کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - جابه جایی درس ها در برنامه کنکور ممنوع

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

جابه جایی درس ها در برنامه کنکور ممنوع


هرکسی با یک روش مشخص و برای دست یافتن به رشته و دانشگاه مورد علاقه اش در کنکور برنامه ریزی می کند. برنامه های کنکوری که ممکن است کاملا اصولی و قابل اجرا باشد و یا ایرادتی در ساختار برنامه ریزی درسی برای کنکور وجود داشته باشد اما در این مطلب قصد بررسی مشکلات برنامه ریزی را ندارم بلکه قرار است به یک موضوع مهم بپردازم.
به جملات زیر دقت کنید تا وارد بحث اصلی این مطلب شویم:
1. من از درس عربی متنفرم پس می خواهم آن را انتهای برنامه امروز و در آخرشب انجام دهم.
2. هر وقت در برنامه به زبان انگلیسی می رسم، حس خوبی ندارم برای همین همیشه برنامه زبان انگلیسی را به آخر برنامه درسی آن روز می برم.
3. الان حس یاد گرفتن درس زیست را ندارم و می خواهم این درس را در آخر شب کار کنم. شاید الان اگر زیست را بخوانم در ذهنم قرار نگیرد.
4. من الان نیم ساعت است که ریاضی می خوانم و هیچی یاد نگرفتم، ممکن است الان ساعت مناسبی برای یادگیری درس ریاضی نباشد کاش جای ریاضی را در برنامه ریزی ام تغییر دهم.
5. درصدی که از درس شیمی انتظار داشتم این نبود، این افت درصد به این علت است که من در ابتدای برنامه درسی ام شیمی را می خوانم و آن موقع هنوز از خواب به طور کامل بیدار نشده ام و چقدر خوب است که این درس را به وسط برنامه منتقل کنم و ابتدای برنامه را با درس های عمومی شروع کنم.
این جملات، همان نداهای درونی است که اکثر کنکوری ها در طول برنامه ریزی برای کنکور آن ها را می شنوند و متاسفانه اکثر کنکوری ها به این احساسات درونی گوش داده و چیدمان برنامه خود را تقریبا هر روز و بر اساس احساس و بدون منطق جا به جا می کنند.
نوع جا به جایی هایی که بین اکثر کنکوری ها در درس های برنامه کنکور مرسوم است ابتدا مربوط به درس هایی می شود که با آن درس رابطه خوبی ندارند، معمولا این درس ها را به انتهای برنامه درسی و ساعات پایانی شب منتقل می کنند و جالب است که در آن ساعات هم با بهانه ای مشخص از اجرای برنامه برای آن درسی که رابطه احساسی خوبی ندارند نیز در می روند.
جا به جایی دوم مربوط به آن دسته درس هایی می شود که در ساعات آغازی برنامه ریزی هر روز قرار دارد و داوطلب کنکوری در آن درس پیشرفت نمی کند و تصمیم می گیرد بر اساس یک استدلال احساسی جای آن درس ها را در برنامه درسی اش عوض کند. این جا به جایی انجام می شود اما بعد از مدتی آن دانش آموز احساس می کند که درسی که جایش را از اول برنامه به وسط یا انتهای برنامه آورده است را باز هم خوب نمی خواند و دوباره تصمیم به جا به جایی در برنامه کنکورش می گیرد.
جا به جایی سوم، که بزرگترین جا به جایی احساسی است مربوط به تغییرات لحظه ای و بر اساس حس و حال در آن زمان می باشد. به طور مثال در وسط برنامه ریزی آن روز هستید و نمی توانید از مطالعه درس زیست لذت کامل را ببرید برای همین تصمیم می گیرید که جای زیست را در برنامه درسی خود جا به جا کنید و این شروعی برای تغییر کردن تمام درس ها بر اساس حس و حال و شرایط لحظه ای است.
اما این جا به جایی ها چه ضررهایی دارد؟ به نظر می آید که داوطلبان کنکور و دانش آموزان قصد دارند با این جا به جایی ها به کیفیت برنامه درسی شان برای کنکور بیفزایند و تصمیم می گیرند در هر مرحله از روز، بهترین درسی را که حس و حال خوبی برای خواندنش را دارند مورد مطالعه قرار دهند و این یک ایده جالب برای بالا بردن کیفیت به نظر می رسد اما در ادامه 2 مشکل این جا به جایی ها را می خوانیم:
1. وقتی دانش آموز یا داوطلب کنکور، تصمیم می گیرد که درس هایشان را بر اساس احساس جا به جا کند، این روند تبدیل به یک عادت در او می شود. شما در مسیر کنکور بارها و بارها برایتان پیش می آید که در تست های خانگی نتیجه دلخواه را نگیرید و یا آن مروری که مد نظرتان بود را نتوانید اجرا کنید.
 اگر قرار باشد بعد از هر اتفاق در درس های کنکور جا به جایی ایجاد کنید آنگاه برنامه ریزی تان تبدیل به چرخ و فلک می شود و روند مطالعاتی تان از فاز منطقی و به فاز احساسی تبدیل می شود. کسی که بر اساس احساس درس بخواند، هیچگاه از چیدمان برنامه اش حس رضایت ندارد و همیشه گمان می کند با جا به جا کردن درس ها، به موفقیت بالاتری می رسد.
2. دانش آموزی که عادت کند، درس های کنکور را جا به جا کرده و هر روز بر اساس حال آن روزش برنامه اش را تغییر دهد آرام آرام زمینه های اجرا نکردن برنامه را نیز در خودش فراهم می کند. یادآوری می کنم که مغز برای جلوگیری از اجرای برنامه ریزی برای کنکور، قدم به قدم حمله می کند.
مغز در اولین مرحله تصمیم می گیرد که با ایجاد احساس درونی منفی، شما را به جا به جا کردن درس ها قانع کند، او می گوید: «تو قرار است تمام این درس ها را امروز بخوانی و قرار نیست چیزی را کنار بگذاری که ناراحتی تو فقط می خواهی جای این درس ها را تغییر بدهی که بهتر و با کیفیت تر درس بخوانی.»
این جمله، سرآغاز افت تحصیلی است. وقتی دانش آموزی به  جمله به ظاهر منطقی مغزش گوش می دهد و تسلیم او می شود و جایجایی ها را بر اساس احساسش در درس های برنامه انجام می دهد آنگاه مغز وارد مرحله دوم می شود. 
مغز حالا می گوید: «این روش درس خواندن خوب و درست نیست، بهتر است وقتی از درس عربی بدت می آید آن را اینطوری نخوانی باید روش مطالعه عربی را تغییر دهی تا احساس مثبتی به آن پیدا کنی مثلا بهتر است هفته ای یک روز فقط عربی بخوانی و اینطور نباشد که این همه مرور و تست انجام دهی»
 در این مرحله، مغز به دنبال تغییرات در یک روز نیست بلکه حالا تصمیم می گیرد تغییرات سراسری برای درس هایتان ایجاد کند و آن درس هایی که احساس خوبی در موردشان ندارید را کلا از برنامه حذف می کند. البته که آرام و بی سر و صدا این خواسته هایش را مطرح می کند.
حالا چطور  خود را از این احساس منفی در مورد جا به جای درس ها در برنامه کنکور نجات دهیم؟ روش خیلی ساده است فقط بایستی پیش زمینه های ذهنی خود را قبل از شروع هر درس روی کاغذ بنویسید. همه انسان ها تعدادی توقع و انتظار از کاری که قرار است شروع کنند را دارند و وقتی آن ها روی کاغذ می نویسند متوجه می شوند که کدام خواسته منطقی است و کدام خواسته توقع نابجایی است.
به طور مثال وقتی قرار است درس زیست را بخوانید، یک سری توقع در ذهن تان وجود دارد که اکثر اوقات از وجود این توقعات بی خبرید. توقعاتی مانند: «باید در 60 دقیقه مرورم را تمام کنم، تست های این فصل را در 30 دقیقه بزنم و درصدم 80 به بالا شود، من این فصل را خیلی بلد هستم و وقتم را یاد نمی گیرد، من این بخش را خیلی مرور کرده ام و روی نکاتش مسلط هستم پس همه چیزش را یادم هست»
این جملات یعنی پیش زمینه های ذهنی و همان توقعاتی که اگر به واقعیت تبدیل نشود، احساسی می شوید و تصمیم می گیرید که درس هایتان را در برنامه ریزی جا به جا کرده و بعد از مدتی کل برنامه تان را پاره کنید. اجازه بدهید روی همین توقعات مطرح شده کار کنیم:
1. باید در 60 دقیقه مرورم را تمام کنم: چرا برنامه ریزی باید ساعتی باشد که مجبور شوید از قبل برای خودتان زمان تعیین کنید؟ یکی از دلایلی که برنامه ریزی ساعتی محکوم به شکست است همینجاست. شاید مرور این فصل 40 دقیقه طول کشید و شاید هم 100 دقیقه. برنامه ریزی ساعتی انعطاف ندارد و این پیش زمینه ذهنی در برنامه های ساعتی خیلی زود دانش آموز یا داوطلب کنکور را احساسی می کند.
2. تست های این فصل را در 30 دقیقه: از کجا معلوم که شما در تست های این فصل نیاز به آموزش بیشتر و دقت کردن روی گزینه ها نداشته باشید؟ آیا این که در 30 دقیقه بزنید دلیلی بر قدرت و افزایش سطح یادگیری شماست؟ هدف کسانی که از تست زدن فقط امتحان کردن خودشان باشد همیشه همین است که در مدتی مشخص تعدادی تست را بزنند و بعد درصد هایشان را حساب کنند. آیا شما نیاز به تست آموزشی ندارید؟ بهتر نیست زمان تعیین نکنیم و به جایش به این سوال پاسخ دهیم که نیاز من در این فصل دقیقا چیست؟
3. درصدم 80 به بالا شود: چه کسی گفته شما با تسلط روی یک فصل حتما باید درصد بالایی هم بزنید؟ تسلط روی این فصل ممکن است فقط روی مطالب خواندنی و حفظی و فرمول ها باشد و تسلط تان در آن درس از نظر تستی نباشد. این جمله خیلی مهم است. خیلی ها یک فصل خاص را حفظ هستند حتی در امتحان شفاهی و تشریحی از آن درس می توانند نمره خوبی بگیرند اما تسلط تستی یعنی تسلطی که در آن شما به کاربرد نکاتی که حفظ کرده اید نیز رسیده باشید.
تعداد زیادی تست زده باشید و تنوع خوبی دیده باشید آیا این توقع درستی است که با حفظ بودن یک درس درصدتان هم بالا باشد؟
بقیه توقعات و پیش زمینه های ذهنی را تحلیل کنید و بگویید که ایرادش کجا بود؟ بله اگر کسی قصد دارد برنامه اش را اجرا کند؛ البته برنامه ای که اصولی و درست چیده باشد نباید با احساس خود تصمیم بگیرد. جا به جایی درس ها در برنامه کنکور یکی از همین اشتباهاتی است که اکثر کنکوری ها در برنامه ریزی خودشان اجرا می کنند.

