کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - چطور می توان یک موسسه فیزیوتراپی تاسیس نمود

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

چطور می توان یک موسسه فیزیوتراپی تاسیس نمود

بسیاری از افرادی که در رشته تجربی تحصیل می کنند و قصد تحصیل و کار در زمینه فیزیوتراپی را دارند، علاقمند به دانستن اطلاعات دقیق و قانونی در مورد نحوه تاسیس یک موسسه و مرکز فیزیوتراپی هستند. مرکز فیزیوتراپی به محلی گفته می شود که طبق ضوابط و مقررات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت انجام خدمات فیزیوتراپی بعد از اخذ پروانه های قانونی دایر شده و به صورت روزانه و سر پایی فعالیت می نمایند. در این مطلب که به صورت پرسش و پاسخ است به ارایه و معرفی قوانین مربوط به کسب مجوز یک مرکز فیزیوتراپی می پردازیم.
1. با چه مدارک دانشگاهی می توان یک مرکز فیزیوتراپی تاسیس نمود؟
افرادی که دارای یکی از مدرک های تحصیلی «تخصص طب فیزیکی و توان بخشی» یا «PhD فیزیوتراپی» یا «کارشناسی ارشد فیزیوتراپی» یا «کارشناس فیزیوتراپی» باشد. برای آشنایی با این مدرک ها می توان این توضیح را داد که متخصص طب فیزیکی و توان بخشی به شخصی گفته می شود که مدرک پزشکی عمومی را دارد و برای تخصصش در یکی از مراکز دانشگاهی داخل یا خارج از کشور  تخصص طب فیزیکی و توان بخشی را دریافت می کند. همچنین PhD فیزیوتراپی معادل همان مدرک دکتری فیزیوتراپی است به این معنا که فردی ابتدا وارد دوره کارشناسی فیزیوتراپی می شود بعد در کنکور فوق لیسانس شرکت می کند و بعد از گرفتن مدرک فوق لیسانس در کنکور دکتری ثبت نام می کند و مدرک PhD فیزیوتراپی را می گیرد. همچنین مدرک کارشناسی ارشد فیزیوتراپی به معنای این است که دانش آموز تجربی ابتدا وارد مقطع لیسانس فیزیوتراپی می شود و با شرکت در کنکور فوق لیسانس و قبولی در آن به مدرک کارشناسی ارشد فیزیوتراپی دست می یابد.
2. آیا امکان دارد همزمان با اینکه یک مرکز فیزیوتراپی را تاسیس می کنیم در یک مرکز دیگر هم کار کنیم؟
طبق قانون یک نفر نمی تواند به طور همزمان مؤسس یک مرکز فیزیوتراپی و مسئول فنی مرکزدیگر باشد. پس اگر مرکزی به نام تان تاسیس شود نمی توانید در مرکز دیگری به طور همزمان مشغول به کار باشید.
3. آیا امکان دارد تاسیس مرکز فیزیوتراپی درآمد زا نباشد؟
طیق قانون پروانه تأسیس مؤسسات فیزیوتراپی براساس نظام سطح بندی خدمات بهداشتی، درمانی صادر می گردد. درحال حاضر شاخص جمعیتی برای مرکز فیزیوتراپی  30000 نفر می باشد. بنابراین قانون طوری پیش بینی کرده است که تعداد مراکز در شهرهای کوچک و بزرگ متناسب با جمعیت آن شهر باشد و طوری نباشد که تعداد مراکز کم یا زیاد باشد. بنابراین می توان گفت اگر در شهری به فردی مجوز تاسیس یک مرکز فیزیوتراپی می دهند به این معناست که می تواند روی 30000 فرد که ممکن است از خدمات این مرکز استفاده کنند حساب باز کند بنابراین حاشیه امنیتی برای کسب در آمد می باشد.
4. زمان های کاری مراکز فیزیوتراپی  چگونه است؟
