کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - بررسی خط به خط تغییرات کتاب های یازدهم نظام جدید با نظام قدیم

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

بررسی خط به خط تغییرات کتاب های یازدهم نظام جدید با نظام قدیم

در این مطلب به بررسی خط به خط تفاوت کتابهای نظام قدیم و جدید (در پایه یازدهم) می پردازم و همچنین تغییرات نظام جدید و قدیم (در پایه یازدهم) را بررسی کرده و به سوالات زیر پاسخ می دهیم:
  • تفاوت زیست نظام قدیم با زیست نظام جدید در پایه یازدهم
  • تفاوت ریاضی نظام قدیم با ریاضی نظام جدید در پایه یازدهم
  • تفاوت فیزیک نظام قدیم با فیزیک نظام جدید در پایه یازدهم
  • تفاوت شیمی نظام قدیم با شیمی نظام جدید در پایه یازدهم
  • تفاوت ادبیات نظام قدیم با ادبیات پایه یازدهم
  • تفاوت عربی نظام قدیم با عربی پایه یازدهم
  • تفاوت دین و زندگی نظام قدیم با دین و زندگی پایه یازدهم
  • تفاوت زبان انگلیسی نظام قدیم با زبان انگلیسی پایه یازدهم
1. تغییرات کتاب درسی ادبیات پایه یازدهم رشته های علوم تجربی و ریاضی - فیزیک برای کنکور سال 1398 نسبت به کتاب هایی که منبع کنکور سال 1397 چقدر است؟ (این کتاب با رشته های علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی نیز مشترک است)
آنچه داوطلبان نظام قدیم از مطالب درس به درس کتاب ادبیات پایه یازدهم با آن آشنایی ندارند شامل «نیکی، در کوی عاشقان، ذوق لطیف، اولین روزی که به خاطر دارم، آغازگری تنها، رباعی های امروز، سپیده می آید، وطن، خاموشی دریا، خوان عادل» می باشد که اکثر این درس ها شعر می باشند و پیچیدگی زیادی ندارند. در درس ادبیات پایه یازدهم تعدادی متن به عنوان روان خوانی اضافه شده است که متن های بسیار ساده و فاقد لغت های سنگین معنایی است و از این نظر می توان گفت اگر داوطلب نظام قدیم، کتاب ادبیات پایه یازدهم را مطالعه کند مورد پیچیده ای را نخواهد یافت که سواد قبلی اش برای آن مطلب کم باشد. کتاب ادبیات پایه یازدهم را از چهار منظر زیر نیز می توان بررسی نمود:
 الف) اصطلاحات و واژگان املایی و معنایی که در درس های جدید کتاب ادبیات پایه یازدهم وجود دارد که می توان گفت این لغات از نظر سنگینی و کهن بودن هم سطح لغات املایی و معنایی موجود در ادبیات  نظام قدیم می باشد و از این جهت سختی برای داوطلب نظام قدیم در یادگیری ندارد.
ب) در قسمت آرایه های ادبی تنها موضوع «چارپاره » اضافه شده است که یک مطلب توضیحی است که بسیاری از دبیران نظام قدیم این مطلب را آموزش می دادند که در حال حاضر وارد کتاب درسی شده است و با صرف چند دقیقه و بدون نیاز به معلم آن را خواهیدآموخت.
پ) تاریخ ادبیات های کتاب جدید که دیگر مانند کتاب های گذشته نیست که در ابتدای هر درس، توضیحاتی در خصوص آن شاعر یا نویسنده ارایه شده باشد و این قسمت ها به طور کامل حذف شده است.
 ت) کتاب زبان فارسی سال سوم دبیرستان حذف شده است و در کتاب ادبیات پایه یازدهم، قسمت هایی با عنوان «قلمرو زبانی» افزوده شده است که به آموزش مفاهیم دستوری زبان فارسی می پردازد. مواردی که در پایه یازدهم اضافه شده است شامل «انواع موصوف که قبلا هم بود و دو توضیح در مورد تغییر واژه ها در گذر زمان مثلا شنبه که شمبه تلفظ می شود» می باشد. این موضوعات قبلا نیز آموزش داده می شد اما در کتاب پایه یازدهم خیلی ساده و با ذکر مثال های فراوان تشریح شده است که بدون نیاز به دبیر قابل یادگیری هستند و بیشتر از چند دقیقه وقت نخواهند گرفت.
2. تغییرات کتاب درسی عربی پایه یازدهم رشته های تجربی و ریاضی - فیزیک برای کنکور سال 1398 نسبت به کتاب هایی که منبع کنکور سال 1397 چقدر است؟ 
آیا قواعد عربی پایه یازدهم نسبت به نظام قدیم تغییر داشته است؟ در پاسخ به این سوال اینطور می گویم که سواد دانش آموزان نظام قدیم خیلی خیلی بیشتر از اطلاعات خواسته شده در نظام جدید است پس نظام قدیمی ها قواعد بیشتری بلد هستند. البته مسلم است که در قسمت معنی لغات تغییراتی در کتاب درسی عربی مشاهده می شود اما تغییرات لغات عربی تاثیری بر سختی و آسانی درس ندارد زیرا لغات عربی نیاز به حفظ کردن دارد و با صرف وقت و بدون نیاز به معلم می توانید لغات عربی را یاد بگیرید.
3. تغییرات کتاب درسی دین و زندگی پایه یازدهم رشته های علوم تجربی و ریاضی و فیزیک برای کنکور سال 1398 نسبت به کتاب هایی که منبع کنکور سال 1397 چقدر است؟ (این کتاب با رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش نیز مشترک است.) 
در نگاه اول به کتاب دین و زندگی سال یازدهم متوجه تغییر نام درس ها می شویم اما آنچه مهم است محتوا و آیاتی است که در متن درس ها آورده می شود. بنابراین دانش آموزانی و داوطلبان نظام قدیم با تمامی مطالب دین و زندگی پایه یازدهم آشنایی دارند و تغییرات در حد چند جمله و حذف و اضافه چند آیه است که این موارد نمی تواند برای داوطلبان کنکور مانع سختی باشد زیرا این قسمت ها حفظی هستند و برای یک داوطلب کنکور فرقی نمی کند چه آیاتی در کتاب موجود باشد زیرا برای درک و فهم مفاهیم آن از کتاب های کمک آموزشی استفاده می کند و لذا این تغییرات ناچیز هیچ تاثیری بر روند یادگیری او در مسیر کنکور ندارد.
4. تغییرات کتاب درسی زبان انگلیسی پایه یازدهم علوم تجربی و ریاضی فیزیک برای کنکور سال 1398 نسبت به کتاب هایی که منبع کنکور سال 1397 چقدر است؟ (این کتاب با رشته های ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی نیز مشترک است.)
زبان انگلیسی بر دو پایه لغت و گرامر بنا شده است. کتاب زبان انگلیسی پایه یازدهم از نظر گرامر هیچ موضوع جدیدی نسبت به کتاب نظام قدیم ندارد و فقط می توان تفاوت کتاب زبان انگلیسی پایه یازدهم با کتاب سوم دبیرستان را در لغاتی دانست که به کتاب جدید اضافه شده است. در جدول زیر لیست این لغات اضافه شده را مشاهده می کنید:

