کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - انگیزه، توانایی، شلیک سه عنصر برای خوب درس خواندن

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918 ایمیل: re.jadidi@gmail.com

انگیزه، توانایی، شلیک سه عنصر برای خوب درس خواندن


حوصله درس خواندن ندارید، امروز دلتان به هیچ کاری رضایت نمی دهد، حوصله خودتان را هم ندارید، احساس فرسودگی و خستگی می کنید. دلتان می خواهد زمان از حرکت بایستد و مدتی را بی حرکت یک گوشه به استراحت بپردازید. گاه اوضاع از این هم پیچیده تر می شود و استراحت هم لذت بخش نیست. این ها نمونه هایی از صحبت هایی است که دانش آموزان و داوطلبان کنکور بسیار زیاد تکرار می کنند. چرا اینگونه رفتارها به وجود می آیند و برای چه یک دانش آموز یا کنکوری در طول مسیر زندگی خود احساسات ناخوشایندی را تجربه می کند به طوریکه انگیزه اش را از دست می دهد؟
مبحث جذاب انگیزه به خصوص نحوه ایجاد و ماندگاری انگیزه در بین دانش آموزان و داوطلبان کنکور را از جنبه های مختلفی می توان بررسی نمود. یکی از دیدگاهای موجود در این زمینه به نظریه رفتاری دکتر فاگ  (The Fogg Behavior Model) معروف است. او معتقد است، رفتار زمانی رخ می دهد که سه مرحله انگیزه، توانایی و شلیک طی شود. در این متن، نظریه رفتاری دکتر فاگ را در زندگی یک دانش آموز یا داوطلب کنکور پیاده سازی و بررسی می نماییم.
1. انگیزه: به این معنا که دانش آموز یا داوطلب کنکور بایستی دلیل کار خودش را بداند. چرا می خواهید در امتحان آخر سال یا کنکور موفق شوید؟ هدفتان چیست که در این رشته درس می خوانید؟ چرا هر روز خود را با تحصیل پر می کنید و  مدار زندگی خود را روی یک رشته خاص قرار می دهید؟ انگیزه به یک معنا، همان دلیلی است که شما برای انجام کارهای خود دارید. هر چه این دلیل شفاف تر، قوی تر و عمقی تر باشد شما بیقرارتر می شوید و حس جنب و جوش و تحرک برای رسیدن به هدف را خواهید داشت. گویی یک چشمه جوشان در درونتان وجود دارد که شما را به سمت هدفی فرا می خواند و این حس که بدون رسیدن به آن هدف هرگز احساس خوشبختی و کامل بودن را نخواهید داشت در شما موج می زند. انگیزه همان چیزی است که دانش آموز یا داوطلب کنکور را برای تحمل سختی ها و رنج های موجود در مسیر تحصیلش از نظر ذهنی آماده می کند. اگر انگیزه دقیق و درست شکل نگرفته باشد قطعا شخص را دچار مشکلاتی مانند توقف در مسیر، عدم تمایل به تحمل سختی ها، فرار از مسیر و درجا زدن خواهد نمود.
2. توانایی: دکتر فاگ معتقد است وقتی شخصی توانایی اجرای یک فعالیت به منظور رسیدن به هدفی را داشته باشد مانند شخصی است که پشت ماشین مدرنی نشسته و آماده است که در مسابقه اتوموبیل رانی شرکت کند و خود را شایسته مبارزه در این مسابقه و کسب موفقیت می داند. بنابراین همه دانش آموزان و داوطلبان کنکور وقتی هدفی را برای خود مشخص می کنند و انگیزه رسیدن به آن را تعیین می نمایند در قدم بعدی به ارزیابی خود می پردازند. اگر توانایی رسیدن به هدف را نداشته باشند قطعا رفتاری به نام درس خواندن را از خود نشان نمی دهند و اگر توانایی رسیدن به آن را داشته باشند آنگاه است که برای درس خواندن و اجرای برنامه های درسی خود آماده می شوند. یک نکته بسیار اساسی در این مرحله وجود دارد که در مورد چگونه ارزیابی کردن خویش است. از کجا معلوم که دانش آموز یا داوطلب کنکور در ارزیابی خود صحیح و درست عمل کند؟ این موردی است که برای بسیاری از آن ها مشکل ایجاد می کند. به طور مثال فرض کنید یک دانش آموز بسیار توانا باشد ولی چون اعتماد به نفسش کم است آنگاه ممکن است در این مرحله دچار ارزیابی اشتباه از خود شده و نتیجه بگیرد که نمی تواند به هدفش برسد. یا فرض کنید مبنای فکری یک داوطلب کنکور بر اساس ترس از شکست باشد، آنگاه او برای آنکه شکست نخورد هدفش را کوچک تر از توانایی هایش انتخاب کند تا مطمین شود شکست نمی خورد، در این صورت او نیز دچار اشتباه در تحلیل خود شده است. بنابراین ارزیابی توانمندی های شخصی برای بروز یک رفتار از مراحل اساسی و حیاتی می باشد که لازم است به طور دقیق و درستی صورت بپذیرد.
