کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - از کی برای کنکور شروع کنیم؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

از کی برای کنکور شروع کنیم؟

از کی برای کنکور باید شروع کنیم و بهترین زمان برای شروع کنکور چه موقع است؟ شروع دیر برای کنکور از چه زمانی است و اگر کسی برای کنکور دیر شروع کند آیا شانسی برای موفقیت دارد یا خیر؟ دانش آموزان و داوطلبین کنکوری که این سوال را می‌پرسند را می توان به چند دسته تقسیم نمود:
دسته اول دانش آموزانی هستند که در پایه های نهم، دهم و یازدهم تحصیل می کنند و می پرسند که آیا از پایه نهم، دهم و یازدهم برای کنکور شروع کنیم زود نیست؟ آن ها نگرانی های متفاوتی دارند، اولین نگرانی دانش آموزان پایه دهم و یازدهم این است  اگر از الان برای کنکور شروع کنیم خسته می شویم یا نه؟ زیرا اطرافیان به آنها گفته‌اند که اگر از الان برای کنکور شروع کنید خستگی بسیار زیادی را تحمل خواهیم کرد و در سال کنکور نمی‌توانید زیاد، درس بخوانید. دومین نگرانی آن ها، حذف شدن کنکور است. دانش آموزان پایه نهم، دهم و یازدهم می گویند، اگر از الان برای کنکور شروع کنیم و آن گاه کنکور حذف شود چه کنیم؟ آن همه درس خواندن هایمان هدر می شود. دغدغه دیگری که این دانش آموزان دارند مربوط به چگونه درس خواندن و چگونه شروع کردن برای کنکور است و می پرسند برای کنکور از پایه دهم و یازدهم روزی چند ساعت بخوانیم و با چه کتاب هایی، خواندن مان را از الان برای کنکور آغاز کنیم. اجازه دهید به یکایک این دغدغه ها پاسخ مناسب را بدهیم:
ابتدا در مورد ترس از خستگی و کم آوردن برای کنکور که در بین دانش آموزان پایه نهم، دهم و یازدهم وجود دارد و آن ها را می ترساند از اینکه برای کنکور از دو یا سه سال زودتر شروع نکنند. آن هایی که می ترسند با شروع کردن از پایه نهم، دهم و یازدهم برای کنکور احساس خستگی می کنند بایستی این موضوع را در نظر بگیرند که چگونه می خواهند در رشته تحصیلی خود در دانشگاه موفق باشد و چگونه قرار است با سنگینی و سختی درس های دانشگاه کنار بیایند؟ وقتی وارد دانشگاه می شوید، مغزتان بزرگ تر نمی شود، بلکه فقط با سخت و سنگین شدن درس های دانشگاه، شما نیز مجبورید خود را ارتقا دهید پس اگر هدفتان رشته هایی مثل پزشکی دندانپزشکی داروسازی یا همه مهندسی های پرطرفدار یا رشته حقوق و روانشناسی است، بنابراین سال های سنگین و پر تلاش دانشگاه را در پیش خواهید داشت پس چه بهتر که این آمادگی و تمرین مطالعاتی را از پایه های نهم و دهم و یازدهم آغاز کنید تا توانمندی کیفی و کمی خواندن خویش را افزایش دهید. این طرز تفکر که با شروع کردن برای کنکور از پایه های نهم و دهم و یازدهم، در سال کنکور احساس خستگی خواهید کرد طرز تفکر اشتباه و رایج در بین بسیاری از دانش‌آموزان پایه نهم و دهم و یازدهم می باشد فراموش نکنید، در سال کنکور بیش از 30 جلد کتاب را باید خوانید و  توانایی بلند مدت درس خواندن و همچنین با کیفیت درس خواندن  را داشته باشید و چه تمرینی راحت‌تر از این که از پایه نهم و دهم و یازدهم شروع کنید و علاوه بر اینکه پایه درسی خود را تقویت می کنید، بتوانید حجم زیادی از مطالب کنکور را هم خوانده و  تست بزنید و جزوه های خلاصه ی آن درس ها را برای کنکور آماده کنید که حجم  درسی و مطالعاتی تان برای سال کنکور کمتر باشد.
 کنکور فضای رقابت و برتری است. اگر دانش آموزی از پایه نهم یا دهم یا یازدهم، برای کنکور برنامه ریزی کند، از رقبای خود جلو می افتد. دقت کنید همین هم کلاسی که  امروز در کنارتان می‌نشیند، فردا در کنکور رقیب تان است. برای موفقیت در کنکور نیاز دارید تا از رقبای خود زودتر درس خواندن  راشروع کرده، خلاصه ها را زودتر سر و سامان داده و  تست های بیشری بزنید. نکته دیگری که حائز اهمیت است، وجود امتحانات نهایی در پایه دوازدهم است تفاوتی که نظام جدید نسبت به نظام قدیم پیدا کرده این است که امتحانات نهایی پایه داوزدهم منتقل شده و اگر شما قرار باشد در پایه نهم و دهم برنامه ای برای کنکور خود انجام ندهید و تمام فعالیت های کنکوری را به سال آخر واگذار کنید، آنگاه فشار کنکور و امتحان نهایی را با هم تحمل خواهید کرد. 
