کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - آیا با مدرک لیسانس هم می شود پزشک شد؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

آیا با مدرک لیسانس هم می شود پزشک شد؟

برای ورود به رشته پزشکی دو راه وجود دارد: اول اینکه کنکور تجربی بدهید و با کسب رتبه مورد نیاز، وارد رشته پزشکی شوید اما راه دوم برای کسانی است که مدرک لیسانس (همراه با یک سری از شرایط) دارند که می توانند با شرکت در آزمونی به نام آزمون لیسانس به پزشکی و قبولی در آن و مصاحبه بعد از آن، وارد رشته پزشکی شوند.اگر می خواهید از رشته خود به رشته پزشکی تغییر رشته دهید و در آزمون تغییر رشته که همان آزمون لیسانس به پزشکی نام دارد شرکت کنید می بایست به موارد زیر اهمیت بدهید.
1. امتحان لیسانس به پزشکی مخصوص چه دانشگاه هایی است؟ این آزمون فقط مخصوص دانشگاه علوم پزشکی تهران است و توسط همین دانشگاه ثبت نام و قبولی های این آزمون در دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل می کنند و تحصیل نیز به صورت روزانه است یعنی کسانی که در این آزمون قبول شوند تحصیل شان در پزشکی رایگان است.
2. لیسانس چه رشته هایی می توانند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کنند؟ لیسانس تمام رشته های علوم پزشکی یا لیسانس رشته های علوم تجربی و یا لیسانس رشته های علوم ریاضی و فنی می توانند برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کنند. پس نتیجه می گیریم کسانی که مدرک لیسانی در رشته های زیر مجموعه علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی، هنر و زبان دارند نمی توانند در آزمون شرکت کنند.
3. اگر کسی ابتدا فوق دیپلم (کاردانی) و سپس از کاردانی به کارشناسی رفته باشد می تواند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کند؟ بله می تواند به شرط آنکه لیسانس او زیر مجموعه لیسانس های رشته علوم پزشکی یا علوم تجربی یا علوم ریاضی و فنی باشد.
4. آیا آزمون لیسانس به پزشکی محدودیت سنی دارد؟ بله، فردی که می خواهد در این آزمون شرکت کند، می بایست در زمان ثبت نام آزمون (دقت کنید در زمان ثبت نام آزمون) که معمولا در دی ماه هر سال است حداکثر 25 سال تمام باشد. به عبارت دیگر اگر سن تان کمتر از 25 سال است و مدرک لیسانس در رشته های علوم پزشکی یا رشته های علوم تجربی و یا رشته های علوم ریاضی و فنی را دارید به راحتی می توانید در این آزمون ثبت نام کنید.
5. اگر فردی مدرک فوق لیسانس یا دکتری عمومی داشته باشد یا دانشجوی فوق لیسانس یا دانشجوی دکتری عمومی باشد نیز می تواند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کند؟ خیر نمی تواند. قانون گذار تاکید می کند حتی کسی که دانشجوی ارشد یا دکتری عمومی باشد نمی تواند در این آزمون شرکت کند چه رسد به کسی که مدرک این رشته ها را داشته باشد. بنابراین علاوه بر اینکه محدودیت سنی وجود دارد محدودیت در مدرک هم هست. منظور از دکتری عمومی رشته هایی مثل دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی می باشد.
6. رشته لیسانس من طرح نیروی انسانی دارد آیا باید آن را بگذارنم؟ در این صورت از نظر محدودیت سنی دچار مشکل نمی شوم؟ اگر رشته دانشگاهی تان طرح نیروی انسانی اجباری دارد حتما باید آن طرح را بگذارنید تا بتوانید در این آزمون شرکت کنید و طبق قانون مدت زمانی که طرح نیروی انسانی اجباری را می گذرانید به حداکثر سن اضافه می شود پس مشکل سنی از نظر مدت زمان طرح نیروی انسانی پیدا نخواهید نمود. لیسانس رشته های پرستاری، علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی، اتاق عمل، هوشبری، فوریتهای پزشكی، پرستاری دندانپزشکی (فارغ التحصیلان بعد از 1/7/86)،بهداشت دهان دارای طرح نیروی انسانی اجباری هستند.
