کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - ارتباط کنکوری ها و دانش آموزان با قانون جذب (راز)

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

ارتباط کنکوری ها و دانش آموزان با قانون جذب (راز)

بیش از ده سال، از موضوعی به نام قانون جذب یا راز با انتشار فیلم مستند و کتابی با عنوان The Secret نوشته Rhonda Byrne   می گذرد. قانون جذب و نحوه استفاده از آن در بین مردم چنان نفوذ پیدا کرد که تبدیل به موضوعی برای صحبت در بین همه اقشار مختلف به خصوص دانش آموزان و داوطلبان کنکور شد و اطلاعات مربوط به قانون جذب به صورت دهان به دهان بین دانش آموزان و داوطلبان کنکور می چرخید و باعث شد تا برداشت های نادرستی از این قانون در بین آن ها شکل بگیرد. در این متن، به بررسی این قانون پرداخته می شود. 
برداشت های غلط از این قانون آنقدر زیاد و متنوع می باشد که می توان گفت احساس زدگی را در بین همه مشاهده می کنیم و اولین واکنش اکثر افراد در برابر عبارت «قانون جذب» جملاتی مانند، جواب نمی دهد، چنین چیزی وجود ندارد، این حرفا را چه کسی در آورده؟ اصلا صحت ندارد و درست نیست. به همین منظور در این متن، قبل از بررسی قانون جذب به مطالعه برداشت های نادرست از آن پرداخته می شود.
قانون جذب چه چیزی نیست؟
1. قانون جذب نشستن و تجسم کردن رویاها نیست: عده ای گمان می کنند قانون جذب می گوید: «همین حالا یک گوشه آرام بگیرید و روی هر چیزی که می خواهید متمرکز شوید. به آن فکر کنید و آنقدر تمرکز و تفکر کنید تا برای تان رخ دهد».  مثلا یک دانش آموز یا یک کنکوری طبق این مورد بایستی در گوشه ای تمرکز کند که چه هدف یا رویایی دارد و آنقدر به هدفش فکر کند تا به آن برسد. اگر همه ما سال های سال بنشینیم و فکر کنیم به هیچ موفقیتی نخواهیم رسید.
2. قانون جذب یعنی خیال پردازی کردن:  تفکری به وجود آمد که می گوید طبق قانون جذب باید خیال پردازی قوی شوید. فقط در دنیای خیالی خود گمان کنید به آنچه می خواسته اید رسیده اید و خود را در آن ببینید و احساس کنید که چقدر زندگی زیبایی دارید و چه خوب که همه آروزهایتان برآورده شده است. به طور مثال یک کنکوری یا یک دانش آموز بایستی گمان کند که به رشته مورد علاقه اش مثلا پزشکی رسیده و مطبش را زده و او یک پزشک خوشبخت و موفق است. صد البته همه موافق هستید همچین چیزی با عقل جور در نخواهد آمد اگر هر روز و هر شب هم تصور کنید، اتفاقی نخواهد افتاد.
3. قانون جذب یعنی جذب کردن چیزهایی که می خواهی: برخی دیگر از افراد تصور آهن ربایی را دارند که در گوشه ای نشسته اند و هر چیزی را بخواهند جذب می کنند. به طور مثال داوطلب کنکور یا دانش آموز می تواند درصدهای بالا را جذب کند، فقط باید بخواهد تا جذب کند. دقیقا مثل یک آهن ربا در جذب خواسته هایش باشد. چه کسی چنین موضوعی را می پذیرد؟
4. قانون جذب یعنی هیچ مشکلی جلوی راه تان نیست: مگر راه بدون مانع می شود؟ هرکجا واژه مسیر، راه، نقشه و هدف را شنیدید مطمین باشید مشکل، مانع، درگیری ها و مقاومت ها، رو در روی تان سبز خواهند شد. کدام داوطلب کنکور یا دانش آموزی می گوید بدون مشکل درس خوانده است؟ از مشکلات درسی تا مشکلات روحی و خستگی ها و ترس ها همگی از موانعی هستند که در مسیر آن ها وجود داشته اند پس گفتن اینکه هیچ مشکلی وجود ندارد پذیرفتنی نیست.
