کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - کنکور 99 رشته تجربی؛ آیا کنکور 99 نظام قدیم است؟ (آپدیت شده)

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

کنکور 99 رشته تجربی؛ آیا کنکور 99 نظام قدیم است؟ (آپدیت شده)

در این مطلب که به صورت اختصاصی برای کنکور 99 نوشته شده است به پرسش های زیر پاسخ داده می شود:
  • کنکور 99 چگونه است؟
  • آیا سال 99 کنکور نظام قدیم برگزار می شود؟ آیا در سال 99 نیز دو کنکور داریم؟ 
  • کنکور 99 تجربی حذف می شود یا خیر؟ 
  • میزان تاثیر معدل در کنکور 99
  • طرح ترمیم معدل برای کنکور 99
  • آیا نیاز به گرفتن دیپلم نظام جدید برای شرکت در کنکور 99 است؟ یا با دیپلم نظام قدیم هم می توان در کنکور شرکت کرد؟
  • رشته های بدون کنکور چه رشته هایی هستند؟
  • قوانین تحصیل و کنکور مجدد تجربی برای دانشجویان مقاطع مختلف
  • قوانین تحصیلی  و کنکور مجدد تجربی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع لیسان و فوق لیسانس
  • اگر برای کنکور 1400 می خواهید اطلاعات کسب کنید به صفحه اختصاصی «0 تا 100 اطلاعات کنکور 1400رشته تجربی» مراجعه کنید
 در این مطلب، پرسش ها و دغدغه های مربوط به کنکور سراسری سال 1399 مورد بررسی قرار می گیرد. پاسخ های این مطلب بر اساس قوانین کنکور 98 که آخرین نسخه قوانین ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری می باشد؛ نوشته شده است و در صورت وجود هر گونه اطلاعیه و قانون رسمی از مراجع معتبر، حتما این اطلاعات به طور مرتب بروز می شوند. به همین جهت؛ توصیه می شود اگر قصد شرکت در کنکور برای سال 1399 را دارید، هر هفته یک بار به این مطلب مراجعه کنید تا در صورت بروز رسانی قوانین، از آن ها مطلع شوید.
 آخرین بروز رسانی: 6 آبان ماه سال 1398 ساعت 20:43 دقیقه: سازمان سنجش شرکت در کنکور سال 1399 را به صورت انتخابی کرد تا هرکسی هر نظامی را که دوست دارد انتخاب کند و تاثیر معدل برای کنکور 1399 به صورت مثبت اعلام شد و تغییری با سال های گذشته نداشت.
برای آنکه ارایه پاسخ به این سوال که کنکور 99 تجربی چگونه برگزار خواهد شد دارای نظم و یکپارچگی بیشتری باشد لذا این مطلب به صورت پرسش و پاسخی می باشد. نکته مهم دیگر این است که چون قوانین سازمان سنجش گاهی دچار تغییرات سالیانه می شود، بنابراین مطلب زیر بر اساس قوانین منتشر شده در سال 1398می باشد و سعی بر آن است که با هر گونه تغییر قوانین، این مطلب نیز بروز شود با این حال، اگر در مورد شرایط خودتان سوالی در قسمت پرسش و پاسخ انتهای این مطلب بپرسید، پاسخ های دقیق بر اساس وضعیت خود دریافت می کنید.
سوال: آیا در سال 1399 کنکور برای رشته تجربی حذف می شود یا خیر؟ طبق اطلاعیه ای که سازمان سنجش برای کنکور 98 و 99 منتشر کرد متوجه شدیم که کنکور در سال 99 به قوت خودش باقی است پس کنکور در سال 99 وجود دارد ولی با این حال بیایید فرض کنیم که کنکور از همین الان حذف شود حالا سوال اینجاست که آیا می شود دانش آموزان و داوطلبان کنکور را فقط بر اساس معدل و نمرات نهایی دبیرستان در بین رشته های مختلف دانشگاهی تقسیم کرد؟ برای پاسخ به این سوال از یک آمار قابل تامل بیان شده از سوی رئیس سازمان سنجش کمک می گیریم. آقای خدایی بصورت رسمی اعلام کرده اند که در سال 1396، تعداد افرادی که در رشته تجربی معدل بالای 19/75 دارند 27000 نفر (بیست و هفت هزار) است. 
حالا این عدد را با جمع کل ظرفیت سه رشته بزرگ تجربی یعنی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در کل دانشگاه های علوم پزشکی دولتی و آزاد و پردیس ها که در بهترین حالت به 9000 ظرفیت می رسد، مقایسه کنید. این آمار برای سال 1396 می باشد و طبق مدل رشد جمعیتی ایران می توان این انتظار را داشت که در سال 1399 نیز تعداد کل دانش آموزان تجربی با معدل بالای 19/75 حدود 27000 نفر باشد و تغییر زیادی با آمار سال 1396 نخواهد داشت. این در حالی است که ظرفیت پذیرش دانشجو در تمام دانشگاه های علوم پزشکی برای سه رشته پرطرفدار تجربی ثابت و حدود همان 9000 نفر است.
حالا با این آمار و ارقام یک سوال مطرح می شود که اگر فرض کنیم کنکور حذف شده باشد چطور می توان 27000 دانش آموز با معدل بالای 19/75 را در بین 9000 هزار صندلی رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی نشاند؟ به عبارت دیگر تعداد دانش آموزان با معدل ذکر شده 3 برابر صندلی های خالی سه رشته پرطرفدار تجربی است، بنابراین فقط با معیار معدل نمی توان دانش آموزان را بین رشته های مختلف تقسیم نمود و حتما در کنار معدل، نیاز به یک آزمون است.
تا به اینجا با آمار و ارقام متوجه شدیم که اگر کنکور حذف شود سر و کله آزمون دیگری پیدا می شود که می تواند در شیوه اجرا و طراحی سوال و همچنین ضرایب فصل ها تفاوت هایی با کنکور داشته باشد.
سوال: آیا با فرض آزمون جدید که جایگزین کنکور می شود، تفاوتی به حال کسانی که از الان می خواهند خود را برای ورود به دانشگاه در سال 99 آماده کنند، ایجاد می شود؟ مطمین باشید خیر، چه آزمون کنکور به همین روال در سال 1399 برگزار شود و چه آزمون جدیدی جایگزین کنکور شود سوالات آن از دروس دبیرستان تعیین می شود بنابراین برای کسانی که طرح و برنامه موفقیت تحصیلی خود را در سال 1399 از هم اکنون پایه گذاری کرده اند هرگز متوقف نشوند و با تمام قدرت خود را مهیای آزمون نمایند.
نکته مهم دیگر با فرض اینکه کنکور حذف شود و آزمون دیگری جایش را بگیرد در خصوص سطح سوالات آزمون جایگزین است. مطمین باشید سوالات آزمون جایگزین اگر از کنکور سخت تر نباشد، آسان تر هم نخواهد بود پس خود را از الان طوری آماده کنید که گویا کنکور دارید و در سطح و اندازه های آزمونی مفهومی درس بخوانید و برنامه اجرا کنید. فکر نکنید اگر آزمونی جای کنکور بیاید سطح آن سبک تر و راحت تر خواهد بود بلکه نیاز شما به درک درست از درس های دبیرستان روز به روز بیشتر احساس می شود پس در طراحی برنامه ریزی هایتان بسیار قدرتمند عمل کنید.