7. من مرد هستم، آیا لازم است کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت دایم از آن را داشته باشم؟ بله اگر قصد شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی را دارید حتما لازم است کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت دایم را داشته باشید. در ضمن مدت خدمت سربازی به حداکثر سن اضافه می شود و نگران محدودیت سنی از این نظر نباشید.
8. اگر در حال خدمت سربازی باشم می توانم در آزمون ثبت نام و شرکت کنم؟ به شرطی می توانید در آزمون ثبت نام کنید که خدمت سربازی تان تا قبل از شروع ترم اول دانشگاه (یعنی مهر ماه) تمام شود و اگر بنا به هر دلیلی نتوانید در مدت تعیین شده کارت پایان خدمت خود را ارایه دهید، قبولی تان از بین می رود.
9. آیا شرط معدل دبیرستان برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی وجود دارد؟ بله معدل کل دیپلم در این آزمون مهم است. طبق آخرین قانون معدل کل دیپلم دبیرستان  بالاتر از 17 باید باشد تا فرد بتواند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کند. دقت شود معدل کل دیپلم مهم است و نه معدل دیگری
10. اگر کسی معدل دیپلمش کمتر از 17 باشد و در طرح ترمیم معدل شرکت کند آیا می تواند معدل کل دیپلمش را تغییر دهد؟ خیر، نمرات طرح ترمیم معدل برای شرکت در کنکور سراسری است و تاثیری بر معدل کل دیپلم ندارد و برای همین با شرکت در طرح ترمیم معدل نمی توانید شرط معدل دیپلم را برای این آزمون کسب کنید.
11. آیا شرط معدل لیسانس برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی وجود دارد؟ بله معدل لیسانس نیز مهم است. طبق آخرین قانون، معدل کارشناسی فردی که قصد شرکت در آزمون دارد می بایست 16 به بالا باشد. 
12. آیا راه حلی وجود دارد که شرط معدل دیپلم و شرط معدل لیسانس برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی برداشته شود؟ بله افرادی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند نیازی به داشتن شرط معدل نیست:
الف) برگزیدگان آزمون سراسری گروه علوم تجربی تا رتبه 500 كشوری در آزمون سراسری كنكور (با معرفی سازمان سنجش آموزش كشور)؛ ب) دارندگان مدال طلا، نقره و برنز كشوری از المپیادهای علمی دانش آموزی (با معرفی وزارت آموزش و پرورش)؛ پ) برگزیدگان حائز رتبه های اول تا سوم نهایی جشنواره رازی، جشنواره های خوارزمی (در زمینه علوم پزشكی) با معرفی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی و گروه غیر پزشكی با معرفی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ ت)مالكان ابداع یا اختراع ثبت شده با تائید معاونت تحقیقات و فن آوری وزارتخانه های مربوطه،  ث) دانشجویان نمونه كشوری گروه پزشكی با معرفی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی و رشته های غیر پزشكی با معرفی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، ج) دانشجویان پژوهشگر برجسته به تایید شورای پژوهشی دانشگاه و براساس دستورالعملی كه از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت تدوین و به دانشگاه ها اعلام گردیده است. چ) برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی با تایید مركز رشد استعداهای درخشان و معاونت های آموزشی دانشگاه ها.
13. آیا برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی  نیاز به مدرک زبان انگلیسی معتبر است؟ بله، اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید نیاز به ارایه مدرک انگلیسی مورد تایید است. شما می توانید مدرک TOEFL­ با نمره 500 یا مدرک IELTS با نمره 6 یا مدرک MSRT با نمره 50 یا مدرک MHLE با نمره 50 باشید. 
