کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - موفقیت در کنکور نیازمند فداکاری است

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

موفقیت در کنکور نیازمند فداکاری است


«به تعویق انداختن علایق، یکی از نشانه های بلوغ است و این امر نیازمند فداکاری است.» این جمله ای است که در زندگی شخصی ام به آن دست یافته ام و وقتی زندگی کنکوری ها را بررسی می کنم، جای خالی این جمله را احساس می کنم پس تصمیم گرفتم در این مطلب به اهمیت فداکاری برای دست یافتن به موفقیت در کنکور بپردازم.
همیشه برای توضیح این مطالب، ذکر مثال یکی از بهترین راهکارهاست بنابراین اجازه می خواهم تا با ذکر چند مثال از زندگی کنکوری ها به بیان جزییات مورد نیاز و جای خالی فداکاری برای دست یافتن به موفقیت در کنکور اشاره کنم. در مثال اول، زندگی یک دانش آموز یا داوطلب کنکور را در نظر بگیرید که بسیار وابسته به شبکه اجتماعی است طوری که حداقل 2 ساعت در روز را در آن شبکه ها، سپری می کند. او با بهانه وجود کانال های درسی در شبکه های اجتماعی، عضو آن ها شد ولی کم کم فراموش کرد که هدفش از پیوستن به این شبکه ها چه بود؟ او در لیست کانال های خودش، موضوعات مختلفی مثل رمان ها، بازیگران، کلیپ های انگیزشی، کلیپ های طنز و... را دنبال می کند و زمان اصلی خود را در این شبکه ها به چت کردن با دوستانش سپری می نماید.
این فرد هدف گذاریش روی رشته پزشکی است اما رفتارهایش هیچ نشانی از پزشک شدن او ندارد. عنصری که در زندگی این فرد برای رسیدن به موفقیت در کنکور خالی است، فداکاری و از خودگذشتگی است. همه قبول داریم که حضور در شبکه های اجتماعی جذابیت های خاص خودش را دارد و می تواند یک تفریح بی انتها باشد اما برای دست یافتن به موفقیتی دلچسب در کنکور نیازمند یک فداکاری و از خودگذشتگی هستیم. نیاز داریم تا از این تفریح لذت بخش گذشت کنیم و درس بخوانیم تا به موفقیت برسیم. موفقیتی که پایدارتر و عمیق تر است و اساس زندگی مان را می سازد.
مثال دوم ما را داوطلب کنکوری می سازد که علاقه شدیدی به دانشگاه تهران دارد اما از طرفی برنامه های ورزشی و سریال های تلویزیون، قسمت بزرگی از عادت های همیشگی اوست. در واقع این داوطلب، از وقتی یادش می آید تنها سرگرمی اش، تماشای برنامه های تلویزیون بوده است و الان هم این عادت را در سر دارد. پیگیری مداوم سریال ها، بحث در مورد آن ها، مشاهده تمام فوتبال های مهم و حمایت از آن ها، علاقه و سرگرمی این داوطلب کنکور را می سازد. این فرد، هدفش دانشگاه تهران است پس لازم است تا فداکاری کند، او نیاز به گذشتن از این تفریح و سرگرمی اش دارد تا به هدف بزرگترش برسد و کسی که این فداکاری را انجام می دهد، به بلوغ فکری رسیده است.
مثال سوم، زندگی دانش آموزی را به تصویر می کشد که علاقه شدیدی به کتاب های رمان دارد. او از کودکی با کتاب بزرگ شده و حجم زیادی از دوران عمرش را صرف مطالعه؛ مخصوصا خواندن رمان نموده است. بایستی به تربیت این فرزند افتخار کرد زیرا او بهترین نحوه بزرگ شدن را تجربه کرده و نوع زندگی این داوطلب کنکور، چیزی است که من حسرتش را خواهم کشید اما موضوع این جاست که این دانش آموز هم برای دست یافتن به هدف بزرگ تر زندگی اش، نیازمند آن فداکاری است. درست است که رمان خواندن بهترین تفریح اوست ولی سال کنکور، فرصتی برای موفقیت در دانشگاه است و باید از این لذت، با فداکاری عبور کرد تا به موفقیت در کنکور رسید.
در تمام این مثال ها، نکته ای که وجود داشت، مربوط به فداکاری های کوتاه مدت برای دست یافتن به موفقیت های بلند مدت است. فکر نکنید این فداکاری فقط برای کنکور تعریف می شود؛ اجازه می خواهم چند مثال غیر کنکوری بزنم تا ثابت شود که جمله اول این مطلب را می توان برای هر موفقیتی، تفسیر کرد.
