کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - خیال پردازی وقت و انرژی شما را می گیرد

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

خیال پردازی وقت و انرژی شما را می گیرد

یکی از سوالات مد نظر دانشمندان علوم اعصاب در جهان در مورد تخیل و تصویر سازی ذهنی بوده است. آن ها می خواستند بدانند، وقتی یک انسان در حال تخیل و تصویر سازی است کدام قسمت های مغزش فعال می شود؟ سوال بعدی این بود که آیا بین فعالیت مغز در تخیل یک اتفاق و واقعیت همان اتفاق، تفاوتی  وجود دارد؟ به طور مثال اگر کسی صحنه یک پارک را تخیل کند که در آن بوی گل ها به مشامش می رسد چه نواحی از مغزش فعال می شود؟ و سپس اگر همان فرد را به پارکی ببرند و در آنجا بوی گل ها را استشمام کند آن گاه چه نواحی از مغزش فعال می شوند و آیا بین نواحی فعال شده در اثر تخیل و نواحی فعال شده در اثر واقعیت تفاوت یا شباهتی وجود دارد؟
مطالعات زیادی در این خصوص انجام شده است اما یکی از جامع ترین تحقیقات در این زمینه را می توان پژوهش Alexander Schlegel و همکارانش [1] را دانست. تصویری که آن ها از مغز انسان تهیه کرده اند محیط کاری مغز را نشان می دهد. طبق این پژوهش، دوازده ناحیه از مغز در اثر تخیل فعال می شود. 

خیال پردازی باعث از بین رفتن وقت و انرژی کنکوری ها می شود

این تصویر چه می گوید؟ بیایید با هم در عالم خیال خویش، تصمیم بگیریم با پای پیاده به نزدیک ترین پارک محل زندگی خود برویم لطفا مسیر حرکت خود را تصور کنید و همانطور که از بین کوچه ها و خیابان ها در حرکت هستید سعی کنید مناظر اطراف خود را هم مشاهده کنید تا به پارک برسید حال تصور کنید وقتی به پارک می رسید یکی از دوستان خود را هم می بیند و با او صحبت می کنید الان شما خود را در پارکی می بینید که در حال صحبت با دوستتان هستید و حتی می توانید برای دوستتان لباسی هم انتخاب کنید و او را در آن لباس تجسم کنید. طبق این پژوهش، این تخیل برای مغز هیچ فرقی با واقعیت ندارد یعنی همین تخیلی که ما با هم انجام دادیم دقیقا مغز گمان می کند این اتفاق در دنیای واقعی افتاده است و همان قسمت هایی در مغز ما فعال می شود که اگر واقعا به پارک می رفتیم و مناظر را مشاهده می کردیم و با دوستمان در پارک صحبت می کردیم، فعال می شد و این یعنی مغزمان همان فعالیتی که در دنیای واقعی انجام می دهد را در دنیای تخیل هم تکرار می کند.
در همین تصورات مخچه ی ما فعال شد چون می خواست ما تعادل خود را هنگام قدم زدن حفظ کنیم در حالیکه این فقط یک تخیل بود ولی مغز برایش فرقی نمی کند و مخچه را فعال می کند تا ما تعادل خود را برای قدم زدن حتی در دنیای خیالی خود نیز حفظ کنیم، مناظر را در همین دنیای خیالی دیدیم و سه ناحیه از مغزمان که برای دیدن و چرخیدن چشم ها و توجه و سپس تحلیل تصاویر است فعال شد. ما تصمیم گیری کردیم که در تخیل خود از چه مسیری برویم و همین امر تمام قسمت های تصمیم گیری در مغز ما را فعال کرد با اینکه فقط یک تخیل بود ولی برای مغز فرقی ندارد، چه تخیل چه واقعیت، شما در حال تصمیم گیری هستید پس نواحی تصمیم گیری مغزتان فعال می شوند. 
از این موضوع چه نتیجه ای می گیریم؟ یکی از عادت های غلط در بین کنکوری ها تخیل کردن در طول روز به خصوص قبل از خواب است. آن ها قبل از خواب پیرامون کنکور و یا آینده خود شروع به تخیل می کنند و کم کم در اثر این تخیل قسمت های مختلف مغز شروع به فعالیت می کنند و در اثر همین فعالیت، مغز خود را در زمانی که قرار است به خوابی آرام فرو بروند درگیر یک عملکرد پر انرژی می کنند و دقیقا مانند آن است که در دنیای واقعی در حال اجرای آن هستند. این تخیل آن قدر ادامه پیدا می کند تا شخص خوابش ببرد. مغز با حالت پر فشار تخیل، خواب را تجربه می کند و لذا خستگی، احساس سیر نشدن از خواب، احساس نیاز به خواب بیشتر، سرسنگین شدن، احساس کسلی را در روز بعد تجربه می کنند. مغز ما قبل از خواب نیاز به آرامش دارد تا در حالتی آرام به خواب بروید و کیفیت خوابتان در بهترین حالت باشد. خوابیدن با یک دنیا تخیل و تصویر سازی یعنی خوابیدن با یک دنیا تصمیم گیری، احساسی شدن، تفکر کردن، دیدن، حرف زدن و شنیدن و این یعنی خوابیدن با سنگین ترین و بزرگترین فعالیت های ذهنی. 
