کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - خاطرات کنکوری ها را برای خودشان بگذارید

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918 ایمیل: re.jadidi@gmail.com

خاطرات کنکوری ها را برای خودشان بگذارید


لطفا برای چند لحظه به یک موضوع مثلا «روز کنکور» فکر کنید و بعد ادامه مطلب را مطالعه نمایید. خیلی ممنونم بابت چند لحظه تفکری که روی این موضوع داشتید. به نظر شما در این چند ثانیه تفکر چه اتفاقی در مغز شما رخ داد؟ توضیح این فرایند سخت است و حتی علم امروزی اطلاعات کاملی هم برای توضیح فرآیند فکر کردن انسان هم وجود ندارد اما آنچه که برای ما کافی است وجود گنجینه ای از اطلاعات مرتبط به آن موضوعی است که به آن فکر می کنید. اجازه بدهید این گنجینه را با یک مثال توضیح دهیم.
یک دانش آموز کنکوری می خواهد برای چند ثانیه به موضوع «روز کنکور» فکر کند. حالا او در حال تفکر است، یادش می آید که دوستش گفته بود روز کنکور یک روز خاص است، ممکن است شرایط طوری باشد که روز تو نباشد و نتوانی آنطور که دلت می خواهد کنکور بدهی. از طرف دیگر یاد روزی می افتد که یکی از افراد فامیل که چند وقت پیش کنکور داده بود به او گفته است درس اول را اگر خوب پاسخ ندهی تا آخر کنکور از نظر عصبی نمی توانی درست شوی. همین طور که فکر کردن را ادامه می دهد یادش می آید که شخص دیگری به او گفته بود روز کنکور اگر دانش آموزان اطرافت سر و صدا کنند خیلی استرس می گیری و نمی توانی تمرکز کنی. یک خاطره دیگر هم در گوشه ذهنش به یاد دارد که اگر در روز کنکور جایی که می نشینی جلوی در کلاس باشد یا نور آفتاب روی سرت بزند و کولر هم نباشد همه تمرکزت را از دست می دهی. به نظر شما این دانش آموز کنکوری بعد از این همه خاطره و شنیده از روز کنکور چه اتفاقی برایش رخ می دهد؟
دقت کنید یک موضوع خیلی معمولی، می تواند یک دنیا خاطره را یاد این دانش آموز کنکوری بیندازد. این خاطرات و شنیده ها از طریق دوستان، فامیل، پدر و مادر و حتی معلم هایتان به شما منتقل می شود. همه این خاطرات اتفاقی است که از طریق دیگران به گوش ما می رسد و وقتی ما به «روز کنکور» فکر می کنیم یادمان می آید. به نظر شما این همه خاطره چه تاثیری در ما ایجاد خواهد کرد؟
آنچه به نظر می رسد این است که ما گمان می کنیم تمام این اتفاقات بد برای ما رخ خواهد داد. یکی یکی خاطرات و شنیده ها از زیر نظرمان می گذرد و خودمان را در آن شرایط تصور می کنیم و دچار استرس و ترس از روز کنکور می شویم. در حالیکه آنچه مشخص است این اتفاقات خیلی خیلی بی تاثیر در نتیجه کنکور است اما چون دیگران می خواهند کارهای خودشان را از نظر نتیجه گیری توجیه کنند می خواهند آفتاب و گرما و تشنگی و سر و صدا را مقصر کنند. آن هایی که کنکور داده اند خیلی خوب می دانند که روز کنکور هیچ چیزی اهمیت ندارد و شما با تمام وجود به فکر پاسخ دادن هستید. این خاطرات را کنکوری های سال های قبل برای شما نقل قول می کنند و شما به این نتیجه می رسید که تمام این مشکلات برای شما رخ خواهد داد.