مثال اول، مربوط به فردی می شود که 30 میلیون پول دارد. او می تواند همین حالا با پولش یک ماشین بخرد، سوارش شود و لذت ببرد. همچنین او می تواند این مبلغ را پس انداز کرده و مقدارش را افزایش دهد و از طرفی او می تواند یک کارآفرین شود و با این پولش یک شغل برای خودش ایجاد کند. کدام را انتخاب کند؟ لذت ماشین سواری؟ پس انداز و تحمل کوتاه مدت بی پولی؟ ایجاد شغل و ریسک کردن؟ 

برای موفقیت در کنکور نیاز به فداکاری است

اگر دقت کنید، متوجه می شوید این فرد با انتخاب کردن خرید ماشین به لذت هایش پاسخ داده دقیقا مثل مثال آن کنکوری که تماشای تلویزیون را انتخاب کند. پس او هیچ قدم بزرگی برای موفقیت در زندگی اش برنداشته است. اگر او این لذت را به تعویق می انداخت و کمی فداکارانه زندگی می کرد و آن پول را پس انداز می کرد یا با آن شغلی ایجاد می کرد، تجارب، ثروت و زندگی بهتری برای خودش ایجاد می کرد.
مثال دوم مربوط به خانم خانه داری می شود که تصمیم دارد تا هر روز مبلغی را پس انداز کرده و برای آینده فرزندانش یک سرمایه کوچک جمع آوری کند. او با حساب و کتاب هایش به این نتیجه رسیده که می تواند برای هر روز فقط 5000 تومان پس انداز کند و هرماه مبلغ 150 هزار تومان را در بانک، سپرده گذاری نماید. حالا تصور کنید وقتی او به خیابان می رود تا پول آن ماه را در بانک سپرده گذاری کند، چشمانش به مانتویی می افتد که با این پول می تواند آن را خریداری کند. اینجاست که برای دست یابی به موفقیت، معنای کنار گذاشتن لذت های موقت را می توان درک کرد. خرید مانتو یا ادامه سپرده گذاری؟ 
این مثال ها را برای هر موردی می توان بررسی کرد، نکته مشترک این است که هر انسانی برای دست یابی به موفقیت، نیازمند فداکاری در پاسخ دادن به لذت هایش است. هرکسی بتواند، لذت هایش را به مدت کوتاهی به تعویق بیندازد ولی در عوض، بر روی هدفش سرمایه گذاری کند، قطعا به موفقیت دست می یابد.
من در مدل هایی که تا به حال بررسی کرده ام ، به موردی بر نخوردم که شخص به موفقیت رسیده باشد و لذت هایش را برای مدتی با فداکاری کنار نگذاشته باشد. این یک دستور علمی است از بررسی زندگی افراد موفق. ما باید ثابت کنیم که بالغ شده ایم و توان به تعویق انداختن لذت های کوتاه مدت خود را داریم. امتحان کنید و تصمیم بگیرید حداقل 10 لذت کوتاه مدت خود را به بعد از کنکور موکول کنید. این یک تمرین خوب برای بالغ شدن است.

الهام
پنجشنبه 23 فروردین 1397 11:31 ب.ظ
سلام خسته نباشید استاد
واقعا جای تحسین داره تلاش مستمر شما,ان شالله موفق تررررین باشید.
بنده کنکوری نیستم اما چند باری مطالب وبلاگ تون رو دنبال کردم و لذت بردم از این همه دانش ,و در این بین یه جایی خوندم که شخصی رو راهنمایی کرده بودید که دانشجوی حقوق بود و علاقمند به پژوهش در زمینه حقوق جزا, راجع موسسه جرم شناسی (دقیق نمیدونم یه همچین چیزی بود) میخواستم بدونم، کسی که مدرکش حقوق باشه و علاقمند باشه در کارهای پژوهشی این موسسه فعالیت کنه ایا میشه؟ایا این اجازه همکاری رو به همچین دانشجویی میدهند؟
سوال دومم راجع روانشناسی جنایی هست، مطلع هستم که تو زمینه مغز پژوهش و تحقیق میکنید و راجع روانشناسی هم اطلاعات دارید, اول اینکه این رشته داخل ایران نیست بنده بعنوان یه دانشجو نمیدونم چه کتابهایی در این زمینه بخونم میشه راهنمایی کنی.