فائزه
یکشنبه 12 آبان 1398 01:02 ب.ظ
سلام خسته نباشید
درباره برنامه ریزی سوالی داشتم . اینکه همه تاکید دارن در روز تنوع درس ها بالا باشه ، چه عیبی داره هر روز فقط یک درس یا تعداد کمی از درس ها رو بخونیم به جای اینکه 5_6 درس توی یه روز باشه ؟! یا مشاور ها اکثرا تاکید دارن که پشت سر هم درس نخونیم و حتما بینش استراحت داشته باشیم . اینکه 4 ساعت پشت هم درس بخونی، باعث کاهش کیفیت میشه؟! اگه همون 4 ساعت رو بین روز تقسیم کنیم بهتره؟!
و سوال آخرمم اینه که توی نظرات گفتین بهتره خیلی سریع درس ها روببندیم و تموم کنیم .یعنی اگه کسی دیر تر مثلا تا اسفند مباحث رو بخونه و تموم کنه ، ولی در عوض هر مبحث رو توی همین دور اول تست زیاد بزنه نمیتونه موفق بشه؟!! من درس ها رو تا الان تموم نکردم به نظرتون اگه تا دی ماه تموم کنم خوبه؟! تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. تنوع داشتن و نداشتن هیچ اهمیتی ندارد. چیزی که مهم است تکرار مجدد آن مطلب است. مثلا می گویم اگر شما درس اول زیست دوازدهم (اگر نظام قدیم هستید مثلا درس اول زیست پیش دانشگاهی) را اگر امروز خواندید دفعه بعدی که این درس را مرور می کنید یا تست می زنید چه موقع است؟
هرچقدر این فاصله کمتر باشد شما حرفه ای تر هستید. حالا می خواهید روزی یک درس بخوانید روزی 8 درس بخوانید یا روزی 6 درس یا هر تعدادی. شما باید فقط و فقط روی این تاکید کنید که فاصله تکرارها کم باشند. هیچ اهمیتی ندارد روزی چند درس می خوانید چیزی که اهمیت دارد تکرار است تکرار.
چون اگر تکرار نکنید، هرچه خوانده اید از بین می رود. سوادتان را باید در طول کنکور با خودتان همراه کنید. مرور کردن از خواندن هم مهمتر است. چون وقتی چیزی را نخوانید برایش وقتی نگذاشتید ولی اگر چیزی را که خواندید با فاصله های نزدیک به هم مرور نکنید آنگاه وقتی که گذاشتید همگی هدر رفته است.
در مورد پشت سر هم درس خواندن بسیار بسیار موافقم شما پشت هم درس بخوانید زیرا در کنکور نیز بایستی بتوانید 4 ساعت و 10 دقیقه پشت هم تست بزنید. این عادت نشستن خیلی به شما کمک می کند. فقط لطفا درست پشت صندلی بنشنید و بعد هم تمام استراحت های تان بعد از این نشستن به صورت تحرک و ورزش یا اروبیک باشد. تا تعادل بدن تان حفظ شود.
یادتان باشد پشت هم درس خواندن یک عادت مفید است که هر کسی باید در خودش ایجاد کند و شما هم این عادت را دارید پس به کارتان ادامه دهید. نکته مهم این است که افت کیفیت کاملا به عادت های شما بستگی دارد. شما می توانید آنقدر خود را شل بگیرید که اگر 20 دقیقه درس خواندید دیگر چیزی متوجه نشوید می توانید آنقدر هم تمرین کنید که اگر 4 ساعت درس خواندید هیچ کیفیتی از شما کم نشود.
در ضمن اگر به کتاب خانه های دانشگاه های پزشکی بروید متوجه می شوید دانشجویان پزشکی از جایشان تکان هم نمی خورند و بلند مدت مطالعه می کنند. پس اگر قرار به افت کیفیت باشد که باید همه دانشجویان پزشکی در بدترین شرایط باشند. در نتیجه یادتان باشد مطالعه هیچ قانون کلی ندارد و همگی به توانایی ها و تمرین های شما بستگی دارد و با تمام وجود این عادت تان را دوست بدارید.
در مورد سوال آخر، این تئوری شما روی کاغذ زیبا به نظر می رسد که درس ها را زیاد تست بزنیم ولی اسفند تمام کنیم اما شما این عوامل را در نظر نمی گیرید:
1. فشار فصل های خوانده نشده بار روانی ایجاد می کند
2. بیشتر ترس ها و استرس ها در کنکوری ها از این موضوع است که اگر نرسم بقیه درس ها را تمام کنم چطور؟
3. بیشتر افکار منفی کنکوری ها سر این است که درس های نخوانده را کی می خوانم؟
4. درس هایی که آخر سر خوانده می شوند فرصت کمتری برای تست زنی دارند.
5. ما نیاز به رفع اشکال داریم. هرچقدر درس ها دیرتر بسته شوند فرصت کمتری برای رفع اشکال هست.
اگر یک روز هم می توانید زودتر تمام کنید حتما این کار را کنید. آنگاه خواهید دید که تمام وقت تان صرف مرور و تست زنی می شود. یادتان باشد سخت ترین و وقت گیرترین قسمت برنامه ریزی مطالعه دروس نخوانده است.حالا اگر شما زودتر این بار سنگین را تمام کنید چه می شود؟ آنگاه تمام وقتتان صرف مرور و تست و رفع اشکال می شود. پس هرچه زودتر می توانید تمام کنید.
در کل من از متن پیام شما متوجه شدم فردی با اراده و قوی هستید که می تواند هر کاری را به طور کامل انجام دهد. قدرت شما در لابلای تمام حرف هایتان موجود است. خواهش می کنم از این قدرت استفاده کنید و کار را تمام کنید. موفق ترین باشید.
احسان
دوشنبه 25 تیر 1397 09:15 ب.ظ
هرچند یک ماه را با این روش ازدست دادم اما واقعا سپاسگزارم که من را از این روش اشتباه نجات دادید
با ارزوی بهترین ها
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم امیدوارم یک برنامه ریزی درست و اصولی داشته باشید. موفق ترین باشید.
احسان
دوشنبه 25 تیر 1397 02:42 ب.ظ
به شدت سپاسگزازم از توضیحاتتان
1.امیدوارم درست متوجه شده باشم که شما میخواهید بگویید که اهسته و پیوسته پیش بروم و اگر 900تست را با نظم و به مرور در طول سه ماه بزنم بهتر است ؟
-----------------
من واقعا گیج شده ام و واقعا نمیدانم چه برنامه ای اصولی است !
این 8 درس را چطور در یک برنامه به درستی جای بدهم!
چه زمانی و چه تعداد تست های هر درس بزنم یا ان درس را مرور کنم !

