کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - افزایش تمرکز در مطالعه برای مدرسه و کنکور

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

افزایش تمرکز در مطالعه برای مدرسه و کنکور

تمرکز روی درس و در هنگام مطالعه بزرگترین نیاز هر دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری است حال آنکه مهم ترین عامل بر هم زدن تمرکز آنان وسایل موجود روی میز مطالعه شان است. در این مطلب در مورد وسایل اضافی روی میزتان صحبت می شود که با برداشتن این وسایل، بیشترین کمک را برای افزایش تمرکز و توجه به مطالعه و درس خود خواهید داشت.
1. گوشی، تبلت
وسایل دیجیتال هرگز جایی روی میز مطالعه ندارند. بالا ترین میزان حواس پرتی و از دست رفتن زمان مفید مطالعه در اثر حضور گوشی های موبایل روی میز است. به هیچ عنوان عادت صحیح و پسندیده ای نیست. با حذف آن ها تمرکز، آرامش و کیفیت مطالعه تان بالاتر می رود. بسیاری از داوطلبان کنکور عادت کرده اند که در حین مطالعه به طور مرتب گوشی موبایل خود را روشن کنند و پیگیر اتفاقات باشند و که این رفتار به نوعی فرار از درس محسوب می شود. با این رفتارهای غلط به خودتان آسیب نزنید.
حضور این دو وسیله روی میز مطالعه، شخص را شرطی می کند. شرطی شدن به این معناست که او هر چند دقیقه یک بار سری به این وسایل می زند و کم کم عادت می کند که این کار را تکرار کرده و بعد از گذشت مدتی متوجه می شود که زمان بسیار زیادی را از این طریق از دست داده است و کمترین تمرکز و یادگیری را داشته است. حتی این وسایل را در کشوی میز خود نیز نگذارید حتما این وسایل از روی میز و کشوی میز جمع شوند.
2. دستگاه های پخش کننده های موسیقی مثل MP3 و MP4 
این دستگاه ها وسوسه انگیز هستند. معمولا وقتی دانش آموزان و داوطلبان کنکور در وسط یک مسئله یا تست هستند و نمی توانند به خوبی آن را حل کنند شرایط به گونه ای است که تمایل پیدا می کنند به سمت این وسایل بروند و موسیقی گوش دهند و اینگونه برای خود توجیه می کنند که با گوش دادن به موسیقی بهتر می توانند مسئله را حل کنند. بعد از مدتی از مسیر حل مسئله خارج می شوند و وارد دنیای این موسیقی ها می شوند و اصل درس خواندن فراموش می شود.
یادآور می شوم تا به حال هیچ تحقیقی ثابت نکرده است که استفاده از موسیقی در درس خواندن خوب است یا بد اما یافته ها نشان می دهد گوش دادن به موسیقی هایی که برایتان تازگی دارند و همچنین موسیقی هایی که با آن ها خاطراتی در شما زنده می شود باعث درگیری قسمتی از مغز برای یادآوری و بازآوری اطلاعات و همچنین توجه به آن می شوند و از این جهت کیفیت مطالعه را نابود می کنند. گوش دادن به موسیقی فقط به کسانی توصیه می شود که نمی توانند در محیط خود جایی نسبتا آرام برای مطالعه  پیدا کنند و آن هم به شرط گوش دادن به موسیقی های بی کلام که با آن ها هیچ خاطره ای نداشته باشند. اگر شرایط و محیط خوبی دارید سریعا دستگاه های پخش کننده موسیقی را از روی میز خود جمع کنید.
3. نوشیدنی ها و خوراکی ها
یکی از مواردی که حتما لازم است دانش آموزان و کنکوری ها برای بهبود سطح مطالعه و کیفیت خود اجرا کنند شرطی شدن  به میز مطالعه است. شرطی شدن به میز مطالعه باعث افزایش راندمان کاری می شود. شرطی شدن به میز مطالعه یعنی این محل فقط مخصوص مطالعه است. بنابراین خوراکی ها و نوشیدنی ها را از روی میز مطالعه جمع کنید تا این اصل شرطی سازی به درستی اجرا شود. اگر عادت کنید روی میز مطالعه فقط درس بخوانید کمک بسیار زیادی برای افزایش تمرکز خود کرده اید.
