کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - چرا برای موفقیت در کنکور به دنبال افراد مشابه می گردید؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

چرا برای موفقیت در کنکور به دنبال افراد مشابه می گردید؟

به مثال های زیر توجه کنید. این ها نمونه هایی از افرادی هستند که  برای موفقیت در کنکور به دنبال افراد مشابه می گردند:
- من 35 ساله هستم و قصد شرکت در کنکور تجربی را دارم. هدفم پزشکی است و می خواهم به آن برسم، خانه دار هستم و یک فرزند هم دارم. آیا فردی با شرایط من بوده که در کنکور قبول شود؟ 
- من در رشته علوم انسانی مدرک دیپلم گرفته ام و حالا می خواهم کنکور تجربی بدهم. به نظر شما برای موفقیت در کنکور تجربی از کجا شروع کنم؟ آیا دانش آموزی را می شناسید که با دیپلم انسانی در کنکور تجربی شرکت کرده باشد؟
- معدل نهایی ام تقریبا 14 است آیا دانش آموزی را می شناسید که با این معدل و نمرات در کنکور توانسته باشد رتبه خوبی بیاورد و رشته های پزشکی یا دندانپزشکی یا داروسازی قبول شود؟
- سال اول که کنکور دادم به علت بیماری نتوانستم زیاد بخوانم، سال دوم هم روحیه خوبی برای خواندن نداشتم چون احساس می کردم همه چیز را فراموش کرده ام، به نظرتان من برای بار سوم می توانم در کنکور موفق شوم؟ آیا داوطلب کنکوری بوده با شرایط من بتواند بعد از سه بار کنکور دادن پزشکی قبول شود؟
- بهترین سن از نظرم برای خواندن پزشکی  18 یا 19 شروع کرد اما خیلی ها مثل من راه را اشتباه می روند و دیر متوجه می شوند که باید به سمت هدفشان که پزشکی است بروند کسی رو دیدید که تازه پزشکی را  در سن 30 شروع کرده باشد و موفق هم باشد؟
- دو درس از نهایی ها را نمره قبولی کسب نکردم و باید شهریور امسال دوباره امتحان نهایی بدهم. دانش آموزی مثل بوده که با دو درس افتاده بتواند در کنکور پزشکی دانشگاه تهران قبول شود؟
- من تا الان هیچی درس نخوانده ام اگر از الان شروع کنم می توانم موفق باشم؟ کسی بوده 6 ماه به کنکور تازه درس خواندن را شروع کرده باشد و پزشکی یا دندانپزشکی قبول شود؟
- من لیسانس گرفته ام اما از رشته ام راضی نیستم و آن را دوست ندارم و می خواهم از اول کنکور تجربی بدهم آیا این تصمیم درستی است؟ کسانی هستند که مثل من لیسانس بگیرند و دوباره بخواهند کنکور بدهند و رشته های خوبی مثل دندانپزشکی و پزشکی و داروسازی هم قبول شوند؟
- من سال دوم دانشگاه هستم. چهار ترم در رشته ام درس خونده ام اما علاقه ای به آن پیدا نکردم. مدتی است به این فکر می کنم که از این رشته انصراف بدهم و از اول برای کنکور درس بخوانم و به رشته داروسازی که علاقه قلبی ام است برسم. شما دانشجویی را می شناسید که انصراف داده باشد و در کنکور شرکت کند و رشته داروسازی قبول شود؟
- من سال 81 دیپلم دبیرستان گرفتم و بعد از آن دیگر درس نخواندم اما الان بعد از 15 سال می خواهم دوباره از اول برای درس خواندن در رشته تجربی تلاش کنم. هدفم در کنکور دو ساله است چون از درس ها هیچ چیزی یادم نیست. لطفا به من بگویید آیا کسی با شرایط من می تواند موفق شود یا اینکه کتاب ها خیلی تغییر کرده و افرادی مثل من هیچ راهی برای رسیدن به رویایشان ندارند؟
- آیا ارزش دارد در سن 30 به بالا تازه بخواهیم برای کنکور تجربی درس بخوانیم و رشته ای مثل پزشکی قبول شویم؟ چون خود پزشک عمومی 7 سال است و 2 سال هم طرح باید گذراند تازه اگر شرط سنی برای آزمون تخصص هم اجرا شود که فقط یک بار فرصت شرکت در تخصص داریم و این همه فشار و استرس؟ آیا شما کسی را می شناسید که توانسته باشد در این سن به موفقیت بزرگی در پزشکی برسد؟ 
- شما افرادی را می شناسید که دندانپزشکی را در 30 سالگی یا پزشکی را در 25 سالگی شروع کرده باشند؟ اصولا افرادی که با سن بالا در کنکور شرکت می کنند و به فرض که قبول هم شوند آیا در دانشگاه می توانند مانند بقیه درس بخوانند و اذیت نمی شوند؟ لطفا نمونه هایی از افرادی که در سن بالا برای کنکور قبول شده اند را معرفی کنید تا انگیزه بگیریم.