14. تا چه زمانی فرصت برای ارایه مدرک معتبر زبان می باشد؟ طبق آخرین قانون، افرادی که مدرک معتبر زبانی معرفی شده در سوال قبل را ندارد می توانند در آزمون شرکت کنند و اگر در آزمون قبول شدند آنگاه برای ثبت نام در دانشگاه حتما باید مدرک زبان خود را ارایه دهند و اگر تا آن زمان نتوانند این مدرک را به دانشگاه تحویل دهند قبولی آن ها از بین خواهد رفت.
15. آیا قبولی در آزمون به معنای قبولی در رشته پزشکی محسوب می شود؟ خیر، بعد از قبولی در آزمون مرحله دوم مصاحبه و ارزیابی فراشناختی می باشد که به دانشگاه دعوت می شوید تا مدارک مورد نیاز مثل تاییده ثبت احوال برای تایید سن زیر 25 سال، مدرک زبان، کارت پایان خدمت، همچنین گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی برای رشته هایی که طرحشان اجباری است، گواهی تایید معدل کل دیپلم، گواهی تایید معدل دانشگاه یا یکی گواهی ارایه یکی از شرایطی که شرط معدل را حذف کند به آن دانشگاه ارایه و در مصاحبه نیز شرکت کنید. 
16. زمان ثبت نام و شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی چه موقع است؟ به طور معمول در دی ماه هر سال ثبت نام آغاز و در اسفند هر سال نیز آزمون برگزار می شد اما در سال جدید تاریخ برگزاری آزمون به خرداد ماه تغییر پیدا کرده است و لذا از سال 1397 به بعد تاریخ برگزاری آزمون از اسفند به خرداد منتقل می شود.
17. در آزمون لیسانس به پزشکی از چه درس هایی سوال مطرح می شود؟ از چه منابعی برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی استفاده شود؟ منابع اعلام شده برای سال تحصیلی سال 97 کمی تغییر کرده است و به شرح جدول زیر می باشد.
 نام حیطهمباحث زیر مجموعه این حیطهمنابع 
 مبانی بیوشیمیایی و بیولوژیکی سیستم های حیاتی بیوشیمی، ژنتیک، بافت شناسی عمومی، فیزیولوژی و آناتومی سیستم های بدن، ایمونولوژی پایه، میکروب شناسی منابع علوم پایه
 شیمیایی و فیزیکی سیستم های حیاتی شیمی عمومی، شیمی آلی، فیزیک
1.  جامع شیمی آلی و عمومی تالیف دکتر رشید قنبرپور و مهندس آیدا خواجه
2. فیزیک- شیمی برای دانشجویان پزشکی تالیف دکتر عقابیان
 مبانی بیولوژیک، روانشناختی و جامعه شناختی رفتار روان شناسی مقدماتی و جامعه شناسی مقدماتی
1. جامعه شناسی عمومی تالیف دکتر منوچهر محسنی
2. روانشناسی عمومی تالیف دگتر حمزه گنجی
 مهارت های استعداد و تفکر نقاد در حیطه علوم انسانی و علوم اجتماعی راهنمای علمی برای مهارت های تفکر نقاد تالیف دکتر اکبر سلطانی
18. آیا تمام فصل ها و منابع معرفی شده فوق را باید برای آزمون لیسانس به پزشکی بخوانیم؟ خیر، در فایل pdf آماده شده از سوی دانشگاه تهران، علاوه بر معرفی منابع فوق، منابع اضافی تری نیز معرفی شده و همچنین فصل هایی که باید خوانده شود نیز مشخص گردید است. برای دانلود این فایل pdf روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید. «لیست منابع آزمون لیسانس به پزشکی و فصل هایی که باید خوانده شود»
این 18سوال مربوط به قانون امتحان لیسانس به پزشکی بود حال هفت سوال مهم به عنوان سوالات پرتکرار وجود دارد که در ادامه به پاسخ هر یک از این سوالات در خصوص این آزمون می پردازیم:
1. طبق قانون متوجه شدیم همه رشته های لیسانس علوم پزشکی و علوم تجربی و علوم ریاضی و فنی می توانند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کنند اما اگر بخواهیم رشته هایی را برای لیسانس انتخاب کنیم که درس های این آزمون در آن رشته ها تدریس شود چه رشته هایی باید بخوانیم؟ رشته هایی مثل مامایی، پرستاری، میکروبیولوژی، زیست شناسی، علوم آزمایشگاهی، اتاق عمل، علوم تغذیه، بهداشت عمومی،  بیشترین نزدیکی را با درس های مطرح شده در آزمون لیسانس به پزشکی دارند و اگر کسی این رشته ها را بخواند برای قبولی کار راحت تری دارد برای تاکید یادآور می شوم از تمام رشته های لیسانس علوم پزشکی و علوم تجربی و علوم ریاضی و فنی می توان این آزمون را شرکت کرد.