طیق توضیحاتی که تا به این جای مطلب داده شد، به این نتیجه رسیدیم که نباید به عنوان کسی که قصد دارد از الان برای سال 1399 آماده ورود به دانشگاه شود، خود را وارد خبرهای حذف شدن یا نشدن کنکور کنیم. این واقعیت را بپذیریم که هر از چند گاهی، فردی مصاحبه می کند و در خصوص  حذف کنکور مطالبی ارایه می دهد و بعد از مدتی شخص دیگری مخالفش را می گوید. این خبرها، وقت ما را خواهد کشت و فقط باعث عقب افتادن مان از سایر رقبا می گردد.  
یادتان باشد کنکور اگر حذف شود که امیدوارم شود مهم این است که آزمون دیگری جایش را خواهد گرفت پس همه چیز روشن و مشخص است. در سال 1399 حتما آزمون وجود دارد حالا ممکن است اسمش کنکور نباشد ولی فرقی به حال افرادی که قصد موفقیت دارند، نخواهد داشت زیرا باید در دروس دبیرستان  به سطح حرفه ای با برنامه ریزی اصولی به تسلط برسیم و درگیر خبرها نشویم.
سوال: 85 درصد رشته ها باید بدون آزمون وارد دانشگاه شوند آیا این جمله به معنای حذف تدریجی کنکور نیست؟ این اتفاق از سال ها قبل شروع شده است و اگر به لیست رشته هایی که بدون آزمون، می توانید وارد آن شوید و پذیرش آن رشته ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی است یک نگاهی بندازید متوجه می شوید که این رشته ها، شامل مواردی است که طرفدار زیادی ندارد و بود و نبود کنکور برای رشته های پرطرفدار مثل پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی است. پس آمار ورود 85 درصدی به رشته های بدون آزمون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی نکته تازه ای نیست و از سال ها قبل این روند رخ داده است. لیست زیر، نام رشته هایی که پذیرش آن ها بر اساس صرفا سوابق تحصیلی در کنکور 96 برای رشته تجربی است را نشان می دهد.

گیاه پزشکی
کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی
زیست شناسی گیاهی
معارف اسلامی و تربیتی
شیمی محض
مهندسی فضای سبز
علوم و مهندسی صنایع غذایی
علوم و مهندسی شیلات
شیمی کاربردی
اقیانوس شناسی

معارف اسلامی و ادیان
مهندسی طبیعت
معارف اسلامی و علوم قرآنی
علوم ورزشی 

علوم و مهندسی باغی
مهندسی علوم دامی
کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر

علوم و مهندسی محیط زیست
اقتصاد کشاورزی
زمین شناسی
معارف اسلامی
معارف اسلامی و تاریخ
معارف اسلامی و کلام
مدیریت صنعتی
کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری
هتلداری


علوم مهندسی جنگل
علوم مهندسی خاک
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی
ترویج و آموزش کشاورزی پایدار
علوم مهندسی باغبانی
معارف اسلامی و اخلاق
 
زیست شناسی دریا
زیست شناسی
زیست شناسی جانوری
زیست شناسی گیاهی
مهندسی صنایع چوب و فراورده های سلولزی
علوم و قرآن حدیث
سوال: در سال 99 کنکور به چه صورت برگزار می شود؟ طبق اطلاعیه که سازمان سنجش در 6 آبان ماه 1398 منتشر کرده است در سال 99 دو مدل کنکور برگزار می شود که هر دانش آموز یا داوطلب کنکور می تواند هر کنکوری را که تمایل دارد، انتخاب کند. 
سوال: آیا میزان افزایش معدل (منظور نمرات نهایی سال سوم و پیش دانشگاهی) در سال 1399 به 50 درصد آن هم به صورت قطعی می رسد؟ در سال 99 میزان تاثیر معدل به صورت مثبت است و  معدل برای کسانی اثر دارد  که مدرک دیپلم خود را در سال های 84 و بعد از آن گرفته باشند دارای تاثیر معدل برای دیپلم و کسانی هم که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 و بعد از آن گرفته دارای تاثیر پیش دانشگاهی هستند. دانش آموزان نظام جدید هم فقط نمرات سال دوازدهم شان که به صورت نهایی برگزار شود در کنکور 99 اثر دارد.
سوال : آیا این جمله درست است که دانش آموزان نظام جدید بایستی به نمرات نهایی خود بیش از قبل اهمیت بدهند؟ بله، کاملا درست است با توجه به رویکردهایی که در کنکور مشاهده می شود و همچنین افزایش تاثیر معدل در طی چند سال آینده، این جمله درست است و دانش آموزان نظام جدید خیلی دقیق و درست نیاز به برنامه ریزی دارند تا بتوانند در آزمون های مدرسه ای و نهایی خود بهترین نتیجه را کسب کنند تا بعدا نیازی به طرح ترمیم معدل نداشته باشند. این را بدانید که هرچه درسی را مفهومی تر بیاموزید کارتان برای آزمون های 99 و بعد از آن آسان تر است. 
سوال: آیا در کنکور 99 دانش آموزان و افرادی که مدرک نظام قدیم دارند می توانند در کنکور رشته تجربی ثبت نام کنند؟ بله می توانند و هیچ محدودیتی وجود ندارد. این را بدانید که همه افراد می توانند در هر کنکوری شرکت کنند و هیچ کسی به دلیل تغییر در نظام آموزشی آموزش و پرورش از کنکور دادن محروم نمی شود. البته دقت کنید برخی قوانین وجود دارد که باعث ممنوعیت در ثبت نام کنکور می شود که این قوانین ربطی به نظام جدید و قدیم آموزشی ندارد. در زیر لیستی از ممنوعیت ثبت نام ها را بر اساس قوانینی که در سال 1398منتشر شده است، برای کنکور 99 در همه رشته ها شبیه سازی کرده ام دقت کنید که ممکن است برخی از این قوانین در آینده تغییراتی داشته باشد اما فعلا، قوانین حاکم بر پذیرش دانشجو می گوید که افراد زیر از ثبت نام در کنکور محروم هستند:
1. آقایونی که مشکل خدمت نظام وظیفه داشته باشند از ثبت نام در کنکور محروم هستند. از آنجا که شرایط و ضوابط نظام وظیفه بسیار زیاد است لذا اگر در این مورد سوالی دارید می توانید در قسمت پرسش و پاسخ همین مطلب در مورد وضعیت خودتان توضیح دهید تا برایتان قوانین خدمتی و راهکارهای مربوطه را توضیح دهم.
2. شخصی که در سال 98 برای اولین بار دانشجوی روزانه شده باشد فقط در صورتی می تواند در کنکور 99 شرکت کند که در زمان قبولی فقط رشته های غیر روزانه را انتخاب کند، در ضمن این افراد باید در زمان ثبت نام کنکور99 دقت کنید در زمان ثبت نام کنکور 99 از دانشگاه انصراف قطعی دهند. در ضمن این افراد نباید مشکل نظام وظیفه داشته باشند. اگر در مورد قوانین فعلی خدمت سربازی برای کسانی که انصراف می دهند سوالی دارید در قسمت پرسش و پاسخ بپرسید. دانشجوی روزانه به کسی گفته می شود که برای رشته تحصیلی خود به دانشگاه شهریه پرداخت نمی کند و تحصیل وی رایگان باشد. 
