کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - شرایط شرکت در کنکور مجدد تجربی + کلیه قوانین تحصیل مجدد

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

شرایط شرکت در کنکور مجدد تجربی + کلیه قوانین تحصیل مجدد


قانون تحصیل مجدد تغییر کرده است. اگر این مطلب را قبلا خوانده اید مجددا آن را بخوانید چون تغییرات داشته ایم

با مدرک لیسانس می خواهم دوباره کنکور تجربی بدهم و در رشته پزشکی قبول شوم اما در مورد قوانین تحصیل مجدد در رشته علوم تجربی چیزی نمی دانم. برای اینکه با مدرک فوق لیسانس دوباره در کنکور علوم تجربی ثبت نام کنم، چه مراحلی را باید طی کنم؟
این ها فقط بخشی از سوالاتی است که در مورد کنکور مجدد در رشته تجربی، از زبان کسانی که مدرک لیسانس یا فوق لیسانس دارند، پرسیده می شود که در این مطلب به بررسی کامل آخرین اخبار قانونی تحصیل مجدد به خصوص برای کسانی که قصد دارند در کنکور مجدد تجربی شرکت کنند، خواهم پرداخت. لازم به ذکر است که هر ساله ممکن است بخشی از قوانین تغییر نماید بنابراین حتما در صورت وجود شرایط اختصاصی، در بخشی پرسش و پاسخ توضیحاتی در مورد شرایط خودتان بدهید تا پاسخ متناسب در این خصوص را دریافت کنید؛ با این وجود، این مطلب بر اساس آخرین قوانین منتشر شده در سال 1398می باشد.

بررسی کلیه قوانین تحصیل مجدد به خصوص موانع و سختی های آن

- محدودیت سنی برای رشته های دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی: هیچ محدودیت سنی در قوانین، برای شرکت در کنکور تجربی و قبولی در رشته های نامبرده وجود ندارد و لذا با هر سنی می توانید در کنکور شرکت و در صورت قبولی وارد آن رشته شوید. 
عده زیادی از افراد هستند که در سنین مختلف مثلا بالای 30 سال و یا بعد از فارغ التحصیلی از یک رشته در دانشگاه، تصمیم می گیرند در کنکور تجربی شرکت کنند و همیشه نگران محدودیت های سنی برای کنکور تجربی به خصوص سه رشته پرطرفدار دکتری عمومی پزشکی، دکتری عمومی دندانپزشکی و دکتری عمومی داروسازی هستند.
لذا به این افرادی که در سنین مختلف قصد دارند در کنکور مجدد علوم تجربی شرکت کنند، گفته می شود که هیچ محدودیتی از نظر سنی برای شرکت در کنکور تجربی وجود ندارد.
- محدودیت سنی برای دوره های دستیاری و تخصص پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی: طبق آخرین قانون اعلام شده درباره شرایط برگزاری پذیرش آزمون دستیار تخصصی پزشکی و آزمون پذیرش دستیار در رشته های تخصصی دندانپزشکی و آزمون دکتری تخصصی (PHD) رشته داروسازی، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.
به عبارت دیگر اگر کسی در سن بالا، مثلا 30 یا 40 سال در کنکور تجربی شرکت کند و در رشته پزشکی عمومی  قبول شود و بعد از 7 سال تحصیل، تصمیم می گیرد برای تخصص هم در آزمون دستیاری شرکت کند، هیچ محدودیت سنی طبق آخرین قانون وجود ندارد و او نیز می تواند در هر سنی که باشد برای تخصص هم آزمون بدهد.
این مثال برای فردی که رشته دندانپزشکی عمومی یا داروسازی عمومی هم قبول شود، قابل بیان است و در هیچ کدام از این رشته ها محدودیت سنی برای متخصص شدن وجود ندارد. پس راه برای پیشرفت در این سه رشته برای هر سن و سالی کاملا باز است.
- محدودیت سنی برای سایر رشته های علوم پزشکی مثل محدودیت سنی برای پرستاری، فیزیوتراپی، بینایی سنجی و سایر رشته های پیراپزشکی: هیچ محدودیتی از نظر سن برای کسانی که علاقمند هستند در رشته های پیراپزشکی تجربی تحصیل کنند و مدرک یکی از رشته های پرستاری، رادیولوژی، فیزیوتراپی، مامایی، اتاق عمل و... را بگیرند وجود ندارد.
به طور مثال شخصی در سن 35 سالگی تصمیم می گیرد که در کنکور تجربی بعد از سال ها فاصله از درس خواندن دوباره شرکت کند و هدفش قبولی در رشته ای مثل پرستاری است، این فرد هیچ محدودیتی برای قبولی در این رشته ها از نظر سنی ندارد و با خیال راحت می تواند وارد مقطع لیسانس رشته های پیراپزشکی شود.
- محدودیت سنی برای رشته های پیراپزشکی در مقطع فوق لیسانس یا دکتری از نظر قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:  طبق آخرین قانون اعلام شده در سال 1397 هیچ گونه محدودیت سنی برای شرکت کنندگان در رشته های پیراپزشکی وزارت بهداشت وجود ندارد و هر فردی در هر سنی می تواند مدرک فوق لیسانس یا دکتری خودش را در یکی از رشته های پیراپزشکی دریافت نماید.
به طور مثال فردی که 37 سال سن دارد و تصمیم می گیرد در کنکور تجربی شرکت کند و در رشته فیزیوتراپی قبول شود و بعد از 4 سال درس خواندن و گرفتن مدرک لیسانسش حالا می تواند برای کنکور ارشد این رشته ثبت نام کنم از نظر سنی محدودیتی برایش وجود ندارد.
همچنین اگر این فرد تصمیم بگیرد بعد از گرفتن مدرک ارشد، برای آزمون دکتری اقدام کند بازهم از نظر سنی هیچ مانعی وجود ندارد  و در صورت قبولی بدون منع قانونی از نظر سنی می تواند در مقطع دکتری رشته مورد نظرش نیز پذیرش شود و تحصیل کند.
از نظر استخدام و پیدا کردن شغل در رشته های پیرا پزشکی در سن بالا بایستی بدانید برخی از مراکز محدودیت سنی دارند و تعداد بسیار زیادی از مراکز درمانی به خصوص مراکز خصوصی هیچ محدویتی برای استخدام از نظر سنی قایل نمی شوند.
- شرایط شرکت مجدد در کنکور سراسری تجربی برای فارغ التحصیلان: برخی از مشاوران، از قوانین تحصیل مجدد به خصوص رای ابطال دیوان عدالت اداری تفاسیر متفاوتی ارایه می کنند اما ملاک مطالب این بخش همان چیزی است که در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری توضیح داده شده است.
لذا برداشت های شخصی را کنار می گذاریم و همان چیزی که به صراحت در قوانین کنکور مجدد، برای فارغ التحصیلان آمده است را مورد بررسی قرار می دهیم. برای آنکه بتوانیم قوانین تحصیل دوباره در دانشگاه های دولتی و آزاد را برای سه رشته پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مورد بررسی قرار دهیم؛ پس افراد متقاضی ادامه تحصیل مجدد را به دسته های جداگانه ای تقسیم می کنیم و در خصوص هرکدام به صورت مشخص، صحبت می کنیم.
1. شرکت در کنکور سراسری با مدرک فوق دیپلم یا کاردانی: در این حالت اگر فرد آقا باشد بایستی خدمت سربازی خود را بگذراند یا آنکه کارت معافیت دایم (کارت معافیت دایم و نه معافیت موقت) داشته باشد،  بدون هیچ مشکل و مانعی در کنکور تجربی ثبت نام کرده و در صورت قبولی و کسب رتبه لازم می تواند به صورت رایگان در رشته پزشکی، داروسازی و یا دندانپزشکی تحصیل کند.
همچنین اگر فردی خانم و آخرین مدرکش فوق دیپلم یا کاردانی باشد و علاقمند به شرکت در کنکور مجدد در رشته تجربی باشد، هیچ محدودیتی ندارد و می تواند با ثبت نام در کنکور سراسری و کسب رتبه لازم برای قبولی در رشته های پزشکی، دندان و دارو، به صورت رایگان تحصیل کند.
این افراد برای شرکت در کنکور تجربی، نیازی به گرفتن دیپلم تجربی یا پیش دانشگاهی این رشته ندارند و با همان مدرک کاردانی می توانند در رشته تجربی ثبت نام و در آن شرکت کنند. همچنین برای این افراد سابقه تحصیلی وجود ندارد و لذا بدون تاثیر معدل در کنکور تجربی شرکت می کنند و نتیجه شان به درصدهای کنکور بستگی دارد.
2. شرکت در کنکور سراسری برای دانشجویان روزانه ای (یعنی دانشجویانی که به دانشگاه برای تحصیل، شهریه پرداخت نمی کنند) که زیر 1 سال از قبولی شان در کنکور می گذرد: طبق آخرین قانون کلیه افرادی که دانشجوی روزانه هستند برای آنکه بتوانند در کنکور سراسری ثبت نام و در صورت قبولی وارد رشته مورد علاقه شان شوند می بایست در زمان ثبت نام کنکور تجربی (به زمان ثبت نام کنکور توجه کنید) از رشته فعلی خود به طور قطعی انصراف بدهند.
یعنی این افراد با پر کردن فرم مخصوص انصراف قطعی از رشته فعلی که در دفترچه ثبت نام کنکور وجود دارد و آن را به مهر و امضای دانشگاه می رسانند، می توانند در صورت قبولی وارد رشته جدیدشان شوند اما :
الف) چون این افراد فقط یک سال از قبولی روزانه شان می گذرد در کنکور سال بعد حتی با بدست آوردن رتبه خیلی خوب نمی توانند از تحصیل روزانه و رایگان برخوردار باشند و فقط مجاز به انتخاب رشته های شبانه یا دوره های پردیس و دانشگاه آزاد هستند. این افراد اگر می خواهند از تحصیل رایگان برخوردار شوند باید اجازه بدهند که 1 سال از قبولی شان در دانشگاه بگذرد.
به طور مثال اگر کسی در سال 98 یک رشته روزانه را قبول شده باشد و قصد داشته باشد در کنکور 99 دوباره شرکت کند اولا باید در زمان ثبت نام کنکور 99از رشته فعلی خودش انصراف کامل بدهد تا در صورت قبولی در کنکور 99 بتواند وارد دانشگاه شود، دوما در صورت قبولی اجازه تحصیل رایگان و روزانه را ندارد و اگر بخواهد تحصیلش رایگان و روزانه باشد باید در کنکور سال 1400 شرکت کند.
ب) اگر کسی آقا باشد و از رشته ای انصراف دهد فقط یک سال فرصت دارد تا در یک رشته و دانشگاه جدید قبول شود وگرنه بایستی به خدمت سربازی برود و کارت پایان خدمت دریافت کند یا آنکه کارت معافیت دایم کسب کند. البته این فرد می تواند در حین خدمت سربازی در کنکور شرکت کند و در صورتی که در یک رشته کارشناسی یا دکتری عمومی پزشکی یا دندانپزشکی یا داروسازی قبول شد و نداشتن غیبت سربازی آنگاه ایست خدمتی بزند و وارد دانشگاه شود.
پ) آقایانی که قبلا یک بار انصراف داده اند دیگر حق استفاده از انصراف و فرصت یک ساله معافیت تحصیلی را ندارند.
ت) کسی که از رشته اش انصراف قطعی بدهد دوباره نمی تواند برای تحصیل در آن رشته به دانشگاه برگردد و تقاضای پذیرش کرده و انصرافش را لغو کند.
