری شما داشته باشد و اینطور نباشد که شما فقط درس نامه و تست های کتاب های کمک آموزشی را بزنید و تمام.
15. اگر نمودار درختی و ارتباطی برای درس ها به خصوص اختصاصی ها داشته باشد قطعا روش مطالعه حرفه ای را هم به شما می آموزاند.
این ها مواردی است که بایستی داشته باشد قطعا موارد دیگری هم می شود به این مجموعه اضافه نمود. موفق ترین باشید.
Payman
سه شنبه 9 مرداد 1397 11:00 ب.ظ
سلام استاد امیدوارم حالتون خوب باشه.
استاد میخواستم درباره مشکلی از شما سوال بپرسم.من روزها یعنی از صبح تا بعد از ظهر بسیار مطالعه با کیفیت و عالی دارم در ضمن من تو کتابخونه راحتتر درس میخونم و واقعا از مطالعه لذت میبرم حتی از درس هایی مثل ریاضی و فیزیک.ولی تو خونه تمرکزم کمتره و اذیت میشم.
اما با تاریک شدن هوا اصلا رمقی برای درس خواندن ندارم یعنی شب ها اصلا خوب درس نمیخوانم و نهایتا یک ساعت درس میخوانم که به اندازه روزا با کیفیت نیست.این مشکل رو من سال هاست که دارم حتی در دوران راهنمایی و دبیرستان وقتی درسم برای شب موکول میشد اصلا حوصله درس خواندن نداشتم.این مشکل دلیل علمی داره یا عادت غلطی هست که سالها در ذهن من شکل گرفته؟راه حل چیست؟
و یک موضوع دیگه من کنکوری نظام قدیم 98 هستم و شایعات فراوانی به گوشم میخوره مثل تاثیر معدل بالا ،سهمیه بندی داوطلبان به صورت 70 به 30،شانس ضعیف پشت کنکوری ها و... .هر چند من مدتهاست تصمیم رو گرفتم و حتی اگه تاثیر معدل 90 درصد قطعی هم شود من فقط به کنکور فکر میکنم و براش میجنگم و اصلا برام مهم نیست چه اتفاقی میفته.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اول از همه بنده استاد نیستم زیرا اصلا و ابدا سوادم آنقدر نیست که بخواهم خود را یک استاد بدانم. البته این احترام و ادب شماست ولی خواهش می کنم مرا همان رضا جدیدی صدا بزنید زیرا احساس بهتری دارم و این را از سر تواضع نمی گویم به معنای واقعی دلم می خواهد همان رضا جدیدی باشم و با نام و فامیلم راحت ترم و از این جهت ممنون می شوم بنده را با همان نام و فامیل مورد خطاب قرار دهید.
حالا برویم سراغ سوالتان: چقدر حرفه ای توضیحاتی در مورد شرایط خودتان دادید، همیشه دوست داشتم هرکسی سوالی از من می پرسد به وضوح و دقت شما از من سوال کند زیرا همه سوالات ذهنی مرا در لابه لای صحبت هایتان پرسیده اید و از اینکه اینطور حرفه ای شرایط تان را توضیح دادید از شما تشکر می کنم.
بله، همه چیز به عادت های ما بستگی دارد. مثلا عادت می کنیم در کتابخانه راحت تر از خانه درس بخوانیم، یا در روز راحت تر از شب باشیم بعضیا هم عادت هایشان برعکس است. در خانه راحت تر از کتابخانه و در شب راحت تر از روز درس می خوانند.
عادت هایی که من برای خودم می سازم. یک موضوع جالب بگویم؟ حتی استراحت کردن های ما نیز عادت است. دقت کرده اید که همه می گویند هر 50 دقیقه 10 دقیقه استراحت کنید؟ یا هر 1 ساعت 15 دقیقه استراحت کنید؟
برایتان بگویم که شما می توانید 2 تا 4 ساعت مطالعه کنید و فقط 10 دقیقه استراحت کنید بدون اینکه دچار افت مطالعه شوید. چرا؟ چون همه چیز به عادت بستگی دارد. اینکه من خودم چطور با خودم قرارداد ببندم و چه موقع احساس خستگی کنم؟
همه این موارد به عادت های شما بستگی دارد. پس مثل همه تغییر عادت ها بایستی کم کم به آن حمله کنید. مثلا شما در حال حاضر می توانید یک ساعت از شب را درس بخوانید و کم کم هر روز 5 دقیقه بیشتر بخوانید. اما توصیه من این است که برای شب هایتان این تمرینات را انجام دهید:
1. ساختار لوویس تمام ترکیب هایی که در کتاب های درسی وجود دارد را رسم کنید. این تمرین هم جذاب است هم اینکه بهترین شیوه برای بالا بردن درصد شیمی است.