3. دانشجویان روزانه ای که زمان قبولی آن ها در دانشگاه به سال های 97 و قبل از آن بر می گردد، فقط در صورتی می توانند در کنکور 99 شرکت کنند که در زمان ثبت نام کنکور99 (به واژه زمان ثبت نام کنکور دقت کنید) به طور قطعی انصراف دهند و فرم مربوطه که در دفترچه ثبت نام کنکور است را پر کرده و مهر دانشگاه را در آن برگه بزنند. این دسته از دانشجویان در صورت قبولی مجدد در کنکور، هر نوع رشته ای چه روزانه و چه غیر روزانه را می توانند انتخاب کنند. در ضمن این افراد نباید مشکل نظام وظیفه داشته باشند.
4. کسانی که به ارگان یا دستگاه‌های اجرایی متعهد هستند از ثبت نام در کنکور 99 محروم هستند مگر اینکه این تعهد اتمام یابد یا آنکه با اجازه کتبی و قانونی از آن ارگان یا دستگاه دولتی، برای تحصیل شبانه روزی در رشته تحصیلی جدید را داشته باشند. 
5.  افرادی که تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم دارند از ثبت نام در کنکور محروم هستند مگر اینکه به نوعی این تعهدات تمام شود و دیگر زیر بار آن نباشند.
6. فردی که مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم یا مدرک فوق دیپلم (کاردانی) یا مدرک سال دوازدهم نظام جدید را نداشته باشد یا تا تاریخ 31 شهریور 1398 آن را کسب نکنند، نمی تواند درکنکور ثبت نام و شرکت کند. برای شرکت در کنکور حداقل یکی از این مدارک لازم است.
سوال: رشته دانشگاهی من طرح نیروی انسانی دارد، آیا با وجود طرح می توانم در کنکور 99 رشته تجربی ثبت نام کنم و بعد از فارغ التحصیلی از رشته جدیدم، طرح نیروی انسانی ام را بگذرانم؟ پاسخ این سوال را بر اساس قانون منتشر شده در سال 1397 که آخرین قانون می باشد عرض می کنم و لذا هر گونه تغییر در این قانون ممکن است، صورت بگیرد پس اگر این مورد را سوال دارید حتما در پرسش و پاسخ مطرح کنید که در زمان نیازتان بازهم قانون چک شود و پاسخ متناسب با زمان پرسش تان به شما داده شود.
اما براساس مصوبه كمیسیون موضوع مواد 2 و 3 آیین‌نامه اجرایی قانون خدمات پزشكان و پیراپزشكان مورخ 95/10/28، فارغ‌التحصیلان رشته‌های مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مشمول خدمات اجباری قانون خدمات پزشكان و پیراپزشكان در مقاطع كاردانی و كارشناسی، چنانچه متقاضی ادامه تحصیل از طریق شركت در آزمون سراسری باشند، درصورت پذیرفته شدن در آزمون مذكور در مقطع دكتری عمومی پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی، با توجه به موارد ذیل می توانند مابقی خدمات موضوع قانون مذكور را پس از اتمام تحصیل در رشته پذیرفته شده به انجام برسانند.
پس دقت کنید فقط در صورتی که در یکی از سه رشته پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی، قبول شوید می توانید طرح تان را به بعد از فراغت تحصیل از این رشته ها منتقل کنید و در این قانون هیچ صحبتی از بقیه رشته ها نیست.
سوال: من لیسانس دارم آیا می توانم در کنکور 99رشته علوم تجربی ثبت نام کنم؟ در صورت قبولی در رشته های پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی، هزینه ای بابت تحصیل باید بپردازم یا خیر؟ پاسخ به این سوال را بر اساس آخرین قانون سازمان سنجش که در سال 97 منتشر شده است می دهم و لذا ممکن است این قانون نیز تغییر کند پس در این مورد نیز حتما اگر سوالی دارید در پرسش و پاسخ بپرسید تا بر اساس زمانی که شما سوالتان را پرسیده اید قانون ها چک شود و پاسخ داده شود.
طبق قانون سال 1398، کلیه افرادی که مدرک لیسانس دارند چه از نوع روزانه و چه غیر روزانه از هر نوع دانشگاهی که باشد در صورت قبولی در رشته های پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی نیاز به پرداخت هیچ گونه شهریه ای نیست و این افراد اگر مشکلی با قوانین خدمت سربازی نداشته باشند و همچنین دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه‌های اجرایی و عدم تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم یا داشتن اجازه نامه کتبی و قاونی برای ادامه تحصیل از آن ارگان یا سازمان دولتی، می توانند در کنکور ثبت نام و در صورت قبولی به صورت رایگان در این رشته ها تحصیل کنند.
سوال: اگر فردی مدرکش بالاتر از لیسانس باشد (فوق لیسانس ناپیوسته یا دکتری ناپیوسته یا دکتر عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و یا دامپزشکی داشته باشد) آیا می تواند در کنکور 99رشته تجربی ثبت نام کند؟ در صورت قبولی در رشته های پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی، هزینه ای بابت تحصیل باید بپردازم یا خیر؟ دانش آموختگان مقطع كارشناسی ارشد (پیوسته و ناپیوسته) كلیه رشته های تحصیلی و دكتری عمومی پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی و دكتری حرفه ای دامپزشكی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دكتری عمومی رشته های پزشكی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند: 
1-انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان برای مشمولین این قانون الزامی است.
2-دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.
3- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.
سوال: آیا نظام قدیمی ها برای شرکت در کنکور 99 رشته تجربی لازم است سال دوازدهم را بگذرانند و مدرکش را بگیرند؟
 سال دوازدهم معادل دوره پیش دانشگاهی نظام قدیم است لذا کسانی که مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم دارند نیازی به گذراندن مدرک سال دوازدهم نخواهد بود.

گیسو
جمعه 2 خرداد 1399 08:50 ب.ظ
سلام ببخشید یه سوال داشتم من خیلی کم درس میخونم چیکار باید کنم به برنامه م متعهد نیستم این خیلی ازارم میده دیوونه شدم بخدا لطفا کمکم کنید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سوال شما خیلی کلی است و می تواند خیلی جواب های متفاوتی داشته باشد. باید بیشتر و مفصل تر توضیح دهید و مثالی از یک روز خود بزنید تا بررسی کنم که مشکل شما چیست که برنامه را رها می کنید. موفق ترین باشید.
مهدی
چهارشنبه 15 آبان 1398 06:59 ق.ظ
سلام وقت بخیر یه سوال داشتم آزمون نظام قدیم سال ۹۹ آخرین دورشه یا برای سال ۱۴۰۰ هم برقراره ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. صحبت مشخص و واضحی برای کنکور 1400 از سوی سازمان سنجش نشده است. موفق ترین باشید.