2. اگر قرار باشد یکی از چهار مدرک معتبری که لازم است برای ورود به رشته پزشکی از طریق آزمون لیسانس به پزشکی داشته باشیم یکی را بگیریم کدام یکی بهتر است؟ جدول زیر به مقایسه این چهار آزمون از جهات مختلف می پردازد. طبق جدول زیر بهتر است یکی از مدارک TOEFL­  یا IELTS را بگیرید زیرا این دو مدرک از اعتبار جهانی برخوردار هستند در ضمن منابع این دو آزمون در آزمون های دیگر مورد استفاده است. اگر بین یکی از دو مدرک TOEFL­  یا IELTS گیر کرده اید و می خواهید بدانید کدام یک بهتر است اینطور راهنمایی می کنم اگر فکر می کنید روزی قصد سفر یا ادامه تحصیل در کشورهایی مثل نیوزلند، استرالیا و کانادا را دارید حتما روی IELTS تمرکز کنید و این مدرک را بگیرید اما اگر فکر می کنید در سایر کشورها قرار است به ادامه تحصیل بپردازید بنابراین انرژی خود را برای TOEFL­ بگذارید. 
آزمون  TOEFL­ آزمون IELTS  آزمون  MSRT MHLE آزمون
منابع این آزمون بسیار در دسترس است. این آزمون در تمام دانشگاه های دنیا معتبر است اما در کشورهای استرالیا، کانادا و نیوزلند مدرک زبان   IELTS را ترجیح می دهند یکی از آزمون های معتبر و هم اندازه با آزمون TOEFL­ است و مخصوصا در کشورهای استرالیا، کانادا و نیوزلند برای تحصیل مدرک IELTS مورد نیاز می باشد.منابع این آزمون اختصاصی خودش است. آزمون معمولی و سبک تر نسبت به دو آزمون TOEFL و IELTS  است و این آزمون برای کسانی که پایه ضعیف تر دارند می خواهند مدرک مورد نیاز برای آزمون لیسانس به پزشکی بگیرند راحت تر است اما از نظر جهانی اعتبار دو آزمون TOEFL و IELTS را ندارد. برخی از منابع آزمون TOEFL برای این آزمون مناسب است. آزمون مخصوص وزارت بهداشت است و برای رشته های علوم پزشکی معتبر است. این آزمون نیز نسبت به دو آزمون TOEFL و IELTS  سبک تر  است و اعتیار جهانی این دو آزمون را ندارد. برخی از منابع تافل نیز برای این آزمون کاربرد دارد.
 آزمون TOEFL­ دارای انواع مختلفی است اما آزمون TOEFL­ اینترنتی به مدت 200 دقیقه است که از بخش های شنیداری، درک مطلب، نوشتن و صحبت کردن تشکیل شده است.  آزمون IELTS به مدت 170 دقیقه است که از بخش های شنیداری، درک مطلب، نوشتن و صحبت کردن تشکیل شده است.  آزمون MSRT به مدت 100 دقیقه است که از بخش های شنیداری، درک مطلب و گرامر تشکیل شده است.  این آزمون به شیوه تدریس مدرسه و دانشگاه نزدیک تر است.   آزمون MHLE به مدت 85 دقیقه است که از بخش های شنیداری، درک مطلب و گرامر و واژگان تشکیل شده است. این آزمون به شیوه تدریس مدرسه و دانشگاه نزدیک تر است. 