چه کار کنم تا وقتی مثلا فصل 9 زیست 11 را میخوانم فصل 1 را فراموش نکرده باشم !

چطور سرعتم را در مرور بالا ببرم !

چطور تست های به شدت ترکیبی درسی مثل زیست را بزنم !

چطور برنامه ای بریزم که نه به اندازه ای فشرده باشد که غیر قابل انجام باشد نه به اندازه ای غیر فشرده که تا اخر امسال هم نتوانم دروس پایه را تمام کنم ؟


پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. شما مهم ترین صحبت ها را در این پیام تان کرده اید. آفرین مخصوصا این جمله که فرموده اید: «چه کار کنم تا وقتی مثلا فصل 9 زیست 11 را میخوانم فصل 1 را فراموش نکرده باشم» این دقیقا همان سوال اصلی در برنامه ریزی است.
حالا می بینید برنامه ریزی با کیفیت چطور می تواند به شما آرامش دهد و برنامه ریزی بدون پایه و بدون اصول می تواند شما را ضعیف کند. حالا متوجه می شوید که چرا اینقدر تاکید دارم بایستی درس ها در زمان کوتاهی خلاصه شده و آماده شود. چرا مرور پی در پی و زیاد باشد و همچنین تست های متنوع و با فاصله زمانی نزدیک به هم زده شود؟
چون نباید فراموشی و کاهش قدرت یادگیری رخ دهد. برنامه ریزی درست یعنی روش و نقشه ای که همین دغدغه ها را از شما بگیرد. امیدوارم یک برنامه ریزی اصولی و خوب را برای خودتان طراحی کنید. موفق ترین باشید.
احسان
دوشنبه 25 تیر 1397 01:51 ب.ظ
با سلام و وقت بخیر
از پاسخ شما سپاسگزارم
1.اینکه شما گفتید هر ده روز دوره تستی داشته باشم یعنی وقتی جزوه یک درس را میخوانم ده روز بعد تست هایش را بزنم ؟ به عبارت دیگر بین خواندن یک جزوه و زدن تست های ان چند روز باید فاصله باشد ؟

2.دوره تستی برای هر درس شامل چند تست میشود و ایا این تست ها کلی و از کل درس است یا فقط تست هایی را می زنیم که به تازگی (مثلا ده روز قبل) مبحثش را خوانده ایم؟

3. در اصل من فکر کردم که اگر مثلا هر ده روز 100 تا تست از یک درس مثل دینی بزنم تا اخر سه ماه تابستان فقط یک کتاب که مثلا شامل 900 تا تست است تمام میکنم پس چرا کل 900 تست را در تیر تمام نکنم و در دوماه بعد هم تست بزنم اما بیشتر مرور کنم ؟


پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. امیدوارم برنامه تان خیلی سریع اصولی کنید چون واقعا جای نگرانی است کسی با آن برنامه ای که در ذهن دارید درس بخواند اما پاسخ سوال هایتان:

1. خیر، اصلا این منظور بنده نیست، منظور این است که وقتی مطلبی را امروز می خوانید تا روز کنکور باید وارد چرخه مرور و تست شود و اینطور نباشد که مثلا الان بخوانید و تست بزنید و بعدش 60 روز به امان خدا رهایش کنید. این روش برنامه ریزی کاملا غلط است. چرخه مرور و تست هم در بدترین شرایط هر 10 روز یک بار باید برای هر مبحث تکرار شود تا مطلب به قوت خودش باقی بماند.
2. دوره های تستی بستگی به این دارد که روش شما آموزشی باشد یا تست زمان دار؟ برای همین در این خصوص شرایط درسی تان برای هر مبحث تعیین می کند. فقط اولیت اول این است که هر چیزی را خواندید دیگر نباید کنارش بگذارید و بایستی تا روز کنکور همیشه درگیرش باشید.
3. خودتان به مطلبی که نوشتید دقت کنید. به نظر شما اینطوری اصلا خوب است؟ مثلا من بگویم 900 تست ریاضی را در یک هفته می زنم و بعد سه هفته بعدی را اصلا تست ریاضی نمی زنم. یا شخص دیگری بگوید من 2000 تست زیست را در 1 ماه می زنم و بعد دو ماه بعدی را تست کمتر می زنم یا اصلا تست نمی زنم و فقط مرور می کنم.
اصلا نیاز به توضیح ندارد این برنامه فقط ظاهر دل خوشکنکی دارد ولی در اصل این برنامه نه اصولی است نه علمی. شما هر چیزی را بخوانید و تست و مرورش را به طور مرتب انجام ندهید افت می کنید.
مثلا همان دین و زندگی اگر شما در تیرماه 900 تست دین و زندگی بزنید شاید به خیال خودتان یک کتاب را کامل تمام کرده باشید اما وقتی در دو ماه بعدی اصلا تست نمی زنید یا خیلی کم تست می زنید دچار افت می شوید. یعنی آخر شهریور اگر تست دینی جلوی شما بگذارم دیگر مثل تیرماه رویش مسلط نیستید.
کلی باید زمان بگذارید تا دوباره مثل تیرماه بشوید که این زمانی که دوباره می گذارید را به زمان دوباره کاری نام گذاری می کنند. می گویند یک برنامه ریزی خوب، برنامه ای است که دوباره کاری نداشته باشید.
یعنی شما در یک درس به قله نرسید و بعد رهایش کنید که مجبور شوید دوباره کلی کار انجام دهید تا به تسلط برسید.
بنده فکر می کنم شما بیشتر از اینکه دغدغه مطالعه درست و برنامه اصولی را داشته باشید دغدغه کتاب هایتان را دارید. حالا نمی دانم چرا؟ شاید می خواهید کتاب هایتان تمام شود و از این بابت سرکوفتی از کسی نشونید که مثلا این همه کتاب خریدی و نخواندی یا شاید هم استراتژی شما این است که کتاب های زیادی را بخرید و برای همین با خودتان حساب کتاب کرده اید که تند تند تست هایش را پشت سرهم بزنید و بعد یک مدت اصلا تستی نزنید یا خیلی کم تست بزنید.
به هرحال کتاب ها را دغدغه خودتان نکنید. برنامه ریزی باید اصولی باشد. هرچیزی را خواندید از امروز تا روز کنکور باید هم از آن تست زده شود و هم مرور شود و در بدترین شرایط این چرخه باید هر 10 روز یک بار تکرار شود تا شما همیشه در تسلط باقی بمانید. موفق ترین باشید.
احسان
یکشنبه 24 تیر 1397 09:02 ب.ظ
با عرض سلام و وقت بخیر.
.میخواستم بدونم که :
1-برای هر درس چند منبع برای تست زدن کافیست ؟

2-ایا به نظر شما ایرادی داره که من در درس های عمومی در تابستان همه ی تست ها رو از کتاب هایی که خریدم بزنم و در دو ماه بعد تست نزنم و فقط جزوه را مرور کنم ؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. پاسخ سوالات شما را به ترتیب شماره گذاری خودتان پاسخ می دهم:

1. برنامه ریزی شما بایستی به طوری باشد که تعداد تست های زیاد و با فاصله کم را بزنید. اما کتاب های تست یک مشکل بزرگ دارند و آن هم اینکه 60 تا 80 درصد آن ها مشابه هم است یعنی همان تست های کنکورهای سال گذشته. پس شما وقتی 2 یا 3 کتاب جدید می خرید به این معنی نیست که همه تست ها فرق دارند و حجم زیادی از تست ها تکراری است.
بنابراین من پیشنهادم این است که کتاب دور دنیای گاج یا زرد قلمچی را داشته باشید و برای تنوع تستی به نمایندگی ها کانون، گزینه2، سنجش و گاچ مراجعه کنید و آزمون های سال های گذشته شان را خریداری کنید. اینطوری شما تنوع تستی بیشتری را می بینید تا اینکه بخواهید چند کتاب تست بخرید.
این کاری است که من برای شاگردان خودم انجام می دهم و باعث می شود تا چندین و چند مدل تست کنکور را ببینیم. البته شما به شرطی می توانید این همه تنوع تستی را بزنید که بتوانید در زمان کوتاه درس هایتان را تمام کنید ولی اگر برنامه ریزی تان ساعتی باشد یا اینکه قرار است درس هایتان اسفند یا فروردین یا اردیبهشت تمام شود که همان یک کتاب تست را هم نمی رسید بزنید.
بنابراین برنامه ریزی شرط لازم و اساسی در این است که بتوانید این همه تنوع تستی را بزنید.
2. صد در صد ایراد دارد. اصلا این چه نوع برنامه ریزی است؟ اگر قرار است اینطوری درس بخوانید اصلا خودتان را خسته نکنید. 2 ماه یعنی 60 روز تست نزدن؟ خب اصلا از همان اول نه تست بزنید و نه بخوانید چون اگر شما هر 10 روز یک بار دوره تستی نداشته باشید همه چیز را از دست می دهید پس اصلا چرا بخوانید که 60 روز بعد رهایش کنید؟
نمی دانم این نوع برنامه ریزی ها را از کجا و با چه استدلالی برای خودتان طراحی می کنید؟ فراموش کردن و از دست دادن قدرت حل تست برای هرکسی اتفاق می افتد و این نوع برنامه ریزی برای کنکور اصلا موفقیت آمیز نیست.
یادتان باشد همه هست و نیست یک کنکوری به برنامه اش است. این برنامه ای که شما در ذهن دارید جزء ضعیف ترین مدل فکری یک برنامه است و جز آشفتگی و خستگی و مطالعه های بدون برداشت چیزی به بار نمی آورد.
لطفا در مورد برنامه ریزی تان تجدید نظر کنید. مطمین هستم یک برنامه ریزی خوب شما را به هدفتان می رساند. موفق ترین باشید.
سودابه
پنجشنبه 21 تیر 1397 01:02 ب.ظ
نظرات شما قابل احترام است من صورت مسئله رو پاک نکردم مسیر رسیدن به خواسته هام رو تغییر دادم
اکثر مطالب سایتو خوندم و سوال و جوابا رو هم میخونم با توجه به اینا به این نتیجه رسیدم شما میتونید کمکم کنید چون نه امید واهی میدید نه ترس و اضطراب الکی به جون آدم میندازید و هم اینکه مسیر رو روشن میکنید اگر میشه منو هم راهنمایی کنید خیلی ممنون
پرستاری بخونم (سوالم اینه که پرستاری آزاد و دولتی در حقوق، متفاوت هستن؟ا پرستاری با مدرک آزاد نمیتونه محلی کار کنه که پرستار با مدرک دولتی کار میکنه)

یکی از سه بهداشت و بخونم (محیط عمومی حرفه ای _خب در موردشون مطالبی خوندم میخوام بدونم بین این و پرستاری کدوم از نظر بازار کار و درآمد بهتره؟)

و درنهایت هر کدوم رو که انتخاب کنم میخوام عضو هیئت علمی شم (میدونم سخت اما از همین الان به فکرم مطالبی جهت عضویت هیئت علمی خوندم مثل داشتن مدرک زبان و مقاله و...اما با تلاش و انتخاب مسیر درست میشه)