واقعا بی اغراق میگم هر چقدر هم تشکر کنم بابت زحمات تون کم هست
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم شما به بنده خیلی لطف دارید. موسسه تحقیقات علوم جزایی و جرم شناسی وابسته به دانشگاه تهران است و شما با مراجعه حضوری به این موسسه که واقع در تهران خیابان انقلاب اسلامی خیابان قدس (ضلع شرقی دانشگاه تهران)، ابتدای خیابان طالقانی، پلاك 590، طبقه سوم می باشد می توانید برای ارایه پروپوزال و طرح پیشنهادی و همچنین حوزه های مورد علاقه کاری این موسسه اطلاعات کسب نمایید.
کتاب هایی که در زمینه روانشناسی جنایی نوشته شده باشد بسیار طبف گسترده ای دارد و تقریبا هر کتاب روانشناسی را که بخوانید می توانید آن را به جرم و جنایت هم مرتبط کنید اما کتاب های تخصصی نیز در این زمینه وجود دارد به طور مثال
1. مقدمه ای بر روانشناسی و روانپزشكی كیفری نوشته شکراله طریقتی انتشارات دهخدا
2. روانشناسی جنایی نوشته پریرخ دادستان انتشارات سمت
3. روانشناسی و جامعه شناسی جنائی نوشته محمد حسین فرجاد انتشارات نشر همراه
4. روانشناسی جنایی نوشته هدایت الله ستوده انتشارات آوای نور
5. روانشناسی بزهكاران نوشته محمد رضا جهانی انتشارات نور دانش
6. روانشناسی جنائی نوشته علی اکبر سیاسی انتشارات ابن سینا
7. روان شناسی جنائی ، آموزش روان شناسی دردوره عالی جرم شناسی نوشته سعید حکمت انتشارات دانشگاه ملی
8. روانشناسی جنایی نوشته مهدی کی نیا انتشارات رشد
9. آموزش روان شناسی دردوره عالی جرم شناسی: گزارش موسسه بین المللی جرم شناسی به سازمان یونسكو، جنبش جهانی سلامت فكر، بیماری های روانی- روان درمانی- خودروانكاوی نوشته سعید حکمت انتشارات دانشگاه تهران
کتاب در این زمینه بسیار زیاد است. موفق ترین باشید.
فاطمه
پنجشنبه 23 فروردین 1397 07:08 ب.ظ
سلام اقای جدیدی این روزا که داریم به کنکور نزدیک میشیم چه تیپ تستایی رو باید بیشتر کار کنیم؟
دیگه تالیفی کار نکنیم؟
سایتی رو سراغ ندارید که همه ازمون های ازمایشی سالای قبل رو داشته باشه و ازشون استفاده کنیم واسه این مدت باقی مانده؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. چرا حتما حتما تست های تالیفی را ادامه دهید. یکی از اشتباهات کنکوری ها این است که در دو یا سه ماه آخر تنوع تست های خود را کم می کنند و فقط سوالات کنکور را بررسی می کنند که ضربه بزرگی به تسلط و تنوع تستی یک داوطلب کنکور می زند. حتما حتما از تست های تالیفی استفاده کنید اما دقت کنید که هر تست تالیفی ارزش زدن ندارد برای انتخاب تست های تالیفی ارزشمند موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. اگر کتابی دارید که روی آن نوشته شده: «تست خط به خط» این کتاب را کنار بگذارید چون این کتاب ها اکثرا دارای تعداد زیادی تست مصنوعی و بی ارزش هستند و هدف اصلی این کتاب ها فقط این است که از هر خط کتاب یک سوال طراحی کنند که اصلا تست های این مدل از کتاب ها ارزش زدن مخصوصا برای ماه های آخر را ندارد.
2. تست های تالیفی فرمولی را نزنید. بسیاری از تست های تالیفی که وجود دارد فقط برای جایگذاری فرمول است و هیچ نکته یا تکنیک خاصی ندارد و صرفا برای یاداوری فرمول است این تست ها برای ماه های پایانی فقط وقت تلف کردن است.
3. تست های مارک دار و علامت دار خودتان را حتما بزنید. در طول سال تحصیلی بارها تست های تالیفی را مارک دار کرده اید این تست ها ارزش زیادی دارند پس تست های مارک دار و علامت گذاری شده خود را بزنید.
4. تست هایی که در کنکورهای ازمایشی قبلی غلط زده اید یا شک دار بوده یا پاسخ نداده اید منبع مهمی برای تست های تالیفی این مدت مناسب باقی مانده است که می بایست روی آن ها وقت بگذارید و آن ها را بار دیگر حل کنید.
5. اگر کتابی دارید که فقط روی طراحی سوالات سخت تر از کنکور تمرکز کرده است، تست های این کتاب را برای ماه های پیش رو نزنید زیرا باعث می شود تا حل سوالات ساده کنکور را از دست بدهید یا وقت زیادی را روی تست های بگذارید که احتمال امدنش در کنکور کم است و اگر هم بیاید نهایتا 3 تا 4 تست در یک درس به آن صورت می آید.