دانش آموزان پایه نهم، دهم و یازدهم درس خواندن برای کنکور در این پایه های درسی را اشتباه می‌دانند زیرا نگران حذف شدن کنکور در سال های آینده هستند. آن ها می‌گویند شاید در سالی که قرار باشد کنکور بدهیم، آزمون کنکور حذف شود. آیا نگرانی از حذف کنکور دلیل خوبی برای شروع نکردن درس خواندن می باشد؟ فرض کنیم که در سالی که قرار است کنکور بدهید، کنکور  حذف شود که البته بنده نیز به عنوان مشاور، به شدت علاقمند به حذف کنکور هستم و معتقدم کنکور، راه حل مناسبی برای ورود به دانشگاه نیست پس سوال بوجود می آید که راه حل ورود به دانشگاه در رشته های پرطرفداری مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، رشته های مختلف مهندسی، رشته حقوق و روانشناسی به خصوص در دانشگاه های پرطرفداری مثل دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، شریف، امیرکبیر و... چیست؟ آیا می توان فقط بر اساس نمرات دبیرستان، افراد را بین رشته ها و دانشگاه ها تقسیم نمود؟ مسلم است که چنین راهی امکان پذیر نیست و مطمین باشید در کنار سوابق تحصیلی نیاز به آزمون نیز می باشد. بالاخره نمرات مشابه و مثل هم در بین دانش آموزان زیاد داریم و ظرفیت رشته های خوب و دانشگاه های خوب کم است بنابراین آزمونی لازم است تا بتواند دانش آموزان را ترتیب بندی کند. پس اگر قرار باشد کنکور حذف شود و آزمون دیگری جایش را می گیرد، به طور مثال بگویند هر دانشگاهی برای خودش آزمون بگیرید آنگاه باز هم این آزمون از همان کتاب های دبیرستان مطرح می شود پس آن دانش آموزی که از پایه نهم، دهم و یازدهم درس خواندن حرفه ای را شروع کرده باشد موفق تر است.
دغدغه دیگری که دانش آموزان پایه نهم، دهم و یازدهم برای درس خواندن حرفه ای در راستای کنکور دارند مربوط به نحوه مطالعه و مدیریت زمان است. برنامه ریزی دانش آموزان پایه نهم، دهم و یازدهم بسیار متفاوت از فردی که قرار است در همان سال کنکور دهد. نمی توان یک برنامه ریزی کلی برای همه دانش آموز پایه نهم، دهم و یازدهم به صورت مشابه ریخت. با در نظر گرفتن شرایط مختلف، مثل ضعف و قوت درسی، کیفیت پایه درسی، توانمندی یادگیری، قدرت مرور، میزان زمان و وقت، عادت های رفتاری و مطالعاتی برنامه ها تغییر می کنند به طور مثال به برخی از آنان می بایست برنامه ای داد که روی درس های خاصی تمرکز کنند  و روی آن دروس به تسلط برسند به برخی دیگر شاید لازم باشد برنامه ای ارایه داد که فقط روی  درس های تخصصی تمرکز کنند. بنابراین برنامه ریزی هر فردی منحصر به خود او و شرایطی است که از نظر علمی و روحی دارد.