آزمون TOEFL­ اینترنتی بیش از 50 بار در سال برگزار می شود. آزمون IELTS هرسال 24 مرحله برگزار می شود آزمون MSRT هر سال 10 مرتبه برگزار می شود. آزمون MHLE در طول سال 6 دوره برگزار می شود.
 تعداد نرم افزارها، سایت ها، آموزشگاه و کلاس های آموزشی که برای یادگیری و  TOEFL­ است در تمام شهرها در دسترس است  تعداد نرم افزارها، سایت ها، آموزشگاه و کلاس های آموزشی که برای یادگیری و  IELTS است در تمام شهرها در دسترس استآموزشگاه ها و نرم افزارهای زیادی برای یادگیری در اختیار نخواهید داشت آموزشگاه ها و نرم افزارهای زیادی برای یادگیری در اختیار نخواهید داشت
3. آیا آزمون لیسانس به داروسازی یا لیسانس به دندانپزشکی هم وجود دارد؟ خیر، فقط و فقط آزمون لیسانس به پزشکی داریم و از لیسانس به رشته های داروسازی و دندانپزشکی آزمونی وجود ندارد.
4. اگر در آزمون لیسانس به پزشکی قبول شویم وارد ترم اول پزشکی می شویم یا بعضی از درس هایی که قبلا در لیسانس گذارنده ایم را می توانیم برای پزشکی تطبیق بدهیم و دوباره همان ها را پاس نکنیم؟ دانشگاه سعی می کند درس هایی که بین پزشکی و مدرک لیسانس قبلی تان مشترک است را تطبیق دهد تا دوباره نخواهید همان درس ها را بگذارنید اما پذیرش این درس ها به عهده خود دانشگاه است و ممکن است برخی از درس های مشترک را نپذیرید و از شما بخواهد تا دوباره در پزشکی آن ها را پاس کنید.
5. چند نفر هر سال قبول می شوند؟ تعداد شرکت کنندگان چقدر است؟ دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرحله اول و قبل از مصاحبه 20 نفر را دعوت می کند و در نهایت از بین این 20 نفر تعداد 10نفر را به عنوان قبولی نهایی معرفی می کند بنابراین کل کسانی که در آزمون لیسانس به پزشکی وارد رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می شوند 10 نفر است. تعداد شرکت کنند گان معمولا متغییر است ولی پیش بینی ها حاکی از ثبت نام بیش از 1000 نفر در آزمون لیسانس به پزشکی است بنابراین فشردگی و قبولی در این آزمون بسیار دشوار است و برنامه ریزی برای خواندن، مرور کردن و تمرین مسایل به شدت در این آزمون اهمیت پیدا می کند بنابراین خواندن ها را به سال آخر واگذار نکنید و اگر قصد شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی را دارید از همان ترم اول دانشگاه برایش برنامه ریزی و مطالعه ویژه و هدفمند داشته باشید.
6. آیا می شود از سال آخر لیسانس و بدون اینکه مدرک را بگیریم در این آزمون شرکت کنیم؟ طبق قانون برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی بایستی حتما مدرک لیسانس را داشته باشید و در زمان مصاحبه مدارک تان را بررسی می کنند بنابراین علاوه بر اینکه مدرک تان را بایستی بگیرید بلکه طرح نیروی انسانی اگر برای رشته تان اجباری است و همچنین سربازی اگر آقا هستید را نیز می بایست طی کنید تا بتوانید در این آزمون شرکت کنید.
7. آزمون لیسانس به پزشکی را با آزمون کنکور تجربی مقایسه کنید. کدام آزمون راحت تر است؟ اگر کسی قصد ورود به رشته پزشکی را دارد بهتر است کنکور تجربی بدهد یا شرایط قانونی شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی را برای خودش ایجاد کند و از این طریق وارد رشته پزشکی شود؟ جدول زیر از زوایای مختلف به بررسی دو آزمون کنکور تجربی و آزمون لیسانس به پزشکی پرداخته است که می تواند پاسخگوی سوالات مطرح شده در این زمینه باشد.
