کلبه مشاوره رضا جدیدی مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور - آشنایی کامل با رشته دکتری عمومی داروسازی

مشاوره تلفنی و برنامه ریزی تحصیلی و کنکور


راه های ارتباطی با رضا جدیدی: شماره تلفن ثابت: 34774341-086 شماره تلفن همراه: 09189580918

آشنایی کامل با رشته دکتری عمومی داروسازی

علاقمندان به رشته دکتری عمومی داروسازی که در اصطلاح بین کنکوری ها با عنوان رشته داروسازی شناخته شده است در این مطلب می توانند به طور دقیق تر با این رشته دانشگاهی آشنا شوند. این رشته سومین رشته پرطرفدار در کنکور تجربی است و همواره انسان های خاصی که شیفته تحقیق هم هستند به این رشته گرایش پیدا می کنند و آن را هدف تحصیلی خود می دانند. در این مطلب که به صورت پرسش و پاسخ طراحی شده است با این رشته بیشتر آشنا می شوید. اطلاعات مربوط به این مطلب از آیین نامه آموزشی دکتری عمومی داروسازی مصوب سال 1383 ( آخرین مصوبه است) می باشد.
1. مدت زمان تحصیل در رشته ی دکتری عمومی داروسازی چند سال است؟
کسی که این رشته را قبول می شود در بهترین حالت می تواند طی 5 و نیم سال مدرک دکتری عمومی داروسازی را بگیرد.
2. مراحل تحصیلی رشته دکتری عمومی داروسازی کدام است؟
این رشته دارای دو مرحله تحصیلی است. 
مرحله اول: دروس عمومی و علوم پایه. این همان مرحله ای است که دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی هم دارند. بنابراین مرحله اول تحصیل در این رشته مانند دو رشته پزشکی و دندانپزشکی است.
مرحله دوم: دروس اختصاصی داروسازی، کارآموزی، کارورزی در عرصه و پایان نامه. این مرحله جایی است که دانشجویان این رشته  رسما دروس تخصصی رشته خود را شروع می کنند و به عنوان یک داروساز شروع به آموختن دانش درباره رشته خود می کنند و کم کم خود را برای تحقیق و پژوهش و همچنین ارایه یک پایان نامه بی نظیر آماده می کنند.
3. بعد از قبولی در دکتری عمومی داروسازی چه نوع آزمون هایی باید بدهیم؟
آزمون های این رشته  را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود:
الف) آزمون های پایان ترم: در این رشته هم مانند همه رشته های دانشگاهی  آزمون پایان ترم وجود دارد. هر درسی را که در طول ترم می خوانید در انتهای ترم آزمون آن را می دهید. نکته جالب، آزمون های کارآموزی و کارورزی در عرصه به صورت پایان ترم برگزار می شود.
ب) آزمون جامع علوم پایه : این آزمون را وقتی می دهید که مرحله اول تحصیل را تمام کرده باشید. برای آنکه بتوانید از مرحله اول تحصیل در رشته داروسازی به مرحله دوم بروید حتما نیاز است که در آزمون جامع علوم پایه نمره قبولی کسب کنید. هر دانشجوی داروسازی تا سه بار فرصت شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی دارد در غیر این صورت از ادامه تحصیل در این رشته باز می ماند. شرط اینکه به دانشجوی این رشته اجازه دهند در آزمون جامع علوم پایه شرکت کند این است که معدل بالای 12 را توانسته باشد از دروس مرحله اول کسب کند.
4. واحد های کارآموزی و کاورزی در عرصه در چه مکان هایی برگزار می شود؟
محل کارآموزی و کارورزی در عرصه این دروس در داروخانه، بیمارستان، بخش اورژانس، مركز بهداشتی و درمانی روستایی و شهری و صنایع داروسازی می باشد.
5. در چه شرایطی یک دانشجوی دکتری عمومی داروسازی از ادامه ی تحصیل  محروم می شود؟
الف) اگر نتواند در آزمون جامع علوم پایه بعد از سه بار شرکت نمره قبولی را کسب کند.
ب) اگر 4 سال از مدت تحصیلش بگذرد و نتواند در آزمون جامع علوم پایه قبول شود.
