کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - نقش خاطرات در ترس از شکست در کنکور

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918 ایمیل: re.jadidi@gmail.com

نقش خاطرات در ترس از شکست در کنکور


همانطور که در مطلب قبلی کلبه مشاوره به بررسی اتفاقاتی که در هنگام ترسیدن در مغز رخ می دهد پرداختیم حال یک سوال اساسی و کلیدی به چشم می خورد، چرا یک داوطلب کنکور از شکست در کنکور می ترسد و مدت های زیادی را به آن فکر می کند؟
همانطور که در مطلب قبل اشاره شد، قسمتی از مغز به نام آمیگدال به بررسی و بازخوانی خاطرات مرتبط با نشانه های ترس می پردازد و دنبال پاسخی است که قبلا به این نشانه ها داده شده است از همین موضوع به نقش مهم خاطرات در ترس می توان پی برد. در واقع این خاطرات هستند که برای ما تعیین می کنند از چه چیزهایی و چطور باید بترسیم و چه نوع واکنش هایی را از خود نشان دهیم. 
حال بهتر است به خاطراتی که ممکن است در ذهن یک دانش آموز کنکوری در مورد ترس از شکست بپردازیم تا متوجه شوید چگونه با شکل گیری این خاطرات روز به روز ترس از شکست در بین دانش آموز کنکوری بیشتر می شود.
در ذهن بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور خاطره ای از دوران ابتدایی وجود دارد. دوره ای که اطرافیان به دانش آموز می گفتند اگر خوب درس نخوانی آن وقت مجبوری دوباره از اول همین پایه را بخوانی، همه دوستانت به کلاس بالاتر می روند و تو باید دوباره سر همین کلاس بیایی. آن ها کتاب های نو و تازه ای می خوانند و تو باید کتاب های سال قبل را دوباره بخوانی. اگردرس نخوانی تابستانت خراب می شود و نمی توانی تفریح کنی و باید درس بخوانی، اگر خوب درس نخوانی و تجدید بشوی بابا و مامان خجالت زده می شوند و سایر جملات از این دست. حالا خودتان بگویید پسر یا دختری که در دوران ابتدایی تحصیل می کند و همه از شکست خوردن و دوباره شروع کردن این همه جملات بد و تعابیر بدتر دارند آیا او از شکست نمی ترسد؟ ذهنیت و خاطرات او در مورد شکست منفی نمی شود؟ 
در مورد امتحان نهایی چقدر شما را ترسانده اند؟ اگر در امتحان نهایی نمرات بالا نگیرید قطعا در کنکور قبول نخواهید شد. هیچ وقت نمی شود در امتحان نهایی نمره کامل گرفت خیلی ها از شما زرنگ تر و درس خوان تر بوده اند نتوانسته اند نمره خوب بگیرید شما از پارسالی ها ضعیف تر هستید و عمرا بتوانید نمره خوب بیاورید. همین حرف ها ذهنیتی ترسناک از سوالات نهایی را در ذهن دانش آموزان ایجاد می کرد که خیلی ها در اثر ترس از شکست و ناکامی در امتحان نهایی نمرات خود را از دست می دادند در حالی که سخت تر از آن سوالات را هم حل می کردند. همه چیز به خاطرات و حرف هایی برمی گردد که در مورد نهایی می شوند و چون این خاطرات منفی است نتیجه ای جز ترس از شکست در نهایی ندارد.
مثال های دیگری نیز در این مورد وجود دارد مثلا به دانش آموزان کنکوری گفته می شود اگر همین امسال قبول نشوی دیگر فایده ندارد برای سال های بعد تلاش کنی، متاسفانه برخی از افراد جامعه نیز با گفتن اینکه اگر سال اول قبول شدید که هیچ وگرنه دیگر قبول نمی شوید، باعث ایجاد ذهنیت ترس از شکست  در داوطلب کنکور می شوند.
حتما شما هم اگر به حافظه خود مراجعه کنید در مورد شکست خاطراتی را خواهید یافت که شکست یک اتفاق خیلی خیلی تلخ و مربوط به افراد کند ذهن و کم هوش است و هرگز یک انسان موفق شکست را نخواهد دید در حالیکه تمام افراد موفق دنیا حداقل یک بار را در زندگی خود شکست خورده اند.
یک بار دیگر مسئله را بررسی کنیم، مغز شما یک نشانه می بیند و می خواهد به ترس ناشی از آن نشانه پاسخ دهد و علامت ها به قسمتی از مغز می رسد که خاطرات را بررسی می کند اما در ذهن این دانش آموز خاطرات زیادی در مورد شکست خوردن و ترس ناشی از آن یافت می شود و حالا انتظار دارید که این دانش آموز از شکست نترسد؟ او روزهای زیادی را قبل از کنکور به این فکر می کند که اگر در کنکور شکست بخورد چه بلایی سرش خواهد آمد؟ حتما خیلی ها دیگر روی او حسابی باز نمی کنند و دیگر او را مهم نمی دانند. او هر روز از شکست خوردن می ترسد در حالی که شکست اصلا اتفاق تلخی نیست. 
آنچه در این مطلب می بایست به آن توجه کنید نقش خاطرات در رفتارهای یک دانش آموز کنکوری است. اینگونه نیست که فکر کنید رفتارهایی که یک کنکوری از خود نشان می دهد فقط به سال کنکور برمی گردد بسیاری از رفتارهای او ریشه در تمام طول زندگی او دارد.  برای شما هیچ چیز مهم تر از خاطرات نیست. خاطرات و اطلاعات ذهنی شما می گوید شکست خیلی هم تلخ است و هرکسی شکست خورده است تحقیر و تمسخر شده است. اکثر خاطرات دست ما نیست، در خاطرات و اطلاعات ما خیلی ها نقش دارند و ما که نمی توانیم همه را اطلاح کنیم پس راهکار چیست؟ آیا برای همیشه بخاطر اینکه اطلاعات و خاطرات منفی در خصوص ترس از شکست به خصوص ترس از شکست در کنکور در ذهن ما وجود دارد بایستی از آن بترسیم؟

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.