4. جزوه ها و کتاب های بی مورد
فقط جزوه ها و کتاب هایی روی میزتان باشد که در همان زمان مشغول مطالعه آن هستید و کتاب ها و جزوه های درس های قبلی خوانده شده یا درس های بعدی را روی میز نگذارید. این اقدام را به دو منظور اجرا کنید. اول آنکه وجود کتاب های بی مورد یعنی پراکندگی ذهنی و نامرتب بودن میز کار و دوم آنکه وجود آن ها سر میز موجب بر هم خوردن تمرکز و یا یادآوری موضوعی در ارتباط با آن درس ها می شود. لطفا کتاب های اضافی را از روی میز جمع کنید و فقط وسایل مورد نیاز درسی که قرار است مطالعه شود روی میز باشد.
5. یادداشت ها و برگه های یادآوری
برخی از  دانش آموزان و داوطلبان کنکور عادت دارند برای خودشان برگه های یادآوری و یادداشت هایی می نویسند و متاسفانه آن ها را روی میز می گذارند همین عامل باعث کاهش تمرکز می شود و از طرفی تفکر فرد را به سمتی هدایت می کند تا او را وادار کند همیشه نگران فراموش شدن کارها باشد و بعد از مدتی آن فرد از نظر تفکری همیشه به دنبال بررسی این است که کارهای غیر درسی خود را فراموش نکند. اگر قرار است یادداشت کنید اولا فقط دو تا سه مورد از کارهای غیر درسی باشد دوما این برگه را روی میز درس نگذارید و به جای آن می توانید پشت در اتاق بچسبانید.
6. تصویر خانواده یا پدر و مادر
عادت دیگری که دیده می شود استفاده از قاب عکس خانواده یا پدر و مادر روی میز مطالعه می باشد که این امر موجب فرو رفتن در خاطرات خانوادگی و یا از طرفی یادآوری صحبت های آنان می شود که یکی از عوامل فکر کردن های پشت میز درسی است. قاب عکس خانوادگی خود را روی دیواری که مقابل میزتان نباشد بچسبانید و یا روی میز دیگری بگذارید. میز مطالعه محلی برای یادآوری خاطرات خانوادگی نیست. میز مطالعه فقط برای مطالعه تعبیه شده است.
7. پوسترهای میزی 
برخی از افراد روی میزشان را با شیشه پوشانده اند تا برای نوشتن و استفاده کردن راحت تر باشد اما زیر این شیشه را پر از پوسترهای مورد علاقه خود کرده اند. این پوسترها بمب تفکر زا هستند به طوری که می توانند بهانه ای برای ساعت ها تفکر کردن باشند. لطفا همین حالا زیر شیشه ی میز خود را خالی کنید و از هیچ پوستری استفاده نکنید.
8. ساعت و تقویم رو میزی 
این عادت، بیشتر در کنکوری ها مشاهده می شود. اگر قرار است زمان خود را در تست زنی محاسبه کنید لطفا از ساعت مچی استفاده کنید آن هم فقط برای زمان تست زنی. برای زمان مطالعه خود چرا ساعت را روی میز میگذارید یا چرا ساعت را به مچ خود می بندید حتی اگر برنامه تان ساعتی است هرگز از ساعت روی میز خود استفاده نکنید زیرا بخش مهمی از انرژیتان در زمان مطالعه صرف این می شود که محاسبه کنید چقدر از زمان درس خواندنتان گذشته است و آرام آرام به جای آنکه به فکر افزایش کیفیت و یادگیری در مطالعه خود باشید می خواهید زمان های خود را حساب کنید. وجود ساعت این دستور را به ناخودآگاهتان می فرستد که از مطالعه خود لذت نمی برید و فقط به دنبال این هستید که این زمان ها را پشت میز باشید. همین پیغام دریچه های یادگیریتان را مسدود می کند و در نتیجه کیفیت مطالعه تان کاهش یافته و از طرفی حس خستگی بیشتری خواهید کرد. تقویم رو میزی به طور مشابه این پیغام را مخابره می کند که شما از روزهای خود لذت نمی برید و فقط می خواهید هر چه سریع تر تمام شود و از طرفی برخی از کنکوری ها عادت دارند روزهای خود را تا کنکور بشمارند و از همین جهت، زمان زیادی را صرف حساب و کتاب ها و تنش ها و استرس های بعد از آن می کنند.