تخیل هایی که گاه شخص کنکوری خودش تمام صحنه ها را هم می سازد و می خواهد همه چیز را بر اساس تفکرات خودش طراحی کند. با این همه فعالیت در قسمت های مختلف مغز، خوابیدن دشوارترین اتفاق ممکن خواهد بود. بی نظمی در برنامه خواب، سنگین شدن در خواب، کسالت و خستگی بعد از خواب، احساس نیاز به خواب بیشتر، چرت زدن های روزانه از نمونه های این تخیل سازی قبل از خواب است. با اصلاح عادت های خود می توانید خوابی آرام، با کیفیت و مفید را تجربه کنید. تاکید می کنم خوابیدن یکی از قسمت های مهم زندگی بشر برای شکل گیری حافظه، افزایش قدرت یادگیری، تمرکز، بازده مطالعاتی و افزایش راندمان کاری می باشد.

در این مطلب از یک مقاله ارزشمند یاد شد که در زیر به معرفی نویسنده آن پرداخته شده است.
S1. Schlegel, Alexander, et al. "Network structure and dynamics of the mental workspace." Proceedings of the National Academy of Sciences 110.40. 2013
 

meh
سه شنبه 26 تیر 1397 12:42 ب.ظ
سلام

اول از همه بگم که مطالب سایتتون خیلی عالیه !


دوتا سوال سوال واسه فارسی به جز قرابت و ارایه و زبان فارسی چی باید بخونم ؟
چطوری میتونم درصد ریاضی و فیزیکمو بالا ببرم؟


پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. لطف دارید. امیدوارم باعث ارتقای کیفی سطح زندگی تان شود. سوالات ادبیات فارسی شامل موارد زیر است:
1. املا
2. معنا
3. تاریخ ادبیات
4. آرایه
5. زبان فارسی
6. قرابت
برای همین شما می بایست این موارد را بخوانید تا به موفقیت در درس ادبیات برسید. برای خواندن املا و معنا می توانید از خود متن کتاب های درسی یا از کتاب هایی مخصوص املا و معنای موجود در بازار استفاده کنید که کتاب های جیبی مهر و ماه بهترین آن ها می باشد.
در مورد بالا بردن درصد ریاضی و فیزیک ابتدا توضیح دهید سطح یادگیری تان چطور است؟ بعد در حال حاضر درصدهایتان چقدر است؟ با مطالعه کتاب و درس نامه ها می توانید این دو درس را یاد بگیرید یا خیر؟ به هر سه سوال پاسخ بدهید تا بتوانم شما را راهنمایی کنم. موفق ترین باشید.
مهربان
شنبه 2 تیر 1397 10:07 ب.ظ
زیست 93رو زدم درصدم 52شد
البته بدون تایم و از سر آسودگی
بررسی تست ها در حد همین که نکته اصلی و مورد نظر طراح و متوجه شم کافیه دیگه؟ من بعضی از سوالات رو مثل هورمون های گیاهی کامل مرور کردم چون قسمت زیادی شو فراموش کرده بودم
برام مهم که بتونم حتما به 50درصد برسم چون میدونم تا این حد مطالب رو خوندم فقط نیاز دارم یک دور مرور شه که هم با سرعت بالاتری تست و سر کنکور بزنم هم شک نکنم
و اینکه تایم تخمینی برای این سبک مرور زیست و شیمی که گفتید چقدر؟شیمی هم از روی کتاب مفاهیم گاج امروز شروع کردم و میخوام کتاب دوم کامل و چهارم به جز فصل 3_و از سوم فصل دوم رو مرور کنم
پیشاپیش مچکر از پاسخگوییتون
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. شما موارد گفته شده رو رعایت کنید مطمین باشید بهترین استفاده را از روزهای آخر کرده اید. یک و نیم روز برای زیست و یک روز برای شیمی کافی است. موفق ترین باشید.