5. فقط برخی از انسان ها قانون جذب را درک می کنند: در این مورد، تا حدود زیادی مستند ساز این قانون مقصر می باشد زیرا این تفکر را القا کرده که قانون جذب فقط در فهم و درک برخی می گنجد و همه متوجه نمی شود در حالی که قانون جذب را همه مان متوجه می شویم و پیچیده و خاص نیست.
به نظر می رسد، به یک فرمول کلی نیاز داریم که به دانش آموزان و داوطلبان کنکور کمک کند تا به سرعت متوجه شوند که برداشت شان از قانون جذب درست  یا غلط است؟
فرمول کلی تشخیص تصور غلط از قانون جذب چیست؟
اگر کسی قانون جذب را تفسیر یا تعریف کند و در آن از واژه هایی مانند حرکت کردن، تلاش کردن، پیمودن مسیر، برنامه ریزی برای حرکت و هرگونه واژه ای که معنای عمل گرایی می دهد را به کار نبرد، آنگاه آن تعریف و تفسیر  غلط می باشد. در موراد فوق اگر یک بار دیگر دقت کنیم متوجه می شویم در هیچ کدام از آن ها، صحبتی از عمل، جنگیدن، تلاش کردن، حرکت کردن، قدم برداشتن و از این دست واژگان دیده نمی شود. پس همه آن ها آموخته های غلط از قانون جذب هستند.
پس قانون جذب چه می گوید؟
اگر منتظر هستید تا عبارت های شگفت انگیز و عجیبی را از تعریف و ماهیت این قانون بشنوید بایستی بگویم چنین انتظاری به جا نیست، زیرا قانون جذب همان چیزی است که همه مان می دانیم.
قانون جذب را می شود به مراحل زیر تعریف کرد:
الف) مقصد را تعیین کنید: قدم اول برای اینکه به موفقیت برسید تعیین یک هدف به عنوان مقصد می باشد. هدف را تعیین کنید تا بدانیم مقصد موفقیت برای شما در کجا قرار دارد؟ هدفتان را دقیق و روشن مشخص کنید، به طوری که اگر برای کسی گفتید او نیز بتواند تصویر آن چیزهایی که می خواهید را در ذهنش تجسم کند.
ب) برای رسیدن به هدفتان نیاز به یک نقشه و برنامه ریزی دقیق و حساب شده دارید: بدون نقشه هرگز نمی توانید به هدفتان برسید. برای تهیه این نقشه زمان بگذارید و مطمین شوید، نقشه ای که برای رسیدن به هدفتان طراحی کرده اید دقیق و درست باشد. این نقشه، شما را برای رسیدن به هدفتان راهنمایی می کند، بنابراین ارزیابی همه جانبه آن لازم و ضروری می باشد. 
پ) بازیگر شوید: سعی کنید هر روز با همان هدف ها زندگی خود را حرکت دهید. اگر امروز می خواهید درس بخوانید یادتان باشد که این درس را برای رسیدن به چه هدفی بخوانید بنابراین آنقدر هدفتان را جدی بگیرید که تمام کارها و فعالیت های تان را تنطیم کند. برای اینکه بتوانید به این وضعیت برسید، خود را بازیگری تصور کنید که می خواهد نقشی را بازی کند و به هدفی که تعیین کردید دست یابد.
ت) موانع واقعی و  ذهنی را بزرگ نکنید و سعی کنید آن ها را حل کنید و به مسیر خود ادامه دهید: در طول مسیر برای رسیدن به هدفتان چه بخواهید و چه نخواهید هزاران هزار مانع فکری و ذهنی وجود دارد. به طور مثال شخصی می خواهد به پزشکی برسد ولی می گوید پایه درسی اش ضعیف است یا نگرانی ها و ترس هایی را جلوی روی خود احساس می کند. قانون جذب می گوید این مشکلات برای همه وجود دارد و هر کسی موانعی را در سر راهش می بیند زیرا مسیر رسیدن به هر هدفی، پر از موانع ریز و درشت می باشد. قانون جذب می گوید این موانع را ببینید، برنامه ریزی کنید و حلشان کنید اما از آن ها کوهی نسازید که صعود از آن را نا ممکن بدانید و به علت وجود این موانع، خود را از ادامه دادن مسیرتان نترسانید، اگر همه مشکلات دنیا را هم داشته باشید باز هم با برنامه ریزی و ارایه راه حل های منطقی و درست می توانید موانع را برطرف کنید و در نهایت به هدفتان برسید. با دیدن مشکلات، جا نزنید و دست از ادامه دادن مسیر برندارید.