9. خودکارهای رنگارنگ
به صورت کاملا جدی تاکید می کنم مخصوصا به کنکوری ها که هرگز به دنبال استفاده از خودکارهای رنگارنگ برای نوشتن جزوه های شیک نباشند. اصول نوشتن به ما می گوید دو رنگ کافی است. هرگز سعی نکنید اصل کار که نوشتن جزوه هاست را با خودکارهای رنگارنگ به جزوه های تزئینی تبدیل کنید. این نوشتن با خودکارهای چند رنگ علاوه بر ایجاد وسواس رفتاری، موجب کاهش سرعت نوشتن و در نتیجه کاهش راندمان کاری می شود. عادت کنید جزوه های خود را مرتب و منظم و خوش خط ولی حداکثر با دو رنگ بنویسید. هدفتان یادگیری است نه تزئین جزوه هایتان بنابراین خودکارهای رنگارنگ را از روی میزتان جمع کنید. 

گندم
یکشنبه 17 بهمن 1395 11:35 ق.ظ
واااای چه جالب.....
واقعا ممنونم از راهکارهای خوبتون.
واقعا روانشناس خوبیم هستیدا
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. موفق ترین باشید.
گندم
شنبه 16 بهمن 1395 06:12 ب.ظ
سلام اقای جدیدی؟حالتون خوبه؟
چه مطلب جالبی بود.
من اون موقع ها ک درس میخوندم دقیقا همین روش شمارو پیاده میکردم و موفق تر میشدم.
واقعا تاثیر داره.
اقای جدیدی یه سوال داشتم؟
فرزندم موقع مطالعه هی با موهاش بازی میکنه.بهش تذکر میدم که این کارو نکن تمرکزت از دست میره.
اما ایشون مدام این کادو میکنه.
نمیدونم این کارش توجیه داره یا نه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. این رفتار فرزند شما در بین دانش آموزان و کنکوری ها بسیار رواج دارد و به این صورت است که این افراد هنگام مطالعه و مخصوصا سوالات حل کردنی مثل ریاضی با موهای خود بازی می کنند تا به نوعی بتوانند استرس خود را از این طریق تخلیه کنند و این یک روشی است که آن ها در طول سال های تحصیل خود آموخته اند و برای همین فقط یک راه حل ساده برای ترک این عادت وجود دارد و آن هم استفاده از یک توپ ژله ای کوچک است که معمولا لوازم التحریر فروشی ها دارند. این توپ ژله ای که خیلی نرم است را در اختیارش قرار دهید و به او بگویید بجای آنکه با موهایش بازی کند این توپ ژله ای را فشار دهد و به نوعی ما با این روش می خواهیم رفتارش را بازی کردن با موها به بازی کردن با توپ تغییر دهیم. خوبی این روش سادگی و علاقمندی دانش آموزان در اجرای آن است. بعد از این که به این توپ عادت کرد اطلاع دهید تا مرحله بعدی یعنی کاهش بازی با همین توپ را آموزش دهم. موفق ترین باشید.
فاطمه
شنبه 16 بهمن 1395 04:34 ب.ظ
سلام
من کاردانی معماری از دانشگاه علمی کاربردی دارم و دیپلمم هم تجربی هست و پیش دانشگاهی نخوندم،میخواستم بدونم میتونم کنکور 95 کاردانی به کارشناسی روانشناسی روزانه شرکت کنم؟
و اینکه میتونم با مدک کاردانی و بدون داشتن پیش دانشگاهی، برای کنکور سراسری رشته روانشناسی شرکت کنم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. در کنکور کاردانی به کارشناسی سال گذشته رشته مجزایی به نام روانشناسی تعریف نشده بود و فقط راهنمایی و مشاوره و علوم تربیتی تعریف شده بود که آن هم برای روزانه فقط از کارکنان آموزش و پرورش پذیرش داشت ولی اگر رشته مجزایی در کنکور کاردانی به کارشناسی تحت عنوان روانشناسی تعریف شود شما هیچ مشکلی برای شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی این رشته نخواهید داشت. در مورد سوال دوم هم طبق آخرین قانون شما چون مدرک کاردانی دارید نیازی به مدرک پیش دانشگاهی برای ثبت نام در کنکور نخواهید داشت اما آخرین قانون در سه شنبه هفته بعد خواهد آمد که می توانید مجدد سوال بپرسید تا طیق قانون امسال هم پاسخ شما را بدهم. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.