مهربان
شنبه 2 تیر 1397 09:04 ب.ظ
سلام اوقات به کام
من زیست هر سه کتاب رو خوندم به جز بخش ژنتیک تست های الگو رو هم کامل زدم (در طی سال)میشه گفت مباحث و بلدم
تو این یک هفته چطوری مرور کنم که درصد 50رو حتما بزنم با تورق سریع یا تست چون یک سری از سوالات رو شک دارم و میترسم بزنم
تو این هفته بیشتر از سه ساعت هم نمیتونم وقت بزارم چون شیمی رو هم باید برسونم
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. روش تورق سریعی هیچ ارزشی ندارد. بهتر است که یک بار مرور امتحانی کنید. یعنی به این صورت برنامه ریزی کنید که انگار امتحان زیست دارید و به این صورت بخوانید این روش یک روش انفجاری برای مرور است. تورق سریع که اطلاعاتی به ذهن شما نمی رساند و چون کلی خوانی می کنید فقط وقتتان را تلف کرده اید.
مرور به سب امتحانی برای زیست و شیمی در این هفته آخر یک روش انفجاری است حتی اگر کسی درصدش پایین باشد می تواند 10 تا 15 درصد با همین امتحانی خواندن به درصدش اضافه کند. روش دوم اینکه حتما حتما روی سوالات غلط آزمون های آزمایشی تان کار کنید چون با کار روی آن ها نیز درصدتان بالا می آید.
کنکور 93 داخل و خارج تجربی و ریاضی را حتما بررسی کنید. دقت کنید کنکور 93 را گفتم چون سوالات این کنکور فوق العاده قدرتمند است. موفق ترین باشید.
هدیه
شنبه 2 تیر 1397 07:57 ق.ظ
سلام
برای آدمی مثل من که بخش زیادی از زندگیش رو خیال پردازی تشکیل میده چه باید کرد!؟ من یک زندگی رویایی در کنار زندگی واقعیم ساختم.... از وقتی یادم میاد دوران بچگیم تا همین الان رویا پرداز بودم و بدون استثنا توی همه رویاهام یک آدم خیلی ایده آل و قهرمان بودم و همچنان هستم! تمام ویژگی های شخصیتی خوبو شخصیت من تو رویام داره!
ولی واقعا از زندگی انداخته منو.... معتاد رویاهامم تا یه وقتی مربوط به زمانی میشد که تو اتاقم بودم الان در هر حالتی میتونم خیال پردازی کنم اصلا انگار مثل غذا جز نیاز های روزمره شده برام...فقط در یک حالت اصلا نمیتونم رویا پردازی کنم وقتی از نظر روحی به شدت بهم ریخته باشم...بیشتر اوقاتم همراه با موسیقی خیال پردازی میکنم راه هم میرم انقد که دیگه خسته میشم... چه کنم؟؟ میگم از زندگی انداخته واقعا انداخته به جرات میتونم بگم شده تا شش ساعت در روز وقتمو به رویا اختصاص دادم.... همه کارامو میزارم برای بعد خیال پردازی درس و وظایفم تو خونه و... گاهی به جایی میرسم از زیاد بودن این همه خیال پردازی حالم بد میشه به خودم میکم که چی الان؟ وقتت و عمرت داره میره رسالتت تو دنیا خیال پردازی عاخه!!!!
چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. یک قانون نانوشته وجود دارد که هرچقدر در رویا به سر ببرید کمتر در واقعیت دست به عمل می زنید و بر عکس، هر چقدر در واقعیت عملگرا باشید در رویا کمتر به سر می برید. وقتی شما عملگرا نیستیدو کاری برای اینکه خواسته هاتون در دنیای واقعی ساخته بشود انجام نمی دهید پس مجبورید خواسته هاتون رو توی ذهنتون بسازید.
حالا راهش همینه که عملگرا بشید. روش های مختلفی وجود دارد اما بهترین روش استفاده از قانون 1 به 10 می باشد، یعنی به ازای 1 ساعت رویا پردازی 10 ساعت عملگرایی و تا زمانی که این 10 ساعت تمام نشده نمی توانید رویاپردازی کنید. اگر 10 دقیقه رویا پردازی کردید 100 دقیقه عمگرایی کنید و همینطور برای هر میزان رویاپردازی باید 10 برابرش را کار کنید.
برای شروع به عملگرایی سخت گیر نباشید اکثر افراد در عملگرایی شکست می خورند برای اینکه فقط می خواهند بهترین شروع را داشته باشند. شما قبل از اینکه به فکر بهترین شروع باشید به این فکر کنید که باید یک عادت را در خود ایجاد کنید.
