کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - تندخوانی برای کنکور خوب است یا بد؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

تندخوانی برای کنکور خوب است یا بد؟

خواندن کتاب هری پاتر و یادگاران مرگ «Harry Potter and the Deathly Hallows» در 47 دقیقه رکوردی بود که  در مسابقات جهانی تند خوانی توسط آنه جونز «Anne Jones» به ثبت رسید و او  توانست در این مدت 199797 کلمه را بخواند و به سوالاتی که در مورد آن رمان توسط داوران مسابقه مطرح شد، پاسخ دهد. او در هر دقیقه توانسته 4251 لغت را بخواند و بسیار شگفت انگیز است که بتوانیم با همچین سرعتی، مطالب درسی را بخوانیم، آن ها را درک کرده و به سوالاتی که در مورد آن پرسیده می شود پاسخ دهیم. به طور مثال از دانشجوی پزشکی خوسته شود کتاب ایمونولوژی رویت «Roitt's Essential Immunology» را در چند دقیقه بخواند و سپس سوالات تخصصی از آن کتاب را پاسخ دهد و بسیار عالی است اگر دانشجوی روانشناسی متن کامل  کتاب روانشناسی هیلگارد «Hilgard's Introduction to Psychology» را در چند دقیقه بخواند و به سوالاتی که استادش از او می پرسد جواب درست بدهد. یا یک دانش آموز و داوطلب کنکور بتواند متن هایی مثل دین و زندگی، شیمی، زیست یا تمام متن های درس های رشته انسانی را به سرعتی بالا مانند آنه جونز بخواند و روی آن ها نیز به درک مطلب بالایی برسد و سپس به سوالات مطرح شده در این زمینه نیز پاسخ دقیق و درست بدهد. به نظر تند خوانی یک ابزار شگفت انگیز است که هرکسی حتی من تمایل به مجهز بودن به این قدرت را خواستاریم.
 اگر آموزش داده مطرح شده در تند خوانی را بررسی کرده باشید به این نتیجه می‌رسید که اساتید تندخوانی در سراسر جهان، سعی دارند، قدرت بینایی فرد را افزایش داده و سرعت حرکت چشمان او را بالا ببرد و از این رو از افرادی که تحت آموزش تند خوانی هستند می خواهند از بلند خواندن و تکان دادن سر خویش هنگام مطالعه پرهیز کرده و به جای آن چشمان خود را با سرعت بالایی بین سطرها حرکت دهند. مدرسان تندخوانی از شاگردان خویش می خواهند که به وسیله انگشت اشاره  یا خودکار خود به حرکت چشمانشان بین سطرهای کتاب کمک کنند. مدرسان تندخوانی، سعی می کنند مهارت های برای افزایش تمرکز، قدرت یادگیری، سرعت مطالعه و حتی تمرین هایی برای حافظه شاگردان خود معرفی کنند و از این روی تلاش آنان شایسته تقدیر است و تند خوانی در کنار این مهارت ها بسیار ارزشمند جلوه می کند. اما یک سوال اساسی مطرح است: «آیا تند خوانی برای آزمون هایی مثل کنکور یا مطالعات تخصصی مدرسه و دانشگاه خوب است یا بد؟» به عبارت دیگر، در درس هایی که متن و کلمه به کلمه نوشته ها اهمیت پیدا می کند و درک و فهم روی جملات استوار است، آیا تند خوانی می تواند کمک شایانی به این امر نماید یا اینکه تندخوانی ترفندی برای مطالعات کتاب های غیر درسی، رمان ها، داستان ها و روزنامه ها و مجلات است؟