سه شنبه 14 آبان 1398 07:28 ق.ظ
سلام وقت بخیر من شاخه فنی و حرفه ای درس خوندم الان کاردانی کامپیوتر دارم آیا در کنکور ۹۹ میتونم بجای نظام قدیم در نظام جدید آزمون بدم ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین قانون انتخاب نظام آموزشی برای کنکور 1399 اختیاری است. موفق ترین باشید.
mohamad
یکشنبه 12 آبان 1398 02:24 ب.ظ
سلام.من سال ۹۷ در کنکور شرکت کردم و روزانه قبول شدم حالا می خواستم بدونم میتونم در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم با دیپلم نظام قدیم در کنکور تجربی نظام جدید آزمون بدم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. در مورد شما چند مورد بایستی در نظر بگیرید:
1. شما چون دانشجوی روزانه هستید باید در زمان ثبت نام کنکور دقت کنید در زمان ثبت نام کنکور از دانشگاه تان به طور کامل انصراف بدهید.
2. چون پسر هستید و خدمت وظیفه سربازی هم احتمالا دارید بایستی بدانید یک سال فرصت دارید قبول شوید وگرنه بایستی راهی خدمت سربازی شوید.
3. قانون مستقیمی برای کنکور 1400 نداریم. آخرین قانون برای کنکور 99 است که انتخاب کنکور به صورت اختیاری است. یعنی شما می توانید انتخاب کنید که کدام نظام را کنکور بدهید. ولی برای 1400 هنوز به طور مستقیم قانونی نداریم. موفق ترین باشید.
علی
شنبه 30 شهریور 1398 10:26 ق.ظ
با عرض سلام اگر دوباره سنجش کنکور نظام قدیم 99 را بردارد چیکار کنیم با توجه به هزینه بالای کتاب ها و اینکه قطعاً همه به خاطر راحتی نظام جدید را انتخاب می‌کنند یک روز اخبار اعلام می‌کند که 98 آخرین سال برای نظام قدیم است یک روز نظام ها رو انتخابی میکنند اگر تا آخر سال دوباره قدیم را بردارند خواهش میکنم راهنمایی کنید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. حق باشماست و بنده در این خصوص هیچ نظری ندارم. چون بنده فقط یک مشاور هستم و قانون گذار نیستم. مرجع قانون گذاری برای کنکور شورای سنجش است. موفق ترین باشید.
بهناز
پنجشنبه 21 شهریور 1398 12:18 ب.ظ
با سلام و احترام
ببخشید فارق التحصیلان ارشد اگه مجددا کنکور بدهند و رشته روزانه قبول شن چه مقدار باید شهریه بپردازند؟و یه سوال دیگه من بعد 14 سال میخوام دوباره کنکور شرکت کنم و هنوز هیچ منبعی تهیه نکردم به نظر شما کدوم نظام شرکت کنم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. در مورد شهریه اگر قرار باشد شهریه بدهید (از این جهت می گویم که اگر قرار باشد چون سازمان سنجش گفته افرادی که ارشد دارند روزانه ها را انتخاب کنند شاید بتوانند رایگان درس بخوانند چون حکمی در دیوان عدالت برای رایگان شدن هست) حالا اگر قرار باشد شهریه پرداخت کنید مثل هزینه پردیس هست یعنی چیزی حدود سالی بالای 16 میلیون تومان که هر سال می تواند 10 درصد هم بیشتر شود. موفق ترین باشید.
فائزه
سه شنبه 19 شهریور 1398 09:14 ب.ظ
سلام من نظام قدیم هستم و میخاستم بدونم درصورت تغییر نظام برای کنکور 99 تکلیف تاثیر معدل در کنکورچی میشه؟
اگه من کنکور نظام جدید شرکت کنم تاثیر معدلم طبق بخش نامه نظام قدیمی ها حساب میشه؟
چون سال 98 تاثیر معدل نظام قدیمی ها با جدید ها فرق داشت
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. فعلا قانونی در مورد تاثیر معدل در کنکور 99 نیامده است. موفق ترین باشید.
سه شنبه 19 شهریور 1398 11:21 ق.ظ
باسلام وقتتون بخیر و شادی
بنده سال ۸۹دیپلم تجربی گرفتم سال ۹۰هم پیش دانشگاهی،الان می‌خوام کنکور نظام جدید بدم و می‌خوام ترمیم معدل شرکت کنم،الان نمی‌دونم برای ترمیم معدل من ک می‌خوام کنکور نظام جدید شرکت کنم باید سال سوم دبیرستان نظام قدیم امتحان بدم یا سال دوازدهم نظام جدید ممنون میشم جوابمو بدید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بایستی به مدرسه بزرگسالان مراجعه و این موضوع را بپرسید چون قانون داخلی مدارس است و آن ها خبر دارند. به آموزش و پرورش زنگ بزنید و سوال کنید کدام مدرسه محل ثبت نام امتحانات ترمیم معدل است و سپس به آن مدرسه بروید تا اطلاعات کامل دریافت کنید. موفق ترین باشید.
M.sh
شنبه 16 شهریور 1398 12:49 ب.ظ
سلام خسته نباشید عذر میخوام بنده کنکور سراسری_۹۷ روزانه انتخاب رشته کردم اما نرفتم،با این شرایط بنده میتونم توی کنکور سراسری۹۹ شرکت کنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله مشکلی وجود ندارد فقط یک تماس با دانشگاه قبولی تان در سال 97 بگیرید و بپرسید آیا نیاز هست برای انصراف بروید یا خیر؟خودشان راهنمایی تان می کنند. موفق ترین باشید.
مضطفی
یکشنبه 27 مرداد 1398 03:49 ب.ظ
باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت استادبزرگوار
من درکنکور98نتیجه خوبی نگرفتم وتصمیم دارم برای کنکور99تلاش بیشتری داشته باشم ومجددا شرکت کنم با توجه به اینکه نیمه اولی هستم بعد ازفارغ التحصیلی مشمول وظیفه میشوم لذا قادربه دریاقت معافیت تحصیلی از طریق مدرسه نمی شوم متولد80/7/1هستم دراین ضورت برای شرکت درکنکور99مشکلی نخواهم داشت .خواهشمند است مرا راهنمایی فرمایید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بهتر است در مورد اینکه معافیت شما چه موقع به پایان می رسد و تا چه موقع از معافیت تحصیلی برخوردار هستید به صورت مستقیم به پلیس +10 مراجعه کرده و سوال بپرسید چون آن ها مدارک شما را می بیننند و حساب و کتاب می کنند. حتما حتما این کار را انجام دهید.
اما روال کلی برای کسانی که بعد از مراجعه به پلیس +10 متوجه می شوند که تا روز کنکور به آن ها معافیت نمی رسد و قبل از رسیدن به کنکور معافیت شان تمام می شود به این صورت است که یکی از دو راه زیر را در پیش می گیرد:
1. تصمیم می گیرند برای سربازی اقدام کنند و همزمان با آن درس بخوانند که این مسیر برای درس خواندن بسیار بسیار سخت است. چون در جو پادگان و سرباز خانه درس خواندن نشدنی است.
2. سعی می کنند یک رشته دانشگاهی در دانشگاه ازاد یا پیام نور ثبت نام کرده تا دانشجو شوند و از معافیت دانشجویی استفاده کنند و دوباره کنکور بدهند. دقت کنید که برای معافیت دانشجویی و کنکور مجدد حتما بایستی رشته ای را بزنید که شهریه ای باشد یعنی از شما پول بگیرند. بهترین توصیه دانشگاه پیام نور و آزاد است. موفق ترین باشید.