جایگاه اجتماعی، بازار کار و درآمد و پیشرفت برای یک خانم از رشته های بالا مد نظرم هست
خیلی ممنون از اینکه پاسخگو هستید
پاسخ رضا جدیدی : خواهش می کنم، امیدوارم باعث شود تا همگی روز به روز در شرایط بهتری قرار بگیریم. نظر لطف شماست به بنده و از این جهت سپاسگزارم.
نوع مدرک دانشگاهی روی استخدام اثری ندارد و هیچ ارتباطی وجود ندارد اما خب بایستی بدانید که پرستاری رشته سختی از نظر کاری است. اکثر پرستاران کشورمان، دیسک کمر، زانو درد و ساییدگی زانو دارند و علتش هم زمان زیادی در سرپا ایستادن و همچنین بلند کردن وسایل سنگین و بیماران از روی یک تخت به تخت دیگر است.
مهندسی بهداشت از نظر کاری خیلی سبک است و شما به عنوان ناظر می توانید وارد کار شوید ولی خب میزان استخدام شدنش خیلی کمتر از پرستاری است. از همه رشته ها می توانید به فکر هیئت علمی باشید.
شرایط هر دانشگاه برای جذب هیئت علمی فرق دارد، مثلا برخی از دانشگاه می گویند شما حداقل یکی از مراحل تحصیلی تان را در خارج از ایران بگذرانید یا برخی دیگر مقالات معتبر بین المللی را ملاک قرار می دهند.
البته اینکه شما در دانشگاه آزاد درس بخوانید تقریبا شانس زیادی برای هیئت علمی شدن ندارید زیرا تقاضا برای استاد شدن در این رشته ها زیاد است و تصور کنید که در مصاحبه، افرادی باشند که از دانشگاه های معتبر مثل تهران یا شهید بهشتی و اصفهان و شیراز و مشهد و تبریز و اهواز مدرک گرفته باشند و بخواهند مثل شما استخدام شوند.
خب شانس آن ها بسیار بالاتر است و تقریبا درس خواندن در دانشگاه ازاد شانس استاد شدن را از بین می برد.
اگر به فکر درامد و کار هستید و در کنارش کارتان هم سبک باشد و سلامتی تان به خطر نیفتد، بهترین رشته در پیراپزشکی ها فیزیوتراپی است. دومین رشته، هوشبری است، سومین رشته اتاق عمل، چهارمین رشته بینایی سنجی، پنجمین گفتاردرمانی، ششمین شنوایی سنجی.
بعد از این ها دیگر سایر رشته های پیراپزشکی همسطح هستند. موفق ترین باشید.
سودابه
پنجشنبه 21 تیر 1397 12:11 ب.ظ
خیلی ممنون قصد داشتم برم مرخصی بگیرم ولی اینطوری که گفتید خود به خود مرخصی رد میشه و مشکل پیش نمیاد یک باره میرم انصراف میدم بعد از نتایج
صحبت های شما کاملا درسته بعد از پنج سال هم پزشکی قبول شدن ارزش داره به رفتن به رشته های الکی اما مگه چقد میشه برای خواسته هامون با خانواده یکی به دو کرد یک سال دو سال چند سال؟ تا یک جایی حمایت هست از یک جایی میگن داری وقت تلف میکنی خصوصا اگر اشتباه کرده باشی من سال دوم پرستاری قبول میشدم اما بد انتخاب رشته کردم و سال سوم هیچ انگیزه ای نداشتم و رتبه ای که آوردم خیییلی افتضاح بود امسال هم بازم نرسیدم به خواستم اما دیگه نمیتونم برای رسیدن بهش به این روش پیش برم قصدم اینه که برم پرستاری و دو مسیر انتخاب کردم که هنوز تصمیم قطعی نگرفتم و قصد داشتم از شما کمک بگیرم
پاسخ رضا جدیدی :
این موضوع پاک کردن صورت مسئله است. کسی که نتواند در خانواده از خواسته هایش دفاع کند یعنی در جامعه هم برای زندگی مشکل دارد. من معتقدم مشکل از خود شخص است که فشار رویش تحمل می شود.
الان چه اتفاقی افتاده است؟ تعداد زیادی دانشجوی انصرافی برای کنکور مجدد یا تعداد زیادی لیسانس و فوق لیسانس برای کنکور مجدد. این ها همان هایی هستند که احساسی شدند و گفتند ولش کن می رویم خوشبختی را در یک رشته دیگر جست و جو می کنیم.
یا می گفتند چقدر دیگر فشار حرف های دیگران را تحمل کنم؟ می روم تا یک جور دیگر زندگی ام را بسازم. در زندگی تان پاک کن نباشید. یعنی چه؟ یعنی صورت مسئله های اصلی زندگی تان را پاک نکنید. شما یک موضوع دارید که بایستی آن را حل کنید حالا فرار کردن و به یک رشته بی هدف رفتن که موضوعی را حل نمی کند.
من معتقدم کسی که پاک کن شود بالاخره یک روزی یک جایی کم می آورد و باید برگردد و زندگی اش را بسازد. این که خانواده نمی گذارد و نمی شود و فشار روی من زیاد است و... همگی یعنی من قدرت بیان ندارم و بلد نیستم از خودم دفاع کنم.
من دوست ندارم البته شما هم دوست ندارید هیچ کسی دوست ندارد یک رشته ای را بخواند و بعد پشیمان برگردد و بعد از 4 یا 6 یا حتی 10 سال دوباره از اول شروع کند. البته بازهم جای تشکر دارد که شجاع هستند و جبران می کنند ولی خب می شود جلوی این رفت و برگشت ها را گرفت.
دانشجو شدن هنر نیست، دانشجو یک دانشگاه معتبر در رشته مورد علاقه شدن مهم است. اگر کسی هدفی دارد حتما این توانایی را هم لازم دارد تا خودش را پای هدفش بنشاند.
اگر امروز با یک حرف ساده دست از هدفتان می کشید یا به اصطلاح یکی به دو نمی کنید پس بایستی به روزگار حق بدهید که هدف را به شما ندهد. شما باید هدفتان را از لای چنگ و دندان شیر هم که شده بیرون بکشید.
این استدلال را قبول نمی کنم که کسی مادرش گفته بس است دیگر، عمرت تلف شد، بدو به دانشگاه برو. این اصلا اوج طنز است و باید به حال چنین مکالمه ای گریست. واقعا کسی که با زندگی اش اینطور رفتار می کند انتظار موفقیت هم دارد؟
مگر دانشگاه رفتن از اتلاف عمر جلوگیری می کند؟ همین الان این 4 میلیون و خرده ای دانشجو هیچ اتلاف عمری ندارند؟ واقعا چند درصد اینانی که الان دانشجو هستند اهل پیشرفت علمی و تحقیق و باسواد شدن هستند؟
این چطور طرز تفکر خامی است که کسی فکر کند اگر برای هدفش تلاش کند عقب می افتد و عمرش تلف می شود ولی اگر به دانشگاه رفت و یک رشته بی سر و ته را خواند عمرش تلف نشده است.
تمام بزرگان دنیا می گویند، بزرگترین اتلاف عمر این است که در جایی باشی که آن را دوست نداری. چرا با زندگی انقدر سطحی برخورد کنیم؟ باز هم می گویم خوابیدن بهتر از رفتن بی هدف به دانشگاه است. حداقل می گویید خوابیدم و لذت خواب را تجربه کردم.