خب این قوانین برای کسانی بود که امسال روزانه قبول شوند و بخواهند سال بعد مجددا در کنکور شرکت کنند حالا به سراغ کسانی برویم که بیشتر از یک سال است از قبولی شان در دوره روزانه یک رشته می گذرد:
3. شرکت در کنکور سراسری برای دانشجویان روزانه ای (یعنی دانشجویانی که به دانشگاه برای تحصیل شهریه پرداخت نمی کنند) که بیش از یک سال و کمتر از 4 سال از قبولی شان در کنکور می گذرد: برای دانشجویان روزانه ای که در سال دوم دانشگاه یا بالاتر و کمتر از سال چهارم دانشگاه هستند و می خواهند در کنکور سراسری ثبت نام کرده و در یکی از رشته های معروف دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی قبول شوند می بایست قوانین زیر را در نظر بگیرند:
الف) این افراد برای آنکه بتوانند در کنکور شرکت کرده و در صورت قبولی وارد رشته مورد علاقه شان شوند حتما باید در زمان ثبت نام کنکور تجربی (به واژه زمان ثبت نام کنکور دقت شود) از رشته قبلی خود انصراف قطعی دهند. یعنی فرم مخصوص انصراف قطعی که در انتهای دفترچه ثبت نام کنکور وجود دارد را می بایست به مهر و امضای دانشگاه هاشان برسانند.
ب) چون این افراد حداقل 2 سال و حداکثر 4 سال از قبولی شان در رشته قبلی خود می گذرد در صورتی که در کنکور ثبت نام کرده و رتبه لازم برای رشته های روزانه پزشکی و دندان و دارو را کسب کنند می توانند بصورت رایگان تحصیل کنند.
پ) اگر داوطلب کنکور، آقا باشد بایستی بداند که بعد از انصراف به مدت یک سال وقت دارد تا در کنکور مجدد قبول شود در غیر اینصورت بایستی راهی خدمت سربازی شود و کارت پایان خدمت دریافت کند و یا آنکه کارت معافیت دایم بگیرد (به کلمه دایم توجه شود). 
ت) اگر داوطلبان آقایی  که حداقل 2 سال و حداکثر 4 سال از قبولی شان در رشته روزانه قبلی می گذرد در زمان انصراف مدرک پایین تر بگیرند یعنی با مدرک فوق دیپلم از رشته شان انصراف بدهند آنگاه بایستی به خدمت سربازی بروند و تا پایان خدمت سربازی هم حق شرکت در کنکور سراسری را ندارند پس مراقب باشید که در زمان انصراف بدون درخواست مدرک پایین تر از رشته تان انصراف قطعی بدهید.
ث) آقایانی که قبلا یک بار انصراف داده اند دیگر حق استفاده از انصراف و فرصت یک ساله معافیت تحصیلی را ندارند.
ج) اگر آقایانی که از دانشگاه خودشان انصراف می دهند و مدرک فوق دیپلم هم نمی گیرند و در کنکور هم قبول نشوند بایستی راهی خدمت سربازی شوند ولی می توانند در زمان سرباز بودن هم در کنکور شرکت کنند  و در صورتی که در یک رشته کارشناسی یا دکتری عمومی پزشکی یا دندانپزشکی یا داروسازی قبول شد و نداشتن غیبت سربازی آنگاه ایست خدمتی بزند و وارد دانشگاه شود.
دقت کنید در همین قسمت چند شرط ذکر شد تا کسی که حداقل دو سال و حداکثر 4 سال از تحصیلش در دانشگاه روزانه می گذرد و انصراف قطعی می دهد و در کنکور قبول نمی شود آنگاه بتواند در کنکور حین خدمت سربازی شرکت کند.
چ) کسی که از رشته اش انصراف قطعی بدهد دوباره نمی تواند برای تحصیل در آن رشته به دانشگاه برگردد و تقاضای پذیرش کرده و انصرافش را لغو کند.
دقت کنید اگر داوطلب آقایی در رشته روزانه تحصیل می کند و سقف سنوات را رد کرده است مثلا در سال پنجم دانشگاه یا بالاتر است حتما حتما در قسمت پرسش و پاسخ در مورد شرایطش توضیح دهد تا قوانین مخصوصش را بیان کنم. تمام این قوانین برای کسانی است که سقف چهارساله دانشگاه را رد نکرده باشند.
اگر کسی خانم باشد و دانشجوی روزانه رشته ای باشد که حداقل دو سال از قبولی اش می گذرد هیچ مشکلی ندارد و فقط کافی است از رشته اش در زمان ثبت نام کنکور، انصراف قطعی دهد و در کنکور شرکت کند.
تمام دو حالت 2 و 3 برای شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه بود که ما آن ها را بر اساس قوانین به دو دسته تقسیم کردیم و در موردشان به صورت جداگانه توضیح دادیم. حالا به سراغ قوانینی برویم که چند و چون شرکت در کنکور سراسری برای دانشجویان شبانه، پیام نور، دانشگاه آزاد و دانشگاه های غیر انتفاعی را توضیح می دهد.
3. شرایط شرکت در کنکور مجدد برای دانشجویان شبانه، پیام نور، آزاد و غیر انتفاعی: این دسته از افراد برای شرکت دوباره در کنکور تجربی خیلی کار ساده تری نسبت به سایر دانشجویان دارند. ریز قوانین و مقررات برای این دسته از دانشجویان به شرح زیر است:
الف) این دانشجویان برای آنکه در کنکور سراسری ثبت نام و در آن شرکت کنند نیازی به انصراف از تحصیل در زمان ثبت نام کنکور ندارند و می توانند همزمان با اینکه در رشته فعلی خود تحصیل می کنند در کنکور سراسری هم ثبت نام و شرکت کنند.
ب) این افراد وقتی در رشته مورد علاقه شان قبول شدند آنگاه بایستی از رشته قبلی خود انصراف دهند. در واقع برتری این دانشجویان نسبت به بقیه در همین است که تا وقتی مطمین از قبولی در رشته دلخواه شان نشده اند می توانند به تحصیل در رشته قبلی شان مشغول باشند و هر وقت قبول شدند بایستی از رشته قبلی خود انصراف بدهند.
پ) این دسته از افراد در صورتی که رتبه لازم برای قبولی در دوره های روزانه رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را کسب کنند می توانند به صورت کاملا رایگان تحصیل کنند و از این نظر مشکلی ندارند.
4. شرایط شرکت در کنکور برای دانشجویان اخراجی از دانشگاه ها: اگر فردی از رشته دانشگاهی اش اخراج شود می بایست برای شرکت دوباره در کنکور و قبولی در پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی قوانین زیر را رعایت نماید:
الف) اگر دانشجوی اخراجی باشد فقط در صورتی می تواند در کنکور سراسری تجربی شرکت کند که حتما به خدمت سربازی برود و کارت پایان خدمت داشته باشد یا معافیت دایم بگیرد.
ب) این افراد اگر در زمان اخراج موفق به اخذ مدرک فوق دیپلم شده باشند آنگاه می توانند برای کنکور مقطع بالاتر یعنی کاردانی به کارشناسی شرکت کند ولی برای کنکور تجربی نمی توانند شرکت کند.
پ) این دانشجویان اخراجی به شرط شرکت در کنکور و کسب رتبه قبولی می توانند به صورت رایگان در پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی شرکت کنند.
اگر دانشجوی دختر از دانشگاه اخراج شود مشکلی برای ثبت نام و شرکت در کنکور ندارد و در صورت قبولی می تواند تحصیل رایگان داشته باشد.
5.  شرایط شرکت در کنکور  مجدد برای کسانی که بدون اخراج شدن یا انصراف، تحصیل در دانشگاه قبلی را رها کرده اند و الان چند سال هم از این ماجرا می گذرد: اگر کسی در چنین شرایط است حتما بایستی به دانشگاه محل قبولی اش مراجعه کند و مراحل تسویه حساب را طی کند و این افراد جزء دانشجویان انصرافی حساب می شوند و لذا اگر مشکل خدمت سربازی برای آقایان نداشته باشند پس از انجام مراحل تسویه حساب می توانند در کنکور تجربی ثبت نام و در صورت کسب رتبه قبولی به صورت کاملا رایگان در یکی از سه رشته مطرح تجربی تحصیل کنند. 
5. شرایط شرکت در کنکور مجدد برای فارغ التحصیلان لیسانس: کسانی که در مقطع کارشناسی موفق به اخذ مدرک شده اند و قصد دارند تا دوباره در کنکور سراسری ثبت نام کرده و در رشته مورد علاقه شان به خصوص پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را قبول شوند به شرایط زیر توجه کنند:
الف) اگر فردی که مدرک لیسانس دارد، آقا هم باشد به هیچ وجه نمی تواند در کنکور سراسری ثبت نام و شرکت کند. این فرد بایستی حتما به خدمت سربازی رفته و کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت دایم دریافت کند تا بتواند در کنکور مجدد شرکت کند. البته بیان می شود که موضوعی در دیوان عدالت برای این امر وجود دارد که بتوانید مجدد قبل از سربازی در کنکور شرکت کنید ولی فعلا در دفترچه اعمال نشده است. به هرحال می توانید به نظام وظیفه مراجعه و مستقیما سوال کنید.
دقت کنید بسیاری از افرادی که مدرک کارشناسی دارند گمان می کنند از فرصت یکساله معافیت موقت تحصیلی بعد از لیسانس، می توانند برای کنکور تجربی استفاده کنند و این برداشت غلطی است. طبق قانون، این فرصت یک ساله معافیت تحصیلی بعد از دوره لیسانس، فقط برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد قابل استفاده می باشد و هرگز برای کنکور مجدد کاربرد ندارد.
ب) این افراد در صورت قبولی و کسب رتبه لازم می توانند تحصیل رایگان داشته باشند و مشکلی از این جهت ندارند.
پ) کسی که مدرک لیسانس دارد، نمی تواند در حین خدمت سربازی در کنکور شرکت کند مگر اینکه خدمت سربازی اش طوری تمام شود که قبل از شهریور آن سال تمام شده و نیازی به ایست خدمتی نباشد و در غیر اینصورت هیچ راهی به جز دریافت پایان خدمت سربازی و سپس شرکت در کنکور نیست.
اگر داوطلب کنکور تجربی با مدرک لیسانس و خانم باشد هیچ مشکلی برای ثبت نام و شرکت در کنکور ندارد و در صورت کسب رتبه لازم می تواند به صورت رایگان در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل کند.
6. شرایط شرکت در کنکور مجدد برای فارغ التحصیلان با مدرک فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) ناپیوسته و یا کسانی که دکتر عمومی در یکی از چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی یا دامپزشکی دارند: کلیه اشخاصی که از دانشگاه در مقطع فوق لیسانس ناپیوسته فارغ التحصیل شده اند یا دکتری عمومی یکی از چهار رشته نامبرده را داشته باشند برای آنکه بتوانند در کنکور شرکت کنند بایستی به شرایط توجه نمایند. دقت کنید منظور از فوق لیسانس ناپیوسته یعنی اینکه فرد در چندین مرحله آزمون یا استعداد درخشان توانسته به مقطع ارشد برسد. 
مثلا فرد ابتدا لیسانس گرفته است و سپس از طریق کنکور ارشد یا استعداد درخشان فوق لیسانس گرفته باشد. یا فردی که اول فوق دیپلم گرفته بعد لیسانس و سپس ارشد گرفته باشد را به عنوان فوق لیسانس ناپیوسته معرفی می کنند. 
طبق آخرین قوانین، دانش آموختگان مقطع كارشناسی ارشد (پیوسته و ناپیوسته) كلیه رشته های تحصیلی و دكتری عمومی پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی و دكتری حرفه ای دامپزشكی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دكتری عمومی رشته های پزشكی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند:
 1-انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان برای مشمولین این قانون الزامی است.
 2-دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.
 3- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.