- من قصد دارم در کنار کار کردن، برای کنکور هم درس بخوانم آیا می شود با این شرایط در کنکور قبول شد؟ دانش آموزی را دیده اید که هم کار کند و هم درس بخواند و بتواند رشته خوبی در دانشگاه نیز قبول شود؟
- دیپلم هنرستان دارم ولی می خواهم مدرک پیش دانشگاهی تجربی بگیرم و در کنکور تجربی سال بعد شرکت کنم. آیا امکان دارد که کسی مثل که در هنرستان درس خوانده به رشته دندانپزشکی برسد؟ دانش آموز هنرستانی می شناسید که توانسته باشد در کنکور تجربی قبول شود؟
- من پایه درسی ام خیلی ضعیف است و می خواهم جبران کنم و حتما داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران قبول شوم. همه رویای من فقط این دانشگاه و رشته است. لطفا بگویید آیا کسی بوده که با پایه درسی خیلی بد در یک سال کنکور پزشکی دانشگاه تهران قبول شود؟

دنبال فردی هستیم که مثل من در کنکور موفق شده باشد

دقت کردید، این دسته از افراد، شرایط خود را توضیح می دهند و در نهایت می پرسند که آیا کسی بوده که با این شرایط به موفقیت در کنکور برسد؟ در این مطلب قصد نقد این مدل فکری را دارم و این جمله را اثبات می کنم که «پیدا کردن دانش آموز یا داوطلب کنکور یا فردی مشابه با شرایط تان هیچ کمکی برای موفق شدن شما نمی کند و این یک جست و جوی پوچ است.» برای اثبات این جمله از مسیرهای متفاوت زیر استفاده می کنم اما قبل از آن، لازم است در مورد اهمیت این موضوع توضیح دهم. وقتی فردی با شرایط خاص خودش یک هدف انتخاب می کند و به دنبال افرادی است که شرایط او را داشته اند و به موفقیت رسیده است ظاهرا می خواهد با این کار به خودش آرامش و انگیزه بدهد و در درونش بگوید: «ببین، افرادی با شرایط تو هم هستند که کنکور داده اند و به این رشته رسیده اید و موفق هم شده اند پس تو هم می توانی شروع کنی و به موفقیت برسی» اما این ظاهر همانی نیست که در باطن نیز رخ داد. در لایه های عمیق تر، وقتی فردی به دنبال نمونه های مشابه می گردد در واقع پذیرفته که انسانی عادی، ترسو و تابع محیط بیرونی است و اگر کسی قبلا کار او را انجام داده باشد او شجاع تر و با انگیزه تر خواهد شد و اگر کسی را نیافت دلسرد و ناامید می شود. این باطن می پذیرد که هدف قدرتمند نیست، اشتیاق برای رسیدن از درون نیست و همه چیز به نظر اطراف بستگی دارد در نتیجه حرکت ها پوچ و همراه با استرس خواهد شد. اصولا فرد موفق نمی پرسد کسی قبل از او موفق شده یا نه؟ انسانی که دنبال نمونه مشابه است از نظر شخصیتی مقلد است و وقتی کسی بخواهد موفقیت را تقلید کند مجبور است فقط ظاهرش را مشابه افراد موفق کند اما ظاهر دوام ندارد و به زودی ریشه و شخصیت اصلی خود را نمایان می کند بنابراین اساس این طرز تفکر غلط است. برای همین هم می گویم که پیدا کردن دانش آموز یا کنکوری یا انسانی که شرایطی مشابه با شما داشته باشد کمکی به موفقیت تان نمی کند. حال به سراغ اثبات جمله قرمز رنگ متن برویم:
1.اگر هر کسی بخواهد برای دست یافتن به موفقیت در کنکور به دنبال فرد مشابه بگردد، هیچ کس در کنکور موفق نمی شود زیرا فرض کنیم شما به دنبال فردی هستید که مشابه شرایط شما باشد و در کنکور موفق باشد حالا آن فردی که پی او می گردید خودش در جست و جوی یافتن فردی است که شرایط مشابهی با شرایط خودش را داشته باشد و به موفقیت رسیده باشد و همین طور آن فرد نیز خودش درصدد یافتن فرد دیگری است و این چرخه همینطور ادامه پیدا می کند و هرکسی منتظر است تا کسی پیدا شود که با شرایط مشابه به موفقیت در کنکور رسیده باشد. حالا چه کسی باید اولین نفر باشد؟ به عبارت دیگر، اگر هر یک از این افراد اینطور فکر می کردند که بهتر است خودشان مثال بقیه شوند و اولین نفری باشند که با این شرایط به قبولی در کنکور می رسند چه رخ می داد؟ بله یک تعداد فرد موفق در کنکور با این شرایط داشتیم. بنابراین جست و جوی دانش آموز یا داوطلب کنکور یا فردی که شرایط شما را داشته و موفق شده ارزشی ندارد و به جای آن تصمیم بگیرید مثالی برای دیگران باشید.