ث) فرض را بر این بگذار که به هدف می رسی، حالا بگو برای تحقق آن چه کار می کنید؟ قانون جذب می گوید، به جای آنکه برای حرکت نکردن هزار دلیل بیاورید، یک حرکت به سمت هدفتان انجام دهید. برای همین فرض کنید که می توانید به هدفتان برسید، حالا بگویید برای رسیدن به هدفتان چه کارهایی می کنید؟ مثلا دانش آموز یا داوطلب کنکوری هدف خود را رسیدن به دندانپزشکی یا داروسازی قرار می دهد و کم کم با دیدن مشکلات و موانع و فشارهای کنکور به این نتیجه می رسد که نمی شود به موفقیت رسید. در همین لحظه، قانون جذب می گوید کاری را که برای رسیدن به هدفت لازم است انجام دهی را همین حالا انجام بده و اجازه نده این افکار مخالف تو را در خود حل کند. کار و تمرین را اجرا کن و باز هم ادامه بده و هرگز ذهنت را طوری تنظیم نکن که بخواهی با دیدن هر ناملایمتی جا بزنی بلکه برعکس سعی کن با دیدن هر ناملایمتی یک فعالیت برای رسیدن به هدفت را به انجام برسانی تا به هدفت نزدیک تر شوی.
ج) آنقدر عمل کنید تا تبدیل به عادت شود: اگر بخواهیم قانون جذب را در یک جمله خلاصه کنیم همین می شود که آنقدر عمل کنید که تبدیل به عادت شود و این یعنی پافشاری روی عملگرایی برای رسیدن به هدف. انسان های عملگرا زمان هر روز خود را با اجرای برنامه ها و فعالیت هایی که در راستای هدفشان قرار دارد، سپری می کنند و شب را با اشتیاق اینکه فردا با اجرای فعالیت های دیگر به هدفشان نزدیک تر شوند می خوابند. 
چ) خودتان را مجبور کنید: در آخرین مرحله از قانون جذب یک توصیه می شود و آن هم متعهد کردن خود برای انجام فعالیت هایی است که شما را به هدفتان می رساند. روش های متفاوتی برای ایجاد حس مسئولیت پذیری در ما وجود دارد اما یکی از ساده ترین این روش ها، شرطی سازی خویش می باشد. 
شرطی سازی به معنای شرط گذاشتن برای خود است. به طور مثال برای خودتان شرط می گذارید وقتی اجازه دارم به دوستم زنگ بزنم که حتما برنامه امروزم را اجرا کرده باشم. این شرطی سازی بسیار بسیار قدرتمند می باشد. عمل کردن به شرطی سازی در روزهای اول سخت به نظر می رسد زیرا می خواهید یک عادت جدید در خود ایجاد کنید. هرگاه قرار باشد عادتی را ایجاد کنید مغز مخالفت می کند. روزهای اولی که می خواهید خود را به این شرطی سازی عادت دهید افکاری در درون تان ایجاد می شود به طور مثال «زورکی درس خواندن فایده ندارد؛ تو باید با علاقه درس بخوانی این شرطی سازی یعنی زورکی درس خواندن» یا مثلا «همیشه باید انسان در هر لحظه هر کاری را که دوست دارد انجام بدهد تا حس بهتری داشته باشد برای همین اول به دوستم زنگ می زنم بعدش درس می خوانم» و یا شایدم یک سری  افکار منفی دیگری ایجاد شود به هر حال این ها حیله هایی می باشد که مغزتان می زند تا مانع از ایجاد تغییر شود. هرگز به این افکار پوچ توجه نکنید. فقط شرطی که مشخص کرده اید را اجرا کنید تا به سرانجام برسید.
اگر این مراحل قانون جذب را بررسی کنید، در تمام آن ها بر عملگرایی تاکید شده و حالا حتما موافق هستید که این قانون موضوع عجیبی نیست و همان چیزی بود که همه مان می دانیم و اگر اجرا کنیم قطعا به هدفمان می رسیم. اصلا راه دیگری برای رسیدن به هدفمان به جز همین مسیر وجود ندارد. 