اندازه گیری سرعت تند خوانی شما بر اساس تعداد کلماتی است که در 1 دقیقه می خوانید. بنابراین می گویند سرعت مطالعه فردی مثلا 250 لغت در دقیقه است یعنی در 1دقیقه مطالعه خویش می تواند 250 لغت را بخواند. اساتید تند خوانی در مسیر آموزشی تعریف شده این حوزه، ابتدا آزمون تعیین سطح می گیرند و از فردی که قرار است تندخوانی را آموزش ببیند درخواست می کند تا متنی ناشناخته را با روش همیشگی خودش بخواند و سپس سرعتش را ثبت و سوالاتی در مورد آن مطلب از او می پرسد تا بتواند میزان درک مطلبش را بسنجد سپس طبق جدول زیر او را در یکی از گروه های جدول قرار می دهد و متناسب با آزمون تعیین سطحش، تمریناتی برای تقویت حافظه، تقویت سرعت حرکت چشم، کمک گرفتن از انگشت اشاره و همچنین قدرت تحلیل مغز برای او در نظر می گرد. 
 سرعت خواندن در دقیقهتوضیحات 
 اگر فرد  کمتر از 110 لغت در 1 دقیقه بخواند این افراد به شدت کندخوان هستند و احتمال وسواس مطالعاتی در آن ها هست. قدرت درک مطالب این افراد نیاز به تقویت دارد. احتمالا این افراد هر جمله را دو یا چند بار می خوانند و ترس از فراموشی نیز دارند.
 اگر فرد  بین 110 تا 240 لغت در 1 دقیقه بخوانداحتمالا این افراد با تکان دادن سر و با صدای بلند درس می خوانند و برخی از جملات را نیز دو بار تکرار می کنند. 
  اگر فرد  بین 240 تا 400  لغت در 1 دقیقه بخواند این افراد بدون صدا درس می خوانند اما صدای درونی دارند و در درون ذهنشان لازم است صدای خود را بشنوند و روی آن تجزیه کنند. 
 اگر فرد بیشتر از 400 لغت در دقیقه بخواند این فرد وارد مرحله تند خوانی شده است و با آموزش تکنیک های تند خوانی می تواند سرعت خود را به بیش از 1000 لغت در دقیقه نیز افزایش دهد.
اساتید تند خوانی علاقمند هستند تا سرعت مطالعه فرد را به بیش از 1000 لغت در دقیقه برسانند و حتی برخی می گویند خواندن 2500 لغت در دقیقه هدف اصلی آن هاست اما آنچه بی جواب باقی می ماند بهترین سرعت برای یادگیری مطالب تخصصی مثل کنکور است. یک دانش آموز تجربی با چه سرعتی، درس زیست شناسی را بخواند و خیالش راحت باشد که درک مطلبش در بهترین شرایط قرار دارد؟ آیا بهترین سرعت مطالعه برای درس هایی که در کنکور 1000 لغت در دقیقه است؟ یا بیشتر و کمتر از آن؟ برای پاسخ به این پرسش ها از تحقیق رونالد پی کریور «Ronald P. CARWER» با عنوان «سرعت بهینه در خواندن متن» [1] استفاده می کنیم. او در تحقیق خودش توانسته سرعتی را معرفی کند در ازای آن بالاترین بازده یادگیری رخ می دهد و بهترین درک فهم با این سرعت محقق می شود. او در مقاله خود با روشی که به کار بسته ثابت می کند اگر با سرعت 300 لغت در دقیقه بخوانید بالاترین بازده یادگیری را خواهید داشت. پس اگر سرعت خواندن مطالب درسی تان کمتر از 300 لغت در دقیقه است لازم است با آموزش های تندخوانی سرعت خود را به این عدد برسانید و اگر سرعت خواندن مطالبتان بیشتر از 300 لغت در دقیقه است بنابراین سرعت خود را کاهش دهید تا به اوج بازده یادگیری برسید. در کنکور، نمی توانید فهم و درک مطلب را فدای سرعت کنید و بخواهید با سرعتی که اساتید خوانی از شما انتظار دارند مطالب را بخوانید. بنابراین اگر می خواهید در کنکور با بهینه ترین سرعت درس بخوانید و خیالتان از میزان یادگیری نیز آسوده باشد لازم است سرعت خویش را روی 300 لغت در دقیقه تنظیم کنید. 