3. شلیک: این همان مرحله ای است که رفتار خودش را بروز می دهد. اگر شلیک انجام شود یعنی شخص، انگیزه و توانایی لازم برای رسیدن به هدفش را در خود دیده است، بنابراین شلیک رخ می دهد و دانش آموز یا داوطلب کنکور، برنامه درسی اش را اجرا می کند. در طرف مقابل، اگر شلیک رخ ندهد یعنی آن شخص در انگیزه یا توانایی رسیدن به هدفش دچار ایراد است بنابراین  برنامه اش را اجرا نمی کند.
این مدل ساده اما بسیار مهم چند نکته ظریف دارد که توجه به آن، موجب خوب درس خواندن در بین دانش آموزان و کنکوری ها خواهد شد:
الف) دو عامل انگیزه و توانایی به طور روزانه بررسی می شوند و در صورت مثبت بودن هر دو شلیک رخ می دهد و سپس شما برای درس خواندن آماده می شوید: این طور نیست که فکر کنید اگر در ابتدای مسیر تحصیلی خود توانسته اید انگیزه ای را ایجاد کنید و سپس توانایی لازم را برای موفقیت در خود دیده اید آنگاه تا انتهای مسیر بتوانید رفتار خوبی را از خود نشان دهید، بلکه به طور مرتب و منظم این دو مرحله عامل بررسی می شوند. به همین منظور است که اکثر دانش آموزان و داوطلبان کنکور در بین مسیر درس خواندن دچار مشکل می شوند و نمی توانند مانند قبل درس بخوانند. انگیزه و توانایی رسیدن به هدفتان به صورت روزانه بررسی می شود و اگر هنوز سرجای خودشان باشند آنگاه شلیک رخ می دهد و سپس آن روز را درس می خوانید. 
ب) اگر انگیزه بالایی داشته باشید ولی توانایی لازم برای موفقیت را در خود مشاهده نکنید باز هم شلیک رخ نمی دهد: عده زیادی از دانش آموزان و داوطلبان کنکور وقتی درس خواندن هایشان با افت کیفیت رو به رو می شود بلافاصله احساس می کنند که انگیزه شان مانند قبل نیست در حالی که همیشه این طور نیست. گاه ممکن است از نظر انگیزه در بالاترین وضعیت خود باشید و دلیل قانع کننده ای برای رسیدن به هدفتان دارید و عاشق هدفتان هستید ولی مشکل در باور شما نسبت به توانایی رسیدن به آن است. بسیاری از دانش آموزان وقتی تست های غلط می زنند یا در کنکورهای آزمایشی پیشرفت نمی کنند و یا قدرت یادگیری شان با سرعت مناسبی پیش نمی رود کم کم باورشان می شود که توانایی لازم برای رسیدن به هدفشان را ندارند و جا می زنند در حالیکه هنوز هم احساس فوق العاده ای به هدفشان دارند. دوست دارند به هدفشان برسند ولی باور ندارند که می توانند، بنابراین کم کم شلیک ها متوقف شده و درس خواندن ها یک روز در میان و حتی چند در روز در میان می شود و حس نا امیدی در آن ها موج می زند.
پ) حتما حتما در صحبت های بسیاری از دانش آموزان و کنکوری ها شنیده اید که می گویند: «من استعدادش را دارم، معلم هایم هم به من گفته اند که می توانم در هر رشته ای و دانشگاهی قبول شوم، همه فامیل هم می گویند فقط من می توانم بهترین رشته ها را قبول شوم. خودمم همیشه باور دارم اگر درس بخوانم نتیجه می گیرم حتی خیلی وقت ها با چند ساعت درس خواندن نمره و درصدم از بقیه بهتر شده است اما نمی دانم چرا نمی خوانم؟» این جملات را کسی می گوید که بر توانایی خود بسیار بسیار ایمان دارد و به عبارت دیگر توانایی بروز موفقیت را در خود می بیند اما در انگیزه اش دچار افت شده است. وقتی شما از نظر توانایی در بالاترین سطح خود باشید ولی انگیزه تان در پایین ترین مقدار خودش باشد آنگاه شلیک رخ نمی دهد و شما درس نمی خوانید. 
همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید هر کدام از عوامل انگیزه و توانایی کم باشد مرحله شلیک رخ نمی دهد. حال اگر درس خواندن هایتان با جدیت قبل نیست یا روزهای زیادی را از دست می دهید یا موتور حرکتی تان خاموش شده است لازم است بررسی کنید که در انگیزه دچار مشکل شده اید یا در باور به توانایی رسیدن به هدفتان.