فاطمه
سه شنبه 22 مرداد 1398 03:06 ب.ظ
من تلاش میکنم ولی به اندازه تلاشم نتیجه نمیگیرمواین خیلی ازاردهندست و از اون ازار دهنده تر اینه که نمودونم کجایه کارم اشکال داره?تست کم میزنم یا چیز دیگه ... .????????
پاسخ رضا جدیدی :
این مورد رو می توانید به کمک مشاورتون مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید تا ایراد کار مشخص شود. مواردی که می توانید روی آن ها صحبت کنید به این شرح است:
1. پایه درسی ضعیف و عدم پایه سازی برای کنکور
2. روش مطالعه غلط
3. حجم مرور و تست کم و یا با فاصله زیاد
4. عدم تمرکز و کیفیت بد مطالعه
5. بی کیفیتی در هنگام مرور کردن
6. دیر تمام کردن درس ها
7. عدم وجود رفع اشکال در برنامه ریزی
8. عدم تسلط روی روش های تست زنی
9. مشکلات و لغزش های روحی
10. سینوسی درس خواندن
11. استرس، ترس و دلهره که روی خواندن و یادگیری اثر منفی بگذارد.
12. وسواس مطالعاتی که حتما حتما باید بررسی شود شاید شما زیاد درس می خوانید ولی چون وسواس دارید دایما کارهای تکراری بی ارزش انجام می دهید در حالیکه تاثیری در کنکور ندارد.
و به جز این موارد شاید موضوعات شخصی تر دیگری هم باشد که با صحبت کردن با مشاورتان می توانید آن ها را بیرون بکشید. موفق ترین باشید.
فاطمه
سه شنبه 22 مرداد 1398 01:43 ب.ظ
حتی اگر استعدادشو نداشته باشیم هم میشه به هدفمون برسیم?
پاسخ رضا جدیدی :
استعداد از آن کلماتی است که خیلی از انسان ها برای فرار از تلاش کردن و قانع کردن خود از اینکه دست از کار بردارند و برای آنکه عذاب وجدان نگیرند از آن استفاده می کنند و گرنه چه کسی است که باور کند چیزی به اسم استعداد واقعا تاثیری در هدف داشته باشد؟ جز آنکه یکی بخواهد خودش را آرام کرده و عذاب وجدان تلاش نکردن و فرار از هدفمندی را از خودش دور کند. موفق ترین باشید.
فاطمه
سه شنبه 22 مرداد 1398 12:25 ب.ظ
اگه بخوام چیزی رو که دوست دارم بگم قطعا چیزی نیست جز دارو سازی .ولی از طرفی به خانوادم هم حق میدم که انتظار کار کردن رو ازم داشته باشن.اخه واقعا شرایط زندگی کردن سخت شده.ولی
چیزی که هست اینه که میدونم اگه بخوام راه دوم رو برم چند ساله بعد جز حسرت چیزی برام نمیمونه.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ما به دنیا نیامدیم که ببنیم بقیه چه حقی دارند تا برایشان آن حق را ادا کنیم. ما کلا به دنیا نیامدیم به اینکه دیگران چه می خواهند و چه می گویند فکر کنیم. اگر قرار باشد ما به اینکه دیگران چه می گویند و چه می خواهند فکر کنیم پس چرا اینقدر مغز پیچیده ای داریم؟
من می توانم با یک برنامه ساده کامپیوتری یک انسان درست کنم که قانون زندگی اش این باشد: برو ببین بقیه چه حقی دارن و چه می گویند و همان را اجرا کن. بله به همین سادگی می شود انسان ساخت.
دیگر چه نیازی به این همه پیچیدگی است؟ در ضمن کجای دنیا سراغ دارید کسی را که نگران دیگران باشد و هدفش را بر اساس حرف های دیگران بسازد؟ اگر انسان هدفمندی هستید آنچه هدفتان باشد را تا آخر هم که شده بدست می آورید و اگر انسان هدفمندی هم نباشید دیگر هیچ فرقی نمی کند کدام راه را بروید. موفق ترین باشید.
فاطمه
سه شنبه 22 مرداد 1398 10:22 ق.ظ
سلام
استاد من ارشد فیزیکم و با دیپلم ریاضی در کنکور تجربی 98 شرکت کردم و تقریبا 5ماه برا کنکور خوندم .هر درس تخصصی رو با کتاب تستش خوندم اما تست کلی فقط 5 سال 92-97 رو زدم و رتبم شد 40000، زیست رو هم اصلا نخوندم.حالا خانوادم میگن نمیخواد کنکور بدی و برو دنبال کار و همون رشته قبلیتو ادامه بده ن خودم هم وقتی رتبمو میبینم مایوس میشم نمیدونم چیکار کنم?نمیدونم پتانسیلشو دارم که به رتبه تقریبا 5000 یرسم یا نه?استاد اگه میشه راهنماییم کنید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما به من بگویید از زندگی تان چه می خواهید تا من به شما بگویم کدام مسیر را بروید. من ندیدم در بین این صحبت ها که فردی هدفمند باشید. گویا سنگ مفت گنجشک مفت بوده برایتان کنکور. وگرنه انسان هدفمند هرگز در دو راهی گیر نمی کند.
تا مادامی که ندانید از زندگی چه می خواهید دچار سردرگمی و از دست دادن عمر می شوید. موفق ترین باشید.
شنبه 19 مرداد 1398 12:24 ب.ظ
با توجه به دفترچه راهنما ثبت نام کنکور سراسری، فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد کلیه رشته های تحصیلی ، متقاضی تحصیل مجدد، میتوانند با رعایت شرایط از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند. درخصوص پرداخت یا عدم پرداخت شهریه جهت پذیرفته شدگان دوره روزانه، پس از تصمیم و رای نهایی دیوان عدالت اداری اقدام خواهد شد.سلام این متن دفترچه 98،رای نهایی مبنی بر پرداخت یا عدم پرداخت شهریه کی معلوم میشه.؟؟؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. پاسخ سازمان سنجش به این صورت است: برای كسب اطلاعات لازم در این خصوص با وزارت علوم تحقیقات و فناوری تماس حاصل فرمایید. تلفن: 82231000 الی 1 ادرس: تهران - منطقه 2 - شهرك قدس (غرب) - فاز 2 - خ. هرمزان - نبش خیابان پیروزان جنوبی. موفق ترین باشید.
شعله
جمعه 18 مرداد 1398 10:48 ب.ظ
داوطلب کنکور نظام قدیم 99 هستم میخوام بدونم باتوجه ب انتخابی شدن نظام تحصیلی تو کنکور 99 اگه تعداد داوطلبین نظام قدیمی ک قصد شرکت در کنکور نظام جدید رو دارن از تعداد اون دسته از نظام قدیمیهایی ک قصد شرکت در کنکور نظام قدیم رو دارن بیشتر باشه امکان لغو کنکور نظام قدیم در سال 99 وجود داره؟ شما شرکت در کنکور کدوم نظام آموزشیو پیشنهاد میکنید ؟ من بشخصه روی مطالب نظام قدیم تسلط بیشتری دارم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. لغو شدن وجود ندارد. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 17 مرداد 1398 06:16 ب.ظ
سلام
اگر من در یک دانشگاه دولتی قبول بشم و برم بعد بخام کنکور ثبت نام کنم باید کامل انصراف بدم و بعد کنکور ثبت نام بکنم؟
یا همزمان میتونم هم کنکور ثبت نام بکنم هم دانشگاه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. دانشگاه دولتی نام نادرستی است بهتر است بگوییم رشته روزانه. رشته های روزانه به رشته هایی گفته می شود که شما برای تحصیل در آن رشته به دانشگاه هیچ شهریه ای پرداخت نکنید.