امکان قرار دادن محدودیت هایی برای تحصیل مجدد در رشته های پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی به علت تعداد بالای شرکت کنندگان: شایعه ای که شنیده می شد این بود که چون تعداد شرکت کنندگان تجربی زیاد است و متقاضی برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی خیلی بالاست پس اجازه ثبت نام به کسانی که قبلا تحصیل کرده اند داده نشود.
به دو دلیل این موضوع رد می شود و هیچ محدودیتی از این نظر وجود نخواهد داشت. دلیل اول اینکه، طبق آمار اعلام شده فقط 13 درصد از کل شرکت کنندگان تجربی دارای مدرک دانشگاهی هستند و این آمار بالا نیست.
دلیل دوم اینکه طبق قانون، امکان ادامه تحصیل برای هرکسی وجود دارد و تنها در دو حالت شخص نمی تواند تحصیل کند که آن دو حالت ارتباطی به مدرک دانشگاهی اش ندارد.
حالت اول: اینکه در تعهد رسمی با یک اداره یا سازمان دولتی باشد و آن سازمان یا اداره اجازه تحصیل تمام وقت بدون قید و شرط را ندهد که در این صورت نمی تواند تحصیل کند و اگر کسی در این شرایط، علاقمند به تحصیل بود بایستی استعفا دهد.
حالت دوم: مشکل خدمت سربازی داشته باشد و تا زمانی که کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت دایم دریافت نکند نمی تواند کنکور دهد و وقتی مشکل سربازی اش را حل کند، آنگاه می تواند کنکور بدهد.
به جز این دو مورد، هیچ ممنوعیتی برای تحصیل مجدد در متن قانون وجود ندارد و هر چیزی می شنوید یک شایعه است که البته در جو کنکور همیشه شایعه بوده و هست و خواهد بود. هرگونه شایعه دیگری که شما شنیده اید را نیز می توانید در قسمت پرسش و پاسخ مطرح کنید تا به طور قانونی به آن پرسش پاسخ داده شود و نگرانی ها از بین برود.
- اشتغال همزمان با رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی: از نظر قانون، تحصیل در این سه رشته به صورت شبانه روزی می باشد و حق اشتغال دولتی وجود ندارد. حتی کسانی که شاغل در ادارات دولتی هستند در صورتی می توانند در کنکور مجدد شرکت کرده و این رشته ها را انتخاب کنند که یا استعفا بدهند یا اجازه تحصیل 24 ساعته بی قید و شرط آن اداره یا سازمان را تحویل دانشگاه بدهند. پس از نظر قانونی کار دولتی همزمان با این رشته ها ممنوع است.
اما اگر کسی به صورت آزاد بخواهد کار کند، می تواند کاری داشته باشد اما بایستی بداند رشته پزشکی هر سال وقت گیرتر می شود و وقتی به سال سوم می رسید حجم کارهایتان آنقدر زیاد هست که وقت نکنید حتی خودتان را در آینه ببینید. بنابراین با این حساب و کتاب وارد این رشته ها شوید که فرصتی برای کار کردن نیست.
- کلاس های دانشگاهی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و نحوه چیدمانش در روزهای هفته و مدت زمان لازم برای  اینکه بتوان درس های یک ترم را خواند و با سواد و نمره عالی آن ها را پاس کرد: معمولا برنامه کلاسی ها دانشگاه های علوم پزشکی با هم تفاوت هایی دارند، ولی در دانشگاه علوم پزشکی تهران، کلاس ها شنبه تا چهارشنبه، فرد را درگیر می کند و اینطور نیست که بشود در دو روز کلاس ها را جمع کرد.
از نظر ساعتی که نمی توان برای سواد وقت تعیین کرد، ولی علاوه بر کلاس هایی که در طول هفته درگیر هستید به طور میانگین برای هر واحد درسی (به کلمه واحد دقت کنید) حداقل 3 ساعت مطالعه در هفته نیاز است. یعنی کسی که 15 واحد بردارد بایستی حداقل 45 ساعت مطالعه هفتگی برای با سواد شدنش داشته باشد.
هرچند باز هم تاکید می کنم مشخص کردن ساعت کاملا اشتباه است و برنامه ریزی ساعتی از ریشه غلط است ولی برای مشخص شدن حدود تلاش این ساعت ها بیان شد.
- نحوه محاسبه سوابق تحصیلی برای کنکور مجدد به چه صورت است؟ افرادی که قصد دارند دوباره در کنکور تجربی شرکت کنند را می توان به دو دسته تقسیم کرد و در مورد نحوه محاسبه سوابق تحصیلی شان صحبت کرد:
دسته اول: کسانی که مدرک دیپلم شان را در سال 84 و بعد از آن اخذ کرده باشند آنگاه مثل سایر کنکوری ها دارای سابقه تحصیلی هستند که طبق آخرین قانون، تاثیر نمرات نهایی دیپلم آن ها 25 درصد در کنکور است. همچنین افرادی که مدرک پیش دانشگاهی شان را از سال 90 و بعد از آن اخذ کرده اند دارای 5 درصد تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی هستند.
سوابق تحصیلی برای کلیه افرادی که مشمول این قانون می شوند طبق آخرین قانون به صورت مثبت محاسبه می شود یعنی اگر باعث بهتر شدن رتبه شان شود در کنکور برایشان اثر می دهند و اگر نه تاثیرش را از بین می برند.
دسته دوم: کسانی که مدرک دیپلم شان را قبل از سال 84 و یا مدرک پیش دانشگاهی شان را قبل از سال 90 گرفته باشند که برای این افراد همه چیز از 100 در 100 کنکور محاسبه می شود و تاثیر سوابق ندارند. 
- شرکت در کنکور تجربی بدون نیاز به داشتن مدرک دیپلم تجربی است: شما اگر مدرک پیش دانشگاهی هر رشته ای یا مدرک فوق دیپلم (کاردانی) هر رشته ای را داشته باشید می توانید برای کنکور تجربی ثبت نام کرده و در آن شرکت کنید و اصلا نیازی نیست برای شرکت در کنکور تجربی حتما مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی را بگیرید.
- اشباع شدن رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از نظر شغلی: این رشته ها اشباع شدنی نیستند و برای این جمله دلایلی وجود دارد:
الف) کسی در این رشته ها موفق به یافتن کار می شود که با سواد باشد. بنابراین در این رشته به دلیل وجود طرح نیروی انسانی، این فرصت را دارید که خوش بدرخشید و سواد و تخصص خود را به نمایش گذاشته و جذب شوید. در ضمن کار در مناطق روستایی و محروم تحت حمایت دولت است و هنوز در این شهرهای کوچک امکانات پزشکی، دندانپزشکی و داروخانه ای وجود ندارد.
ب) قانون هایی در این رشته ها وجود دارد که باعث می شود تا امکانات بین تحصیل کرده ها توزیع شود مثلا وقتی کسی داروخانه می زند یک فاصله قانونی برای داروخانه بعدی در نظر می گیرند تا این داروخانه ها از نظر کاری، تداخل پیدا نکند بنابرین بر اساس جمعیت هر محله می توانند تعداد داروخانه را تغییر دهند.
در ضمن امروزه شاخه های جدیدی نیز به کار این افراد اضافه شده است مثلا داروسازان در داروخانه هایشان مشغول ساختن داروهای دست ساز هستند که متناسب با فرمولاسیون سازگار با فرد قابل ارایه باشد و این یعنی فرصت اشتغال جدید و عدم مشکل در این بخش
پ) درست است متقاضیان این رشته زیاد است اما میزان پذیریش این رشته در دانشگاه بسیار معقول و متناسب با جمعیت کشور است، بنابراین وقتی ورودی ها کنترل شده است مشکلی در استخدام و جذب نیروی کار رخ نمی دهد.
- هزینه های انصراف از رشته در دانشگاه های مختلف برای کسانی که می خواهند از رشته فعلی خود انصراف دهند و در کنکور تجربی شرکت کنند: هزینه انصراف از دوره روزانه هزینه جزئی برای امور دانشجویی است. هزینه انصراف برای دانشجویان شبانه چیزی در حدود 700 هزار تومان و برای دانشجویان پیام نور در حدود 900 هزارتومان  و برای دانشجویان دانشگاه آزاد تقریبا 900 هزار تومان و برای کسانی که غیر انتفاعی می خوانند، چیزی در حدود 700 هزار تومان هستند. البته سال به سال کمی تفاوت قیمیت وجود دارد بنابراین شما می توانید چیزی نزدیک به 150 هزار تومان را به قیمت های ذکر شده اضافه کنید.
گرانترین هزینه انصراف مربوط به رشته های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد است که باید هزینه ثابت تمام ترم های باقی مانده را پرداخت کنید. یعنی مثلا اگر در ترم دوم باشید و انصراف بدهید باید شهریه ثابت تمام ترم های سوم تا آخرین ترم آن رشته ای که قبول شده اید را بدهید.
به طور مثال اگر شما رشته ای را در پردیس یا ظرفیت مازاد  بخوانید که 8 ترم داشته باشد و در ترم دوم تصمیم بگیرید انصراف بدهید آنگاه باید مبلغی در حدود 14 میلیون به عنوان جریمه بپردازید که سنگین است. پس حواستان باشد که اگر فکر می کنید رشته ای را دوست ندارید پس آن رشته را در دوره های پردیس و مازاد نخوانید.
- شهریه تحصیلی در دوره های مختلف رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد و پردیس دانشگاه ها و مقایسه این شهریه ها: طبق جدول زیر می توانید قیمت تمام شده هر یک از این سه رشته را در دانشگاه های مختلف ببنید. این قیمت می تواند تا 20 درصد نیز گران تر شود. این هزینه ها در سال 1399 بروز رسانی خواهند شد.
 نام رشته دانشگاه آزادپردیس ها و ظرفیت مازاد 
 پزشکی 190/000/000200/000/000 
 دنداپزشکی 190/000/000 200/000/000 
 داروسازی  186/000/000196/000/000 

در این مطلب به بررسی امکان ادامه تحصیل مجدد و محدودیت و ممنوعیت ها پرداختیم و اگر سوالی در مورد شرایط خودتان دارید می توانید در پرسش و پاسخ بپرسید تا متناسب با وضیعت تان پاسخ بدهم.

امید
چهارشنبه 6 شهریور 1398 02:37 ق.ظ
با سلام
بنده در سال 87 در رشته کاردانی کامپیوتر روزانه قبول شدم که انصراف دادم و جریمه نیز پرداخت کردم در سال 91 در رشته پرستاری روزانه قبول شدم و انرا به اتمام رساندم با توجه به حذف بند ج در دفترچه سال 98 همان قانون عدم شرکت کردن کسانیکه از سال 64 به بعد دوبار روزانه قبول شدن و ابطال قانون توسط دیوان عدالت ایا می توانم در کنکور 99 در رشته پزشکی روزانه درس بخوانم
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. بله می توانید شرکت کنید. موفق ترین باشید.
دانشجو معلم
سه شنبه 18 تیر 1398 12:56 ق.ظ
با عرض سلام و وقت بخیر.
بنده دانشجوی کارشناسی پیوسته علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان ورودی ۹۵ هستم . با توجه به اینکه شهریور ۹۹ از این دانشگاه فارق التحصیل می شوم آیا امکانش هست که در کنکور ۹۹ شرکت کنم و پس از قبولی در رشته فیزیوتراپی مشغول به تحصیل در دانشگاه روزانه شوم ، با توجه به اینکه دارای تعهد دوبرابری خدمت هستم.
و اگر بخواهم ترمیم معدل شرکت کنم نظام جدید میشه ترمیم معدل کنم و همچنین کنکور نظام جدید بدم.

ممنون .