 عامل مقایسه کنکور تجربی و آزمون لیسانس به پزشکیکنکور تجربی آزمون لیسانس به پزشکی 
 درس های مطرح شده  در کنکور تجربی درس هایی که مطرح می شود در سطح دبیرستان است و یادگیری آن فشار کمتری وارد می کند. درس هایی که در آزمون لیسانس به پزشکی مطرح می شود همگی درس های دانشگاهی است و برای کسانی که رشته دانشگاهی شان این درس ها را نداشته باشد مطالعه و یادگیری آن سخت می شود و نیاز به زمان بیشتری برای یادگیری دارد.
 ظرفیت قبولی ظرفیت قبولی پزشکی در کنکور تجربی زیاد است زیرا گزینه های مختلف پزشکی روزانه، پردیس و دانشگاه ازاد موجود است که باعث می شود حتی رتبه های 3500 نیز بتوانند در پزشکی تحصیل کنند. ظرفیت قبولی در این آزمون فقط 10 نفر است. بنابراین رقابت برای دست یافتن به این جایگاه بسیار بالاست و همین موضوع باعث می شود تا نیاز به کسب رتبه بهتر و مطالعه سنگین و با برنامه و زمان بندی 3 تا 4 ساله از همان ترم اول دانشگاه نیاز باشد.
 مطابقت واحد ها در کنکور تجربی بعد از قبولی همه چیز از ترم یک شروع می شود و هیچ واحدی قابل تطبیق نیست. در آزمون لیسانس به پزشکی این فرصت را دارید تا واحدهای خود را تطبیق دهید. البته نظر دانشگاه برای پذیرش این تطبیق واحدها لازم است اما دانشگاه سعی می کند بپذیرد. پس اگر درس های مشترک در لیسانس با رشته پزشکی دارید می توانید حتی تا 3 ترم در پزشکی جلو بیفتید.
 تعداد دانشگاه ها برای تحصیل در کنکور تجربی می توانید در شهر خود یا شهرهای دیگر نیز قبول شوید و بر اساس شرایط خود شهر محل تحصیل را انتخاب کنید. در آزمون لیسانس به پزشکی فقط دانشگاه تهران تحصیل می کنید و اگر شرایط تان طوری باشد که زندگی در تهران برایتان ممکن نباشد این موضوع برایتان یک مانع است.
 سطح آزمون  کنکور تجربی مطابق با سطح دانش آموزان کل کشور است و تسلط روی درس های دبیرستان راحت تر است. آزمون لیسانس به پزشکی بر اساس سطح سواد دانشگاهی است و لذا سطح آزمون سنگین تر و بالاتر می باشد.
 محدودیت ها محدودیتی برای شرکت در کنکور تجربی برای کسانی که لیسانس دارند به جز خدمت سربازی برای آقایان  و طرح نیروی انسانی نیست.  محدودیت های آزمون لیسانس به پزشکی شامل، رشته دانشگاهی، آخرین مدرک تحصیلی، معدل کل دبیرستان، معدل دانشگاه، سن، سربازی آقایان، مدرک زبان، طرح نیروی انسانی  و قبولی در مصاحبه می شود.
مراحل قبولیاگر کنکور تجربی بدهید و رتبه تان به قبولی در پزشکی برسد این رشته را قبول می شوید بنابراین قبولی در پزشکی فقط به شرط قبولی در کنکور تجربی است. در آزمون لیسانس به پزشکی در صورتی که در آزمون نیز قبول شوید مرحله دومی نیز وجود دارد و آن مصاحبه است که لازم است در مصاحبه نیز قبول شوید تا وارد رشته پزشکی شوید پس قبولی از طریق آزمون لیسانس به پزشکی دو مرحله دارد. مرحله اول امتحان و مرحله دوم مصاحبه است.