این یک مثال بود، شما در مورد هر چیزی تفکر کنید خاطرات، اطلاعات و شنیده هایی که در باره آن موضوع دارید یادتان می افتد که به آن گنجینه اطلاعات گفته می شود. ما برای اینکه درست تصمیم بگیریم و بهتر زندگی کنیم بایستی گنجینه ای از اطلاعات داشته باشیم. یعنی هر انسانی برای اینکه بتواند درست به زندگی ادامه دهد و در بهترین مسیر قرار بگیرد بایستی از تجربیات و خاطرات دیگران استفاده کند اما آنچه مهم است ما به عنوان انسان بایستی این خاطرات را پالایش کنیم. یعنی قرار نیست هر خاطره ای از دیگران را به عنوان گنجینه اطلاعات خود در نظر بگیریم. خاطراتی که حاوی اطلاعات بی ارزش است را می بایست از خاطراتی که حاوی اطلاعات مناسب است را جدا کنیم. البته گاهی این جداسازی آنقدر سخت است که می توان گفت این جداسازی تقریبا نشدنی است. لذا همواره به شما توصیه می شود برای مشورت کردن از افرادی استفاده کنید که مطمین هستید اطلاعات درست و صحیح به شما منتقل می کنند. دوستان و همکلاسی ها و افرادی که در آن زمینه هیچ اطلاعات دقیق و علمی ندارند را به عنوان مرجع قرار ندهید. 
دانش آموزان کشورمان قبل از اینکه به کنکور برسند در مورد کنکور به یک جهت دهی ذهنی می رسند زیرا دایما با دانش آموزان دیگر صحبت می کنند. ذهنشان پر از اطلاعات درست و غلط و ناقص می شود. ذهنیتشان شکل می گیرد و بعد می خواهند کنکور بدهند، غافل از اینکه همان جهت گیری های ذهنی می تواند باعث بی انگیزه شدنشان یا ترس ها و استرس های بی پایه شود که  ساعت ها فکرشان را درگیر این موضوعات بی ارزش می کند. 
خاطرات کنکوری های قبل و همکلاسی های فعلی خود را برای خودشان بگذارید. نگذارید ذهنیت شما نسبت به کنکور اشتباه شکل بگیرید که همین ذهنیت می تواند مانع از روند صحیح مطالعه شما شود. بگذارید با کنکور همانطور که هست آشنا شوید. ترس دیگران از کنکور، دلنگرانی آنان از مفهومی شدن سوالات، استرس هایشان، ترس از عجیب و غریب شدن سوالات، دغدغه های کنکوری های دیگر را به خودشان واگذار کنید و قرار نیست شما هم از آن ها تقلید کنید. ذهنیت تان را درست و دقیق شکل بدهید تا در مسیر درست حرکت کنید. هر اطلاعاتی را وارد مغزتان نکنید تا در مراحل بعدی زندگی باعث شود ساعت ها درگیری ذهنی برایتان ایجاد شود.
تکرار می کنم ما بر اساس خاطرات و گنجینه اطلاعاتمان تصمیم می گیریم، انگیزه پیدا می کنیم، حرکت می کنیم، می ترسیم، شجاع می شویم، اشتباه می کنیم و حتی اشتباه نمی کنیم. آنچه در زندگی ما اثر دارد خاطرات و شنیده هاست. حال اگر این شنیده ها غلط باشد مطمین باشید مسیر را غلط می روید و اگر این شنیده ها درست باشد راه را درست می پیمایید. 


مریم
شنبه 18 آذر 1396 07:56 ب.ظ
سلام اقای جدیدی عزیز.من دانشجوی انصرافی روزانه هستم.پارسال خرداد ماه انصراف دادم اما کدی دریافت نکردم. برای ثبت نام مثل اینکه باید کد انصرافی داشته باشم. این کد رو از کجا باید بگیرم؟! و اینکه فرم شماره ی سه، اگر برای دفترچه ی سال نود و شش باشه و من اونو ببرم و پر کنم برای سال نود و هفت مشکلی پیش میاد؟ میخام هر چه زودتر اقدام کنم ولی نمیدونم اخه فرم سال نود و شش رو برای کنکور نود هفت قبول میکنن؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. به آموزش دانشکده ای که از آن انصراف داده اید مراجعه کنید. فرم های شماره سه همه ساله مثل هم هستند اما تاریخ روی آن می تواند موجب دردسر باشد بنابراین شما می توانید 2 ماه دیگر برای این مورد اقدام کنید. پس عجله ای نیست. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 11 مرداد 1396 07:18 ب.ظ
سلام نقاط قوت: مهربان- دلسوز- مسئولیت پذیر-مودب-منظم-قانع در مورد چیز هایی که والدینم میخرند یعنی زیاده خواه نیست و به زور چیزی را که در توان خانواده ام نیست نمی خرم-ذاتا با اراده هستم ولی زمانی که انگیزه دارم دیده میشه