دسته دومی که در مورد زمان شروع کنکور سوال دارند مربوط به افرادی می شود که امسال کنکور دارند اما بنا به هر دلیلی در زمان شروع خود دچار مشکل هستند. آنها می پرسند آیا بلافاصله بعد از امتحانات خرداد ماه درس خواندن را برای کنکور شروع کنیم یا آنکه یک فاصله ی یک هفته تا چند روزه را برای استراحت در نظر بگیریم تا با تجدید قوا برای کنکور درس بخوانیم. واقعیت این است که هرچه زودتر برای کنکور شروع کنید، زمان را بی جهت از دست نداده و  از آمادگی ذهنی که بعد از امتحانات خردادماه دارید برای مطالعه با کمیت و کیفیت بالاتر بهره ببرید و با شرایط بهتری مطالعه را شروع کنید. استراحت کردن برای کسی که قرار است سال های سال در دانشگاه درس های سنگین و بسیار حرفه ای را بخواند، معنا و مفهوم ندارد. این تفکرات معمولی هستند که نیاز به استراحت و تقویت را مهم می دانند. کسانی که شروع برنامه را با استراحت در نظر بگیرند مطمین باشند این طرز تفکر در ماه های بعدی نیز در ذهنشان ایجاد می شود که بهتر است چند روزی را استراحت کنند. این دسته از افراد طبق تجربه، روزهای زیادی را از طول سال کنکور از دست می دهند و هرگز برنامه ای مدون و منظم را نمی توانند اجرا کنند. خستگی ناشی از درس خواندن با یک خواب 7 ساعته ی  مفید به طور کامل خارج می شود. تصویر ذهنی و عادتی که در سال‌های مدرسه به دست آورده اید این است که بعد از امتحانات خرداد بلافاصله تابستانی سرگرم کننده همراه با استراحت و تفریح فراوان را در پیش خواهید داشت اما افراد موفق تابستان و زمستان نمی شناسند و اگر قرار است متمایز و متفاوت باشید، برنامه ریزی خود را برای کنکور، بلافاصله بعد از امتحانات خرداد شروع کنید. زمان خود را غنیمت شمارید فرض کنید، روز کنکور فرا رسیده و در تستی گیر کرده اید و به خود می گوید کاش 10 دقیقه زمان داشتم تا بتوانم  این مطلب را دقیق تر یاد بگیرم و تست مربوط به آن را بزنم. آمادگی ذهنی امتحانات خرداد ماه را مهم شمرده و از آن برای بالا بردن کیفیت مطالعه خود در روزهای تابستان استفاده کنید.
دسته سوم کسانی هستند که  امسال کنکور دارند اما وقت اتلاف شده زیادی دارند، مثلا تابستان یا قسمتی از پاییز خود را از دست داده اند. این سوال برایشان مهم شده است که آیا از الان شروع کردن برای کنکور دیر نیست؟ آیا می توان با وجود اینکه تابستان یا قسمتی از پاییز را درس نخوانده ایم، باز هم به موفقیت برسیم اصولا برای کسب موفقیت در کنکور، حداقل چند ماه لازم است که درس بخوانیم تا به موفقیت برسیم. آن ها دایما به دنبال حساب کتاب این مورد هستند که آیا از الان هم شروع کنند، می توانند در کنکور امسال موفق شوند یا امیدی به موفقیت آنان در کنکور امسال نیست. در پاسخ به افرادی که قسمتی از سال را از دست داده اند می خواهند بدانند که در وقت باقی مانده می شود به موفقیت رسید یا خیر این نکته را یادآور می شوم که اگر در کنکور امسال موفق نشوید، چه خواهید کرد؟ آیا درس خواندن را کنار می گذارید و  دیگر نیاز به مطالعه و تلاش براس دست یابی به هدفتان نیست؟
اگر اینطور باشد لازم به ذکر است که فردی هدفمند نیستید و ارزش هدف خویش را بالا نمی دانید و بر اساس عادت و تقلید تصمیم گرفته اید کنکور دهید. نیاز دارید در مورد افکار و طرز زندگی خویش و نحوه استفاده از عمرتان، تجدید نظر کنید زیرا فرد موفق وظیفه اش را به نحو احسن انجام می دهد چه بداند شانسی برای موفقیت باشد و چه شانسی برای موفقیت نباشد. فرد موفق می داند حتی اگر امسال برای موفقیت در کنکور زمانی نباشد پس زمان باقی مانده را تبدیل به فرصتی مناسب برای کنکور سال های بعد خواهد نمود. 
او اشکالات برنامه ای و درسی خود را یادداشت می کند و هر روز که می گذرد برخی از آن ها را برطرف می کند تا روز به روز  به برنامه درست و ایده آل نزدیک شود. قرار نیست چرتکه بیندازید و حساب کتاب کنید که اگر زمان برای موفقیت وجود ندارد، مطالعه را متوقف کنید. حتی اگر هیچ شانسی برای موفقیت در کنکور امسال نباشد، پس همین مطالعات، ذخیره بسیار خوبی را برای کنکور سال بعد فراهم می آورد. اما اگر امسال درس خواندن را ادامه ندهید آنگاه سال آینده مجبور هستید از ابتدا همه چیز را شروع کنید. 