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما بایستی از آموزش و پرورش نامه تحصیل بی چون و چرا تهیه کنید. به شما توصیه می کنم به آموزش و پرورش شهرتان بروید و مستقیم سوال کنید که چطور با شما هماهنگ می شوند. حتما حتما پیگیر باشید تا شرایط را بدست آورید. موفق ترین باشید.
زهرا
شنبه 8 تیر 1398 02:26 ب.ظ
با سلام خدمت استاد بزرگوار
من لیسانس و فوق لیسانس مهندسی در مقطع روزانه دارم.
سوال اول: برای قبولی روزانه در رشته های پزشکی، دندان و دارو آیا شهریه باید پرداخت کنم؟
سوال دوم: برای شرکت در کنکور تجربی ۹۹ باید کتاب های نظام قدیم و یا نظام جدید را کنکور بدهم؟
باتشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی.
1. طبق آخرین قانون تا به این لحظه سازمان سنجش بیان کرده که افرادی که فوق لیسانس دارند رشته های روزانه را بزنند تا در صورت آمدن قانون نهایی تحصیل رایگان از سوی دیوان عدالت بتوانند به صورت رایگان درس بخوانند. 2 ماه دیگر سوالتان را بپرسید تا ببنیم آیا در انتخاب رشته 98 خبری از این قانون نهایی هست یا خیر؟
2. طبق آخرین قانون تا به این لحظه شما بایستی از روی کتاب های نظام قدیم درس بخوانید و در کنکور شرکت کنید. یعنی کتاب های دوم چاپ 94 سوم چاپ 95 و پیش چاپ 96. دقت کنید که بنده موظف به ارایه آخرین قوانین تا به امروز هستم و هرگونه تغییر در قوانین در حیطه وظایف بنده نیست لذا مستحضر باشید که این موارد بر اساس آخرین قوانین تا به این لحظه خدمت شما ارایه شده است. موفق ترین باشید.
گیلانی
دوشنبه 5 فروردین 1398 04:05 ب.ظ
سلام. من لیسانس پیراپزشکی دارم.در تکمیل ظرفیت مهر ماه کنکور سراسری 96 پزشکی دانشگاه ازاد قبول شدم.بعداز ثبتنام در دانشگاه، در سامانه طرح ثبتنام کردم.
البته الان با گذشت 15ماه انتظار نوبتم فرانرسید و طرحم شروع نشد.منم الان در سامانه انصراف طرح زدم. و قصد دارم بعداز فارغ التحصیلی طرح رشته قبلیمو انجام بدم.
حالا سوالم اینه: چون من بعداز ثبتنام در دانشگاه، در طرح ثبتنام کردم آیا ممکنه برام پیامدی داشته باشه؟(مثل لغو قبولی و جلوگیری از تحصیل و یا ندادن مدرک)
2- باتوجه قانون فعلی که میگه باید طرح رو بعداز تحصیل مجدد پزشکی گذروند؛آیا این قانون شامل پزشکی دانشگاه آزاد هم میشه؟
اداره طرح و اموزش دانشگاه هم پاسخهای ضدو نقیض میدن.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این قانون ربطی به نوع دانشگاه ندارد و در قانون اشاره به نوع دانشگاه نشده است بلکه در مورد رشته های پزشکی و دندان و دارو صحبت کرده است و هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی شود. موفق ترین باشید.
معصومه
یکشنبه 26 اسفند 1397 08:40 ب.ظ
سلام اقای جدیدی.وقت به خیر
فرموده بودید بعد از امدن دفترچه ها مجدد پیام بدم.من لیسانس ازاد و کارشناس ارشد روزانه هستم و میخواستم داروسازی شرکت کنم.در مورد قانون پرداخت شهریه تغییری در دفترچه امسال برای پرداخت نکردن شهریه تصویب شده؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. سازمان سنجش گفته روزانه را انتخاب کنید که اگر رای نهایی دیوان عدالت صادر شد بتوانید رایگان درس بخوانید ولی تا این لحظه رای نهایی دیوان عدالت صادر نشده است و فعلا باید پرداخت شهریه صورت بگیرد. اما اگر رای نهایی دیوان صاد شود آنگاه ارشدها هم می توانند رایگان درس بخوانند. موفق ترین باشید.
مجتبی
چهارشنبه 22 اسفند 1397 01:09 ب.ظ
سلام. پیرو سوال قبلیم؛ آیا این قانون فعلی که در دفترچه کنکور98 درج شده(مبنی بر انجام طرح بعداز تحصیل مجدد در پزشکی) آیا شامل حال من که داوطلب کنکور 96 بودم نیز میشود ؟
چنانچه همزمان با تحصیل طرحمو بگذرونم چه عواقبی برام داره؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. قانون در مورد اینکه همزمان طرح و تحصیل را بگذارنید چیزی نگفته است پس ممکن است در صورت متوجه شدن هیچ کاری نکنند و ممکن است بدترین کار را هم کنند چون برایش قانونی نیست. به شما توصیه می کنم به آموزش دانشگاه قبلی خود مراجعه کنید. این بهترین کار است و خودتان را راحت کنید. موفق ترین باشید.
مجتبی
سه شنبه 21 اسفند 1397 03:18 ب.ظ
سلام.من تیر 95 فارغ التحصیل کارشناسی علوم آزمایشگاهی شدم. سربازیمو انجام دادم. مشمول 9ماه طرح اجباری هستم ولی اصلا در طرح ثبتنام نکردم. در کنکور سراسری96 ، پزشکی دانشگاه آزاد تنکابن قبول شدم و الان در حال تحصیل هستم. آیا میتونم همزمان با تحصیل طرحمو رو بگذرونم؟ و یا حتما باید بعداز اتمام پزشکی، دوتا طرحو بگذرونم؟
اگر همزمان طرح و تحصیلمو انجام بدم عواقبی داره؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. همزمان با تحصیل نمی توانید طرح را بگذارنید اما قانون فعلی برای شما می گوید که می توانید طرح خود را بعد از اتمام رشته پزشکی بگذرانید فقط برای هماهنگی به آموزش دانشگاه قبلی مراجعه و اگر اقدام اداری لازم است آن را انجام دهید. موفق ترین باشید.
شقایق اورکی
سه شنبه 16 بهمن 1397 05:02 ب.ظ
سلام استاد.وقت بخیر و درود.من دیپلم و پیش دانشگاهی انسانی دارم.دانشجوام و ترم بعد لیسانسم میگرم.خواستم کنکور تجربی ۹۹ شرکت کنم.برای شرکت نیاز دارم دیپلم تجربی بگیرم؟و باید کتابهای نظام جدید بخونم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین قانون به هیچ وجه نیازی به دیپلم مجدد ندارید اما با این حال دفترچه های کنکور 98 تا چند روز دیگر می آید و لطفا سوال خود را 24 بهمن دوباره بپرسید تا بر اساس قانون جدیدتر هم به شما پاسخ بدهم. موفق ترین باشید.
هادی
شنبه 21 مهر 1397 01:44 ب.ظ
سلام و خسته نباشید
من سال 86 دیپلم گرفتم و الان مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته دارم و دارای شغل دولتی هستم.
سوالم از شما مشاور محترم اینکه:
1. با توجه به متن بالا در صورت قبولی در کنکور سراسری میتونم دانشگاه روزانه انتخاب کنم یا نه؟
2.با توجه به اینکه دارای شغل دولتی هستم حتما باید قبل از ثبت نام استعفا بدم یا امکانش هست که بعد از قبولی در کنکور این کارو انجام بدم؟و اکه امکانش هست در ثبت نام کنکور شاغل بودن قید بشه یا نه؟
ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی.
1. همه افراد در زمان ثبت نام دانشگاه از نظر شغلی و آخرین مدرک تحصیلی مورد بررسی قرار می گیرند. شما که شاغل هستید باید تعهد تحصیل 24 ساعته بیاورید یا اینکه از کارتان استعفا بدهید یا اینکه به نوعی دانشگاه با شما همکاری کند که در بین دانشگاه های دولتی هیچ گزارشی مبنی با همکاری با شاغلین نداشته ام اما گویا دانشگاه ازاد راحت تر کنار می آید پس مشکل اول این است که شغل تان را یا باید رها کنید یا باید به نوعی با دانشگاه هماهنگ باشید که نامه اخراج شما رانزنند.
در مورد قانون تحصیل رایگان کارشناسی ارشد هنوز قانون تصویب نشده است و به محض تصویب در همین مطلب اطلاع رسانی می کنم. فعلا که سازمان سنجش گفته کسانی که ارشد دارند رشته های روزانه را هم انتخاب کنند.
برای استفعای شغلی می توانید زمان ثبت نام در دانشگاه اقدام کنید. یعنی وقتی که در کنکور قبول شدید و خیالتان راحت شد می توانید استعفا بدهید. هرچند توصیه می کنم وقتی قبول شدید به دانشگاه محل قبولی بروید شاید شرایط را طوری فراهم کردند که بتوانید هم کار کنید هم درس بخوانید.
دقت کنید که قانون می گوید یا باید تعهد تحصیل 24 ساعته از اداره تان بیاورید یا اینکه شغل دولتی نداشته باشید اما این قانون است و اگر دانشگاه با شما راه بیاید می توانید هم کار کنید هم درس بخوانید هرچند تا بحال از دانشگاه دولتی چنین حمایتی را تجربه نداشته ایم ولی دانشگاه ازاد ممکن است این همکاری را داشته باشد.
فقط کافی است به دانشگاه دولتی و ازاد شهری که می خواهید قبول شوید بروید و از بخش امور دانشجویی این موضوع را سوال کنید تا مطمین شوید در شهر شما دانشگاه چطور با این قانون و شرایط کاری تان کنار می آید؟ موفق ترین باشید.
پنجشنبه 5 مهر 1397 04:56 ب.ظ
سلام.خسته نباشید.میخاستم ازتون مشورت بگیرم.من مدرکم لیسانس کامپیوتره و25سالمه و میخوام ادامه تحصیل بدم.سوال من اینه که کنکور ارشد بدم یا کنکور سراسری تجربی؟با توجه به بازار کار و درآمد بیشتر.ارشد سلولی مولکولی یا ژنتیک بازار کار خوبی دارند؟یا ارشد حسابداری؟به کامپیوتر هم زیاد علاقه ای ندارم.نظر شخصی خودم اینه که ارشد هم بگیرم بازم باید دنبال پارتی باشم برای سرکار رفتن در یک سازمان اداره و.. .اگه الان شروع کنم به خوندن کنکور تجربی.قبولی امکان پذیر هست؟دیر نشده؟با توجه به اینکه رشته خودم ریاضی بود و تجربی نبود و اینکه نظام جدید و قدیم خیلی فرق میکنند؟(اگه کتاب نظام جدید رو بخونم).ممنون میشم کمکم کنید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. واقعیت موجود در جامعه می گوید که چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی در حال حاضر اوضاع خوبی دارند. این رشته ها اشباع هم نمی شوند چون مهارتی هستند و هرکسی با سواد باشد قطعا کار خوبی پیدا می کند و از این جهت دچار مشکل نخواهد شد.
خب اگر شما قرار باشد کار را با این 4 رشته بسنجید بایستی بدانید که 5 سال کار کردن یک پزشک معادل 30 کار یک استاد دانشگاه در هر رشته ای که فکرش را بکنید می باشد. برای همین اگر سنگ ترازوی سنجش تان اینگونه باشد که بایستی بازگردید و کنکور مجدد بدهید.
ولی اگر به حقوق کم و ریسک های شغلی هم راضی هستید با گرفتن مدرک ارشد می توان حقوق کمی را انتظار داشت و آن هم به شرط اینکه در دانشگاه های خوبی تحصیل کرده باشید و روزمه قوی در ارشد بسازید به طوری که مورد توجه باشید. در این صورت تازه می توانید به امید شرکت های خصوصی باشید.