پ) دانشجویی که برای سه ترم متوالی یا چهار ترم غیر متوالی مشروط شود. مشروط به دانشجویی می گویند که معدلش در آن ترم تحصیلی  کمتر از 12 شود.
اگر دانشجویی از ادامه تحصیل در این رشته محروم شود می تواند به رشته های کارشناسی و کاردانی تغییر رشته دهد.
6. آیا این آزمون ها سخت هستند؟
مسلم است که خیر. مطمین باشید فردی که این رشته را قبول شده است و توانسته در کنکور در این رشته قبول شود حتما در آزمون های پایان ترم و همچنین آزمون جامع علوم پایه قبول می شود. در ضمن سه بار فرصت دادن بسیار زیاد است و مطمین باشید سختی در کار نیست. اگر کسی وقت بگذارد و درست بخواند قطعا این آزمون ها را قبول می شود. 
8. شرایط ادامه تحصیل برای رشته داروسازی چگونه است؟
برای کسانی که مدرک دکتر عمومی داروسازی می گیرند رشته های بسیار متنوع با مهارت های متفاوت برای دوره تخصص وجود دارد. رشته های تخصصی داروسازی کمتر مورد شناخت داوطلبان کنکور است. گرایش های این رشته برای دوره تخصص شامل شیمی دارویی، فارماکوگنوزی، سم‌شناسی، داروشناسی، فارماسیوتیكس، داروسازی بالینی، بیوتكنولوژی دارویی، داروسازی هسته‌ای یا رادیوفارماسی، اقتصاد و مدیریت دارو،نانوفناوری دارویی و كنترل دارو  می باشد.
7. دروس رشته دکتری عمومی داروسازی چیست؟
برای دانلود pdf دروس رشته دکتری عمومی داروسازی روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید.«دانلود دروس رشته دکتری عمومی داروسازی»
8. فرصت های شغلی برای رشته داروسازی چیست؟ فردی که از در این رشته فارغ التحصیل می شود در کجا می تواند کار کند؟
فرصت های شغلی این رشته را می توان به موارد زیر تقسیم نمود:
الف) تاسیس داروخانه
ب) فعالیت در داروخانه به عنوان دکتر داروساز
پ) استخدام در شرکت های داروسازی
ت) تاسیس شرکت داروسازی
ث) تاسیس شرکت پخش دارو

به امید موفقیت
چهارشنبه 6 شهریور 1398 12:34 ق.ظ
سلام و عرض ادب افای جدیدی .ممنون از زجمات بی کران شما.یک پرسش داشتم خدمت شما استاد عزیز.در خصوص مقایسه روان شناسی با رشته داروسازی خواستم اطلاعاتی داشته باشم .1=اولین مورد مقایسه درامد هست که کدام رشته درامد بیش تری دارد؟ برای مثال به یک داروخونه مراجعه کردم و در چیزی حدود 8 دقیقه 254هزار تومان فروخت و به داروخونه دیگر در همان شهر مراجعه کردم و در حدود 18 دقیقه نزدیک به 190 هزار تومان فروخت و به خلوت ترین داروخونه شهر مراجعه کردم و در حدود نیم ساعت نزدیک به 150 هزار تومان فروخت در صورتی که به یک روان شناس در همان شهر مراجعه کردم و برای 45 دقیقه 50 هزار تومان گرفت و به یک روان شناس در شهر تهران مراجعه کردم که در کلینیک یک روانپزشک مشغول به کار بود و هر 15 دقیقه 50 هزار تومان میگرفت و البته وقتی روان شناس 50 تومن کسب میکنه با 50 هزار تومن داروساز قابل مفایسه نیست چون 50 هزار تومان داروساز برای مثال ممکنه 30 هزار تومانش هزینه دارو باشه و فقط 20 تومنش سود باشه در صورتی که 50 تومن روان شناس کاملا سود هست /اولین پرسشم در خصوص مقایسه درامدشون هست که ممنون میشم مقایسه نسبی برام انجام بدین /2=در خصوص اینکه چجوری میشه یک شرکت داروسازی تاسیس کرد مثل شرکت عبیدی یا حکیم دارو یا ...باید دکترای تخصصی گرفت یا با همان دکترای عمومی داروسازی میشه شرکت داروسازی تاسیس کرد؟/3=در خصوص تاسیس داروخونه و تاسیس مطب روان شناسی کدام سرمایه بیش تری نیاز دارد؟4=برای استاد دانشگاه شدن در رشته داروسازی باید دکترای تخصصی گرفت یا با همان دکترای عمومی میشود استاد دانشگاه شد؟استاد ببخشید تعداد سوالاتم مقداری زیاد شد
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. خواهش می کنم لطف دارید.