اصلا مهم نیست که شما برای عملگرایی درس بخوانید یا روزنامه یا کتاب های غیر درسی مهم این است که عادت 1 به 10 را ایجاد کنید. یعنی اگر 30 دقیقه خیال پردازی کردید آنگاه 300 دقیقه مطالعه کنید حالا چه کتاب درسی باشد چه غیر درسی فقط مهم این است که 300 دقیقه مجبورید کار کنید و تا تمام نشود نمی توانید خیال پردازی کنید. در واقع این روش جالب است چون به شما نمی گوید خیال پردازی نکن بلکه با روش غیر مستقیم این عادت به خیال پردازی را از بین می برد.
بعد از حدود 7 روز شما می توانید برنامه درسی هم اجرا کنید. موفق ترین باشید.
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:14 ب.ظ
سلام.خیلى ممنون از پاسخ تون
من همین الان كه میگم میرم دانشگاه ازاد با اینكه اصلا دلم نیست ولى بخاطر اون ها شاید برم در حالى كه هیچى از انتخاب رشته هم نمیدونم بازم میگم كنكور میدم فقط چند سال از عمرم میره . .
مثلا اگه برم زیست شناسى درس بخونم كه از اونجا برم ژنتیك بخونم . چجورى باید توجیهشون كنم كه من دلم نیست برم و اون ها هم ازم ناامید نشن ؟ اصلا نمیدونم چیكار كنم!
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. هیچی مثل صداقت در کلام و صحبت نیست. قرار نیست عجیب و غریب باشید. فقط کافی است حرفی را که به من می زنید را به آن ها هم بزنید. حداقل حداقل این است که آن ها قبول نمی کنند ولی شما حرف هایتان را زده اید. صادقانه بروید و حرف هایی که دوست دارید در مورد رشته و آینده و جایگاه شغلی تان بزنید. موفق ترین باشید.
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:06 ق.ظ
سلام.. من یه كنكورى شكست خوردم كه دومین سال كنكورمه كه شكست خوردم و همش هم تقصیر خودم بود اشتباهات درسى و ایده ال گرایی هایی كه داشتم وكنكور رو اسون گرفته بودم منو به این روز انداخت وحالاهم وقت انتخاب رشته است و من با یه عالمه غصه از یه طرف خودمم كه شاید از خودمم بیشتر پزشكى رو دوست داشته باشم و انقد علاقم به این رشته زیاده كه به هیچ رشته ایی حز پزشكى فكر نكردم و مطمئنم تا روزى كه بهش نرسم دست بردار نیستم و تو هر رشته ایی غیر از پزشكى درس بخونم هیچ موفقیتى نخواهم داشت چن علاقه ندارم و از طرفى هم خانوادم هستن كه امسال خیلى جدى تر بهم میگن باید برى چون دوست دارن من برم و فكر میكنن اگه امسال بمونم دوباره نخونم و دیگه پى دانشگاه رو نگیرم اقاى جدیدى شرمندم،شرمنده بابام و خواهرم و مامانم كه ناامیدشون كردم خواهر بزرگم سخت گیر داده كه باید برى هر رشته ایی كه شده و به مامانم گفته باید بفرستیش اونا از سر دلسوزى میگن ولى من انقد رتبم بد شده كه اصلا نمیدونم دانشگاه ازاد منو قبول میكنه یا نه؟ خیلى فكرم درگیره الان ساعت ٣شب و من از فكر و غم و غصه خوابم نمیبره نمیدونم چیكار كنم خواهش میكنم راهنماییم كنید دارم دیوونه میشم.رتبه ام هم بهشون نگفتم .الان كه رتبمو مینویسم از خجالت روم نمیشه رو كیبورد بزنم راهنمایی كنید :
با رتبه108084منطقه دو ،و رتبه كشورى287248میشه زیست شناسى دانشگاه ازاد زاهدان قبول شد؟؟ببخشید زیاد شد ولى من واقعا به كمك یه ادم متخصص نیازمندم.
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. ممنون که شرایط خود را برای بنده توضیح دادید. بله ایده آل گرایی، خیال باقی و همچنین فرار از عملگرایی نتیجه ای جز افت تحصیلی در پی ندارد. من مطمین هستم اگر شما فقط عملگرایی داشته باشید قطعا در زندگی تان موفق خواهید شد. در مورد شرایط احساسی که در خانواده تان فراهم است بایستی به آن ها هم حق بدهید اما به جدیت تمام از شما خواهش می کنم با این احساسات به دنبال انتخاب رشته نباشید. خیلی دقیق فکر کنید و مشورت نمایید. از خودتان بپرسید ایا به رشته ای می خواهید بروید علاقه ای هم دارید؟ آینده کاری و موقعیت اجتماعی آن را هم در نظر بگیرید. خیلی خیلی با خانواده تان مشورت کنید طوری نشود که سال ها بعد دوباره بخواهید از ابتدا کنکور بدهید. می دانید هر ساله چه تعداد افراد با مدرک لیسانس یا حتی فوق لیسانس و دکتری می خواهند از نو کنکور دهند؟ چرا؟ چون به طور احساسی تصمیم گرفته اند که یک رشته را بخوانند. البته ماندن پشت کنکور وقتی ارزشمند است که همراه با برنامه ریزی و درست درس خواندن و جدیت و پشتکار باشد و اگر قرار است این موارد نباشد واقعا ارزشی ندارد که پشت کنکور باشید. به هر حال همه جوانب را بررسی کنید. در مورد سوال آخری هم که پرسیدید بله می توانید امیدوار به این رشته باشید. موفق ترین باشید.