2. روی جدول تناوبی کار کنید. یعنی به سایت www.ptable.com و روی این جدول تناوبی کلی اطلاعات هست که مرور کنید. یک کار اینترنتی جذاب برای کنکور
3. از سایت www.bahesab.ir/diagram استفاده کنید و یک تابع برای خودتان مثال بزنید و اول خودتان شکلش را روی کاغذ رسم کنید و سپس با این شکلی که این سایت می دهد مقایسه کنید. این تمرین برای تقویت ریاضی تان موثر است.
4. شکل های زیست شناسی را در انتهای شب می توانید تحلیل و کارشناسی کنید و ببنید از روی هر شکل به چه مطالب درسی می رسید؟ آن ها را تشریح کنید. یک کار جذاب غیر متنی ولی فوق العاده موثر در کنکور
5. به سایت www.bahesab.ir/math/equation-2 و معادله درجه دو های مختلفی برای خودتان مثال بزنید و اول روی کاغذ ریشه هایشان را حساب کنید و سپس با جواب های سایت مقایسه کنید.
6. به سایت bahesab.ir/math/matrix-inverse بروید و تمرین معکوس ماتریس انجام دهید. با مثال های مختلف تمرین کنید که دترمینان و معکوس حساب کنید و یک تمرین قوی برای محاسبات ریاضی و همچنین معکوس یابی ماتریس است.
7. به سایت www.bahesab.ir/unit بروید و تبدیل واحد را تمرین کنید که برای درسی مثل فیزیک و شیمی بسیار ضروری است.
در واقع منظور من چیست؟ منظور من این است که سعی کنید در شب هایی که عادت مطالعاتی ندارید کار خواندنی و تست زنی انجام ندهید بلکه تمرین های جذابی را انجام دهید که به عمیق و مفهومی شدن سوادتان کمک می کند. این یک راه جذاب برای افزایش مدت زمان تحصیل شما می شود.
قول می دهم با رفتن به سایت جدول تناوبی حتی تا بالای 4 ساعت در آن بمانید و کلی ارایش الکترونی رسم کنید و کلی به سواد علمی تان اضافه شود. این تمرینات مرتبط درسی و غیر تستی و غیر متنی به شما کمک می کند تا انرژی زیادی برای مطالعه پیدا کنید.
این شایعات در چه سالی نبوده است؟ من که این همه سال در کنکور هستم و هرساله گفته ام که این شایعات زیاد است. البته که اگر نمرات نهایی تان زیر 17 است برای ترمیم کردنش اقدام کنید ولی بقیه افکاری که می شنوید هیچ ارزشی ندارد.
شایعات در مسیر کنکور باعث ناکامی خیلی ها شده است و مطمین باشید شما را هم به پایین می کشد اگر به آن ها گوش دهید. بگذارید یک موضوع را بگویم: هنر نیست که با خواندن یک خبر دست روی دست بگذارید و بی خیال زندگی تان شوید. هنر این است که تلاش تان را کنید. راه سخت تر را همیشه انتخاب کنید که درس خواندن است. موفق ترین باشید.
سارا
سه شنبه 9 مرداد 1397 10:43 ب.ظ
سلام وقت بخیر
اقای جدیدی امکان اینکه دوباره شاگرد بگیرید بعد از پایان سه ماه اول کارتون وجود نداره؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیر بنده فقط با 20 نفر برای هر سال کار می کنم. چون برای افرادی که باهاشون کار می کنم رفع اشکال درسی می کنیم و تست های مختلف را تحلیل می کنیم تمام وقتم را برای این عزیزان باید بگذارم.
تجربه می گوید مشاور فقط برای انگیزه دادن نیست مشاور باید پای به پای شاگردش درس بخواند، تست ها را تحلیلی بزنیم و نمودارها را کامل کنید. مثلا شما فکرش را کنید امروز می خواهیم تست ادبیات بزنیم و شما به واژه دست تقدیر رسیده اید.
حالا برایتان سوال است که دست تقدیر چه نوع اضافه ای است؟ آیا اضافه استعاری یا تشبیهی هست یا خیر؟ خب این سوال را از چه کسی باید پرسید؟ یک مشاور حرفه ای بایستی در کنار شاگردش به همین مشکلات درسی اش هم برسد.
ببخشید بنده قصد خودستایی و تعریف نداشتم سوالتان جوری بود که بایستی توضیح میدادم چکارهایی می کنیم و چرا بیشتر از 20 نفر نمی شود پذیرفت. موفق ترین باشید.