شما بهترین حالت ها را در نظر گرفته اید و واقعیت خیلی از مقایسه های شما دور است. مثلا اینکه یک داروخانه برای تاسیس علاوه بر امتیازات نیاز به سرمایه میلیاردی برای خرید دارو دارد و شما این ها را در نظر نگرفته اید.
به اضافه اینکه جای داروخانه حتما باید جای خوبی باشد و همین موضوع هم یعنی کرایه چند میلیونی بابت جای داروخانه پرداخت کردن به اضافه تهیه یخچال و سایر امکانات که همه این هزینه ها در مقابل درامدی که بدست می آورند باید در نظر گرفته شود.
اصولا برای تاسیس داروخانه نیاز به سرمایه زیاد است. برای همین اگر درآمد خیلی برایتان مهم است اصولا داروسازی رشته مناسبی نیست همانطور که روانشناسی مناسب نیست. اگر فقط و فقط درآمد ملاک تان است روی پزشکی و دندانپزشکی فکر کنید. موفق ترین باشید.
پنجشنبه 17 مرداد 1398 01:13 ق.ظ
سلام و وقت بخیر.بنده میتونم معافیت پزشکی در قسمت اعصاب و روان بگیرم ولی میگن که بعدا دردسر ساز میشه برای سرکار و استخدام و ....خواستم از شما بپرسم که آیا معافیت اعصاب و روان در تاسیس داروخونه نقش دارد یا خیر ؟یا جور دیگه‌مطرح کنم تاسیس داروخونه که بخش خصوصی حساب میشود آیا معافیت اعصاب روان داشتن در دادن نظام پزشکی و تاسیس داروخونه تاثیر داره؟ جوری که باعث بشه نزارن داروخونه تاسیس کنی(که بعدا بگن‌ طرف دیوونه هست و نباید سرکار بده).
ممنون میشم پاسخ بنده رو بدین چون بسیار مهم هست برام و سپاس فراوان از زحمات جنابعالی
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. در شرایط تاسیس داروخانه چیزی در مورد اینکه کسی معافیت داشته باشد مورد قبول هست یا نیست بیان نشده است ولی همیشه یکسری قوانین نانوشته وجود دارد که ممکن است در مراحل تحصیل و یا زمان تاسیس برای شما مشکل آفرین باشد.
بنده به طور کلی توصیه نمی کنم کسی معافیت اعصاب و روان بگیرد چون کارت قرمزی می شود و حتی برای زندگی عادی خودش مثل گواهینامه رانندگی و... هم به مشکل بر می خورد. اگر نظر شخصی خود بنده را بخواهید توصیه بنده این است که معافیت را فراموش کنید و سعی کنید کارت پایان خدمت داشته باشید تا هیچوقت با دست خودتان برای خودتان مانع تراشی نکنید.
در انتها عرض می کنم اگر شما می خواهید بهتر و دقیق تر مطمین شوید می توانید به دانشگاه علوم پزشکی شهرتان مراجعه و به طور دقیق تر بپرسید. موفق ترین باشید.
چهارشنبه 16 مرداد 1398 01:56 ب.ظ
سلام و وقت بخیر استاد /نتایج کنکور رو امروز زدن و ی پرسش داشتم در این زمینه.در مورد میزان درآمد هست .درسته که پول هدف نیست و یه وسیله هست برای آرامش فیزیکی و روانی ولی خب ما انسان هستیم .از اول که انسان ها به فکر پول و تحصیل نبودند ولی در حال حاضر چشم باز میکنی و میبینی که یک سری نیاز ها هستند به عنوان حداقلی در زندگی که اگه اون نیاز ها تامین نشوند انسان دچار مشکل میشود و به همین دلیل ما درس میخونیم و سر کار میریم .بنده اگه داروسازی رو انتخاب رشته کنم آیا بعد از فارغ التحصیل شدن حداقل 8 میلیون رو دارم (درضمن اگه داروخونه تاسیس کنم )
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. رشته داروسازی در حال حاضر شرایط مساعدی ندارد. بنده کاری به استثناها ندارم باید کلیت را در نظر گرفت. بازهم به صورت حضوری تحقیق کنید و مطمئن شوید اما بنده آنچه برداشت کردم این است که رشته داروسازی در حال حاضر شرایط مساعدی ندارد.