6. بهترین کتاب تست برای تست زنی تالیفی در این فرصت بی نظیر باقی مانده، تست هایی است که شباهت بیشتری به سوالات کنکور دارد و شما قبلا با تست زنی روی آن کتاب ها متوجه شباهت بیشتر تست های تالیفی آن کتاب به سوالات کنکور شده اید پس روی آن کتاب هایتان وقت بگذارید و تست های تالیفی آن را بزنید.
7. سوالات کنکورهای آزمایشی سنجش سال های قبل حتی از سال 88 به بعد چه جامع و چه بودجه بندی، یکی از منابع غنی و خوب برای تست زنی تالیفی در روزهای منتهی به کنکور است و واقعا باید یک بار این تست ها را بزنید. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 23 فروردین 1397 08:54 ق.ظ
خیییییلی ممنونم.خیلی خوشحالم کردید
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 22 فروردین 1397 05:52 ب.ظ
سلام استاد بزررررگ حالتون چطوره؟
امیدوارم همیشه سالم و تندرست باشید و حال دلتون عمییییقا خوب و عالی باشه
استاد من اگه در طول روز در جهت آگاهی بیشترم قدمی بر ندارم احساس مرده بودن میکنم شاد و سرزنده و پر انرژی نیستم
و تو دوران کنکورم کمترین تفریحات رو داشتم اما هر شب یا 30 دقیقه کتاب صوتی از سخنرانان مطرح جهان گوش میدادم یا هر شب ده صفحه کتاب های روانشناسی میخوندم
و خیلی به شادابی و حال خوبم کمک میکرد
اما الان که هفته های اخره و نزدیک کنکورم نباید به اینکارم ادامه بدم؟
این موضوع واقعا ناراحت کننده س واسم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیلی خیلی ممنونم از لطف تون. برای شما نیز دنیای موفق ها را از صمیم قلب خواستارم. به نظرم شما بهترین تفریح را دارید البته همین 30 دقیقه تا روز کنکور ادامه داشته باشد مطمین باشید نه تنها ضرر نمی کنید بلکه از نظر روحی و روانی خود را تقویت می کنید. پس با قدرت ادامه بدید. شما عملی ترین و جذاب ترین و به درد بخور ترین تفریح یک کنکوری را دارید که باید به شما افتخار کرد بابت این مدل تربیت کردن خودتان. موفق ترین باشید.
Zahra
چهارشنبه 22 فروردین 1397 04:20 ب.ظ
سلام استاد عزیز ...امیدوارم حالتون خوب باشه ..واقعا ازتون ممنونم که به سوالات ما با صبر و حوصله جواب میدین انشاالله همیشه سلامت باشین ...سوالی که داشتم این بود که طی چند روز گذشته خبری منتشر شد که امتحانات پایه یازدهم امسال به صورت نهایی برگزار نمیشه....میخواستم ببینم نظر شما چیه در این رابطه ؟ من خودم فارغ التحصیل هستم و قراره که سال 98 کنکور بدم ...چون معدل سال سومم یه خورده کم بود همش امیدوارم تاثیر معدل برای سال 98 هم چنان مثبت باشه ....هر چند که من زیاد درگیر حواشی نیستم و الان یه مدتی هستش که درس خوندن رو شروع کردم ...اول با ریاضی و فیزیک شروع کردم و در ادامه بقیه درس ها رو هم دارم اضافه میکنم که بخونم ...ممنون اگه راهنماییم بکنین ....انشاالله همه بچه هایی که از ته دل و جون تلاش کردن و درس خوندن تو کنکور امسال موفق باشن ...
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیلی خیلی ممنون از لطف تون. بنده استاد نیستم همان فامیلم برای بنده کافی است و ممنون می شوم از واژه استاد برای بنده کمترین استفاده نکنید. اما در مورد سوالتان، برگزاری نهایی یازدهم ربطی به سال سوم نظام قدیم ندارد و اگر طرح ترمیم معدل اجرا شود مطمین باشید برای نظام قدیمی ها همچنان امتحان نهایی سال سوم دبیرستان پا برجا خواهد بود. آفرین که در حواشی نیستید و آفرین که عملگرا هستید. لذت می برم وقتی فردی عملگراست زیرا با در نهایت این عملگرا هستند که موفق می شوند. واقعا وقتی در متن پیام شما خواندم که حواشی را رها کرده و به مطالعه پرداخته اید مطمین شدم یکی از موفق های آینده هستید اگر همیشه همینطور باشید و تحت هیچ شرایطی تغییر نکنید. مطمین باشید قانون شماره 1 موفقیت همین علملگرایی است. موفق ترین باشید.