حالا شما اگر یک رشته روزانه انتخاب کنید و آن رشته را قبول شوید آنگاه طبق آخرین قانون سال بعد می توانید در کنکور شرکت کنید به دو شرط:
1. نهایتا تا اسفند همین امسال از رشته تان انصراف بدهید و بیرون بیایید.
2. حتی اگر رتبه یک کنکور هم شوید حق انتخاب رشته روزانه را برای سال بعد ندارید.
بنابراین خیلی دقت کنید که رشته های روزانه برایتان دردسر درست نکند. همچنین افرادی که پردیس را انتخاب می کنند و قصد انصراف دارند این را بدانند که جریمه های پردیس برای انصراف چندین میلیون است و خیلی هزینه شان سنگین است برای همین اگر قصد انصراف دارید رشته های پردیس و روزانه را انتخاب نکنید. موفق ترین باشید.
سمیه
یکشنبه 13 مرداد 1398 11:08 ب.ظ
سلام من کارمند پیمانی اداره دولتی هستم،
و قصد شرکت در کنکور تجربی سال 99 رو دارم ؟
آیا میتونم در این آزمون ثبت نام کنم و در صورت پذیرفته شدن میتونم از اداره استعفا بدهم و به دانشگاه بروم؟
توروخدا جوابمو بدید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. از نظر دانشگاه که هیچ مشکلی برای استعفا وجود ندارد و آن ها برایتان مانعی نخواهند بود و فقط خود اداره ای که در آن کار می کنید اگر تعهد کاری داده باشید می توانند از شما جریمه بگیرند.
برای همین خیالتان از بابت سازمان سنجش و دانشگاه راحت باشد آن ها مشکلی با شما ندارند زیرا شما بعد از قبولی استعفا می دهید و درس می خوانید فقط بروید از اداره بپرسید که برای استعفا دادن از شما هزینه ای می گیرند یا خیر؟ اگر تعهد داده باشید ممکن است بگیرند در غیر اینصورت آن ها هم هیچ مشکلی با این کار ندارند. موفق ترین باشید.
فاطمه
سه شنبه 18 تیر 1398 10:22 ب.ظ
سلام استاد
دیپلمه ریاضی نظام قدیمم و میخوام کنکور 98 شرکت کنم و میخوام درصد زیستم رو به30برسونم و کمتر از این نشه و بقیه تمرکزمو رو درس فیزیک و ریاضی بزارم که میدونم میتونم درصد خوبی ازشون بگیرم .میخواستم ببینم از رو چه کتابی زیست رو بخونم ?و برا این درس چه کتاب تستی معرفی میکنید?
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواسته شما ربطی به این ندارد که چه کتاب تستی بخرید. هر کتابی بخرید فرقی با کتاب دیگر ندارد. من به شما توصیه می کنم که از جزوه موسسه ماز که برای نظام قدیم به صورت رایگان روی سایتشان منتشر کرده اند استفاده کنید و فصل های خاصی که برای رسیدن به 30 نیاز دارید را انتخاب کنید و روی آن ها مسلط شوید و سپس تست های مبحثی آن را بزنید. البته سعی کنید روی 50 درصد مطالب تمرکز کنید تا اگر مطالب سخت شد بتوانید به 30 برسید.
لطفا وسواس منابع را کنار بگذارید. کتاب های تست در ماهیت خودشان هیچ فرقی با هم ندارند. فقط سعی کنید آن کتابی که می گیرید پاسخ نامه اش خوب و کامل باشد و شما با آن راحت باشید. موفق ترین باشید.
فاطمه
سه شنبه 18 تیر 1398 11:40 ق.ظ
سلام استاد.ببخشید من دانشجوی ارشد فیزیکم اما درصدای ریاضی و فیزیک کنکور تجربی رو 40,50 میزنم و کتاب تست جانبیم هم برا ریاضی 20سال کنکور قلم ی بوده و برا فیزیک 10 سال کنکور قلم چی .حدود 90 سوالای کنکور رو بلدم و از نظرم خیلی اسونن ولی به جواب نمیرسم و برا رسیدن به جواب چند بار باید حل کنم تا بی دقتی که کردم رو متوجه شم و به جواب برسم و همین باعث میشه که وقت کم بیارم .میخواستم اگه امکان داره بهم از این دو درس کتاب تست های خوبی معرفی کنید تا بتونم به درصد بالایی برسم.ممنون استاد.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. مشکل شما با کتاب تست حل نمی شود بلکه شما در حل روش سوال دچار مشکل هستید. به شما توصیه می کنم به مدت 30 روز این مدلی تست بزنید تا پیشرفت کنید:
فرمول های آن فصلی که قرار است تست بزنید را کنار دستتان بگذارید و سپس مجهول سوال را پیدا کنید و بعد فرمول هایی که باید از آن استفاده کنید تا به مجهول برسید را جدا کنید و حالا با اطلاعات مسئله از خودتان بپرسید که کدام فرمول را باید استفاده کنم؟
و روش حل را ادامه دهید و زودی سراغ پاسخ نامه نروید. این روش را 30 روز برای تست زنی فیزیک وریاضی ادامه دهید تا قدرت حل مسئله تان قدرت یابد و آنگاه بدون مشکل همان 90 درصدی که بلد هستید را می زنید. در واقع مشکل شما این نیست که بروید یک کتاب تست بخرید بگویید اخیش خوب شدم بلکه مشکل شما این است که روند حل مسئله را ادامه نمی دهید.
در ضمن در این 30 روز لطفا نگویید وقت گیر است و اینطور است و آنطور است. این روش را باید اجرا کنید چون شما ضعف در حل مسئله دارید و اگر این کار را نکنید بازهم درصدهایتان کم می شود. موفق ترین باشید.
بهناز
جمعه 14 تیر 1398 07:20 ب.ظ
با سلام و احترام
ببخشید شما درمورد هزینه ای که فارق التحصیلان فوق لیسانس باید بعد از قبولی(روزانه) در کنکور مجدد بپردازند اطلاعی دارین ؟اینکه به اندازه دانشگاه آزاده یا پردیس یا ... ؟سال های پیش چطور بوده؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر دانشگاه آزاد قبول شوید برابر با آزاد و اگر غیر از دانشگاه آزاد قبول شوید بر حسب پردیس حساب می کنند. البته احتمال دارد که امسال به صورت رایگان بتوانید در صورت کسب رتبه قبولی، درس بخوانید برای همین این سوال را حدود 30 روز دیگر مجدد بپرسید تا بر اساس آخرین قوانین به شما پاسخ بدهم. موفق ترین باشید.