چرا این قانون برای برخی ها خارق العاده شده است؟
نباید از حق بگذریم که نویسنده کتاب و همچنین در فیلم مستند قانون جذب، با استفاده از عبارت هایی مانند «امواج و ارتعاش»، «مدارهای زندگی»، «تفکر مثبت و منفی» و از این دست واژه ها، سعی در جلب توجه مخاطبان خود داشته اند. به طور مثال توسعه دهندگان این قانون می گویند به هر چیزی فکر کنی همان ها را خواهی دید و این قانون ارتعاش امواج نام دارد. آیا واقعا این جمله پیچیده ای به نظر می رسد؟
در ظاهر بله، اما در باطن هرگز. بگذارید یک مثال برای روشن شدن موضوع بزنم، فرض کنید که با خود تصمیم می گیرید به خیابان بروید و فقط ماشین های زرد رنگ را بشمارید. به محض اینکه از خانه بیرون می روید همه توجه تان صرف این می شود که ماشین های زرد رنگ را مشاهده کنید و آن ها را بشمارید و توجهی به ماشین های دیگر ندارید و فقط ماشین های زرد رنگ مهم هستند. این دقیقا مشابه حالتی می شود که به هر چیزی که فکر کنی، همان ها را خواهی دید. پیچیدگی در این موضوع وجود ندارد. خواه اسم آن را اثر امواج بگذارید خواه اسم آن را تمرکز و یا هر واژه دیگر که تمایل دارید لذا این موضوع خارق العاده ای نیست.
در جای دیگر از توسعه دهندگان این قانون می شنویم و می خوانیم که می گویند اگر همه توجه و تمرکز خودتان را به کار بگیرید آنگاه هزاران راه و ایده را برای رسیدن به هدفتان خواهید یافت. این جمله چطور؟
به هیچ وجه، زیرا این همان موضوع شمارش ماشین های زرد رنگ است. وقتی هدفتان را شمارش این ماشین ها می گذارید به طور طبیعی چشم های تان به دنبال ماشین هایی با رنگ زرد می گردد و لذا آن ها را مشاهده خواهید کرد. حال اگر هدفتان هرچیز دیگری هم باشد باز هم مواردی را مشاهده می کنید که متناسب با هدفتان بوده و صد البته هزاران مورد دیگر را هم مشاهده نمی کنید چون متناسب با هدفتان نیست. به طور مثال آن شخصی که می خواست ماشین های زردرنگ را شمارش کند صدها ماشین سفید رنگ، مشکی رنگ و... را نشمرده  و به آن اهمیتی نداده است. این ها هیچ کدام موضوعات پیچیده ای نیستند.
در کتاب راز، واژه (Action به معنی عمل) به تعداد 50 بار، واژه (Change به معنی تغییر دادن) به تعداد 69 بار، واژه (Practice به معنی تمرین) به تعداد 8 بار،  واژه (Follow به معنی پیروی کردن) به تعداد 9 بار، واژه (Move به معنی حرکت) به تعداد 28 بار و  واژه (Step به معنی گام و قدم) به تعداد 20  بار، تکرار شده اند که به نوعی مفهوم حرکت، تلاش و عملگرایی در آن ها وجود دارد که در مجموع  نویسنده با به کارگیری 184 لغت به موضوع عملگرایی در این کتاب به طور مستقیم، می پردازد. از طرف دیگر در این کتاب،  واژه (Dream به معنی رویا) به تعداد 13 بار، واژه (desire به معنی میل) به تعداد 23 بار و  واژه (picture به معنی تصویر) به تعداد 57 بار مورد استفاده قرار گرفته که اگر بگوییم همه این واژه ها به معنی رویاسازی و تفکر کردن به آرزوها باشد آنگاه در مجموع 93 واژه در کتاب راز به طور مستقیم به تصویر سازی و آرزو اشاره نموده، بنابراین از این آمار و ارقام چنین نتیجه می گیریم که در این کتاب تقریبا 2 برابر آرزو و رویا به عملگرایی و اقدام توجه شده است
عبارت قانون جذب معادل (Law of attraction) در انگلیسی می باشد.. اگر واژه جذب یعنی (attraction) را با دقت بررسی کنید واژه ی (action به معنای عمل) را در آن خواهید یافت. راز واقعی همین کلمه «عمل» است. هرچه هست در پس این عملگرایی قرار دارد. به عبارت دیگر جذب وقتی صورت می گیرد که عملی را انجام دهید نه اینکه آهن ربا شوید.