طبق قانون زمان فعالیت مراکز فیزیوتراپی حداقل یک نوبت صبح است و در صورت داشتن دو نوبت کاری (صبح و عصر) نیازمند به معرفی مسئول فنی جداگانه برای هر نوبت کاری است. مسئول فنی به فردی گفته می شود که یا مدرک  «تخصص طب فیزیکی و توان بخشی» یا فیزیوتراپیست با شرایط زیر باشند:
الف) طرح نیروی انسانی وخدمت نظام وظیفه عمومی
ب) برای قبول مسئولیت فنی در شهرستان های تهران ، کرج ، مشهد ، اصفهان ، شیراز ، تبریز داشتن حداقل 2 سال سابقه اشتغال به کار تمام وقت در رشته فیزیوتراپی در یکی از مؤسسات ، نهادها و یا ارگانهای دولتی – خصوصی و یا خیریه مجازبه تأیید دانشگاه/ دانشکده ذیربط. دقت شود اگر فیزیوتراپیست مدرک فوق لیسانس داشته باشد بجای 2 سال سابقه کار فقط 1 سال سابقه کار نیاز دارد و اگر مدرک PHD فیزیوتراپی  را داشته باشد اصلا نیازی به سابقه کار ندارد. همچنین دقت کنید که طبق قانون مدت خدمت نظام وظیفه و طرح نیروی انسانی پس از فراغت از تحصیل در رشته مربوطه جزء‌سابقه کار محسوب می گردد بنابراین از این نظر مشکلی برای فیزیوتراپیست ها وجود نخواهد داشت.
پس اگر قرار باشد مرکز فیزیوتراپی در دو نوبت صبح و عصر کار کند برای هر نوبت یک مسئول فنی می خواهد پس در مجموع باید دو مسئول فنی معرفی کند. 
5.تجهیزات و وسایلی که به صورت اجباری و اختیاری باید در یک مرکز فیزیوتراپی باشد شامل چه مواردی است؟
تجهیزات الکتروتراپی بصورت اجباری شامل ( هات پک ‘ مادون قرمز ‘ مافوق صوت ‘ تنس تحریک الکتریکی ) واختیاری (ماوراءبنفش ، میکروویودیاترمی، امواج تداخلی های ولتاژ ، جریان های دیادینامیک ، دستگاه های تشخیصی و غیر ه ) - تجهیزات مکانوتراپی به صورت اجباری ( فریم ، انواع فنرها و وزنه ها ، اسلینگ ها و ضمائم دیگر ، میز تقویت عضله چهارسر، دوچرخه ثابت ، چرخاننده شانه ، وسایل ورزشی دست ) و اختیاری ( کشش های مکانیکی و الکتریکی گردن و کمر ، پارالل ، آینه ، قرقره ، پله و ... ) - این مؤسسات بایستی دارای سیستم حرارتی و برودتی مناسب باشند .
6. فضایی که قرار است یک مرکز فیزیوتراپی در آن تاسیس شود چه شرایطی می بایست داشته باشد؟
قانون برای محیط یک مرکز فیزیوتراپی به صورت خیلی دقیق و ریز به ریز توضیحاتی را آورده است که به شرح زیر می باشد:
حداقل فضای مناسب جهت یک مؤسسه فیزیوتراپی حدود 60 متر و در صورت وجود هیدروتراپی و اتاق اسپلینت 100 متر مربع است . (فضاهای هیدروتراپی و اتاق اسپلینت اختیاری است). اتاق ارزیابی به مساحت تقریبی 12 متر مربع (جهت معاینه، اندازه گیری ها، تشکیل پرونده و بایگانی). اتاق انتظار بیماران به مساحت تقریبی 12 متر مربع (شامل محل انتظار بیماران و محل استقرار منشی). الکتروتراپی به مساحت تقریبی 15 متر مربع (شامل 3 کابین به ابعاد 5/2 * 2 با گردش اصولی جهت کار ‘جدا شده توسط دیوار یا پرده ضخیم و صرفاً یک تخته با جنس و ارتفاع مناسب با نوع درمان). مکانوتراپی به مساحت تقریبی 15 متر مربع (این فضا بایستی کاملاً مجزا و محصور بوده و از راهرو استفاده نگردد. این فضا را می توانند بدون جداسازی و یا شامل دو کابین 7 متری با جداسازی مناسب استفاده نمایند. راهرو جلوی کابین های الکتروتراپی به مساحت تقریبی 5/7 ـ 5/2 متر مربع.