الناز
سه شنبه 9 مرداد 1397 04:57 ب.ظ
سلام آقای جدیدی میخواستم نظر شما رو درباره ی رشته های هوشبری اتاق عمل شنوایی سنجی بدونم آینده کدوم بهتره از نظر تحصیلی و شغلی؟ به جز پرستاری کدوم پیرا پزشکی استخدامی خوبی داره؟ پرستاری هم مثل پزشکی مناطق محروم داره؟ در حقوق متفاوت پرستاری مناطق محروم؟ پیشاپیش ممنون از حوابتون
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. پرستاری را اصلا توصیه نمی کنم به دو دلیل اولا اینکه در هر کلاس پرستاری از هر 40 دانشجو حداقل 35 دانشجوی آن دختر است و این نشان می دهد که برای دختران ورود به پرستاری مساوی با بیکاری است به خصوص اینکه الان اکثر بیمارستان ها برای گرفتن پرستار از طرح نیروی انسانی استفاده می کنند و استخدام های خودشان را خیلی کاهش داده اند.
و دلیل دوم که پرستاری را کنار بگذارید مربوط به کار سنگین این رشته است که متاسفانه دیسک کمر و درد مفاصل و ساییدگی های زانو از جمله بیماری های این رشته برای یک پرستار است که ارزشش را ندارد.
سایر رشته هایی که در خط اول سوال پرسیدید با همان ترتیبی که نوشتید اوضاع کاری شان هم به همان ترتیب است و البته خیلی نزدیک به هم هستند. اما بهترین رشته برای کار در پیراپزشکی ها، رشته ی فیزیوتراپی است و هرکسی این رشته را قبول شود مطمین باشد بالاترین درآمد و راحت ترین کار را داراست.
این رشته نه تنها کار اسان و درامد بالایی دارد بلکه از نظر اجتماعی در بین مردم نیز جایگاه بالاتری نسبت به پرستاران دارند. بنابراین اولویت اول تان این رشته باشد. موفق ترین باشید.
الی
سه شنبه 9 مرداد 1397 04:20 ب.ظ
سلام روز بخیر
اقای جدیدی من از درسای اختصاصی میترسم اما از درسای عمومی هیچ ترسی ندارم
چون همیشه عمومی رو خوب میخوندم و الان میدونم چه تیپ سوالاتی داره و پیش زمینه ذهنی دارم ازش بخاطره همینم مشکلی باهاش ندارم و میدونم فقط باید مرور کنم و تست زیاد بزنم
اما درسای اختصاصی رو هیچوقت خوب نخوندم و یکبار برای همیشه پروندشو نبستم و الان هیچ پیش زمینه ذهنی ندارم ازش و همین اگاه نبودن منو ترسونده مدام فکر میکنم سوالایی داره که من از پسشون برنمیام یکی از دلیلایی که همیشه از دروس اختصاصی فرار میکردم همین نداشتن نمودار درختی و له شدن زیر اون همه اطلاعات بوده
الان با اینکه اینارو میدونم اما برای از بین بردن ترسم احتیاج داشتم با شما مطرح کنم این موضوع رو
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. کاملا درست است و دقیقا ترس از رو به رو شدن با همین درس ها به خصوص اختصاصی ها به دلیل حجم زیاد اطلاعاتی است که روی سر ما ریخته می شود و چون هیچ دسته بندی از آن نداریم دچار مشکل می شویم.
در حالیکه با یک دسته بندی دقیق و اصولی و بر اساس زاویه دید طراح قطعا مشکل شما در دروس اختصاصی هم حل می شود. به طور مثال برای درس ریاضی تصور کنید تابع خطی و ساده ی
y= x+2 را به شما بدهند. کسی که نمودار ارتباطی ریاضی را داشته باشد به خوبی می داند در مورد این تابع باید بتواند این اطلاعات را بیان کند:
1. دامنه این تابع چه می شود؟
2. برد این تابع چیست؟
3. آیا تابع یک به یک است؟
4. آیا تابع معکوس پذیر است؟ اگر بله، معکوسش چه می شود؟
5. حد این تابع در هر نقطه چطور محاسبه می شود؟
6. حد این تابع در منفی و مثبت بی نهایت چه می شود؟
7. شکل این تابع چطور رسم می شود؟
8. عرض از مبدا و طول از مبدا آن چیست؟
9. آیا این تابع پیوسته است؟ چرا؟
10. آیا برای این تابع مجانب های قایم، مایل و افقی تعریف می شود یا تعریف نمی شود؟ اگر بله فرمولشان چیست و چطور محاسبه می شود و اگر نه چرا؟
11. آیا این تابع نقطه ماکسیمم و مینیم نسبی و ماکسیمم و مینیم مطلق دارد؟ اگر بله چطور محاسبه می شود؟
12. چه هم ارزی هایی در مورد این تابع برای محاسبه حد می توان استفاده کرد؟
13. مشتق این تابع چیست؟
14. آیا برای این تابع جهت تقعر تعریف می شود؟ اگر بله چطور محاسبه می شود؟ و اگر خیر چرا؟
15. آیا این تابع نقطه عطف دارد؟ اگر بله چطور محاسبه می شود و اگر خیر چرا؟
16. این تابع صعودی یا نزولی یا اکیدا صعودی یا اکیدا نزولی است؟ چرا؟
17. مشتق مراتب بالاتر از این تابع چطور محاسبه می شود؟
18. مشتق ضمنی این تابع چطور محاسبه می شود؟
19. انتگرال معین این تابع چطور حساب می شود؟
20. انتگرال نامعین این تابع چیست؟
خب حالا کسی که این 20 سوال را برای این تابع و هر تابع دیگری بتواند پاسخ دهد در واقع ارتباط ترکیبی را در مورد یک تابع پیدا سازی کرده است و دیگر هیچ ترسی ندارد زیرا همین سوالات را برای تابع رادیکالی، گویا، مثلثاتی، نمایی، لگاریتمی و سایر توابع نیز پاسخ می دهد. وقتی ترسش بریزد حالا توان حل تست بیشتری دارد.
