کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - شایعات و اطلاعات نادرست درباره کنکور

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

شایعات و اطلاعات نادرست درباره کنکور

اگر از افرادی که در سال های گذشته کنکور داده اند بپرسید چه شایعاتی در مورد کنکور شنیده اند، قطعا می توانند تعداد زیادی از آن ها را معرفی کنند و بدتر از همه اینکه برخی از این شایعات آنقدر قوی هستند که در ذهن و روح بسیاری از کنکوری ها رسوخ کرده است و بین آنان از یک سال به سال بعد منتقل می شود که ممکن است باعث ناامیدی بسیاری از افرادی شده باشد که قصد داشته اند در کنکور یک رقابت سالم را تجربه کنند. متاسفانه با گسترش شبکه های اجتماعی، تعداد و سرعت انتشار این شایعات و اطلاعات غلط پیرامون کنکور رو به افزایش است و لذا در این مطلب دو هدف را دنبال می کنیم؛ اول آنکه به توضیح 6 شایعه و اطلاعات غلط پیرامون کنکور می پردازیم و دوم آنکه این آگاهی را به کنکوری ها می دهیم که خبرهای صحیح و درست را حتما با ذکر منبع مطالبه کنند تا به این صورت از تعداد شایعات کاسته شود و روح و روان کنکوری ها از این اطلاعات نادرست در امان بماند.
شایعه اول: معدل های کمتر از 18 نمی توانند رشته های پرطرفدار مانند پزشکی یا برق یا حقوق را قبول شوند.
یکی از بحث هایی که در چند سال اخیر باعث شده است که افراد زیادی ناامید شوند محاسبات غلطی است که برای تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور مطرح می شود و عده زیادی گمانه زنی می کنند که معدل های کمتر از یک عدد مثلا 18 نمی توانند در یک سری رشته های پرطرفدار مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، روانشناسی، برق و مکانیک و... قبول شوند که اصلا چنین چیزی نیست زیرا تاثیر معدل برای کنکور 96 مثبت است و از طرفی اگر هم مثبت نبود باز هم 70 درصد نتیجه هر داوطلب در کنکور رقم می خورد. حال چطور ممکن است وقتی 70 درصد قبولی در یک رشته توسط آزمون کنکور تعیین می شود برخی به راحتی باور می کنند معدل های کمتر از 18 یا هر عدد دیگری نمی توانند رشته های پرطرفدار را قبول شوند؟ دل به این شایعات دادن فقط باعث تخریب روحیه و انگیزه داوطلبانی می شود که معدل پایین دارند. مواظب باشید اصلا و ابدا چنین محاسباتی درست نیست که معدل های خاصی از موفقیت در رشته ای محروم باشند. (بر اساس مورد 19صفحه 4 دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال 1396)
شایعه دوم: دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی بدون کنکور
در هیچ دانشگاهی چه دولتی و چه آزاد هرگز این سه رشته را بدون کنکور نخواهید یافت. بنابراین عده ای به گمان اینکه می شود بدون کنکور در این سه رشته تحصیل کرد مطالعه کنکور خود را متوقف می کنند. مواظب باشید زیرا این سه رشته فقط از طریق شرکت در آزمون کنکور و کسب رتبه  لازم  برای قبولی در این رشته ها امکان پذیر است و هیچ دانشگاهی بدون کنکور در این سه رشته دانشجو نمی پذیرد. (بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1395 و دانشگاه آزاد همان سال)
شایعه سوم: فقط دو بار می توانی کنکور بدهی
این شایعه که پر استرس ترین شایعه ای بود که در بین کنکوری ها رد و بدل می شد و ریشه این شایعه در یک قانون درست بود. یکی از قانون های سازمان سنجش بیان می کند: کلیه افرادی که از سال تحصیلی 63-64 دوبار در کنکور سراسری، روزانه قبول شده اند حق شرکت در کنکور سراسری را نخواهند داشت. حال این قانون درست به یک خبر غلط تبدیل شد که می گوید: افرادی که دوبار در کنکور شرکت کنند بار سوم نمی توانند در کنکور شرکت کنند که این یک برداشت غلط از آن قانون سازمان سنجش است. در ضمن منظور از دو بار قبول شدن روزانه فقط قبولی هایی است که از طریق کنکور سراسری اتفاق افتاده است و شامل قبولی های روزانه مقطع ارشد و دکتری نمی شود. پس تا زمانی که شما توسط آزمون سراسری دو بار روزانه قبول نشده باشید می توانید هرچقدر بخواهید در کنکور شرکت کنید. منظور از روزانه قبول شدن یعنی قبولی در رشته هایی که برای تحصیل در آن ها شهریه ای به دانشگاه پرداخت نمی شود. (بر اساس مورد ج صفحه 5 دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1396)