  لیست لغات جدید زبان در پایه یازدهم  معانی لغات به فارسی  لیست لغات جدید زبان در پایه یازدهم  معانی لغات به فارسی
  continent
native
range
popular
percent
meet the needs of
a slice of
a loaf of
a kilo of
melon
pencil-sharpener
neighbor
fluently
lifestyle
skim
unimportant
incorrect
middle
happiness
midterm
disorder
invitation
sailing
pottery
painting
cheerful
uncertain
handicrafts
decorative
craftswomen
craftsmen
amazing
reflect
appreciate
frighten
shock
ashamed
 قاره
بومی
دامنه - حوزه
محبوب
درصد
نیازهای ... برآورده کردن
یک تکه از
یک قرص از
یک کیلو از
خربزه
مداد تراش
همسایه
روان - مسلط
سبک زندگی
دست کاری کردن
بی اهمیت
غلط
وسط - میانه
شادی
میان ترم
اختلال - بی نظمی
دعوت نامه
کشتی رانی
کوزه گری
رنگ آمیزی
بشاش
نامعلوم
صنایع دستی
تزئینی
صنعت گران زن
صنعت گران مرد
حیرت آور
بازتاب
قدر دانی
ترساندن
شوک 
شرمندگی
  hangs out
jog
surfing
candy
carrot
quince
orally
diet
heartbeat
blood pressure
heart attack
serving
addiction
healthier
rewrite
impossible
midday
translator
unsafe
incomplete
cultural
firefighter
fishing
tilework
calligraphy
hopeful
worried
hand-made products
unique
weaving
diversity
identity
humankind
amuse
catch
fortunate
amaze
  پرسه زدن 
تنه زدن
موج سواری
آب نبات
هویج
میوه به
صحیح - به صورت خوراکی
رژیم غذایی
تپش قلب
فشار خون
حمله قلب
خدمت - سرویس
اعتیاد
سالم
باز نویسی
غیر ممکن
نیم روز
مترجم
نا امن
ناقص
فرهنگی
آتش نشان
ماهی گیری
کاشی کاری
خوشنویسی
امیدوار
نگران
دست ساز
منحصر به فرد
بافندگی
تنوع
هویت
بشریت
متحیر کننده
گرفتن- مهار کردن
خوش شانسی
عجیب 

این تغییر و تحول در قسمت لغات انگلیسی برای داوطلبان نظام قدیم یک برکت محسوب می شود زیرا اکثر لغات جدول فوق لغاتی بودند که در کتاب های درسی نظام قدیم وجود نداشت اما در کنکور مورد سوال قرار می گرفت که داوطلبان نظام قدیم تحت عنوان لغات خارج از کتاب آن ها را باید یاد می گرفتند و لذا طراح کتاب درسی نظام جدید حجم زیادی از این لغات را وارد کتاب درسی کرده است و امر یادگیری برای داوطلبان کنکور را آسان تر کرده است. نکته بی اهمیت دیگری هم در زبان انگلیسی پایه یازدهم به چشم می خورد مربوط به تعداد درس ها و چیدمان مربوط به آن می شود. کتاب جدید فقط 3 درس دارد و هر درس شامل قسمت هایی مثل متن، لغات، ریدینگ، گرامر، شنیدن و صحبت کردن، نوشتن می باشد که این امر باعث استاندارد شدن کتاب زبان انگلیسی بر اساس مهارت های زبانی می شود اما این چیدمان برای کنکور که یک امتحان چهارگزینه ای است تاثیری ندارد. در خصوص لغاتی که به کتاب زبان انگلیسی پایه یازدهم اضافه شده است این مورد را هم اضافه کنم که سعی طراحان و نویسندگان در جمع آوری لغات جدید بر دو اصل بوده است اول آنکه  لغات عامیانه ای که در بین مردم جا افتاده و همچنین ورود تکنولوژی این لغات را در بین مردم مرسوم کرده است را وارد کتاب درسی نمایند تا دانش آموزان و داوطلبان کنکور با معنی فارسی این واژگان آشنا شوند. برای همین پیش بینی می شود متون کنکوری رو به سوی متن های عامیانه و تکنولوژی برود و لذا دامنه لغات اضافه شده به کتاب درسی مطابق با پیشرفت تکنولوژی است و دومین دیدگاه نویسندگان از اضافه کردن واژه های انگلیسی این است که با فرهنگ سنتی  ایران همخوانی داشته باشد. طراحان سعی نموده اند که فرهنگ، سنت و صنعت ایرانی را در قالب لغات انگلیسی در کتاب جدید بگنجانند تا یک دانش آموز ایرانی به طور مثال بداند که معادل واژه ی «کاشی کار» در زبان انگلیسی چیست؟ و هر دو تلاش طراحان در به کار گیری لغات در کتاب درسی جدید قابل ستایش است.
5. تغییرات کتاب درسی ریاضی پایه یازدهم تجربی  برای کنکور سال 1398 نسبت به کتاب هایی که منبع کنکور سال 1397 چقدر است؟
در این کتاب به توضیح مفاهیم ذکر شده در جدول زیر پرداخته شده است که می توانید مطالعه کنید:
 فاصله دو نقطه از یک دیگر- فاصله نقطه از خط- فاصله دو خط موازی- روش تغییر متغییر برای حل معادلات- روابط بین ریشه ها در معادله درجه 2- ماکزیمم و مینیمم سهمی- صفرهای تابع درجه 2 به روش دلتا -نسبت طلایی- معادلات رادیکالی و حل آن ها- عمود منصف و خواص آن- رسم خط عمود بر یک خط و انواع حالت های آن- نیمساز و خواص آن-نسبت و تناسب و قضایای مربوط به آن- قضیه تالس و تعمیم آن- برهان خلفقضیه های دو شرطی- مثال نقض- قضیه اساسی تشابه دو مثلث- انواع مثلث ها و ویژگی های مربوط به هرکدام- توابع گویا و دامنه آن- شرط تساوی دو تابع- توابع رادیکالی- توابع جزء صحیح- تابع یک به یک- تابع وارون و روش بدست آوردن آن- اعمال جبری روی توابع- انتقال نمودار تابع- روابط مثلثاتی سینوس، کسینوس، تانژانت و کوتانژانت- رسم توابع مثلثاتی- توابع نمایی و لگاریتمی و خواص و قوانین مربوط به آن- حل معادلات لگاریتمی- مفهوم حد و پیوستگی- قوانین حد گیری-احتمال شرطی- مستقل بودن دو پیشامد- میانگین- دامنه تغییرات- مد- واریانس- انحراف از معیار- ضریب تغییرات- چارک ها

آنچه از جدول فوق بیرون می آید این است که داوطلبان نظام قدیم در درس ریاضی پایه یازدهم مشکل خاصی از نظر آشنایی با مفاهیم ندارند. ریاضی پایه یازدهم شامل مباحثی از هندسه و آمار و احتمال نظام قدیم نیز می باشد اما آنچه مهم است، میزان آشنایی داوطلبان نظام قدیم با این مباحث است. سه موضوع حفظی و ساده که در جدول فوق با رنگ قرمز نشان داده شده، ممکن است کمی برای داوطلبان نظام قدیم رشته تجربی نا آشنا باشد. این سه مبحث حفظی بوده و تاثیری در نتیجه کنکور برای داوطلب نظام قدیم نخواهد داشت. پس داوطلبان نظام قدیم به طور کامل سواد لازم برای مطالعه کتاب ریاضی پایه یازدهم را دارا هستند.
6. تغییرات کتاب درسی زیست پایه یازدهم تجربی برای کنکور سال 1398 نسبت به کتاب هایی که منبع کنکور سال 1397 چقدر است؟
مهم ترین درس داوطلبان نظام قدیم رشته تجربی، زیست شناسی می باشد و حساسیت داوطلبان نظام قدیم روی میزان و شیوه تغییرات کتاب زیست پایه یازدهم بسار بالاست لذا در جدول زیر کلید واژه های موجود در کتاب جدید، آورده شده است. مطالبی که با رنگ قرمز مشخص شده برای داوطلبان نظام قدیم ناآشناست و مابقی مطالبی که با رنگ مشکی در جدول زیر مشخص شده است شامل موضوعاتی است که داوطلبان نظام قدیم در مورد آن اطلاعات لازم و کافی را دارند:

 یاخته های (سلول های) بافت عصبی- دندریت- آکسون- پایانه آکسون- غلاف میلین- گره رانویه- انواع یاخته های (سلول های) عصبی- پتانسیل آرامش- کانال های نشتی- پمپ سدیم پتاسیم- پتانسیل عمل- کانال های دریجه دار سدیمی- کانال های دریجه دار پتاسیمی- هدایت جهشی- سیناپس- فضای سیناپسی- یاخته (سلول) عصبی پیش سیناپسی- یاخته (سلول) عصبی پس سیناپسی- ناقل عصبی- دستگاه عصبی مرکزی- پرده های مننژ- سد خونی مغزی- رابط پینه ای- قسمت های مختلف قشر مخ- ساقه مغز- مغز میانی- پل مغز- بصل النخاع- مخچه- تالاموس- هیپوتالاموس- لیمبیک- هیپوکامپ- اعتیاد و مواد اعتیاد آور- نخاع و ریشه پشتی و شکمی نخاع- دستگاه عصبی محیطی و انواع آن- دستگاه عصبی جانوران- انواع گیرنده های حسی- کار گیرنده های حسی- سازش گیرنده ها- ساختار چشم و قسمت های مختلف آن و وظایف هر کدام- اثر نور بر شبکیه- تطابق- بیماری های چشمی- ساختار گوش و نحوه عملکرد هر قسمت گوش- حفظ تعادل- بویایی- چشایی- پردازش اطلاعات حسی- گیرنده های حسی جانوران- قسمت های مختلف اسکلت انساناعمال استخوانانواع استخوان و ویژگی های هر یکتشکیل و تخریب استخوانمفصل و عملکرد آن- انواع ماهیچه و ساختار هر کدام و نحوه عملکرد آن ها- مکانیسم انقباض ماهیچه- توقف انقباض ماهیچه- تامین انرژی انقباض- حرکت در جانوران- پیک شیمیایی و انواع آن- انواع غده های بدن و عملکرد هر یک از آن ها- تنظیم بازخوردی ترشح هورمون ها- چرخه تنظیم بازخوردی- فرمون ها- انواع دفاع در بدن انسان- فاگوسیت ها(بیگانه خوارها)- ماستوسیت- هیستامین- نوتروفیل- گویچه های سفید- ائوزینوفیل- لنفوسیت و انواع آن و نحوه تولید مثل هر یک از آن ها- پاسخ التهابی- تب- نحوه شناسایی آنتی ژن توسط لنفسیت ها- پاسخ اولیه و ثانویه اختصاصی- ایمنی فعال و غیرفعال- ایدز- حساسیت- بیماری خود ایمنی- ایمنی در جانوران- کروموزوم- هیستون- هسته تن- فامینک- یاخته های (سلول های) پیکری انسان- چرخه یاخته ای(چرخه سلولی)- میتوز- دوک تقسیم- تقسیم کروموزم ها- تقسیم سیتوپلاسم- عوامل تنظیم کننده تقسیم یاخته- نقطه وارسی- تقسیم بی رویه یاخته (سلول)- بافت برداری- عوامل موثر در سرطان- بافت مردگی- تغییر در تعداد کروموزم ها و انواع حالت های آن- اسپرم زایی- یاخته های (سلول های) سرتولی- آکروزوم- اندام های کمکی در تولید مثل- نقش هورمون ها در تولید مثل- دستگاه تولید مثل زنان- تنظیم هورمونی دستگاه تولید مثل در زن- لقاح و تشریح اتفاقات بعد از آن- تشکیل بیش از یک جنین- کنترل ورود و خروج مواد در جفت- سونوگرافی- تولد و زایمان- تولید مثل در جانوران- تکثیر با بخش های رویشی- زمین ساقه- غده- پیاز- ساقه رونده- فناوری و تکثیر گیاهان- تولید مثل جنسی- گل کامل و ناکامل- تشکیل یاخته های جنسی- گرده افشانی و لقاح- گرده افشان- تقسیم تخم گیاه- رویش دانه- میوه و انواع آن- پراکنش میوه ها- میوه های بدون دانه-تنظیم کننده های رشد در گیاهان- نورگرایی- اکسین- عامل نارنجی- سیتوکینین ها- چیرگی راسی- جیبرلینقارچ جیبرلا- آبسیزیک اسید- اتیلن- ریزش برگ- پاسخ به نور در گیاهان- پاسخ به دما- پاسخ به گرانش زمین در گیاهان- پاسخ به تماس در گیاهان- انواع دفاع گیاهان

همانطور که از جدول فوق مشخص است توضیحات مربوط به استخوان در کتاب پایه یازدهم نسبت به کتاب های زیست نظام قدیم بیشتر شده است و به طور کامل در مورد استخوان و انواع و عملکرد آن صحبت می کند. اطلاعات داوطلبان نظام قدیم  در مورد استخوان ناچیز است و برای یادگیری این فصل می توانند از معلم، سی دی های آموزش مفهومی و یا از آموزش های تشریحی سایت مدرسه شریف استفاده کنند تا اطلاعات جدید را بدست آورند. سایر مباحث قرمز رنگ جدول فوق حفظی هستند و به صورت خودخوان قابل یادگرفتن می باشد. قسمت های مشکی جدول فوق نیز مباحثی است که دانش آموزان  نظام قدیم به طور کامل با آن آشنایی دارند. جمله بندی زیست شناسی همیشه دست خوش تغییر و تحول بوده است اما داوطلبان نظام قدیم در برخورد با کتاب زیست پایه یازدهم به جز مباحث استخوان هیچ تغییر بزرگی در مفاهیم مطالب را احساس نخواهند کرد. در ضمن فارسی سازی واژه های زیست در کتاب زیست پایه یازدهم نیز وجود دارد به طور مثال به جای سلول از واژه یاخته و به جای دندریت از واژه ی دارینه و به جای آکسون از واژه آسه استفاده شده است. این فارسی سازی ها اهمیتی در یادگیری دانش آموزان نظام قدیم نخواهد داشت و نباید روی آن حساس شوید. عده ای فکر می کنند به علت فارسی سازی شدن واژه ها یادگرفتن سخت می شود نه اینطور نیست به زودی به متن کتاب عادت می کنید. نکته مهم دیگر کتاب زیست پایه یازدهم کم تر شدن فصل ها و همچنین استفاده از تصاویر رنگی و با کیفیت تر نسبت به قبل است. کتاب زیست پایه یازدهم 9 فصل دارد در حالیکه کتاب زیست پایه سوم دبیرستان 11 فصل داشت.
7.تغییرات کتاب درسی فیزیک پایه یازدهم تجربی  برای کنکور سال 1398 نسبت به کتاب هایی که منبع کنکور سال 1397 چقدر است؟
در جدول زیر مباحث موجود در فیزیک پایه یازدهم رشته تجربی را مشاهده می کنید:

 بار الکتریکی، جسم باردار، کوانتیده بودن بار الکتریکی، سری الکتریسته مالشی، اصل پایستگی بار، قانون کولن، اندازه نیروی الکتریکی، محاسبه برآیند بار الکتریکی، میدان الکتریکی، بار آزمون، اندازه میدان الکتریکی، اندازه میدان اکتریکی حاصل از یک ذره باردار، محاسبه برآیند میدان الکتریکی، خطوط میدان اکتریکی و تفسیر آن، میدان یکنواخت، نیروی وارد بر بار الکتریکی موجود در میدان الکتریکی، انرژی پتانسیل الکتریکی، اختلاف پتانسیل الکتریکی و محاسبه آن، رابطه اختلاف پتانسیل دو نقطه و اندازه میدان الکتریکی یکنواخت، آزمایش فاراده، تعریف خازن، ظرفیت خازن، ظرفیت خازن تخت، فروریزش الکتریکی ، انرژی خازن، مدار الکتریکی، سرعت سوق، جریان الکتریکی متوسط، مقاومت الکتریکی، قانون اهم، عوامل مؤثر بر مقاومت الکتریکی، مقاومت ویژه، مواد نیم رسانا، پدیده ابررسانایی، رئوستا، نیروی محرکه الکتریکی، منبع های نیروی محرکه الکتریکی، توان الکتریکی، توان مصرفی مقاومت، به هم بستن متوالی مقاومت ها و محاسبات مربوط به آن،  به هم بستن موازی مقاومت ها و محاسبات مربوط به آن،  قطب های مغناطیسی، میدان مغناطیسی، جهت میدان مغناطیسی، میدان مغناطیسی زمین، میدان مغناطیسی یکنواخت، قانون دست راست، اندازه نیروی مغناطیسی وارد بر بار الکتریکی در حال حرکت، تسلا، نیروی مغناطیسی وارد بر سیم حامل جریان، عامل های مؤثر بر نیروی مغناطیسی وارد بر سیم راست رسانای حامل جریان، آزمایش اورستد، نیروی بین سیم های موازی حامل جریان، میدان مغناطیسی ناشی از یک حلقه دایره ای حامل جریان، سیملوله و فرمول های آن، سیملوله آرمانی، سیملوله با هسته آهنی، مواد پارامغناطیسی، مواد دیا مغناطیسی، مواد فرومغناطیسی، فرومغناطیسی نرم و سخت، پدیده القای الکترومغناطیسی، آزمایش هانری، قانون القای الکترومغناطیسی فاراده، تغییر شار مغناطیسی، قانون فاراده، قانون لنز، ضریب القاوری، خود  القاوری، انرژی ذخیره شده در القاگر، جریان متناوب و تولید این جریان، شار عبوری از پیچه در لحظه t، تغییر شار مغناطیسی پیچه، مبدل ها

کتاب فیزیک پایه یازدهم هیچ مطلب تازه ای نسبت به کتاب فیزیک نظام قدیم ندارد و حتی برخی از مطالب مثل کد رنگی خازن ها و همچنین به هم بستی متوالی و موازی خازن ها نیز از کتاب یازدهم حذف شده است. در کتاب فیزیک پایه یازدهم نام دانشمند انگلیسی فارادی به فاراده تغییر پیدا کرده است که موضوع مهمی نیست، به طور مثال در کتاب فیزیک سال سوم دبیرستان قانون فارادی نوشته شده بود ولی در کتاب فیزیک پایه یازدهم همان قانون به عنوان قانون فاراده نوشته شده است. در کتاب فیزیک نظام قدیم مفهومی به عنوان خود-القایی وجود داشت که همین مفهوم در کتاب فیزیک پایه یازدهم با عنوان خود -القاوری آورده شده است و لذا یک تغییر عنوان است و در مفهوم تفاوتی ندارند. بنابراین می توان گفت کتاب فیزیک پایه یازدهم از کتاب سوم دبیرستان ساده تر شده است. 
8.تغییرات کتاب درسی شیمی پایه یازدهم تجربی و ریاضی- فیزیک برای کنکور سال 1398 نسبت به کتاب هایی که منبع کنکور سال 1397 چقدر است؟
تغییر عنوان درسی در کتاب شیمی پایه یازدهم باعث شده که بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور گمان کنند که سطح تغییرات در کتاب شیمی پایه یازدهم بسیار زیاد است در حالیکه جدول زیر شامل اطلاعات خط به خط شیمی پایه یازدهم می باشد که طبق آن می توان متوجه میزان تغییرات در این کتاب شد:
 جدول دوره ای عنصرها، فلز، نافلز و شبه فلز، قانون دوره ای عنصرها، بررسی تغییرات شعاع اتمی در جدول دوره ای، بررسی تغییرات خاصیت فلزی و نافلزی در جدول دوره ای، بررسی تغییرات واکنش پذیری هالوژن ها در جدول دوره ای، عنصرهای دسته s , f, d, p، ویژگی های عنصرهای دسته d، جریان فلز بین محیط زیست و جامعه، نفت، ویژگی های کربن، آلکان و ویژگی های آن ها و روش نامگذاری شان، آلکن ها و ویژگی های آن و روش نامگذاری شان، آلکین ها و ویژگی های آن و روش نامگذاری شان، مقایسه ویژگی های آلکان و آلکن و آلکین، هیدروکربن های حلقوی، بنزن و ویژگی های آن، آروماتیک، نفتالن و ویژگی های آن، مفهوم دمای یک ماده و اطلاعات مربوط به آن، انرژی گرمایی، تفاوت دما و گرما، ظرفیت گرمایی، گرمای ویژه، سامانه، گرماده و گرماگیر بودن فرآیند، گرما در واکنش شیمیایی، آنتالپی، محاسبه آنتالپی، آنتالپی پیوند و میانگین آن، گروه عاملی، كربونیل، آلدهیدها، كتون ها، آنتالپی سوختن، تعیین آنتالپی واکنش ها، گرماسنج، قانون هس، رابطه بین آنتالپی واکنش و آنتالپی پیوند، سرعت واكنش، سرعت متوسط، نمودار مول  زمان، پلیمری شدن، مونومر، پلی استرها، الکل ها و اسیدها، کربوکسیلیک اسید ها، زنجیر کربنی قطبی و ناقطبی،  رابطه بین افزایش طول زنجیر هیدروکربنی در الکل و نیروی وان دروالس، واکنش استری شدن، پلی آمیدها، تجزیه پلی استرها و پلی آمید ها، پلیمر سبز

کتاب شیمی پایه یازدهم دارای دو مطلب توضیحی می باشد که داوطلبان نظام قدیم با آن آشنایی ندارند. این دو مطلب با رنگ قرمز در جدول فوق مشخص شده است. برای یادگیری این دو مطلب نیاز به کتاب کمک آموزشی یا معلم نمی باشد زیرا این دو مطلب حفظی هستند و با مطالعه شخصی نیز می توانید آن را درک کنید. تغییر ظاهری دیگری که در کتاب شیمی یازدهم نسبت به کتاب شیمی نظام قدیم مشاهده می شود تغییر در واژه هاست به طور مثال، جدول تناوبی که در نظام قدیم به کار می رفت در کتاب جدید به جدول دوره ای تغییر نام پیدا کرده است یا قانون تناوبی عنصرها به قانون دوره ای عنصرها تغییر یافته است اما این تغییرات در مفهوم اثری ندارد و فقط ظاهر واژه و کلمات است که عوض شده اند. در کتاب شیمی یازدهم، توضیحات حفظی زیادی در مورد مباحثی مثل نفت، غذا، غذای سالم، پسماند غذا، الیاف و درشت مولكول ها، ادویه، خوراکی های طبیعی رنگین و... وجود دارد که این مباحث کاملا حفظی و تقریبا فاقد اطلاعات مهم برای کنکور هستند و از این رو وجود این توضیحات کاملا حفظی باعث شده است که کتاب شیمی پایه یازدهم از کتاب شیمی نظام قدیم سبک تر و ساده تر شود. شیمی پایه یازدهم شامل مباحثی است که دانش آموزان نظام قدیم این مباحث را در کتاب شیمی دوم دبیرستان می خواندند. حالا مباحث شیمی دوم دبیرستان به کتاب شیمی پایه یازدهم منتقل شده است.
در این مطلب تغییرات کتاب های درسی پایه یازدهم را بررسی کردیم و در این بررسی متوجه شدیم میزان این تغییرات بسیار ناچیز و اکثر تغییرات در سطح کلمه و واژه می باشد. البته در کتاب های نظام جدید جابجایی فصلی داریم. به طور مثال ممکن است فصلی در کتاب شیمی دوم دبیرستان نظام قدیم باشد ولی حالا همان فصل به فصل دوم شیمی یازدهم آمده باشد. یا ممکن است فصلی در پیش دانشگاهی نظام قدیم توضیح داده می شد ولی حالا همان فصل به پایه دهم یا یازدهم منتقل شده باشد. این جابجایی های فصلی اهمیتی ندارد زیرا داوطلبان نظام قدیم روی مباحث آن مسلط هستند و هیچ اهمیتی ندارد که آن مبحث در کدام کتاب درس داده شود. 