مطالب مرتبط کلبه مشاوره

1. برای مطالعه «خیال پردازی وقت و انرژی شما را می گیرد»  می توانید روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید. 
2. برای مطالعه «چرا برای موفقیت در کنکور به دنبال افراد مشابه می گردید؟» روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید.
3. برای مطالعه «انگیزه با جملات انگیزشی بدترین راه است» روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید.
4.  برای مطالعه «انگیزه گرفتن برای کنکور با چاشنی تداوم» روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید.

صدف
سه شنبه 28 اسفند 1397 05:51 ب.ظ
سلام آقای جدیدی سال جدید مبارک.ببخشید من مدتی هست که دارم تمام مقاله هاتون رو میخونم و امروز این مطلب رو خوندم اون طوری که شما نوشتید احساس میکنم شما خیلی با کتاب راز مخالف نیستید و حتی اومدید که به نوعی ساده سازیش کردید که این چیزی که کتاب راز میگه چیه و چه طوری جواب میده.افرادی هستن که در برابر کتاب و قانون راز جبهه میگیرن و و به شدت مخالفش هستن اما این متن شما یه جورایی حتی راه استفاده درست از این کتاب و قانون رو یاد داده استاد نظر کلی شما در مورد کتاب راز چیه من این کتاب رو خوندم و میخوام بدونم شما موافق این کتاب هستید یا مخالفش؟! ممنون میشم منو از نظرتون بهره مند کنید
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. سال نو بر شما هم مبارک باشد. من موافق این فرمول هستم: «هدف گذاری کن، سپس برایش تلاش کن. در این تلاش مغزت را بشناس تا از مسیر حرکت تو را منحرف نکند.»
حالا اسم این فرمول را چه می گذارید؟ قانون جذب؟ قانون راز؟ قانون موفقیت؟ فرمول موفقیت یا هرچه که دوست دارید. هرکسی این جمله را بگوید من موافق او هستم چون راه درست را نشان می دهد و هرکسی چیزی جز این بگوید من مخالفش هستم.
در این مطلب؛ من از قانون جذب تعریف نکرده ام فقط گفته ام برداشت های غلط وجود دارد و باید در موردش درست فکر کنیم و بعد نقدش کنیم.
مشکلی که در کتاب راز وجود دارد شامل موارد زیر است:
1. این موضوع را به عنوان قانون و راز مطرح کرده است در حالیکه اصلا چیز پیچیده ای نیست.
2. به جای هدف از خیال و رویا استفاده کرده است که مورد تایید نیست.
3. استفاده از مدارهای انرژی و کائنات و جهان هستی و مدارهای انرژی و... کار نادرستی است.
4. در این کتاب آزمایش علمی وجود ندارد و بیشتر شبیه یک داستان هیجان انگیز است.
پس من موافق هیچ قانونی نیستم. فقط یک فرمول ساده بلد هستم و آن هم این است:
1. هدف بگذار
2. تلاش کن
3. مغزت را بشناس تا بتوانی فاصله بین خودت تا هدفت را با تلاش درست به سلامت تمام کنی
موفق ترین باشید.
پنجشنبه 25 بهمن 1397 01:16 ب.ظ
سلام مرسی که جواب دادید به نظرتون کتاب راز رو بخونم؟ به درد میخوره اما با این تفکری که فرمودید بخونم یعنی فقط و فقط بگم که باید عمل گرا باشم؟ این کتاب مفید هست؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. اگر می خواهید برای کتاب خواندن وقت بگذارید سعی کنید مغزتان را بشناسید. یک انسان موفق کسی است که بداند مغزش چطوری کار می کند و چطوری می خواهد که جلوی تلاش را بگیرد. البته کتاب مغز شناسی سبک و عمومی نداریم و مجبورید از کتاب های دانشگاهی استفاده کنید ولی اگر قرار است کتاب بخوانید که زندگی تان ساخته شود باید کتاب درست بخوانید من پیشنهادم کتاب نوروآناتومی اسنل است تا آناتومی مغزتان را بشناسید. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 25 بهمن 1397 12:43 ب.ظ
سلام آقای جدیدی معذرت میخوام من یکم گیج شدم منظور شما اینه که قانون جذب واقعیت داره اما به صورتی که فقط عمل کنیم و برای هدف تلاش کنیم نه این که خیال پرداز باشیم درسته؟؟ یعنی شما می فرمائید قانون جذب زمانی واقعیت پیدا میکنه که ما برای هدف هامون فقط عمل و عمل داشته باشیم؟؟؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی.منظور من این است که اصلا قانونی وجود ندارد. یک فرمول ساده است که می گوید: «هدف گذاری کن و بعد تلاش کن» در واقع کتاب راز قصد داشت یک رنگ و لعاب بدهد و حرفهای تازه بزند و طوری صحبت کند که همه خوششان بیاید و اتفاقا با این کارش باعث گمراهی خیلی ها هم شد.