همین. خیلی ممنونم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. با توجه به توضیحات قبلی و این ویژگی ها می توانم بگویم مسئله شما توقع بالایی است که از خودتان دارید برای همین زود انتظار نتیجه دارید و با یکی دو نتیجه بد دلسرد می شوید. این اتفاق در مورد تمام افرادی که توانایی بالایی دارند رخ می دهند. بخاطر قدرت های درونی خود تمایل دارید هیچ اشتباه و کمبودی رخ ندهد و این طرز تفکر اشتباه است. باهوش ترین انسان های تاریخ هم شکست خورده اند هم اشتباه کرده اند هم در چندین و چند مرحله نتیجه دلخواه خود را نگرفته اند. کنکور نیاز به حوصله دارد. چند هفته پیش مطلبی نوشتم که بدون صبر در کنکور نمی شود موفق شد لطفا آن را بخوانید. مسئله دیگری هم در مورد شما وجود دارد که بایستی ریشه کن کنید آن هم روحیه رقابتی بالای شماست. این رقابت کردن با دیگران موجب کاهش انگیزه هایتان خواهد شد البته توضیح اینکه چرا باعث کاهش انگیزه می شود طولانی است اما یادتان باشد اگر بخواهید دایما خود را با همکلاسی ها مقایسه کنید از مطالعه تان خسته می شوید. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 11 مرداد 1396 12:53 ق.ظ
سلام آقای جدیدی ممنون که به سوالات ما پاسخ میدهید فرمودید که مثالی بزنم مثلا وقتی خیلی تلاش میکنم رتبه ی خوبی در آزمون های آزمایشی به دست بیارم و نمیشه وقتی میخوام در بین دوستام از نظر درسی اول باشم و این اتفاق نمیفته احساس ضعف میکنم با وجود اینکه خانواده ام در هر شرایطی من رو حمایت میکنن البته شاید به نظر بی ربط بیاد اما از نظر ظاهری هم با خودم مشکل دارم مثلا قدم که فکر میکنم کوتاهه و وقتی هم از نظر درسی به نتیجه نمی رسم احساس پوچی میکنم.خیلی ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. از شما یک خواهش دارم. لطفا 10 مورد از نقاط قوت خود را برایم بنویسید. بدون هیچ خجالت یا رودربایستی سعی کنید 10 مورد از نقاط قوت خود را همین جا بیان کنید. بعد از آن به شما می گویم که باید چه کنید. موفق ترین باشید.
دوشنبه 9 مرداد 1396 12:13 ب.ظ
سلام کلاس نقاشی برای تفریح یک پشت کنکوری خوب است؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام. وقت بخیر و نیکی. بله ایرادی ندارد. موفق ترین باشید.
مریم
یکشنبه 8 مرداد 1396 09:44 ب.ظ
سلام اقای جدیدی بزرگوار.. من قبلا هم از شما مشاوره گرفتم و ازتون واقعا ممنونم. انشالله همیشه موفق باشید. اجرتون با خدا
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. خیلی خیلی ممنون بابت دعای خیرتون. ان شالله شما و تمام مردم کشورمون در اوج سعادت و خوشبختی باشند ان شالله. موفق ترین باشید.
شنبه 7 مرداد 1396 09:19 ب.ظ
سلام
هدفی که برای کنکور در نظر میگیریم باید رشته- رتبه ویا دانشگاه باشه؟ سپاس
پاسخ رضا جدیدی :
سلام انتخاب هدف به یک پارامتر ربط ندارد. شخصیت، طرز تفکر، میزان توانایی ها، امکانات و اختیارات فرد، میزان جابجایی در طول شهرها و ده ها پارامتر دیگر هدف شما را تعیین می کند پس به طور خشک و یک جانبه نمی توان گفت فلان هدف بهتر از بقیه است. یکی بر اساس پارامترهای زندگیش می تواند هم رشته و دانشگاهش را انتخاب کند و جز این رشته و دانشگاه به هیچ چیز دیگری راضی نشود. شخص دیگر شاید بر اساس پارامترهای زندگیش فقط رشته برایش مهم باشد و شخص دیگر بر اساس شخصیت و پارامترهای زندگیش فقط قبولی در دانشگاه دولتی برایش مهم باشد. همه این ها هدف هستند. هرکدام هم بر اساس پارامترهای شخصی فرد شکل گرفته است. ان شالله فرصتی بشود تمام پارامترهای شخصی اثر گذار روی انتخاب هدف را لیست می کنم و به شرح آن ها می پردازم. موفق ترین باشید.