البته بازهم استثنا وجود دارد. من نمی توانم روی استثناها صحبت کنم لطفا لطفا روی این رشته خیلی تحقیق حضوری کنید و مطمئن باشید شرایط برایتان مساعد است. موفق ترین باشید.
سامان
جمعه 9 شهریور 1397 11:45 ق.ظ
سلام آقای جدیدی روز بخیر آقای جدیدی من کنکوری تجربی هستم.سوالی که از شما دارم اینه که ایا در رشته تجربی فقط پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی رشته های درامد زایی هستند ؟راستش اقای جدیدی من وضعیت درسی متوسط رو به بالایی دارم همیشه در مدرسه جزو نفرات برتر بودم ولی هیچوقت خودم رو دانش اموزی شدیدا درسخون نمیدونستم چون واقعا هم نبودم و بیشتر از اینکه عملکرد من خوب باشه عملکرد بقیه ضعیف بوده.به همین خاطر و دلایل دیگه من علاقه ای به این سه رشته ندارم ولی میخواهم ده سال بعد درامد خوبی داشته باشم البته نه خیلی بالا ولی هدفی که برای ایندم دارم فقط در صورتی محقق میشه که اول از همه درامد خوبی داشته باشم میشه منو راهنمایی کنید؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. بله در حال حاضر فقط این سه رشته درآمد بالایی دارند و آنقدر اختلاف درآمدشان با بقیه رشته ها زیاد است که می توان گفت که اگر کل عمرتان را کار کنید به اندازه درآمد دو سال یک داروساز، یا دندانپزشک یا متخصص پزشکی نمی شود. این واقعیت است. به طور مثال وقتی یک پزشک جراح متخصص به جز درامدهای ناشی از عمل های جراحی و به جز درامدهای مطبش و به جز تمام فعالیت هایش در بیمارستان های خصوصی و فقط و فقط یک مورد از درآمد سالیانه اش نزدیک به 450000000 (چهارصد و پنجاه میلون تومان) سود بیمارستان (کارانه) دریافت می کند چطور می شود با رشته دیگری به این درامد رسید؟
بقیه رشته ها در مقایسه با این سه رشته مثل کارگری می ماند. این واقعیت است که باید بدانید. حالا اگر این سه رشته را کنار بگذاریم با یک اختلاف بسیار زیاد می توان گفت فیزیوتراپی هم درامد خوبی دارد. اما یادتان باشد درامد فیزیوتراپ در طول 10 سال کار کردن برابر است با 3 سال کار یک دندانپزشک. موفق ترین باشید.
سحر
چهارشنبه 10 مرداد 1397 10:35 ب.ظ
خیلی ممنون. خدا برقرار نگهتون داره انشاءالله.
استاد ببخشید یه سوال دیگه
متن کتابا رو چجوری عوض کنم؟ یعنی کتابی که تهیه میکنم چاپ سال چند باید باشه؟
میشه از سایت تالیف کتابای درسی آخرین نسخه رو پیدا کرد؟
و اینکه کتابای تست « شیمی مبتکران که چاپ 92 هستن استفاده کنم؟ میتونم تست مسائلو از اینا بزنم حفظیاتو از کتابای جدید بخونم؟
پاسخ رضا جدیدی :
خواهش می کنم. کتاب زیست و شیمی و دین و زندگی دوم چاپ 94-95 و کتاب زیست و شیمی و دین و زندگی سوم چاپ 95-96 و کتاب زیست و شیمی و دین و زندگی پیش دانشگاهی چاپ 96-97 باشد. در ضمن فکر نکنید که متن کتاب های شما با متن این کتاب ها خیلی فرق دارد خیر هرگز بلکه تفاوت فقط روی چند کلمه هست ولی از آنجا که در کنکور همین کلمات مهم هستند پس با این کتاب ها درس بخوانید. موفق ترین باشید.