تست تند خوانی بهینه با بالاترین بازده یادگیری

اگر قصد خواندن رمان، کتاب های عمومی و غیر درسی را دارید هیچ اشکالی ندارد که مانند آنه جونز بتوانید سرعت خود را به بالای 1000 لغت در دقیقه برسانید و اتفاقا تند خوانی برای این کتاب های عمومی خیلی هم جذاب است اما برای کتاب های درسی و تخصصی به ویژه منابع کنکور، نیاز به بهینه ترین سرعت داریم که طبق تحقیق معرفی شده، این سرعت بهینه 300 لغت در دقیقه است پس در کنکور، نه کند خوانی نشانه خوبی است نه تند خوانی بلکه بهینه ترین سرعت با بالاترین بازده یادگیری مهم است. بنابراین می توان جدولی که اساتید تندخوانی برای دسته بندی سرعت مطالعه افراد ارایه می دادند را بهتر کرد و بر اساس بهینه ترین سرعت مطالعه با بالاترین بازده یادگیری به جدول رسید. حال می توانید وضعیت خود را از نظر کند خوان یا تندخوان یا بهینه خوان بودن در مورد کنکور با جدول زیر بررسی کنید.
 سرعت خواندن در دقیقه برای متن های کنکورتوضیحات 
 اگر فرد کمتر از 300 لغت در دقیقه می خواند این فرد کند خوان است و نیاز به اجرای تمرینات تند خوانی دارد. ممکن است او دچار وسواس در خواندن، تکرار دو یا چند باره جملات، قدرت پایین درک مطلب و همچنین ترس از فراموشی باشد. این موارد در او بررسی شود.
 اگر فرد سرعت خود را روی 300 لغت در دقیقه تنظیم کرده است او دارای بهینه ترین سرعت با بالاترین بازده یادگیری و درک مطلب است. 
  اگر فرد بیشتر از 300 لغت  در دقیقه می خواند او برای اینکه به بهینه ترین سرعت با بالاترین بازده یادگیری در کنکور برسد لازم است سرعت مطالعه خود را به 300 لغت در دقیقه کاهش دهد. 
در این مطلب از یک مقاله علمی یاد شد که در زیر به معرفی بیشتر آن اثر می پردازیم:
C1.Carver, Ronald P. "Optimal rate of reading prose." Reading Research Quarterly (1982): 56-88

شنبه 6 مهر 1398 12:16 ق.ظ
استاد برای افزایش سرعت تست زنی روش خاصی را می شناسید؟
یا طوری است که با زیاد تست زدن خود به خود سرعت تست زنی ما بالا می رود؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هم با زیاد تست زدن سرعت شما بالا می رود هم برخی ریز نکته هایی در تست خوانی و تست زنی وجود دارد که برای هر تیپ تستی به طور جداگانه باید توسط مشاورتان به شما آموزش داده شود تا بتوانید با سرعت عمل بیشتری تست بزنید. موفق ترین باشید.
جمعه 5 مهر 1398 10:18 ب.ظ
سلام آقای جدیدی خسته نباشید
به نظر شما یادگیری مهارت تندخوانی برای این که با سرعت بیشتر به سوالات متن انگلیسی و عربی پاسخ بدهیم کاره مفیدی است؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. یادگیری مهارت تندخوانی برای خواندن مجله و روزنامه است و یادگیری روش های تست زنی برای افزایش سرعت کاملا مناسب کنکور است. در نتیجه به شما توصیه می کنم دنبال یادگیری روش های افزایش سرعت در تست های کنکور باشید. موفق ترین باشید.
سه شنبه 25 تیر 1398 03:05 ب.ظ
سلام آقای جدیدی
به نظرتون دوره های تندخوانی و تقویت حافظه ای که برگزار میشه و هزینه بالایی هم داره مفید تره یا این که با سلف استادی تندخوانی رو یاد بگیریم؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. تندخوانی با چه هدفی؟ تند بخوانید برای کنکور و دانشگاه و تحقیقات علمی؟ اصلا و ابدا معنی ندارد. تندخوانی یاد بگیرید برای مجله و روزنامه؟ بله یاد بگیرید برای آنجا خوب است.
اصولا تندخوانی در فراگیری علم معنی و مفهوم ندارد. ما باید جملات را تجزیه تحلیل کنیم چه در کنکور چه در دانشگاه چه در تحقیق و پژوهش. برای همین استفاده از تندخوانی در علم به شما ضربه می زند. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.