مهدیس
یکشنبه 1 اسفند 1395 05:22 ق.ظ
ازتون واقعا ممنونم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. ان شالله این تکنیک را اجرا کنید. موفق ترین باشید.
مهدیس
شنبه 30 بهمن 1395 04:51 ب.ظ
چطور این همه خیال پردازی نکنم اخه .............از درس و زندگیم افتادم بخدااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا!!
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله همانطور که در متن هم توضیح دادیم افرادی که خیال پردازی می کنند واقعا از درس و زندگی می افتند. راه حل های آن خیلی متنوع است و نیاز به مطالب جداگانه ای دارد اما یکی از راه حل های ساده که مطمین هستم در همه شما جواب می دهد استفاده از نسبت یک به 10 است. یعنی چه؟ یعنی به ازای هر 1 دقیقه خیال پردازی خود را موظف کنید که 10 دقیقه درس بخوانید پس هر چقدر که خیال پردازی کردید آنوقت 10 برابرش را درس بخوانید و تا زمانی که این 10 برابر درس خواندن را انجام نداده اید حق ندارید دوباره خیال پردازی کنید. این روش ساده ولی بسیار دقیق برای شما 3 دستاورد دارد:
1. شرطی شدن شما به خیال پردازی را بعد از چند روز اجرای این روش می شکند و تمایل شما را برای خیال پردازی از بین می برد زیرا شما را مجبور می کند برای هر 1 دقیقه خیال پردازی 10 برابرش را کار کنید پس کم کم تمایل شما به کار کردن بیشتر می شود.
2. از آنجا که کار کردن باعث پیشرفت درسی و تحصیلی شما می شود پس لذت حاصل از پیشرفت تحصیلی باز هم تمایل شما را به کار کردن افزایش می دهد و شما را عملگرا می کند و به این ترتیب از شر خیال پردازی نجات پیدا می کنید و به کار کردن علاقمند می شوید.
3. مسئولیت پذیری شما با این تکنیک افزایش می یابد زیرا خود را مجبور می کنید که 10 برابر مدت زمانی که خیال پردازی کرده اید را کار کنید و همین تعهد و اجباری که روی خودتان می آورید باعث می شود خود را مدیریت کنید و مسولیت پذیر شوید.
فقط شرطش این است که این تکنیک را انجام دهید نه اینکه یکی دو روز انجام دهید و بعدش فراموشش کنید. یک نکته را به کلیه افرادی که دنبال بهتر شدن شرایط روحی، روانی و مطالعاتی خود هستند یادآور می شوم. اگر می خواهید پیشرفت کنید باید تمرین کنید تمرین یعنی تکرار تکرار و تکرار. پس وقتی به شما تکنیک های ساده ای آموزش داده می شود قرار نیست یکی دوبار اجرا کنید قرار است تا آخر عمرتان اجرا کنید. آنقدر اجرا کنید که این اخلاق شما شود. به طور مثال کسی می گوید می خواهد منظم شود پس او باید همیشه نظم را سرلوحه خودش قرار دهد نه اینکه یکی دو روز منظم باشد. بنابراین تکنیک نسبت یک به 10 را بایستی هر بار که تخیل سراغ شما می اید اجرا کنید. آنقدر ادامه دهید تا این تکنیک ملکه ذهنی شما شود و اگر تکرار نکنید هیچوقت شرایط شما بهبود پیدا نخواهد کرد. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 14 بهمن 1395 09:50 ب.ظ
چی کار کنم آقای جدیدی من اصلا اراده ندارم.دیگه دارم از عاقبت خودم میترسم این چندمین باره برنامه نوشتم پنجاه درصدم اجرا نکردم.
وضع درسیم خوبه از قدرت و هوش خودم تو دروس راضیم و میدونم که منو به پزشکی میرسونه اما درس نمیخونم کههههههه...
