کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - چرا افکار حاشیه ای هنگام مطالعه هجوم می آورند؟

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

چرا افکار حاشیه ای هنگام مطالعه هجوم می آورند؟

یکی از سوالات همیشگی داوطلبان کنکور و دانش آموزان، این است که چرا وقت تفریح و بازی هرگز افکار منفی و شرایط ناگوار به سراغشان نمی آید اما تا می خواهند چند خط درس بخوانند، صف بزرگی از افکار منفی و یاد شکست ها و پیروزی ها و موجی از خاطرات تلخ یادشان می آید. انگار یک درگیری همیشگی بین آن ها و این افکار وجود دارد و یکی از جملات پر کاربردی که در درونشان می گویند این است که «افکار مزاحم بروید، نمی خواهم به شما فکر کنم، دست از سرم بردارید» اما هرچه این جمله را بیشتر می گویند افکار منفی با قدرت و شدت بیشتری به سراغشان می آید.
چرا در هنگام مطالعه، افکار منفی به صف بلند و طویلی تبدیل می شود و مانند خوره، وقت دانش آموزان و داوطلبان کنکور را می خورد؟ برای این اتفاق می توان دلایل متفاوتی را شمارد مانند:
1. شرطی شدن به فکر در وسط مطالعه: یکی از بزرگترین دلایل، شرطی شدن به تفکر میان درس است. وقتی شما یک کاری را چند مرتبه تکرار کنید به آن شرایط شرطی می شوید و به طور ناخودآگاه هر بار که آن شرایط فراهم شود، خود به خود به سمت تفکر گرایش پیدا می کنید. هرچه بیشتر این روند را تکرار کنید، آن را قوی تر کرده و در نهایت مشاهده می کنید که در لا به لای تمام صفحات کتاب، هزاران فکر منفی به یادگار گذاشته اید که هر بار به سراغ آن صفحات می روید، افکار شما را به خودش مشغول می کند. همیشه برای شکستن شرط راهی به جز مخالف نخواهید یافت. به این معنا که همین حالا کتاب را بردارید و با وجود اینکه یک دنیا فکر به سراغ ذهن شما خواهد آمد اما درس تان را بخوانید ولی به طور مشخص یک زمان مثلا ساعت 12 ظهر را برای فکر کردن به موضوعاتی که به ذهنتان خطور می کند را در نظر بگیرید. به عبارت دیگر، می خواهیم افکار خود را به یک زمان مشخص عادت دهید به طوری که فقط در همان زمان سراغ شما بیایند و در باقی زمان ها، وقت رسیدگی به آن ها را نخواهید داشت. روزهای اول که می خواهید این نظم را در خود ایجاد کنید به شدت سخت و نشدنی به نظر می رسد. بسیاری در همین روزهای ابتدایی این روش را رها می کنند و تسلیم می شوند. یادتان باشد تغییر کردن نیاز به استقامت دارد. شما را رها نخواهد کرد، هر چه تلاش می کنید بیشتر و سخت تر می شود اما بایستی آنقدر ایستادگی کنید تا به آستانه تغییر برسید و فقط در این صورت است که می توانید برای همیشه از شر افکار وسط درس خلاص شوید. بایستی چند روز خود را برای ایجاد این عادت سرمایه گذاری کنید وگرنه برای همیشه کار امروز را به فردا و مطالعه ای بهتر واگذار می کنید و آن روز بهتر نخواهد آمد. هیچ راه زودبازدهی وجود ندارد و چاره ای نیست که به صورت عمقی این تغییر را ایجاد کنید. حالا اگر همین حالا سرمایه گذاری چند روزه خود را شروع کنید، روزهای بدون دغدغه تان زودتر شروع می شود و هرچه امروز و فردا کنید دیرتر به شرایط ایده آل می رسید. یادتان باشد وقتی زمانی  را مشخص می کنید حتما در آن مدت به افکار خود رسیدگی کنید. مدت زمان آن را برای شروع 45 دقیقه در نظر بگیرید اما آرام آرام کاهش دهید ولی هرگز از بین نبرید. همه انسان های نیاز دارند تا مدتی از 24 ساعت را به بررسی افکار خود بپردازند و این کاری است که اکثر ما آن را یاد نگرفته ایم و همیشه از بررسی افکار خود فراری هستیم در حالیکه در همین افکار، می شود به سرنخ های خوبی از شرایط و دلهره ها و ناراحتی ها رسید و بایستی این افکار را تحلیل کنید. نگذارید این افکار بدون پاسخ باقی بمانند. قرار نیست شما فقط فکر کنید بلکه بایستی راه حل بدهید. مسایل خود را حل کنید تا به نظم و آرامش فکر برسید.
2. هیجان پیش از مطالعه مثل بحث و گفت و گو: توصیه اکید می کنم از هرگونه بحث و درگیری لفظی با دیگران مخصوصا در سال کنکور بپرهیزید. به اندازه کافی بایستی فعالیت ذهنی انجام دهید و دیگر جایی برای درگیری و بحث با دیگران نخواهد بود. با این درگیری ها فقط نظم فکری و هیجان کاذب به خود وارد می کنید و در این شرایط سیل عظیمی از افکار منفی به سمت شما جریان پیدا خواهد کرد.
3. مرتب نبودن فضای ذهنی و وجود دغدغه های لحظه ای: سعی کنید قبل از شروع مطالعه به ذهن خود نظم فکری دهید. اینطور نباشد که به ذهنتان دایما بگویید فلان موضوع را یادت باشد، باید حتما فلان کار را هم انجام دهم یادم نرود و سایر موارد از این دست. اگر قرار باشد این طور به ذهن خود موارد مختلف را بسپارید، آنگاه ذهنتان مشغول جمع آوری اطلاعات در مورد آن موضوع می شود و این یعنی ایجاد شرایط مستعد برای فکر کردن در مورد خاطرات گذشته و اتفاقات تلخ پیرامون آن. بنابراین از یک دفترچه یادداشت استفاده کنید و هیچ مسئله ای را برای اجرا به ذهنتان نسپارید. بگذارید ذهنتان مشغول درس خواندن باشد.
همیشه همین مسایل ساده است که مانع یادگیری و مطالعه درست و دقیق در ما می شود. علوم  شناختی و یادگیری علم راه حل های ساده است. راه حل های ساده ای که نتیجه خارق العاده دارد. بزرگترین ضربه ها را از مسائلی می خوریم که به سادگی آن ها می خندیم.

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.