  دانش آموزان و کنکوری هایی که این مطلب را خوانده اند، به مطالعه مطالب زیر نیز علاقمند بوده اند
برای خواندن این مطالب روی آن ها کلیک کنید


افرادی که مدرک فوق لیسانس به بالا دارند در جریان باشند که قانون تحصیل مجدد تغییر کرد:

طبق قانون سال 97، با عنایت به رای موقت مورخ 1397/2/9 دیوان عدالت اداری، مبنی بر عدم اجرای بند «و» مربوط به شرایط اختصاصی مندرج در صفحه ۵ دفترچه شماره 1 آزمون سراسری سال 1397دانش آموختگان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی می توانند با رعایت شرایط ذیل از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد) ندارند. همچنین لازم به ذکر است، پس از رأی نهایی دیوان عدالت اداری در خصوص پرداخت و یا عدم پرداخت شهریه مطابق رای دیوان عدالت اداری اقدام خواهد شد. 1) انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است. 2) دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم. 3) نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

ماهور
یکشنبه 17 شهریور 1398 03:34 ق.ظ
عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد. من فارق التحصیل ۹۶ هستم نظام قدیم وپشت کنکوری هستم اخیرا موجی ایجاد شده که اگه نظام قدیم هستید درنظام خودتون بمونید درصورتی که مداوم کنکور دادید و دور نبودید من قصدم شرکت در نظام جدیده و توانایی خرید تمام منابع نظام جدید رو دارم ولی میشنوم که میگن اگه بری سمت نظام جدید امکان نداره درطول یکسال به دروس عادت کنی و شکست میخوری سوالم اینه که مگه بیس دروس یکسان نیست و اکثرا حذف بوده کمتر اضافه حتی بسیاری جاها مامیتونیم از علم قبلی خودمون هم بهره بگیریم و کامل بررسی شمارو من باب تغیرات نسبت به نظام قدیم خوندم که باتوجه به حذفیات خوب و چشم گیر و اینکه علم ما قدیمی ها بیشتره نسبت به کتاب ها پس میتونه برای کسایی مثل من که واجدشرایطن گزینه مناسبی باشه پس این منع برای چیه من بسیار اشفته شدم و دودل ممنون میشم راهنماییم کنید تا شروع به خوندن کنم چون من درحال تکمیل منابع بودم که صحبتای مشاوران مجازی شبکه های اجتماعی منصرفم کرد ومیترسم که طبق گفته شون نتونم در عرض کم تر از یکسال مسلط بشم و شکست بخورم باتشکر از استاد صبور و صادق اقای جدیدی
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. من یک مطلب کامل در این خصوص نوشته ام که می توانید آن را مطالعه کنید. چون پاسخ به سوال شما نیاز به بررسی عدله و اطلاعات مختلف دارد برای همین یک مطلب جامع و کامل در مورد این موضوع و کسانی که سوال داشته اند نوشتم. برای مطالعه به لینک زیر مراجعه کنید. موفق ترین باشید.
kolbeyemoshavere.mihanblog.com/post/1452
سه شنبه 5 شهریور 1398 11:53 ب.ظ
سلام. من نظام قدیمم و امکان تهیه ی کتبای جدیدو ندارم به نظرتون ریسک بزرگیه که همون قدیمو بدم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیلی ها نظام قدیم مانده اند. چه کسی گفته حتما حتما باید نظام جدید بخوانید تا قبول شوید؟ موفق ترین باشید.
علی
پنجشنبه 31 مرداد 1398 12:28 ق.ظ
سلام‌ و خسته نباشید
استاد یه سوال خیلی مهم داشتم در مورد کنکور ۹۹!
با توجه به اینکه حجم درسی نظام جدید کمتره و نسبت به کتابای نظام قدیم‌ بخش اضافه شده مهمی نداره پس مسلما نظام جدید واسه همه منطقی تره .
ولی ایا امکان داره که سازمان سنجش تراز مشترک رو برداره‌ که نظام ها جدا مقایسه بشن یا امتیاز خاصی داشته باشه موندن تو نظام قدیم‌ ؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. بنده در مورد امکان داردها، احتمال داردها، چطور می شودها و... نمی توانم صحبتی داشته باشم. چون در حیطه وظایف بنده نیست. بنده فقط می توانم در مورد قوانین موجود تا به این لحظه صحبت کنم.
من اگر جای یک کنکوری بودم، فقط تصمیم می گرفتم درس بخوانم چون هیچ سالی را به یاد ندارم که افکاری برای کنکوری ها درست نشده باشد. همیشه چند موضوعی بوده که ذهن خیلی ها را بهم میریخته ولی یک عده با حواس جمعی و درک درست از فضای پر از التهاب کنکور فقط درس می خوانند.
من از شما خواهش می کنم به جای اتلاف زمان تان روی سوالاتی که هیچ کسی حتی خود رئیس سنجش هم جوابش را نمی داند بروید و درس را بخوانید. کاری که رقبای اصلی تان انجام می دهند.
وقتی عده ای از کنکوری ها با حرفه ای گری مشغول مطالعه و جلو انداختن خود از بقیه هستند چرا با مشغول کردن ذهن تان با سوالاتی که جوابی ندارد، خودتان را اذیت کرده و باعث می شوید زمان ارزشمندتان از دست برود؟ موفق ترین باشید.
یکشنبه 20 مرداد 1398 08:00 ب.ظ
با سلام و احترام....
آقای جدیدی تجربی هستم معدل دیپلمم 19/14 ولی زده فاقد تاثیر مثبت یعنی فقط و فقط درصدایی ک زدم برام حساب شده؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله فقط درصدهای شما مورد احتساب قرار گرفته است. موفق ترین باشید.
Mahsa
دوشنبه 7 مرداد 1398 12:31 ب.ظ
سلام خسته نباشید...من دانشجوی کارشناسی رادیولوژی هستم...سال ۱۴۰۱فارغ اتحصیل میشم...و میخوام برای ۱۴۰۲ کنکور بدم...من از الان کتابای نظام جدیدو بگیرمو مطالعه کنم ک سالی که میخوام کنکور بدم فقط تست بزنم؟...و اینکه تا قبل از اینکه طرحم تموم شه نمیتونم برای روزانه شرکت کنم و فقط ازاد امکانش هست؟...اصلا تا سال ۱۴۰۲ کنکور وجود داره و اجازه شرکت در اونو داریم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین قانون موجود تا به این لحظه شما در صورتی که یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی را قبول شوید می توانید ایست طرح را بزنید و بعد از فراغت از یکی از این سه رشته مجدد طرح را ادامه دهید.
دقت کنید این آخرین قانون تا به این لحظه است و اینکه در روزهای بعدی یا ماه و سال های بعدی تغییر می کند یا نمی کند وظیفه بنده نیست و کامل به نظر وزارت بهداشت و درمان مربوط می شود. وظیفه بنده ارایه آخرین قوانین است و تغییرات در هر قانونی جزء وظایف بنده نمی باشد بنابراین پاسخ داده شده به شما طبق آخر قانون تا به این لحظه می باشد. موفق ترین باشید.
آرزو
یکشنبه 6 مرداد 1398 12:20 ق.ظ
سلام من دانشجو روزانه هستم که طرح اجباری دارم ولی تیر ۹۹ فارغ التحصیل میشم میتونم بدون انصراف کنکور ۹۹ شرکت کنم ؟چون دانشجو سال آخر حساب میشم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین قانون تا به این لحظه شما که دانشجوی روزانه هستید اگر قرار است در کنکور 99 شرکت کنید حتما حتما باید تا اسفندماه دقت کنید تا اسفندماه از دانشگاه تان انصراف قطعی بدهید. این آخرین قانون است. امسال سازمان سنجش به دانشجویان روزانه ای که بدون توجه به قانون در کنکور ثبت نام کرده بودند پیامک ارسال کرد که در صورت شرکت برابر با ضوابط با شما برخورد خواهد شد. بنابراین جدیت سازمان سنجش روی این قانون بسیار زیادتر از قبل شده است. موفق ترین باشید.
فاطمه
شنبه 5 مرداد 1398 11:31 ب.ظ
سلام استاد.ببخشید تحصیل مجدد برا کسی که کارشناسی ارشد یه رشته ای رو داره بخواد تو رشته فیزیوتراپی روزانه امکان پذیر هست?
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. سازمان سنجش برای رشته های پیراپزشکی صحبتی نکرده است برای همین لطفا با شماره تلفن 66582501-021 مرکز سنجش آموزش پزشکی تماس بگیرید و شرایط خود را مطرح کنید. موفق ترین باشید.
جواد
شنبه 29 تیر 1398 09:31 ب.ظ
سلام
خسته نباشید
من متولد ۷۵ هستم الان دیپلم ندارم میخواستم برم برای ثبت نام مدرسه بزرگ سال بعد ی سوال
من نضام قدیم بودم حالا هم باید نظام قدیم امتحان بدم ؟
و اینکه تا کی نظام قدیم توی بزرگسال امتحان گرفته میشه ؟
الان من فقط ۲ تا درس دارم فزیک و هندسه ۲ آیا میتونم این هارو با کتاب نظام جدید امتحان بدم و دیپلم نظام جدید بگیرم ؟
ممنون باتشکر فراوان
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. این سوالات را مستقیم از خود مدرسه سوال کنید چون شیوه نامه برای مدارس ارسال می شود. موفق ترین باشید.
فاطمه
سه شنبه 25 تیر 1398 12:45 ق.ظ
سلام استاد.ببخشید برا افزایش توان محاسباتم در درس های ریاضی ، شیمی فیزیک چه کار هایی ر میتونم انجام بدم?
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هر روز می توانید چند دقیقه را صرف تمرین های محاسباتی کنید. کتاب لقمه تمرین محاسبات مهر و ماه خیلی کتاب جالبی برای این کار است زیرا تمام تمرین های محاسباتی استفاده شده در کنکور را دارد. این کتاب برای نظام قدیم و جدید قابل استفاده است.
البته بدون کتاب هم می توانید تمرین کنید. فقط کافی است خودتان یک خط کسری بکشید و عددهایی در صورت و مخرج بنویسید و ساده کنید. موفق ترین باشید.
فاطمه
دوشنبه 24 تیر 1398 08:17 ب.ظ
سلام خسته نباشید استاد
من تازه با سایتتون آشنا شدم و واقها حیرت کردم که شما چقدر با حوصله به سوالای ما جواب دادید ...خوشحالم که می بینم کسانی مثل شما هم در این زمان که همه به فکر سود خودشون هستند و برای دیگران بدون سود کاری نمی کنند این گونه کمک می کنید