هیچی فک کنم افسرده شدم.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هر وقت برنامه تان اجرا نشد سه سوال زیر را بررسی کنید:

1. برنامه تان اجرا شدنی است یا رویایی؟ گاهی برخی از افراد آنقدر برنامه شان وحشتناک سخت و ساعتی و اصطلاحا پر نوشته شده است که حتی یک آدم آهنی هم نمی تواند آن را اجرا کند چه رسد انسان که مجموعه ای خواسته ها و نیازهاست. بنابراین مطمین شوید برنامه تان واقعا اجرایی است.
2. به برنامه تان اعتماد و ایمان دارید؟ نکته ای که خیلی مهم است. بسیاری از افراد برنامه شان اجرا شدنی است اما برنامه خوبی نیست. برنامه خوب برنامه ای است که باعث تمام شدن درس ها و آماده شدن خلاصه ها در کمترین زمان شود و بعد از آن مرورهای هر درس منظم و با فاصله نزدیک به هم تست های پر تکرار و با فاصله نزدیک به هم و رفع اشکال داشته باشد و هنر آزمون دادن نیز در آن آموزانده شود. آیا برنامه شما دارای هر کدام از شاخصه های معرفی شده است؟ آیا شما مطمین هستید برنامه تان خوب است؟
3. مشکل روحی، حسرت، دغدغه، حرف نگفته، استرس خاصی، تفکر به گذشته و سایر موارد از این دست دارید یا خیر؟ در این قسمت می توان دور از دسترس دانستن هدف را هم گنجاند خیلی از کنکوری ها هدف خود را دست نیافتنی می دانند و نا امید می شوند برای همین از اجرای برنامه شان غافل می شوند.
شما نیز بایستی تکلیف خود را مشخص کنید در کدام قسمت لنگ می زنید؟ همان را اصلاح کنید آن وقت مطمین باشید بزرگترین اراده ها را خواهید یافت موفق ترین باشید.
پنجشنبه 14 بهمن 1395 12:09 ب.ظ
سلام اقای جدیدی,سوالی داشتم در مورد رشته فیزیوتراپی اول اینکه میخواستم بدونم رشته فیزیوتراپی بخوام بخونم 6ساله هست؟یعنی مستقیم دکترای فیزیوتراپی قبول میشیم؟و اینکه من مشکلی داشتم تا الان نتونستم بخونم میتونم از الان شروع کنم واسه کنکور امسال؟یا شروع کنم واسه سال اینده آخه برنامه متفاوت میشه میخوام بدونم وقت بزارم واسه کنکور امسال قبول میشم؟متشکرم
پاسخ رضا جدیدی :
سلام در مورد رشته فیزیوتراپی که مطلب اختصاصی نوشته ام به آدرس زیر بروید و مطالعه کنید اگر باز هم سوالی برای شما پیش آمد بپرسید با کمال میل پاسخ می دهم. اما در خصوص اینکه از الان شروع کنید به فیزیوتراپی می رسید چند نکته مهم است اول قدرت یادگیری دوم سرعت یادگیری سوم پایه درسی چهارم توان مطالعاتی پنجم دانشگاهی و ششم روش برنامه ریزی که مد نظرتان برای این رشته است. اگر پنچ فاکتور اول را متوسط در نظر بگیریم و فاکتور آخر یعنی برنامه ریزی را اصولی و درست در نظر بگیریم قطعا امسال می شود کار را تمام کنید و بروید و با یک برنامه ریزی دقیق مطالعات خود را برای کنکور شروع کنید که موفقیت نزدیک است.
آدرس مطالب اختصاصی فیزیوتراپی :
kolbeyemoshavere.mihanblog.com/post/1237
موفق ترین باشید.