شنبه 7 مرداد 1396 09:16 ب.ظ
سلام
من همیشه خودم رو دست کم میگیرم و فکر میکنم دیگران از من بهتر درس میخونن به خاطر همین انگیزه ام رو از دست میدم لطفا راهنماییم کنید من باید چیکار کنم.باتشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. لطفا چند خاطره از خودتان مثال بزنید که ثابت کند شما از دیگران کمتر هستید. به طور مثال نمره پایین یا حس تحقیر شدن یا هرچیزی که فکر می کنید باعث شده است تا شما به این نتیجه برسید را برایم مثال بزنید تا بیشتر با شما آشنا شوم. موفق ترین باشید.
مهتاب
شنبه 7 مرداد 1396 09:12 ب.ظ
سلام
تفریحات در زمان کنکور چگونه باید باشه منظورم هم نوع تفریح هست و هم میزان اون؟ ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. برای اینکه بگوییم تفریح چه چیزهایی باید باشد دنیایی از سوالات مانند تیپ شخصیتی، امکانات محیطی، شرایط خانوادگی را بایستی بررسی کنیم. پس بهتر است بگوییم تفریح یک کنکوری چه چیزهایی نیست اینطور خیلی بهتر می توانم به شما کمک کنم:
1. تفریح یک کنکور تماشای تلویزیون نباید باشد به علت انرژی بسیار زیادی که از شما می گیرد و عموما شما متوجه این مصرف بالای انرژی نمی شوید. این تفریح نیست بلکه بیشتر یک عامل خستگی نیست.
2. تفریح یک کنکوری صحبت با بقیه کنکوری ها نیست. در این حالت هم که اصلا تفریحی رخ نمی دهد بلکه همه وقت شما می شود صحبت در مورد روش های خواندن و کارهایی که بایستی انجام بدهید و سپس ذهن شما آشفته تر از قبل می شود.
3. تفریح یک کنکور پای درد دل مادر و خواهر و برادر نشستن نیست. بیشترین انرژی را یک فرد وقتی از دست می دهد که بخواهد درد دل سایر اعضای خانواده را گوش دهد، با آن ها همدردی کند و سپس بخواهد به مشکلات آن ها فکر کند و حتی غم و غصه هم بخورد. درد دل کردن ها را به افرادی بسپارید که کنکور ندارند.
4. تفریح یک کنکوری کتاب خواندن آن هم از جنس رمان نیست. به هیچ وجه کتاب خواندن در سال کنکور تفریح خوبی نیست زیرا اصل فعالیت شما برای کنکور خودش مطالعه کردن است و اگر تفریح شما هم مطالعه باشد باز هم همان کار را انجام می دهید و تنوعی ایجاد نمی شود.
5. تفریح یک کنکوری ورود به شبکه اجتماعی نیست در این مورد که بارها توضیح داده ام. واقعا چه چیزی گیر افرادی که در شبکه اجتماعی هستند آمده است که گیر شما بخواهد بیاید؟ جز شایعه و دروغ و صحبت ها و کلیپ های بی ارزش.
6. موزیک گوش دادن تفریح یک کنکوری نیست. جز خستگی ذهنی و بردن شما به عالم خیال چیزی برایتان ندارد.
می بینید که موضوع خیلی گسترده است و خیلی چیزها به ظاهر تفریح هستند اما در باطن خستگی بیشتری برایتان ایجاد می کند.
در آخر اگر بخواهم چند تفریح سالم را بیان کنم که به نظر بنده برای همه قابل انجام است و خیلی با فایده است می توانم به موارد زیر اشاره کنم البته برخی از این تفریحات شاید در شهر شما وجود نداشته باشد اما بنده سعی می کنم تمام آن ها را معرفی کنم:
1. ورزش یوگا: اگر کسی بتواند یوگا ثبت نام کند به راحتی به آرامش عمیق بر روی محیط درونی خود می رسد و علاوه بر اینکه حس راحتی دارد یک تفریح بسیار مفرح و جذاب را نیز اجرا کرده است.
2. ورزش ایروبیک: این ورزش از نوع هوازی است و بهتر است عصر ها انجام شود. علاوه بر این که یک ورزش است باعث می شود که خواب خیلی خوبی را تجربه کنید.