محمد
سه شنبه 11 تیر 1398 04:59 ب.ظ
سلام و عرض خسته نباشید . استاد من سیزده تیر کنکور ریاضی دارم ولی مطمئنم که خوب نمیشم. میخواستم بدونم ک اگ بخوام مجددا سال بعد کنکور بدم ، مشکلی برای سربازیم پیش نمیاد؟؟؟ از یکی از آشنایان مون پرسیدم و گفت ک نمیتونی پشت کنکور بمونی . ولی یجا هم دیدم ک هر کس حداقل یک سال می‌تونه پشت کنکور بمونه. لطفاً سوالمو جواب بدین
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این سوال را از نظام وظیفه و یا دفتاتر پلیس +10 بپرسید تا مدارک تحصیلی شما را بررسی کنند و به صورت قطعی به شما پاسخ بدهند. چون دقیق برای من مشخص نکردید که چه شرایطی دارید. موفق ترین باشید.
نیما
جمعه 17 خرداد 1398 06:54 ب.ظ
باعرض سلام خدمت استاد محترم
بنده دارای لیسانس مهندسی مکانیک هستم و دیپلم ریاضی سال 92 هم اکنون در حال خدمت سربازی هستم و دو ماه دیگه خدمتم تمام میشه و میخوام تو کنکور 99 شرکت کنم
سه سوال داشتم؟
1- با دیپلم ریاضی امکانش هست کنکور تجربی بدم
2-معدلم دیپلم 14 هستش راهی هست نمره رو شیفت بدم یا این که دیپلم تجربی بگیرم؟
3-در زمان کنکور باید کدوم نظام امتحان بدم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. به سلامتی و خیر و شادی و ان شالله به خوبی بتوانید به زندگی تان ادامه دهید:
1. طبق آخرین قانون که برای کنکور 98 است و قانون جدیدتر از آن نیست می گوید که شما می توانید در کنکور تجربی شرکت کنید و هیچ مشکلی ندارید.
2. شما می توانید ترمیم معدل شرکت کنید برای اینکار به مدرسه محل ثبت نام آزمون ها در شهرتان بروید و آخرین قوانین را بپرسید. برای پیدا کردن آن مدرسه، به آموزش و پرورش شهرتان زنگ بزنید و بگویید آدرس یا نام مدرسه ثبت نام کننده طرح ترمیم معدل را می خواهم.
3- طبق آخرین قانون تا به این لحظه، شما می بایست در نظام قدیم ثبت نام و شرکت کنید و حق امتحان دادن با کتاب های نظام جدید را ندارید.
دقت کنید که بنده پاسخ سوالات شما را بر اساس آخرین قوانین دادم و لذا هرگونه تغییر در قوانین در حیطه وظایف بنده نیست و به نظر شورای سنجش بستگی دارد و لذا آنچه به شما ارایه گردید آخرین قوانین تا به امروز بود. موفق ترین باشید.
khalife
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 02:18 ب.ظ
سلام استان
ببخشید کنکور ۹۹ به صورت نظام قدیم برگذار میشه یا نظام جدید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین اطلاعیه تا این لحظه برای دانش آموزان نظام قدیم به صورت نظام قدیم و برای دانش آموزان نظام جدید به صورت نظام جدید برگزار می شود. دقت کنید که آخرین اطلاعیه تا به امروز است و اگر قانون تغییر کرد بنده به عنوان مشاور مسئول تغییرات قانون نیستم. آنچه بیان می شود قانون تا به این لحظه است و مسئولیت تغییر قوانین بر عهده شورای سنجش می باشد. موفق ترین باشید.
hossein
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 05:07 ب.ظ
سلام استاد بزرگوار.خسته نباشید..
من از ماه اذر 97 شروع کردم واسه کنکور99 تجربی.
کتاب های نظام جدید گرفتم و هزینه کردم.ولی دیپلم نظام قدیم (فنی) دارم با معدل 13.35و پیش تجربی رو امسال میگیرم.
برج 8.97 از خدمت اومدم و رفتم ثبت نام پیش و با این که 4 سال از درس دور بودم سر ضرب فیریک.زیست.زبان فارسی رو قبول شدم.خرداد هم بقیه هست.
*سال 99 چه کنکوری باید بدم؟؟؟؟
*اگه کنکور حذف بشه چکار کنم؟؟؟؟
*اولین کنکورم هست..
*ایا ممکنه بخاطر معدلم که پایینه نزارن کنکور تجربی بدم؟؟ یا *بگن (فنی ها )نمیتونن بدن؟؟
*چه محدودیت هایی هست واسم؟؟؟
*خیلی ممنون بابت جواب هاتون که ما کنکوری هارو اگاه میکنید.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم:
1. طبق آخرین قانون تا این لحظه شما مجبورید فقط نظام قدیم شرکت کنید یعنی کتاب های دوم چاپ 94 کتاب های سوم چاپ 95 و کتاب های پیش دانشگاهی چاپ 96 را بایستی تهیه کنید. دقت کنید که بنده آخرین قانون تا به امروز را خدمت شما عرض کردم اینکه آیا بازهم قانون عوض می شود یا خیر در حیطه وظایف بنده نیست و بنده به عنوان مشاور آخرین قانون را برایتان نوشتم.
2. در مورد اینکه کنکور حذف شود در خود متن با توضیحات فراوان صحبت کرده ایم که فرقی به حال شما نخواهد کرد چون سر و کله آزمون دیگری بیرون خواهد زد که هیچ فرقی از نظر تستی بودن و منابع با کنکور ندارد برای همین اصلا این موضوع اهمیت ندارد و به آن فکر نکنید.
3. هیچ محدودیتی برای معدل ثبت نام در کنکور وجود ندارد.
4. تنها محدودیت برای شما فقط سربازی بوده که آن را سپری کرده اید و هیچ محدودیتی وجود ندارد. موفق ترین باشید.
محمد
دوشنبه 19 فروردین 1398 09:02 ب.ظ
با سلامی دوباره استاد.ایندفعه مزاحم اوقات شریف شده ام که بپرسم سهمیه های ایثارگران(5%و25%)در سال 99 دستخوش چه تغییراتی شده؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. برای 99 هنوز مشخص نیست. فعلا همان قوانین 98 را می توانید صحیح بدانید. موفق ترین باشید.
محمد
یکشنبه 18 فروردین 1398 12:24 ق.ظ
سلام خسته نباشین. میبخشین این دو کنکوره بودن سال99 که دیگه قطعیه؟من فارغ التحصیل 97ام که پیش تجربی با دیپلم ریاضی فیزیک دارم. میخواستم بدونم برای 99 باید نظام خودمو بچسبم یا نظام جدید؟و اینکه با توجه به اینکه دیپلم ریاضی-فیزیکم و در این دروس تبحر دارم برای رتبه ی زیر 1000 منطقه1 و با 14_15ماه فرصت از الآن تقریبا باید چجوری برنامه ریخت؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله اطلاعیه 5 فروردین سازمان سنجش به صورت قطعی گفته است که کنکور 99 به صورت دو کنکور مجزا برگزار می شود و در دو کنکور بودن شکی نیست اما شاید اجباری بودنش بازهم دستخوش تغییر شود. به هرحال آن موضوع ربطی به دو کنکوره بودن ندارد و این اطلاعیه می گوید حتما کنکور 99 دو مدل سوال مطرح می شود.