#
دوشنبه 11 بهمن 1395 12:39 ب.ظ
سلام
پس مگه نمیگن قبل از خوابتون بع رویاهاتون فکر کنید و اون ها رو تجسم کنید تا در واقعیت هم اتفاق بیفتن ؟ پس تصویرسازی ذهنی چی میشه؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. متاسفانه این موردی که شما می فرمایید یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که در ذهن بسیاری شکل گرفته است و ریشه آن از درک نادرست قانون جذب می آید. متاسفانه بسیاری از افراد فکر می کنند با تصویر سازی آینده به آن دست پیدا می کنند در حالیکه واقعیت این است که با هدف گذاری و عملگرایی به هدف دست پیدا می کنند. بیایید زندگی تمام افراد بزرگ دنیا را بررسی کنیم از آقای جابز، گیتس، بریان تریسی، آنتونی رابیتز، ادیسون، نیوتن، ارشمیدس، انیشتن، تالس و هزاران نفر دیگر. کدام یک از آن ها تصویر سازی کرده است؟ به نظرتان این افراد عمر خود را در آزمایشگاه هایشان و پشت میز و مطالعه و تحقیق گذرانده اند یا در بستر خواب و تخیل آینده؟ یکی از اهداف کلبه مشاوره از بین بردن تصورات غلطی است که در ذهن بسیاری از افراد شکل گرفته است و متاسفانه همین تفکرات باعث شده است تا روز به روز کارایی آن ها کاهش پیدا کند. اگر در دور و بر خودتان هم بررسی کنید هیچ انسان موفقی را نخواهید یافت که خوابیده باشد و تصویر سازی کند بلکه جنگ جنگ تا پیروزی را سرلوحه زندگی خود قرار داده است. نکته آخر اینکه مبحث هدف گذاری با مبحث تصویر سازی و خیال پردازی کاملا متفاوت است. بزرگترین تفاوتشان این است که هدف یک بار انتخاب می شود و یک عمر برایش کار و تلاش صورت می گیرد اما تصویرسازی و خیال پردازی هر بار تکرار می شود و روز به روز انرژی کمتری برای عملگرایی خواهد ماند. تفاوت بزرگ دیگرشان این است که در هدف گذاری واقعیت ها را در نظر می گیرید پس در دنیای واقعی هزارن مانع و مشکل وجود دارد و لذا می پذیرید برای رسیدن به هدفتان این مشکلات را می بایست حل کنید اما در تصویر سازی و تخیل هیچگاه مشکلات را نمی بینید و فقط به رویای خوش تحقق یافته خود فکر می کنید. فرض کنید یک کنکوری رشته تجربی به دنبال پزشکی باشد. اگر پزشکی هدفش باشد پس تمام سختی هایش را به جان می خرد و می داند مسیرش سخت است و بایستی کلی زحمت بکشد اما اگر خیال پردازیش رسیدن به پزشکی باشد آنگاه فقط خود را در مطب و با روپوش سفید پزشکی می بینید که هزاران بیمار در صف منتظر او هستند. کدامش او را به هدف می رساند؟ به صورت کلی هرکجا از واقعیت دور شوید احتمال رسیدن به آن هدف را از دست می دهید. انشالله در بحث های بعدی کلبه مشاوره به طور مفصل به بررسی این اشتباهات می پردازیم و به کمک تحقیقات صورت گرفته در جهان اصول درست هدف گذاری را آموزش می دهیم. موفق ترین باشید.
گندم
یکشنبه 10 بهمن 1395 05:14 ب.ظ
سلام .
خوب هستید افای جدیدی؟
یه سوال دارم گرچه شاید خیلی ابتدایی باشه.
میخاستم بدونم به نظر شما قبل خواب پس باید چیکار کنیم؟
فکر کنیم نکنیم؟؟؟تجسم کنیم نکنیم؟
اصلا با توجه به این توضیحلتی ک داده بودید به نظر شما چیکار کنیم بهتره؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. به هیچ وجه 3 تا 5 ساعت قبل از خواب تجسم و تخیل را نبایستی اجرا کرد زیرا این فرایند به شدت خسته کننده است و مغز را درگیر فرایندهای صد در صد هوشیار می کند و برای همین نظم در خواب را به وجود می آورد و کم کم ساعت های خواب تغییر می کند. بنابراین انجام تجسم قبل از خواب به شدت اثر منفی روی کیفیت خواب خواهد داشت. در حالت کلی بایستی سهم تخیل را در کل زندگی خود کاهش بدهیم و سعی کنیم در دنیای واقعی و با معیارهای واقعی جامعه مان زندگی کنیم اما اگر شخصی عادت به این کار کرده است ابتدا زمانش را به 3 تا 5 ساعت قبل خواب تغییر دهد تا فاصله زیادی از خواب داشته باشد و در مرحله دوم سعی کند این عادت را از بین ببرد که بحث از بین بردن عادت تخیل و خیال پردازی مفصل است و در یک مطلب جداگانه بررسی اش می کنیم ولی این را بدانید که تخیل چه از نوع مثبت و چه از نوع منفی هیچ اثر مفیدی در زندگی بلند مدت شما نخواهد داشت. آنچه همیشگی است تحلیل است مه تخیل که ان شالله در مطلبی دیگر و در موعدی مناسب به چرایی این موضوع خواهیم پرداخت. موفق ترین باشید.