انگیزه و توانایی دو شرط لازم برای خوب درس خواندن در بین دانش آموزان و داوطلبان کنکور است.این جمله را فراموش نکنید که دو عامل انگیزه و باور به توانایی برای رسیدن به هدف، هر روز بررسی می شود و اگر این دو مورد سرجایش باشد آنگاه شما فعالیت درسی خود را اجرا می کنید و در غیر اینصورت هیچ شلیکی رخ نخواهد داد. حالا می خواهم یک سوال مهم بپرسم و آن هم این است که اگر باور به توانایی و احساس توانستن را از فکر خود حذف کنیم چه رخ می دهد؟
بله، آنچه مهم است این است که ما می توانیم جلوی ضربه خوردن از باورها را بگیریم. حالا که فهمیدیم مغز هر بار می آید و باورهای ما را بررسی می کند باید کاری کنیم که دیگر از راه نتواند به ما ضربه بزند. چطوری؟ باید به این جمله فکر کنید که:
اگر یک انسان به اندازه کافی و در جهت درست تلاش کند آنگاه می تواند به موفقیت برسد حال چه باور به موفقیت داشته باشد و چه باور به موفقیت وجود نداشته باشد. چه باور به توانایی ها باشد و چه باور به آن نباشد. پس ما فقی کافی است روی تلاش متمرکز شویم و دیگر اجازه ندهیم که این شلیک با باورهای ما انجام شود.
باورها از احساسات ما ناشی می شوند و ممکن است بعد از مدتی از بین بروند برای همین، بهترین راهکار این است که برای همیشه دست از سر واژه «باور» برداریم و از این به بعد بی احساس فقط تلاش کنیم.