در مورد سوال بعدی تان، به این صورت که نمی شود برای کسی مسیر را مشخص کرد. شما بهتر است در مورد کنکور تجربی و شرایط خود بیشتر تحقیق کنید و سپس برنامه ای متناسب با شرایط خود بچینید و پیشرفت را شروع کنید. بدون شناخت از توانایی ها که نمی شود برنامه ریخت.
یادتان باشد دار و ندار یک کنکوری برنامه اش است. پس خیلی جدی تر و محکم تر به فکر برنامه ریزی باشید وگرنه هر روز یک ایست مطالعاتی جدید را تجربه خواهید کرد. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 14 فروردین 1398 01:46 ب.ظ
سلام استاد وقتتون بخیر
استاد میگم ک اگه امسال امتحاناتمون نهایی نشد
ینی معدل دهم و یازدهم اثری نداره در کنکور؟؟؟
و اگر سال دیگه نهایی شد درس ها میانگین گرفته میشه و در کنکور سهمیه بهمون داده میشه؟؟؟
و اینکه رشته پرستاری چه رتبه ای میخواد؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هر درسی که نهایی شود در کنکور اثر دارد و اگر نهایی نشود هیچ تاثیری ندارد. بنابراین وقتی امتحانی را به صورت نهایی نداده اید دیگر نمره اش را میانگین نمی گیرند چون نهایی نبوده است. موفق ترین باشید.
هستی
دوشنبه 12 فروردین 1398 04:13 ب.ظ
باسلام و عرض خسته نباشید خدمت شما بزرگوار
استاد میخواستم ببینم ک من الان یازدهم هستم
معدل امتحانات نهایی ۱۲ برای ما در کنکور لحاظ و سهمیه بندی میشه؟؟؟
معدل ۱۰ و ۱۱ ترم دوم برای ما اثر نداره؟؟
ممنون از پاسخ گویی هاتون استاد.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق قانون اگر امتحانی به صورت نهایی برگزار شود یعنی سوال مشترک بین کل دانش آموزان کشور باشد آنگاه نمره آن درس باید در کنکور موثر باشد پس اگر اعلام شود که امتحانات یازدهم نهایی شده است آنگاه در کنکور اثر دارد. موفق ترین باشید.
تداعی
شنبه 10 فروردین 1398 04:43 ب.ظ
سلام اقای جدیدی عزیز.خسته نباشید و یک دنیا ممنون بابت وقت و انرژی که برای بچه ها میزارید و دلسوزانه و مستند و از روی اگاهی ما رو راهنمایی میکنید
اقای جدیدی من بعد از چندین سال فاصله از محیط درس و دانشگاه با مدرک کارشناسی ارشد قصد شرکت در کنکور 99رو دارم.مسلما نظام قدیم هستم. تا چند وقت پیش کمپین های زیادی رو میدیدم که حق مسلم نظام قدیم هاست که سال نود و نه کنکور نظام قدیم هم باشه و ما به کتاب های خودمون عادت داریم تا اینکه به نتیجه رسیدن و چیزی که الان برام جالبه مجدد اعتراض و شروع بر تشکیل کمپین هایی هست با این عنوان که به نظام قدیم ها حق انتخاب بدید که نظام جدید رو در صورت تمایل انتخاب کنید و تاپیک هایی با این مضمون که نظام جدید راحت تر هست و خیلی سبک تر و اینکه بچه در مقایسه تزارهای مشترک قلم چی به این نتیجه رسیدن نظام جدیدها خیلی قوی تر هستند و نظام قدیم ها ضرر بزرگی می کنند در کنکور 98 و حتی اشتباه کردن درخواست برگزاری مجدد نظام قدیم رو دادن و صلاحشون بوده همه نظام جدید و یک دست باشند .از طولانی شدن متن عذرخواهی می کنم ولی فقط نظر کارشناسی شما می تونه من رو مجاب کنه.نظر شما در این مورد چی هست؟واقعا بچه های نظام قدیم ضرری رو متحمل میشند؟واقعا کتاب های نظام جدید انقدر سبک شده؟مثلا خیلی قواعد عربی نیست؟محاسبات ژنتیک یا ....شما صلاح رو در این میلینید بر فرض انتخابی کردن نظام من نوعی که بعد از چندین سال میخوام کنکور بدم نظام جدید رو انتخاب کنم؟یا صلاح در این هست که نظام قدیم بمونم؟برای شروع از الان به نظرتون از مطااب مشترک شروع کنم تا کنکور نود و هشت برگزار بشه و تکلیف نحوه سوالات معلوم بشه؟ واقعا گیج و سردرگم شدم مثلا الان محاسبات ژنتیک رو نخونم تا تابستون؟واقعا نمیدونم چه طوری و از کجا شروع کنم که زمان رو از دست ندم و از طرفی وقتم رو هم برای مطالبی که ممکنه اهمیت کمتری داشته باشه یا حتی کنار گذاشته بشه نزاشته باشم
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. ممنونم از شما. صلاح شما در این است که درس بخوانید. ببنید این بازی نظام قدیم و جدید خیلی ها را می سوزاند. عده ای از کنکوری ها می سوزند که بقیه سود ببرند. ما این ماجرا را سال هاست تجربه می کنیم. از ماجرای حذف کنکور در سال 84 و بعد از آن تا ماجرای تاثیر معدل در کنکور که مربوط به سال های 88 به بعد است.
در سال 93 به بعد که ماجرای طرح ترمیم معدل به راه افتاد و در این دو سال هم نظام قدیم و جدید. همیشه فریاد زدم که وارد این بازی ها نشوید که خیلی ها را سوزانده است. عده ای که می توانستند پزشک شوند الان فلان رشته درجه 4 دانشگاه هستند چون وارد این سرگرمی ها شدند.
من به آن عده ای که زیرکانه گوشه ای از خانه نشسته و درس می خوانند فکر می کنم. من به آن هایی می اندیشم که وارد این بازی ها نمی شوند. الان چندین و چند دور درس ها را مرور کرده و متنوع تست زده اند.
کنکور جنگ اعصاب است و آن هایی که خود را کنار کشیده و درس می خوانند برنده هستند. هر روز یک جنگ اعصاب جدید در این کنکور خواهید شنید من به شما می گویم در روزها و ماه های آینده این جنگ ها را خواهید دید:
1. جنگ اختیاری کردن کنکور
2. جنگ بر سر تاثیر معدل برای کنکور 99
3. جنگ بر سر حذف فصل های اضافه نظام قدیم
4. جنگ بر سر دو کنکوره شدن کنکور 1400
5. جنگ بر سر اختیاری بودن کنکور 1400
6. جنگ بر سر معدل مثبت برای کنکور 1400
و هر روز یک داستان تازه. اما من بازهم به آن عده ای که زیرکانه و در خفا درس می خوانند فکر می کنم. و اینکه عده زیادی خود را برای بقیه می سوزانند. داوطلب کنکور بی خبر شش ماه است که در کمپین تلاش می کند. هزاران ساعت چت رد و بدل می کنند و اصلا حواسش نیست که اگر همین وقت را روی کنکور می گذاشت الان قبول شده بود.
صلاح را از من می پرسید؟ فقط درس بخوانید. بیخیال همه ی نظرات شوید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.