3. پیاده روی آن هم با فردی که در مورد کنکور صحبت نکند. یکی دیگر از تفریحات ارزان و بی دردسر و از همه مهتر ارامش بخش بخصوص اگر سعی کنید در سطح شهر باشد تا فعالیت و تقلای مردم را برای کسب روزی حلال مشاهده کنید و یادتان نرود که همه در زندگیشان در حال تلاش هستند.
4. کوه پیمایی هر هفته یکی دیگر از ورزش هایی است که نشاط و استقامت را برای شما می آورد.
5. شنا کردن روی سلامت جسم و روح شما اثر می گذارد.
به طور کلی می شود گفت ورزش های سبک و بی خطر برای یک کنکوری بهترین تفریح است و می تواند هر روز 1 تا 2 ساعت را به آن اختصاص دهد.
موفق ترین باشید.
ستاره
شنبه 7 مرداد 1396 07:27 ب.ظ
باسلام
انگیزه ی یک کنکوری برای درس خوندن باید چی باشه که در طول مسیر دلسرد نشه؟باتشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این سوال یکی از سخت ترین سوالات جهان است. من می توانم سوال شما را اینطور بپرسم، یک انسان با هر هدفی چه درس چه غیر درس چطور باید باشد که در طول مسیر رسیدن به هدفش دلسرد نشود؟ حالا می بینید که این سوال را هر انسانی می تواند بپرسد. برای پاسخ به این پرسش هزاران کتاب نوشته شده است اما بهترین روش بررسی مغز افرادی است که موفق شده اند. در هفته های بعد مطلبی جداگانه در مورد شکل گیری عادت ها می نویسم که پاسخ سخت ترین سوال دنیا را در قالب آن مطالب می دهم. موفق ترین باشید.
نازنین
شنبه 7 مرداد 1396 07:24 ب.ظ
سلام آقای جدیدی از مطالب بسیار مفیدی که در سایت قرار میدید بسیار متشکرم.
من رشته ام تجربی هست و میدونم که امسال نتیجه نمی گیرم و میخوام برا کنکور97 آماده بشم اما خیلی سردرگمم میخواستم ازتون بپرسم که من برا شروع و نتیجه گرفتن باید چی کار کنم ؟
چون نمی خوام دوباره شرمنده ی خانوادم بشم. خیلی ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم، نظر لطف شماست. خب در مورد همین چند خطی که نوشتید می توانم دو مطلب را بیان کنم:
1. مهم ترین کاری که بایستی انجام دهید نوشتن اشتباهات و دلایلی است که باعث شده است امسال نتیجه نگیرید. یک انسان موفق کسی نیست که شکست نمی خورد بلکه کسی است که از شکست هایش تجربه می گیرد. شکست خوردن یکی از ارزش های انسان است زیرا شکست نشانه هدفمندی و تلاش و زحمت است. متاسفانه در بین خانواده هایمان شکست نشانه ضعف و تنبلی و از زیر کار در رفتن و کم هوشی است. این باور غلطی است. با ارزش ترین انسان های دنیا کسانی هستند که معنی شکست را درک کرده اند. شما یک انسان موفق در جهان را معرفی کنید در زندگی شکست نخورده باشد. شکست نشانه موفقیت است پس بایستی از این فرصت استفاده کنید و تمام اشتباهات خود را یادداشت کنید و سپس تصمیم بگیرید در برنامه ریزی جدید خود این اشتباهات را تکرار نکنید و درست و اصولی درس خواندن را شروع کنید.
2. نکته دومی که می خواهم بگویم هم مربوط به شماست هم مربوط به همه کنکوری ها. وای به حال کسی که فکر کند نتیجه کنکورش باعث شرمندگیش می شود. درس خواندن های شما و قبولی در هر رشته ای هیچ ربطی به شرمندگی در برابر خانواده ندارد. اگر این طور است پس بایستی بگوییم مردان کارگر هم شرمنده باشند زیرا حقوقشان کم است. آیا این درست است که یم کارگر زحمت کش شرمنده باشد؟ سعی و تلاش شما هیچگاه شما را نباید شرمنده کند؟ ان شالله در مطلبی اختصاصی در خصوص وظایف شما در خانواده مطالبی را می نویسیم که به عنوان یک انسان وظیفه ما در خانواده چیست؟ هشدار می دهم اگر کسی فکر کند نتیجه کنکورش او را شرمنده می کند مطمین باشد با این طرز فکر هیچگاه نمی تواند خود واقعی اش را نشان دهد. شما برای ساختن زندگی خود نباید خانواده تان را دخیل کنید. موفق ترین باشید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.