قانونی وجود ندارد. همه چیز فقط یک جمله است «هدف گذاری کن و بعد تلاش کن» حتی نیاز نیست احساس داشته باشی فقط و فقط تلاش کن. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 9 فروردین 1396 03:05 ب.ظ
سلام عصر بخیر میخوام یه اعترافی کنم راستش من تا مدت ها خودمو با این قانون جذب گول می زدم و میگفتم همه کاری می تونم کنم و حالا لازم نیست خیلی خودمو بکشمو زیاد بخونم نتیجش چی شد؟ نتونستم توی کنکور موفق شم خوشحالم که این مقاله رو نوشتید تا دیگه کسی راهو اشتباهی نره اقای جدیدی ای کاش در مورد انگیزه بیشتر بنویسید من شما رو خیلی قبول دارم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم شما به بنده لطف دارید. بله خیلی ها بر اساس برداشت غلط از قانون جذب گمان می کرده اند که بایستی به رخت خواب یا تخت خواب خود بروند و در جای گرم و نرم خود در اندیشه رسیدن به موفقیت باشند. اما آنانی موفق می شوند که آستین های خود را بالا زده و درست تلاش می کنند. چشم به موضوع انگیزه و روحیه هم مجددا خواهم پرداخت. موفق ترین باشید.
گندم
یکشنبه 6 فروردین 1396 01:16 ب.ظ
سلام.
مثل همیشه عالی و با موضوع های تاپ.
مبحث الان و سری پیشتون که راجع به مغز بود واقعا تامل برانگیز بود.
مطالبتون رو بار ها و بارها میخونم حتی واس بقیه ام میگم.
راستی اقای جدیدی به نظرم شما این مطالبتونو کتاب کنید واقعا حیفن.
مخصوصا بحث مغز و کاربردش تو عادات و رفتار ما که منو خیلی حیرت زده کرد.
شما کتاب راجع به مغز سراغ دارید که بتونم مطالعه کنم؟؟؟خیلی علاقه مند شدم.
ممنونم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. نظر لطف شماست. باعث افتخار بنده است که مورد توجه تان قرار گرفته است. در مورد کتاب نوشتن چند کتابی را نوشته ام اما هرگز اشتیاقی به چاپ کردن آن ها از خود نشان نداده ام زیرا نویسنده، کتابش را مانند فرزند خود می داند و دوست دارد فرزندش خوب و عالی باشد. برای همین از چاپ آن ها منصرف شده ام تا روزی که بتوانم یک اطلس جامع منتشر کنم و همراه با تصاویر توپوگرافی و اسکن های سه بعدی به تشریح کامل رفتار انسان و مدل های تفکری بپردازم. فعلا اولویت بنده ساده سازی علوم اعصاب برای دانش آموزان و کنکوری هاست. نیاز اول دانش آموزان و کنکوری ها این است که خود را بشناسند و ما هر روز با شاگردانم در تماس های تلفنی پیرامون همین خودشناسی به خصوص مغز صحبت می کنیم و به تجربه خودم ثابت شده است که وقتی دانش آموزان در مورد خودشان و مغزشان و روش احساس و تفکرشان اطلاعات بدست می آورند چقدر تغییر می کنند و به راحتی همه عادت های غلط خود را کنار می گذارند. موضوع این است که مغز همیشه دوست ما نیست. بارها این جمله را عرض کرده ام که بزرگترین دوست و بزرگترین دشمن مان مغزمان است. آنقدر راحت ما را قانع می کند که به راحتی همه چیز را فراموش می کنیم. به هر حال اولیت کاری بنده آشنا شدن دانش آموزان و داوطلبان کنکور و خانواده شان با مغز و روش تفکر است و در گام بعدی این صحبت ها را به صورت یک اطلس تمام رنگی می شود ارایه نمود. کتاب های زیادی در خصوص مغز نوشته است اما شاید نیاز به دانستن اطلاعات تخصصی تر باشد و نشود گفت که یک کتاب عمومی است. به طور مثال نروآناتومی بالینی اسنل که به