من اینجا کاری نکردم به جز اینکه ریاضی را از حالت حفظ کردن فرمول به حالت مفهومی تبدیل کردم و آن را به صورت سوالات کاربردی از شما پرسیدم. این همان فصل های مختلف ریاضی است که در مورد تابع و حد و پیوستگی و مشتق و کاربرد مشتق و انتگرال صحبت کرده بود ولی من در یک سوال کاربردی خلاصه شان کردم.
حالا می بینید چقدر خواندن اصولی تر می شود، سرعت یادگیری چند برابر شده و جزوه های خلاصه چقدر کاربردی و مختصر می شود؟ حالا می توانید بفهمید در کدام سوال ضعف دارید و سریعا برطرفش کنید چون شما به طور کلیدی هر مبحثی را با یک سوال مشخص جمع بندی کرده اید. در موقع تست زدن هم می توانید بفهمید دقیقا چه قسمت هایی را مشکل دارید و از کدام قسمت ها بیشتر تست زده اید.
پس به سراغ ساختن نمودارهای درختی بروید یا از مشاورتان بخواهید حتما این نمودارها را برایتان بسازدتا وقت شما تلف نشود. هرکسی دسته بندی دقیقی از درس ها داشته باشد سریعتر راحت تر و عمیق تر دروس را یاد می گیرد. موفق ترین باشید.
سه شنبه 9 مرداد 1397 02:34 ب.ظ
سلام.
چطوری عملگرا بشم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. چقدر این سوال مهم است و بارها با شیوه های مختلف به آن پرداخته ام اما این بار از زاویه دیگری به این سوال پاسخ می دهم زیرا مهم ترین عامل موفقیت در زندگی یک فرد عملگرا بودن است.
من فهرست کارهایی که باید انجام دهید را ذکر می کنم و هرچقدر تعداد بیشتری از آن ها را رعایت کنید زودتر عملگرا می شوید و دیگر احساس کسلی و بی حالی و تنبلی نخواهید داشت:
1. به ساعت کاری نداشته باشید: اصلا اسیر زمان دقیق خواب و بیدار نباشید. این موضوع اولویت ندارد که شما راس یک ساعت بخوابید و راس یک ساعت بیدار شوید بلکه چیزی که در اولویت است انجام دادن کارهاست.
تعدادی زیادی از دانش آموزان درس نمی خوانند چون با خودشان می گویند دو ساعت دیر بیدار شدم و دیگر فایده ای ندارد و مسئولیت پذیر نیستم و تنبلم و باید یک روزی فرا برسد که من به موقع بیدار شوم و درس خواندن را شروع کنم.
چنین روزی هرگز با نشستن بوجود نمی آید. ساعت را از زندگی خود حذف کنید و تصمیم بگیرید هر موقع از روز و تحت هر شرایطی فقط برنامه تان را اجرا کنید حتی اگر فقط به یکی از کارهای برنامه تان رسیدید.
یادتان باشد روز به روز بهتر می شوید و قرار نیست همیشه همینطور بمانید. کسی که عادت کند در هر ساعتی از روز حتی به اندازه یک صفحه هم که شده کارش را انجام دهد تازه اجازه ورود به بازی عملگرایی را پیدا می کند.
2. از اتاقتان به سختی خارج شوید و سعی کنید حتی برای استراحت هم که شده در اتاق خودتان بمانید و این خارج نشدن از اتاق گام مهمی در انجام وظایف است. بزرگترین عامل کم کاری خروج از اتاق و سرگرم شدن به حرف و صحبت دیگران است.
3. کارتان را خیلی زود و با یک کار بزرگ شروع کنید. مثلا کاری را شروع کنید که زمان زیادی برایش نیاز باشد. شروع روز با یک کار بزرگ شما را حرفه ای تر می کند.