2. اگر فرض کنیم که در اولین جست و جو توانسته باشید فردی را مشابه با شرایط خود پیدا کنید آیا نخواهید گفت که او یک استثنا است و از کجا معلوم بتوانم مثل او قبول شوم؟ از طرفی، گزارش اینکه فردی شبیه شرایط تان به موفقیت رسیده توضیحی در مورد مدت زمان درس خواندن، شرایطش، نقاط ضعف و قوتش، میزان وقتی که گذاشته، روش هایی که استفاده کرده و شرایط روحی و زندگی و خانوادگی اش نمی دهد و در حالیکه تک تک این عوامل روی موفقیت در کنکور اثر گذار است پس به فرض یافتن فرد مشابه او را یک استثنا می دانید و درضمن اگر هم استثنا نباشد فقط ظاهرش را درک می کنید و از باطن کارهایش هیچ اطلاعی ندارید. حال اجازه بدهید فرض را گسترس دهیم و اینطور بگوییم که فرد مشابه را پیدا می کند و حتی از دقیق ترین جزئیات درس خواندن و روش کاری و مدت زمانی که گذاشته و حتی شرایط روحی و روانی اش نیز مطلع می شوید باز هم این اطلاعات کمکی به موفقیت تان نخواهد کرد زیرا هر فردی توانمندی های یادگیری، مطالعه و شرایط خاص زندگی خویش را دارد. در نتیجه یافتن این فرد کمکی به موفقیت تان نمی کند. 
3. باز هم فرض را بر این می گذاریم که توانسته باشید فردی مشابه با شرایط خویش پیدا کنید که به موفقیت در کنکور رسیده باشد. این یافتن موجب بالا رفتن هیجان تان می شوید و خیلی خوشحال هستید از اینکه دانش آموز یا داوطلب کنکوری مثل وضعیت خودتان توانسته به موفقیت در کنکور برسد و این یافتن تاثیری روی انگیزه تان ندارد. زیرا انگیزه از درون فرد سرچشمه می گیرد و هیجان از بیرون فرد. انگیزه دارای دلیل منطقی است و هیجان بدون دلیل است. هیجان بعد از چند ساعت یا در بهترین حالت بعد از چند روز فرو خواهد نشست پس پیدا کردن آن کسی که شرایط تان را دارد و در کنکور به موفقیت رسیده روی هیجان تان اثر می گذارد و بعد از مدتی این هیجان نیز از بین می رود و چیزی که باقی می ماند خودتان و شرایط تان و هدفتان هستید پس این جست وجو تاثیری روی موفقیت تان در کنکور ندارد.
4. وقتی در پی یافتن فردی هستید که قبلا با شرایط مشابه توانسته به موفقیت برسد در واقع این قاعده را می پذیرید که عزت نفس لازم برای ایجاد موفقیت را ندارید. برای مطالعه بیشتر در مورد عزت نفس روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید. «اعتماد به نفس و عزت نفس در زندگی یک کنکوری» اگر هدفی دارید که برای احساس خوشبختی و رسیدن به تکامل به آن نیازمند هستید پس لزومی ندارد که کسی شبیه به شرایط خود را پیدا کنید ولی وقتی می پذیرید که بدون وجود نمونه گویا شجاعت ایجاد موفقیت را ندارید پس حتی اگر فردی را پیدا کنید بعد از مدتی به علت کمبود عزت نفس در طول مسیر کنکور کم می آورید و درس خواندن را کنار می گذارید. موفقیت در کنکور نیازمند توانمندی های روحی است که این قدرت در افرادی که دنبال فرد مشابه هستند وجود ندارد پس جست و جوی فردی شبیه خود تاثیری در موفقیت تان روی کنکور ندارد.