طور کامل به تشریح بخش های مختلف مغز آن هم برای درمان می پردازد همچنین کتاب متن کامل روانشناسی هیلگارد که ردپای مغز را در احساسات مختلف نشان می دهد یا کتاب هوش هیجانی گلمن که به موضوع شکل گیری احساسات در انسان پرداخته است و یا کتاب مغز و دستگاه عصبی مرکزی که در انجمن بسیار معتبر Reader's Digest تهیه شده است اما همانطور که عرض کردم بررسی این کتاب ها نیاز به پیش مقدمات تخصصی دارد و شاید برای مخاطبی که قبلا دوره ای در این خصوص نداشته است کمی سخت و غیرجذاب به نظر برسد اما اگر کسی عاشق این است که خودش را بشناسد دیر یا زود سراغ مغز می رود زیرا هرچه هست در درون مغز است هر چند هنوز هم اطلاعات دنیای علم از مغز و پیچیدگی هایش بسیار ناچیز است و سالیان سال است دانشمندان جهان در مورد مغز دست به تحقیق و پژوهش زده اند اما بزرگترین پیشرفت شان این است که توانسته اند مغز یک نوع کرم به نام الگانس را به طور کامل بررسی کنند که این کرم فقط 302 نورون دارد حالا مقایسه کنید که مغز انسان 100000000000 نورون دارد. کی و چه موقع؟ اصلا آیا روزی می رسد که مغز انسان را به طور کامل درک کنیم؟ خدایا عظمتت را شکر. موفق ترین باشید.
شنبه 5 فروردین 1396 06:22 ب.ظ
سلام. تمام تصوراتم این بود که قانون جذب خیلی چیز بزرگیه اما الان فهمیدم اگر موضوع انشا برای خواهرم بدن و بگن چطوری به اروزهات میرسی میتونه قانون جذبو برا معلمش بنویسیه
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله خیلی از عزیزان تصورات بزرگی از این قانون دارند. واژه راز و قانون جذب و همچنین استفاده از عبارت هایی مثل قانون امواج و ارتعاش طوری وانمود می کند که قرار است موضوع پیچیده ای را بررسی کنیم. به هر حال بایستی مواظب باشیم که تصورات نادرست باعث نا امیدی در ما نشود. موفق ترین باشید.
شنبه 5 فروردین 1396 01:17 ب.ظ
سلام عالی عالی عالی عالی عالی هرچقدر بگم عالی بازم کمه چقد دقیق و ریز و نکته به نکته هر مطلبی که می زارید متوجه میشم هیچی نمیدونم شما حتی به واژههای کتاب هم توجه کردید خیلیا الکی میگن قانون جذب اما الان فهمیدم قانون خاصی هم نیس مث 2+2 که میشه 4 میمونه اما برا ما سختش کرده بودن دوستتون دارم استاد
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم نظر لطف شماست. بله خیلی مثال زیبایی زدید دقیقا می شود گفت قانون جذب مانند 2+2 می باشد که همه مان درکش می کنیم اما نویسیده و مستند ساز برای آنکه تازگی داشته باشد از جملات و عبارت های خاصی استفاده می کنند که اثر بخشی داشته باشد مثلا به جای اینکه بگوییم 2 تا سیب داریم 2 تا سیب دیگر هم به ما دهند حالا چند سیب داریم؟ از جمله ی دیگری مثلا 2 تا سیاره در منظومه شمسی داریم حالا اگر 2 تا سیاره از منظومه های دیگر بیاوریم چند تا سیاره داریم؟ اصل موضوع همان عملگرایی است همان چیزی که خودمان هم می دانیم صد البته و صدالبته که عملگرایی کار آسانی نیست برای همین است که همه موفق نمی شوند. اگر آسان بود همه انجام می دادند و قانون جذب هم اگر چیزی می گوید همین است که درست و دقیق عمل کنید تا موفق شوید. راه دیگری هم هست؟ خیر همین راه برای هر موفقیتی است که همه مان می شناسیم. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.