کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - آشنایی با رشته فیزیوتراپی

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

آشنایی با رشته فیزیوتراپی

یکی از رشته های زیر مجموعه علوم پزشکی که در بین دانش آموزان و داوطلبان کنکور رشته تجربی بر روی آن بحث و گفت و گو وجود دارد رشته فیزیوتراپی است. در این متن که به صورت پرسش و پاسخ است، با این رشته آشنایی بیشتری کسب خواهید نمود. این متن با استفاده از آیین نامه معرفی رشته فیزیوتراپی و همچنین ضوابط تاسیس موسسه فیزیوتراپی که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شده است تهیه و تنظیم شده است. 
1. رشته فیزیوتراپی چیست؟ کسی که در این رشته درس می خواند چه توانایی بدست می آورد؟
در این رشته با استفاده از عوامل فیزیكی مثل گرما، سرما، نور، الكتریسیته و... و همچنین عوامل مكانیكی مثل تمرینات خاص ورزشی و حركتهای مختلف برای کمک به درمان یا بازگرداندن اعضای از کار افتاده ی بدن و  یا کمک به بیمار برای استفاده از توانایی های باقیمانده  در آن عضو می باشد تا بیمار یا معلول بتواند تا حد امکان به صورت مستقل فعالیت های خود را اجرا کند. بسیاری از ورزشکاران حرفه ای نیاز به فیزیوتراپ دارند تا خیلی سریع بتوانند آسیب های ورزشی خود را بهبود دهند و دوباره به ورزش بازگردند. سوانح رانندگی و همچنین مشکلات مفاصل از دیگر مواردی است که یک فیزیوتراپ به کمک روش ها و تکنیک هایی که در طول تحصیل می آموزد برای کمک به این افراد مفید است.
2. تحصیل در رشته فیزیوتراپی چند سال طول می کشد؟ 
تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته 4 سال است.
3. تعداد واحدهای درسی و نوع این درس ها در رشته فیزیوتراپی به چه صورت است؟
دروس این رشته را می توان به دو دسته تقسیم نمود:
الف) دروس تئوری که در کلاس درس آن ها را فرا خواهید گرفت که 135 واحد است.
ب) دروس عملی یا کارورزی که برای افزایش مهارت های اجرایی و عملی فیزیوتراپ است که 24 واحد می باشد.
4. محل برگزاری کارورزی در رشته فیزیوتراپی کجاست؟
دروس کارورزی در بیمارستان ها، مراکز درمانی و فیزیوتراپی برگزار می شود.
5. آیا امکان ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی وجود دارد؟
بله، افراد بعد از دوره کارشناسی می توانند در دوره کارشناسی ارشد و دکتری در این رشته درس بخوانند.
6. چه فرصت های شغلی برای یک فیزیوتراپ وجود دارد؟
از آنجا که طبق آمار جهانی همواره 10 درصد از مردم جهان به علت اتفاقاتی مثل سیل، زلزله، آتش سوزی، تصادف، مشکلات استخوان و مفاصل دچار آسیب هایی هستند لذا فرصت شغلی برای این رشته مناسب است. این فرصت های شغلی را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:
الف) استخدام  در بخش فیزیوتراپی بیمارستان ها
ب) استخدام در مراکز خصوصی و دولتی فیزیوتراپی
پ) تاسیس موسسه فیزیوتراپی که در این مورد فقط یک فیزیوتراپ به تنهایی نمی تواند موسسه را تاسیس کند و نیاز است تا فرد با افراد دیگری با داشتن مدرک تخصص طب فیزیکی و توانبخشی، یا دکتری فیزیوتراپی یا کارشناسی ارشد فیزیوتراپی یا کارشناسی فیزیوتراپی نیز در تاسیس موسسه حضور داشته باشند.
ت) تدریس در دانشگاه ها که البته نیاز به مدرک کارشناسی ارشد و دکتری فیزیوتراپی را دارد.
7. دروس رشته فیزیوتراپی چیست؟
برای دانلود PDF دروس رشته فیزیوتراپی روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید. «دانلود دروس رشته فیزیوتراپی »