سحر
چهارشنبه 10 مرداد 1397 09:50 ب.ظ
خیلی ممنون بابت جوابای کامل و بی نقصتون.
استاد من رتبم 5 هزار شده. محاله داروسازی بیارم و خیلی بهش علاقه دارم. میخوام پشت کنکور بمونم.
کدوم منابع و کتابا رو نسبت به پارسال باید عوض کنم؟
کتابای تست قبلی قابل استفاده هستن؟
لطفا اینم در نظر بگیرین که کتابای من مال 3-4 پیش هستن و بنا به مشکلات خونوادگی نتونستم 3-4 پیش برم دانشگاه.
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. هیچ کدوم رو تغییر ندهید فقط متن درسی کتاب های زیست و شیمی و دین و زندگی رو عوض کنید و تا می توانید از کنکورهای آزمایشی موسسات مختلف را تهیه کنید و در کنار تست هایتان آن ها را هم بزنید. هرچقدر بیشتر تست بزنید موفق تر خواهید شد.
این رتبه شما نشان می دهد که اگر تست زنی خوبی داشته باشید قطعا سال بعد یک داروساز موفق کشور لقب می گیرید. موفق ترین باشید.
سحر
چهارشنبه 10 مرداد 1397 08:18 ب.ظ
سلام. روزتون بخیر
استاد کارآموزی با کارورزی چه تفاوتی دارن؟
پاسخ رضا جدیدی :
سلام وقت بخیر و نیکی. کارآموزی به معنای آموزش مهارت است و کارورزی به معنای اجرای آن مهارت است. به عبارت دیگر شما در کارآموزی، مهارت هایی مثل شناخت بیماری ها و روش های عملی را می آموزید و در دوره کار ورزی این تخصص ها را اجرا می کنید. موفق ترین باشید.
تینا
دوشنبه 13 دی 1395 09:08 ب.ظ
باشه ولی ماهایی ک دیر شمارو شناختیم و نتنستیم جزو اون 40نفر باشیم چی؟ما هم خیلی دلمکون مخاد دقیقن با روش شما پیش بریم ولی خب ظرفیت پذیرش شما پره...فک کردم شاید همینجاهم بشه از راهنماییتاون استفاده کنم بازم ممنون اقای جدیدی ک وقت میذارین برامون و جوابم رودادید.
پاسخ رضا جدیدی : شما به بنده خیلی لطف دارید اما قول و قراری است که سال ها گذاشته ایم. بنده خود را خادم مردم کشورم می دانم. اگر سوالات پرسیده شده به طوری باشد که بشود به آن پاسخ داد با جان و دل اینکار را می کنم اما اگر پاسخ ها وابسته به شرایط مختلف باشد که نشود پاسخ داد با کمال احترام عذر خواهی می کنم. اگر پاسخ ها را خوانده باشید بنده هیچگاه سعی نکرده ام بی اعتنا باشم و سعی کردم حتی برای عذر خواهی هایم دلایلم را ذکر کنم زیرا قول و قرارمان پایبندی به علم است. از شما ممنونم. موفق ترین باشید.
محمد
شنبه 11 دی 1395 05:22 ب.ظ
با عرض سلام و خسته نباشی
می خاستم بدونم هزینه این شته در دانشگاه ازاد به چه صورت است؟
با تشکر
پاسخ رضا جدیدی : سلام وقت بخیر و نیکی. شهریه های دانشگاه آزاد در هر سال افزایش دارداز طرفی خریدن برخی از وسایل با خودتان است و همچنین هزینه پایان نامه هم جداگانه است اما بدون در نظر گرفتن این شرایط می شود گفت 30 میلیون تومان شهریه دارد. نکته بعدی اینکه همه دانشگاه های آزاد این رشته را ندارند و اگر مجبور شوید به شهر دیگری هم بروید هزینه تهیه منزل و یا خوابگاه و خورد و خوراک هم خواهد بود. موفق ترین باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.