4. روزتان را با رادیو، تلویزیون، چک کردن گوشی و خواندن اخبار شروع نکنید که بمب بزرگی برای عملگرا نشدن است و زمان زیادی را در شروع روزتان از دست می دهید.
5. استراحت بین درس خواندن هایتان را کم کنید. چه نیازی است هر 45 دقیقه 15 دقیقه استراحت کنید؟ از مغزتان توقع داشتید بیشتر کار انجام دهد و کمتر احساس نیاز به خستگی کند. نگران کیفیت مطالعه و یادگیری و ... هم نباشید. یادتان باشد استراحت کردن یک قرارداد است و هرکسی خودش تعیین می کند چه موقع حس خستگی را بفهمد. هرچه کمتر استراحت کنید کمتر هم سرد می شوید و کمتر هم وقت تلف می کنید.
6. خودتان را با دیروزتان مقایسه کنید نه با ایده ال: متاسفانه سنگ بزرگ عملگرا نشدن همین است که همیشه خودتان را با بهترین شرایط مقایسه می کنید در حالیکه باید خودتان را با دیروزتان مقایسه کنید و همین که از دیروز بهتر شده باشید یعنی در مسیر درست پیشرفت کردن هستید.
7. انتظارات خود را منطقی کنید: از روز اول، زیاد درس بخوانم، از روز اول، منظم بخوابم و بیدار شوم، از روز اول، تمام عادت های غلط خودم را کنار بگذارم و... فقط یک توهم است که رخ نمی دهد. اگرمی خواهید عملگرا شوید باید بدانید که از روز اول هیچ اتفاق مثبتی در شما رخ نمی دهد و همه چیز در گذر زمان اصلاح می شود و شما به مرور زمان بهتر می شوید.
8. برنامه ریزی ساعتی نکنید: در این مورد که دیگر آنقدر صحبت کردیم که مطمین هستم همگی مو به مو می دانیم چه مضرراتی دارد.
9. همیشه سعی کنید 5 دقیقه بیشتر از دیروز کار کنید. بله فقط 5 دقیقه مثلا در این 5 دقیقه چند آرایش الکترونی بنویسید. یا دو ساختار لوویس رسم کنید یا چند ضرب و محاسبات ریاضی انجام دهید یا چند لغت انگلیسی بخوانید. انجام دادن کار بیشتر نسبت به روز قبل حس کار بیشتری به شما منتقل می کند.
10. همیشه روی کارهایی که انجام داده اید تمرکز کنید نه ایده آل کارهایی که باید انجامش می دادید.
11. هر سه روز، یکی از عادت های غلط خود را از بین ببرید. مثلا اگر چند شبکه اجتماعی دارید همه را حذف کنید و فقط یکی را نگه دارید. بعد از سه روز در همان شبکه اجتماعی فقط 3 کانال را نگه دارید و بقیه را حذف کنید. بعد از سه روز سعی کنید زمان استراحت بین درس هایتان را کمتر کنید. بعد از سه روز سعی کنید چند دقیقه خوابتان را به 7 ساعت نزدیک تر کنید و همینطور هر سه روز یکی از عادت های خود را اصلاح کنید.
من مطمینم عملگرایی کار سختی نیست اگر هر روز همین فرایندهای ساده را اجرا کنید. موفق ترین باشید.
سه شنبه 9 مرداد 1397 12:09 ق.ظ
منظورتون از دنیای زیادی از کارها چیه؟
پاسخ رضا جدیدی : منظورم فرصت های شغلی است که به واسطه تسلط به ترکی استانبولی می توانید پیدا کنید. به طور مثال آموزش همین زبان به کسانی که می خواهند برای تحصیل به ترکیه بروند که تعدادشان هم کم نیست. یا آموزش سایر دروس مثل زیست یا ریاضی و حتی درس های دانشگاهی مثل آناتومی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند. همچنین مترجم زبان ترکی استانبولی و در برخی از شرکت ها کارمند مسلط به زبان ترکی استانبولی نمونه های از شغل هایی است که با ترکی استانبولی می توانید بدست آورید.
دوشنبه 8 مرداد 1397 07:19 ب.ظ
سلام وقت بخیر
استاد من به یادگیری زبان انگلیسی و ترکی استانبولی علاقه دارم
بنظر شما کار درستیه که جفتش رو همزمان پیش ببرم یا روی یکیش تمرکز کنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر در سال کنکور هستید خب اولویت های شما درس های کنکور می بایست لقب بگیرد ولی اگر از سال کنکور عبور کرده اید هیچ ایرادی ندارد به خصوص ترکی استانبولی را اگر بلد باشید دنیای زیادی از کارها را خواهید یافت. موفق ترین باشید.