5. فرض کنیم در پی دانش آموز یا داوطلب کنکوری باشید که شرایطی شبیه به خودتان را داشته باشد و این فرد پیدا نشود؟ یا بگویند با این شرایط نمی توانید در کنکور موفق شوید آنگاه چه تصمیمی می گیرید؟ اگر با نیافتن آن فرد تصمیم بگیرید برای کنکور درس نخوانید در این صورت مطمین باشید که انگیزه ای برای رسیدن به هدفتان ندارید و منتظر این بودید که کسی از بیرون باعث موفقیت تان باشد که در این صورت چه فردی باشد چه نباشد موفقیتی نخواهید یافت زیرا انسان ها برای دست یافتن به هدفشان نیاز به عشق و علاقه ای از درون دارند. حال اگر با پیدا نشدن آن فرد تصمیم بگیرید که باز هم برای کنکور بخوانید پس چرا اصلا دنبال فردی بودید که مثل شما باشد؟ چون شما چه بود و چه نبود برای دست یافتن به هدفتان درس می خوانید پس چرا این جست و جوی پوچ را انجام می دهید؟ بنابراین در هر دو حالت یافتن آن فرد کمکی به موفقیت تان نخواهد کرد.
آنچه در این متن به آن پرداختیم را به طور خلاصه این طور خواهم گفت: اول اینکه برای رسیدن به هدفتان دنبال کسی نباشید که مشابه تان باشد زیرا بنا به توضیحات فوق تاثیری روی نتیجه و موفقیت تان در کنکور ندارد و دوم اینکه اگر مدل فکری تان اینطور است که برای انجام هر کاری نیاز دارید فردی قبلا آن راه را رفته باشد بدانید که با این طرز تفکر هیچگاه موفق نخواهید شد و لازم است در طرز تفکر خویش تغییرات اساسی ایجاد کنید. یادتان باشد فکرمان جایگاهمان را تعیین می کند.
با تمام این توضیحات برخی معتقد هستند که اگر ما می پرسیم آیا کسی شبیه ما بوده است برای انگیزه گرفتن نیست بلکه می خواهیم بدانیم آیا کار ما منطقی هست یا نه و اگر منطقی است آن را انجام دهیم و اگر نه، دیگر اجرایش نکنیم. مثلا می گویند فرصت چند ماهه تا کنکور باقی مانده و ما هیچی درس نخوانده ایم می خواهیم بدانیم که اگر از الان شروع کنیم موفق می شویم یا خیر؟ برای این است که دوست داریم بدانیم کسی قبل از ما بوده است که با این شرایط موفق شده باشد؟ در پاسخ به این دسته از دانش آموزان و داوطلبان کنکور چنین می گویم که برای بررسی منطقی بودن یا نبودن هدف گذاری تان پیدا کردن نمونه کمکی نمی کند زیرا هرکسی شرایط ریز زندگی خودش را دارد و لذا مشورت کردن لازم دارید نه اینکه کسی قبلا موفق شده یا خیر؟ لازم است شرایط خود را به صورت جز به جز با فردی آگاه و متخصص و دلسوز مطرح کرده و از او مشورت بگیرید نه اینکه به دنبال نمونه ای باشید که موفق شده است یا خیر؟
 پس اگر به دنبال ارزش یابی هدف و شرایط تان هستید مشورت کنید و مطمین باشید با مشورت نتیجه بهتری نصیب تان خواهد شد. به طور مثال فرض کنیم کسی بوده که در شش ماه توانسته باشد در کنکور نتیجه بگیرید این موضوع کمکی به شما نخواهد کرد زیرا توانمندی در مطالعه، پایه درسی، قدرت یادگیری، منابع، روش مطالعه و قدرت روحی و روانی، آمادگی ذهنی، شرایط خانواده و حمایت ها روی این نتیجه اثر گذار است و این موارد بین انسان ها متفاوت است پس با دانستن اینکه کسی شبیه شما به موفقیت در کنکور رسیده یا نه، چیزی نصیب تان نخواهد شد اما با مشورت و تحلیل شرایط خاص خودتان می توانید بهترین مسیر برای رسیدن به هدفتان را انتخاب کنید. 

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.