من اگر خودم را جای شما قرار بدهم ترجیح می دهم از ابتدا شروع کنم و کنکور تجربی بدهم چون آینده روشن تری دارد. ولی این را هم می دانم که اگر کسی پزشک شود لزوما پولدار نمی شود فقط آن پزشکی پولدار می شود که باسواد باشد. برای باسواد بودن سال های زیادی باید زحمت کشید و این را باید بپذیرم که سال ها سختی می کشم تا به شهرت و درامد برسم.
برای همین فکر نکنید که کسی به راحتی در این رشته ها ثروتمند می شود. هررشته ای سختی خودش را دارد و رشته پزشکی و دندان و دارو سختی های بیشتری هم نسبت به بقیه دارند.
اینکه کدام راه را می روید کاملا به طرز تفکر، میزان تحمل سختی، شرایط خانوادگی، شرایط فکری و روحی خودتان دارد. برای همین شما می بایست یکی از این دو مسیر را انتخاب کنید:
1. اول سختی اش را بکشید: یعنی بیایید و کنکور تجربی بدهید و پزشکی یا دندان یا دارو یا فیزیوتراپی قبول شوید و بعد در دانشگاه سختی تحصیل را به جان بخرید و در نهایت یک عمر راحت و با حقوق بالا زندگی کنید.
2. آخرش سختی بکشید: با ورود به ارشد و درس خواندن در مقایسه با یک پزشک تقریبا سختی نمی کشید ولی بعد از دانشگاه سختی اش را می کشید برای یافتن کار و بعد زندگی با حقوق بسیار کم.
موضوع این است که شما بر اساس تیپ شخصیتی با کدام یک راحت باشید. همه باید سختی بکشیم حالا یا اولش یا آخرش. هیچکدام هم بهتر از آن یکی نیست. چون موضوع کاملا شخصی است. شاید یکی باشد که بیکاری و سختی کشیدن برای پیدا کردن کار و یا زندگی با حقوق کم برایش راحت تر از سختی تحصیل در رشته پزشکی باشد و برعکس. پس انتخاب کنید اولش سختی بکشید یا آخرش؟ موفق ترین باشید.
پنجشنبه 29 شهریور 1397 02:37 ب.ظ
سلام استاد.بنده 27 سالمه.مدرک کارشناسی دارم.امسال قصد د ارم در کنکور 98 شرکت کنم.میخواستم بدونم برای شرکت در ازمون دستیاری حداکثر سن مجاز چقدر است.شما در مطلب بالا گفتید که هیچ محدودیت سنی وجود ندار د ولی من در آیین نامه دور ه دستیار ی به این مطلب برخورد کردم:«هر داوطلب میتواند حداكثر تا سن مجاز ورود به دوره دستیاری ( 40سال تمام، تا پایان
شهریور ماه سال تحصیلی مربوطه) بدون محدودیت دفعات در آزمون ورودی دستیاری شركت
نماید.» یکم گیج شدم.اگرراهنمایی کنید ممنون میشم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. شما نسخه قدیمی آیین نامه را مطالعه نموده اید الان چند سالی است که این قانون برداشته شده است. اینکه در آینده چه رخ می دهد مشخص نیست ولی الان بیش از 3 سال است که تمام محدودیت های سنی از رشته های پزشکی و دندان و دارو برداشته شده است.
خیلی دقت کنید که قانونی که می خوانید بروز باشد و همین مطلب های گوشه و کنار خواندن شما را دچار مشکل می کند حتما وقتی قانونی را از جایی می خوانید مطمئن شوید آخرین قانون باشد. دقیقا مثل موضوعی که برای شما رخ داده است. الان شما آیین نامه قدیمی را خوانده اید و دچار مشکل شده اید در حالیکه چند سال است شرط سنی برداشته شده است.
یک نکته، ما هر سال طبق آخرین قانون وضعیت را بررسی می کنیم بنابراین مشخص نیست در سال بعد یا سال های بعد قانون چگونه تغییر کند ولی در حال حاضر محدودیت سنی وجود ندارد. موفق ترین باشید.
ابوالفضل
سه شنبه 27 شهریور 1397 12:01 ب.ظ
سلام.
آیا امتحانات ترمیم معدل برای پایه سوم نظام قدیم.در خرداد ماه 98 برگزار می شود یا نه؟
(با توجه به تعیین تکلیف کنکور در 26 شهریور)
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله برگزار می شود. زیرا در متن مصوبه آمده است که «وزارت آموزش‌ و پرورش امكان جبران سوابق تحصیلی دیپلم و سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی را برای فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه نظام قبلی که حداکثر تا سال 1397، مدرك دیپلم یا پیش‌دانشگاهی خود را اخذ کرده اند، برای سال 1398 فراهم می‌كند.»موفق ترین باشید.
سپیده
چهارشنبه 21 شهریور 1397 12:11 ب.ظ
من دانشجوی ترم آخر کارشناسی اتاق عمل هستم
بهمن ماه امسال فارغ التحصیل میشم
برای کنکور ۹۸ شروع کردم به درس خوندن
هدفم پزشکی دانشگاه سراسری هستش

سوالی که ازتون داشتم اینه که رشته ی من مشمول طرح اجباری هستش، آیا من میتونم قبل از گذروندن طرح اجباری، در دانشگاه روزانه رشته ی پزشکی تحصیل کنم؟طبق مصوبه 8_1دفترچه شماره دوم کنکور97
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله می توانید به شرط این که حتما یکی از رشته های پزشکی یا دندان یا دارو را قبول شوید. یک توضیح اضافه برای افرادی که مشابه سوال شما را دارند. اگر کسی آخرین مدرک تحصیلی اش لیسانس باشد و در کنکور شرکت کند و پزشکی یا دندان یا دارو قبول شود می تواند طرح خود را به بعد از فارغ التحصیلی در یکی از این سه رشته موکول کند. پس در نظر بگیرید که:
1. اگر فردی دارای مدرک بالاتر از لیسانس است آنگاه نمی تواند از این قانون استفاده کند.
2. اگر فردی رشته دیگری به جز پزشکی یا دندان یا دارو قبول شود بازهم نمی تواند از این قانون استفاده کند.
بنابراین افرادی که در دو شرط بالا هستند ابتدا باید طرح خودشان را بگذرانند و بعد کنکور بدهند. موفق ترین باشید.
پریسا
دوشنبه 19 شهریور 1397 10:54 ق.ظ
باسلام
من فارغ التحصیل کارشناسی روزانه هستم و قصد دارم مجددا در کنکور سراسری 98شرکت نمایم.
در صورت قبولی در رشته ی دندان پزشکی؛ میتوانم ب صورت رایگان تحصیل کنم؟
من بارها با سازمان سنجش پزشکی تماس گرفته ام اما متاسفانه پاسخی ندادند لطف میکنید اگر شما ب سوال بنده پاسخ دهید تا با خیال راحت درس بخوانم. با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :

سلام وقت بخیر و نیکی. بله می توانید. دیگر نوع مدرک شما مهم نیست که روزانه باشد یا غیر روزانه. چیزی که مهم است این است که شما آخرین مدرکتان کارشناسی است و می توانید در کنکور شرکت کنید. موفق ترین باشید.
امید
دوشنبه 15 مرداد 1397 04:24 ب.ظ
سلام استاد.این تاثیر قطعی معدل که تصویب شده،شامل کسانی که دیپلم هنرستان دارند و با مدرک کاردانی و کارشناسی کنکور تجربی میدن هم میشه؟ یا تاثیری نداره معدلشون تو کنکور
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. تاثیر معدل فقط برای کسانی است که دیپلم رشته های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم و معارف اسلامی و علوم انسانی را در سال 84 و بعد از آن گرفته باشند و همچنین کسانی که پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک، تجربی، علوم و معارف اسلامی، علوم انسانی و هنر خود را از سال تحصیلی 90-91 به بعد گرفته باشند می شود.
پس اگر شما دیپلم هنرستان دارید هیچ تاثیری از معدل را ندارید ولی اگر پیش دانشگاهی هنر داشته باشید و برای تجربی زیر گروه الف 1/6 (یک ممیز شش دهم ) در کنکور اثر دارد. موفق ترین باشید.
Amir
دوشنبه 15 مرداد 1397 02:14 ب.ظ
سلام استاد...ممنون از شماوره های خوبتون..چندتا سوال داشتم..ممنون میشم پاسخ بدین
۱_ کسی که در رشته علوم ازمایشگاهی از دانشگاه سراسری(روزانه) فارغ التحصیل شده و خدمت سربازی هم طی کرده ایا میتونه دوباره کنکور شرکت کنه و رشته فیزیوتراپی به صورت روزانه قبول بشه؟
۲_اگر نتونه روزانه قبول بشه و باید پردیس خوندگردان بره ایا اطلاع دارین هزینه هر ترم چقدر میشه؟
۳_ایا واحد های درسی که در زمان لیسانس ازمایشگاه پاس کرده میشه با واحد های مشترک رشته فیزیوتراپی تطبیق واحد بده تا از تعداد ترم های درسیش کم بشه؟
۴_اگه معدل کتبی اون فرد در درسهای ریاضی،فیزیک،زیست،شیمی،و عربی زیر ۱۵باشه ایا حتما باید در طرح ترمیم شرکت کنه یا میشه با افزایش درصد جبران کرد؟ با توجه به اینکه سهمیه ۵درصدی هم داره...
۵_دیدگاه شما راجع به رشته فیزیوتراپی چیه و ایا درسته که با لیسانس این رشته میشه مطب زد و اینده خوب و درامد بالایی داره؟
۶_سوال اخرم اینه که با توجه به اینکه فرد سهمیه ۵درصدی داره تخمین شما برای رتبه و درصد قبولی در این رشته چقدره؟؟
ممنون میشم اگه پاسخ جامع بدهین استاد عزیز.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. طبق شماره گذاری خودتان پاسخ ها را می دهم:
1. در مورد این سوال فقط خود مرکز سنجش آموزش پزشکی تصمیم گیری می کند پس با شماره 66582501 با پیش شماه 021 تماس بگیرید و شرایط تان را توضیح دهید تا پاسخ لازم را دریافت کنید.
2. پاسخ سوال دوم را هم با صحبت تلفنی با مرکز سنجش آموزش پزشکی می توانید دریافت کنید. البته شما می توانید دانشگاه آزاد درس بخوانید که ترمی 4 و نیم تا 5 میلیون هزینه بر می دارد.
3. طبق قانون اجازه تطبیق واحد وجود ندارد اما خود دانشگاه ها با برگزاری کمیسیون داخلی همه یا برخی از نمرات شما را تطبیق واحد می دهند. پس مشکلی از این جهت ندارید.
4. اگر کسی می خواهد کنکور ساده ای داشته باشد باید و باید و باید در طرح ترمیم معدل شرکت کند. حتی اگر نمراتش 18 است بازهم شرکت کند. هرچه نمرات بالاتر باشد قبولی ساده تر است. این ریسک را نکنید که با نمرات پایین وارد کنکور شوید.
5. رشته فیزیوتراپی الان یکی از بهترین رشته های پیراپزشکی است و از نظر کاری چهارمین رتبه را در تجربی دارد. یعنی بعد از پزشکی دندان و دارو قرار دارد. در مورد شرایط مطب زدن داروسازی در مطلب جداگانه صحبت کرده ام لطفا از بخش آخرین مطالب مقاله مربوط به فیزیوتراپی را بخوانید که اطلاعات جامعی به شما بدهد.
6. سهمیه زمانی ارزش دارد که شما بدون آن هم بتوانید رتبه خوبی کسب کنید. در واقع طبق آخرین قانون سهمیه شما زمانی به دادتان می رسد که 80 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب کرده باشید و این یعنی باید یک رتبه خوب داشته باشید.