                 دانش آموزان و کنکوری هایی که این مطلب را خوانده اند، به مطالعه مطالب زیر نیز علاقمند بوده اند
                                                               برای خواندن این مطالب روی آن ها کلیک کنید
1. معرفی رشته پزشکی عمومی
2. آشنایی کامل با رشته دکتری عمومی داروسازی
3. آشنایی با رشته فیزیوتراپی


مریم
جمعه 4 بهمن 1398 05:00 ق.ظ
سلام ... ببخشید میخواستم شرایط سنی برای دانشگاه فرهنگیان کنکور ۹۹ رو بدونم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. به لینک زیر مراجعه کنید. چون در اینجا به طور گسترده توضیح داده ام. البته این آخرین قوانین تا به امروز است قطعا برای سال 99 بایستی تا آخر این ماه صبر کنید تا قوانین جدید بیاید. موفق ترین باشید.
kolbeyemoshavere.mihanblog.com/post/1195
علی
شنبه 31 شهریور 1397 08:52 ب.ظ
ممنون که اینقدرسریع وآنلاین پاسخ میدین...پاسخاتون امیدوارکننده است
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. هیچ دلیلی ندارد که شما بخاطر سن خودتان را از خوشبختی محروم کنید. زندگی کردن سخت است ولی امید به موفقیت ها آن را خوشنود می کند. موفق ترین باشید.
علی
شنبه 31 شهریور 1397 08:34 ب.ظ
استاد به نظرشما عمرمفیدحرفه دندون به طورمعمول اگه کارکنه تقریبن چندساله ...باتوجه به فارغ التحصیلی درسن بالا...45 به بعد
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بستگی به سلامت جسمانی و قدرت مچ دست شما دارد. از 10 تا 20 ساعت و حتی بیشتر هم می توان کار کرد ولی شما می توانید روی 10 تا 15 سال کار کردن حساب باز کنید. موفق ترین باشید.
زهره
شنبه 31 شهریور 1397 12:40 ب.ظ
سلام ..باتوجه به ورود10000دندانپزشک خارج کشورواحیای طرح بهداشتیاران دهان ودندان آیا آینده دندان پزشکی در6 یا7 سال دیگه اشباع نمیشه؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. هرگز رشته دندانپزشکی اشباع نمی شود زیرا این رشته مهارتی است. یعنی چه و به چه معناست؟ به این معناست که اگر کسی با سواد باشد و کارش را بلد باشد قطعا شغل مناسب با خودش را پیدا می کند.
اگر بخواهید به اشباع شدن فکر کنید همین الان هم این رشته ها اشباع هستند ولی اگر شما به یک دندانپزشک نیاز داشته باشید از 100 نفر سوال می کنید که دندانپزشک خوب چه کسی است و ادرس مطب یا کلینیک او کجاست؟
این یعنی هرکسی باسواد باشد مردم برای کار کردن با او صف می کشند. این رشته مهارتی است و اینطور نیست که فکر کنید با گرفتن مدرک میلیاردر می شوید. باید خیلی با سواد و با مهارت باشید و سعی کنید هنر خود را نشان دهید تا رضایت مردم باعث شهرت تان شود.
پس این رشته ها اشباع نمی شود چون هرکسی که مهارت داشته باشد کار خودش را پیدا می کند و آن کس که فقط مدرکش را دارد از دور خارج می شود اگر همه ایران هم دندانپزشک شوند بازهم آن کسی که خوب است کار خودش را دارد.
نمونه اش در مشاوره هم هست، بنده خودم هر ساله تعدادی شاگرد دارم که مادر و یا پدرشان مشاور آموزش و پرورش هستند و به من ثابت شده که حتی مادر شما می تواند مشاور کنکور باشد ولی خودتان دنبال مشاور بهتری باشید.
این مورد را در دندانپزشکی هم داریم و برای همین است که می گویم اگر کل ایران هم دندانپزشک شوند بازهم مردم دنبال بهترین می گردند. پس خلاصه کلام، دندانپزشکی و پزشکی همین الان هم اشباع هستند ولی با سوادها و با تجربه و با مهارت ها و کسانی که در دانشگاه سرشان به درس بوده است شک نکنید که روی هوا می برندشان و کار دارند. موفق ترین باشید.
زهره
جمعه 30 شهریور 1397 02:30 ب.ظ
سلام استادیک سوال پرسیدم جوابشوندیدم: ازچه سالی درمشهدرشته دندان به صورت شهریه ای شد والان شهریه پردیس دندون هرترم میانگین چنده؟ ممنون
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. دقت نکردم از چه سالی در مشهد پردیس آورده شده است و می توانید به دفترچه های چند سال اخیر مراجعه کنید و بررسی کنید. شهریه پردیس سالیانه بین 18 تا 20 میلیون تومان است یعنی برای هر ترم چیزی حدود 9 تا 10 میلیون تومان می باشد. موفق ترین باشید.
سارا
چهارشنبه 1 فروردین 1397 12:00 ب.ظ
سلام سال نو مبارک این مطلب خیلی عالی بود حس خوبی میده بهم بخاطر اینکه من میخوام اول پزشکی بخونم بعدش برای تخصص رادیولوژی بخونم و خیلی چیزا در مورد ایندم فهمیدم واقعا عالی هستید همیشه مطلبتون خاصه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم سال نوی شما هم مبارک باشد. بله این مطالب باعث می شود تا از خیال پردازی به واقعیت ها برسیم. خیلی خوشحالم که شما تخصص خود را هم مشخص کرده اید این یعنی هدف گذاری و خیلی خیلی از بقیه جلوتر هستید. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.