الی
یکشنبه 7 مرداد 1397 03:59 ب.ظ
سلام روز بخیر
اقای جدیدی من بالاخره تونستم خودم رو از اون تضاد شدید بین هدف بزرگ و زندگی معمولی نجات بدم و یکیشو انتخاب کنم و همه ی وجودمو متمرکز کنم روی انتخابی که کردم
تصمیم گرفتم هدف بزرگ رو انتخاب کنم و دلایل پشت کردنم به زندگی معمولی رو نوشتم تا همیشه جلوی چشمم باشه چه وضعیتی رو تجربه کردم و دوباره پسرفت نکنم
تصمیم گرفتم دنبال قلبم برم چیزی که مدتهاست پیگیرش نبودم و همین موضوع دلیلی بود برای تمام حال و روز بدی که داشتم
این پیام رو بهتون دادم تا ازتون تشکر کنم برای اینکه کمکم کردید از اون تضاد به یه حال خوب برسم و تکلیفمو با خودم معلوم کنم
خیلی ممنونم ازتون خیییییلییییی
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم واقعا نیازی به تشکر نبود و از این لطف تون بسیار ممنونم. حالا باید عملگرایی رو شروع کنید. چون ارزش آدم ها به فکرهاشون نیست بلکه به کارهایی هستش که هر روز از صبح تا شب اجرا می کنند.
اگر به فکر باشد که همه مان می گیریم می خوابیم و در عالم رویاپردازی خود بهترین فکرهای دنیا را می کنیم. بنابراین عملگرایی آن رازی است که به آن نیازمندیم. موفق ترین باشید.
حامد
شنبه 6 مرداد 1397 10:45 ب.ظ
سلام خسته نباشید.این طور که من از توضیح شما متوجه شدم.ما باید در شروع هر فصل نمودار درختی مربوط به همان فصل نمودار درختی ارطباط با فصول دیگر داشته باشیم و سپس جزوات مربوط به هر قسمت از نمودار را با نکات و توضیحات وارد. کنیم.حال سوال اینجاست کسی که در ابتدا درسی را شروع به مطالعه میکند این دید از بالا را مانند شما ندارد پس باید چگونه این نمودار را درختی را باید ایجاد کند.که بتواند بقیه مراحل یادگیری را انجام دهد.و سوال دیگری که دارم برای کسانی که فارغ التحصیل هستند و کنکور سال 99 را میدهند این روش کار ساز است
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. لزوما نه نمودار درختی بلکه هر نوع دسته بندی دقیق از اطلاعات آن فصل و ارتباطات آن فصل با خودش و سایر فصل ها نیاز است تا یک مطالعه عمقی و ترکیبی شکل بگیرد و بدون این ارتباطات به نوعی سردرگمی و له شدن در اطلاعات برای شخص رخ می دهد و او در انباره ای از اطلاعات و درس نامه ها دست و پا می زند.
نظم دادن به اطلاعات و دسته بندی کردن اطلاعات علاوه بر اینکه باعث سرعت دادن به مطالعه می شود باعث نظم فکری، قدرت یادگیری، تسلط بر مفاهیم درسی و جلوگیری از سردرگمی و کسلی در حین مطالعه می شود. حتی روی رفع اشکال کردن فرد نیز اثر می گذارد.
در قسمتی از صحبت ها فرمودید اگر کسی این دید از بالا را ندارد چه باید کند؟ قبلا از پاسخ باید بگویم اولا باید به این نتیجه برسیم که ما برای موفقیت در هر درس و کسب درصد بالا به این دید جامع و از بالا نیاز داریم. باید این دیدگاه را به هر قیمتی که شده برای خودمان بسازیم و نمی توانیم بدون یک دسته بندی از اطلاعات به عمقی از آن دست پیدا کنیم پس مجبوریم همه چیز را حفظ کنیم و برای فرار از این مقوله لازم است تا یک دید درست و از بالا داشته باشیم و حالا اگر کسی این دسته بندی را ندارد :
باید زمان بگذارد و این دسته بندی را بسازد. چطور؟ با خواندن انواع تست های آن فصل تا با دیدگاه طراحان آشنا شود، سپس سولات تشریحی آن درس تا با دیدگاه مفهومی آن فصل آشنا شود. سپس بیرون کشیدن کلید واژه ها و جست و جوی آن ها در فصل های دیگر. حالا باید مکمل تست ها و سوالات تشریحی را هم در نظر بگیرد و با مجموعه این کارها و صرف زمان می تواند به این دسته بندی برسد.
موضوع این است که اگر این دسته بندی را نداشته باشید همه چیز برایتان مهم می شود، بی هدف درس می خوانید و روی همه موارد به یک اندازه پافشاری می کنید. خیلی ها فکر می کنند که باید کتاب را دست گرفت و از اول تا آخرش را خواند و زیر همه چیز خط کشید. ولی در طول متن توضیح دادیم و اگر با دقت بخوانید متوجه می شوید هنر این است که بتوانید اطلاعات را دسته بندی کنید و نمودار درختی یکی از راه های دسته بندی اطلاعات است.