پس بدون در نظر گرفتن سهمیه باید درس بخوانید و اصلا روی سهمیه تمرکز نکنید. این سهمیه باعث شده خیلی ها گول بخورند و فکر کنند خیلی زود قبول می شوند. بازهم تکرار می کنم سهمیه وقتی ارزشمند است که شما حداقل 80 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب کنید. موفق ترین باشید.
پیام علیزاده
دوشنبه 1 مرداد 1397 10:50 ق.ظ
با سلام.
بنده با داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی روزانه و ارشد مجازی در کنکور 97 شرکت کرده ام. برای انتخاب رشته حق انتخاب پزشکی روزانه را ندارم و صرفا باید در پردیس بین الملل یا مازاد ثبت نام کنم؟ اگر در فرم انتخاب رشته وارد کنم و قبول شوم امکان دارد قبولی تم بعدا توسط وزارت بهداشت کان لم یکن شود؟ یا نهایتا به الزام به پرداخت شهریه ختم میشود؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق قانون سازمان سنجش برای کنکور 97، افرادی که مدرک ارشد دارند از هر نوعی فرقی ندارد، می بایست در صورت قبولی فقط ظرفیت مازاد و پردیس ها را انتخاب کنند. قبلا سازمان سنجش اعلام می کرد که اگر کسی روزانه قبول شود بازهم باید شهریه بدهد ولی در سال 97 این موضوع را اعلام نکرده است و ممکن است در برنامه نویسی جدیدشان این قابلیت را اضافه کرده باشند که از روی اسم شما رد شوند و کلا قبولی را از دست بدهید.
اما همانطور که عرض کردم برای سال های قبل، این مورد را بیان می کرد، منتظر دفترچه انتخاب رشته باشید و اگر در داخل دفترچه انتخاب رشته این جمله را دیدید که در صورتی که فارغ التحصیلان ارشد به بالا رشته روزانه قبول شوند ملزم به پرداخت شهریه هستند با خیال راحت انتخاب کنید و در صورتی که خبری از این جمله نبود هرگز این ریسک را نکنید. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 28 تیر 1397 12:50 ب.ظ
سلام استاد.حالتون خوبه.

استاد من دیپلم هنرستان دارم و کاردانی رشته برق آموزشکده دولتی و کارشناسی برق از دانشگاه ازاد دارم.در حال حاظر سربازم و هدفم کنکور تجربی 99 هست.همش نگران اینم که برای کنکور 99 نشه از مدرک کاردانی به جای پیش دانشگاهی استفاده کرد.میتونن قانونا همچین چیزی رو عنوان کنند که فقط با دیپلم تجربی میشه کنکور داد نه با کاردانی و دیپلم فنی

و سوال دیگه ام اینه که برای کنکور 99 دو سری سوال برگزار میشه یا فقط کتابای جدید؟ چون من دو ماهی هست با کتابای نظام قدیم دارم میخونم. تفاوت کتابای جدید و قدیم خیلی زیاده؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. مشکلی از نظر مدرک تحصیلی وجود ندارد و این قانونی است که همیشه بوده است و تغییر نخواهد کرد. در حال حاضر با تمامی مدارک تحصیلی می توان تمام کنکورها را داد و این اتفاق نخواهد افتاد.
به فرض اینکه رخ هم بدهد چیز مهمی نیست فقط کافی است امتحان سال چهارم تجربی را بدهید و قبول شوید. چون قرار است برای کنکور تجربی درس بخوانید پس این توانمندی را هم باید داشته باشید که از پس امتحانات مدرسه بر آیید.
این فکرها جز اینکه مانع باشد هیچ چیز خاصی نیست. اکثر افکاری که در ذهن کنکوری ها می گذرد اصلا جای نگرانی ندارد پس اصلا به این موارد فکر نکنید.
در مورد سوال بعدی: فعلا که رئیس سازمان سنجش اعلام کرده است که فقط یک کنکور در سال 99 خواهیم داشت و آن هم با کتاب های نظام جدید است پس اگر هدفتان سال 99 می باشد با کتاب های نظام جدید شروع کنید.
در مورد تفاوت کتاب ها هم سه مطلب جامع برای دهم و یازدهم و دوازدهم نوشته ام و خط به خط کتاب ها را بررسی کرده ام که می توانید مطالغه کنید و به این نتیجه برسید که حداقل 80 درصد مطالب و مفاهیم مشترک است و فقط جمله بندی ها تغییر کرده است که البته باز هم این مطلب به حال شما فرقی ندارد چون شما اصلا رشته تجربی نبوده اید که برایتان تفاوت درس هایی مثل زیست و شیمی مهم باشد.
اصولا دغدغه های شما جای نگرانی ندارد،بیشترین چیزی که شما به آن نیاز دارید یک برنامه اصولی و دقیق است. موفق ترین باشید.
محمد مهدی مرتضوی فر
سه شنبه 26 تیر 1397 11:02 ق.ظ
استاد محترم جناب آقای جدیدی
با اهدای سلام و وقت بخیر
ممنون از اطلاعات جامع و کاملتون و اینکه پاسخگو هستید
من دیپلم تجربی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد کتابداری دانشگاه پیام نور دارم و قصد شرکت در کنکور تجربی 1398 دارم .
چند تا سوال داشتم
1. برای کنکور 98 با توجه به اینکه من منابع نظام قدیم و دوره کردم همین منابع رو بخونم یا منابع نظام جدید، منابع نظام جدید به نظر خیلی ساده تر میان و به نظر امکان قبولی راحت تره و اینکه نحوه محاسبه رتبه با توجه به اینکه منابع دو نظام مختلفه چگونه است.
2.با توجه به اینکه من کارشناسی و کارشناسی ارشدمو از پیام نور گرفتم در صورت قبولی در رشته های پزشکی و یا داروسازی باید شهریه پرداخت کنم قبلا جایی خوندم که دانشجویان پیام نور درصورت قبولی در دوره های روزانه نیازی به پرداخت شهریه ندارند.

مرتضوی فر / مشهد مقدس
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. سوالات شما را به ترتیب شماره گذاری خودتان پاسخ می دهم:
1. در مورد کنکور 98 اعلام نشده که کنکور را می توانید انتخاب کنید یا خیر؟ برای همین بایستی با همین منابع نظام قدیم برای کنکور 98 درس بخوانید و در کنکور نظام قدیم شرکت کنید.
2. طبق آخرین قانون سازمان سنجش، مهم نیست که مراحل تحصیلی شما در کدام دانشگاه بوده است و چون آخرین مدرک تان کارشناسی ارشد است شما برای تحصیل می بایستی شهریه پرداخت کنید. این قانون سازمان سنجش است اما با این حال شما در صورت قبولی در دانشگاه باز هم می توانید متنی برای دیوان عدالت بنویسید و شرایط خود را توضیح دهید و شاید برای شما روندی طی شد که شهریه نپردازید اما باز هم تاکید می کنم قانون منتشر شده سازمان سنجش این است که اگر آخرین مدرکتان فوق لیسانس است بایستی فقط پردیس یا مازاد را انتخاب کنید. موفق ترین باشید.
یکشنبه 24 تیر 1397 01:18 ب.ظ
سلام
امسال که امتحان نهایی یازدهم برگزار نشد پس این 30درصد قطعی از امتخانات دوازدهم محاسبه میشه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله همینطور است و نمرات دوازدهم تاثیر در کنکور نظام جدید برای دانش آموزان نظام جدید دارد. موفق ترین باشید.
سرباز کنکوری
شنبه 23 تیر 1397 07:18 ب.ظ
سلام اقای جدیدی.ببخشید من لیسانس دارم و تا پایان خدمت هم نمیتونم کنکور مجدد بدم.خدمت من ابان 98 تموم میشه.اگه انشالله سال بعد پزشکی قبول بشم و پزشکی نیمسال دوم انتخاب رشته کنم.و پایان خدمتم رو بهمن بدم دانشگاه منو ثبت نام میکنه یا ثبت نام نیمسال دوم پزشکی هم همون شهریور هست و هیچ کسری مدارکی رو قبول نمیکنند؟ و اینکه ترم اول پزشکی میشه مرخصی گرفت یا مجاز نیست؟ممنون میشم از پاسختون.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق قانون، همه دانشگاه ها برای نیم سال اول و دوم در همان شهریور ماه بایستی ثبت نام کرده و تمام مدارک شما را به طور کامل مطابق با قوانین سازمان سنجش از شما می خواهند.
یعنی در مرحله اول که ثبت نام به صورت غیر حضوری است شما اسکن تمام مدارک مورد نیاز را روی سایت بارگذاری می کنید و در زمان ثبت نام حضوری نیز بایستی اصل مدارک را تحویل دانشگاه بدهید.
بنابراین تا به این جای کار که هیچ راهی برای شما از نظر قانونی وجود ندارد ولی شما می توانید به دانشگاه علوم پزشکی شهری که می خواهید قبول شوید مراجعه کنید و بپرسید آیا با ارایه تعهدنامه قبول می کنند که شما را ثبت نام کنند یا خیر؟ چون این مورد می تواند در حدود اختیارات دانشگاه باشد و شاید دانشگاه مورد نظر شما، با گرفتن یک تععهد شخصی از شما که تا قبل از بهمن ماه کارت پایان خدمت یا گواهی آن را ارایه دهید شما را ثبت نام کند.
این مورد را فقط با مراجعه حضوری و پرسیدن از همان دانشگاه می توانید مطلع شوید. موفق ترین باشید.
امید
شنبه 23 تیر 1397 03:48 ب.ظ
سلام استاد
منظور بنده از تشریحی وتستی این بود که مطلبی رو که یک بار خوب بخونم تستاشو کاملِ کامل میتونم بزنم...اما اینکه بخوام کلمه کلمه توضیح وشریح جواب بدم باید تمام جمله هارو حفظ کنم که یه مقدار وقتگیر به نظر میاد.این مشکل رو توی دبیرستان هم داشتم..شاید عجیب به نظر بیاد ولی واقعا این مشکلو دارم.نمیدونم واقعا دلیلش چیه!
پایه ضعیفم نمیذارم جلوی قبولی منودر پزشکی بگیره
بازم ممنون‌بابت وقتی که گذاشتین
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. برای موفقیت در کنکور به تسلط واژه به واژه کتاب هم نیاز دارید و چطور ممکن است کسی روی جملات کتاب مسلط نباشد و بخواهد تست های مفهومی را درست بزند؟ مثلا شما می گویید می توانید تست های کنکور را بزنید ولی روی جملات مسلط نیستید خب چطور می خواهید درست و غلطی جمله زیر را تشخیص دهید؟
«مقدار انرژی لازم برای جدا کردن یک الکترون از یک مول اتم گازی شکل و تبدیل آن به یک مول یون یک بار مثبت گازی شکل را انرژی نخستین یونش می گویند.»
اگر شما نمی توانید انرژی نخستین یونش را تعریف کنید که کلا هیچ فایده ای ندارد آن درس خواندن. اگر بتوانید تعریف کنید پس روی واژه ها مسلط هستید و مشکلی ندارید. الان تعریف بالا یک غلط دارد و آن را پیدا کنید. پس وقتی بتوانید غلطش را پیدا کنید مطمین باشید مشکلی از این جهت ندارید.
به نظر بنده شما خاطره ای درس می خوانید و توهم یک سری مشکلات درسی را دارید و شاید ایده آل های ذهنی تان با آنچه در یادگیری باید اتفاق بیفتد تفاوت دارد. به هر حال مسیر برای مشخص است و بایستی این مسیر را بروید. موفق ترین باشید.