شایعه چهارم : برای کنکور دادن حتما باید مدرک پیش دانشگاهی همان رشته را بگیری
بسیاری از افرادی که می خواهند کنکور بدهند مدرک پیش دانشگاهی ندارند ولی بجای آن دارای مدرک کاردانی یا همان فوق دیپلم هستند. در دفترچه سازمان سنجش به وضوح نوشته شده است که برای ثبت نام در کنکور سراسری داشتن مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی الزامی است. البته لازم نیست در زمان ثبت نام برای کنکور مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی را داشته باشید بلکه بایستی این مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی خود را حداکثر تا 31 شهریور سالی که کنکور می دهید داشته باشید به طور مثال افرادی که قصد شرکت در کنکور سراسری 1396 را در هر رشته ای دارند می بایست حداکثر تا 31 شهریور سال 1396 مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی خود را بگیرند. در ضمن لزومی هم ندارد که حتما مدرک پیش دانشگاهی را در رشته ای بگیرید که می خواهید کنکور دهید به طور مثال شما می توانید مدرک پیش دانشگاهی ریاضی بگیرید و کنکور تجربی ثبت نام کنید و یا مدرک پیش دانشگاهی تجربی داشته باشید و کنکور علوم انسانی ثبت نام کنید و یا مدرک پیش دانشگاهی علوم انسانی داشته باشید و کنکور ریاضی و یا تجربی ثبت نام کنید. بنابراین محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. آن افرادی هم که مدرک کاردانی دارند یا می توانند تا 31 شهریور سالی که می خواهند کنکور بدهند آن را بگیرند نیز فرقی ندارد در چه کنکوری ثبت نام کنند. (بر اساس مورد 2 صفحه 1 دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال 1396)
شایعه پنجم: با مدرک دیپلم می شود کنکور داد اما به صورت آزمایشی
این شایعه هم بی ربط به شایعه چهارم نیست. این شایعه از کجا آب می خورد؟ قدیم تر ها که کنکور دانشگاه آزاد به صورت جداگانه برگزار می شد به این صورت بود که به دانش آموزان سال سوم دبیرستان نیز اجازه می داد در کنکور شرکت کنند اما از وقتی که کنکور دانشگاه آزاد با کنکور سراسری یکی شده است دیگر خبری از این اتفاق نیست. همانطور که بیان شد قانون می گوید برای شرکت در کنکور می بایست دارای مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی و یا اخذ این مدارک تا 31 شهریور همان سال کنکور باشی وگرنه به عنوان متخلف شناخته خواهید شد و لذا هیچ دانش آموز سال سومی نمی تواند در کنکور شرکت کند. (بر اساس مورد 1 و 2 صفحه 1 دفترچه ثبت نام در کنکور سراسری سال 1396)
شایعه ششم: درس زمین را بزنی رتبه ات خوب می شود و راحت تر پزشکی یا دندانپزشکی قبول می شوی
این شایعه یکی از عجیب ترین شایعاتی است که متاسفانه سال های سال است باعث گمراهی بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی شده است. همانطور که سازمان سنجش اعلام کرده است ضریب درس زمین شناسی برای رشته هایی که در زیر گروه 1 علوم تجربی قرار می گیرند صفر است که در این زیر گروه، دو رشته معروف پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد. به عبارت دیگر برای دو رشته پزشکی و دندانپزشکی خواندن یا نخواندن درس زمین هیچ فرقی ندارد زیرا ضریبش صفر است پس چرا خیلی ها می گویند رتبه را بهتر می کند؟ سازمان سنجش در دفترچه دوم خود در قسمت ملاک های انتخاب رشته به وضوح می نویسد: 
«در گزینش نهایی داوطلبان، نمره كل اكتسابی آنان در زیرگروه مربوط به رشته یا رشته های انتخابی و یا معدل كتبی دیپلم (در رشته هایی كه پذیرش آنها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی است)، ملاک خواهد بود. رتبه كل مندرج در كارنامه اولیه شما به هیچ وجه در گزینش مؤثر نیست. لذا لازم است در زمان انتخاب رشته، فقط به رتبه های خود در زیرگروه ها توجه نمایید.»