ما دانشجوی الکی در رشته های بی هدف بسیار زیاد داریم، دیگر کسی خودش را به این صف بی هدفان اضافه نکند. هرکسی هم خانواده اش را بلد نیست قانع کند و یا بلد نیست پای زندگی اش بایستد و دو دستی هدفش را بچسبد یا باید دست از هدفش بردارد و سطح خودش را پایین بیاورد یا اینکه یاد بگیرد با دیگران مذاکره کند.
چقدر امروزه همه چیز تغییر کرده است، اگر کسی برای خرید لباس عید از یک ماه جلوتر در پاساژ ها بچرخد، یا اگر ساعت ها فیلم های سینمایی و سریال تماشا کند، یا در شبکه های اجتماعی به دنبال یک مشت بی سواد باشد و به قول این شبکه ها، فالوور باشد، یا در یک میهمانی صحبت های بی ارزش کند و ساعت ها بگذرد یا در خیابان از این سو به آن سو بچرخد یا در کانال ها چت کند، اسمش وقت تلف کردن نیست.
ولی اگر کسی برای کنکورش درس بخواند وقتش تلف شده است. این طرز تفکر نابود کننده است. وقتی کسی برای خریدن یک لباس 30 روز می چرخد ... امیدوارم به خودمان بیاییم، خیلی سطحی نگری رواج پیدا کرده است، امروزه کتاب خریدن خرج اضافه است اما یک گوشی 11 میلیونی خریدن نشانه با کلاسی و افه شده است.
من به صف دانشجویان بی هدف پاک کن اضافه نمی شوم. موفق ترین باشید.
سودابه
پنجشنبه 21 تیر 1397 10:12 ق.ظ
سلام آقای جدیدی
من رشته آموزش و پرورش ابتدایی دانشگاه آزاد پارسال ثبت نام کردم و یک ترم رفتم و ترم دوم رو مرخصی گرفتم ترم تابستون اجباری هست و من منتظر نتایج کنکور هستم با تخمینی که خودم زدم پرستاری آزاد قبول میشم اما بازم نمیتونم به تخمین خودم اعتماد کنم الان نمیدونم چه کار کنم مرخصی بگیرم این ترم و یا انصراف بدم؟
اگر مرخصی بگیرم میتونم بعد اعلام نتایج انصراف بدم؟ دیر نمیشه؟
اگر مرخصی نگیرم و انتخاب واحد نکنم تا نتایج بیاد و قبول نشم دوباره بخوام همون رشته رو ادامه بدم به مشکل میخورم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. شما دانشجوی دانشگاه آزاد هستید و مشکلی برایتان پیش نمی آید. شما حتی مرخصی هم بگیرید می توانید انصراف بدهید و مرخصی گرفتن ارتباطی با انصراف ندارد. خب در صورتی که مرخصی نگیرید و انتخاب واحد هم نکنید خود به خود برایتان مرخصی تحصیلی رد می شود چون شما انصراف نداده اید از یک طرف انتخاب واحد آن ترم را هم انجام نداده اید و بعدا با مراجعه به آموزش دانشگاه یا بایستی انتخاب واحد کنید یا باید مرخصی تحصیلی بگیرید.
اما یک صحبت با تمام کسانی که پشت کنکور هستند به خصوص خانم ها، وقتی رشته ای را دوست ندارید چرا خودتان را اذیت می کنید؟ اصلا جریمه های انصراف و خرج های پولی آن به کنار. چرا برای خودتان دغدغه درست می کنید.
حالا کسانی که آقا هستند چاره ای ندارند برای آنکه بتوانند کنکور بدهند مجبورند دانشگاه بروند ولی خانم هایی که یک رشته را همینجوری در یک دانشگاه انتخاب می کنند و از همان سال به فکر مرخصی و نرفتن و ... هستند واقعا استدلال و دلیل شان چیست؟
چرا یک رفتار اشتباه را همیشه تکرار کنیم؟ یک چیزی از قدیم مد بوده که هرکسی در کنکور قبول نشد یک رشته دانشگاهی برود تا از بقیه عقب نیفتد و دوباره کنکور بدهد. این استدلال غلطی است. اولا عقب افتادن یعنی چه؟
هرکسی برنامه خودش را برای زندگی دارد، هرکسی اهداف شخصی خودش را دارد. مثلا اگر شما به دانشگاه ازاد بروید و یک رشته را بخوانید و من 5 سال پشت کنکور بمانم و پزشک شوم آیا از شما عقب افتاده ام؟
خب معلوم است که نه، چون شما در این 5 سال فقط یک مدرک دانشگاهی گرفته اید ولی من در این 5 سال پزشک شده ام و آینده ام که مثل روز روشن است. چرا با استدلال کهنه شده و پوسیده نسل قبل بازهم توی چاه می روید؟
دوما، چرا برویم دانشگاه ازاد بیخود و بی جهت یک رشته ای را بزنیم و بعد به فکر کنکور باشیم؟ اینطوری که نه آن رشته دانشگاهی را می خوانیم نه کنکور را. اینطوری که خودمان را گول زده ایم.
لطفا با زندگی خودتان شوخی نکنید. عبرت بگیرید از کسانی که یک مسیر را اشتباه می روند و پشیمان بر می گردند.
بازهم می گویم اگر اقایی دانشگاه پیام نور یا ازاد بنویسید برای آنکه از معافیت تحصیلی برای کنکور استفاده کند منطقی است ولی چرا یک خانم این کار را کند؟ دوستان عزیز منطقی باشید. عمرتان را در رفت و آمد راه دانشگاهی سپری نکنید که به آن علاقه ای ندارید.
من را ببخشید که مجبورم اینطور صحبت کنم چون دلم می خواهد آگاه شوید به خودتان بیایید. مثلا من اگر به جای این خانم محترم بودم همین امروز می رفتم و انصراف می دادم چرا؟
با خودم فکر می کردم، من این رشته را دوست ندارم، اگر داشتم پس چرا دوباره کنکور دادم؟ این رشته باب میل من نیست. پس چرا فقط برای اینکه دانشجو باشم عمرم را تلف کنم؟ من یک اعتقاد دارم اگر کسی بخوابد بهتر از این است که کار بی هدف انجام دهد.
دانشگاه رفتن در رشته ای که به آن علاقه ندارید یا اینده خود را در آن نمی بینید یک کار بی ارزش است. آن مدرک هیچ فایده ای برای شما ندارد جز اینکه مایه افسردگی و کسلی تان شود. دانشگاه بی هدف ممنوع. بازهم ببخشید که توضیحات اضافه تری دادم چون دوست دارم باعث آگاهی شوم و خیلی ها که این روند قدیمی که از گذشته مد بوده را کنار بگذارند. موفق ترین باشید.
فاطمه
جمعه 15 تیر 1397 10:01 ب.ظ
سلام وقت بخیر
برای اینکه واسه طرح ترمیم معدل شرکت کنیم باید چکاری انجام بدیم؟دقیقا از کی این امتحانا برگزار میشه؟ اینترنتی باید ثبت نام کنیم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید هیچ اطلاعی از این طرح ندارم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. برای شرکت در طرح ترمیم معدل مراحل زیر را می توانید طی کنید:

گام اول: به یکی از مدارس بزرگسالان شهرتان مراجعه کنید. بهتر است روز دوشنبه یا چهارشنبه باشد که این مدارس باز باشند. اگر شهرتان مدرسه بزرگسالان ندارد با آموزش و پرورش شهرتان تماس بگیرید و بپرسید که مجری برگزاری طرح ترمیم معدل در شهرتان کدام مدرسه است؟
گام دوم: به مدرسه مورد نظر مراجعه کنید و در گفت و گو با مدیر مدرسه به او بگویید که قصد شرکت در طرح ترمیم معدل را دارید.
گام سوم: آزمون ترمیم معدل هر سال در یکی از ماه های خرداد، شهریور و دی برگزار می شود و شما بایستی به دلخواه یکی از این ماه را انتخاب کنید.
گام چهارم: با انتخاب یکی از ماه ها، مدیر مدرسه زمان حضور در مدرسه برای ثبت نام در طرح ترمیم معدل را به شما اعلام می کند.
گام پنجم: در زمان تعیین شده به مدرسه مراجعه می کنید و فرم های مخصوصی را پر کرده و هزینه امتحانی را نیز می پردازید.
گام ششم: تاریخ امتحانات برای شما مشخص می شود و در روز مشخص شده وارد امتحان می شوید.
نکته: هر کسی برای هر درس فقط یک بار می تواند در طرح ترمیم معدل شرکت کند.
نکته: اگر نمره تان در طرح ترمیم معدل بدتر از نمره اولی تان شود همان نمره اولی برای سنجش ارسال می شود.
نکته: این طرح ترمیم معدل فقط برای تاثیر در کنکور سراسری است و با این طرح نمی توانید برای بالا بردن نمره معدل کل که برای ثبت نام در دانشگاهی مثل فرهنگیان و... نیاز است بهره ای ببرید. موفق ترین باشید.
جمعه 15 تیر 1397 01:55 ق.ظ
سلام استاد بزرگوار امیدوارم حالتون خوب باشه ...ممنون بابت همه راهنمایی هاتون ....انشاالله همیشه سلامت باشین...من داوطلب نظام قدیم هستم که از حدود فروردین ماه تصمیم گرفتم برای کنکور 98 آماده بشم ...و از همون موقع هم زیاد به حواشی توجه نکردم ...و از همون کتابهای نظام قدیم شروع به خوندن کردم...و خب خدارو شکر سازمان سنجش هم برای کنکور 98 اعلام کرد که دو کنکور برگزار میشه....الان استرسی که دارم و گاهی اوقات اذیتم میکنه تاثیر معدل در کنکور 98 هست ....واقعا سعی میکنم از این حواشی دور باشم ولی باز هم به هر حال تاثیر میزاره ....این همه حرف و حدیث که واسه تاثیر معدل هستش ....یه روز 50 درصد قطعی میگن و یه روز 40 میگن ....واقعا تاثیر قطعی معدل واسه کسی که به هر دلیلی نمرات نهایی رو خوب پاس نکرده ضربه میخوره ....کاش سازمان سنجش هم حداقل یه تصمیم منطقی و خوب بگیره و بچه ها رو از این همه سردرگمی دربیاره ....خیلی ممنون میشم اگر که من رو راهنمایی بفرمایین . ..چون واقعا حیفم میاد که الان تمرکزم درگیر این موارد بشه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم، لطف دارید. اگر مطلب کنکور 99 + فیلم را دیده باشید آنجا به طور دقیق توضیح دادم که لازم است حتما طرح ترمیم معدل را شرکت کنید. حتی شمایی که قصد کنکور 98 کرده اید حتما حتما برای طرح ترمیم معدل برنامه داشته باشید.
من چرا این صحبت را خیلی جدی مطرح می کنم؟ نه به این خاطر که تاثیر معدل 40 یا 50 می شود یا اصلا نمی شود یا شایعه است یا هرچیز دیگری.
بلکه طرح ترمیم معدل نیاز جدی است به این علت که سطح سوالات کنکور در سال 96 و 97 ساده تر از سال های قبل بخصوص 93 شده است و وقتی کنکور آسان شود خیلی ها نتیجه گیری بهتری دارند و همین باعث می شود تا معادلات به هم بریزد.
پس اگر نمرات زیر 17 دارید از همین حالا در برنامه تان یک نقشه اساسی برای ترمیم معدل هم داشته باشید. فشار را از روز کنکور بردارید و سعی کنید در کنار استارت خوبی که برای کنکور زده اید همین را برای امتحان ترمیم هم در نظر بگیرید.
حرف های قدیمی مثل اینکه: «خواندن برای کنکور با خواندن برای نهایی فرق دارد من تستی یاد می گیرم نمی توانم تشریحی امتحان بدهم» را هم نزنید زیرا اگر شما مفهومی نمی خوانید برای کنکور پس هیچ کاری برای کنکور نمی کنید.
این حرفا که تستی و تشریحی فرق دارد برای کنکورهای سال 80 تا 88 بود و برای بعد از آن این حرفا معنا ندارد. کسی که مفهومی نمی خواند هیچ کاری برای کنکورش نکرده است. کسی که ارتباطی یاد نگرفته هیچ قدمی برای کنکورش برنداشته است و کسی که نمی تواند پارگراف ها را یکی پس از دیگری به هم بچسباند و ارتباط های جدیدی بسازد هیچ عمقی در یادگیری اش وجود ندارد.
پس خیلی جدی نقشه امتحان ترمیم را مد نظر قرار دهید و فشار را از روز کنکور خلاص کنید. به همین سادگی می توانید به موفقیت برسید. استرس بی معناست همیشه دنبال راه حل باشید. موفق ترین باشید.
سونیا
سه شنبه 12 تیر 1397 05:56 ب.ظ
سلام اقای جدیدی خوب هستید توروخدا منو کمک کنیدمن ورودی پارسال پزشکی هستم بعد قبولی توی دانشگاه دوره یکسالمو با بدبختی و در بدترین شرایط گذروندم وارد روابط عاشقانه شدم سال بعد ازمون جامع دارم هیچی نخوندم داره اروزم نابود میشه من از یکی از شاگردانتون که قبلا بهش توی ازمون جامع کمک کردید سایتتون رو بهم داد اون دفه اول قبول شد تورخدا نوشنتیدظرفیتتون پره اما اون واسه کنکوریاست نه وقتی یکی مث من برای ازمون جامع مشاوره بخواد باید کجا بره؟شما تجربتون بالاست منم کمک کنیدبخدا اگر دستمو نگرید پزشکی رو باید ببوسم بزارم کنار خیلی به خودم ظلم کردم نزارید تا اخرعمرحس بدبختی کنم خواهش میکنم بهم وقت بدید باهاتون حرف بزنم تابستونه اما حال من خرابه خواهش می کنم منو کمک کنین
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. لطفا آرام باشید، هنوز که اتفاق بدی برایتان رخ نداده است، آزمون جامع را هم ان شالله به سلامتی خواهید گذراند و مورد مهمی نخواهد بود.
اینکه سال خوبی در پزشکی نداشته اید و دلیلش را هم ذکر کرده اید بسیار برای بنده غم انگیز بود چون هرکسی که پزشکی یا دندان یا دارو قبول می شود خیلی زحمت کشیده است و نباید در دانشگاه روند تحصیلی اش را قطع کند.