یه سوالی داشتم در مورد شیمی یازدهم تجربی
سوختن هیدروکربن ها به خصوص الکن ها و الکین ها در کتاب اصلا نیستند اما در کتاب های کمک درسی از اونها مسئله طرح شده
ایا این مسائل در کنکور هستند؟؟؟!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. بله این موضوع تازگی ندارد. خیلی از مفاهیم در کتاب های درسی اشاره نشده ولی در کنکور مورد سوال قرار می گیرد. در ضمن کتاب های کمک درسی نظام جدید فقط یک سال است که منتشر شده و خیلی خیلی زیاد وابسته به تجربه های قبلی است زیرا هنوز سابقه نظام جدید برای کنکور شکل نگرفته است.
بنابراین توصیه می کنم مطالب اورده شده در کتاب کمک آموزشی تان را نیز مورد بررسی و تست قرار بدهید. موفق ترین باشید.
دوشنبه 20 خرداد 1398 05:10 ق.ظ
سلام استاد خداقوت.
استاد شما توی روش برنامه ریزیتون فرمودین ک اول تیرماه پذیرش دارید استاد من از آبان ماه 97 منتظر این روزم ... میشه بفرمایید چ کار کنم ک خیالم راحت بشه بابت پذیرشتون آخه این روزا همش استرس اینو دارم ک نکنه از ظرفیت جا بمونم...متشکرم از پاسخگوییتون.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. من واقعا شرمنده شما هستم که این همه منتظر بوده اید و واقعا شرمنده توجه و محبت شما شدم. ولی جای نگرانی نیست. ان شالله با شما صحبت می کنم و اصلا دغدغه ای در این مورد نداشته باشید چون من به شما قول دادم که حتما با شما صحبت کنم. موفق ترین باشید.
مهیار
سه شنبه 14 خرداد 1398 01:36 ب.ظ
سلام من دانشجو روزانه هستم بعداز طرح اجباری نهایتن کنکور ۱۴۰۱. شرکت کنم معدل نظام قدیم تاثیر میذارن یافقط درصدکنکور برای من تاثیر میذارن؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر معدل دیپلم شما در سال 84 یا بعد از آن گرفته شده باشد و همچنین اگر معدل پیش دانشگاهی تان در سال 91 یا بعد از آن گرفته شده باشد، در کنکور اثر دارد. موفق ترین باشید.
علیرضا
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 01:28 ب.ظ
سلام و وقت بخیر /ممنونم از راهنمایی های شما /بنده فارغ التحصیل هستم . نظام قدیم هستم در رشته تجربی /خواستم ببینم کدوم گروه ازمون ازمایشی برای بنده با ویژگی های که مد نظر دارم بهتره از بین قلم چی . گاج و گزینه دو /اول اینکه سوالاتش سخت نباشه (شنیدم قلم چی سوالاتش سخته و غالبا برای کسانی مناسب هست که قصد رتبه های فوق العاده تاپ رو داشته باشن ) و در سطح کنکور باشه ودوم اینکه برنامه ریزی مناسبی هم داشته باشه .
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. به طور کلی برنامه ریزی با آزمون جالب نیست چون هر آزمونی که نگاه کنید فاصله بین فصل هایش خیلی زیاد می شود. مثلا فصل x در دو یا سه آزمون پشت سرهم هست بعد تا یک ماه بعد نیست و دوباره تا سه ماه بعد خبری از آن فصل نیست.
هیچ کسی اینطوری مطلب یادش نمی ماند چه برسد به تست زنی و بالا کشیدن درصد. شما باید سعی کنید خودتون برنامه ای داشته باشید که در کوتاه ترین زمان درس ها را ببندید و چرخه مرور و تست داشته باشید و رفع اشکال کنید.
پس توصیه من این است که با برنامه آزمون درس نخوانید چون فاصله بین مرور و تست هایتان آنقدر زیاد می شود که تازه اگر مرتب و منظم طبق آزمون پیش بروید بازهم فراموش می کنید. اما بنا به هر دلیلی اگر می خواهید در آزمون شرکت کنید و با آن درس بخوانید این را بدانید که همه آزمون ها عیب و ایراد خودشان را دارند به خصوص اینکه برنامه همه آزمون ها را اگر نگاه کنید مشکل فاصله زیاد فصل ها را دارد اما از نظر کیفیت سوالات من گاج را بهتر می دانم. موفق ترین باشید.
فاطمه
شنبه 7 اردیبهشت 1398 12:10 ب.ظ
سلام استاد.خدا قوت.
استاد با تراز 4000 تو ازمون جامع سنجش برا رشته  انسانی میشه اموزش ابتدایی فرهنگیان یا تربیت معلم قبول شد?
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم به جای درگیر شدن روی موضوع قبول شدن یا نشدن به فکر این باشید که درصدهای خودتان را افزایش دهید. کاری را انجام دهید که به درصدتان اضافه کند نه چیزی که تاثیری در سرنوشت شما ندارد. موفق ترین باشید.
سه شنبه 13 فروردین 1398 08:12 ب.ظ
سلام.امیدوارم خوب باشید .. بعد از اینکه سازمان سنجش اعلام کردند ک کنکور سال۹۹ به دو صورت نظام قدیم و جدید برگزار میشه اگه دانش آموز نظام قدیم تجربی مایل ب شرکت در کنکور ریاضی ۹۹ باشه ...میتونه دیپلم نظام جدید ریاضی بگیره!؟درصورتی که ممکن باشه باید امتحانات پایه ۱۲م رو شرکت کنه در نهایی؟!و همزمان با دانش اموزان ۱۲م نظام جدید درسال ۹۹ امتحان بده ؟!عایا باید درمدرسه شبانه ثبت نام کنه؟!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق قانون، شما برای شرکت در کنکور ریاضی هیچ نیازی به داشتن دیپلم ریاضی ندارید و با همان دیپلم تجربی می توانید در کنکور ریاضی شرکت کنید. فقط کافی است در زمان ثبت نام کنکور، در کنکور ریاضی-فیزیک ثبت نام کنید و هیچ کار دیگری لازم نیست انجام دهید. موفق ترین باشید.
N
یکشنبه 11 فروردین 1398 06:43 ب.ظ
سلام وعرض خسته نباشید خدمت شما ،استاد اگر کسی بخواهد سال 1400درکنکور شرکت کند وبا داشتن مدرک کارشناسی در دانشگاه روزانه میتواند در صورت قبولی در دانشگاه دولتی در رشته های پزشکی و... رایگان تحصیل نماید؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین قانون بله می توانید و هیچ مشکلی ندارد. چون طبق آخرین قانون دیگر روزانه و غیر روزانه بودن لیسانس مهم نیست. موفق ترین باشید.
Hbv
پنجشنبه 8 فروردین 1398 10:21 ب.ظ
سلام میخواستم بدونم معدل ونمرات در کنکور امسال تا چه میزیان تاثیر دارد؟وکسی که معدل پایینی دارد باید از این موضوع نگران باشد یا نه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. امسال که تاثیر معدل مثبت است و این یعنی اگر رتبه شما را خراب کند معدل را اثر نمی دهند پس نگران معدل نباشید. به جای این حرف ها بهتر است به درصد کنکورتان اضافه کنید. الان جنگ و رقابت روی درصد کنکور است. زمان درجه یکی در اختیار است که به امید خدا به نتیجه خوب هم ختم می شود و خبر خوشحالی تان را برای من می نویسید. موفق ترین باشید.
فاطمه
پنجشنبه 8 فروردین 1398 08:16 ب.ظ
سلام وممنون از پاسخ گویی های خوبتون
میخواستم درباره یک موضوع من و راهنمایی کنید استاد.من معدل نهاییم 18.25بوده اما نمرات و معدل پیشم افتضاح است.ودرکنکور 98میخوام شرکت کنم و بینهایت عالیییییییییییییییییییییییییییی درس خوندم و حتم دارم تمام درسام و70 درصد به بالا در کنکور جواب خواهم داد.میخواستم بدونم آیا به نظر شما در ترمیم معدل شرکت کنم؟؟چون واقعا دوست ندارم اگه تاثیر زیادی داره و ممکن هست به ضرر من باشه حاضرم در ترمیم شرکت کنم.حالا لطفا شما به من بگید چه کار کنم؟

پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ترمیم معدل کنید احتمال اینکه نمرات برای کنکور 98 برسد خیلی کم است. برای همین فکرش را از سرتان بیرون کنید و آن وقتی که می خواهید برای ترمیم بگذارید را برای بیشتر کردن درصدهایتان بگذارید. موفق ترین باشید.
محدثه
سه شنبه 6 فروردین 1398 11:32 ق.ظ
سلام خسته نباشید
باانتشار خبر دیروز سنجش کنکور 99 هم دونوع سوال داریم و لزوما هر گروهی باید در کنکور نظام خودش شرکت کنه
استاد اگه سال1400یک نوع سوال از کتابهای نظام جدید داشته باشیم ما که نظام قدیم هستیم می توانیم در ان شرکت کنیم؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله هیچ کسی از کنکور دادن به خاطر نظام قدیم بودن محروم نمی شود. هزار سال دیگر هم باشد بازهم شما می توانید کنکور بدهید. موفق ترین باشید.
مریم
دوشنبه 5 فروردین 1398 12:46 ب.ظ
سلام استاد
برای کنکور 99 سردرگم شدم که کتابهای نظام جدید تهیه کنم یا با کتابهای خودم که نظام قدیم هستم شروع کنم؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. فعلا جزییات کنکور 99 منتشر نشده است و انتخابی و اجباری بودنش مشخص نیست ولی در انتهای مطلب بررسی کتاب های دوازدهم مقایسه جامعی بین دو نظام آموزشی در پاسخ به یکی از کنکوری ها انجام داده ام که بروید و آن را بخوانید. موفق ترین باشید.
N
شنبه 3 فروردین 1398 05:06 ب.ظ
سلام من دانشجوترم ۶ علوم آزمایشگاهی هستم و دارای طرح اجباری ام .آیا من میتونم در سال 99کنکور نظام جدید تجربی بدهم و درصورت قبول شدن در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل بشوم؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. طبق آخرین قانون باید در زمان ثبت نام کنکور دقت کنید در زمان ثبت نام کنکور دانشجوی روزانه نباشید. اگر در بهمن ماه 1398 دانشجو هستید آنگاه نمی توانید در کنکور 99 ثبت نام کنید مگر اینکه به طور قطعی از رشته فعلی خود انصراف بدهید. موفق ترین باشید.
مصطفی
چهارشنبه 15 اسفند 1397 08:04 ب.ظ
سلام براستادگرامی خسته نباشین
بنده دیپلم وپیش دانشگاهیموسال ۸۲ گرفتم برای من ترمیم معدل و تاثیرمعدل وجودکه نداره؟درسته؟
من نظام جدیدوشروع کردم ودارم تمرکزمورونظام جدیدمیذارم اشکالی که نداره استاد.لطف میکنین راهنمایی کنین.
احتمال داره واقعا الان اعلام کردن که یه دفترچه با نظام جدید برای ۹۹ صادرمیشه برای کنکور بعد بیان اعلام کنن نه دودفترچه ای میشه چکارکنم استاد روهمون نظام جدیدتمرکزکنم بهتره؟
ممنون از محبت شما
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. برای شما 100 در 100 نتیجه از کنکور حساب می شود. یعنی تراز درصدهای کنکور کسانی که تاثیر معدل دارند در عدد 70 ضرب می شود ولی درصدهای شما در عدد 100 ضرب می شود و این به نفع شماست.
در مورد کنکور 99 بنده نمی توانم از احتمالات صحبت کنم زیرا در کنکور فقط و فقط قانون حرف اول و آخر را می زند. در چنین شرایطی قانون تا این لحظه می گوید بر اساس نظام جدید است و خیلی ها از چند ماه قبل برای 99 شروع کرده اند. برخی از آن ها نظام جدید و برخی هم نظام قدیم می خوانند برای همین شما دست روی هرکدام بگذارید نگران آن یکی می شوید.
در چنین حالتی باید فراموش نکنید که حداقل 70 درصد این دو نظام مشترک است و تسلط روی یکی قطعا بهتر از آن است که منتظر باشید تا سازمان سنجش بخواهد تصمیم بگیرد. اینکه شما بر اساس نظام جدید می خوانید هیچ اشکالی ندارد و مطمین باشید به نفع شماست که روی یکی مسلط باشید. چه بسا الان اگر نظام قدیم می خواندید می گفتید اشکالی ندارد نظام قدیم می خوانم؟
این سوال را با دست گذاشتن روی یک نظام در مورد نظام دیگر می شود پرسید پس به جای نگرانی از بابت این تفکرات به فکر این باشید که تسلط خود را روی یکی از این نظام ها به اوج برسانید. موفق ترین باشید.
حسن
یکشنبه 12 اسفند 1397 10:56 ق.ظ
سلام وقت بخیر من نظام قدیمم ای کاش برای درس زمین شناسی هم قسمت های مشترک رو مشخص میکردین اگر ممکنه این کارو انجام بدین بسیار ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. می دانید بررسی خط به خط خیلی وقت گیر است و اینطوری نیست که در چند دقیقه قابل انجام باشد. من برای همان درس ادبیات نزدیک به 5 ساعت وقت گذاشتم تا یک کتاب را با کتاب های اول و دوم و سوم و پیش دانشگاهی مقایسه کنم.
خیلی از بچه های ریاضی و انسانی هم می گویند برای ما هم انجام می دادید ولی باور کنید خیلی وقت گیر است و اینطوری نیست که در چند دقیقه مقایسه کنید. چون قرار است خط به خط را بررسی و تطبیق دهید. آموزش و پرورش هم که لیستی منتشر نکرده که برویم نگاه کنیم پس مجبورم خودم نگاه کنم.
با توجه به فشردگی زمانی واقعا متاسفم و نمی توانم برای درس زمین این مقایسه را انجام بدهم. موفق ترین باشید.
زهرا
سه شنبه 30 بهمن 1397 12:03 ب.ظ
باسلام