پس طبق این توضیحات ارایه شده از سوی سازمان سنجش، رتبه کل هیچ ارزشی برای انتخاب رشته ندارد پس فقط رتبه ها در هر زیر گروه اهمیت دارد و از آنجا که ضریب زمین در زیر گروه 1 برابر با صفر است پس هیچ تاثیری در رتبه پزشکی یا دندانپزشکی ندارد. بنابراین درس زمین برای پزشکی و دندانپزشکی هیچ اثری ندارد. (بر اساس مورد 2 ملاک های انتخاب رشته صفحه 13 دفترچه انتخاب رشته  کنکور سراسری سال 1395)
بازار شایعات پیرامون کنکور همیشه داغ بوده است و لذا در این مطلب 6 شایعه بزرگ درباره کنکور را خواندید و امید است از این پس دیگر هیچ خبری را بدون بررسی و ذکر منبع از گوینده آن نپذیرید. این شایعات که گاهی در اثر تفسیرهای غلطی که از قانون های سنجش می شود شکل می گیرد می تواند انرژی، انگیزه و وقت شما را نابود سازد. سعی کنید اطلاعات را از منابع درست و با ذکر منبع دریافت کنید.


فرزان
پنجشنبه 6 مهر 1396 03:12 ب.ظ
سلام بنده فارغ التحصیل ارشد مدیریت هستم..قصد دارم کنکور تجربی 97 به قصد پزشکی شرکت کنم..دیپلم ریاضی سال 86 با معدل کتبی 16 دارم..سوالم اینه که گرفتن دیپلم مجدد تجربی به منظور تاثیر نمره درس زیست و ارتقای معدل برای من کار عاقلانه ای به نظر میرسه ؟ یا وقتم رو هدر ندم و با همین دیپلم ریاضی شرکت کنم؟ با تشکر از شما
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. همه چیز بستگی به میزان ریکاوری اطلاعات شما دارد. ایا شما در یادآوری مجدد درس ها سرعت بالایی دارید یاپایین؟ اگر این سرعت مشخص شود آنگاه می توان در این مورد توضیح داد. موفق ترین باشید.
انیتا
پنجشنبه 19 اسفند 1395 10:59 ق.ظ
سلام من یه دخترم که درمنطقه سه درس میخونم استعداد خیلی خوبی دارم خودمم میدونم وازهمه فامیل ودوست واشنا ومعلمام به من میگن امسال سومین ساله که کنکور شرکت میکنم اونم به دلایلی سال اول که اصلا نخوندم وگفتم کنکور ارزششو داره یه سال براش وقت بزاری اون سال رتبم 32هزار شد سال بعد برا کنکور خوندم بدنبود اما اونیم که میخواستم نشد ولی ولی دوران جمع بندیم افتضا افتضاح بود خیلی داغون بود بازم نشد امسال سومین سالمه وخیلی روحیم داغونه وخیلی اعتماد بنفسم رو ازدست دادم همه فامیل مسخرم میکنن اگه امسالم نشه البته بگم قبلا خیلی به خودم اعتماد داشتم ولی الان نه البته اینم بگم که تا الان زیست سال دوم رو خوب خوب خوندم وسال 3 فصل 8 تموم کردم ریاضی 5مبحث مونده شمی سال دوم تموم شده والان فصل 2 شیمی سال3 هستم فیزیک هم سال 2رو خوندم به اضافه ی 2فصل سال 3 وعمومی هم وضعیتم خوبه خیلی خوب اینا رو تو این مدت خوندم ولی روحیه م رو باختم من با تک تک سلولهای بدنم هدفم رو میخوام ودوسش دارم وقتی میگن دکتر دلم داره از سر جاش درمیاد خیلی دوسش دارم اما میگم اگه کسی پزشکی اورده از اولین روز تیر خونده وکسی پیش نیومده که الان بخونه ورتبه برتر شه خیلی نا امیدم استاد یعنی میشه توروخدا کمکم کنید بابت طولانی شدن واقعا معذرت میخوام لطفا ج بدید ممنون وبازم ببخشید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. چند مورد مهم در توضیحات شما وجود دارد که لازم می دانم هم برای شما و هم برای سایر مخاطبان کلبه مشاوره که این پاسخ را مطالعه می کنند یادآور شوم. این چند نکته هم برای شما و هم برای افراد مشابه شما بسیار بسیار مهم و اساسی است:

1. استعداد فقط یک ابزار است نه عامل موفقیت:دیگر در این دنیا به همه مان ثابت شده است که استعداد هیچگاه موفقیت را حتمی نمی کند بلکه می تواند یک ابزاری باشد در کنار سایر ابزارها بنابراین هرگز خود را پشت این حرف ها که می گویند با استعداد هستید پنهان نکنید. بگذارید موردی را برایتان بگویم طبق تجربه ثابت شده است که همیشه افرادی که به استعداد خود توجه می کنند خیلی زود شکست می خورند و چون دایما خود را به عنوان با استعداد می شناسند باعث می شود شکست برایشان بسیار سخت باشد. اگر به جامعه نگاه کنید متوجه می شوید افراد با برنامه و اهل عملگرایی موفق شده اند خواه استعداد داشته باشند خواه نداشته باشند هرچند این را بگویم طبق تمام تحقیقات انجام شده هوش و استعداد همه انسان ها به هم نزدیک است و اینطور نیست که کسی از کسی بالاتر باشد و آن هایی که هوش بسیار خارق العاده ای دارند یک نفر در میلیون نفر خواهد بود لذا هرچه در مورد استعداد شنیده اید و یا به خود تلقین کرده اید را همین الان کنار بگذارید زیرا همین باور بر اینکه با استعداد هستیم باعث می شود فکر کنیم نباید شکست بخوریم و باعث می شود این احساس در ما شکل بگیرید که حتی بدون تلاش درست و هدفمند هم باید موفق شویم. این صحبت بنده هم به شما و هم به خودم هم به تمام عزیزانی است که این متن را مطالعه می کنند همین حالا بیایید با هم موضوع استعداد را فراموش کنیم. ما همه به اندازه هم استعداد داریم بنابراین استعداد ملاک برتری ما نیست پس از همین لحظه می پذیریم انسان ها بر اساس استعداد دسته بندی نمی شوند بلکه بر اساس هدفمندی و عملگرایی دسته بندی می شوند.
2. فامیل، دوست و اطرافیان. این ها چه زمانی در مورد شما صحبت نمی کنند؟ لطفا موردی را بیاورید که در مورد شما صحبت نکرده باشند. یاد خاطره ای از شاگردم افتادم که وقتی پزشکی قبول شده بود زن عمویش به او گفته بود چرا پزشکی رفتی؟ میخواهی موهایت رنگ دندانت سفید شود؟ دیگر کسی با تو ازدواج نمی کند. می بینید این اطرافیان هرراهی را انتخاب کنید در مورد شما صحبت می کنند خواه بهترین رشته خواه بدترین رشته. پس به نظر منطقی نیست که ما زندگی خود را تحت حرف ها و نظرات دیگران بسازیم. شاید بگویید آن ها حرف می زنند عصاب شما را به هم می ریزند در پاسخ باید بگویم شما به هر چه اهمیت بدهید همان برای شما مهم می شود. شما اگر تحت تاثیر حرف های دیگران قرار می گیری مطمین باش بهم میریزی چون خودتان می خواهید که حرف هایشان شما را به هم بریزد. شما می توانی آنقدر روی خودت کار کنی که اگر صد ها کیلو زباله در اطرافت باشد بوی آن را متوجه نشوی و می توانی آنقدر خودت را شل بگیری که اگر ماشینی در خیابان بوقی زد تا یک هفته درس نخوانی. پس تقصیر دیگران نیست زیرا آن ها همیشه صحبت می کنند تقصیر ماست که روی خودمان کار نکرده ایم که به حرف های بی ارزش اهمیت ندهیم.