ژیلا
سه شنبه 21 فروردین 1397 03:42 ب.ظ
سلام وقت بخیروشادی
اقای جدیدی من به دلیل تنبلی هایی که داشتم و فداکاری هایی که نکردم واسه کنکور 97 درس نخوندم یعنی تا الان پراکنده خوانی داشتم و کم تسلطم
ولی الان با توجه به زمانی که دارم و وضعیت درسیم فکر میکنم میتونم رتبه ای حدود سه هزار تا چهار هزار بیارم
و با توجه به تواناییم تو این مدت زمان بنظرم منطقیه
پایه ی درسیمم متوسط روبه خوب هست
اما چیزی که هست اینه که من صحبتای یه مشاور رو که میشنوم جو گیر میشم فکر میکنم میتونم زیر هزار بیارم اولش خوب میخونم اما بعدش نقاط ضعفم رو که میبینم یا حس میکنم باید زمان بیشتری داشته باشم تا بتونم مبحثx رو خوب یاد بگیرم و مسلط بشم
از کل زندگی نا امید میشم و اعتماد بنفسم میاد پایین
اما وقتی با این دید درس میخونم که میتونم رتبه ای سه تا چهار هزار بیارم اروم ترم چون منطقیم
اما اون مشاور منو حریص میکنه و یجور درگیری بوجود میاد واسم
وقتی به رتبه زیر هزار فکر میکنم با خودم میگم اگه نشد چی
وقتی به سه تا چهار هزار فکر میکنم میگم چرا خودمو محدود کنم اگه زیر هزار شد چی؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. درون شما درگیری بین هیجان و انگیزه است. هیجان یعنی نیروهای بیرونی و انگیزه یعنی نیروهای درونی. کدام ما را موفق می کند؟ به طور مثال در مورد شرایطی که توضیح دادید لازم است با مشاورتان در مورد رتبه صحبت کنید. اصلا رتبه یعنی چه؟ یعنی اگر زیر ۱۰۰۰ شوید شما واقعا موفق هستید؟ و اگر ۳۰۰۰ شوید شکست خورده اید؟ اصلا برای رتبه باید درس بخوانید؟ قبولی در دانشگاه وابسته به رتبه است اما آیا این مورد به این معناست که اگر کسی رتبه اش زیر فلان مقدار شد موفق است؟ اصلا چرا شما باید از شکست بترسید؟ چرا نقاط ضعف تان برطرف نشود؟ برنامه تان برای ارتقا تحصیلی تان چه گام هایی دارد؟ اصلا اعتماد به نفس چیست که بالا و پایین شود؟ و از همه مهم تر چرا شما بجای درس خواندن فکرتان درگیر شدن یا نشدن است؟ می بینید موضوع آن چیزی نیست که درگیرش هستید بلکه لایه های عمیق تری در شخصیت تان درست شکل نگرفته و برنامه ای هم برای ارتقای روحی و تحصیلی جلوی خودتان نمیبینید که منطق تان آن را تایید کند برای همین یکی دو روز هیجان دارید و روز سوم همه چیز افت می کند، از مشاورتان بخواهید در مورد موضوعاتی که عرض کردم با شما صحبت کرده و برنامه ریزی کند مطمین باشید حالتان به صورت عمیق و درونی خوب می شود و به اهداف بزرگتری فکر می کنید. موفق ترین باشید
سه شنبه 21 فروردین 1397 02:35 ب.ظ
سلام اقای جدیدی حرفه ای و درجه یک درس خوندن واسه کنکور یعنی چجوری درس خوندن؟
به جز فداکاری و به تعویق انداختن علایق چه کارای دیگه ای باید انجام داد؟
کسیکه هدفش پزشکیه چجور رفتارایی باید داشته باشه که نشونه ای از پزشک شدنش باشه؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام، وقت بخیر و نیکی. خیلی سوال جوابی بود و حتما در مطلبی به چک لیست های لازم برای زندگی حرفه ای می پردازم و روانشناسی زندگی افراد موفق را بررسی می کنم اما اگر از من بپرسید مهم ترین رفتار یک فرد موفق چیست من در پاسخ می گویم ترس از شکست ندارند. در مطالب بسیاری به ترس و ترس از شکست پرداخته ام که می توانید مطالعه کنید. به نقشه روحی و تحصیلی کلبه مشاوره مراجعه کنید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.