امید
شنبه 23 تیر 1397 01:05 ب.ظ
سلام استاد بی نظیر واقعا ممنونم که جواب میدین به سوالات
فرمودین دیپلم تجربی بگیرم..یعنی مجدد پیش دانشگاهی هم تجربی بگیرم یا نیازی به‌مدرک پیش دانشگاهی تجربی نیس؟؟..واز همه مهم تر میتونم دیپلم نظام قدیم بگیرم آخه من همه منابع وکتابامو بر اساس نظام قدیم تهیه کردم..
اگه بخوام دیپلم بگیرم امتحانات دی ماه رو در نظر دارم...که برنامه های آزمونا هماهنگ نمیشه تصمیم گرفتم از بهمن آزمون شرکت کنم
به نظرتون میشه با پایه ضعیفی که داشتم هم امتحانات وهم کنکور رو به بهترین شکل بگذرونم و پزشکی رو به دست بیارم؟(البته با تلاش زیاد)
زیست دوم رو بدون کلاس خوندم وکاملا تسلط دارم روش
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم، اگر پایه ضعیف قرار است باعث شود که شما از پس چند تا امتحان تشریحی بر نیایید پس اصلا از پس کنکور بر نمی آیید.
همانطور که گفتم این طرز تفکر قدیمی که کنکوری خواندن با تشریحی خواندن فرق دارد را دور بریزید. این حرف را هر کسی زد بداند برنامه ریزی اش به هیچ نتیجه ای در کنکور ختم نمی شود. کسی که برای کنکور بخواند بایستی به صورت طبیعی و اتوماتیک وار تشریحی اش هم قوی شود.
پس این طور نیست که شخصی فکر کند درس خواندن برای تشریحی وقتش را قرار است جداگانه بگیرید و درس خواندن برای کنکور هم چیز جدایی است. همان درس زیست شناسی را اگر به صورت تشریحی بلد نباشید عمرا نمی توانید حتی یک تست را بزنید.
سایر دروس هم همینطور. اصولا حرف من این است که اگر برنامه ای اجرا می کنید که باعث کسب نمره خوب در امتحان نهایی نشود مطمین باشید عمرا به نتیجه خوب در کنکور هم ختم نمی شود. لطفا آگاه باشید و کارهای بی ارزش انجام ندهید. برنامه تان باید خیلی قوی باشد.
خیلی ها فکر می کنند امتحان نهایی قرار است وقتشان را به صورت جداگانه بگیرد. اگر کسی این طرز تفکر را دارد همین الان برنامه اش را پاره کند چون آنقدر برنامه اش ضعیف است که نمی تواند چند تا سوال تشریحی را به جواب برساند چه رسد به تستی ها.
در مورد دیپلم مجدد حتما به مدرسه بزرگسالان مراجعه کنید آن ها تمام قوانین و مراحلی را که باید طی کنید جلوی پای شما می گذارند. موفق ترین باشید.
شنبه 23 تیر 1397 01:20 ق.ظ
سلام استاد
فرمودین ترمیم معدل کنم..من فارغ التحصیل ریاضی هستم که میخوام کنکور تجربی شرکت کنم..یعنی دوباره درس های‌ سوم ریاضی و پیش دانشگاهی ریاضی...دیفرانسیل و حسابان وهندسه وگسسته...که خیلی وقت گیر هستن رو دوباره امتحان بدم؟!!
یاکلا باید دوباره دیپلم تجربی بگیرم؟برای اینکار چه باید بکنم؟ کلا باید همه ی درسارو امتحان بدم یا فقط زیست و...
من واقعا گیج شدم...فرصت هم کمه واسه اینکار
با تشکر فراوان
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما بهتر است برای دیپلم مجدد رشته تجربی اقدام کنید تا هم درصد کامل را بگیرید هم نمرات خوبی کسب کنید. به مدرسه بزرگسالان در شهرتان مراجعه کنید و فرم های ثبت نام برای دیپلم مجدد تجربی را بگیرید و با شرکت در امتحانات دیپلم تجربی کسب کنید. موفق ترین باشید.
جمعه 22 تیر 1397 03:37 ب.ظ
سلام استاد عزیز و بزرگوار ...خسته نباشید ...ممنون که همیشه به سوالات ما در اسرع وقت پاسخ میدین و خیلی ممنون که همیشه درکنار ما هستید انشاالله که خدا خیر دنیا و اخرت رو نصیبتون کنه..استاد چند سوال از محضرتون داشتم ....یکی اینکه این سهمیه 30 درصد که برای ایثارگران درنظرگرفتن ...فقط برای خود شخص ایثارگر هستش یا فرزند ایثارگران هم میتونن از این سهمیه استفاده کنن ؟
و سوال دوم اینکه اگر تاثیر مثبت هم بود شما گفتین که تو ترمیم معدل واسه قبولی در رشته های خوب باید شرکت کنین من اگه انشاءالله تو هر درسی نمرات بین 20 تا 17 باشه و درصد های خوبی هم تو کنکور بزنم میتونم رشته های خوبی قبول شم؟ چون واقعا این روزا با خودم خیلی درگیر شدم واقعا خیلی عالی و مصمم داشتم درس میخوندم ولی از وقتی آیت تاثیر معدل مطرح شد یه خورده حالت ناامیدی پیدا کردم ولی بازم دارم به خودم امید میدم و با این افکار منفی میجنگم ازتون میخواستم راهنماییم کنین
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم ممنونم از دعاهای خیر شما. خیلی به بنده لطف داشته اید. این سهمیه فعلا در مجلس تصویب شده است و هنوز سازمان سنجش خبر رسمی در این خصوص نداده است ولی خب چون در مجلس تصویب شده است بایستی شاهد حضور این سهمیه 30 درصدی در کنکور باشیم.
این سهمیه هم برای خود ایثارگر قابل استفاده است هم همسر و فرزندانش قابل استفاده می باشد. در مورد تاثیر معدل، همان جمعه شبی که کنکور تجربی برگزار شد و سوالات کنکور را بررسی کردم و سطح کنکور آسان بود در پرسش و پاسخ ها عرض کردم دیگر مهم نیست تاثیر معدل چند درصد و حتی مثبت است یا قطعی؟
بایستی برای رشته های خوب و دانشگاه های خوب، حتما نمرات خوبی داشته باشید چرا؟ چون کنکور متوسط و حتی آسان شده است و دیگر مثل کنکورهای 93 و 94 سخت نیست که کسی بگوید با درصدهای کنکور جبرانش می کنم. وقتی کنکور اسان شود هرکسی حتی جسته و گریخته هم درس خوانده باشد درصدش خوب می شود.
در چنین شرایطی که درصدها خوب می شوند خواهی نخواهی کار به نمرات نهایی می کشد. حالا حتی اگر تاثیر مثبت هم باشد فرقی ندارد. چرا؟ چون رتبه آن کسی که معدلش بهتر است با تاثیر مثبت خوب می شود و رتبه آن کسی که با معدل پایین است همانی می شود که در کنکور بدست آمده است.
آیا اینجا تاثیر مثبت به ضرر معدل پایین نشد؟ بازهم تاکید می کنم کنکور آسان به ضرر همه است. امیدواریم سال 98 کنکور سخت باشد تا درصدها ارزش پیدا کنند. پس به این نتیجه می رسیم با این سطح کنکور، چه درصد 1 چه 10 چه 30 فرقی ندارد و حتی مثبت و قطعی بودنش هم مهم نیست.
فقط مهم این است که نمرات خوب داشته باشید. هرکسی نمره خوبی داشته باشد فشار را از روی کنکورش بر می دارد. من دلیلی برای افکار منفی نمی بینم. وقتی می توانید با شرکت در طرح ترمیم معدل همه شرایط را به نفع خودتان کنید دیگر چه غمی دارید؟
این فکر که کنکوری می خوانم و تشریحی ام ضعیف می شود را به سطل زباله بریزید. چرا؟ چون اگر برنامه تان طوری است که باعث شده در شرح و توصیف مطالب کتاب ضعیف شوید و فقط دارید روش و فرمول تستی حفظ می کنید از الان برنامه تان را کنار بگذارید چون هیچ راهی برای قبولی نخواهید یافت.
کنکور مفهومی است، درست است که سطح متوسط و ساده ای دارد ولی به این معنا نیست که روش های تستی حفظ کنید و قبول شوید. کنکور نیاز به درک عمیق مطالب درسی دارد و کسانی که تشریحی قوی داشته باشند از نظر تستی هم قوی می شوند و برعکس، کسی که برنامه تستی دارد باید از نظر تشریحی قوی شود.
این فکر قدیمی که کنکوری خواندن باعث ضعیف شدن تشریحی می شود و... را دور بریزید. الان خیلی ها می گویند وای بدبخت شدیم تاثیر معدل 30 درصد شده آن هم قطعی درحالیکه خبر ندارند حتی در سال 96 و 97 هم با آن سطح متوسط و آسان کنکور، معدل تاثیرش را می گذاشت.
متاسفانه دانش آموزان و کنکوری ها به دلیل اینکه هیچوقت علمی و ریشه ای با مسایل برخورد نمی کنند و فقط تحت تاثیر خبر و کانال تلگرامی هستند، همیشه در استرس و ترس به سر می برند ولی همیشه با حساب دو دوتا چهارتا می توانید به ارامش و راه حل برسید.
من حتی همان موقعی که تاثیر معدل مثبت بود و اصلا زیاد هم نشده بود عرض کردم کنکور با این سطح لب به لب شده اش طوری شده که باید نمرات خوب نهایی داشته باشید. این دیگر نگرانی ندارد. مراجعه به مدرسه بزرگسالان، ثبت نام در طرح ترمیم معدل، شرکت در امتحان و کسب نمره عالی و برداشتن فشار از روی کنکور و بدست آوردن قبولی راحت در هر رشته و دانشگاه.
لطفا کلاس کاری خودتان را حفظ کنید، مثل خیلی از دانش آموزان به تقلید از دیگری هیاهو نکنید، همیشه راه حل ها را جست و جو کنید و از گفتن این طرز تفکر قدیمی و باطل که کنکوری خواندن باعث ضعف در تشریحی می شود نیز دوری کنید و اگر برنامه ای دارید که این بلا را سرتان می آورد حتما آن را دور بریزید.
وقتی راه حل وجود دارد، کافی است مدت زمانی را به غصه خوردن اختصاص می دهید را به درس خواندن بپردازید و سال بعد لباس سفید پزشکی، دندان یا دارو را به تن کنید. یادتان باشد، وقتی همه در حال صحبت بر سر چیزی هستند که قانون شده است شما باید درس بخوانید.
وقتی همه در خواب غفلت هستند و وقتشان را در چت کردن و صحبت های بی ارزش می گذرانند شما باید جلو بزنید. فرد هوشمند کسی است که از همین روزها که اکثرا در تب و تاب ناامیدی و چه کنم چه کنم به سر می برند شما مشغول اجرای برنامه تان باشید و کار قبولی را در همین تابستان تمام کنید. موفق ترین باشید.
جمعه 22 تیر 1397 12:50 ق.ظ
سلام آقای جدیدی اگه بخوایم در رشته های پیراپزشکی مثل فیزیوتراپی،بینایی سنجی و.. غیره در کنکور 98 قبول بشیم با توجه به تاثیر قطعی 30 درصدی با معدل کتبی 16و خورده ای شانسی دارم؟
اینکه میگن معدل پایین ها کافیه 5تا10 درصد تو کنکور بالاتر بزنید درسته؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. اگر کنکور سخت باشد مثل کنکوری که در سال 93 و 94 می آمد بله این نظریه درست بود که در رشته های پیراپزشکی با 5 تا 10 درصد بهتر زدن می شد جبران کرد ولی وقتی کنکور متوسط یا آسان باشد چطور؟
کنکور آسان به ضرر کسانی است که معدل های پایین دارند زیرا وقتی کنکور سخت باشد شما می توانید امیدوار به نتیجه نگرفتن معدل خوب ها شوید ولی وقتی آسان یا متوسط باشد آن ها نتیجه می گیرند پس خواهی نخواهی رقابت را به نمرات نهایی می برند.