دوشنبه 4 بهمن 1395 10:42 ب.ظ
سلام.عالی بود .....بهترین مشاور دنیا
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. از لطف شما سپاس گزارم اما قول و قراری که در کلبه مشاوره با هم گذاشته ایم این است که در قسمت پرسش و پاسخ ها از دغدغه هایتان یا از مشکلاتتان بگویید و بنده نیز در حد سواد ناچیزم کمکی کنم. بنده کمترین این خواهش را از همه عزیزان و مخاطبان کلبه مشاوره دارم که نه با تشکر و نه با تعریف از بنده کمترین مرا خجالت ندهند. اگر در قسمت پرسش و پاسخ سوالاتی بپرسید که اگر چند صباحی بعد شخص دیگری آمد و پرسش و پاسخ را خواند و مشکلش حل شد بهتر نیست؟ مطمین باشید همین که تشریف می آورید و مطالب را مطالعه می کنید برای بنده بزرگترین لطف و حمایت است. امیدوارم در قسمت پرسش و پاسخ به حل مشکلات بپردازیم. ممنونم موفق ترین باشید.
یکشنبه 3 بهمن 1395 02:48 ب.ظ
سلام چقدر جالبه که مغز تشخیص نمیتونه بده که خیاله یا واقعیت واقعا خیلی خستگی ایجاد می کنه مخصوصا قبل از خواب و تصمیم دارم این کار اشتباه رو انجام ندم ولی استاد با فکرهایی که میاد توی ذهنمون چکار کنیم؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله همین طور است. سوال شما سوال بسیار مهم و اساسی است ولی پاسخ به آن نیاز به بیان چندین و چند مطلب و فیلم آموزشی دارد و نمی شود به سادگی و در چند خط آن را بیان کرد. واقعا بایستی راه حل علمی برخورد با تفکرات اینده محور آموزش داده شود که ان شالله به مرور زمان این اتفاق را در کلبه مشاوره رقم می زنیم. یکی از صحبت هایی که با شاگردانم در برنامه های هر روز داریم همین مبحث کنترل افکار است که آموزش می دهیم چگونه افکار را کنترل کنیم زیرا کنترل افکار یعنی کاهش خستگی های ذهنی، کاهش فعالیت مغز، منظم شدن در طول روز، زندگی در زمان حال و از همه مهم تر تمرکز بر هدفمان می باشد. لذا این بحث بسیار گسترده است و نمی شود در چند خط پاسخ داد اما چشم به مرور زمان در جهت آموزش دقیق آن پیش خواهیم رفت. موفق ترین باشید.
ali
شنبه 2 بهمن 1395 05:21 ب.ظ
سلام استاد منم دقیقا همینو احساس کردم خستگی در طول روز خوابمم یه دفه میشد 4 صبح ولی باورم نمیشد براش توی علم اعصاب جوابی باشه و خیلی خوشحالم که علتش رو فهمیدم با تشکر
پاسخ رضا جدیدی :
سلام. وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. بله تخیل و خیال پردازی موجب فعالیت کامل مغز شما می شود و بجای آنکه برای خواب آماده شوید برعکس برای بیداری آماده می شوید و این از شما انرژی بسیاری می گیرد. با حذف این عادت بر کیفیت روزهای مطالعاتی خود می افزایید. موفق ترین باشید.
گندم
شنبه 2 بهمن 1395 03:21 ب.ظ
بله درست فرمودید من به روز رسانی نکرده بودم.
وااااااااای واقعا عالی بود این مطلبتون.چقققققد جالب بود.
ممنونم ک مطالبی میزارید ک حتی واس کسانی که کنکوری هم نیستند به درد میخوره و همه قشر جامعه را پوشش میدهد.
حقیقته جالبی بود و چقد راحت میتونیم ازین این طریق به خودمون انرژی مثبت بدیم و لذت ببریم اززندگی با تصورات خوب و زیبا.
یرای کنکوری ها با تصور بودن در دانشگاه مورد علاقشون.
برای افراد افسرده و خسته با تصور در کنار دریا یا جنگل بودن.
بدای ادم های عاشق با تصور بودن کنار معشوقشون.
و.....
اچقد راحتدمیشه مغزمونو گول بزنیم و افسارشو بدست بگیریم.
و یه زندگی خوب و شاد و دلخواهمونو بسازیم.
واقعا ممنونم از شما که مطالبی رو در اختیار ما قرار میدهید که به درد نه فقط کنکور بلکه به درد زندگی مون هم میخوره.
اونم منی که خانه دارم و درگیر درسو کنکور نیستم
بازم ممنونم اقای جدیدی عزیز.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. بله مغز ما انسان ها در حالیکه یکی از بزرگترین پدیده های جهان است و حتی در علوم اعصاب تقریبا به هیچ شناختی در موردش نرسیده ایم و اطلاعاتمان در موردش کم است اما خطاهای بزرگی دارد. یکی از آن خطاهایش هم در این مسئله است که با تحقیقی که صورت گرفته اثبات شده است. مغزمان برای حفظ تعادل ما در رویا هم تلاش می کند و این یک خطاست زیرا انرژی مصرف می کند برای کاری که وجود خارجی ندارد. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.