جمعه 26 بهمن 1397 01:04 ب.ظ
سلام اقای جدیدی من یه بار در مورد باور به موفقیت ازتون سوال کردم و شما برام یه باغبون رو مثال زدید و گفتید اون باغبون وقتی دانه ای رو میکاره و ازش مراقبت کته چه باور داشته باشه اون دانه رشد میکنه و چه باور داشته باشه که رشد نمیکنه اون دانه رشد میکنه اما اینجا در دو خط اخر در مورد باور به توانایی برای رسدن به هدف گفتید این یعنی چی و با باور رسیدن به موفقیت چه فرقی داره. جملاتتون خیلی مفهومی وعمیق هستش و حس میکنم یه بار علمی داره میشه برام تشریحش کنید ممنوم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. در واقع دو خط آخر نیاز به توضیح بیشتری دارد. بایستی اینطوری بگویم که مغز راه نفوذش همین باور است. هر روز می آید که باور شما را چک کند و وقتی باور را به عنوان یکی از رکن های موفقیت می پذیرید همین مشکل را برایتان ایجاد می کند. یعنی هر روز می آید و حمله ای به باورهایتان می کند و آن ها را چک می کند تا اگر بتواند در آن نفوذ کند. این توضیحات بهتر می تواند به شما کمک کند که متوجه شوید اعتقاد به باور داشتن چطور می تواند باعث ضعیف تر شدن ما شود. موفق ترین باشید.
شنبه 7 مرداد 1396 01:45 ب.ظ
ممنون .واقعا خوشحال شدم.من به توصیه هاتون عمل میکنم حتما و اشتباهات گذشته رو تکرار نمیکنم.من در راه هدفم هر کاری میکنم.برام مهم نیست که چند بار شکست بخورم یا نخورم.فقط مهم اینه که به هدفم برسم.یک دنیا ممنون.
لطفا بحثهای علمی در خصوص مطالعه بیشتر بگذارید.
پاسخ رضا جدیدی : خواهش می کنم. همین درست است. مهم نیست که چند بار شکست می خورید مهم این است که بایستی ادامه دهید. در مورد بحث های علمی در خصوص مطالعه هم به مرور زمان مطالبی میگذارم اما نمی شود به طور ریز و جزئی وارد این مبحث شد زیرا بحث مطالعه یک بحث کاملا شخصی است و نمی شود صحبت های مشترک زیادی در این خصوص ارایه نمود. موفق ترین باشید.
شنبه 7 مرداد 1396 11:21 ق.ظ
سلام.وقت شما هم بخیر.آقای جدیدی من علت شکست هامو نوشتم.به نتیجه ای کلی رسیدم. که در سال های قبل ، نه انگیزه داشتم نه باور به توانایی.به همین علت هم تست و مرور کمی داشتم و به هدف نرسیدم.
حالا با این لیستی ک نوشتم و پیدا شدن علت، به هدفم میرسم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. حالا کافی است اشتباهات گذشته را تکرار نکنید و یک برنامه ریزی درست و اصولی را طراحی و اجرا کنید. قطعا به هدفتان می رسید. اگر قرار بود به هدف هایمان نرسیم که دیگر هدف گذاری نمی کردیم. شاید یک انسان در راه رسیدن به هدفش شکست هایی بخورید مانند انیشتن و ادیسون و نیوتن و استیو جابز و هزاران هزار انسان موفق دیگر که شکست های زیادی را خورده اند اما اگر همان انسان از شکست ها درس بگیرد و با یک برنامه ریزی دقیق و اصولی حرکت کند قطعا به هدفش می رسد. یادتان باشد شکست خوردن یک ارزش انسانی است. شکست خوردن نشان دهنده یک انسان فعال و هدفمند است وگرنه که انسان بی هدف و یک جا نشین که شکست نمی خورد. شکست خوردن بسیار ارزشمند است. از نظر همه افراد موفق دنیا وقتی فردی شکست می خورد باید خوشحال باشد زیرا نشان داده انسان است و انسان شکست می خورد تا بتواند قوی تر شود و به هدف هایش برسد اما متاسفانه در بین خانواده ها و حتی در افکار بسیاری از کنکوری ها شکست نشانه تنبلی و ضعف و بی سوادی و کم هوشی و بی لیاقتی است. این طرز فکر اشتباه باعث می شود که همیشه شکست تلخ باشد. در حالیکه اگر دقیق تر فکر کنیم متوجه می شویم هر انسانی که شکست میخورد در واقع نشان دهنده این است که هدفی داشته و برای هدفش جنگیده. او یک انسان است که بجای خوردن و خوابیدن ها تصمیم گرفته به هدفی برسد. بایستی به کسی که شکست می خورد احترام بگذاریم و به افتخارش دست بزنیم. باید طرز فکرمان در مورد شکست تغییر کند. یادتان باشد شکست خوردن حق طبیعی هر انسان موفق است. موفق ترین باشید.
جمعه 6 مرداد 1396 10:46 ب.ظ
سلام.من مشکلی توی انگیزه و تواناییم نمیبینم.اما گاهی باورم نسبت به تواناییم کم میشه به علت شکست های متعدد گذشته.
اما میدونم که میتونم.باید هر روز این دو عامل رو در حد بالا داشته باشم تا موفق بشم؟
اگه یک موردش باتوجه به نمودار مقدار کمی داشته باشه به هدفم نمیرسم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. اگر باورتان به داشتن توانایی هایتان کاهش پیدا کند آنگاه کم کم به فردی تبدیل می شوید که انگیزه بالایی دارد اما باور به توانایی ندارد پس دقیقا شبیه مورد «ب» می شوید و شلیک رخ نمی دهد. پس ما می بایست همواره هر دو را بالا نگه داریم. البته حق دارید خاطره از شکست همیشه تاثیر منفی روی باورهایتان نسبت به توانایی هایتان می گذارد اگر می خواهید این شکست ها بی تاثیر شود بایستی دلایل هر شکست را به طور جداگانه بنویسید و به این سوال جواب دهید که چرا شکست خورده اید؟ سپس سعی کنید نقاط ضعف خود را که باعث شکست خوردن شده است برطرف کنید تا موجب ارتقای توانایی هایتان شود و دیگر به توانایی هایتان شک نمی کنید سپس به هدفتان می رسید. موفق ترین باشید.
Zahradelara
دوشنبه 28 فروردین 1396 06:53 ب.ظ
سلام.اقای جدیدیه عزیز.روزتون بخیر و ایام به کام.تشکر میکنم بابته این همه صبر و کمک به دانش اموزایی که انقد بهتون نیاز دارند.من فارغ التحصیل رشته تجربی سال ۹۵ هستم و یک سال در دانشگاه ازاد رشته شیمی خوندم اما دیدم به اصطلاح نه این جایگاهه من نیست و توش راضیو خوشحال نیستم و تصمیم گرفتم دانشگاه رو کنار بزارم و برای هدفه همیشگیم تلاش کنم.امسال به دلیله مسائلی نمیتونم کنکور بدم اما مطالعه ی کنکوری تو این چند ماهه باقیمونده خواهم داشت اما سال ۹۷ کنکور میدم.سوالی که از خدمتع جناب عالی دارم این هست که من هنوز منابعه کنکوره ۹۵ ام رو دارم و میخوام با اون بخونم اما ایا کنکور ۹۷ باهمون منابع کنکور۹۵ برگزار خواهد شد؟؟منظورم تغییراته درسی و یا احیانا تغییراته نظامه اموزشی هست. میخوام ببینم با همونا ادامه بدم یا منابعم رو از اول تهیه کنم. متشکر که انقدر بمبه انرژی هستین واسمون.ایام به کام شاد و سلامت باشید.بعداز یه دنیا تشکر منتظره جوابتون هستم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. خیلی خیلی ممنونم که بنده را مورد لطف و عنایت خود قرار داده اید. تغییر کتاب ها در حد چند شکل و مثال و تمرین است و تغییر نظام آموزشی برای کنکور از سال 1398 است و در سال 1397 با همان کتاب هایی که دارید می توانید در کنکور شرکت کنید و مشکلی نیست اما به شما توصیه می کنم کتاب های شیمی و زیست و دین و زندگی را منطبق بر منابع کنکور 97 بگیرید تا آن تغییرات جزئی که وجود دارد باعث رنجش شما نشود. برای همین منظور لطفا مطلب تخصصی «اطلاعات لازم در مورد جزئیات کنکور 97» را مطالعه کنید. لینک آن را در انتهای همین پیام می گذارم. موفق ترین باشید.