موضوع اینجاست که کنکور آسان شده وگرنه اصلا مهم نیست که تاثیر معدل چقدر باشد. اما شما برای رشته های پیراپزشکی با این معدل قطعا شانس دارید حتی برای پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی هم شانس دارید.
با همین معدل و کسب درصدهای لازم می توانید به راحتی فیزیوتراپی را در هر دانشگاهی قبول شوید و مشکلی از این جهت نیست. چون شما هم هدفتان روی این سه رشته نیست و هم اینکه معدل تان نزدیک 17 است پس برای شما اصلا دغدغه ای وجود ندارد و با خیال راحت با کسب درصدهای لازم متناسب با دانشگاه مورد نظرتان قبول می شوید.
بروید و برای کنکور بخوانید و اصلا مشکلی از نظر نمره برای شما وجود ندارد. البته شاید بپرسید ترمیم شرکت کنم بهتر نیست؟ قطعا بهتر است، هرچه نمرات بهتر داشته باشید کنکور راحت تری خواهید داشت ولی اگر هم شرکت نکنید قبول می شوید و مشکلی نیست.
دیگر انتخاب با خودتان که دوست دارید شرکت کنید یا خیر؟ پیشنهاد من این است که نمرات سه درس زیست و شیمی و عربی و ادبیات را اگر می توانید بالا ببرید. اینطوری خیلی راحت تر می توانید به هدفتان برسید ولی اگر هم اینکار را نکردید ان شالله با درصدهای مناسب در کنکور قطعا قبولی را می گیرید. عقل می گوید که ترمیم معدل شرکت کنید تا کنکورتان راحت تر شود. موفق ترین باشید.
امید
پنجشنبه 21 تیر 1397 09:11 ب.ظ
سلام استاد
تأثیر سوابق تحصیلی۳۰درصد قطعی(نه مثبت)شده
ماهایی که معدلمون پایینه‌ به چه امیدی درس بخونیم
من پیش دانشگاهیم سال۹۴بود معدل خیییلی پایین
استاد من کم هوش نیستم چون علاقه ای به رشتم (ریاضی)نداشتم معدلم پایین شد با این وجود کنکور اولم وارد دانشگاه روزانه شدم..انصراف دادم وتصمیم به کنکور مجدد داشتم با این معدل پایینی که دارم میتونم باتلاش بسیارخوب پزشکی دانشگاه خوب،شهیدبهشتی ،ایران...اصفهان،مشهد...بیارم؟!
یا اینکه امتحانات نظام جدید شرکت کنم واسه ترمیم؟!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. من دقیقا در همان شبی که کنکور تجربی سال 97 برگزار شد یک جمله ای را در پرسش و پاسخ ها بارها تکرار کردم و آن هم اینکه با سطح متوسط و حتی آسان کنکور که در سال 96 و 97 اتفاق افتاد دیگر حتی اگر تاثیر معدل 1 درصد هم باشد حتی اگر مثبت هم باشد باز اگر کسی به فکر دانشگاه و رشته تاپ است باید حتما معدلش خوب باشد.
چرا این حرف ها را زدم؟ چون سطح کنکور متوسط شده است و همین باعث می شود که دیگر کسی مثل قبلاها که کنکور سخت بود نتواند با درصدهای کنکورش معدل را جبران کند. الان کنکور متوسط و حتی آسان شده و این یعنی رقابت خواهی نخواهی به نمره ها کشیده می شود.
باز تاکید می کنم دیگر اصلا مهم نیست 1 درصد یا 10 یا حتی 30 و 50 درصد. چه چیزی مهم است؟ با این سطح کنکور فقط باید نمراتتان خوب باشد. یعنی هرچه نمره زیر 17 دارید را به بالای 17 برسانید و اصلا این بالا بردن معدل ارتباطی با 30 درصد و قطعی شدن یا نشدن ندارد. موضوع این است که ما برای کسب موفقیت در یک کنکور آسان چاره ای جز نمرات خوب نداریم.
طرح ترمیم معدل شرکت کنید راحت تر است و نمرات خود را ارتقا دهید. برای ترمیم معدل به مدرسه بزرگسالان در شهرتان مراجعه کنید و آن ها مراحل و فرم ها را در اختیارتان قرار می دهند. موفق ترین باشید.
بهار
پنجشنبه 21 تیر 1397 06:57 ب.ظ
سلام استاد
سوابق تحصیلی برای کنکور 98. 30% قطعی اعلام شد؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی، فعلا که در خروجی سنجش قرار نگرفته است و از این نظر می توانید بگوییم اعلام نشده است ولی خب در مصاحبه ای که از رئیس سازمان سنجش منتشر شده است اینطور بیان می شود که تاثیر 30 درصد و به صورت قطعی است. البته همانطور که بارها عرض کردم دیگر این موضوعات مهم نیست.
زیرا سطح کنکور به نحوی شده است که رقابت خواهی نخواهی به نمرات نهایی می رسد. حتی اگر تاثیرش 1 درصد هم باشد حتی به صورت مثبت بازهم اثر گذار است و دیگر اینطور نیست که کسی بگوید با درصدهای کنکورم نمرات کمم را جبران می کنم.
هرکسی نمرات خوبی ندارد حتما ترمیم معدل کند و نمرات خودش را به بالای 17 برساند تا فشار را از روی کنکورش بردارد. یادتان باشد این ترمیم معدل هیچ ارتباطی با میزان زیاد شدن تاثیر ندارد همانطور که عرض کردم حتی اگر 1 درصد هم بود بازهم اینکار را باید می کردید.
چون کنکور متوسط شده و دیگر کسی نمی تواند بگوید با درصدهای کنکور می توانم معدل بدم را جبران کنم. موفق ترین باشید.
شبنم
چهارشنبه 20 تیر 1397 12:17 ب.ظ
سلام روزبخیرآقای جدیدی من سوالای ساراخانموخوندم طبق پاسخ شماازبین پیراپزشکی ها رشته ی مامایی روانتخاب کنیم بهتره؟هم ازلحاظ استخدامی هم ازلحاظ روحیه کاری ودرآمد؟واگه تادکتری این رشته روادامه بدیم میتونیم دانشگاه تدریس کنیم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. پیشنهاد بنده در پیراپزشکی اول از همه فیزیوتراپی است. این رشته هم بازار کار خوبی دارد و هم امکان اشتغال خصوصی دارد، در تمام مراکز درمانی تجهیزات آن یافت می شود و در ضمن با توجه به مشکلاتی مثل تصادف در جامعه و نیاز مبرم به فیزیوتراپ ها، این رشته از نظر شغلی همیشه در بهترین وضعیت خود قرار دارد.
مخصوصا اینکه اگر کسی علاقمند باشد و بتواند در کنار این رشته، طب سوزنی، ماساژ را هم یاد بگیرد حتی می تواند در تیم های ورزشی هم مشغول به کار شود. به طور نمونه دکتر نوروزی، یکی از فیزیوتراپیست های معروف ایرانی است که در باشگاه استقلال کار می کند و درآمد بسیار بالایی دارد.
این فرصت برای شما هم هست که در تیم های ورزش بانوان نیز مشغول به کار شوید. همچنین در آینده نزدیک، تمام استخرها به این سمت روی می آورند که حتما یک فیزیوتراپ را در مجموعه تفریحی ورزشی خود داشته باشند زیرا مردم به حضور فیزیوتراپیست ها برای آب درمانی نیاز دارند.
این ها یعنی فیزیوتراپی بهترین رشد را از نظر جایگاه شغلی، تنوع و حتی شغل در کنار تفریح را دارد.
البته فیزیوتراپ ها در بیمارستان ها و مراکز فیزیوتراپی هم حضور بسیار فعال دارند، خیلی از پزشکان بدون حضور فیزیوتراپ مجرب دست به عمل نمی زنند زیرا معتقد هستند فقط یک فیزیوتراپ است که می تواند هنر یک پزشک را تکمیل کند. برای همین می گویند پزشکان یک نقاشی می کشند و فیزیوتراپ ها آن را رنگ می کنند و این نقاشی با رنگ است که جلوه های بصری دارد.
فیزیوتراپی هم علم است هم هنر، درضمن بار احساسی و روانی این رشته بسیار خوب است زیرا شما درد را به طور مستقیم از روی مردم بر می دارید و این بزرگترین لذتی است که فیزیوتراپی دارد. وقتی مردم از درد زانو یا عضلات به شما مراجعه می کنند یا وقتی کسی تصادف کرده و برای راه افتادن دوباره به شما پناه می آورد و شما از نوع آغاز کردن را به او می آموزانید یک حس دلنشین آرامش بخش دارد.
من معتقدم هرکسی می تواند اول از همه فیزیوتراپی برود. اگر نشد یا بنا به هر دلیلی نتوانست، اولیت بعدی اش، هوشبری باشد. این رشته در کنار اینکه رشته بسیار سبکی از نظر کاری است، درآمد خوب و همچنین جایگاه اجتماعی بالایی دارد. کار شما در این رشته بیهوش کردن و چک کردن علایم حیاتی بیمار در طول عمل و بعد از آن است. همین که اکثر عمل را مجبور به انجام کاری نیستید و فقط نظارت می کنید یعنی شغل سبکی است.
بنابراین هوشبری دومین انتخاب است، در سومین انتخاب می توانید اتاق عمل را انتخاب کنید که از نظر شغلی باز هم گستردگی خودش را دارد. حالا این ها را کنار بگذاریم، مامایی در رده بعدی قرار می گیرد.
بعد از مامایی، سایر رشته ها مثل بینایی سنجی، شنوایی سنجی، گفتار درمانی، علوم تغذیه، علوم آزمایشگاهی و... دیگر ترتیب خاصی ندارد. یادتان باشد این ترتیب فقط با حذف فاکتور علاقه بود. اگر کسی به رشته ای علاقمند است که خودش می داند بایستی به ترتیب علاقه عمل کند.
تدریس در تمام رشته ها وجود دارد اما کسی که زیر مجموعه علوم پزشکی تحصیل می کند متاسفانه به تدریس روی نمی آورد زیرا با خودش می گوید به جای آنکه وقتم را در دانشگاه با حقوق کم تلف کنم به بیمارستان می روم و چند برابر درآمد کسب می کنم.
متاسفانه این روحیه ای است که خیلی مشاهده می کنیم. و نکته آخر اینکه یادتان باشد هیچگاه رشته های پیراپزشکی از نظر وسعت کاری و درآمد نمی توانند به پای سه رشته پرطرفدار تجربی برسند و این مقایسه ها فقط بین خود رشته های پیراپزشکی است. موفق ترین باشید.
سارا
سه شنبه 19 تیر 1397 05:37 ب.ظ
آقای جدیدی رشته مامایی وبینای سنجی ورادیولوژی ازنظرشغلی واسخدام چطورن؟
پاسخ رضا جدیدی :
از بین این سه رشته ای که نام بردید مامایی بازار کار بهتری دارد چون در اکثر بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور نیازمند بخش مامایی هستد. بینایی سنجی نیز رتبه دوم را دارد ولی خب آرامش و راحتی بیشتری در کارتان هست و می توانید مرکز بینایی سنجی بزنید.
رادیولوژی کمترین بازار کار را دارد زیرا این شغل وابسته به دستگاه ها و تجهیزات عکس برداری مثل mri و سونوگرافی و عکس برداری هسته ای است و چون این تجهیزات در تعداد کمی از مراکز درمانی وجود دارد لذا محدودیت شغلی برای این رشته وجود دارد.
در انتخاب رشته، همیشه یکی از ملاک هایتان تنوع بازار کار باشد. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.