روش یادگیری همیشه اصول ثابت خودش را دارد و قرار نیست با کنکور تغییر کند. در ضمن کسی که فارغ التحصیل است بیشتر از یک دانش آموز به این دسته بندی ها نیاز دارد تا بتواند دور بودن از درس ها را با سرعت بخشیدن به درس خواندنش جبران کند.
دقت کنید این مطلب یک روش پیشنهادی برای یادگیری نیست، بلکه دقیقا قوانین درست مطالعه حرفه ای و تکنیکی و عمقی مفهومی برای کنکور به این صورت است. بدون دسته بندی اطلاعات دچار سر در گمی می شوید. حتما کسانی که برای کنکور شروع کرده اند به خوبی این را درک کرده اند که چطور اطلاعات یک فصل در هم تنیده می شود و آن هایی که دسته بندی و نمودارهای درختی دارند چقدر راحت می توانند این اطلاعات را درک و تحلیل و ارتباطات را بفهمند. موفق ترین باشید.
حامد
شنبه 6 مرداد 1397 02:08 ب.ظ
سلام.خسته نباشید.ممکن یک نقشه راه برای هر درس توضیح دهید.چگونگی مراحل صفر تا صد یادگیری برای هر درس را توضیح دهید
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. این مورد، با یکی دو خط قابل توضیح نیست. هر درس نمودارهای درختی خودش را با تمام ارتباطات دارد. این ارتباطات و نمودارهای درختی نیاز به توضیح چگونگی بیرون کشیدن اطلاعات از کتاب درسی دارد و همچنین باید پیگیری بعدی را صورت بدهم تا مطمین شوم تا دانش آموز توانسته است این ارتباطات را درست تحلیل نماید.
همچنین وقتی نکته جدیدی از تست ها یاد می گیرید باید بدانید جای این نکته در کجای نمودار درختی است و درست اضافه کنید برای همین نقشه یادگیری و نمودار درختی برای هر درس نیاز به توضیح و پیگیری دارد.
اما مراحل یادگیری برای هر درس نیز متفاوت است که نیاز است در مطالب جداگانه ای در این خصوص توضیح دهم اما در مورد درس زیست شناسی مراحل صفر تا صد را توضیح می دهم که یک درس مشترک است و خیلی ها با این درس ها مشکل دارند:
1. در اختیار داشتن یک نقشه ذهنی یا نمودار دقیق از ارتباطات مطالب یک فصل با خودش و مطالب این فصل با سایر فصل ها
2. شروع ثبت اطلاعات بر اساس نمودارها و ارتباطات بین مفاهیم بدون اینکه حفظ کنید فقط این ارتباط ها را می سازید و در کنار هم قرار می دهید.
3. مرحله سوم به بیان چرایی و علت وجود این ارتباطات و توضیحات تکمیلی و مفهومی هر کلید واژه مشخص شده پرداخته می شود.
4. شروع چرخه مرور برای به خاطر سپردن این اطلاعات به کمک مرور هر فصل از روی نمودار درختی
5. شروع چرخه تست آموزشی زدن که در مطلب «چرا نمی توانم تست بزنم و تکنیک بالا بردن درصدهای کنکور + فیلم» به طور دقیق توضیح دادم منظورم از تست آموزشی چیست؟
6. تکمیل کردن اطلاعات نمودار درختی به کمک تست ها و جزوه های ارتباطی آماده شده بر اساس نمودار یا نقشه یادگیری خودتان در طول تست زنی های آموزشی
7. رفع اشکال کردن روی اطلاعات مفهومی و تستی بر اساس نوع مشکل درسی که رخ داده است.
8. تست سرعتی و درصد گیری برای بررسی وضعیت
این مراحل را در یک روز نباید انجام دهید بلکه این روندی است که در طول برنامه ریزی همراه شما خواهد بود. البته تمرین های اضافه تری هم وجود دارد که من برای شاگردان خودم در نظر می گیرم و شاید شما قادر به اجرایش نباشید ولی آن ها را هم می نویسم که اگر توانستید این فرایندها و تمرین ها را انجام دهید قطعا عمیق تر مطالب را درک می کنید و از سطح حفظ کردن به سطح درک کردن و علت یابی می رسید:
1. نام گذاری شکل ها: این تمرین به این صورت است که شکل های کتاب را جدا از خود کتاب درسی،اولا توضیح می دهیم این شکل مربوط به چه چیزی است؟ دوما توضیح می دهیم چه قسمت هایی روی شکل وجود دارد و آن ها را نام گذاری می کنیم، سوما اطلاعات ترکیبی و ارتباطی آن را با سایر بخش ها بیان می کنیم. چهارما، تمام سوالاتی که ممکن است از آن بپرسند و مواردی که نکته دار است را بیان می کنیم. به این وسیله، هم به کمک شکل ها مرور اضافه تری داریم هم از طریق شکل ها ارتباطات را بیان می کنیم و هم به کشف تست های تکمیلی می پردازیم. یک تمرین حرفه ای برای عمیق کردن سواد یک کنکوری در درس زیست است.