http://kolbeyemoshavere.mihanblog.com/post/1247
یکشنبه 27 فروردین 1396 08:36 ب.ظ
خیلی ممنونم.
من ازتون درست حسابی تشکر نکردم میدونمم که در قالب این جملات تشکر قلبی من ادا نمیشه ولی حداقل فک کنم مقداریشو برسونه.
آقای جدیدی فقط به خاطر خودم و راهنمایی های فوق العادتون و حرفایی که بهم زدیدکه شاید هیچ مشاوری رو نشناسم که انقدر عالی و بکر حرف بزنه و مثال بزنه که آدم از شوقش بخواد پرواز کنه بخاطر تموم بچه هایی که اینجان و ازتون سوال میپرسن و شما باحوصله جواب میدین و مشکلشونو بدون هیچ منتی حل میکنید از طرف همه تشکر میکنم چون من هر هفته مطالبتونو می خونم حتی اگه وقت بشه نظرات رو هم دنبال میکنم!!چون شاید سوال خودم باشه.


براتون تو تک تک لحظه های زندگیتون آرزوی موفقیت میکنم که موفق ترین باشین!که صد البته موفق ترین بودن سقف نداره.

و من خودم به شخصه دعاگوی شما هستم.
می رم محکم بخونم برای 95 میدونمم پتانسیلشو دارم مونده جنبشش که شما خیلی خوب و عالی بهم شتاب دادین:)

اگه حتی 10درصدم موفق نشدم من برا سال بعدم امادم و یادتون باشه ظرفیتتونو برای پشت کنکوریا چندتا باز نگه دارین خواهش میکنم.