یکشنبه 10 بهمن 1395 07:55 ب.ظ
اینطوری عالیه!!
ممنونم.
پاسخ رضا جدیدی : خواهش می کنم. چشم این موضوع را در مطلب راهنمای کلبه مشاوره اطلاع رسانی خواهم نمود. موفق ترین باشید.
یکشنبه 10 بهمن 1395 07:04 ب.ظ
من از مطالب شما لذت میبرم و از طرز تفکرتون راجع به این پیام ممنونم...!پس شما میتوانید برنامه ای موضوع بگذارید.و این برنامه رو توی سایت اعلام کنید با توجه به اینکه هرهفته شنبه ها یا تاریخ زوج هست یا تاریخ فرد شما میتوانید زوج هارا به کنکوری ها و فرد ها را برای پایه های دیگر مطلب بنویسید.اینطوری تکلیف ما با خودمان روشن میشود که چه موقع به سایت شما سر بزنیم و ازین جهت بهترین استفاده رو ببریم.
پاسخ رضا جدیدی : خواهش می کنم نظر لطف شماست و ممنونم از توجه تان. نکته ای که هست این است که اکثریت مطالب بین کنکوری ها و پایه های دیگر مشترک است مثلا انگیزه یا افزایش راندمان در برنامه ریزی برای درس خواندن، یا اصول و کیفیت برنامه ریزی و مطالعه، تغییر و تحول و تغییر عادت های غلط و ... که همین موضوع کار را برای تعیین هفته های زوج و فرد سخت می کند. به نظر بنده شنبه اول هر ماه یک مطلب مخصوص پایه های پایین تر می گذارم و شنبه های بعدی همان ماه را به مطالب مشترک یا مخصوص کنکوری ها اختصاص می دهیم. این گونه بهتر نیست؟ موفق ترین باشید.
منتقد
یکشنبه 10 بهمن 1395 05:56 ب.ظ
سلام یه انتقاد دارم اقای جدیدی!
فکر میکنم مطالبتون رو بهتره با توجه به اکثریت بنویسید با توجه به اینکه مطالب شما بسیار به دردبخور و مفیدن بهتره متناسب با برهه زمانی و مشکلات ما بنویسید.فکر میکنم این اشنایی ها باید قبل یا بعد کنکور مورد بررسی باشند.ممنون
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. بسیار ممنونم که بنده را نقد کردید و نقد همواره باعث رشد انسان ها خواهد شد. مخاطبان کلبه مشاوره دارای طیف متفاوتی از دانش آموزان و داوطلبان کنکوری است. آیا قبول دارید در هر یک از ماه های سال که در مورد رشته های دانشگاهی صحبت شود آنگاه این نقد وارد می شود؟ امیدوارم راهکاری برای کمک به بنده ارایه دهید زیرا برای شما عزیزان می نویسم. بنابراین اگر پیشنهاد یا راهکاری در این خصوص دارید با کمال میل در خدمت شما هستم و لذا دو نکته را در راهکار خود در نظر بگیرید:
1. طیف مخاطبان در سال های مختلف تحصیلی هستند و تقریبا اکثریت پایه دهم و سال سوم و کنکوری هستند و لذا مطالب می بایست متناسب با هر سه دسته باشد.
2. وقت محدودی که بنده دارم امکان ارسال بیش از یک مطلب در هر هفته را نمی دهد که از این بایت بنده را ببخشید.
نظر شما برایم اهمیت دارد زیرا کلبه مشاوره برای شماست و صاحبش تک تک شما هستید. موفق ترین باشید.
رادیولوژی
شنبه 9 بهمن 1395 04:50 ب.ظ
سلام استاد اسمم رو گذاشتم رادیولوژی چون دوس دارم شما در مورد این رشته هم بگید خیلی خیلی خیلی دوس دارم از طریق شما با این رشته آشنا بشم چون همچیزو کامل میگید ممنون
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم. چشم در مورد این رشته هم مطلب جداگانه ای خواهم نوشت. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.