3. چرا دایما خودتان را مقایسه می کنید؟ چه اهمیتی دارد از کی شروع کرده اید؟ مهم این است که چطور ادامه داده اید. بله خیلی ها از اول تیر شروع می کنند اما بارها و بارها برنامه شان را رها می کنند خیلی ها دانش آموز هستند و هر هفته نزدیک به 30 ساعت را در مدرسه هستند و از جو کنکور به دور هستند اگر منصفانه بررسی کنید متوجه می شوید که شما وقت بیشتری از رقبای خود که اکثرشان دانش آموز هستند دارید لذا بهتر نیست به جای آنکه به فکر این تفکرات بی منطق باشید به برنامه ریزی شخصی خودتان عمل کنید؟ البته بایستی برنامه ریزی شما اصولی و درست باشد و بعد از آن بایستی فقط عملگرا باشید تا به هدفتان برسید.
حرف آخرم این است : این ماه ها می گذرد چه بخوانید چه نخوانید چه فکر کنید چه عملگرا باشید. آنچه مهم است رضایت درونی شما از تلاشی است که کرده اید. اگر راضی باشید خوشبختید و اگر ناراضی باشید شرمسارید. انتخاب با شماست. موفق ترین باشید.
مریم
دوشنبه 2 اسفند 1395 09:00 ق.ظ
سلام آقای جدیدی بزرگوار.. وقتتون بخیر. من قبلا هم مزاحمتون شده بودم و از راهنمایی هاتون واقعا استفاده کردم. دستتون درد نکنه. اجرتون با خدا
میخواستم بپرسم که من الان ترم پنج کارشناسی روزانه هستم. آیا میتونم انصراف بدم و بدون پرداخت جریمه دوباره دانشگاه دولتی روزانه بخونم؟ با توجه به این مطلب که من کنکور 97 شرکت خواهم کرد . و دو ترم قبلش (یعنی مهر سال 96) انصراف میدم. آیا در این صورت میتونم جریمه ندم؟ و یا فقط باید بهمن 96 انصراف بدم که مشمول جریمه نشم؟ منظورم اینه که فقط بین تحصیل دوباره در دانشگاه جدید روزانه و زمان انصراف از دانشگاه فعلی ِ روزانه، فقط باید یک ترم تحصیلی فاصله باشه که جریمه ندم؟
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. چون شما خانم هستید مشکلی برای تاریخ انصراف ندارید و هیچ لزومی هم ندارد که حتما بهمن ماه انصراف دهید. قرار نیست حتما فاصله یک ترم باشد. شما می توانید هر موقع که دلتان خواست انصراف دهید و چون انصراف می دهید و مدرک کارشناسی نمی گیرید بنابراین مشکلی برای کنکور مجدد و تحصیل رایگان ندارید. حال که این سوال مطرح شد در مورد آقایون هم بگویم که برای آقایون چون نظام وظیفه وجود دارد بنابراین اگر بخواهند زودتر انصراف بدهند آنگاه یک سال فرصت دارند تا خود را برای خدمت آماده کنند بنابراین آقایون بهتر است همان زمان ثبت نام کنکور انصراف دهند. موفق ترین باشید.
سحر
یکشنبه 1 اسفند 1395 01:33 ب.ظ
سلام استاد یه چیز دیگه ای که خیلی برام سواله مربوط به ترازهاست یعنی میشه گفت تراز یا رتبه قلمچی مثل کنکور میشه؟مثلا میگن ترازهای بالای 6500 قلمچی پزشکی قبول میشن آیا واقعیت داره؟ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خیر این موضوع درست نیست اولا فرمول محاسبه رتبه و تراز در موسساتی که کنکور آزمایشی برگزار می کنند با فرمول محاسبه تراز در کنکور متفاوت است. دوما میانگین درصدها در کنکور آزمایشی و کنکور متفاوت است و سوما مشاهدات نشان می دهد تعداد زیادی از افرادی که ترازشان بالای 6 هزار بوده قبول نشده اند و از طرفی تعداد زیادی با تراز های پایین قبول شده اند بنابراین همه این ها دلایلی است که نشان می دهد ما هرگز نمی توانیم نتیجه یک کنکور آزمایشی را با نتیجه کنکور واقعی مقایسه کنیم. هدف از کنکور آزمایشی را تحلیل و کشف و برطرف کردن نقاط ضعف درسی خود قرار دهید و در غیر اینصورت کنکور آزمایشی هیچ ارزشی برای شما نخواهد نداشت. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.