دسته چهارم کسانی هستند که شروع خود را به خاطر برخی از شایعات یا سردرگمی ها به تاخیر می اندازند. این موضوع برای کنکور 98 خیلی مشهود بود. عده ای معتقد بودند چون نظام آموزشی در کنکور 98 دچار تغییر شده است پس باید دو کنکور برگزار شود تا عدالت آموزشی برقرار شود و آن فردی که به هر دلیلی نتوانسته در کنکور 97 موفق باشد آنگاه مجبور نشود در کنکور 98 همه کتاب های جدید را تهیه کند و عده ی دیگری هم معتقد بودند با توجه به اینکه سازمان سنجش، لزومی ندارد به فکر کنکوری های قبول نشده باشد پس دلیلی هم ندارد که دو کنکور برگزار کند. هر روز از سوی طرفداران دو تفکر، نظرات شخصی، تحلیل های بی پایه و غیر علمی بیرون می آمد و دانش آموزان در این بین سر درگم شده بودند. این سر در گمی باعث شده بود که آن ها همیشه بپرسند، الان شروع کنیم با چه کتاب های بخوانیم؟ نکند از روی فلان کتاب ها درس خواندن را شروع کنیم و بعد از مدتی متوجه شویم که منبع ها چیز دیگری است؟ چند سال قبل نیز عده ای مطالعات کنکوری خود را تحت تاثیر خبر طرح ترمیم معدل کنار گذاشته بودند و هر روز پیگیر اخبار و اطلاعات مربوط به این طرح شدند. آن ها هیچ علاقه ای به مطالعه نداشتند و این حس سردر گمی که آیا قانون طرح ترمیم معدل اجرایی می شود یا خیر باعث آزار و اذیت شان می شد.

بهترین زمان برای شروع کردن درس خواندن برای کنکور

 این قبیل سردرگمی ها در طول سال های مختلف همیشه برای داوطلبان کنکور و دانش آموزان دبیرستانی بوده است و کنکوری ها به جای آنکه درس بخوانند اسیر این حاشیه ها می شوند. هر دغدغه ای راه حلی منطقی دارد. مثلا در موضوع دو کنکور بودن یا نبودن کنکور 98 می شد از این راه حل استفاده کرد که مباحث مشترک دو نظام آموزشی را خواند. این مباحث مشترک حداقل 80 درصد از مباحث کنکور می شود و این عدد کوچکی نیست. وقتی مباحث مشترک را بخوانید آن گاه هر اتفاقی بیفتد ضرری نخواهید کرد. چه یک کنکور باشد چه دو کنکور، شما مباحث مشترک را مطالعه کرده اید یعنی مباحثی که در هر کنکور مورد سوال قرار می گیرد.
در مورد طرح ترمیم معدل اگر داوطلب کنکور به خودش می گفت، چه من درس بخوانم چه هر روز پیگیر اخبار باشم، تاثیری در قانونی شدن یا نشدن این طرح ندارد پس بهتر است من درسم را بخوانم و اگر قانون شد، از آن استفاده می کنم و هیچ لزومی ندارد که منتظر باشم و درس خواندن را تعطیل کنم که رقبا جلو بزنند. 
همین اتفاق در این روزها بر سر موضوع حذف کنکور در سال های آینده پیش خواهد آمد، باز هم عده زیادی از داوطلبان و دانش آموزان کنکور، متاسفانه درس خواندن ها را تعطیل می کنند تا بالاخره مطمئن شوند که کنکور حذف می شود یا خیر؟ در حالیکه درهمین متن در مورد حذف کنکور هم صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدم درس خواندن را می بایست با تمام قدرت ادامه داد.
در این مطلب، تمام حالت ها را بررسی کردیم و به این سوال پاسخ دادیم که بهترین زمان برای شروع کنکور چه زمانی است. امیدواریم در هر دسته ای که قرار می گیرید بهترین تصمیم مربوط به آن دسته را بگیرید و برای کنکور یا هر آزمون دیگری که جایگزین کنکور می شود بهترین عملکرد خویش را بروز دهید.

سپیده
شنبه 19 اسفند 1396 06:21 ب.ظ
سلام وقتتون بخیر استاد
میخواستم‌ بدونم خوندن کودوم یک از کتاب های درسی برای کنکور۹۷ تجربی ضرورت داره؟ این درصورتیه‌ک‌از منابع درسنامه ای درست و کاملی استفاده‌میشه؟
درسی مثل زبان فارسی یا عربی یا همینطور اختصاصیا غیر زیست
با توجه ب این ک زمان زیادی هم باقی نمونده
ممنون میشم راهنماییم‌کنید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این مدل درس خواندن برای کنکور جواب نمی دهد اینکه کسی فکر کند با خواندن برخی از درس ها و نخواندن برخی دیگر اتفاق خاصی برایش رخ می دهد کاملا طرز تفکر اشتباهی است. مخصوصا در کنکور تجربی که هدف خیلی ها یکی از سه رشته پزشکی و دندان و دارو است بنابراین نخواندن درسی باعث افت شدید رتبه می شود و لذا بنده نمی توانم بگویم چه درسی را نخوانید و چه درسی را بخوانید چون این یک راهنمایی اشتباه است. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.