کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - ولع تفریح کردن در سال کنکور

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

ولع تفریح کردن در سال کنکور


از جمله موضوعات مهمی که در سال کنکور اهمیت دارد و از دید اکثر کنکوری ها پنهان می ماند، مسئله تفریح و از آن مهم تر ولع و طمعی است که از درون یک دانش آموز یا داوطلب کنکور بر می خیزد و او را به تفریح بیشتر دعوت می کند. آن ها همیشه نگران میزان کم یا زیاد بودن تفریح خود در سال کنکور هستند.
برخی از افراد در سال کنکور، یک برنامه پر و پیمان برای خود در نظر گرفته اند. برنامه ای که از یک سو آن ها را خوشحال می کند زیرا می خواهند برای کنکور با حجم زیاد درس بخوانند و از سوی دیگر آن ها را نگران می کند که نکند در وسط راه کم بیاورند و استدلال آن ها این است که هر انسانی نیاز به تفریح دارد و اگر بخواهند بدون توجه به تفریح، فقط و فقط درس بخوانند زود خسته می شوند و بازده شان پایین می رود. 
این داوطلبان سعی می کنند با قرار دادن مقداری تفریح در برنامه های خود، کمی از میزان نگرانی هایشان کم کنند اما آن ها از یک نکته غافل می شوند و آن هم طمع و ولعی است که برای تفریح دارند. اگر دقت کرده باشید این دسته از داوطلبان با نوع طرز تفکری که برای خود ساخته اند و احساس می کنند اگر تفریح شان کم باشد خسته می شوند و کم می آورند در واقع یک انگیزه برای تفریح کردن را در خود ایجاد نموده اند. حال فرض کنید آن ها شروع به درس خواندن کنند، بالاخره روزی فرا خواهد رسید که مطلبی را یاد نگیرند یا در تست زنی موفق نشوند، به نظر شما در این شرایط چه نتیجه ای می گیرند؟
بله، این دسته از داوطلبان به محض اینکه در روند درس خواندن و تست زدن خود به مشکل برخورد کنند به این نتیجه می رسند که خسته شده اند و نیاز به تفریح دارند برای همین به سادگی برنامه خود را قطع می کنند و با تماشای تلویزیون یا خوابیدن سعی می کنند به تفریح خود اضافه کنند. این پایان ماجرا نیست، زیرا روزهای دیگری هم در راه است که آن ها باز هم در درس و تست گیرهایی داشته باشند بنابراین باز هم نتیجه می گیرند خسته هستند و به سمت بی برنامگی می روند. این افراد همیشه در حال کم و زیاد کردن حجم برنامه درسی خود هستند و هدف نهایی شان را فراموش می کنند و دچار روزمرگی و سطحی نگری خواهند شد و در نهایت هیچ رضایتی از مطالعه شان را ندارند و همیشه این احساس را دارند که روند درس خواندن هایشان یکپارچه و منظم و پیوسته نبوده است. 
تفریح برای هر انسانی لازم است اما ولع تفریح کردن در سال کنکور امری غیر طبیعی است. این طور نیست که ریشه هر مشکلی در تفریح نکردن باشد، البته خانواده ها نیز در ایجاد این حس دخالت دارند زیرا آن ها نیز بیان می کنند که چقدر درس می خوانی؟ دیگر بس است کمی هم تفریح داشته باش وگرنه خسته می شوی. 
القای این طرز تفکر که انسان با درس خواندن خسته می شود به نوعی طمع و ولع برای تفریح را در سال کنکور زیاد می کند و از سوی دیگر به داوطلبان کنکور این را می فهماند که هر کجا به مشکل خوردی بلافاصله تفریح کن در حالی که شاید مشکل او در جای دیگر باشد.
شما به عنوان یک کنکوری لازم است یک سری تفریحات مختصر و مفید روزانه داشته باشید و بهتر است این تفریحات مطابق سلیقه خودتان باشد و هرگز برنامه تان را به دلیل خستگی و یا کمبود تفریحات قطع نکنید که اگر این رویه به عنوان یک عادت تبدیل شود نتیجه ای جز پشیمانی برای شما نخواهد داشت.