2. تمرین کلیدواژه های مرتبط: دو ستون از کلید واژه ها داریم، که باید از ارتباط بین هر کلید واژه را از ستون رو به رویش پیدا کنید و با ذکر دلیل این ارتباط را بیان کنید. سپس باید بگوید این ارتباط از نوع زیر مجموعه بودن است یا نتیجه گیری کردن؟ این تمرین هم برای درک ارتباطات از روی کلید واژه های کتاب است.
3. تمرین جای خالی: به این صورت است که جملات کلیدی کتاب را به صورت جای خالی در آورده ام و از دانش آموز می خواهم جای خالی را پر کند بدون اینکه گزینه ای در اختیارش باشد. این تمرین برای بازآوری اطلاعات بدون گزینه است تا یک فرد در مسیر کنکور وابسته به گزینه ها نشود. این تمرین کمک می کند تا شک کردن روی گزینه ها کاهش یابد چون از دانش آموز می خواهیم بدون اینکه وابسته به گزینه ها باشد بتواند جای خالی را پر کند. پس مجبور است علت هر کلمه را بداند و فقط حفظ نکند که بعدا دچار مشکل شود.
4. تمرین دستکاری کردن جملات کتاب: جملات کتاب را به صورت دستکاری شده در اختیار دانش آموز قرار می دهم که او مجبور است این دستکاری ها را کشف کند و بگوید چه کلمه ای دستکاری شده یا کم و زیاد شده است. به طور مثال در تعریف بیماری خود ایمنی می توان این جملات را به کار برد:
الف) بیماری خود ایمنی، به بیماری گفته می شود که سلول های بدن به سلول های خود بدن حمله می کنند.
ب) بیماری خود ایمنی، به بیماری گفته می شود که سلول های بدن به سلول های ایمنی بدن حمله می کنند.
پ) بیماری خود ایمنی، به بیماری گفته می شود که سلول های ایمنی بدن به سلول های خودی بدن حمله می کند.
ت) بیماری خود ایمنی، به بیماری گفته می شود که سلول های بدن به سلول های عصبی بدن حمله می کند.
ج) بیماری خود ایمنی، به بیماری گفته می شود که سلول های ایمنی به سلول های عصبی بدن حمله می کند.
چ) بیماری خود ایمنی، به بیماری گفته می شود که سلول های عصبی به سلول های بدن حمله می کند.
ح) بیماری خود ایمنی، به بیماری گفته می شود که سلول های عصبی به سلول های ایمنی حمله می کند.
خ) بیماری خود ایمنی، به بیماری گفته می شود که سلول های ایمنی به سلول های ایمنی حمله می کند.
می بینید چقدر جملات شبیه به هم می شود ساخت. چه کسی گزینه درست را کشف می کند کسی که واقعا درک کرده باشد بیماری خود ایمنی چیست و چرا این اسم را دارد؟ هرکسی حفظ کند در جمله بندی ها دچار مشکل می شود.
همانطور که می دانید که طراح های کنکور در درس زیست با دستکاری کردن جملات کتاب کلی گزینه غلط می سازند.
5. تمرین جملات و کلید واژه های مرتبط: در این تمرین در یک ستون کلید واژه های کتاب نوشته شده است و در ستون رو به رو جملاتی طولانی و توضیحی نوشته شده است که دانش آموز باید ارتباط بین این دو ستون را کشف و توضیح دهد. به طور مثال در ستون اول ملخ نوشته شده است ودر ستون دوم باید دنبال جملاتی بگردد که برای ملخ است. این تمرین برای این است که فرد از نظر ذهنی قدرتمند تر شود و بتواند با یک روش دیگر بازهم ارتباط بین کلید واژه ها و خواص آن را پیدا کند.
این تمرین ها فقط برای عمیق کردن یادگیری است. مراحل یادگیری به برنامه و روشی که اجرا می کنید بستگی دارد. این نیست که فکر کنید زیست را در دست بگیرم و شروع به حفظ کردن کنم چند تا درس نامه بخوانم و تست بزنم و زمان بگیرم و درصد حساب کنم و بروم سراغ درس بعدی. مراحل یادگیری از روز اول شروع و تا روز کنکور ادامه دارد و همه این کارهایی که توضیح دادم در طول 365 روز اجرا می شود و یک داوطلب باید همیشه از روز اول تا روز آخر مراحل یادگیری را طی کند. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.