خدانگهدارتون باشه:)


پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. خیلی خیلی مرا شرمنده محبت و لطف خود کردید. هر چه هست وظیفه بنده حقیر است. بنده از آب و منابع طبیعی کشورم ایران از نان نانوای کشورم، از گندم کشاورز کشورم تغذیه کرده ام و رشد کرده ام بنابراین وظیفه اخلاقی بنده است که خادم مردم کشورم باشم. به خصوص که شما آینده سازان کشورمان هستید و صد چندان وظیفه دارم حتی با دندان هم که شده گره از کار شما به حد توان و سوادم حل کنم. خیلی خیلی ممنون که برای بنده دعا می کنید و این زیباترین هدیه ای است که دریافت کرده ام. خیلی از شما ممنونم ان شالله به حق تان در همین کنکور می رسید. موفق ترین باشید.
یکشنبه 27 فروردین 1396 06:51 ب.ظ
آقای جدیدی بلاخره من عمومیامو تصحیح کردم.آخه اون موقع اشتباهی حواسم نبود واس ریاضیه کلیدا
فکر میکردم خوب دادما
اما از نتیجه متعجب شدم!!
یادتون گفتم دینی نمیخونم درصد دینی از بقیه درسام بالاتره
به این صورت
ادبیات66
عربی57
دینی70
زبان55
و نظر شما چیه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. نظر بنده همان است که خدمتتان عرض کردم. زبان این کنکور سختی بیشتر داشته و افت درصدی شما طبیعی است. این موضوع را هم عرض کردم که زبان 95 متفاوت بود و لذا هیچ ایرادی به درصدهای شما وارد نیست. خیلی خیلی خوب است طبق همان نظری که عرض کردم بایستی اقدام کنید. موفق ترین باشید.
مادر
شنبه 12 فروردین 1396 02:46 ب.ظ
سلام جناب جدیدی بزرگوار بنده یک مادر هستم مانند همه مادران نگران ایرانی که هیچ دغدغه ای جز موفقیت فرزندم ندارم منو دخترم 2ماهی میشه با شما اشناییم هر شنبه پیگیرمطالب شما هستیم همین مطالب تاثیر خوبی رو دخترم گذاشته شبکه اجتماعیش رو حذف کرده ارتباطش رو با دوستاش منظم کرده خیلی روی هدفش ایستادگی میکنه به مغزش هم خیلی علاقمند شده غرض از مزاحمت در یکی از مطالبتون خوندم که شما در هفته اول تیر شاگرد می گیرد خواستم بدونم ایا از دانش آموزان پایه دهم شاگرد می پذیرید چون ما هم مشتاقیم با شما ارتباط روزانه داشته باشیم. من الله توفیق
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله همه مادران ایرانی تمام زندگی خود را وقف فرزندانشان می کنند و این خاصیت مادر ایرانی است و خدا را شکر می کنیم که در دامن مادر ایرانی رشد کرده ایم. خدا را هزار مرتبه شکر که دخترتان به این خوبی تغییرات را در زندگی خودش پیاده نموده است. بله بنده از این مقطع نیز دانش آموز می پذیرم و شما نیز درهمان هفته اول می توانید تماس بگیرید. موفق ترین باشید.
شنبه 12 فروردین 1396 02:00 ب.ظ
سلام تحلیل فوق العاده ای بود استاد میتونم نمودار این مطلبتون رو پرینت بگیرم توی اتاقم بچسبونم که یادم بمونه انگیزه و توانایی هردوشون مهمن؟ اخه این نموداره خیلی قشنگ داره وضعیت منو مشخص میکنه و وقتی متنتون رو میخوندم کلمه به کلمش رو حس کرده بودم و الان دلیلش رو فهمیدم چقد لذت بخشه وقتی دلیل رفتارمون رو میفهمیم ممنون از لطفتون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. کلبه مشاوره متعلق به شماست. هیچ مشکلی برای پرینت گرفتن وجود ندارد. هدف از نگارش این مطالب کمک به شماست پس چه بهتر که خودتان هم در جهت کمک به خود گامی بردارید. بله حس بسیار خوبی است وقتی متوجه می شویم که دلیل علمی بروز رفتارهایمان چه بوده است مخصوصا روزهایی را به یاد می آوریم که انگیزه داشته ایم اما باز هم درس نمی خواندیم یا روزهایی که سرشار ازتوانایی انجام کار بوده ایم اما باز هم بی حرکت مانده ایم. همه این ها نشان می دهد که هر دو عامل هر روز بررسی می شوند و باید هر دو مساعد باشند تا شلیک رخ دهد. موفق ترین باشید.
مهدیس
شنبه 12 فروردین 1396 12:47 ب.ظ
خیلی خیلی عالی بود ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.