اما با این حال شما به اندازه کافی فرصت دارید، می دانم می توانید به موفقیت دلخواه برسید و قطعا این توانمندی را دارید که به نتیجه دلخواه تان برسید. من ظرفیتم تکمیل است و از این جهت بایستی بنده را ببخشید اما اگر فرصت تماس بخواهید می توانید بین ساعت 21 تا 21 و 30 تماس بگیرید. این وقت مشاوره ازاد است و هرکسی می تواند تماس بگیرد.
امیدوارم بنده بتوانم باعث آرامش فکری در شما شوم. موفق ترین باشید.
هدی
دوشنبه 11 تیر 1397 11:58 ب.ظ
سلام
برای یادگرفتن انگلیسی جز رفتن به مراکز آموزشی تز چه راهی میشه استفاده کرد که هم دامنه لغات پرکابرد وسیع تر بشه هم صحبت کردن و در نهایت از طریقی بشه مدرکی گرفت؟ الان سرچ میکنی تو اینترنت راه های مختلفی بیان شده بهترینش که حتما بازده داشته باشه چی هست؟
با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. نکته اول اینکه یادگیری زبان فقط از یک مسیر کامل نمی شود، شما بایستی به چت روم های خارجی بروید و مجبور شوید چت کنید، همزمان کتاب داستان و رومان بخوایند، از طرفی گزارش کار بنویسید تا نوشتن هایتان قوی شود و فیلم ببینید و موسیقی های زبان اصلی و سخنرانی های انگلیسی گوش کنید.
این قاعده ای است که چه به آموزشگاه بروید و چه نروید باید رعایت کنید. مخصوصا چت کردن با کسانی که انگلیسی خوبی دارند بسیار روی قدرت یادگیری تان اثر می گذارد و خجالت و ترس تان را از بین می برد.
نکته بعدی در این خصوص است که هر روز باید درگیر زبان باشید نه اینکه فکر کنید 5 دقیقه و 10 دقیقه بلکه باید از ابتدای صبح تا انتهای شب درگیرش باشید. سعی کنید از واژگان انگلیسی در کلام خود استفاده کنید و هیچ ایرادی هم ندارد چون در حالی یادگیری هستید.
همچنین سعی کنید وقتی فکر می کنید به انگلیسی فکر کنید و معنای تمام وسایل و امکانات اطراف خود را به انگلیسی بدانید.
برای یادگیری لغت هم روش های مختلفی هست مثلا سایت memrise.com یک سایت حرفه ای در افزایش دامنه لغت است هرچند من معتقدم این مدل لغت حفظ کردن کارایی ندارد و بهترین سبک یادگیری لغت را چت کردن و فکر کردن به انگلیسی می دانم.
مورد بعدی که خیلی به یادگیری زبان تان کمک می کند سرچ در گوگل به زبان انگلیسی است، یعنی سعی کنید از این به بعد نیازهایتان را به انگلیسی جست و جو کنید. از گوگل ترنسلیت برای ترجمه و شروع کار استفاده کنید تا راه بیفتید.
همین که سعی کنید همیشه منابع انگلیسی را جست و جو کنید کم کم ذهنیتی خارجی پیدا خواهید کرد و در چنین فضایی یادگیری زبان برایتان آسان تر می شود. فقط یادتان باشد اینکه چند دقیقه در روز برای زبان وقت بگذارید شما را به جایی نمی رساند.
باید سعی کنید کم کم لغات انگلیسی را جایگزین فارسی کنید در صحبت هایتان، به انگلیسی فکر کنید، به انگلیسی سرچ کنید، فیلم انگلیسی ببینید، موسیقی انگلیسی بشنوید، چت انگلیسی کنید، سخنرانی انگلیسی گوش کنید، گزارش هایتان را انگلیسی بنویسید.
حالا این ها رو نوشتم ولی یک راز را هم به شما می گویم: اگر کمالگرایی کنید آنگاه یادگرفتن زبان را هم باید فراموش کنید. یعنی چه؟ یعنی اینکه بگویید: «من وقتی زبان را یاد می گیرم که گرامر را از حفظ باشم، من وقتی باید چت کنم که دامنه لغتم حداقل 5000 کلمه باشد، من وقتی فیلم تماشا می کنم که حداقل 10000 اصطلاح و لغت جدید یاد گرفته باشم، من وقتی می توانم واژه ها را تشخیص دهم»
این کمالگرایی ها باعث شده خیلی ها یادگرفتن زبان را در همان am و is و are رها کنند. شما از همان لغت اول و بدون اینکه گرامر بلد باشید می توانید تمام این کارها را کنید و باید بدانید که این حق را دارید که اشتباه کنید، غلط تلفظ کنید، اشتباه بنویسید و... مانند کسی که قرار است تازه زبان باز کند. موفق ترین باشید.
یکشنبه 10 تیر 1397 03:27 ب.ظ
سلام استاد امیدوارم حالتون خوب باشه ....استاد من دیدم که گفتین ظرفیت تموم شده و دیگه شاگرد قبول نمیکنین ...استاد امکانش هست یه وقت تماس بگین تا یه لحظه باهاتون تماس بگیرم ...باور کنین من نمیدونستم که ظرفیت محدود هستش امروز اومدم که بهتون بگم کی ثبت نام میکنین که دیدم نوشتین ظرفیت پرشده ...لطفا یه ساعت رو برای تماس بگین ممنون میشم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله ظرفیت بنده فقط 20 نفر برای هر سال است که روز اول تیرماه پذیرش انجام شد. البته بنده پذیرش نکردم در واقع این دانش آموزان و افرادی که تحصیل مجدد بودند بنده را پذیرش کردند.
برای پذیرش اگر می خواهید تماس بگیرید بنده معذروم ولی اگر مشکلی دارید که فکر می کنید بنده کمترین می توانم آن را حل کنم با تمام وجود در خدمتتون هستم می توانید بین ساعت 21 تا 21 و 30 تماس بگیرید چون این وقت ازاد برای تماس است. موفق ترین باشید.
لیلی
شنبه 9 تیر 1397 08:07 ب.ظ
سلام این مطلب بسیار عالی بود خیلی ممنون.
من به شدت این مدلی هستم با توقعات خیلی زیاد از خودم که خیلی دلسردم کرده بود
اما مغز که انقد منطقی گولمون میزنه تو قدم های بعدی چطور متوجه بشیم مغزمون داره گولمون میزنه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم بله خیلی ها این مدل از رفتارها را از خودشان نشان می دهند. کلا یک قانون کلی برای اینکه متوجه شویم مغز در حال گول زدنمان هست وجود دارد و آن هم این است که ما را از کاری که الان انجام می دهیم پشیمان کند.
حالا با جمله بندی های متفاوت ممکن است به ما حمله کند ولی قاعده اش این است که شما می پذیرید که نباید این کار را که در راستای هدفتان است انجام دهید. مثلا با تولید استرس، احساس منفی، احساس ناقص بودن جزوه، احساس ناکارامد بودن برنامه، احساس ترس، احساس تمسخر، احساس تحقیر و... بالاخره شما را قانع می کند دست از برنامه درسی تان بردارید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.