شما فرمودید که مسولی به شما گفتند امکان ترمیم معدل در شهریور وجود خواهد داشت اما کتاب ها مشخص نیست که با دروس نظام قدیم این امتحانات صورت می گیرد یا با دروس نظام جدید . سوال من این است که اگر ترمیم معدل با کتابهای نظام جدید باشد من که دیپلم نظام قدیم دارم نمیتوانم در ترمیم معدل شرکت کنم؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. ترمیم معدل قرار است باشد که همه بتوانند ترمیم کنند وگرنه بود و نبودش چه فرقی دارد؟ چون قانون مشخص نیست پس در نتیجه معلوم نیست که چگونگی برگزاری از چه قرار باشد. توصیه بنده به این است که اگر کسی ترمیم می خواهد کند در خرداد 98 کار را تمام کند. موفق ترین باشید.
محدثه
یکشنبه 28 بهمن 1397 02:16 ب.ظ
باعرض سلام و خسته نباشید
اگه سال 99 فقط یک کنکور با کتابهای نظام جدید برگذار بشه و تاثیر معدل برای کنکوری های نظام جدید 30درصد قطعی اعلام بشه این تاثیر معدل برای کنکوری هایی که نظام قدیم هستن و کنکور نظام جدید می دن به چه صورت هست؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این فقط یک فرض از سمت شماست و اصلا هیچ قانونی در این زمینه وجود ندارد پس با فرض شما و بر اساس دقیقا شرط و شروط های شما پاسخ اینطوری است که اگر دیپلم خود را بین سال های 84 تا 97 گرفته باشید 25 درصد برای نمرات نهایی سوم دبیرستان و اگر پیش دانشگاهی خود را بعد از سال 1391 گرفته باشید 5 درصد هم برای پیش دانشگاهی است. البته اگر نوع دیپلم و کنکور فرق کند تاثیر گذاری کمی فرق خواهد کرد که برای شلوغ نشدن پاسخ آنها را توضیح نمی دهم. پس بار دیگر عرض می کنم هیچ خبری در مورد تاثیر معدل برای کنکور 99 نیامده است و شما دوست عزیز فقط سوال کاملا شخصی خودتان را پرسیده اید این را از این جهت تاکید می کنم که باعث ایجاد این فکر نشود که حتما سازمان سنجش چیزی گفته است. موفق ترین باشید.
فاطمه
شنبه 27 بهمن 1397 10:01 ب.ظ
سلام خسته نباشین
من دیپلم ریاضی با معدل نهایی 16/85و پیش دانشگاهی با معدل نهایی 16/33دارم و میخام برای کنکور 99حتما پزشکی یا دندون قبول شم و همه تلاشمو میکنم بنظر شما ترمیم معدل بدم؟و اینکه من چون دیپلم ریاضی دارم باید دیپلم تجربی هم بگیرم یا لازم نیست.
ممنون از راهنمایی هاتون
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. چون شرایط تاثیر معدل برای 99 مشخص نیست برای همین بنده نمی توانم با قاطعیت بگویم در ترمیم معدل شرکت کنید. ولی در مورد تغیبر دیپلم هرگز این کار را نکنید چون داشتن دیپلم ریاضی طبق آخرین قانون، به نفع شماست. موفق ترین باشید.
هستی
شنبه 27 بهمن 1397 07:08 ب.ظ
سلام در سال99 تاثیر معدل به چه صورتی خواهد بود؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. فعلا در این مورد خبری از سازمان سنجش منتشر نشده است. یعنی اطلاعیه قبلی سازمان سنجش می گفت که تاثیر 99 باید قطعی باشد ولی بعدا آن اطلاعیه باطل شد و فعلا خبری از 99 نیست. موفق ترین باشید.
زهرا
پنجشنبه 25 بهمن 1397 11:25 ق.ظ
باسلام
من دانشجو هستم و میخواستم در کنکور 99 شرکت کنم چون ممکنه امتحانات دانشگاه با ترمیم معدل تداخل داشته باشه به نظر شما در شهریور امکان ترمیم معدل وجود داره؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هیچ صحبتی در مورد ترمیم معدل برای بعد از خرداد 98 نشده است ولی چون من شاگرد خارج از ایران دارم که می خواهد ترمیم کند و به داخل کشور برگردد و برای او پیگیر بودم به من گفتند برگزار می شود ولی کتاب هایش مشخص نیست. البته این فقط صحبت مسئولی بوده است و قانون نیست. موفق ترین باشید.
فاطمه
چهارشنبه 24 بهمن 1397 02:17 ب.ظ
سلام خسته نباشین
من دیپلم ریاضی با معدل نهایی 16/85و پیش دانشگاهی با معدل نهایی 16/33دارم و میخام برای کنکور 99حتما پزشکی یا دندون قبول شم و همه تلاشمو میکنم بنظر شما ترمیم معدل بدم؟و اینکه من چون دیپلم ریاضی دارم باید دیپلم تجربی هم بگیرم یا لازم نیست.
ممنون از راهنمایی هاتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هنوز شرایط تاثیر معدل برای 99 مشخص نشده است اما نظر شخصی من این است که اگر در برنامه تان توانایی خواندن و کسب نمره بالاتر از 19 و 75 دارید کسب این نمرات به نفع شما خواهد بود. در واقع کسی از داشتن نمرات بالا که ضرر نمی کند. موفق ترین باشید.
زهرا
سه شنبه 23 بهمن 1397 12:03 ب.ظ
سلام خسته نباشید
اگه دانشجو باشیم میتونیم در ترمیم معدل شرکت کنیم یا فقط فارغ التحصیلان می تونند شرکت کنند؟؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی، قانون در این خصوص چیزی نگفته است اما در تجربه هایی که در بین شاگردانم داشتم برای ثبت نام و شرکت هیچ مشکلی نداشتیم و توانسته ایم شرکت کنیم البته در شهریور سال قبل شرکت کردیم چون در دی و خرداد تداخل با درس های دانشگاه وجود دارد و نمی شود سر امتحانات رفت. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.