بهنام
چهارشنبه 8 اسفند 1397 04:17 ب.ظ
سلام واقعا باید از سایت خوبتون تشکر کرد
ممنون میشم اگر بنده رو راهنمایی کنین
25سالمه از دولیسانسه دولتی(عمران و بورس مهندسی دریا)انصراف داده م و مستقیم به خدمت رفتم (تمام کردم) به خاطر علاقه به رشته پزشکی(نه به خاطر درامد) الان تقریبا45%درصد مطالب رو خوندم ولی برای سال99 اماده میشم چند سوال داشتم:
1-متن بالا دقیقا در مورد تفریح درست بود . من بدنسازی میرم تقریبا هروز و 2ساعت طول میکشه و خیلی وقتم رو میگیره ایا درسال کنکور صحیحه؟البته مجرد زندگی میکنم و سرگمی ندارم
2-برای کنکور99تسلط بریک پایه(قدیم) فرموده بودید من میخوام تا کنکور98بر زیست و شیمی تسلط 100%پیدا کنم(الان تقریبا45%تسلط دارم)ایا اینکار درسته؟اگه سال 99کنکور فقط جدید باشه باید چکار کنم؟
البته در کنار تسلط بر زیست و شیمی بر مطالبی از ریاضی و فیزیک و زبان و عربی که خوندم مرور دارم ولی مطلب جدیدی ازشون نمیخونم(تقریبا50%مطالب مرور میشه)
3-بنده چند مشاور تحصیلی گرفتم ولی هیچ کدومشون مطالب پیج شما رو نداشتن .هزینه مشاورهی شما چقد میشه ایا وقتش رو دارین؟
بابت طولانی بودن متن و جمله بندی ناقص عذر میحوام وقت نداشتم
پیشاپیش از کمکتون ممنون هستم
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید. پاسخ سوالات شما به شرح زیر است:
1. بدن سازی آن هم هر روز که اصلا جالب نیست. چطور مربی باشگاه از شما می خواهد هر روز بدنسازی را تمرین کنید؟ معمولا این به سوختن بدن منجر می شود البته بازهم با متخصص امر صحبت کنید که آیا درست است هر روز 2 ساعت تمرین بدنسازی انجام دادن؟ چون شما هم زیاد تمرین می کنید هم هر روز تمرین می کنید نکند باعث سوختن بدن تان شود. این را اول از همه سوال کنید.
دوما در مورد تفریح اصلا متر و معیار و خط کش نمی توان داد که روزی چند دقیقه تفریح کنید. اصولا آیا باید هر روز تفریح کرد؟ چیزی که خیلی بهتر است پیدا کردن نیازهای خودتان است. من چطور شخصیتی دارم؟ برخی ها مثل خود من اصلا به تفریح زیادی نیاز ندارند و بیشتر ایام سال را مشغول کارشان هستند اما برخی نه باید هر روز تفریح مختصری داشته باشند. در مورد تفریح فقط به شخصیت خودتان رجوع کنید.
سوما وقتی کنکوری بخوانید و خواندن ها جدی شود و مخصوصا پیشرفت های درسی را ببنید خود به خود تمایل به این پیدا می کنید که بیشتر مطالعه کنید. خیلی ها مثل شما قبل از شروع به فکر باشگاه و کلاس موسیقی و استخر بوده اند ولی وقتی پیشرفت ها شروع شده خود به خود از همه چیز را به سمت درس برده اند. فقط باید سعی کنید ولع و طمع تفریح نداشته باشید. یعنی فکر نکنید همه مشکلات بخاطر تفریح نکردن است.
2. سازمان سنجش می گوید تا این لحظه قرار است کنکور 99 با نظام جدید باشد. پس صحبت محکمی ندارد. من به شما توصیه می کنم خوبی ها و بدی های دو نظام را ببنید و بعد خودتان تصمیم بگیرید کدام را انتخاب می کنید. خوبی ها و بدی های دو نظام به شرح زیر است:
خوبی های نظام قدیم:
1. وجود تنوع تستی بالاتر و همچنین کلی کنکور آزمایشی آرشیوی که می توانید برای بالا بردن تسلط تست زنی از آن استفاده کنید
2. وجود منابع آموزشی و درسنامه های پخته شده در حالیکه اکثر موسسات با عجله و شتاب برای نظام جدید کتاب بیرون داده اند که بنده حتی چند مورد غلط علمی هم در این کتاب ها دیده ام که ناشی از عجله بوده است تا فقط کتاب ها را برسانند.
3. مطالب درسی سنگین تر و کامل تر که باعث می شود مطالب مشترکش با نظام جدید، را بهتر بیاموزید و قوی تر کنید و حرفه ای تر بشوید. به قولی پایه درسی را محکم تر کنید.
4. تسلط روی حداقل 70 درصد مباحث مشترک بدون اینکه هزینه ای بابت خرید کتاب های نظام جدید کرده باشید.
بدی های نظام قدیم:
1. وجود مطالب اضافه تر نسبت به نظام جدید
2. سازمان سنجش می گوید کنکور با نظام جدید است پس تصور کسی اگر این باشد که تغییر کتاب یک بحران است آنگاه بد است که چنین فردی با روحیه شکننده نظام قدیم بخواند
خوبی های نظام جدید:
1. سازمان سنجش تا این لحظه اعلام کرده که با کتاب های نظام جدید کنکور می گیرد پس کسی که نظام جدید بخواند آرامش بیشتری دارد و اگر کسی روحیه قوی ندارد خب این کتاب ها به او آرامش می دهد چون طبق خبر سازمان سنجش پیش رفته است.
2. مطالب کمتری از نظر صفحه و فصل نسبت به نظام قدیم دارد
3. متن های روان تر و خواناتر و جذاب تری نسبت به نظام قدیم دارد.
بدی های نظام جدید
1. تنوع تستی زیادی برایش وجود ندارد که بشود برای قوی کردن خود از تست زنی استفاده کنید. که این خودش بزرگترین ایراد است که نمی شود به سادگی از کنارش گذشت چون کنکوری که تست نزند یا تنوع تستی اش خوب نباشد کلا تسلطی هم نخواهد داشت البته امیدوارم سال بعد موسسات بتوانند تالیفات خوبی در این زمینه داشته باشند ولی فعلا که چیز خاصی ندیدم که واقعا لذت ببرم
2. هزینه کردن برای خرید کتاب
3. درسنامه های عجولانه ای که بعضا غلط هایی هم دارد
4. خیلی از موسسات هم کتاب های خود را مناسب 99 ندانسته اند این یعنی الان کتاب بخرید دوباره باید بعدا هم کتاب بخرید.
این ها برخی از موارد است که مد نظرم است. همانطور که گفتم هرکدام خوبی ها و بدی های خودش را دارد. حالا هرکسی بر اساس شرایط فکری، روحی و توان تحصیلی یکی را انتخاب می کند. فقط خواهشم این است که منتظر نمانید. روی یکی مسلط شوید.
3. بنده حقیر فقط هر سال 20 نفر را پذیرش می کنم که آن هم روز اول تیرماه است و به غیر از آن روز دیگر پذیرشی نخواهم داشت. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.