 
دانش آموزان و کنکوری هایی که این مطلب را خوانده اند، به مطالعه مطالب زیر نیز علاقمند بوده اند
 برای خواندن این مطالب روی آن ها کلیک کنید
1. رشته دندانپزشکی بهتر است یا پزشکی؟
2. 
رشته دندانپزشکی بهتر است یا پزشکی؟
3. 
دانشگاه های برتر + مقایسه دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی


محمد
شنبه 7 مهر 1397 01:08 ق.ظ
منظورم این بود که به دلیل مسئله تطبیق واحد و احتمال قبولی کم آزمون لیسانس به پزشکی ؛ تصمیم گرفتم که از طریق کنکور سراسری شرکت کنم ، برام بهتره نسبت به کنکور کارشناسی به پزشکی
دو تا سوال دیگه هم داشتم
1- یکی این که به نظرتون میشه تو خدمت درس خوند ؟
از طرفی هر چی بتونم خدمتم رو زود تر تموم بکنم ، زودتر میتونم برای کنکورم شروع کنم و به نفعمه
2- خواستم ببینم در مورد همه مواردی که باعث میشه مشمول کسری بشم اعم از بسیج و هر چیزه دیگه ای اطلاعاتی دارید و میتونید بهم بگید برای قوانینش کجا رو بگردم
ممنون میشم از لطفتون . تشکر فراوون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و بخیر و نیکی. خب مسلم است که کنکور تجربی مسیر بهتری از آزمون لیسانس به پزشکی است.
1. تجربه ثابت کرده است درس خواندن در خدمت سربازی کار سختی است اولا به خاطر اینکه معمولا خستگی زیادی در شما ایجاد می شود و نگهبانی و مسئله کمبود خواب کلا فرصتی برای مطالعه ایجاد نمی کند.
اگر وقتی گیرتان بیاید ترجیح می دهید بخوابید تا بتوانید نگهبانی بدهید. از طرفی اگر در شهر دیگری هم خدمت کنید که جو آسایشگاه طوری نیست که بشود در آن درس خواندن چون تعداد افراد زیاد است.
به هرحال این تجربه از خدمت در تمام پسرانی که خدمت کرده اند مثل من وجود دارد لذا اگر نشد درس بخوانید خیلی به خودتان سخت نگیرید.
2. برای قوانین کسری خدمت از سایت پلیس وظیفه به نشانی vazifeh.police.ir بروید لیست تمام قوانین کسر از خدمت در آنجا نوشته شده است. موفق ترین باشید.
محمد
جمعه 6 مهر 1397 05:34 ب.ظ
با سلام و خسته نباشید
من خرداد ماه 98 از یکی از رشته های فنی مهندسی فارغ التصیل میشم. مجبورم بعدش 21 ماه خدمت برم و قصد دارم که برای رشته پزشکی شرکت بکنم.
با توجه به این که دیپلم ریاضی خوندم و رشته دانشگاهیم هم فنی بود پس هیچ امکان تطبیق واحدی هم ندارم.
نتیجه ای که گرفتم این بود که کنکور برام بهتره چون با مباحثش هم آشنا تر هستم.
خواستم نظر شما رو هم بدونم در این رابطه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. تصمیم خوبی است. هیچ مشکلی در این تصمیم دیده نمی شود همه چیز قانونی و شدنی و منطقی است. ان شالله خدمت خوبی داشته باشید و پس از خدمت یک شروع خوب را داشته باشید. موفق ترین باشید.
ف
یکشنبه 12 فروردین 1397 11:05 ق.ظ
ایا میتوان با دیپلم ریاضی و لیسانس زبان در ازمون لیسانس به پزشکی شرکت کرد؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خیر نمی توانید. مدرک لیسانس باید حتما در یکی از رشته های تجربی یا علوم پزشکی یا ریاضی و فنی باشد. مدرک زبان نمی تواند وارد آزمون لیسانس به پزشکی شود. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.